Vooi tiet a. s, Kerstmis, Kerstkransen. A. C. VAN TILBURG. Consultatie voor QogSiiders Van Gooi-van der Schoot, Inrichting ter compieete Meubileering Jercurïus1 Nieuwjaarswensehen Advertentiën. Dr. L. J. Hinthamerstraat C. 43, 's-Hertogenbosch 371ste Staatsloterij. Burgerlijke stand. Landbouw. Ingezonden stukken. Hollandsche- en Weener- Confituurkransen. Phmicakes, Paliniers, W einachstollen, gevulde stollen. Zwitsersche rolkoek enz. H andelsberiekten Eehangerij. Meubelen. Stoffeerderij. Bedden. Matrassen. PIT Letterproef ter inzage. 100 kaartjes met 100 enveloppen vanaf GO cent. Ook wederom di1 jaar zal er in het nummer van 1 Januari a.s.T ge— egenhcid bestaan tot het plaatsen van aan vrienden Bekenden en Be gunstigers, tegen den uiterst geringen prijs van 30 cent. Ik voor mij wil hopen dat er door de betrokken autoriteiten met kracht worde aangedrongen bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatspoorwegeu om trein no. 722 te behouden zooals hij nu is n.l. vei trek kende van V Bosch ten 7.54 voormiddag. van 1 Kosteloos —3 uur. 11—12 uur. WAALWIJK. voorheen G. VAN NIJNATTEN ZOON, In Pirmasens dreigt eene werk staking in alle schoenfabrieken. I. r>e vorstelijke personen begaven zich door «ii- waclitsalon naar het gesloten met twee j.aardeu bespannen holrijtuig, dat zich in beweging zette onder hoerageroep van publick, in de Rijnstraat verzameld. Uit het geopend portierraam van het rijtuig beantwoordde H. M. dezen welkomst groet door iD'-l de hand te wuiven. H. M. en Z. K H. lieten zich het eerst nrar 't pa'eis in het Voorhout rijden, alwaar zij een bezoek aflegden bij H. M. de Koningin-Moeder. Tol ongeveer half vijf bleven de Koningin en de Prins vertoeven ten paleize van Koningin Emma, die haar kinderen in de vestibule ontving en hartelijk begroette. Toen daarna |het echtpaar het psleis in hei Noordeinde bereikte," werd het ver welkomd door de daverende hoerakreten van honderden, die zich daar ter plaatse ver zameld hadden. Aan de Katholieken van Nederland Nederland'» Katholieken stellen er pi ijs op steeds eerbied te toonen voor de eerlijke overtuiging van anderen. Daarom durven wij ook gerust een ver zoek tot allen richten, die van meening zijn, dat op Nieuwjaarsdag drank aangeboden en geschonken moet worden. Beleefd vragen wij hun dan, ook eerbied te toonen voor de overtuiging van beu, die ineenen, dat tegen het alcoholisme onzer dagen iels moet gedaan worden en daarom zich geheel onthouden hetzij van alle sterke-, hetzij van alle alcohol-houdende dranken en dat uit eerbied voor die overtuiging, een ieder er voor zorge, dat op dien dag ook zulke dranken aangeboden worden, die afschaffers en geheel-onthouders kunnen gebruiken. Wij willen aan dit eerste nog eer. tweede verzoek toevoegen, dat n.l. een ieder er toe mede werke om den Nieuwjaarsdag die een dag van geluk en vrede zijn kan en zijn moet, niet te maken tot 'n dag van twist en tweedracht, van verdriet en jammer. Onnoodig zeker U te zeggen, dat hij dit voor velen tot heden wasonnoodig ook U aan te geven dat de hoofdoorzaak der buitensporig heden op dien dag steeds in den drank moet worden gezocht. Moge daarom een ieder, die hierin veran dering wenscht, het drankgebruik op dien dag tegen gaan. Wij vragen U dit te doen ter eere Gods, die op dien dag zooveel wordt beleedigd en als het niet is om U zelve onaangenaanneden le sparen, om bet ten minste te doen uit liefde voor degenen Uwer naasten, die anders dezen dag iu droefheid zullen doorbrengen. Daarom dringt toch niemand op den Nieuwjaarsdag drank op en laat een ieder volkomen vrij in dit opzicht. Verbolgens tracht ook op dien dag van sterken drank hen af te houden, van wie gij weety dat