BINNENLAND. Alg. Ned. Bond Schoenfabrikanten. der witte sneeuw over de velden gebracht wanceer de zon Haar bleekgouden stralen aat glinsteren cn flikkeren over die glan zende weide, als ware deze bestrooid met gemalen glas. Of zag men nooit bij on bewolkte winternacht de sterren als licht trillen van koude, en de maan blinken met dat onbeschrijflijke bleeke licht, dat schaduwe teekent met snijdende lijn En zelfs de boomen die hunne naaste armen hoog opheffen in de lucht, staan niet zonder schoonheid. Wat al lijnen en lijntjes, krachtig en fijn, grillig en toch regelmatig ontwaakt uw oog! en hoe is telkens het karakter weer anders..... De canada met rechte roede, de iep zwiemeud de ijle boomarbaresken, de eik met de korte knoestige stoerheid van tak en twijg, de berk, als ware haar kruin omsluierd met Italiaan scire kant. Schoonheid is er dus in de natuur, altijd en overal. „O schoonheid, o mysterie Van 't ondoorgronde licht, Hoe glimlacht langs de wereld Uw heerlijk aangezicht." Waarlijk, zelfs in den winter glimlacht de schoonheid l angs de wereldde dichter zong het zoo mooi.... dr. Schaepman. Dr. Schaepman,... wat vele gevoelens wekt die naam in dezer dagen. Ieder goed vaderlander, die trots weet te dragen over onze groote mannen ieder katholiek vooral, die/beseft, hoe groot een man dr. Schaepman is, heeft deze geheele week met angstige belangstelling het verloop der ziekte gevolgd, der nijdige ziekte, die het groote leven bracht aan den rand van het graf. Op het oogeoblik geven üe berichten uit Rome hoop op behoud. Moge herstel den verdienstelijken priester spoedig in ons vaderland terug brengen. Wij kunnen hem in waarheid nog niet missen, den man die altijd stond in dienst der kerk, van het vaderland, van het volkvan de schoonheid óók. O, die schoonheid afstraling van God-zelf, hoe heeft hij haar gediend, hoe heeft hij anderen opgewekt tot haar vereeriug In woord en in geschrift, in proza en in dicht, heeft deze hoogepriester dor kunst den lof der schoonheid gezongen. Hij heeft niet behoord tot diegenen, die hun kunst in dienst stelden van het leelijke en slechte der wereld. Dezulken heeft hij integendeel gehekeld en gestriemd en bestreden. Met al de kracht zijner welsprekende en sierlijke taal heeft hij eens, waar hij over een viertal grof-realistiscbe Italiaansche schetsen sprak, kranig den handschoen voor de ware schoonheid opgenomen. Het lust mij, en den lezer zal het Biet vervelen, te citeeren „En welke is nu de waarheid of wil men de. realiteit, die in deze schetsen ons wordt geopenbaard Geen andere dan dezemen kan bijna op ieder mesthoop een parel vinden.. De methode der schrijvers, der dichters indien men wil, is dan de volgende: zij het vinden van den parel aan den over; zij schilderen de mesthoopen. schilderen die niet alleen, zij bootsen die na. Hiertegen komt alle waarachtig schoon heidsgevoel in verzet. Het realisme is niet alleen in de leer, maar ook in het leven het zonderlingste wat kan zien. Het beweert de werkelijk- le verhellen tot de hoogste wet, tot hoogsten regel der kunst, bet is inderdaad niets anders dan de loochening der werkelijkheid op de onboschroomdste en ,o ook oribeachaamdste wijze. Of kent men een valscher voorstelling van «o werkelijkheid dan deze Valt er een te rugstootender eenzijdigheid te bedenken dan deze eeuwige voorstelling van de leelijke, vuile en vieze natuur Het is of de geen vlakte verlicht, geen eikenlaan vol schaduwen verheldert, geen donkergroenen deunetop verguldt, geeu beekjen van dia manten doet