Laatste Berichten. Gemengd Nieuws 371ste Staatsloterij. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. Posterijen, Art. 5. Thiel De staking te Amsterdam, in eeu hoofdartikel geeft de Nieuwe Crt. de volgende historie der staking. eleven worden en tevens een gesloten nveloppe met naam van den inzender n van den fabrikant waar de inzender -erkzaam is. Direct na de bekroning wordt de naam an alle deelnemers bekend gemaakt. Art. 13. Als voorwaarden van bekroning worden oor het Comité tot grondslag genomen a dat voldaan zij aan de bepalingen an inzending. b dat geene inzending, al is zij de este, zal bekroond worden, wanneer zij iet op zich zelf die onderscheiding ver- ient. c dat wanneer er voor een nummer lechts eene inzending is, die prijs zal /orden toegewezen, welke het ingezon- ene de bekroning waardig is. ART. 14. De deelnemers aan den wedstiijd be llen een inleggeld van f I.direct bij .e inschrijving te voldoen. Knechts van leden van den Alg. Ned. iond van Schoenfabrikanten betalen een inleggeld. Art. 15. De deelnemers aan den wedstrijd heb- .en op den dag der beoordeeling vrijen oegang tot de tentoonstelling tegen •vergave van een daartoe verstrekt be- vijs. Tijdens de beoordeeling der afdeeling ngezonden schoenwerk wordt niemand a die afdeeling toegelaten. Art. 16. Bij verschil over deze bepalingen be- list het comité wien ook wijzigingen :ijn voorbehouden. Het Comité der Tentoonstelling. De Hanze. De vergadering der Hanze, Donderdag ivond in het hotel Verwiel gehouden werd >p de gebruikelijke wijze door den heer C. A. /erwiel, geopend, die daarna de aanwezigen relkotn heette en bij het vervullen zijner taak >p de krachtige medewerking van Bestuur m Leden verklaarde te zullen rekenen. Van de 6 Donateurs en 35 Leden, die de Hanze van Waalwijk en Besoijen telt waren het Bestuur medegerekend 16 leden lanwezig. Er werd ernstig geklaagd èn over iet kleine aantal Leden èn over de nog zoo deehte opkomst van dit toch reeds zoo kleine aantal. De notulen der vorige vergadering, van de propaganda-vergadering te Besoijen en van de laatst gehouden Bestuur-vergadering, werden voorgelezen en onder dankbetuiging van den secretaris, onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het voorgenomen bezoek van twee Leden der Afdeeling ter alge- meene Vergadering, onlangs te 's Bosch ge houden, niet kon plaats hebben omdat de tram dien Zondag juist den dienst had moeten staken en wegens den Zondag de vergadering evenmin per trein tijdig te bereiken was. Omtrent het in 191)3 te houden congres van den Handeldrijvenden middenstand acht het Dagelijksch bestuur vau de Hanze blijkens een ingekomen circulaire, het wenschelijk een af wachtende houding aan te nemen en worden de afdeelingen verzocht alsnog geen besluit te ne men omtrent het al of niet deelnemen. Dit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo der Afdeeling f 17.97 bedraagt. Besloten werd met op een na aigemeene stemmen aan het Hoofdbestuur wegens de geringe middelen der Afdeeling ontheffing te verzoeken van] de ver plichting oui een derde van de donateurs- gelden en de helft van de ledengelden aan het hoofdbestuur af te dragen. Een voorstel om de Leden der Hanze zedelijk te verplichten om rekeningen, die drie maanden na Nieuwjaar nog niet vol daan zijn, opnieuw bij de debiteuren in te dienen vond van verschillende zijden be strijding. Ten slotte werd besloten bi den loop der maand Eebruari door een bekenden spreker eene lezing te doen houden, waarin met andere punten ook bovengemeld voorstel ter sprake zou worden gebracht. Het Be stuur, dat in overleg met den eerw. Advi seur een spreker zal uitnoodigen is gemach tigd genoemde plannen ter aigemeene kennis te brengen en alle uit te noodigen tot het bijwonen dezer lezing. Door bet bestuur waren als persleden ge kozen de heeren van Wijck en J. van Lier. De heer van Wijck verklaarde echter de benoeming niet te kunnen aanvaarden. Niets meer aan de orde zijnde sloof de voorzirter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Uerhalingsouderwijs. