Nummer 12. Zondag 8 Februari 1903. 26e Jaargang. Tweede Blad. Macedonië LANDBOUW. BINNENLAND. - «naet r au» ygCTcaBa-griSKSia r ffiSRHffl 0ERINGEN~" WAALWIJK. Uitvoering te geren door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum, op Zondag 8 Februari 1903: PROGRAMMA AD LIBITUM. om te trachten aan die dwingelandij te ont komen. Het ligt in den aard der Mahomedauen de volken te vervolgen, die hun geloof niet deelen ziedaar de waarheid en het Chris— telijk-Orthodox Macedonië is op weg als slachtoffer van die sombere dweepzucht een tweede Armenië te worden. (Ontleend aan Le Matin.) Nauwelijks is de oorlog in Afrika geëin digd of andere verzuchtingen, andere smeek- stemmen verheffen zich in de verte en dit maal aan de eigen poorten van Europa. Doorloop de dagbladen, iederen dag zult gij er nieuwe gruwelen lezen begaan door de Turken in Macedonië. Men schonk er eerst geen aandacht aan, maar die dringende klaagtoonen, die altijd herhaalde smartkreten hebben de publieke opinie in beslag genomen. Heden vervol gen zij ons als een nachtmerrie in die mate, dat als wij een dagblad openslaan wij in stinctmatig de plaats opslaan, waar in groote letters Macedonië te lezen staat. Die ru - briek is op weg dezelfde treurige vermaard heid te krijgen, welke die van den Trans- vaalschen oorlog had en gelijk die sedert zoolang op onuitwischbare wijze Armenië heeft. Altijd wordt dat opschrift van Macedonië gevolgd door eene opsomming van rooverijen, moorden en barbaarsohheden waaraan zich de onderdrukkers van dat ongelukkige land schuldig maken. Pas nog lezen wij, dat in het district Tienroo een patrouille Turksche soldaten zich van eenige rijke boeren had meester gemaakt. Om te weten waar die on gelukkigen hun geld hadden geborgen hing men ze op aan boomen met het hoofd omlaag en men overlaadde hen met stok-en bajonetslagen tot zij de plaats wezen waar zij hun schat hadden begraven. Gedurende het Turksche Ramadanfeest hebben soldaten eeue plaats genaamd Dubrania geheel ver woest en vrouwen en jonge dochters mis handeld. Te Aden hebben dezelfde soldaten de notabelen onthoofd en een gedeelte der stad verbrand. Ziedaar de balans van één dag ongerekend wat men niet weet. Deze verschrikkelijke details bereiken ons bij partijen en zooals gezegd levert elke dag zijn contingent. Het zou eindelijk zelts eentonig worden indien niet bier of daar een nog droeviger episode ons schokte en niet in onzen geest den verschrikkelijken indruk levendig hield, die dergelijke dagelijksche lectuur veroorzaakt. Zoo hadden kort geleden Turksche soldaten een inval gedaan in ten Macedonisch dorp. Eenigeu hunner belegerden de school en terwijl de verschrikte kindereu weenende en schreeuwende wilden vluchten of zich ver bergen poogde eene Bulgaarsche onderwijzeres, met een revolver in de hand, den aanvallers den ingang te beletten. Maar die verdier lijkte wezens ontwapenden haar dadelijk en verminkten haar op de ijselijkste manier. Zon men gelooven, dat dergelijke dingen kunnen gebeuren in een tijd van beschaving w. arin alles spreekt van zachtmoedigheid en menschlievendheid En terwijl men langzamerhand de Mace doniërs uitmoordt, hunne vrouwen en doch ters schandelijk behandelt, hun vaderland verwoest, terwijl het gevaar hen altijd dreigt en hunne vrees allerwreedst is, gaan wij hier op in onze zaken, in onze genoegens en leesten en dachten wij nauwelijks aan hun beklagenswaardig lot, kwamen die bij zonderheden niet als een akelige echo door de pers tot ons. De rampen der Macedoniërs bepalen zich niet tot de barbaarsche verdrukking waar van zij het voorwerp zijn. De troebelen die Macedonië teisteren nebben het werk doen stilstaan, de akkers blijven onbebouwd brengen niet meer het noodige voort om het volk te voeden en alzoo komt de hongersnood den ellendigen toestand nog verergeren. Hastveischeurend tooneelmen ziet gansche troepen uitgehongerde kinderen, wier ouders gekerkerd of gedood zijn, in de verwoeste dorpen ronddolen eene bete broods smeekende