wemelen. Neen de zon maakt alleen ellende zichtbaar. Zij zengthet stoppelige veld, zij vordert de rozenblaaren, .zij werpt over de vuile plassen paarse en blauwe metaalkleurige tinten, zij doet door het watei heen het zinkende kreng bespeu ren. Ziedaar de natuur, ziedaar de werke lijkheid Indien al deze akeligheid u in de woorden van den schrijver zichtbaar wordt, u uit zijn zinbouw tegengeurt, dan heeft hij gezegepraald, dan kan hij zijn dichtpen nederleggen. Een fraaie werkelijkheid.'' wind hoorde hij het zegelied van den Noor- derwinter, en de doodschheid van de natuur, herinnerde hem de geheimzinnige rustige werking en werkende rust van al de levens kiemen, die op het zonneteeken Gods in het naderend voorjaar ten blijde leven worden opgewekt. En waar winter heerschte in menschen- leven en maatschappij, wist hij toch altijd óók de sprankeitjes zon te speuren en hield zijn warm hart altijd hoop op herlevende lente en weeropgewekt leven der zielen en der samenleving. Aldus begrepen, is er m het leven altijd plaats voor opwekkende poëzie, voor zielver heffende kunst, in dienst der koninklijke schoonheid, in dienst der schoonheid-zelf, God. IT En zoo heeft dr. Schaepman haar en llern «ediend. En waar hij zich op zijn door angstbeden van duizenden omgeven ziekbed nabij den dood ook, zijn werken in de kunst herdacht, |zouden hem daar misschien voor den geest zijn gekomen, de twee heerlijke strofen, volgend op het boven reeds ver melde, en vdtooing der hulde aan de schoon heid „Uw glans valt in onze oogen Wischt alle tranen af, Doorgloeit met zaehten luister De schaduw van het graf, En waar des hvens lijden Op 't meii8chcnharte viel, Daar wekten uwe stralen De vleugelen der ziel". In de natuur en in het leven van den raeusch, wisselen groone lente's, gulden zomers, kleurtintelende herfsien en koude winters elkander af. Maar na den winter komt weer het nieuwe leven. Moge voor onzen doctor en grooten mees ters bet weer opgewekte leven nog lang dienen de groote belangeu, die het steeds voorstond, en ook de wezenlijke schoonheid. FLANEUR. WAALWIJK 21 Jan. 1903. VAN laten lezer om Zij men beid den dus de lage, zon Dr. Schaepman heeft deze zijne goede en verheven opvatting waarlijk altijd in practijk gebracht. Door al wat hij schreef en sprak liep een onverbroken draad, welke het ware schoone aan zijn werk verbond. Wanneer het winter was, zag lnj niet alleen het 'uile aschgrauwe weervoelde hij niet alleen den snijdenden, ijzigen wind bleef zijn oog niet hangen aan de doodsch heid der natuur. Neen, wanneer de zware regen gevaarten door de lucht zeild m en de regen in schuine lijnen naar beneden joeg en spetterde op den bodem, deed hij als onze overleden Maris, en bewonderde ook in nood- eu waterweer de grootheid van Gods natuur, of dacht aan de aarde, die levensdrank verzamelde voor den komenden van ontluiken, groei en Ijloei. Maandagmiddag ten 2V2 uur ha(i *n 't hotel van den heer P. Mulders, de hoofdbestuursvergadering plaats van den A. N. B. v. S. Verschillende leden van 't Hoofdbestuur en talrijke gewone leden waren tegenwoordig. De Voorzitter, de heer W. Travaglino, opende de vergadering. Alhoewel, zoo sprak hij, ons vereenigingsjaar loopt van Juni - Juli, is er toch sedert onze laatste vergadering een nieuw jaar inge treden. Ik wensch al de leden van harte het beste in zaken en in familie en hoop dat 1903 voor den Bond een gun stig jaar zal zijn, dat wij even eendrach tig zullen saamwerken als 't vorig jaar en zoo veel kunnen bijdragen tot bloei van ons vak. Ik