v- <1; Ileusden1 L ■Wolters, Waspik. Meiden, St. Oedenrode Tijssen, ZUID-AERIKA. Venezuela. BINNENLAND. Telegrammen. UITVOERINGEN. JAARMARKT te Waalwijk, Donderdag 5 Februari 1903. J is II) Welke geest van verdwazing, zegt Radical, het ministerie gevaren, welke kwade genius drijft het ministerie de meerderheid te ontbinden cn de oude conceutratie-prosf te hervatten. Het blad hoopt daarvan op heldering te krijgen. De premier zal slecht gehumeurd zijn geweest. De Lauterne is van oordeel, dat het rechtsomkeer van den minister-president veel heeft van desertie in het aangezicht van den vijand. Het innige vertrouwen, dat men stelde iu den man, die de wet op de ver— eenigingen heeft ten uitvoer gelegd, is plot selir.g verstoord. Wat Combes ook moge doen, bij de republikeinen zal uit instinct wantrouwen blijven bestaan. De Amerikaansche kabinetsraad heeft zich gisteren beziggehouden met de beschie ting van het fort San Carlos en is daarbij tot de slotsom gekomen dat Duitschland bij die beschieting, streng juridische genomen, in zijn recht was geweest „maar een herhaling van zulke gebeurtenissen zou ongetwijfeld de goede betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland in gevaar brengen". Over het bombardement werd nog het dd. 22 dezer uit Ma-acaibo geseind: De Duitsche kanonneerboot Falke, die nabij het fort San Carlos lag, nam gisteren- middag om half vier stelling, een halve mijl buiten de zandbank en in het bereik van het fort. Een dagbladreporter naderde het fort, buiten het bereik der Duitsche bommen en kon tot 6 uur de beschieting, bijwonen. De Vineta en de Falke deden, op 4Dg mijlen van den oever, een regen van bommen op hit fort neerdalen en het vuur hield pas bij het vallen van den avond op. Daarna trokken de Duitschers terug in zee na een tweede poging tot ontscheping in het dorp San Carlos, ten zuiden van het fort. De repoiter vergezelde een koerier, die telegrammen van president Castio aan den fortbevelhebber bij zich had. Hij vond de muren van het fort verschrikkelijk toegetakeld. Twaalf lijken lagen achter de walleu en IB g-wonden werden verpleegd. Overal zag men scherven van bommen. Talrijke bommen vielen zonder te ontploffen. Het kruitmagazijn, dat tweemaal getroffen werd, is niet gesprongen. Vooral de muren, naar den kant van de baai, hebben geledeu. De bevelhebber schat dat de Duitschers 1600 bommen hebben geworpen. De schade is echter minder dan men van het zware moderne geschut had verwacht. Het dorp San Carlos heeft veel geleden, daar 60 percent van de. bommen op het dorp zijn terechtgekomen. Daar het geschut van het fort niet ver genoeg droeg, heeft hel vuur der Vineta en der Falke uiet beantwoord. niets waarover men zich aan weerszijden hoeft te schamen. Laten wij, nu de strijd voorbij is, vrienden zijn. Ik beloof u, als gij trouw aan de nieuwe regeering zijl, zullen uw viijhedeu bewaard blijven. Generaal de ta Rey sprak de Boeren in het Hollandsch toe. Hij spoorde hen aan tegenover de nieuwe regeering even trouw te zijn als tegenover de oude. Groote uitvoering te geven door de Reuzen Zonophono, op Woensdag 28 Januari 1903, in de zaal van den Heer C. Mahieu- der. Ex ter te Sprang. Aanvang 61/, uur. Vrij entree. Zie programma's. Propaganda club. De propaganda-club uit de St. Paulus- vereetiiging heeft tot bestuursleden gekozeu de heeren J. Gerris, H, van Calker, C. Donker, V. d. Veld en Coppens, respectie velijk tot president, vice-president, secretaris- penningmeester, le en 2e commissaris. de lijkkoets, met zes paarden bespannen. Vier palfreniers namen op de koets plaats. De kist was gedekt met kransen van de familie, van den lieer Van Vollenhoven, het dagblad „Het. Centru van het van Uit de Residentie. Uit den Haag wordt gemeld Men spreekt van Dinsdag 24 Februari als datum voor de hervatting der werk zaamheden van de Tweede Kamer. WAALWIJK 28 Jan 1903 zou de Heer A. W. genoodzaakt zien de heeft