Nummer 101. Zondag 21 December 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. r iEECHOV^BETZ in 6 CENT PER WEEK Instelling van Landbouwraden, Abonneert U op Abonneert U op het oudste blad van Waalwijk, BS ECHO VAN HET 1UIDEN, Brieven uit het JSoorden. Bekendmaking. B0ITENLAND. Venezuela. Bï.INNEN LAND. I fc-IHraHHOESESHKZZESaaE-'' 2 Zij die zich voor het volgend kwartaal abonneeren, ontvan gen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS. M Waalwijksche cn Langstraatst he Courant. een blad, dat met Nieuwjaar 25 jaar be staat cn alles geeft wat men kan verlangen degelijke hoofdartikels en medcdeelingen vooral op 't gebied van schoen- en leder industrie. Alle en uitgebreide nieuwstijdingen uit Waalwijk en omstreken breedvoerige ver slagen van gemeenteraad en andere verga deringen, boeiende feuilletons, mengelwerken enz. enz. de prijs is f 0.75 per 3 maanden, per post f 0.90, of aan onze bodes te voldoen, 't welk voor de arbeidende bevolking een zeer gemakkelijke maatregel is. Tevens is er aan verbonden een prachtig GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, en zeer doel matig MODEBLAD en een MUZIKALE BLOEM LEZING. is ook het aangewezen blad om te kwartaal. JANUARI begint een nieuw Aangiften voor plaatsing op de lijsten va* kiesgerechtigden voor de Kamers van Arbeid. XIII. Reeds meermalen hadden we in den „Echo* de advertentie zien prijken van de „Eerste Groote Egmondsche Verloting* zelfs zagen we in eer. zijner editie's een korte en krachtige aanbeveling dezer loterij. „Zie zoo*, dachten wij toen, „nu vordt het toch eens tijd, dat ook wij eens naar deze zaak gaan omzien. Niet, omdat we deze aanbeveling niet vertrouwden, verre van daar niemand dan Observator kan er beter van overtuigd zijn, dat de redactie het publiek niets zal aanbevelen, wat zij niet proefondervindelijk voor deugdelijk heeft bevonden. Maar het kwam ons wel aardig voor, èn voor de redactie èn voor het loten koopend publiek, als een oor-en ooggetuige al dit gunstige nog eens nader kwam beves tigen. Welnu dan, de wintervorst had om eens met Tollens te spreken onze wa teren in boeien geslagen. Voor een liefheb ber van schaatsenrijden dus een hetal'jk buitenkansje; bovendien een geraakkt^fte en goedkoope manier, om enkele omlqjjBn- de plaatsen te bezoeken. Gewapend met de bekende metalen zeven mijlslaarzen, gingen wij met frisschen moe 1 uit op onze „enquête". Gearriveerd in het reine en landelijke sU Ije Alkmaar, troffen al dadelijk eenige etalage's in verband met bewuste loterij ons oog ij zagen daar regulateurs, gouden cn zeve ren horloge's geetaleerd,, alle aangek ebt door deze onderneming; ook luxe-artiblen, als candelabers, schilderijen, spiegels enz. Bij een zadelmaker hing een prachtig tuig waarop prijkte //Tuig, behoorende bij den hoofdprijs der „Eerste G-oote Egraondjohe Verloting". Binnentredende in de respectieve winkels en een praatje makende met de ons bekende winkeliers over de zaak in quaes 'e, mochten wij ervaren, dat allen het bote vertrouwen in deze onderneming hadc -n, vooral omdat, zoo zeiden ze, de commifif ie zelf niet mee loot. Hiermee hadden we tevreden kunnen doch er bestaat per schaats verbinding schen Alkmaar en de Egmonden. Een liefhebber, die bovendien nog zaken doen, bindt dus zijn „hardrijders* weer an en zwiert, dankbaar denkende aan groote IJsvereeniging „IJsbond Holl Noorderkwartier*, die zoo uitstekend de aansluiting dér verschillende clubs zat gt, over den harden, gladden en goed gev dcu ijsvloer. Nu konden wij „en pass.int* nog vel even over deze vaart spreken, waarover wij Egmondwaarts gleden en u mededeelen, hoe zij door de verschillende graven v. Egioond waaronder ook de laatste, de welbekende Samoraal gegraven werd, doch 0111 de hoofd zaak van dezen brief niet te doen verdrinken in historische hizonderheden, willen wij verder rustig ons enquête-verslag ver volgen. Welnu, in Egraond aan zee, de plaats van