kan u tevens de heugelijke tijding brengen, dat te Kaatsheuvel een nieuwe afdeeling is gesticht met 19 leden, en 1 donateur. Daarna worden door den secretaris den heer Riemslag de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die ongewijzigd en met een woord van dank worden vastgesteld. Aan de orde kwam punt 1. Voorbereiding congres-vergadering 1903. De Voorzitter: szijn er misschien heeren die naar aanleiding hiervan eenig punt ter behandeling hebben op te geven, of nagedacht hebben over een spreker voor de congres-vergadering.* De heer Jansen ^zouden we bij ge legenheid der tentoonstelling geen spreek beurt kunnen laten vervallen? De Voorzitter: »in vorige vergade ringen is daarover reeds breedvoerig ge sproken en op geantwoord, ik acht het van groot belang voor den bond, die er indirect veel voordeel van heeft. Indien geen van de heeren hierom trent eenig voorstel heeft, stel ik voor, dit, evenals andere jaren over te laten aan 't bestuur in overleg met de afdee ling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. Aangenomen. Als de heeren meenen, dat er een of ander bijzonder punt moet worden be handeld, dat voorbereiding of onderzoek vereischt, dan kunnen ze dat, alsook elke afdeeling nog schriftelijk opgeven, maar tijdig. De heer Klijberg»ik wenschte een vraag te stellen. Zou het niet in t be lang van den bond zijn, dat de kwitan ties geïnd worden voor de alg. verga dering, dus einde Juni, vooral met t oog op de tentoonstelling, daar er dan zul len zijn, die na afloop bedanken.* Aangenomen. Nog wordt medegedeeld, dat de con gresvergadering in »Musis Sacrum* te Waalwijk zal worden gehouden en een en ander omtrent dien dag besproken. Mededeelingen »Prijsvraag«. Het concept programma opgemaakt door eene commissie bestaande uit de heeren Van Schijndel, Klerkx-Dekkers en Groenen, wordt artikelsgewijze voor gelezen en behandeld. (Wij geven dit programma later geneei thans alleen 't voornaamste.) Art. 1. Alle knechts of zoons van leden kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen. Art. 2. De wedstrijd zal zijn gesplitst in 3 atdeelingen. a. Ontwerpen en vervaardigen van een serie grondpatronen voor heeren- rijgbottines van 40-45. b. Ontwerpen en vervaardigen van een serie grond-patronen voor dames knooplaarzen van 36-42. c. 2 series dito voor kinderlaarsjes en wel van 20-26 en van 27-35, terwijl bij iedere 3 grondpatronen moet gevoegd zijn een gedetailleerde teekening. Art. 3/ De inzending moet voorzien zijn van de letter der afdeeling en onder een motto worden ingezonden met in gesloten duidelijk adres. Art. 4. De inzendingen moeten voor 1 Juni 1903 franco aan den secretaris van het hoofdbestuur zijn geschied. Art. 5 De jury zal bestaan uit 5 per sonen. Alle prijzen zullen in elke afdeeling worden toegekend een le prijs, diploma en f 10, een 2e prijs, diploma en f5, een 3e prijs, diploma en f2.50. Alle inzendingen zullen gedurende de tentoonstelling te Waalwijk, aldaar wor den geëxposeerd, daarna in de afdee- lingen. Afd. d die in de vorige vergadering dei- commissie er aan was toegevoegd, nl. een afdeeling alleen voor reeds bekroonden, werd na verschillende besprekingen ge schrapt. Het leverde vele moeilijkheden vooral met het oog op de weinige bekroonden die er nog zijn en verder zou het anderen afschrikken, wijl mededingers in de afd. der bekroonden, slechts een copy van deze inzending behoefden te maken, om die in eene andere afdeeling in te sturen en waarschijnlijk bekroond tc zien. Besloten werd deze afdeeling dit jaar te