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd het raadbesluit van 2 September j.l, tot heffing van schoolgeld voor het herhalingsonderwijl bedragende per kwartaal a. voor kinderen, die gewcon lager onder wijs ontvangen fl. voor meer uitgebreid lager onderwijs f2.- De minvermogenden betalen de helft van het schoolgeld, on vermogenden niets. Reeds 66 leerlingen nemen aan het on derwijs deel. Vergadering A.s. Donderdag des ®.m. ten lfD/a uur zal ten raadhuize eene vergadering worden gehouden van den veekriug Waalwijk. Aan de orde Rekening over 1902. Omslag over 1903 Benoeming van twee leden in de commis sie van beheer. A. N. B. v. S. Wedstrijd in 't patronen-maken. 't Programma voor den wedstrijd in 't patronen maken, evenals t vorig jaar uitgeschreven, luidt officieel als volgt Artikel 1. Aan den wedstrijd kunnen deelnemen alle leden, zoons of knechts der leden van den Bond. Art. 2. De wedstrijd bestaat uit 3 afdeelingen. A. Voor het ontwerpen (teekenen) en vervaardigen (uitsnijden in carton) van eene serie grondpatronenvoor Hee ren rijgbottines van 40 45 met nog twee ontwerpen (teekeningen) van patro nen voor Heeren elastiek bottines met krans en voor Heeren knoop-bottines. B. Dito voor Dames knooplaarzen van 36 42 met nog twee ontwerpen van patronen voor Dames rijglaarzen en voor Dames elastiek laarzen. C. Dito voor 2 serieën kinder knoop- laarsjes van 20 26 en van 27 35. Art. 3. Bij iedere serie grondpatronen moet gevoegd zijn eene separade teekening, waarop de geheele serie moet gebaseerd zijn. Deze teekeningen moeten ontworpen zijn naar de volgende maten en voor de daarbij aangegeven hakken. ART. 4. De inzendingen moeten voorzien zijn van de letter der afdeeling en tevens van een motto, hetwelk eveneens moet voorkomen op eene gesloten enveloppe bevattende den naam van den inzender. Zoons van leden moeten tevens den naam van hunnen vader, werklieden die van hunnen patroon daarin vermelden. De toezending behoort franco te ge schieden voor 1 Juni 1903 aan den se cretaris van het hoofdbestuur, den heer W. Riemslag te Dongen. Alle inzendingen worden door een nader te benoemen Jury bestaande uit vijf personen beoordeeld die op de na volgende punten zal letten Dat de patronen en teekeningen vol doen aan A goeden pasvorm, B sierlijk heid, C voordeelige snit, D de beste en eenvoudigste methode van ontwerpen. Art. 6. Als prijzen worden uitgeloofd in elke afdeeling een le prijs Diploma en Tien Gulden. 2e j Vijf 3e Twee 50 c. Art. 7. Alle inzendingen worden na de be kroning geëxposeerd op de Tentoon stelling voor Schoen- en Lederindustrie en aanverwante artikelen te Waalwijk van 23 tot 30 Augustus. Art. 8. Ieder inzender moet zich aan dit re glement onderwerpen, terwijl in geschil len of omstandigheden waarin niet voor zien is, door de commissie wordt beslist. ART. 4 a. voor Heerenbottines 42. Balmaat 23 Hoogte hak 2. c.m. Wreef 241/3 Hiel 32 Enkel 23 zoolbr. onderden Bal 8x/j c.m. Wreef5x/s c'm. zoolbr. onder den Bal 7 c.m. i Wreef4 c.m b. voor Damcslaarzen 38 Balmaat 21 Hoogte hak 37s c.m. Wreef 221/2 Hiel 30 Enkel 20s/10 Kuit 23 op eene hoogte van 17 c.m. c. le. voor