vestiging van bewuste commissie, was de ontvangen indruk nog gunstiger. Oordeele In eiken winkel van eenige beleekenis hingeu prijzen, aangekocht door de Eerste Groote Egmondsche verloting. I11 een depot van fietsen zagen we een paar prachtige Hollandia's- dames- en heerenfiets beide prijken met bedoelde kennisgeving en daar naast glansde een zeer mooie, moderne Kachel met een z g. //drinkbeker* erop en micaplaatjes in de kaeheldeur, in één woord uitstekend. Maar nu komt nog hot mooiste van alDe Tilbury, het intreg*erend deel van den hoofdprijs was reeds zoo goed als klaar. Parbleu wat is dat een prachtig karretje Modern en fijn afgewerkt buitengewoon licht en totaal van de allernieuwste constructie De paarden waren, zooals ons later de Heer Hopman, hotellier in „Zoraerlust*, vertelde wel aangekocht maar moeten natuurlijk nog geleverd wordenanders zoo merkte deze joviale Heer, die tevens secretaris penningmeester dezer loterij is - vreten ze nog heel de verloting op. Nu, daar moest ik hem gelijk in geven, al hsd ik ze dan ook gaarne gezien. Summa sumraarum, wij durven onze aanbeveling gerust bij die van de redactie voegen en met nog te meer vertrouwen, wijl uw vriend, geachte lezers, want als zoodanig wilt u zeker Observator wel beschouwen, al schrijft hij dan ook niet te veel in den laatsten tijd, de zaak zelf onderzocht heelt. Men mag dan over lof en en loterijen denken zooals men wil; loten zullende menschen altijd blijven doen en dan is het zaak juist de soliedste dier tallooze ondernemingen uitte zoeken, opdat het geld niet weggegooid wordt. En daarom, wie loten wil, neem geru«t een lot van de Eerste Egmondscht- Verloting, want zij is solied en geeft wij zeggen het de redactie na eene mooie winstkans. OBSERVATOR. oefenen, kiezers worden. Voor den tuin bouw is ten minste Vs H- X. aangenomen om ook den kleinen tuinder van het kies recht niet uit te sluiten. Ook vrouwen aan deze vereischten vol doende krijgen kiesrecht. Een wetsontwerp tot instelling van „land bouwraden* is ingediend. Tijd en ruimte laten thans niet toe, hierover verder uit te wijden, wij geven thans 't voornaamste wat in de mem. van toelichting wordt gezegd en hopen er nader op terug te komen. Ofschoon het Landbouw-Comilé zijne taak met ijver en toewijding heeft vervuld, toch werd telkens wederop de landboon congressen, waar zich jaarlijks tal van belanghebbenden hij landbouw-aangelegenheden doen hooren, het onderwerp eener beter georganiseerde landbouwvertegenwoordiging aan de orde gesteld. liet groote bezwaar van liet Nederlondsch Landbouw -Comité ligt dan ook niet zoozeer in zijne wijze van werken, maar veeleer in zijne samenstelling. Dit lichaam heeft namelijk een eenzijdige» oor sprong, daar het, behalve uit eenige advi- seerende Rijksambtenaren, is samengesteld uit vertegenwoordigers van meestal provin ciale landbouwmaatschappijen en vereeni- gingen. Naast deze zijn in den laatsten tijd echter tal van kleinere vereenigingen opgericht, welke, hoe deugdelijk ook samen gesteld, niet in het Landbouw-Comité zijn vertegenwoordigd, vermits dit Comité samen gesteld is uitsluitend uit vertegenwoordigers van vereenigingen, die meer dan 600 leden tellen. In de eerste plaats ligt de oprichting van provinciale landbouwraden in de bedoeling. Hiervoor pleit dat de landbouw meer dan eenig bedrijf innig is verbonden met plaat selijke toestanden, die onderling zeer ver schillend zijn. Deze landbouwraden zullen in de onderscheidene gewesten de vertegen woordigers zijn van de landbouwbelangen in de provincie zelve en van advies kunnen dienen aan het provinciaal bestuur, de ge meentebesturen en aan de in de provincie gevestigde landbouwvereenigingen over alle op den landbouw aldaar betrekking hebben de of daarmede onmiddellijk verband hou dende onderwerpen. Aan deze provinciale landbouwraden is nog eene gewichtige taak toegedacht, nl. het aanwijzen van comrais- siëu van beheer over