laten vervallen, maar bij iedere af deeling bij te voegen, dat moeten ge leverd worden, nog 2 andere ontwerpen of patronen, in ander genre b.v. heeren in heerenrijg knoop en elastiek laars, dames eveneens. Afd. c blijft. Bestemming der gelden vcor den wed strijd van werklieden bij de tentoon stelling. De Voorzitter>zooals de heeren we ten, was in de alg. verg. besloten cii- culairen met inschrijvingsbiljetten te zenden aan alle leden van den Bond hiervoor bij te dragen. Art. 11. De goederen moeten franco op het terrein gezonden worden in de week van 916 Augustus 1903. Voor goederen na dien datum gezon den kan het Comité niet instaan dat ze tijdig worden uitgepakt en geëxposeerd. Het afhalen der goederen moet binnen acht dagen geschiedenzij worden anders op kosten der Exposanten terug gezonden. Art. 12. Bij de inzending moet een motto opgegeven worden en tevens een ge sloten enveloppe met naam van den inzender en van den fabrikant waar de inzender werkzaam is. Direct na de bekroning wordt de naam van alle deelnemers bekend gemaakt. Art. 13. Als voorwaarden van bekroningworden door het Comité tot grondslag genomen a dat voldaan zij aan de bepalingen van inzending. b dat geene inzending, al is zij de beste, zal bekroond worden, wanneer zij niet op zich zelf die onderscheiding verdient. c dat wanneer er voor een nummer slechts eene inzending is, die prijs zal worden toegewezen, welke het ingezon- dene de bekroning waardig is. Art. 14. De deelnemers betalen een inleggeld van f 1.— direct bij de inschrijving te voldoen. Knechts van leden van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten zijn vrij. Art. 15. De deelnemers aan den wedstrijd hebben op den dag der beoordeeling vrijen toegang tot de tentoonstelling tegen overgave van; een daartoe vei- strekt bewijs. Bij de beoordeeling der afdeeling schoenen wordt niemand daar toege laten. Het comité is zoo beleefd geweest het concept-programma ons ter goed keuring voor te leggen dat luidt als volgt PROGRAMMA voor den wedstrijd in het ver= vaardigen van schoenwerk. Artikel 1. De wedstrijd zal gehouden worden gedurende de tentoonstelling van schoen en leder-industrie en aanverwante arti kelen te Waalwijk van 23 tot en met 30 Augustus 1903. Art. 2. Het doel is, het bevorderen van vak kennis onder de schoenmakersknechts. Art. 3. De wedstrijd zal bestaan in het ver vaardigen van schoenwerk (handwei k hetgeen zal worden geëxposeerd gedu rende de tentoonstellingsdagen boven genoemd. Art. 4. De wedstrijd is verdeeld in de volgen de afdeelingen. d) Fijn schoeisel. b) Schoeisel voor abnormale voeten. c) Waterdicht schoeisel. Art. 5. De uitgeloofde prijzen zijn als yolgty In afdeeling a) le prijs f 25. 2e prijs f lo. b) le -25.2e -15. c) le - 25.2e -15. alles met diploma. Art. 6. Minstens een paar schoenen moet ter beoordeeling worden ingezonden. Art. 7. De beoordeeling zal geschieden door eene nader te benoemen jury. Art. 8 Ieder mededinger is verplicht daarvan kennis te geven voor 1 Mei 1903, aan den secretaris van het het comité. Art. 9. Inzendingen waarvan de opgave niet voor den gestelden datum is geschied, worden niet in den catalogus opgeno men en kunnen ter expositie geweigerd worden. Art. 10. Bij 't in- en uitpakken der artikelen en ook gedurende de tentoonstelling zal streng toezicht worden gehouden, het comité neemt echter voor beschadiging of verwijdering geene verantwoordelijk- liied op zich. Art. 16. Bij verschil over deze bepalingen be slist het bestuur, wien ook wijzigingen zijn voorbehouden. Het