Nummer 4. Zondag 11 Januari 1903, 26e Jaargang. Tweede Blad. BINNENLAND US2ÜS&® SUS- ?Tfr}Zv$,: ?5ÈSSSaaaiaL*5SB2^i2 BEKENDMAKING. k: de van. der schueren. ■BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Waalwijk noodigen de '^ebngen hunner Gemeente, die ver an gen bij de ZEEMILUIE te dienen, uit zich daartoe voor den len hebruan e. k., bij hen aan te melden. De beroepen, die door den Minister van Marine zijn aangewezen, nis geacht te kunnen worden hen, die ze uitoefenen, het meest geschikt te maken ter opleiding voor de diensten bij de Zeerai.iteziju de volgende: Stuurlieden, stuurmansleerlingen, en verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart, Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden en verdere opvarenden van pas-agiers- en sleepbooten, loods- vaartuigen en tonnenleggera. Diepzee- en Noordzeekustvisschers. Zuiderzeevisscliers Visschers op de Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders en veerlieden. letterlieden Machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen. Machine- drijvers. Trammers. Smeden Bankwerkers Werktuigmakers. Voorslagers. Scheeps- beschicters. Scheepstimmerlieden (bcbeeps makers). Brood-, koek- en banketbakkers. Koks. Koffiehuis-en hotelbedienden. Zieken verplegers. Apothekersbedienden. Barbiers. Personeel van 's Rijks-Marinewerven. Waalwijk, den 7 Januari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secrecaris, F. W. VAN LIEMPT. Loop der bevolking. Loop der bevolking in de gemeente Waal wijk gedurende liet jaar 1902. Geboren 192. Overleden72. meer geboren dan overleden 120. Vertrokken 398. Ingekomen 278. f 2790 2825 2960 3070 3080 3010 2845 2855 3060 2997 De Burgemeester der Gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier der Belasting op bedrijf en andere _jnkomsten over het Belastingjaar 19Ó2/3 MAAKT BEKEND: Dat genoemd Kohier door den heer Directeur van 's Rijks Directe Belastingen dezer Provincie op den 3i December 1902 is executoir verklaard en up heden aan den betrokken Ontvanger der Directie Belastingen ter invordering toegezonden Waalwijk, 3 Januari '1903. De Burgemeester voornoemd, K. BK VAN DER SCHUEREN ja ii.mpi» Chamberlain heeft weer eens eene echt En- gelsche, een echt jingosche, een echt Cham- beiiainsche redevoering gehouden in ant woord op het verzoekschrift, door de voor mannen der Boeren aangeboden. Hij verklaarde, dat hij liever gezien had, dat het geschrift niet alleen vragen had inge houden, maar ook een erkenning vau hetgeen dc Engelsche regeering reeds voor hen had gedaan Ja, dat die Boeren den oorlog en alle andere weldaden zoo maar konden vergelen. Wat het verzoek om amnestie voor de rebellen betreft, zeide Chamberlain, dat de voorwaarden van Vereeniging door de hoofd mannen der Boeren zonder voorbehoud waren aangenomen en dat deze voorwaarden geen gewag maakten van zulk een annestie. Kitcheners's belofte dus in de snippermand scheut papier. Komende op de burgers die in Europa vertoeven, zeide hij, dat het de plicht was van de regeering, den vrede te handhaven. Elk geval zou afzonderlijk worden overwogen. Zij moesten hun loyale gezindheid maar toon en door het geld af te rekeneu, dat zij naar Europa hadden meegenomen. De monocle grijnsde eu het audere oog knipoogde: »wij begrijpen elkaar; ook zaken gedaan." Chamberlain nam de uitnoodiging aan, sommige landelijke districten te komen be zoeken' wat in het verzoekschrift werd ge vraagd. Misschien dat hij dan de ondankbaarheid der Boeren begrijpt. De „Standard" is ontevreden, dat Cham berlain niet met meer betooning en betuiging van vreugde in Pretoria is ontvangen. Inderdaad onverklaarbaar. meer vertrokken dan ingekomen 120. Zoodat de bevolking in 1902 noch ver meerderd noch verminderd is. Er werden 30 huwelijken gesloten. De bevolking be draagt thans 5060 inwoners. Aanbesteding. Bij de Donderdag in 't café van Huiten gehouden aanbesteding van 't afbreken eener looierij en 't