Nummer 6. Zondag 18 Januari 1903. 26° Jaargang. Tweede Blad. „De Echo van liet Zuiden If BUITENLAND. Duitschland. Italië. Marokka. Abonneert U op BINNENLAND. UITVOERINGEN. WAALWIJK. De hoogst interessante KRONIEK van do voornaamste gebeurtenissen gedurende de laatste 25 jaren wordt voortdurend vervolgd. Groot Concert door de Liedertafel //Oe fening en Vermaak' van Waalwijk en Besoijen, op Maandag 19 Januari 1903. Aanvang 71/s uur. (Zie programma 8.) van dc voornaamste gebeurtenissen in onzen omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. Ét 30 December 1880. Groote ramp te Nieuw- kuik, tengevolge van het doorbreken van den djjk aan den zuidkant der gemeente. Het water, voortgezweept door een stevigen zuidwestenwind, stortte zich des nachts, met donderend geraas door eene ongeveer 150 200 M. bre de opening >naar binnen, alles op zijn weg vernielend en medesleepend, wat niet krachtig genoeg was om weer stand te bieden. Tal van huizen stortten geheel of deeltelijk in, honderden stuks vee verdronken, terwijl duizenden ku bieke Meter wit zand weldra tuinen en akkers bedekten. Behalve Nieuwkuik, hadden ook Hoeven, Vlijmen, Haarsteeg, Hedikhuizen, Herpt, Oud-Heusden, Elshout, Drunen, en verder geheel de vruchtbare streek, tusschen den Zeedyj^ en den Maasdijk toe, -dus in Ret ge heel 24 dorpen, veel van dezen door braak te lijden. Heusden, beschermd door zijne wallen, kon den vernielen den vijand buiten de stad houden, door de toegangen met kistingen af te sluiten. De gemeentebesturen van Dru nen, Baardwijk, Waalwjjk, Besoijen en meer andere gemeenten, zonden op het hooren der ramp, «ogenblikkelijk groote hoeveelheden levensmiddelen sn kleeren naar de van alles beroofde inwoners van Nieuwkuik. 31 Dec. Op initiatief van burgemeester Van der Klokken, wordt de Raad bij eengeroepen. De geheele Raad consti tueert zich, op zijn voorstel, tot eene watersnood-commissie. id. De Vereenigiug van den H. Vincen- tius h Paulo stelde aan de oommissie een flink bedrag voor de noodlijdenden ter band. id. De waohtmeester der brigade maré chaussée, Van Scbuppen en zijne man schappen de Boer en Hoogerheits doen bijna bovenmenschelijke pogingen om verscheidene inwoners van Nieuwkuik, die op hunne zolders of elders gevlucjV waren, uit hunne benauwde positie te verlossen. Genoemde wachtmeester nam zelfs een geheel gezin, dat alles verloren had, liefderijk ter verpleging in zijne woning op. id. Het gemeentebestuur ontvangt van den Minister de mededeeling, dat aan de spoorwegbrug in den Overlaat een pad voor voetgangers verbonden *aP worden, bij aldien de requestreereiule gemeenten genegen ziju gezamenlijk de helft der kosten d.i. .pl.ra. i 90&0.. te dragen. 4 Januari 1881. De Gommissaris des Ko ning» bezoekt den doorbraak te Nieuw kuik. Te Druuen zijn 800 merwchen <en 1000 Stuks vee, m Baardwijk 110 menschen en 60 stuks vee, meest bjj particulieren opgenomen. In <onze ge meente zijn 112 mer.schen gehuisvest in een gebouw van den heer Jos van Dongen, terwijl 4 in het gasthuis en een 50 tal bij particulieren verpleegd worden. Voorts zijn er uit de over stroomde dorpen 29 koeien, '16 geiten en 1 paard gestald bij den heer A. J. Verhoeveu. Be gemeenteraad, geconsti tueerd als walersnoodcommistie, de ver- eenigmg van den H. Vincentius Paulo, da inwoners zonder onderscheid van rang, stand of godsdienst, wedijve ren, als om strijd, om het lot der on- gelukkigen alhier in de eerste plaats, doch ook van elders, te verzachten. Van alle kanten stroomden giften in geld of onder