zich helaas be- Landen Volk, spreekt in een nieuwjaars— artikel over het verleden „lug dat verleden liggen ook voor altijd weggesloten de heerlijkste oogenblikken van een grootsch bestaan; die uit ons geheugen te verbannen, is ons niet slechts onmogelijk, c'ocli het ontbreekt ons ook aan den lust er toe. Wat het overige betreft, leven en lijden wij nog te veel in dat verleden, om er zoo in eens afstand van te doen, misschien is de tijd die wij daartoe noodig hebben nog te ko't geweest. Doch wij ademen in een pest dam van vergu'zing en rassenhaat, openlijk aangewakkerd door de personen wien men ons vraagt te omhelzen. Wij staan nog bij de verkoolde wanden onzer woningen, uit geput, machteloos geslagen. De woestijn— achtige stilte om ons heen wordt door geen levend dier verbroken. Tallooze gezinnen vergaderen vandaag in de nijpendste armoede met een of meer open plaatseD in hun midden die nooit meer opgevuld zullen worden. Anderen betreuren nog de afwezigheid van dierbaren die in krijgsgevangenschap verzuch ten. Velen kwijnen nog in dc tronken van ZuidAfrika, over het hoofd van menigeen hangt de dood. Uit de diep geslagen open wonden stroomt nog het levensbloed. Dat is heden, tusschen bet akelig verleden eu de toekomst, die straks moet aanbreken. Is het derhalve geen ijdel en laf gezwets* om nu reeds te praten van vergeten Wij zijn wel cenigermaie lichtzinnig en wij dragen als volk ook geen haat, doch die ons thans reeds wil aansporen tot vergeten, openbaart een jammerlijke onkunde van ons volkska rakter Als een gespeeud kind moeten wij iueens stil en getroost zijn met het speelgoed dat men ons toegedacht heeft. Niemand durft het ons verwijten dat wij niet stil zijn onder al ons zwaar, doch wie merkt niet de snik op die het ga-sche lichaam doortril; en het bloedend hart aanduidt Neen, hoe gaarne wij ook al genegen mogen zijr. het verleden aan de eeuwige vergetelheid te wijden, wij hebben er de lijd nog niet toe gehad en men heeft ons gemoed ook nog niet de rust gegund die daartoe ocodig ia Litcn wij hopen dat die gemoedsrust en die lijd thans aanstaande zijn. Wij hebben beiden hoog noodig. Wij zijn het aan ons zeiven en aan ons land verschuldigd de handen thans niet slap te laten neerhangen doch al de krachten fcdie ons overgebleven aan te wenden, om het verwoest land weer op te bouwen tot jde:elfde voorspoed als weleer. Laten wij hopen." Geheel anders luidt 't volgende Reuter (Eng.) telegram. Chamberlain werd te Ventersdorp ver welkomd door de Hollandsche en de Engel— sche bevolking, die te paard en in Kaapsche karren was gekomen. Chamberlain sprak er in zijn antwoord op het adres zijn genoegen over uit, dat hij gen. de la Rey tegenwoordig >ag, en hij wenschte de menschen geluk dat zij de kameraad wareo vau een zoo groot en dapper man. Ik hoop, zeide hij, dat gij allen mijn goede vrienden zijt! Wij hebben een goeden strijd gestreden. Er is dat tie lersel uitge- Ilet gerucht als Kassier alhier zich betaling te staken, waarheid. Op 23 Januari j.l. werd door de Recht bank het faillissement uitgesproken. Nog te meer om de treurige bijkomende omstandigheden, welke deze catastrophe ver gezellen, zijn wij overtuigd in den geest onzer lezers te handelen, als wij de achtings waardige familie, die zoozeer onder het leed der laatste dagen gebukt gaat, en geheel buiten de zaak staat, onze hartelijke deel neming betuigen. Ieder weldenkende zal begrijpen, dat wij het in dit geval niet bij eene bloote ver melding van hel feit willen laten. Dc Hanze. Afdeeling Waalwijk en Besoijen. Algemeene vergadering op Donderdag, 29 Januari 19U3 des avonds ten 8 ure in de Achterzaal Hotel Verwiel. Onderwerpen 1. Bestuurs verdeeling 2. Ingekomen stukken. 