houwen van een koffiehuis te Besoijen voor den heer J. 1' roklage werd ingeschreven als^volgt Ant. Treffers J. llerwijnen, Besoijen G. v. Huiten H. v. d. Meijs, Besoijen M. Schonk C. Klerks, Besoijen Wed. A. Aarts, W. van Hees G. den Teurling, Besoijen G. v. Dijk Gegund aan A. Treffers. Gcldcrsehe Credietvcrceniging. Volgens achterstaande advertentie wordt alhier een filiaal der Geldersche Credietver- eeniging te Arnhem gevestigd. Onze kroniek. De volgende week Zaterdag verschijnt t vervolg van onze kroniek, voornamelijk de watersnood te Nieuwkuik behandelend. Uit arrest. De meubelmaker V., die verdacht van brandstichting naar 's-Bosch werd overge bracht, is reeds den volgenden dag uit zijn arrest ontslagen. Ongeval. Donderdagavond geraakte vrouw S. die zeer doof is, bijna onder den tram. De voorlooper kon haar nog juist bijtijds terug trekken, toen de locomotief reeds vlak bij haar was. Eenc bijzonderheid. Als eene groote bijzonderheid kunnen we mededeelen. dat een stuk land gelegen onder Waalwijk en toebehoorende aan Dekkers te Capelle, gedurende 80 jaar, door drie geslachten der familie van Daelen, landbouwers alhier in pacht is geweest. Thans is ;t weer gehuurd door Marcus van Daelen, landbouwer in de Zeine alhier, wiens grootvader het 't eerste pachtte, tegen denzelfden prijs als thans; zeer zeker ook eene bijzonderheid dat 't stuk land gedu rende de 80 jaren steeds aan denzelfden prijs is gebleven. Mgr, dr. Sehacpman. Het Centrum schrijft Met groot leedwezen vernemen wij, dat door Z. D. H. mgr. den Aartsbisschop uit llome een telegram werd ontvangen, mel dende, dat mgr. dr. H. J. A. M. Schaep- ïnan voorzien is van de H.H. Sacramenten der stervenden. De toestand van den hoogeerw. lijder is hoogst zorgelijk, maar hij is tevreden en gelukkig. Donderdagavond had de toediening der H. H. Sacramenten plaats. Vrijdagmorgen zou consult gehouden worden van den ge neesheer, die mgr. Schaepman verpleegt, met dr. Lapponi, lijfarts van Z. H. den Paus. Uit particulier bericht blijkt, dat een hartkwaal het kostbare leven bedreigt. was de heer Ed. Schaepman bij den II. Vader. Na ingewonnen inlichtingen uitte de H. Vader zijn beBte wenschen voor een spoedig herstel en gaf het verlangen te kennen, weldra persoonlijk Mgr. te kunnen spreken en geluk te wenschen met zijn herstel. //Mgr. Schaepman zal waarschijnlijk den eersten tijd in Rome blijven, hoewel de mogelijkheid niet is buitengesloten dat Zijn Hoog Eer w. zich over eenigen tijd naar Siena, ook een. zijner meest geliefkoosde oorden, begeeft, om daar wat uit te rusten." Hoogwater. De Beersche overlaat werkte heden over 900 M. lengte met 23 cM. De Elftweg te Grave is overstroomd. De overtocht geschiedt met roeiboot. De Bokhovensche overlaat werkt heden over 110 M. .lengte met gemiddeld 16 cM. naar binnen. Als een bewijs van den sterken stroom van het wassende water kan dienen, dat eergisteren een schip in 3 uur tijds van de Ruhr naar Nijmegen zeilde. Dat komt de snelheid van een spoortrein nabij Uit Zaltbommel De buitengewone was der Waal heeft tal van uiterwaarden onder water gezet. De veerdam aan het Rijksteer te Tiel Zaltbommel staat onder, zoodat de gierpont niet meer kan werken, en moest worden geborgen. Het veerbootje vaart van dijk tot dijkvoertuigen worden met halve pont overgezet. Atjeh. De minister van Koloniën deelde Vrijdag in de zitting der Eerste Kamer mede, dat de pretendent-sultan van Atjeh zijn onder werping heeft aangeboden. De Kamer ontving deze mededeeling met applaus. Het einde van den Aljeh-oorlog schijnt dus nu inderdaad gekomen te zijn. WAALWIJK 10 Jan. 1903. Benoeming. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's- Bosch, heeft beuoemd tot Pastoor te Woensel den WelEerw. heer A. A. Oomen tot ka pelaan te Vechel den Eerw heer H. C. M' Dranken, Priester van het Semenarie en tot Assistent den Weleerw. Pater E. H. Ver hoeven, S. J. Licdertafel „Oefening en Vermaak* Met genoegen kunnen we melden, dat op 't groot concert der Liedertafel //Oefening eu Vermaak" op Maandag 19 Januari, de ons bekende Bossche artisteu, hunne hoog gewaardeerde medewerking zullen verleenen. Er zal dus op vocaal en instrumentaal gebied volop te genieten zijn. De verergering van den toestand des doctors schijnt plotseling opgekomen te zijn. Een Donderdag-ochtend door ons ontvangen schrijven luidt nog als volgt: tfMgr. dr. Schaepman, die 31 December 's avonds laat te Rome was gearriveerd, is zeer gelukkig, wederom iu de Eeuwige Stad te zijn. Ook op de gezondheid had de reis geen nadeelige gevolgen- 't geen blijkt uit het te it, dat we den volgenden morgen 10 uur den Doctor reeds in St. Pieter zagen. „De H. Vader die reeds van het reisplan naar Rome gehoord had en wist dat s doc- ters broeder, de heer Ed. Schaepman. in de Eeuwige Stad vertoefde, had den wensch geuit persoonlijk door dezen op de hoogte van MgPs gezondheidstoestand gebracht te worden.° Den tweeden Januari 's morgens Dr. Kuyper. Dr. Kuyper zal niet langer dan tot 15 dezer in het buitenland blijven, en dan weer aan zijn departement zijn. De premier heeft, nu de staatsbegroo ting is afgehandeld, weer liet Haagsche slot van zijn schoenen geschud en is naar Brus sel gegaan, waar hij zich met zijn bekende welwillendheid weer aan de persmuskieten* heeft blootgesteld, die dan ook niet in ge breke zijn gebleven. Een interviewer van de Petit Bleu die dr. Kuyper vroeg of hij met eenig officieel doel te Brussel was ge komen, kreeg ten antwoord dat de premier er alleen wat kwam uitrusten van zijn par lementairen arbeid, dat hij zeer dikwijls te Brussel is en dat hij zooveel van Belgenlar.d houdt. Zoo over koetjes en kaltjes door pratende, sprak de premier uitdrukkelijk de geruchten tegen, die omtrent een aanstaande blijde gebeurtenis in de Koninklijke familie de wereld ingestuurd zijn. yHare Majesteit vertelde dr. Kuyper aau den Brusselaar is zeer welvarend en houdt zich op nieuw met de staatszaken bezig, die Zij een tijdlang moest laten rusten. De liefde van het Nederlandsche volk voor zijn Souvereine neemt nog voortdurend toe- Nog vertelde dr. Kuyper dat Nederland een ronde som van 7 milliocn voor de Boeren heeft bijeengebracht. Pantserscliip „Holland." Hr. Ms. pantserscliip Holland (comman dant kapitein ter zee Wentholt) dat, na aankomst in West-Indië van het oorlogs vaartuig de Ruyter, naar Nederland zou terugkeeren, heelt bevel ontvangen voorloo- pig nog in de Kolonie te blijven met het oog op de gebeurtenissen in Venezuela, zoodat daar thans twee oorlogsbodems aan wezig zijn. Consul-generaal te Curasao. Tengevolge van de ongesteldheid van den zaakgelastigde en consul-generaal te Curacao, den heer van Leijden, op het oogenblik dat eene vertegenwoordiging van Nederland in Venezuela wegens de daar te lande ontstane verwikkelingen vooral wenschelijk is, heeft de regeering hier te land eene tijdelijke voorziening noodig geoordeeld. In verband hiermede is jhr. mr. van Cit ters, gezantschapsraad te Berlijn, met ver lof te 's-Gravenhage, aangewezen tot tijde lijke vervanging vau den heer van Leijden. De waarnemende zaakgelastigde is reeds op reis naar Venezuela. Ook tot heden was, naar men mededeelt, bij het arbitrage-hof nog geen aanvrage in gekomen met betrekking tot de behandeling van het Europeesch-Venezuelaansch geschil. Het verzoek kan verwacht worden wan neer de partijen het eens zullen zijn over iet protocol, houdende de voorwaarden be treffende de berechting. Moortl te Raauisdonk. Nadere bizonderheden omtrent den alhier gepleegden moord. Dinsdagnamiddag arriveerde alhier de rechterlijke macht uit Breda en stelde een scherp onderzoek in. De vermoedelijke dader van Oort is dik wijls in verhoor geweest, doch ontkent steeds de misdaad te hebben gepleegd. Vervolgens is gehoord de nachtwaker van der Leij, die niet ver van het moord- t.ooneel moet verwijderd zijn geweest deze heeft