anderen vorm toe. De collecte alhier bracht f800 op, daarbij kwam eene gift van f200 van de Vincentiusvereeniging en f500 van de hoofdcommissie, terwijl uit 's-Boscb, tot leniging van den nood, in Dronge- len, Eethen, Meeuwen 'enz, door be middeling der heeren Van der Heijden, van Heijst en Timmcrmar.s nog f 2000 werd ontvangen. Door bemoeiïge n der heeren W. Timmermans en Zonen al hier, die eene circulaire richtten tot hur.ne correspondenten, hunne handels vrienden on aan allen met wie zij in Telatie stonden, werd voorloopig geïnd f "200, terwijl Ernest de May de Wagner, te Bern, heer van 'Waalwijk 6-00 francs, en Mevrouw de Wed. A. Smits, vrouwe van Baardwijk, wonende te St. Nico- laas (België) 1000 fr. zond. Nog tal rijke andere flinke sommen, te veel zelfs om hier op te noemen, kwamen binnen. Van het aanbod der commissie te Tilburg om een 50 tal noodlijdenden, •die hier -onder dak waren, naar ge noemde plaats over te brengen, werd door geen enkel verpleegde gebruik gemaakt 12 Jan. De gemeente Oudheusden zendt aan de Minister van W. H. en N» het volgen da telegran „Door den nood gedrongen wenden „wij ons tot U, daaT de dijksteel van „Hensden even nalatig is in het dich tten van de opening, als het behouden „van den dijk voor den doorbraak, waar door wij onder water blijven en totaal „geruineerd worden. „Help ons, want bij den minsten „was van het water is alles verloren, „ook voor Elshout. Help ons id. Volgens globale berekening moeten thans 7000 personen en 2000 stuks vee regelmatig rerzorgd worden. 18 Jan. De Kamer van Koophandel be sluit met algemeene stemmen een adres aan den Miuiater te verzenden, om te verkrijgen, dat, wegens den ongeluk- kigen toestand der door den waters nood zoo hevig geteisterde gemeenten, het iRijk de kosten van het voetpad aan de brug in de Overlaat geheel op zich nemen zal. 21 Jan. De Raad besluit een gemeente geneesheer op te roepen tegen een jaarwedde van f 1200. 25 Jan. De heer ^Vesters, schrijver, die zich naar Nieuwkuik had begeven, om bouwstof voor eene beschrijving van den watersnood te verzamelen, verongelukt door een sneeuwstorm op het Bossche Veld. Door bemiddeling van den heer Frans de Gortie kon later aan de weduwe een bedrag van f 62,50 'ter hand gesteld worden. 31 Jan. De oude toren van Druuen, ge bouwd in de veertiende eeuw, lang vdör den St. Elisabeths-vloed wordt afgebroken om met het puin het gat dn den dijk >te Nieuwkuik te stoppen. Aan de herstelling van den dijk werken &00 arbeiders met 250 karren. De was ■wan 'bet water dreigt met een .nieuwe ramp. 9 Pebr. De nieuwe dijk achter Nieuwkuik •is 'thans buiten .gevaat. 11 Pebr. De laatste vluchtelingen voor den watersnood, die bier nog in het huis van den beer J. r. D. verpleegd wer den, verlaten onze gemeente. id. Het .watennoodfeest te Amsterdam, georganiseerd in het volkspaleis, brengt ruim f IOjOjOOO. Uit de Pruisische begrooting blijkt dat dt regeering van plan is, een koninklijk paleis te Posen te laten bouwen. In de toelichting tot den post zegt de regeering dat,, men van een geregeld verblijf van het keizerlijke paar in de Provincie Posen en met name in hare hoofdstad een versterking verwacht van de vaderlandslievende gevoeleus van de bevolking en een inniger band tusschen de provincie en de monarchie. Uiterlijk zal ook het pa leis een zichtbaar teeken zijn van den on ver breekbaren band van de provincie met Pruisen en het Duilsche rijk.c De kroonprins en prins Eitel Frits zullen einde Februari, in gezelschap van p>of. Cicmen, een