Kinderlaarsjes 23. Balmaat 148/io zoolbr. onder den Bal 51/ Hoogte hak 1 c.m. Wreef 157* c - Hiel 20 Enkel 14Vio Kuit d 151/2 hoogte 972 c.m. 4 c.m. Wreef 3 c.m. zoolbr onder den Bal 6lU c.m. wreef 3s/4 c.m. 2e. voor Kinderlaarsjes 31 Balmaat 18 Wreef 19V4 Hiel 2573 Enkel 18' Kuit 197s op eene hoogte van 11 c.m. Internationale schietwedstrijd. Men schrijft ous De handboogschutlerij Willem Teil," ge vestigd bij den Heer Chr. Appels, is voor nemens in Augustus a. s. een internatio naal schietconcours uit te schrijven. Het i; een goed denkbeeld van haar, dezen wed strijd te doen samenvallen met de Waal wij ksche vaktentoonstelling immers de ten- toostelling zal de groote attractie zijn, welke verschillende vereenigingen in den lande ver lokken zal lot deelname, te meer daar allerlei soorten van vermaak ea uitspanning aan haar verbonden zullen zijn. De vereeniging zal ech ter vooralsnog niet hard van stal loopen, daar voor het welslagen vele zaken eene voorafgaande regeling vereischen. Zoo zal haar bestuur in overleg treden met het ten- toonstellings-comité, ten einde haar steun en medewerking te erlangen. Die steun en medewerking zijn gewettigd de samen- strooming van massa's volk verhoogt onge twijfeld den luister en levendigheid der ex positie. Na oplossing van verscheidene vragen als de ligging eener schietbaan, de toekenning van prijzen, het verleenen van faciliteiten aan deelnemers enz. zal tot uit voering van het denkbeeld kunnen worden overgegaan. Landbouw. Meer en meer gaan de landbouwers over tot het aanschaffen van machines voor hun bedrijf, zoo werd door den heer "Walth. v. d. Broek alhier, eene prachtige dorschmachine aangeschaft, die uitstekend voldoet. Deze machine is geleverd door Jjemiadelmg der firma Wed. Verhuist en Zn. stationstraat alhier. Bescherming van Meisjes. 't Kan zijn nut hebben, dat er op ge wezen wordt, dat meisjes, aan wie eene betrekking in het binnen- of buitenland is aangeboden, bij de dames van het .Inter nationaal Katholiek Liefdewerk" inlichtingen kunnen krijgen over de haar bekende buitengewone gevaren voor godsdienst of zeden, welke aan die betrekking zouden verbonden zijn. Bovendien zullen deze Dames aan de meisjes bij hare aankomst in de plaats van bestemming meestal een haar passend geleide kunnen bezorgen en zeer dikwijls haar op andere wijze behulpzaam kunnen zijn. Eene onderafdeeliug dezer vereeniging bestaat te 's-Bosch en het Bestuur bestaat uit de dames Mevr. M. Rits-Hoogewege Presidente. M. v. Basten Baten burg-Jurgens lste Secretaresse u A. v. Lanschot Jurgens 2de Als correspondente treden op te Eindhoven Mevr. Diepen-Diepenbroek te Helmond P. van Asten-van fe Nijmegen Douairière M. Baro nesse van Rijkckevorsel-van Heijst te Tilburg M. Mutsaers-Smits Tot adviseur der vereeniging heeft Z. D. II. Mgr. v. d. Ven benoemd de ZeerEenv. Heer A. Diepen. Deze vereeniging is eene onderafdeeliug van die van Amsterdam. De afdeeling Amsterdam is aangesloteu met de vereeniging van Preiburg in Zwit serland, waar de Hoofdzetel is. Druncn, 30 Jan. Het getal loteliugen die dit jaar uit Drunen moeten opkomen, bedraagt negen. Dez.e week is alhier overleden de heer J. J. van Loon sedert vele jaren lid van den raad der gemeente, en Wethouder, lid van het Armbestuur, enz. Zijn afsterven zal door velen worden betreurd. Heden had de plechtige so'.emneele uitvaart plaats. Onder de treurige tooneu der Harmonie der Congregatie, waarvan de overledene mede het bestuur uitmaakte, werd het stDffelijk overschot grafwaarts gedragen om in den familie—kelder te wordeu bijgezet. Hij rust in vrede 1 Kaatsheuvel. Alhier is gevestigd eene afdeeling van den A. N. B. v. S. Het aantal leden bedraagt voorloopig 16. Het bestuur beslaat uit de heeren M. van Beurden president, Th. van Dortmond, vice president W. van Nieuwstad en H. de Jong, commis sarissen. Deze week had voor de leden der Koninklijke harmonie „Apollo" de jaarlijksche prijsverschieting plaats met de kruisboog Het ging er gezellig toe. De prijzen werden behaald door de heeren le A. Hollands* 2e J. Schrauwers. 