Comité, enz. De heer Sprangers vraagt of onder fijn, absoluut »fijn* wordt verstaan of op goed degelijk werk wordt gelet. De heer Klijberg geeft te kennen, dat fijn en degelijk werk moeten samen gaan, een goed onderwerk moet met fijn boventuig een geheel vormen. De Voorzitter: >het programma heeft op mij den indruk gemaakt te veel te zijn saamgesteld in eigen belang, voor Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en mis schien Drunen. Wij moeten voor 't algemeen belang der schoenmakerij werken. Ik ben er sterk voor dat we zeggen, daar en daar voor moet het geld worden besteed, wij moeten hebben een goed werkm n niet alleen in eene branche, maar iedereen die een goed stuk werk maakt, en in elke branche daarvoor zou ik die f68 die is ingekomen willen besteden. De heer Klijberg»zou het besteden van 't geld niet aan de commissie worden overgelaten. De Voorzitter: »ik ben sterk tegen uw voorstel, de tentoonstelling is par ticulier initiatief, als we iets geven, moeten we zeggen dat besteden "\ve daarvoor, en zal daarom mijn voorstel in stemming brengen. De heer Klijberg: De discussie wordt daardoor op geene goede wijze bekort. Wat wij hebben gedaan/hebben we alleen gedaan voor 't belang der indu- striën en niet voor een streek of i.d. De heer v. d. Bergh Laat ons eerst uitmaken of we eene afd. degelijk burger- werk erbij krijgen, dan zou ik daaraan 't geld geven,'ik ben er voor dat zoo eendrachtig mogelijk worde saamgewerkt we moeten elkander zooveel mogelijk steunne in deze belangrijke onderneming. Ook de heer Sprangers is van meening dat het comité niet aan banden gelegd kan worden. Daarna wordt besloten, zoo t comité zich daarmee kan vereenigen zulk eene afdeeling bij te voegen en dan de som die tot f80 zal aangroeien daaraan te besteden als le en 2e prijs in de aid. Fijn schoeisel en Degelijk burgerwerk en als er meer in komt, besteden in overleg met het comité. (Als dit programma beiderzijds is officieel vastgesteld, zullen we het in zijn geheel nogmaals publiceeren.) Verder wordt besproken zoo spoedig mogelijk deze inzendingen te laten be- oordeelen en van welk groot nut t is, degelijke vaklui te kweeken, ook voor hen die later aan de machine komen. Bestemming »medailles« tentoonstel- De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering besloten is, medailles te geven voor de tentoonstelling. Hij heelt een en ander onderzocht, en geeft prij zen op, besloten wordt f60 voor me dailles te geven. Over het besteden daarvan ontstaat eene langdurige discusie, daar de heer Klijberg opmerkt dat het voor 't comité zoo moeielijk is, daar geene medailles worden uitgeloofd, stelt hij voor om alle moeielijkheden voor den Bond en 't comité te voorkomen, het geld af te dragen. De voorzitter is hiertegen en besloten wordt medailles te geven, in overleg met 't comité tc bestemmen, maar alleen voor leden van den Bond, wat de heer Sprangers afkeurt als zijnde éene bevoor rechting wat niet mag op eene tentoon stelling. Aan de orde kwam de voorstellen van den heer Schellekens, die afwezig was a. Propaganda te maken in verschil lende dagbladen om het publiek de rij zing der lederprijzen en schoenen meer onder het oog te brengen. b. Het verkrijgen van een voordeelig handelscrediet onder de noodige waar borgen. c. Tegengaan van frauduleus door betere wettelijke bepalingen van failisse- ment. d. Het oprichten van informatiebu- reaux van in- en verkoop. In zake prijsverhooging van schoen werk gaf de vergadering met beslistheid te kennen, zich op den daartoe ingesla