Nummer 10. Zondag 1 Februari 26e Jaargang. m Tweede Blad. Chronologisch Overzicht IPi% Bekendmaking. BINN EN LA-N D. W^Jw. UITVOERINGEN. JAARMARKT te Waalwijk, Donderdag 5 Februari 1903. Illhn ltUW"'""U*HI JWSWV-y iC-&9WnvanafouP?, v»2v.'.;r*■LC's-iSF-.i -v.-jj v PTS73 k-V. *..---• B BSO IJEN. Tweede winterconcert te geven door de. liedertafel Oefening baart Kunst" Besoijen, met hoogstvereerende medewerking der hee ren J. de Bree, Pianist. A. Froklage, Vio list, Directenr de heer L. Kooien, op Zon dag 1 Februari 1903 in de zaal van" den heer W. Brokken. Aanvang P/2 uur. Zie programma's. w,U_..II IIMII Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1902. door Ileeren Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant, bij besluit van 21 dezer, G no, 34. is goedgekeurd en gedu rende vijf maanden ter inzage op de secretarie is nedergelegd, Waalwijk, 26 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DEK SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het Kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het Dienstjaar 1903. MAAKT BEKEND: Dat genoemd Kohier door den Heer Directeur van 's Rijks Directe Belastingen dezer Provincie op den '24 dezer is executoir verklaard, en op heden aan den betrokken Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is toegezonden. Waalwijk, den 28 Januari 1903 De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. KENNISGEVING ingevolge artt. 11, 12 en 13 der Kieswet. De Burgemeester van Waalwijk noodigt Ie mannelijke inwoners dezer gemeente, waaronder ook zij,'die den leeftijd var. vijf en twintig jaren vóór of op den 15 Mei van dit jaar hebben bereikt, uit, ten einde op de eerlang op te maken lipt an kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad te worden geplaatst, om vóór den 15 Februari aanstaande, ler gemeente-secretarie te doen blijken: I Voor het geval zij in eene andere gemeente zijn aangeslagen, van hun aanslag c>ver het volle la'atstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen, genoemd bij art. 1 letter a der kieswet, wat de grondbelasting betreft, ïur ééue andere gemeente of in meer gemeenten fe zame tot een bedrag van ten minste een gulden, door overlegging der voor voldaan gelet kende aanslagbiljetten. Hierbij wordt opgemerkt, dat de aanslag der vróuw geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen, wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. II. Voor het geval zij zijn medeeigenaren oeiier onverdeelde nalatenschap, wier namen bij dan uniulag in het kohier zijn vermeld, van hun betaalden aanslag in de grondbelasting, over het vo'le laatstverloopen dienstjaar, mits hun aandeel in dien aanslag ton minste een gulden bedraagt. Bij de Schriftelijke aangifte, waaruit hun aandeel in den aanslag moet blijken, moeten worden overgelegd het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarwerkt duplicaat daarvan on de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit. O.ider aanslagen in de grondbelasting sub I en II worden verstaan de hoofdsom en de Rijks opcenten. UT. Indien zij niot in deze gemeente overeen- ko nis tig het bepaalde sub a van art. 1 der met zij,: aangeslagen, namelijk over het volle laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting voer eca bedrag van teu minste één gulden (hoofd, om en Rijks-opcenten), in de vermogens belasting, in de belasting op bednjfe- en andere inkoiiisiVii of in de personeele belasting, door eene schriftelijke aangifte, dat zij voldoen aan een der volgende voorwaarden: lo. dai zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op 31 Januari sedert den lf en Augustus vaD het vorig jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelte van huizen, voor elk waarvan, met of zonder oijbehoo ende grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke iiuurpiijs, per week berekend, ten minste heeft bi dragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vei meld in de bij de kieswet gevoegde lubel zijnde voor deze gemeente 1.25 'of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter, of 24000 K. G. laadvermogen. 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den 1 sten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in" het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij d kieswet gevoegde tabel zijnde voor deze gemeente "ül 'dat zij op den lsten Februari in het geuot ziiti van een door eene onderneming, openbare of biizonuere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; mei dien verstande dat vuor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking vuil het vercischte bedrag, liet inkomen, liet poi.su.cn en de lijfrente worden samengeteld; inkomen, pensioen ot lijfrente der vrouw geldt voor haien mau, dat van inwonende minder- jari-e kinderen voor de helft voor hunnen vader. 3" dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik king hebben van ten minste f 100. (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der nationale schuld of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank in een gemeentelijke spaar bank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur «an eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting; onder de bijzondere hiergenoemde spaarbanken, zijn le banken opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoo lang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente waar zij gevestigd zijn een waarborg fonds van f 25.000.bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. 4. dat zij hebben voldaan aan de eischcn van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voor hen die krachtens vroeger gedane aan gifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Ja nuari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2e. genot van pensioen of lijfreite. 3e. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van eenig inleg in de rijkspostspaarbank of in eene gemeentelijke of bijzondere spaarbank. 4e. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde hnis of een ge deelte \an hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2e. op genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen en lijfrente. Voorts wordt opgemerkt, dat zij die vallen onder eene der nom uiers 1—4 van No. III, om bevoegd te zijn tot het kiezen van leden van den gemeenteraad, over het volle laatsverloopen dienstjaar in deze gemeente moeten zijn aange— Hiaten in eene plaatselijke directe belasting en dien aanslag op den lsten Maart ten volle hebben betaald; bedragende voor deze gemeente f 1,25 Ten slotte wordt aan belanghebbenden mede gedeeld, dat voor het doen van aangilte van heden af ter secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco formulieren. Waalwijk den 1 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. 11 Aug. 1381. Feestelijke opening van den stbomtiam Tilburg-Waalwijk. Hes namiddags 2 uur vertrok de trein met de feestcommissie, de leden van den Gemeenteraad en der Kamer van Koop handel naar Loonopzand om de geinvi- teerden uit Tilburg at fe halen. Tegeir halfvier kwam de smaakvol versierde trein met de feestgeiiooten te Waalwijk aan. De haimonie L'Espérance liet hare tonen weerklinken, terwijl St. Crispijn en de liedertafel mede tegenwoordig waren. In de wachtkamer bij den heer G. van Huiten werden de genoodig- den verwelkomd en hun de eerewijn aangeboden door den president der Kamer van koophandel, den heer Ber nard Timmermans, die bij deze gelegen heid eene toespraak hield, waarvan hier slechts enkele der voornaamste zin sneden volgen „Voor de eerste maal begroeten wij „in onze gemeente de locomotief met „haar stoomsignaal, dat eenvoudig, doch „sprekend symbool van den vooruit gang- „Het belangrijke Waalwijk (ik zeg „het den geachten president der Kamer „van koophandel te Tilburg zoo gaarne „na) is voortaan met het industrieele „Tilburg, de grootste fabrieksstad van »ons vaderland, terecht zoodikwijls het „Nederlandsche Leeds genoemd, vast „verbonden. Ik behoef niet te zeggen „welke vruchten deze verbinding voor „beide genoemde centrums eu voor alle „andere aan deze tramlijn gelegen plaatsen zal afwerpen. Met reden mogen wij hopen, dat onze nijvere en commercieele streek een nieuw tijd- „perk van welvaart en bloei gaat aan- aanbreken, vooral wanneer ook binnen kort naar wij verwachten, de Waal- „wijksche haven door de goede „zorgen van het Gemeentebestuur, voldoende verbeterd zal zijn. „Moge onze goede verwachtingen niet „beschaamd worden, de band, die ons //met Tilburg verbindt, steeds in sterkte „winnen en vooral moge het kranige „bestuur der Noordbrabanische stoom- tramweg maatschappij, dat zooveel blij- „ken van energie, volharding en goeden wil heeft gegeven, vreugde van hare „grootsche onderneming beleven" Nadat deze rede door den directeur der Maatschappij was beantwoord, en de heeren Jansen, burgemeester van Tilburg, Jhr. Ve.rheijen beiden Com missarissen der Maatschappij, I)r. van Heijst, president der feestcommissie, en Diepen, wethouder en president der Tilburgsche Kamer van Koophandel, achtereenvolgens het woord' gevoerd hadden, trok men in optocht, geës corteerd door eene eerewacht te paard, en vergezeld van eene jubelende menigte onder de opwekkende muziek der beide harmonieën door de met vlaggen ge tooide straat naar de zaal Musis Sacrum waar de" Liedertafel eeue uitvoering gaf en om 6 uur het feestdiner begon. Onder het diner brachten de heer C. van der Heijden, wethouder en voor deze gelegenheid de vertegenwoordiger der gemeente, J. v. d. Elzen, Mutsaers Jud. Timmermans Wz J. B van Gils, A. Zijlmans en meer anderen verschil lende speeches uit Tegen het einde van den maaltijd voerde de harmonie L'Espéranc eenige der schoonste stukken van haar répertoir uit. Het aangekondigde volksconcert te geven door de harmonie St. Crispijn kon wegens het slechte weder niet plaats hebben. 