zij lichtelijk de grenzen t buiten gaan. Wij hebben bier niet gesproken over het toedienen van alcoholische dranken aan kinderen. Wij veronderstellen, dat alle Katholieken zooveel vau het alcohol-vraagstuk weten, dat zij dit als hoogst verderfelijk beschou wend van zelf zullen nalaten. Aldus het Nieuwe Jaar beginnend met op deze wijze te ijveren voor Gods eer en voor des naasten heil, zal ongetwijfeld Uw heilweusch meer dan anders van 's Heeren zegen vergezeld gaan. [Iet Dagelijksch Bestuur vau „Sobrietas". Baardwijk, Donderdag avond omstreeks 6 uur kwam de knecht van den .oioommolenaar K. nut kar en paaid aan rte deur bij een landbouwer om koren te la-deu en bond het paard aan een boom terwijl de kar op de trambaan stond. Op eens hoor» hij de tram aankomen en komt uit het huis geloopen, trekt het paard van de tramUan, doch dit belette niet dat de kar doo* de locomotief werd gegrepen en verbrii*eld. E werd onmiddelijk gestopt, als door een «tonder bleveu man en paard ongedeerd. Sprung, 19 Dec. Ir. dc heden alhier ge houden raadsvergadering is to' hoofd der school benoemd de Heer C. Keemink te Rotterdam. Kaatsheuvel, Bij de herstemming voor een lid vau den gemeenteraad had de heer W. van Beurden 237 en de heer W. IJpelaar 217 stemmin zoodat eerstgenoemde gekozen is. Capelle, I9 Dec. Aan het veer alhier is de geinetnteschap met het land van Alteua weder hersteld. De stoompont vaart weder geregeld. Russen, 19 Dec. Hedenmorgen is de pont aan 't Capclsche veer wederom iu de vaart gebracht, zoodat aan dien lastigen toestand weer voor tijd en wijle een einde is. Ramisdonksvccr, 19 Dec. Gisteren is door het Algemeen Armbestuur alhier voor de eerste maal voor een termijn van drie maanden aanbesteed het wekelijks leveren van 360 brooden a 2 K. G. Minste inschrijvers waren de heeren Gebs. de Beer alhier voor 7 ets. per K. G. 3de Klasse. P-ijs vau f 1000, Nó. 13030 14052, rijs van f 400, no. 3112 10574, prijs van 200, no. 14236, prijs van f 100, 11748 S728 19436. WAALWIJK. Van 13 19 December. GEBOREN: Johannes Victorianus Henricus z. v. H. H A. v. Es en G. H. G. Kruitwagen. Engelina d. v. Th. Araraerdorffer en A. Staal. OVERLEDEN: P. J. Hombergen 1 rand. P. J. Si. v. Gils 48 j. GEHUWD: H. Vleeschouwer 37 j. en S. H. Co- hensius 29 j. BAARDWIJK. GEBOltEN: Cathsrioa Maria d. C. Mui- lekom en C. Verhulst. - Lconardus Cor nells z. v. Andreas van Gelder en E. v. d. Leur. Marius Petras z. v. Ch. Thijssen en C. J. van Hecswijk. Anna Maria d. v. II. Pullens en J. v. Helvoet. Adriana Roberdina d. v. W. Schilders en C. A. Staal. OVERLEDEN: Petronella vac der Velden echtg. v. Antonie Verhoeven 69 j. Jacobus Hendrikus de Kort 8 j. Mary Verhoeven 6 m. Adriana van Iersel 72 j.Petrus Verhoeven echtg. v. Eli.abeth Verhoeven 73 j. voorraden, maar niet zoodra geven de hou ders gelegenheid om passende waar c kannen koopen of de tweede hand verweert zich terstond daarvan gebruik te maken zooals gisteren het geval was ter veiling re Londen die zeer ganimeerd eu bij hoogere prijzen afliep. Het voorbeeld vau het bui tenland om de prijzen te verhoogen van h et leder, meer officieel door het bijeen roepen van den Rond van Ned. Lederfabri- kanteu b. v. ten einde meer algemeen en flink te kunnen optreden om dit noodzakelijk doel te bereiken, zal waarschijnlijk wel het gevolg zijn. Door de schoenmakerij zal gemakkelijk eone matige verhooging in gewilligd worden, te oordeelen naar de be sprekingen die daaromtrent in de algemeeue Vergadering van den Bond van Ned. Schoen fabrikanten dezer dagen gehouden, zijn ge voerd. Inl. schors stil maar vast evenals in Garouille en Valonea. DUSSEN, 18 Dec. Boterprijs per K.G. van f 1.