verschillende vragen beantwoord, daardoor echter de schuld van v. O. niet bewijzende. Het bleek vooral, toen hedenmorgen de Justitie van Breda reeds vroeg te dezer plaatse terug was, om het onderzoek verder voort te zetten. Des middags werd van Oort uit het arrestanlenlokaal geleid om bij de lijk schouwing tegenwoordig te zijn. Met een glimlach op het gelaat en, een vriendelijk knikje aan zijne vrienden gevend, stapte hij in het rijtuig ook tijdens het uitstappen bij de woning van den verslagene scheen het, dat hij oogenschijnlijk voor de eon frontatie niet liet minst bevreesd was. Zoodra v Oort de kamer binnen was ge treden, waar de verslagene op een tafel was gelegd, moet zijn houding eenigszins veranderd zijn. Op de aan hem gestelde vragen moet hij menigmaal een bits en soms ongepast antwoord gegeven hebben. l)e getuigen H. en M. Bouwens, alsmede M. Kanters, die eveneens dicht bij de plaats der gruweldaad moeten geweest zijn op 't tijdstip waarop de moord gepleegd is moeten, zooals ons ter oore komt, bezwa rende verklaringen legen den verdachte hebben afgelegd. Deze verklaringen schijnen op den beklaagde een onaangenamen indruk te hebben gemaakt, want heel wat minder onbezorgd dan hij gekomen was, verliet hij de woning van den verslagene om per rijtuig weder naar het arrestanteulokaal te worden getransporteerd. Zooals wij meldden is hij naar de straf gevangenis van Breda overgebracht. Nu rijst de vraag: "Waarom heeft deze manslag plaats gegrepen" 'f Verschillend wordt deze vraag beantwoord, maar zooals wij uit eene vertrouwbare bron vernemen, moet de zaak zich als volgt hebben toegedragen Van Oort zou aan Konings gevraagd hebben, om bij de Wed. Boons te gaan (dit is de plaats alwaar v. O. op 1 Januari zoo duchtig heeft huisgehouden), aan welk verzoek K. niét voldeed, daar hij overtuigd was, dat dit verkeerde gevolgen zou hebben Dit viel bij v. O. in gcene goede aarde en hij drong bij Konings erop aan om binnen te gaan. K. weigerde steeds en vervolgde zijn weg Op den Nieuwenweg evenwel is hij aangevallen met het noodlottige gevolg. Door wien moet nog bewezen worden. Het vorig bericht bevat eene kleine onjuistheid. De dood is geen gevolg geweest vau een messteek in het hart, doch van het afsnijden van een slagader in den arm. De overige verwondingen waren van geen, doodelijken aard. Wij hopen, dat de zaak voldoende zal zijn bewezen, om een voor beeldige straf mogelijk te maken, maar bovendien hopen wij dat dc vechtlustigen vau Raamsdonksdorp in het vervolg hunne messen thuis zullen laten. Wij mogen in deze droevige zaak den heer van Driel, wachtmeester alhier niet vergeten, evenmin de verdere politie alleszins verdienen zij lof voor hun actief optreden.. Voorts heeft or geen ruzie piaats gehad in het café Broere, gelijk ergens is beweerd De verslagene was ook niet ruziezoekend van aard, integendeel, hij zou veeleer steeds maatregelen hebben genomen om twisten te voorkomen. Naar men verneemt heeft de ver dachte v. O., van moord op den landbouwer K. te Raamsdonk, Donderdag bij zijn verhoor voor den rechter-commissaris in deze eene volledige bekentenis afgelegd. De oorzaa* van den dood is dan ook geheel alleen te wijten aan het doorsnijden van den slagader Wat de uitvoering; der Ongevallenwet kost Voor het personeel van den centralen Raad van beroep is uilgetrokken voor1 voorzitter f5000, 1 ondervoorzitter f4500, 1 leden a f4000 f 32.000, 1 griffier f3500 2 substituutgriffiers f2000, f4000, 1 eerste klerk f 1200, 5 tweede klerken h f 600 f3000, 1 concierge f400, 2 boden 1500 f 1000, 1 knecht f400, totaal f55.000. Voor het personeel der Raden van beroep is geraamd lladen van beroep te Rotterdam en Amsterdam; 2 voorzitters h flOOO f8000, 2 griffiers a t 3000 f 6000 2 eerste klerken h f1200 f2400, 10 tweede klerken a 1 800 1 6000, 2 concierges it 400 t 800, 4 boden it f500 1 2000, 2 knechts a f400 f800, totaal f2600. Raden van beroep te Almelo, Arnhem, Roermond, 