3. Verslag der kas. 4. Aanstelling bode. 5. a. s. Vergadering eene lezing houden. Trouwe opkomst verzocht. Geloof cn Wetenschap. In de gisterenavond gehouden vergade ring werden als leden aangenomen, de hee ren Lissonne en J. Gerris. Tot bestuurs lid werd gekozen de heer Adr. Jansen en het jaarverslag, 't welk wij iu ons vol gend nummer zullen meedeelen, uitge bracht. Stooiulcderfabriek. Tot ons genoegen vernemen wij st.oomlederfabriek der Firma Van Witlox Co alweder zal worden breid. Door bijplaatsing van nieuwe ma- chinen enz. zal de productie beduidend worden vermeerderd. Alweer onze beste wenschen aan de on dernemende firmanten. Gymnastiekverccniging „Waalwijk." Jaarvergadering gehouden op 25 jan. 1903. 1. Voorlezing der notulen en verslag over het afgeloopen jaar. 2. Verkiezing van bestuursleden. Het bestuur bestaat uit de heeren A. N. C Gerris-Siinons, president. C. Witlox, vice-president. G. C. Pulles, penningmeester. J. P. van Delft, le secretaris. And. van Hilst, 2e secretaris. Jacs. Madiol, le commissaris van orde. Nic. Nieuweuhuijsen, 2e commissaris van orde. De vereeniging telt thans 21 werkende leden en 5 eereleden Op de vergadering werd nog besloten tot het houden van eene algemeene repetitie in den loop der maand Februari. De gymnastiek, als welbegrepen volksbe lang gaat onder de auspiciën der huidige regeering een tijdperk van waardeering te gemoet waarvan de bloei der wereeniging in deze gemeente duidelijk blijk geeft. Wij teekenen hierbij aan Ofschoon de gymnastiek reeds sedert ja ren hare intrede op de lagere school deed en als verplicht leervak op den rooster prijkt, ontbreekt in onze gemeente, die op velerlei gebied zoo gaarne als vooruitstre vend wordt aangemerkt, nog steeds een gymnastieklokaal aan de openbare school, waar de schoolkinderen kunnen o fenen. Thans kan dus alieen op de speelplaats geoefend worden. Temperatuur, weer en wind en den vaak slijkerigen of stoffigen bodem, alsmede het totale gemis van het eenvoudigste haudgereedschap zijn even zoo vele hinderpalen, die oorzaak zijn, dat dit onderwijs onmogelijk tot zijn recht komt. Het ware te wenschen, dat eenige auto riteit zijne stem eens verhief en onzen vroeden vaderen den bouw van een gym nastieklokaal als een behartigingswaardig plan wist te suggcreeren. Daarmede zou aan school en scholieren eene weldaad worden bewezen. Bij den Raad van State is aanhanging gemaakt een wetsontwerp houdende maat regelen tot het tegengaan van verlotingen. De minister van binnenlandsche zaken dr. Kuyper i9 in zoover hersteld dat hij Dins dag in de vergadering der .Eerste Kamer tegenwoordig was. De minister van justitie, die zwaar verkouden is, was Dinsdag iets beter, hoewel hij nog het bed moet houden. Z K. H. de Prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, zal morgenochtend naar Mecklenburg vertrekken ter viering van den verjaardag van Zijne moeder, de groot-hertogin Marie van Mecklenburg Schwerin. Z. K. H. stelt zich voor, daarna nog eenige dagen in Meckleubuig te ver toeven. De Prins zal vergezeld zijn van adjudant der luitenant ter zee 1g kl. Jhr. Hooft Graafland. Beroepsraden. De Maasbode* schrijft: Bij de aanwijzing van leden in de Beroeps- raden, door Gedeputeerden Staten, i9 den werklieden het recht van voordracht toe gekend. Maar onder de werklieden begint men zich af te vragen, of die toekenning eigen lijk wel ernstig bedoeld is. Ze ergeren zich over al don omslag en ai de moeite, die hun op den huis worden geschoven. Tegen invulling van een formulier kan de werkman een soort kieskaart krijgen. Tegen invulling van een formulier en overlegging van een stapel opgezamelde kieskaarteu, kan een verlrouwsman een soort vau kcuzekaart bekomen. En als die vertrouwensmannen een voor dracht hebben ingediend... kunnen Ged. Staten ze eenvoudig links laten liggen. Dan nog wat formulieren Een weikman komt bij ons met verzoek om inlichting. Hij wil het formulier invullen maar begrijpt er ongeveer evenveel van als een Ethiopisch handschrift. Hij heet te vragen een kaart als bedoeld iu art. 14 der Beroepswet.