3. C. Klijn, 4. A. Ver hoeven. 5. A. Schalken. 6. P. Schrauwers 7. J. v. der Heijden. 8. P. van Dongen. 9. F Peteis 10 A. Schalken. 11 A Hol lands en 12 A van der Heijden Hedenmiddag weid een werkman der firma Bruinis van Prinsenhagen, alhier bezig met het leggen der gasleiding, het slachtoffer zijner edelmoedigheid. Terwijl hij een kind wegtrok, dat bijna door een wagen werd overreden, kreeg hij zelf een der wielen over z'n voet, die zwaar gekneusd weid. Dr. de Both verleende de eerste geneeskundige hulp. We wenscheo den fhnken werkman spoedig beterschap, DUSSEN. 29 Jan. Dank zij haar naarstig speuren eii ijverig zoeken heeft onze politie een fliukeu slag geslagen, 't Is gelukt den dader te pakken te krijgen van een voor circa 2 jaar hier gestichten brand, 't Is de 23—jarige schippersgezel Leonardes van der Pluijm, die nu volledige bekentenis heeft afgelegd en naar 's—Hertogenbosch is getransporteerd. Hulde aan ae politie. Eere aan de wakkere mannen, den wachtmeesrer der niaréchaus— sée Bos en den gemeente politieagent Spiegels voor hun flink optreden. Wordt het hun gegeven ook de dader of daders van den laatsten grooten brand op te sporen, de bevolkking zal hun te meer eereu en hoogst dankbaar zijn. In het begin dezer maand is onder de dok— 'o veemarbeiders, in dienst van de naamlooze vennootschap Blaauwhoedc-nveem een staking uitgebroken, voornamelijk betreffende loon tn arbeidsregeling. Een kwestie van vereenigiugsreebt knoopte zich aldra daaraan vast, doch scheen uit den weggeruimd, toen de steen des aanstoots, de bekende „propagandist' Wessels, zich vrijwillig uit het bestuur der bootwerkers - veri eniging Recht en Plicht had verwijderd. De oveiige cischeu der arbeiders werden ten naastenbij ingewilligd. Inmiddels hadden werklieden der firma W. H. Mtlller Co. gewjigerd gedurende het conflict go deren aan ongeorganiseerde werklieden van Blaauwhoedenveem af te leveren. Zij waren ontslagen en door anderen vervangen. De vereeniging Recht en Plicht verzond aan het bestuur der Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied een schrijven, waarin verzocht werd uitsluitend georganiseerde arbeiders in dienst te nemen doch dit lichaam, hoewel het vereenigings- recht der arbeiders erkennende, weigerde dezen dwang te helpen oefenen. Het oorspronkelijke geschil was nu geheel van aard veranderd. De firma Muller Co. wilde de door haar uit nood aangenomen arbeiders, die door de georganiseerde» met den naam van „ondei kruipers4' wordeu betiteld, niet ontslaan, daar zij bij de indienstneming (door het uitreiken van boekjes) verplichtingen tegenover hen had op zich genomen. De verschillende categor icen van bij het transportwezen te water en te land betrokken werklieden, voor een deel in de Nationale Federatie verecnigd, weigerden op welke wijze ook met „onder kruipers" samen te werken. Vandaar herhaalde diensweigeringeo door arbeiders van verschillende groote vennootschappen en firma's, waarop dan nieuwe ontslagen voigdeu. Ten slotte heeft zich de beweging ook tot liet georganiseerde gedeelte van het personeel der beide groote spoorwegmaat schappijen