studiereis van een paar maanden naar de Levant ondernemen. Achtereen volgens zullen zij Egypte, Palestina, Kleio- Azie en ten slotte ook Italië bezoeken. Zij doen de reis op buu eigen jacht. Op deze tocht zullen zij dan ook bezoek te Konstan- tinopel brengen. De kroonprins is gisteren te St. Peters burg aangekomen en met veel statie ontvangen Kardinaal Luoido Maria Parocch:, vice— kanselier der H. Roonische Keirc, is op bijna 70 jarigen leeftijd te Rome gestorven. Hij was jaren achtereen kardinaal—vicaris van Rome en vóór dien tijd aartsbisschop van Bologna. Kardinaal Parocchi was een der schitte rendste figuren van het H. College, door zijn veelzijdige cn diepe geleerdheid, ziju sier lijke welsprekendheid, ziju brandenden ijver voor de katholieke zaak, die zich geheel ten beste gaf op allerlei gebied. Hij werd langen lijd vooraan meegerekend onder de vermoedelijke opvolgers van Leo XIII. Verleden jaar werd Z.Em. door een be roerte getroffen. Ofschoon toen aan het doodsgevaar ontsnapt, herstelde hij nimmer geheel «u bleef sukkelend. Zijn heengaan is een zwaar verlies voor de Kerk. Uit Tanger wordt gemeld: „De Kabyleu van Fez en Andjera zijn op 't oogenblik mei elkander in gevecht gewikkeld. De politie der stad heeft troepen naar de gevechtsplaats gezonden teneinde deze twee stammen te scheiden. De stammen van Andjera cd Tanger Bolia werden in hinderlaag gelokt, doch, door de regeeringstroepeu gesteund, slaagden zij er in, den stam van Fez af te slaan welke thans vechtend teiugtrekt. De oproerige stammen bij Tanger zijn geslagen. De Sultan wordt bewaakt door uitgelezen soldaten, omdat men voor verraad vreest. In het bizonder wantrouwt men enkele Ka— bylenstammen die zich bij het leger hebben aangesloten. WAALWIJK 17 Jan. 1903. Tentoonstelling. De algemeene bepalingen met uitnoodi- gings-circulaire en inschrijviugsbiljet voor het exposeeren op de a. s. tentoonstelling alhier zijn verzonden en verschillende reeds ingevuld terugontvangen. Wij twijfeleD geenszins of heeren schoenfabrikanten, leer looiers, leder en fournituren-handelaren, cartounagefabrikanten enz. vooral in onze streek (waarop wij natuurlijk hier bijzonder 't oog hebben) zullen niet achterblijven, maar als één man hunne artikelen in Augustus tentoonstellen, ora te toonen aan Neder land en 't Buitenland wat de Langstraat en omstreken op 't gebied van schoen- en Lederindustrie vermogen, toonen, dat hier nog steeds de productie-plaatsen van ge noemde artikelen zijn, de centra van ge noemde industrien. De algemeene bepalingen behoeven we niet meer te geven, die hebben we reeds vroeger medegedeeldmocht misschien iemand 't inschrijvingsbiljet niet hebben ont vangen, men vervoege zicb dan s. v. p. bij den secretaris van het comité. Wij hopen nader op een en ander terug te komen. Kamer vun Arbeid voor het Schoen makersbedrijf. Tot ons genoegen kunnen wij raededeelen dat de Kamer van Arbeid voor het schoen makersbedrijf alhier in hare vergadering van Maandag jl. met algemeene stemmen heeft besloten de subsidie-aanvrage van het Comité voor de tentoonstelling van schoen-en leder industrie aan den Gemeenteraad alhier krachtig te steunen. Postbus. Naar aanleiding van het iugezonden stuk in ons vorig nummer vernamen we dat. hier geenszins aan de schuld van een der postambtenaren gedacht kan worden, even min als dat de bus te klein is. Het gebeurde is alleen daaraan te wijten, dat de uitgever van De Langstraat, Zondag tegen den avond, beide bussen met exemplaren van zijn nummer van Zaterdag had