* Hij moet verklaren, of hij al of niet een kaart aanvraagt „krachtens het tweede lid van art. 15 der Beroepswet.* Hij moet beantwoorden Of hij gedurende het jaar 1902 (enz.)... bij voortduring werkgever of werkman is geweest in den zin van art. 3 der Onge vallenwet 1901 in verband met art. 12 der Beroepswet... (enz.) Gelijkt dit niet een weinig erop, of men met de menschen den draak steekt Of denkt men aan de afd. Arbeid in Den Haag, dat elke werkman in zijn tafellade een exemplaar heeft liggen van de complete Ongevallenwet, mitsgaders van de gansche Beroeps wet, met de volle ceel harer eindeiooze artikelen Mocht men toch practischer zijn In belastingbiljetten weet men de vragen wel duidelijker in te kleeden. Waartoe dan voor de Beroepsraden al dien onredelijken omhaal Deze kan alleen h'ertoe lijdendat de werkman wrevelig wordt, zich schokschouderend afwendt en de benoemingen blindelings aan Gedeputeerden overlaat. En ddt zal toch wel de bedoeling niet geweest zijn Begrafenis van Mgr Dr. Schuepman. Nadat eerst wederom H.H. Missen waren gelezen in de cbapelle ardente van liet klooster, had te 9 uur ds' overbrenging van het stoffelijk omhulsel plaats naar de gothisch kapel der zusters. Het presby terium was geheel met zwart behangen, terwijl midden in de kerk de katafalk werd opgesteld. Zes dragers brachten de kist over. Aan weerszijden gingen eerw. zusters met bran dende kaarseu. Daarna werden de metten en lauden gezongen in het priesterkoor, waar o. a. vereenigd waren mgr. de Neckere, de hoogw. generaals der Franciscanen en de Trappisten. In de kerk werden opgemerkt de raonsignori Glorieux, Duchesne, Willems, Tserclaes en De Waal. Verder prof. Pottier van Luik en de eerw. heeren Janssens, Van Rossum. Wessels, Van de Ven, Van Heteren, Suermondt, Van Dam, Eras en de geheele Hollandsche kolonie, benevens een van Mgr's. intieme vriend, de heer Van Vollenhoven. Zij hadden zich allen aan weerszijden van het lijk geschaard. De H. Mis werd opgedragen door den hoogeerw. pater Ootnen, geassisteerd door de eerw. heeren Blom en Hoogveld. De Gregoriaansche kapel voerde een treurmis uit. Ook aan de zij altaren werden H.H. Missen opgedragen. Te ongeveer 11 uur was de plechtigheid afgeloopen en werd de absoute gegeven. Daarna vormden zich wederom twee rijen van Zusters met brandende kaarsen, tusschen welke door de kist werd opgedragen naar Groot-Seminarie, van de Hollandsche kolonie, is 't geheel zeven. Er waren veertien volgrijluigen, elk met twee paarden bespannen. In de rijtuigen hadden plaats genomen de broeder van den overledene, de hoogeerw. pater Ootnen, de eerw. heer Blom, vertegenwoordiger van Z. 1). II. den Aartsbisschop, de eerw. heer Hoogveld, de kapelaan der zusters, de heer Van Vollenhoven, de bovengenoemde orde generaals, enz. Van den plechtige» stoet werden photo- grafische opnemingen gemaakt. De bevol king van Rome gaf blijken van verrassing, daar men anders bij begrafenissen te voet gaat. De stoet begaf zich langs de Via Merulana Nazionale en het Corso naar het kerkhof, waar een deputatie van de broeder schap der Derde Orden Mgr. De Wae het lijk in ontvangst namen. In de kapel werd het Libera Nos" ge zongen, waarna de zegening van het lijk plaats had en nog vijf Onze Vaders werden gebeden voor de ziele rust van den overledene Bij de begrafenis waren vertegenwoordigc de kardinalen Rarapolla, Vannutelli en andere hoogwaardigheidsbekleders. De Haagsche chroniqueur der „Nieuwe Gron. Crt.