uitgebreid. In een Dinsdagavond gehouden vergadering besloot dat gedeelte allen arbeid voor maatschappijen, waarmede de transportarbeiders in strijd zijn, te weigeren; Woensdagochtend weigerde een rangeerder een wagon voor de loodsen van Blauwhoeden veem te brengen en werd daar geschorst. Eide s op het terrein hadden bot singéo plaats 300 machinisten en het loods— personal der Holl. Spw. Mij. legden het werk neder en die van de Staatsspoor staan gereed hun voorbeeld te volgen. Intusschen zijn er Donderdagmorgen aan het IJ botsingen tusschen stakers en onder kruipers,, voorgevallen. De 70 man, die sedert eenige dagen in de „Singapore loods vooi de firma Muller Co. arbeiden, zijn voor het meereudecl Durgerdammers en Nieuwendammers. Des nachts waren stakers in grooten getalen naar de overzijde van het IJ gegaan om daar de Nieuwendammers, en Durgerdammers,. die tusschen 6 en 7 uur roet de Nieuwendamraerboot overgezet zouden wordeu, op te wachten, gewapend met stokken. Een der Durgerdammers werd in het water geworpen de man wist zich echter zwemmende te redden. Andereu werden met stokken geslagen of met messen over de handen en in het gelaat gesneden. Toch bereikten de aangevallenen het op hen te Nieuwendam wachtende stoombootje. Met tien vrij ernstig gewonden kwamen zij aan de IJkade aan. Veel is er natuurlijk gistereun vergaderd en besproken en gedaan, te veel om hier weer te geven, met het resultaat dat alle beambten van de Staaispoor ten 3 uur des middags, van machinisten tot poetsers, het werk staakten en geen kaartjes meer uitgegeven werden en de treinenloop stilstond. Goede renvervoer was reeds opgehouden. Maar nu restte nog de H. IJ S., maar ook dezen hebbeu besloten te staken, voor loopig nog alleeu te Amsterdam, maar op een sein van de besturen der vereenigingen zal in geheel Nederland de staking uitbreker. Grenadiers en jagers, infantrie, mariniers, huzaren uit Amersfoort, Haag en Haarlem, maréehausseé uit '-Bosch, Arnhem en Zutpheu bewaren de orde, terwijl in Venlo de huzaren in de kazerne gecosigneerd zijn. De dienst geschied zooveel mogelijk per automobiel die alle door den minister vau waterstaat' zijn gerequireerd. De toestand is ernstig. 5de Klasse. Trekking van 28 Januari. Prijs van f 1000 No. 827 3100 7918 1S969 - 400 3041 5559 6248 10149 12850 15881 18352 - 200 7813 9879 13885 13934 17705 19874 100 954 '1420 7128 12511 14396 16458 19365 20819 Trekking van 29 Januari. Prijs van f 10000 No. 17042 - 1000 1393 11173 12303 12897 14098 14477 17008 17758 18747 20575 20972 - 400 19804 - 200 1670 4264 8252 '17590 19189 h - 400 v 2596 2680 4049 5293 5940 8143 9173 11420 11767 '11291 13914 17839 19920 WAALWIJK 30 Jan. 19037 Bij redelijken aanvoer ter hoornveemarkt was de handel tamelijk vlug. Kalfbeesten f 140 a f 230 Dito vaarzen f 135 ii f 190 Jonge varken? aangevoerd 31 stuks, verkocht van f 5.25 a f 8.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 885 kg van f 1.09 it f 1.21 per kg. Eieren $*/2 h 5 cent per stuk. De handel in hooi en stroo was dezer dagen nog al levendig, men verwacht iets betere prijzen. D jhuidenmaikt blijft onveranderd vast; er beslaat geen neiging tot verandering van eenige beleetrenis uoch in de eene noch in de andere richting. De keuze wordt voor prima waar nu wat ruimer daar er zoo zachtjes een nieuwe slachting van La Plata te verwachten is. Wat reeds is aangevoerd werd g etig aan de hoogste prijzen o[ ge nomen. Voor leder is de opinie ook zéér gunstig gestemd hoewel de prijzen niet verder voor uit zijn gegaan en dat is toch noodzakelijk want evenredigheid beslaat er