(14 f 1.12. Middel- markt fl.08. Aanvoer 200 K G. Eieren f 1.40 de 26 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de liedacteur Met bescheidenheid vraag ik voor een enkele keer, een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Ik zal kort zijn. In verschillende bladen kan men lezen, een antwoord der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, aan de Commissie van Advies over Spoorwegdienstiegeliugen, over den treinenloop door de Lang straat. Door de Ileeren is met zaakkundige ken nis den geheelen treinenloop behandelt, deze vroeger en geene later. Jammer dat zij allee n hun oog hebben gevestigd gehouden op Waal w ij k en de Langstraalsche Gemeenten heeleinaal uit het oog hebben verloren. lteeds meermalen is er geschreven dat Waalwijk zijn evennaaste meer moest lief hebben, bv. met de tramaangelegenheid, doch ook nu moesten de Heeren der K. v. K. en Fabr. meer gezorgd hebben volgens het gevraagde Advies, n.l. voor de Lang straat. Is het wel schoon wanneer men zoo pre cies het spreekwoord huldigt„ieder zorgt voor zich zelf, en God voor ons allen Voor Vlijmen, Nieuwkuik, Druilen eu Baard wijk en misschien voor meer gemeenten gelegen ten westen vun Waalwijk, is trein no. 722 een mooie en de meest geschikte trein in de richting Lage-ZwaluweRot terdam, en i>i«t deze trein zou dan op voor stel der K. v. K. tn F. moeten vervallen. Ee^e reden voor alle gemeenten om daarop te protesteeren. Het bezwaar der K. v. K. en F. dat reizigers van Amsterdam niet vroeg genoeg te Waalwijk kunnen zijn, weegt mijn inziens toch niet op tegen bet ongerief dat zoovele gemeenten hierdoor wordt aangedaan, of zulleu ondervinden. Wanneer de Amster- damsche reizigers vroeger te Waalwijk moeten zijn, dan dat ze ej^ nu kunnen komen, welnu, laat die Heeren dan te Waalwijk logeeren, daarvoor is te W. ge legenheid te over en prachtige ook, dan zijn ze er zoo 'vroeg als ze willen, tenminste wanneer ze niet te laat slapen. U, M. de R. mijn welgemeenden dank, Hoogachtend, Uw Dw. Dn. D. Dc kali en het zetmeclgcbaltc der planten liet is voornamelijk uit onderzoekingen der laatste halve eeuw gebleken, dat de aschbestanddeelen der planten een zeer voor namen rol spelen bij de vorming der orga nische stoffen als eiwit, vet, suiker, zetmeel enz. Wel is men nog niet achter het fijne der zaak maar men is toch al vele schreden voorwaarts gekomen in de kwestie. Zoo schijnt het vast te staan, dat de phosphorzure zouten een voorname rol spelen bij de vorming van bet eiwit, de kali zouten bij de vorming van de koolhydraten, voornamelijk hij die van het. zetmeel. Men treft namelijk deze laatste zouten altijd in de grootste hoeveelheden aan, in die plantendeeleu, waarin het zetmeel in groole hoeveelheden is opgehoopt. Geheel in overeenkomst met deze leer zijn de resultaten, die de Duitsche Landbouw-Maatschappij, in den laatsten tijd met hare proeven op dat gebied heeft ver kregen. In opdracht van de genoemde Maatschappij, hebben Dr. Welfarth, Dr. Wiminer en andere deskundigen proeven genomen, om den invloed van een rijke kali-bemesting op verschillende landbouwgewassen o. a. op aardappels, tabak, boekweit mosterd zaad, haver en cichorei-wortels na te gaan. Daarbij is gebleken, dat de kali niet medewerkt tot een evenmatige vergrooting of meerdering van alle deelen der planten evenmin tot een evenredige vermeedering van alle organische bestanddeelen, maar dat voornamelijk die plantendeelen waarin suiker, vet en zetmeel als reserve voedsel wordt neergelegd, door een sterke kalibc- raesting zeer worden vermeerderd en vergroot. Aldus worden door een rijke kalibemesting, de knollen de wortels, de zaden talrijker en grooter en blijven b.v. de bladeren, in vergelijking met