gen weg te zullen handhaven, zoowel in het belang van het fabrikaat en het publiek, als in dat van den werkman; er werd tevergeefs besproken of niet enkele grooten konden voorgaan in prijsverhooging. Voorstellen van het lid Schellekens uit Dongen tot het verkrijgen van een voordeelig handelscrediet onder de noo dige waarborgen, het tegengaan van frauduleuze handelingen door betere wettelijke bepalingen betreffende faillis sement en het oprichten van informatie bureaus van in- en verkoop zullen in de afdeelingen worden besproken. Nog werd voorgelezen en geteekend het adres aan den minister van finan ciën in zake de tariefswetherziening. Spoedig zullen we dit in zijn geheel kunnen meedeelen. Na een kort woord van dank sluit de voorzitter de vergadering. Tentoonstelling Naar wij met zekerheid kunnen mede- deelen heeft hef bestuur der tentoonstelling besloten, de medailles toe gestaan door den A. N. B. v. S. niet te aanvaarden. Daar aan de exposanten alleen diploma's voor gouden, zilveren en bronzen medailles worden uitgereikt, zou het aanvaarden daarvan een precedent zijn, waarvan de gevolgen voor't comité zeer moeielijk zouden worden, even als de bestemming der medailles. Gisteren morgen werd door 't comité verpacht aan den heer Alex Benno Bonefang te Amsterdam, het leveren en plaatsen van de verschillende dour het comité gewenschte vermakelijkheden, op de kermesse d'été der a.s. tentoonstelling o.m. een prachtige stooracaroussel van Teeuwe beignet—kraam bioscope enz. Het bureau van den tentoonstelling is vanaf Vrijdag 23 Januari 1903 gevestigd boven bij den heer Thijsser., café Markt Waalwijk. Brievenbus en ingang afzonderlijk. Concert. Maandagavond gat de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" van Waalwijk en Be soijen een concert, met medewerking van de heeren, W. van Son, tenor, Bern. J A. Rehl, violoncel, P. Kallenbach, Viool, en Bouwman, piano allen uit 's Bosch, en de heer Willem Timmermans, piano uit Waalwijk. De zaal was goed bezet, de avond had een prachtig succesvol verloop. De liedertafel was goed 111 hare verschil lende nummers en de Bossche artisten wa ren als altijd uitstekend. Te ver zou hel ons voeren ieder nummer afzonderlijk te gaan bespreken. De heer W. van Soe met zijn heerlijk, zuiver tenor geluid wis! de toehoorders in zulke verrukking te brem eren, dat aan 't applaus geen einde scheer Fe komen. Niet minder gunstig werkten de heeren Rehl, Kallenbach, alsook Bou- raan welke tonen deze groote artisten aar hunne instrumenten weten te ontlokken, d( woorden om dit weer te geven zijn moeilijk te vinden, maar zij die tegenwoordig waar ren hebben het heerlijke daarvan met vo f teugen kunnen smaken. De roem die ge noemde heeren in Waalwijk reeds hadden is zoo mogelijk, door dezen avond nog ge Steïn den aanvang zeide we dat de lieder- tafel goed zong over 't geheelhet hoofd nummer, ,Leidens ontzet" liep goed van sta pel en wanneer we dit nummer afzonderlij aanhalen dan is het onze eerste eu dur plicht een woord vau warme hulde te bren gen, aan den heer Willem Timmermans dl dit dramatisch loonwerk accompagneert Wat de heer Timmermans op de pian vermag is genoegzaam bekend, maar I11 accompagnement van dezen avond, was zc krachtig, zoo juist opgevat, dat zijn sp. een. ieders bewondering moest afdwingen, 't Was in één woord, esn gezellige ge notvolle avond. De secretaris der Liedertafel, de he. Aug v. d. Heijden, drukte in goedgekozf ir. 1:. i/iiiimr. u en huilen van ileii tiir

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2