17 Aug. De heer J. Bolk slaagt voor het derde gedeelte tan het notarieel examen zoodat alle drie benoodigde examens binnen het jaar met goed gevolg door genoemden heer werden afgelegd. 18 Aug. De heer F. Kamp -Az. word ge ïnstalleerd als burgemeester van Waspik. 22 Aug. De harmonie L'Esperance neemt met groot succes deel aan het muziek feest door de Koninklijke harmonie „Appollo's lust" uitgeschreven bij gelegenheid van haar 40 jarig bestaan. Sept. De Liedertafel Oefening en Ver maak behaalt op den grooten interna tionalen Zangwedstrijd, .uitgeschreven door de „Mélotnaues" te Gent den derden prijs in de de derde afdecling ~Üe criticus van het „Nieuws van den dag" schreef bij die gelegenheid. De Vereeniging Oefening en Ver- „maak, 81 Zangers directeur de heer „E. de Cortie, het minst sterke onder „de elf andere mededingende gezel schappen zong allerliefst Ossian van Beschnitt, terwijl Lachners „Hymne an die Musik" vooral verrukkelijk ver tolkt werd. Sept. De Liedertafel wordt aan den tram afgehaald door burgemeester van der Klokken, de leden van den ge- gemeenteraad, den beschermheer der Liedertafel en het bestuur van Musis Sacrum. De burgemeester fileciteerde de Vereeniging met hare schitterende overwinning en hechte een frisschen lauwerkrans aan de banier. Hierna trok men onder de lustige lonen der beide harmonieën, omgeven door een dichte, jubelende mensehen nassa door de met vlaggen versierde straat naar Musis Sacrum waar de Beschermheer der Liedertafel, Dr. L. G. van Heijst en de President van Musis Sacrum, de heer Anloon Tielen Oefening en Vermaak" en haren directeur, den heer Frans de Cortie, in de hartelijkste be- woordiging geluk wensckte. id. De ZeerEerw. Heer Pastoor van Nieuwkuik draagt eene plechtige H. Mis op ten dank aan God en het Neder landsche volk voor het behoud en het herstel der zoo hevig geteisterde ge meente. Bijna alle parochianen woonden deze H. Mis bij. id. Tot wethouders van Besoijen worden benoemd de heeren Ij. Deckers en V A. Duinoulin. 8 Sept. De Nieuwe Koninklijke Harmonie van Tilburg geeft eene uitvoering bij Mej. de Wed- C. J. Verwiel. Tevens bracht zij ook een aubade, bij burge meester Van der Klokken, welke dien dag zijn geboortefeest vie.rde. id. Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen overlijdt op het hnis „de Pauw" in den ouderdom van 84 jaren. 8 Oct.. De heer F. Tijssen, eerste onderwijzer alhier, wordt benoemd als zoodanig te Leiden. De Tilburgsche fanfare en liedertafel van Kovvel geven eene uitvoering op Musis Sacrum. 9 Oct. Mazelen en typhus heerschen in onze gemeenteen maken verscheidene slacht offers. 14 Oct. Een hevige storm richt in onze en aangrenzende gemeenten veel schade aan. De buitenpolder loopt onder het vee, dat nog in de weide is, wordt slechts met moeite gered. 1 Nov. De nieuwe drankwet treedt, in wer- king. 2 Nov. Jhr. Mr. J. B. Verheijeu van Loon opzand inspecteur van het lager onder wijs wordt door de Fransehe regccritig benoemd tot Officier d'Académie. 15 Nov. Aanbesteed: „De vergrooting der openbare school. Laagste inschrijver W. Jansen te Besoijen voor f9180. Gegund aan P- van Huiten, alhier Deze stond aan f 9320. 25 Nov. De heer J. P. Hendriks, secretaris te Besoijen wordt met. algemeenestemmen benoemd tot gemeente-ontvanger. 7 Dec. De Kamer van Koophandel verzendt aan de Regeering een adres om te ver krijgen dat in het wetsontwerp tot ver legging van de uitmonding der Maas, door heropening van het Oude Maasje, Gansoijeu zal worden aangewezen als de plaats, waar eene raste brug gebouwd zal worden. WAALWIJK 31 Jan 1903 Tentoonstelling. De tentoonstelling van Schoen- en Leder industrie eu aanverwante artikelen in Augus tus 1903 te Waalwijk, inag zich van tal rijke zijden in steeds grooter steun ver heugen. Konden we onlangs melden dat ZExc. de Commissaris der Kóningin in Nooid-Brabant die zijne groote ingenomenheid met het sl reven van't comité, persoonlijk aan eenige leden betuigde, het beschermheerschap aan vaard had, met