Rijksbijdragen, ter bevordering van provinciale landbouwbelan gen toegekend. Eindelijk zullen cïe provinciale lichamen niet slechts zijn raden van advies en van beheer, diaar tevens kiescolleges voor den Rijkslandbouwraad. Immers wordt in de tweede plaats de oprichting van een Rijkslandbouwraad be doeld. De instelling van een zoodanig centraal lichaam, vertegenwoordigende den Nederlandschen landbouw in zijn geheel, kan nevens de provinciale landbouwraden niet worden gemist. Wat het actieve kiesrecht betreft, is te onderscheiden tusscheu A. de provinciale landbouwraden en B. den Rijkslandbouw- raad. A. Actief kiesrecht voor de provinciale landbouwraden saam te stellen, 1. voor de eene helft door leden van landbouwvereeni gingen door deze af te vaardigen, en 2. voor de andere helft door personen bij rechtstreeksche keuze te benoemen. 1. Verkiezing door landbouwvereenigingen. Slechts die vereenigingen zulleo kunnen worden toegelaten, waarvan de statuten of reglementen aan een onderzoek zijn onder worpen, en voor zooveel uit dit onderzoek blijkt, dat de vereeniging uitsluitend en onmiddelijk bevordering van landbouwbe langen bedoelt en te dien einde doelmatig is ingericht. 2. Verkiezing bij rechtstreeksche keuze. Voor de regeling van de rechtstreeksche keuze kon, voor zooveel betreft de wijze van verkiezen, worden gevolgd de in de Kieswet vervatte bepalingen voor het kiezen van de leden der Tweede Kamer van de State n-Generaal. De kiesbevoegdheid wordt in het ontwerp toegekend aan ingezetenen des rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van drie eu twintig jaar hebben bereikt en voorts in de eerste plaats verbonden aan het in eigen gebr uik hebben van een gedeelte grond. De grootte van het grondgebruik is zoo- d?»nig gekozen dat een zoo uitgebreid mo gelijk kiezerskorps zal worden verkregen. Door ten minste één H. A. voor de land bouwers te stellen, zullen alle veldarbeiders, die nevens hunne werkzaamheden als zoo danig, nog een kleiu landbouwbedrijf uit- WAALWIJK 20 Dcc. 1902. Bekendmaking. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat vanaf 22 December 1902 tot 4 Januari 1903 het voorbereidend militai; onderricht alhier niet zal plaats hebben. Waalwijk, 20 Dec 1902. De Burgemeester voorn. K. DE VAN DER SCHUEREN Lezing. Maandag 29 December a.s. zal da heer Poelhekke, directeur der II. B. S. te Nij megen voor de leden, eere- en buitengewone leden van Geloof en Wetenschap eene lezing houden over „Guido Gezelle*, in de zaa van 't hotel Verwiel.' Onderwijs. Bevorderd tot doctor in de rechtweten- schap na het verdedigen van Stellingen de heer J. J. R. de Wit-, geboren te Helvoirt tot doctor in de gemeskunde op proef schrift: „Bijdrage tot do kennis van de aetiologie der atypische dysenterie* de heer J. A. van Dti'-eMorp, geboren ts W"e:A-«ndam IJs. bewijs, dat zijn voorstel in goede aarde is gevallen en geeft hem reeds bij voorbaat e oveituiging, dat het beoogde doel bereikt zal worden. Uit de presentielijst, die voorgelezen wordt, blijkt dat 43 houders van dekhengsten tegenwoordig zijn. De voorzitter wenscht nog mede te dceleu dat de oprichting vau een boud voor NoordBrabant beschouwd moet worden als te doen slechts de eerste stap tot verbetering want wenschelijk zal het ongelwijfeld allen voorkomen, dat wij moeten trachten het daarheen te leiden, dat alle overige provin ciën, alwaar dezelfde ongunstige, veelal onhoudbare toestanden heerschen als hier, ons volgen. Eenmaal dan zoover gevorderd, dat iedere provincie haren bond zal hebben, zou niuts meer voor de hand liggen om daaruit te Yoruien eenen Centralen Bond voor geheel Nederland, vertegenwoordigd door een bestuur bestaande uit één lid voor elke provincie' Hij stelt de vraag, of de aanwezigen kunnen besluiten over te gaan tot 't oprichten van een „Bond van Hengstenhoudcrs in de provincie Noord-Brabant*. Na eenige discussie, wa traan o. a. deelne men lloncoop uit lleusden