's Hertogenbosch, 's Gravenhage, Haarlem en Groningen7 voorzitters a f 3000, f 21000, f griffiers f 2500 f 17500, 7 eerste klerken it f 1000 f7000, 28 tweede klerken it f 500 f 14000, 7 concierges it f 400 f 2800, 7 boden a f 500 t 3500, totaal f 65.800. Raden van beroep te Leeuwarden, Hooge- vern, Zutphen, Utrecht, Dordrecht, Mid delburg en Breda: 7 voorzitters h 2500 f 17500, 7 griffiers it 1 2000 f 1400, 14 derken a f600 f8400, 7 concierges a f 400 f 2800, totaal f42.700. Toelagen aan plaatsvervangende griffiers f6000. De vergoeding voor tijdverzuim en reis- en verblijfkosten is geraamd ais volgt Voor de leden werkgevers en leden werk- ieden en hunne plaatsvervangers van 2 Raden van beroep te Rotterdam en te Am sterdam f7000, 7 Raden van beroep te Almelo, Arnhem Roermond, 's-Hertogenbosch '8 Gravenhage Haarlem en Gronigen f12600 7 Raden van beroep te Leeuwarden, Hoogeveen Zutphen, Utrecht, Dortdrecht, Middelburg en Breda f 8400, totaal f28.000. Voorloopig zullen de zittingen van de Raden van Beroep gehouden worden in de rechtsgebojwen en overigens in de nabij heid gebouwen of lokalen worden gehuurd voor de verdere huisvesting. Voor den Centralen Raad van Beroep heeft de gemeente Utrecht zich bereid verklaard, kosteloos een gebouw beschikbaar te stellen, behoudens, dat de kosten vau inrichting, onderhoud en meubilair zullen komen voor rekening van den Staat. Geraamd is voor huur van gebouwen of lokalen voor 16 raden van Beroep 1 12.00Ü voor inrichting van het gebouw voor den Centralen Raad van Beroep f4500, voor onderhoud van gebouwen f 2700, voor meubilair f61.200, totaal 80400. Tezamen is dit de kapitale som van f 307.700. Verdronken. Het elfjarig dochtertje van den remmer T. te Venlo, geraakte Vrijdagmiddag, door den hoogen stand der Maas de afscheiding niet bemerkende tusschen de rivier en het overstoomde land, onder het spelen in het water. De wachtmeester facteur der huzaren H sprong het kind na, doch, nadat het was opgehaald, bleek het leven reeds geweken Brand. Vrijdagochtend omstreeks 3 uren werden de bewoners van een bierhuis «en winkel te Sluiskil, nabij het klooster, drie broeders en eene zuster de R., wakker door het knetteren van vlammen en een verstikkenden rook, die op den zolder, waar zij sliepen, doordrong. Langs de trap vluchten was niet mogelijk, waarom de oudste de drie andere aau een louw door een zoldervenster naar buiten liet zakken en er daarna zelf uitspong. De tijd om zich aan te kleeden had hun ontbroken, waarom zij hunne kleeren naar buiteu hadden geworpen en die daar aantrokken. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niets doen dan een aangrenzend houten stalletje behouden. Overigens is het huis met alles wat er in was een prooi der vlammen geworpen. De 'oorzaak van den brand is onbekend. Naar we vernemen, is de inboedel zoowel als het huis, waarvan het terrein waarop liet staat is onteigend voor de kanaalwerken, en dus binnen korten tijd zou moeten worden opgeruimd, verzekerd. Baardwijk, 8 Jan. Het concert Dinsdag avond door de liedertafel gegeven, was als gewoonlijk diuk bezocht. Jammer genoeg "konden een paar nommeis wegens onge steldheid van een lid niet gegeven worden. Er is goed gezongen en gewerkt, terwijl de heer Snijders, muziekonderwijzer te Raams— doukveer, prachtig accompagneerde. Ondanks deu tegenspoed, veroorzaakt door de influenza, slaagde het concert uitstekend. Dmncn, 5 Januari. In onze gemeente circu'eert een adres ter onderteekening, om in tegenstelling, met de K. v. K. en l'ab. te Waalwijk, den locaaltrein no. 722 te behou den, zooals deze thans voor ons aller gemak en plezier loopt, van den volgendeo inhoud: Aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Drunen. EdelAchtb. Ileercn. Naar aanleiding van het verzouden ant woord der Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Waalwijk aan de commissie van

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5