gevuld, die anders binnen worden afgegeven. Concert Liedertufel. Thans, nu we het programma van het concert der liedertafel op a s. Maandag voor oogen hebben, kunnen we niet nalaten de beminnaars van goede degelijke muziek nogmaals aan te sporen van deze zeldzame uitvoering te profiteeren. Over de verdiensten der Bossche arlisten hier verder uit te wijden, kunnen wij als overbodig beschouwen, genoeg zij het op te merken, dat heeren geheel nieuwe nummers ten gehoore zullen brengen. De liedertafel zelve zal o. m. a. toonwerken op veler verzoek nogmaals uitvoeren, het beroemde dramatische toonwerk: „Leidens ontzet" van R Hol. Een genotvolle avond staat ons alzoo te wachten. IJs. Toen we in ons vorig nummer aan 't slot van ons bericht over 't ij» geschreven, dat het zao slecht was, waren we eenigszins bezijden de waarheid, want er zijn werkelijk prachtige gedeelten over den dijk en is er dan sedert een drietal dagen flink gebruik van gemaakt. Achter de Putsteeg o. a. hee f men tot bijna tot aan den Maasmond eene prachtige baan en zoo op verschillende andere wei landen eveneens. De slooten zijn niet in gevallen, zoodat men van de haven best tot den overlaat kan rijden, maar dan heeft men met veel slechte stukken te kampen. Blijft 't weer dus goed, dan zal er mor gen druk gereden worden. Alg. >"cd. Bond ran Schoenfabrikanten. Openbare Vergadering van het Hoofd bestuur op Maandag 19 Januari 1903, des namiddags ten 21/2 uur in het Hotel „Noord- Brabant", Groote Markt, VBosch. Tot deze vergadering worden tevens ge- noodigd de Leden der Commissie voor In voerrechten ter teekening van het adres en der Commitsie voor de prijsvraag ter vast stelling van het programma. Punten van behandeling. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Voorbereiding der Algemeene Con gresvergadering 1903. 3. Mededeelingen omtrent het programma „Prijsvraag". 4. Bestemming der toegezegde gelden voor den Wedstrijd van werklieden bij ge legenheid der Tentoonstelling te Waalwijk. 5. Bestemming der uit te loven medailles bij de Tentoonstelling. 6. Bespreking over het voorstel van den heer A. C. ScheUckens van Dongen. a. Propaganda te maken in verschilleude dagbladen om het publiek de rijzing der lederprijzen en schoenen meer onder het oog te brengen. b. Het verkrijgen van een voordeelig handelscrediet onder de noodige waarborgen. c. Tegengaan van frauduleus door betere wettelijke bepalingen van faillissement. d. Het oprichten van inforraatiebureaux van in- en verkoop. 7. Ingekomen stukken. Volgens art. 18 der Statuten is deze vergadering toegankelijk voor alle leden van den Bond. Nutionale Belgische Bedevaart naur Rome, ter gelegenheid van het Pauselijk Jubileum des II. Vaders. Met den zegen vau Z. E. de Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen en van II. D. H. de Bisschoppen vau België. Vertrek 26 Februari. Terugkeer 14 Maart. Verblijf te Rome van 1 tot 9 Maart 's morgens. Bezoek der eeuwige stad op bijzondere wijze. Dinsdag 3 Maart Groote plechtigheid in SiQt Pieter, door Zijne Heiligheid voorge zeten, ter gelegenheid van zijn Pauselijk Jubileum. Ie trein (genaamd Witte trein.) (Groote Reisweg.) Ie klas 72 piaatseu f 266,50. 2e klas 159 plaatsen f 182.50. 3e klas 70 plaatsen f 130.50. 2e trein (genaamd Roze trein) (Kl-ine Reisweg.) Ie l^las 72 plaatsen f231.25. 2e klas 108 plaatsen f 106.25. 