en Vlainings van Bosch, waarbij op verschillende mistauden werd gewezen, zooals het bezigen van ongekeurde hengsten, het plaatsen van een afgekeurden hengst op hetzelfde erf als een goedgekeurde, wordt het voorstel om tot oprichting van een bond over te gaan aangenomen, met algeineene stemmen. Thans is aan de orde de benoeming van het bestuur. De heer J. Oerletnans (Drongelen) geeft nadat er is opgemerkt de keuringscommissie als zoodanig te benoemen, in overweging vooralsnog niet over te gaan tot benoeming van een definitief bestuur doch eene com missie te benoemen uit de 5 districten, die tot taak zal hebben het opmaken der statu ten om in eene volgende vergadering in te dienen en daarna het bestuur te. kiezen. Zonder stemming vereeiiigt zich de ver gadering met dit voorstel. Alsnu wordt de vergadering voor een half uur geschorst om de leden gelegenheid te geven onderling van gedachten te wisselen omtrent de keuze der commissieleden. Men schreef Donderdag van Drongelsche V eer 't IJs in den Nieuwen Maasmond is los gegaan. Daardoor is deze rivier voor meer dan twee derde gedeelte bedekt met zwaar drijfijs. Overtocht per stoompont is daardoor totaal onmogelijk. Voetgangers kunnen per roeiboot den overkant bereiken ofschoon zulks niet zonder gevaar is, wijl 't soms onmogelijk is door 't zware drijfijs heen te komen. Vooral 's avonds als 't zoo donker is, is 't een gevaarlijk werk. Dat met 't een en ander ook 't post verkeer nog al vertraging vindt, is licht te begrijpen. Thans is de toestand meer normaal. Diefstal. Dinsdag op den middag, dus op klaar lichten dag, is bij een winkelier alhier, de lade der toonbank geopend en een bedrag van circa zes gulden ontvreemd. Men is er tot heden niet in geslaagd den dader op te sporen. Noordbr. Mr. van Landbouw. Donderdagmiddag werd in 't hotel Noord- brabint te 's- Bosch eene hoofdbestuursver- godering der Noordbr. Mij. van Landbouw. 13 afd. waren vertegenwoordigd. Aan de orde was de bespreking over een Maandblad. Algemeen werd het oprichten daarvan met ingenomenheid begroet. Na eene bespreking over varkeusbeeren, bracht de voorzitter de heer van Poppel, een woord van dank eu de heer van Leeuwen een woord van hulde aan den Voorzitter. provincie N.-Brabant, gehouden te 's-Hei togenbosch op Maandag 15 December 1902. De heer Bogaerts, op wiens initiatief deze oproeping is geschied, opent als voor zitter deze vergadering, onder dankbetuiging voor do talrijke opkomst. Deze trouwe opkomst is voor hem het Na heropeuing der vergadering blijkt, dot als leden zijn gekozen districtgewijze District Heusden de heer J. Oerletnans. Zevenbergen de heer J. G. Nollen. Eindhoven de heer W. v. d. Lan gen berg. Osch de heer A. J. Vlamiugs. Bergenopzoom de heer Aut. Mat- theeuwsen. De benoemden, allen tegenwoordig verkla ren het mandaat aan te nemen. De voorzitter vermeent, dat de taak der commissie vergemakkelijkt zal worden, wan neer men het in deze druk bezochte verga dering eens kon worden over het cardiuale punt van het bepalen van het minimum te heffen dekgeld. Eene breedvoerige discussie ontspon zich daaromtrent en bleken de gevoelens uiteen te loopen over de vraa^ 0f dit minimum f6.00 dan wel f5.00 zou moeten bedragen De heer Ylamings zegt op te komen voor de heidestreek en vermeent dat c-«u mini mum dekgeld van f 5.00 voldoende Lhij zal dus alleen aan dit cijfer zijne stem geven De beurt HPI beslist het minimum van f 6.00 niet te hoog. De heer P. L. Iloncoo zegt op zijne op te komen voor de klei en acht heer P. L. Honcoop verzoekt zijn voorstel in stemming te brengen. De Voorzitter zal hieraan gevolg geven doch wenscht alleen nog vooraf op te mer ken dat welk voorstel ook aangenom*r worden de minderheid zich z-ii 1 oien neer te leggen bij dat dei meerderheid. Het voorstel in aangeuom- 1 blai Als datui: dering vrui Na dez' vergaderii eerevoorzit den en de mn raing gebracht wordt tegen 17 ste.mir.i po eerstvolgt .ide verga stcld 5 Januari 1908. omtrent de plaats vau erts het i.d aangebo- ,urop gesloten. II. Prins M. zijn «an Het Ilof. de Koningin en Z. K. H. de Donderdagmiddag met gevolg van het Loo in de residentie teruggekomen Het salonrijtuig van H. M. de Koningin, Moeder waarin de reis was gemaakt, h" precies om 3 u. 50 min. voor de K klijke wachtkamer van het Staatsspoors stil, waar de burgemeester der geD en de luit. gen. Schejer, gouvern residentie, het Vorstelijk Paar opwac s. mn1 mr—r»n Burgemeester en Wethouders der gemeente Wh al wijk Gelet op artt. 10 en 11 van het Koninklijk besluit van 6 Januari 1898 (Staatsblad No. 20) tot vaststelling van een kiesreglement voor de ka mer vau arbeid Vestigen bij deze de bijzondere aandacht van belanghebbende op de navolgende verplichtingen hun opgelegd bij de art. 1, 4 en 5 van gemeld kies reglement Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf maakt vóór 15 Januari van elk jaar eene lijst of zoo noodig, lijsten op van de namen en van de voornamen der personen, die in zijn bedrijf binnen bet gebied eener kamer van arbeid, waarin dat bedrijf ia vertegenwoordigd, als patroons of in zijn dienst als werklieden werkzaam zijn of geweest zijn. Op de lijsten worden vermeld zij die bij het zelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen ka lenderjaar of gedurendedea tijd, die volgens art. 76 van het betrokken kiesreglement ten aanzien van sommige bedrijven voor kalenderjaar geldt, «•n zulks voor zoover de betrokken personen zijn ingezetenen des Rijks, Nederlanders en op 15 Februari van het jaar, waarin de kiezerslijst moet worden opgemaakt, der. leeftijd van vijf en twintig jaren zullen hebben bereikt. Zijn de personen, in de vorige zinsneden bedoeld, slechts in ééne gemeente wtrkzaam geweest, dan zendt het hoofd of bestuurder vóór 15 Jannari de hierboven bedoelde lijst, waarop die personen zijn vermeld, aan burgemeester en wethouders der betrokken gemeente. Zijn vorenbedoelde personen in meer dan ééne gemeeDte werkzaam geweest, dan wordt de lijst waarop hunne namen zijn vermeld, ingezonden aan burgemeester en wethouder der gemeente waar die personen ,het laatst4 zijn werkzaam geweest. Wordende verder ter algemeene kennis gebracht dat formulieren, van de hierboven bedoelde lijsten alsmede formulieren, bestemd voor eigen aaDgifte volgens art. 7. van liet kiesreglement, ter secretarie dezer gemeente kosteloos* voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn gesteld. Zooveel mogelijk worden aan de hoo'den of 'bestuurders van bedrijven in deze gemeente, welke in eene kamer van arbeid zijn vertegen woordigd, de hierboven genoemde formulieren in den loop der maand December toegezonden. «Het niet of niet tijdig ontvangen van gezegde formulieren ontheft den betrokken hoofden of bestuurders niet van hunne verplichtingen tot het doen vun voorschreven opgaven, tegen welke nalatigheid bij de wet op de kamers van arbeid met straf bedreigd is. Waalwijk, den 16 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, A. J. van L1EMPT. (l.s.) Veel nieuws op oorlogsgebied valt niet te melden, alleen loopen geruchten van een bombardement van San Carlos e.a. en verdet dat een Eng.— en Duitsche kruiser bij het bombardement van Puerto—Cabello zijn getroffen. Spoedig 7al alles wel langs vreed/.imeri weg zijn beslecht. Eeu telegram uil Londen toch zegt Naar wij vernemen is van Engelsche zijde op het door de Vereenigde Staten geopperd voorstel om van de Venezolaansche kwestie een zaak van schiedsgerecht te maken, ge antwoord op eeu wijze die een bevredigende oplossing waarschijnlijk maakt. Engeland wi wil echter uitsluitend met de Vereenigde Staten te maken hebben en geheel buiten Castro omhandelen. Waarom dit niet vroeger Waarom eerst bombardeeren eu als 't ware een oorlogs toestand in 't leven geroepen VERGADERING van eigenaren van dekhengsten in (ie

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5