genoemde deelen meer in ontwikeling achter. Evenzoo worden naar evenredigheid meer zetmeel, suiker en vet- deelen in genoemde organen afgescheiden. Ik meen, dat de resultaten van verschil lende met kalibemcsting genomen proeven, meer in deze richting wijzen. Een duidelijke vingerwijzing zijn deze resultaten voor den landbouwer, die xooveel mogelijk uit den grond wil halen en den oogst zooveel mogelijk aan het doel wil doen beantwoorden. Alle wortelgewassen, zooals aardappels, knollen, wortels, enz. waarbij het te doen is om gehalte aan zetmeel, suiker en vet, moeten rijkelijk met kali bemest worden. Evenmin mogen die zaadgewassen, waarin zetmeel of vetten een hoofdvereischte is, een kalibemesting ontberen. van eenigc socialistische leiders en de groote opgewondenheid van een groot deel onzer werklieden is 't te wijten, dat de strijd ia een stadium is gekomen dat aan fabrikan ten, zoowel als arbeiders zwaar te denken geeft. Na eeitige dagen rust braken opnieuw geschillen uit bij de firmas Louis Bolk en Demer en Höreth. Altijd zijn het de zwik kers. Door bemiddeling der fabrikanten vereniging is de zaak bij laatst genoemde firma weer bijgelegd door don arbeiders in plant* van de gevraagde verhooging van 50 pfg 15 en 20 pfg. per dozijn toe te staan Het lag echter voor de band dat deze steeds vijandelijke beweging, die steeds voor wendsels zocht, doordefabrikantennietlijdelijk kon worden aangezien en daarom hebben zij de volgende bekendmaking door strooi biljetten en dagbladen gepubliceerd, die geheel Pirmascns met bange zorg vertuit alsof het grootste deel der arbeidersbevolking achter de fabrikantenvereniging stond. Een waarschuwing op 't laatste oogenbli/c l Sedert jaar en dag zijn ophitsers van beroep bezig, tusschen arbeiders en fabri kanten onzer stad ontevredenheid te stichten Langen tijd was dit te verdragen. Aan 't gezond verstand van onzen arbeiders stand is 't te danken, dat hunne verzoeken tot dusver werden ingewiligd. Thans treedt de haat in 't spel. Een gedeelte der arbeiders, heeft zich verenigd tot eene organisatie voor strijd aangevoerd door betaalde agitators. Dezen zullen thans 't bewijs leveren dat ze niet te vergeefs betaald worden. Met alle ge weld moeten gevolgen bereikt worden, waar door gelukkig voor ben, een groot deel der ontwi kelde bij die dwazen worden toegevoegd Tot dat doel worden in eenigc fabrieken onder dikwijls onbegrijpelijke voorwendsels, twistpunten opgezocht, nieuwe loontarieveu opgesteld cn korten tijd toegestaan om deze aan te nemen, dikwijls met bedreiging van directe staking. Daarmede gaat men syste matisch voort, indien men bouwende, op de zoogenaamde oneenigheid onder de fabrikan ten, den eene ua den andere aanneemt en hem het pistool op de borst zet. De fabrikanten-vereeniging onder den drang der omstandigheden opgericht staat nu voor een zware beslissing, of zij zich zal laten welgevallen, dat de een na der ander van zijn collega's onder dit schrik bewind moet buigen, of wel dat zij bet weerstand bieden van eenigen tot eene alge- meene zaak zal maken en den strijd aan vaarden. De fabrikanten-vereeniging heeft besloten den strijd te amvaarden. De plicht van zelfbehoud, de plicht tegenover onze moeilijk strijdende industrie en ten slotte de plicht tegenover het nog rustig denkende deel onzer arbeiders vor dert zulks. Het cenige wapen dat der ver- eeniging ten dienste staat, is het sluiten van alle fabrieken. Om dit wapen te ge bruiken, daartoe zal de vereeniging, boe ongaarne ook besluiten, als de onrechtvaar dige tischen i.i eenige fabrieken niet ophou den. Het is een harde maartregel, wij weten het, de onschuldigen moeten met de schuldi gen lijden. Maar het is nog