3e klas 143 plaatsen f92.75. Onder de prijzen zijn alle maaltijden, het verblijf gedurende de reis en te Rome be grepen. Sluiting der lijsten zoodra boven gemeld getal volledig zal zijn, doch in elk geval 4 Februari. De voorkeur zal gegeven worden aan de eerste inschrijvers. Voor prospectus en inlichtingen zich te vervoegen tot den Heer Adr. van der Aa, cand. no taris te Oosterhout, (N.Br.) Enquête nuur dc toestundeu. bestaande onder de Handelsreizigers eu Handelsagenten in Nederland. Op verzoek van den Nederlandschen Bond van Handelsreizigers hebben zich de Heeren Mr. H. L. Drucker, Mr. H. Goeman Bor- gesius, Dr. W. H. Nolens, Mr. P. Rink, A. S. Talma en Dr. J. Th. de Visser be reid verklaard als Commissie van Enquête op te treden, terwijl de Heer Mr. J. P. Jolles welwillend het secretariaat van de Commissie op zich heeft genomen. Deze Enquête vroidt uitsluitend gehouden om een zoo nauwkeurig mogelijk overzicht te krijgen omtrent de toestanden, die be- staau onder de handelsreizigers en handels- rgenten. Ongeveer 4000 vragenlijsten zijn thans verzonden, elk voorzien van eene beschrij vende circulaire en eene gefrankeerde enve loppe, bedrukt met het adres van den secretaris der Commissie, Mr. J. P. Jolles, Prinsengracht No. 695, Amsterdam, zoodat de beantwoorde vragenlijsten uitsluitend in handen komen van de Enquête-Commissie, die omtrent de ingekomen antwoorden vol strekte geheimhouding heeft toegezegd. Het Bestuur vau den Nederlandschen Bond van Handelsreizigers verzoekt in de antwoorden nauwkeurige opgave te doen van de woonplaats, wat, naar het van Mr. J. P. Jolles vernam, in de reeds binnen gekomen antwoorden vaak verzuimd wordt. Bovendien worden zeer-talrijke vragenlijsten als onbestelbaar terug bezorgd, zoodat het bestuur van den Bond alle handelsreizigers en handelsagenten, die vóór 20 Januari nog geen vragenlijst hebben ontvangen, dringend verzoekt daarvan mededeeling te doen, met nauwkeurige opgave van woonplaats, aan den Heer II. F. van Reijsen Jr., bestuurs lid van den Bond, Brouwersgracht No. 6, Amsterdam. Berocpswet. Uiterlijk 17 (Zaterdag) moet de werkgever het behoorlijk ingevuld en onderleekend formulier omtrent tot machtigen bevoegde werkgevers en werklieden zijner onderneming terugbezorgen. Uiterlijk 22 (Donderdag) moet dit for mulier terugbezorgd worden door den werk gever, wiens personeel over verschillende gemeenten verdeeld is. 28 (Woensdag) stelt de burgemeester op elk formulier het aantal tot machtiging be voegde werkgevers en werklieden vast. Van 15 (l)ouderdag) a( zijn voor werk gevers (werklieden) ten gemeentehuize ver krijgbaar de formulieren tot aanvrage van een werkgevers (werkmaus-)kaart. Van 1530 (Vrijdag) kan het ingevulde formulier reeds ingeleverd werden ten ge- raeentehuize. Dr. Kuyper te Pwijs. De minister Kuyper, vergezeld van den gezant jhr. De Stuers, heett in de diplo matieke loge de heele Kamervergadering bijgewoond. De anti—rer. Kamerclub. De „Nederl." schrijft: Naar men meldt, zal de heer De Waal Malefijt, de president van de a.-r. Kamer club, met net oog op zijn geschokte gezond heid, als zoodanig aftreden. De heer mr. Heemskerk zou trachten ontslag te nemen als wethouder van Amsterdam en zal op dringend verzoek zijner partijgeoooten op treden als president der a.-r. Kamerclub en als leider der a.-r. partij, in eu buiten de Tweede Kamer. Daarmee zou hij èn de partij èn het Centraal Comité zeer belang rijke dieusten bewijzen. Electrische verlichting. Van betrouwbare zijde wordt aau het N. v. d. D. medegedeeld, dal van hooger-- hand de wenschelijkheid te kennen gegeven om de spoortreinen hier te lande electrise

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5