genoegen vermelden we thans dat van alle zijden het comité meer en meer blijken van belangstelling en waar deering ondervindt. Het vakblad voor de schoenmakerij bevat zijn derde, artikel over de tentoonstelling, waarin het op klare wijze het uiterst groote belang èn voor exposanten èn voor bezoe kers uiteenzet (plaatsruimte verhindert om dit artikel, even als de twee voorgaande over te nemen), ook de Leder-industrie spreekt een waardeerend woord en 't vakblad St. Crispijn, geeft eveneens als zijne meenig te kennen, in een aardig stukje, dat deze tentoonstelling van 't allergrootste belang is; Vraag en aanbodgeeft een uittreksel van de alg. bepalingen met. een aanmoedigend en overtuigend woord. Alleen dit laatste blad maakt eene wel wat origineele opmer king, „dat 't zoo jammer is dat Waalwijk zoo moeilijk is te bereiken (spoor, tram, boot, enz. Nog meer zouden we uit verschillende bladen kunnen geven, d.i. ons inziens vol doende vau alle zijden ontvangt 't comité belangstelling, vooral uit zich die, en d.i. zeer zeker 't voornaamste door talrijke in schrijvingen, in elke afdeeling; vooral die voor machines, van zoo groot belang in onzen tijd, zal uitmunten. Zoo noemen we hier eene gepachte plaats ruimte vau 88 M3 door de groote machine fabriek „Moenus" Frankfurt a/M. voor het exposeeren en in werking stellen van talrijke schoenmakerij- en looierij machines, eeue andere machine-fabriek pachtte 56 M2 voor 't zelfde doel, weer andere 36 en 16 M3 enz., dus hoogst interessant.. Waalwijk zal dus eene tentoonstelling in zijn midden krijgen van zoo'u groot nut, belang eu aanzien, als nooit ergens geweest. Waalwijk zal zich een onsterfelijke naam op handels- en industrieel gebied maken. Veel, machtig veel natuurlijk zal het (Darstellen, installeeren enz. van gebouweu, etaleeren der artikelen, aanleggen der ter reinen, drijfkracht enz. en?,, kosten. Geen wonder dan ook, dat 't comité zich tot den gemeenteraad heeft gewend om eene (linke subsidie eu garantie. Aan hen dus of 't comité zijne grootsche plannen, die uitstekend zullen slagen, zal kunnen ten uitvoer brengen, aan den raad of hij door 't verleeueu van Jlinken finauci - eelen steun, de voorname takken vau industrie, schoen- en lederfabricage, in onze streek, in geheel Nederland wil bevorderen vooral den vooruitgang onzer gemeente- naren-industrieelen, en of hij den uaain van Waalwijk wil hooghouden en daardoor vele ingezetenen voortdurend maar ook talrijken gedurende die feestdagen een groot voordeel wil bezorgen. En daaraan twijfelen we goeu oogenblik Wij laten hier nog volgen de bepalingen voor den wedstrijd der werklieden^ thans officieel vastgesteld. PROGRAMMA voor den wedstrijd in het vervaar digen van schoenwerk. Artikel 1. De wedstrijd zal gehouden worden te Waalwijk gedurende de tentoonstelling van schoen- en leder-industrie en aan verwante artikelen van 23 tot en met 30 Augustus 1903. Art. 2. Het doel is, het bevorderen van vak kennis onder de werklieden. Art. 3. De wedstrijd waaraan iedere werkman kan deelnemen zal bestaan in het ver vaardigen van schoenwerk (handwerk) hetgeen geëxposeerd zal worden gedu rende de tentoonstellingsdagen boven genoemd. Art. 4. De wedstrijd is verdeeld in de navol gende afdeelingen. aFijn schoeisel. bBurger schoeisel. c) Schoeisel voor abnormale voeten. d) Waterdicht schoeisel. Art. 5. De uitgeloofde prijzen zijn als volgt In afdeeling a. le prijs f 25. 2e prijs f lof uitgeloofd door In afdeeling b. le -25.2e - 15) den A. N. B. v. S. In afdeeling c. le -25.2e -15] uitgeloofd door In afdeeling d. het comité der le - 25. 2e - 15)tentoonstelling. Art. 6. De mededingers moeten één paar schoenen ter beoordeeling inzenden. Art. 7. De beoordeeling geschiedt door eene nader te benoemen jury. Art. 8. Iedereen die wenscht mede te dingen is verplicht daarvan kennis te geven voor 1 Mei 1903, aan densecretaris van het comité, bij wien inschrijvingsbiljetten te bekomen zijn. Art. 9. Inzendingen waarvan de opgave niet voor den gestelden da m is geschied, worden niet in den cat; enomen en kunnen ter exposi gerd wor den. Ar", 10. Bij 't in- en u r artikelen en ook gedurenr 'd toonstelling zal streng toezie! houden, het comité neemt beschadiging of verwijdering antwoordelijk- heid op zich. Art 11. De goede i franco op het terrein gez' en in de week van 916 Aug i' '93. Voor ia dien datum ge zonden nité niet instaan dat ze tijd itgepakt en geëxpo seerd. He iv goederen moet binnen acht .eden zij worden anders op Exposanten teruggezon den Art. 12. iding moet een motto op-

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5