* wijdt een groot deel van zijn wekelijksche correspondentie aan het sterl- geval. Ik heb don machtigen redenaar, den goe den mensch want ook dit was hij den trouwen zoon der Katholieke Kerk, maar tevens den warmen vaderlander en trouwen dienaar van Oranje daar zien komen, in zijn volle krachtik heb er hem zijn school zien vormt-n onder de jongeren, Kolkman, Bevers Michiels en anderen ik heb er vaak aan zijn lippen gehangen als hij de zaal deed dreunen van zijn harrao- nieuse klanken door zijn heerlijke ta»l vol poëzie en vol diepte van overtuigingik heb hem zijn rol als democratisch-religieus staatsman zien aanvangen en vervolgen, tot 't laatste toe. Schaepraan is steeds de zelfde gebleven een man die het goede zocht en aanvaardde waar hij 't vond, mits liet ongerept liet wat hem 't heiligst was. Ik heb Schaepmau gekend en bewonderd en geëerd als een nobel, kundig, eerlijk, politiek tegenstander, maar bovenal als een zeldzaam onverschrokken strijder voor wat hij in 't belang achtte van kerk, maatschappij en vaderland en bij al de hulde, die door staatkundige vrienden en mannen van andere richting, door katholie ken en andersdenkenden, in en buiten ons land is gebracht aan dezen edelen zoon, die ver van zijn land, maar in 't oord zijner hoogste liefde, onder de schaduw van de St. Pieter, gelaten, met vreugde en hope op zaliger leven, den dood tegemoet ging, wensch ik ook van deze plaats mijn beschei den uiting van bankbare en vereerende herinnering te voegen, een herinnering die mij niet alleen zal bijblijven van den politieken persoon, maar ook van den geni- alen litterator, den dichter der Aya Sophia, den boeienden spr»ker in Oefening Kweekt Kennis of in de vergaderingen (als nog in 't laatst van zijn krachtige periode, voor de zaak der Z. Afrik. Boeren)ook van den gezelligeu kouter bij feestmaal of aan den meer intieraen vriendendisch. Schaepraan zal in menigen kring blijvend gemist, diep betreurd, met liefde en vriend schap herdacht worden. R. I. P. De slag, door Schaepman's afsterven aan zijn partij toegebracht, is grootmaar ook de Regeering verliest door zijn dood een machtigen steun want hoewel hij geen zitting had aan de groene tafel, geschiedde er weinig vanwege het kabinet-Kuyper, waarover de leider der katholieke Kamerclub niet vooraf was geraadpleegd. Hij was als 't ware de trait d'union tusschen de verschil lende fracties der rechterzijde en het mini sterie. Is 't wonder, dat dr. Kuyper, na het vernemen van zijn dood, naar Rome seinde „Quis non fieretWonder ook, dat de ministers elkander vooral de katholieke ambtgenooten,met dit zwaar verlies gingen condoleeren of dat de leden van 't corps diplomatique bezoeken van rouwbeklag bij de ministers gingen atleggen, als ware het land een vorstentelg ontvallen De Spectator geeft een welgeslaagde plaat waarop dr. Schaepmau is afgebeeld op zijn doodsbed, gehuld in een Franciscaner-habijt, met kruis en rozenkrans in zijn handen. Daaronder staan de verzen van Gijsbrecht van Aemstel Nu gun o God, op syne bede Na uw belofte, uw knecht verlof Opdat hij reys van hier met vrede Omhoog naar 'et Hemelsch vredehof. hun jubilé. Het gouden jubilé Oerle. liet 40-jarig j. Vogel «gels, pastoor 7 priesterschap; j)e[ Zeerecrw. heeren Pastoors Oiten, Afferdc. Van Haaren Baardwijk. Lamoiers, Cro.n Waalre; Zilvereu jubilé de eerw. ht Berkvens Beek en Donk reren pastoors Made. Kloppenburg. Reitboven^T'Ein St. Ai,toni?; Jurgens, Hi I va ren beek v d Hcjde, Udenhoutv. Deyck, Balgoyj v' letenng BerchemBeekmans, 't Eind Someren. Het 127,-jarig feest vieren de eerw. heeren kapelaans en rectoren Duren Zeeland; Broks, Ravenstein Mi Hingen De Kort. Zevenbergen Akktr, Kamp, v. der Hap? monde v. Zijn artikel besluit de Spectator aldus Het is een eigenaardig feit, dat deze grootste der Nederlandsche Katholieken naar Rome is gegaan om te sterven. Er is iets aandoenlijks iu, want als nu straks de klokken der Eeuwige Stad luiden over zijn grafstede, dan klinken ook Hollands klokken mede en Katholieken en niet-Katholieken gaan vol eerbied naar Schaepmans graf, naar het Cauipo Santo der Nederlanders in de Urbs. Kerknieuws. In het bisdom van 's-Bosch vieren dit jaar de volgende Eerw. heeren geestelijken Be Jong, Grave; Krielaartsi Ger'. v Haaren, Kenael, Vereijcken e„ Mutsaers, Bosch. Baardwijk, 26 Jan I„ plaats van (!cn heer C, van Cromvoirt, die bedankt had, i$ tot vice-—voorzitter