niet te laat. Doet uwen invloed gelden, rustige en ontwikkelde mannen, die steeds trouwe ar beiders waartWijst de heethoofden terug. Schudt die heftige van buitenkomende agi tators af, of leert hen tenminste gemati^heid. De maat is volkeert niet spoedig rust en gematigdheid weer, dan zal de strijd ontbranden. Mogen daarom alle arbeiders de stem van hun verstand volgen en vau de onmogelijke eischen afstappen, dan blijft de vrede bewaard. Zoo niet dan gaan wij allen arbeiders en fabrikanten, een droeve toekomst tegemoet. De fabrikantenvereeniging in Firmasens, (Volgen 70 handteekeningen). In een volgend nummer geven we 't antwoord der werklieden, in eene vergadering van 3 -a, 4000 genomen. iiiiiihi.iiwi i i i iu rrrc re ".-vist». Verkrijgbaar bij vooruitbestelling Aanbevelend, CONFJSEUR, PATTISSIER, CUISINIER, WAALWIJK. Ververstraat A 247, 's-BOSCH. Aanbevelend, TELEPIIOON 266. Prijs van f 5000 No. 280. WAALWIJK 19 Dec. 1902. De handel was bij weinig aanvoer ter veemarkt niet geanimeerd. Kalfbeosten f 145 a f 195 Dito vaarzen f140 a f 180. Jonge varkens aangevoerd 24 stuks, verkocht van f 6.a f 8.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1315 kg van f 1.08 a 1 1.22 per kg. Eieren 5 ft 7 cent per stuk. Er zijn geen nieuwe gezichtspunten in den huidcnhandel waar te nemen. Zooals reeds voor den zooveelsten maal is bericht zijn de prijzen zeer hoog en is er geen uit zicht, dat er verandering komt indien niet de slachtingen zoowel in de Argentijnsche republiek als in Europa beduidend zouden toenemen. De looierij blijft hare gereser veerde houding handhaven en werkt niet de helft zooveel ruwe huiden weg dan an dere jaren. De berichten uit de Europeesche stapelplaatsen luiden slechts van geringe In PirmaseDS is in den laatsten tijd eene ernstige arbeidersbeweging gaande. Deze werd in 't leven geroepen door eene stelsel matige agitatie van de vereeniging van Duitsche schoenmakers. Er verliep in den laatsten tijd geen enkele week, of in een of andere fabriek werden door de arbeiders eischen gesteld, die gedeeltelijk tot staking voerden. Daardoor zagen de fabrikanten zich gedwongen zich te vereen'gen. Niettemin werden de dikwijls agressieve eischen der arbeiders met de grootste nauwgezetheid overwogen en de opzichzelfstaande fabri kanten trachtten zich met de arbeiders te verstaan en schrikten in dit streven voor zeer groote offers niet terug. Maar het was eene dwaling dat de fabrikanten meenden, hierdoor den vrede te kunnen bewaren. Juist 't tegengestelde, de verhoudingen in Pirmasens zijn thans zoo scherp geworden, dat de fabrikanten-vereeniging er toe is moeten overgaan met het algeheele stopzet ten aan alle schoenfabrieken te dreigen. Wij ontvangen over het verloop der zaak van onzen correspondent te Pirmasens de volgende berichten, aldus de Schuhmarkt, waaraan we een en ander oui treilt deze voor onze streek belangwekkende gebeurte nis ontleenen Toen ik in mijn laatste schnr ven als mijne meening te kennen gaf dat de ge schilpunten tusschen arbeiders en fabrika uten op vreedzame wijze zouden worden bijgelegd, zoo is deze hoop thans juist iu 't tegendeel veranderd. Aan de onophoudelijke agitatie flftfl- SPECIALITEIT IN CYLINDER-BUREAUX. Bestellingen eu reparatiëu worden spoedig en billijk uitgevoerd. JACQ. M. J. PETERS, Directeur. om den voorraad Visitekaartjes en ander drukwerk eens na te zien. Gewoonlijk wacht men tot dicht bij Nieuwjaar en dan moeten duizenden en duizenden met den grootst eu spoed geleverd worden. Aan de Waalwijksehe Snelpersdrukkerij van ANTOÖN TIËLbN, vindt men dc prachtigste soorteering vanaf do goedkoopste *ot de iijnste soorten.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6