in verre na niet ine: de hooge huidenprijzen. De aige meene Nederlaudsche Rond van Schoenfa brikanten en de Nederlaudsche Boud van Ledafabrikanten wenden pogingen aan om hooger prijzen te verkrijgen voor hunne fabrikaten. Men twijfelt er niet aan of men zal daartoe weldra kunnen geraken. In schors is de handel iets levendiger en in vreemde looimiddclcn, vooral daar de prijzen van de voornaamste artikelen o. a. van Garouille thans iets billijker worden aangeboden. DUSSEN, 29 Jan. Boterprijs per K.G. van f 1.23 a f 1.50. Markt gezet- op f 1.42. Aanvoer 85 K G. Eieren f 0.85 de 25 stuks. WAALWIJK. GEBOREN Godefridus Antonius z. v. J Veischeurea en M. G. Aineldorffer Johanna Christina d. v. A. Simons en C. AL Beset. Helena Cornelia Maria d. v. J. M. Trommels en J. Vos. Gerar- dus z. v. M. v. Veldhoven en G. Timmer mans. Piet Petrus z. v. J. v. Engelen en L. J. Staal. OVERLEDEN Petrus Gloudemans echg v. A. M. v. Aarle 65 j. HU W.—AANGIFTE Johanues van Wijk 66 j. en Maria Lavigne 58 j. HUWELIJKEN: A. de Graaft'27 j. en M. C. Eranssen 25 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Waalwijk. 28 Januari 1903. Mijnheer de Redacteur In het Echo-nummer van 22 Januari j. 1. komt een stukje voor, ingezonden dooi den hier Zeegers //als president der Lieder tafel Oefening en Vermaak." En in het nummer van 25 Januari, naar aanlei ding van het eerstgenoemde nog een stukje onderteekend „het Bestuur der Liederta fel". De inhoud van beide episteltjes is niet bijzonder interessant, 't Gaat over een maat regel van orde, waarvan het bestaan, of althans de toepassing d*u President niet bekend schijnt geweest te zijn, doch welke maatregel, naar „het Bestuur" verklaart, bijna zoo oud is als de Liedertafel zelf. Wat den heer Z. bewogen heeft, zijne onbekendheid ;„in de krant" bekend te maken zal voor de meesten uwer lezers wel een raadsel zijn. Een nog grooter raadsel evenwel is thans voor ons, de aigemeene leiding der Lieder tafel. en het is speciaal df&rover, dat wij een woordje in het midden wenschen te brengen. Dat wij hier bedoelen, niet de liedertafel als zangezelacliap, zouder meer maar als „Vereeniging" van werkende, contribueerende en andere leden, spreekt wel van zelf'. Misschien ligt het aan ous, maar wij kunnen ons maar geene duidelijke voorstel ling maken van eene behoorlijk ge organiseerde corporatie, waaraan de //president" zooals hier mag verondersteld worden, geen lid is van 't Bestuur en waarvan z/het Bestuur" geen president heeft. Bij eene Vereeniging als hier bedoeld, behoeft weliswaar, alles wel niet zoo correct te zijn, alsof het een wettelijke college geldt. De toestand echter, zooals wij dien door de meergenoemde ingezonden stukjes leer den kennen,schijnt ons toch wel wat al te primitief. Nu eenmaal huishoudelijke aangelegen heden van de Liedertafel in uwe kolommen zijn besproken, vermeenen wij, mijnheer de Redacteur, dan ook door uwe vriendelijke bemiddeling te mogen vragen, hoe de aige meene leiding der liedertafel eigenlijk in elkaar zit. Wij achten eenige opheldering dienaan gaande, om meer daar een reden, in 't be lang der Vereeniging zelve. Eenige contribueerende en belangstel lende leden der Liedertafel O. V. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten een paar artikels, alsook andere berichten blijven liggen tot een volgend nummer. Ons volgend nummer verschijnt Woensdag avond. In verband met tijdsomstandigheden blijft het telegraaf—kantoor morgen den geheelin dag voor publiek verkeer open. De Directeur Winters. Waalwijk 31 Jan. 1903.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6