van de Liede, tafel geko/c de heer Chr. Thijsscn. Herkozen z.jn a 2e directeur en bibliothecaris de heeren de kort en J. Verhoeven. uur in den Bij v. d. H. werd circa 7 morgen een ruit gebroken en zoo een horloge ooivreemd. Oi d,e handige dief ook pools- noogte wist 1 1 Kaatsheuvel, Maandag 1.1. vierden „Eu->-i bonm en „Appolio hun jaarlijkschen feesuDg Op t middag uur trokken de beide harmol meen oude, t spelen van vroolijke mai scben door de gemeente, Op deze mannier geno en al de inwoners eemger mate van 't feest HeS dag werd verder door de muziekgezel schappen in hunne lokalen doorgebracht. - Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben besloten bij de a. s. aannarki in Maart "J voor het aangevoerde vee uit te loven f 40, verdeeld in 16 premifin van f 2.50. Kaatsheuvel. Door den gemeenteraad is besoten, dat voortaan de markten zullen 1 gehouden worden den laaisteu Maand*.* in 1 Maart en den laatsteu Dinsdag in September Loonopzand, 23 Jan. Gisterenavond sprong zekere Fr. ui; Kaatsheuvel uit de tram die hier omstreeks 9 uur aankomt, vlak voor het tramstation. Hij struikelde en raakte tusschen muur en de wachtkamer, waarvan deur opensprong. Hij scheen inwendig erg gekneusd tc zijn en is per rijtuig direct huiswaarts gebracht. Door Jhr. Alex. Verheijen is aan het gemeentebestuur verlof gevraagd voor het uwen vau een steenoven op zijn terrein —Tot president van de afdeeling van den Lederbewerkersbond alhier is gekozeu de heer van Esch. Capelle, 26 Jan. De gemeenschap met het land van Altena over het veer alhier is weder hersteld tengevolge van den dooi. Raamsdoiiksveer, Op 4 Februari a.s. zal onze ceachts pastoor, de ZeerEerw. Heer J. van Brussel, den dag herdenken waarop hij voor 12Vs jaar als pastoor hier benoemd werd Naar wij vernemen zal hem op dien dag door zijne parochianen een geschenk worden aan geboden, waarvan wij den aard, begrijpelijker wijze nog niet publiek mogen maken. Bussen, 28 Jan. Woensdag 28 Jan. zal door twee Eerw. Paters Capucijnen en vierdaagsche oefening geopend worden, voor de leden der H. Familie en die der Congre gatie van O. L. Vrouw. Bij elk der beide vereenigingen zulleu een 25 tal nieuwe ledeni worden aangenomen. Evenals altijd niagl men verwachten, dat alle leden trouw zullen', opkomen om van deze schoone gelegenheid te profiteeren. Ileusden, De alhier gestationeerde brigadier- titulair Hoekstra mocht het gelukken, op verzoek ran den brigadier commandant der marechaussée te Gilze—Rijen op tc sporen sporen en te Waspik te arresteeren de 17 jarige Hendrika Roorda, wonende te Go— rinchem, die verdacht wordt van brand stichting onder de gemeente Dongen. Zij is Zaterdag naar Gilze—Rijen getransporteerd. LONDEN, 27 Januari. De doodstraf van colonel Lynch is veranderd in levenslange gevangenisstraf. LONDEN, 27 Januari. In een tijdelijk jijgebouw van Colney Hatch, een krank zinnigengesticht in het noorden van Londen, is hedennochtend brand uitgebroken, In dat gebouw was een groot aantal vrouwen ondergebracht. De sterke wind wakkerde den brand snel aan. Er zijn verscheiden verkoolde lijken gevonden. Volgens de Star zijn er 19 menschen omgekomen. (Tweede telegram). Tot dusver is bekend dat er vijftig dooden zijqDe brand was Vlaandng om zes uur uitgebroken in de afdeeling van joodsche vrouwen, waar er zeshonderd lagen te slapen, en heeft vier uren geduurd. 27 Januari, Reuter's Agentschap ver neemtDe mogendheden hebben het voorstel om 33 pCt. van de invoevrechten geheven in La Guaira en Puerto Cabbello, als een voldoende waarborg voor de afbetaling van Venezuela's schuld aangenomen Gevolg gevende aan het verlangen van Engeland en de Vereenigde Staten om de blokkade niet te verlengen maakt men spoed met de regeling van de bizonderheden. Inmiddels wordt de blokkade geleidelijk verslapt. Er is geen verontrustend voorval meer te wachten.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2