van hunne beulen, de Turksche soldaten O moeders, die dit leest, voelt Gij uw hart niet verstijven Het is bekend, dat men de Macedoniërs voorstelt als muitzieken, als oproerlingen. Maar de tirannie, die de Sultan op hen uitoefent moet wel onrerdragelijk zijn als men ziet hoe zij dergelijk lijden trotseeren ^eru-Guano eene langdurige meststof ,Peru-Guano voedt oud en jong 1 Een andere eigenschap van de Peru-Guano die misschien kan verklaring geven van het feit, dat alle gewassen, die er mede bemest worden, gedurende hun gansche bestaan een groen welig voorkomen hebben is deze ),De Peru-Guano levert voedingsstoffen aan de planten, zoolang deze op het land staan en, wel te verstaan, ï.og levenskracht heb ben". En hoe laat zich dat feit verklaren De stikstof, die in de Peru-Guano voor handen is, komt daarin ten eerste voor in len vorm van zeer gemakkelijk in salpeter omzetbare aramoniakverbindingen. Binnen zeer korten tijd na de bemesting is dus opneembare stikstof voorhanden. Doch er is nog meer stikstof in de Peru-Guano voor handen, n.l. in den vorm van organische verbindingen die langzamerhand inontbinding komen en dus gedurende al den tijd van haar bestaan nog een bron van stikstof zijn voor de planten. Een dergelijke gelijkmatige verdeeling van het voedsel gedurende het gansche leven is zeker te verkiezen boven een overvloedige toediening van het voedsel in eeus. De planten moeten door haar gansche levens periode heen, zich voeden en niet in haar jeugd, De Peru-Cuano voldoet aan dien eisch. Zij voedt oud en jong. En niet ten opzichte van de stikstof. Ook in betrekking tot het phosphorzuur. Van 12 h 13 K. G. phosphorzuur, in 100 K.G. Peru-Guano voorhanden, is ongeveer 6 h 7 K G. in water direct oplosbaar en de rest in 2°/0 citroenzuur. Er is dus aanstonds opneembaar phosphorzuur en er isook phosphorzuur, dat langzamerhand door het wortelzuur of andere in den bodem aanwezige zuren, in oplossing treedt. Ook het phosphorzuur uit de Peru- Guano voedt dus de planten, als ze jong en ook, als ze reeds volwassen zijn. Ons motto bevat dus geheel waarheid „Peru-Guano voedt oud en jong". WAALWIJK 7 Febr. 1903. Pausfecst. Daartoe uitgenoodigd door den ZeerEerw. heer Pastoor onzer parochie, zijn door het bestuur van „Geloof en Wetenschap", de presidenten der verschillende hier bestaande R.-K. vereenigingen, verzocht tot eene bijeen komt sop Zondag 8 Febr. a.s. i n de achterzaal van het hotel Verwiel, des middags ten 12 uur. Het doel dezer bijeenkomst is 't vormen van een comité voor de a.s. Pausfeesten. Met grond mogen we dus verwachten, dat deze allermerkwaardigste dag ook in onze gemeente, welke eertijds het Pius- feest zoo schitterend vierde, zoo luisterrijk mogelijk herdacht zal worden. Met genoegen kuqnen we reeds meldeD, dat de liedertafel „Oefening en Vermaak" sedert enkele weken zich druk prepareert, voor het groote concert dat zij zich voor stelt op dien feestdag, des avonds op Musis te geven. Uitsluitend zullen op dit concert nummers op dit feest betrekking hebbende worden uitgevoerd. Jaarverslag der R. K. Volksbibliotheek l Febr. 1902-1903. Het jaarverslag der 11. K. Volksbiblio theek luidt aldus Terwijl onze Vereeniging in het eerste halfjaar van haar bestaan hare bibiotheek reeds met een aantal boekwerken mocht vermeerderen, en zij zich thans, een jaar na hare oprichting opnieuw genoodzaakt ziet een belangrijke uitbreiding aan hare bibilo- theek te geven, is het een aangename taak een terugblik te slaan op hetgeen het laatsver- loopen jaar voor de R. K. Volksbibliotheek gebracht heeft, om naar den aard der voor gevallen feiten den huidigen toestand der Vereeniging te kunnen bepalen. Met dankbare voldoening kan onze ver eeniging terugzien op hetgeen zij in het afgeloopeu jaar heeft mogen tot stand brengen. Met dankbare voldoening! en terecht. Veelvuldiger dan men bij de opening der bibliotheek had kunnen hopen heeft de ar beid der R. K. Volksbibliotheek vruchten gedragen, meer dan men kon verwachten heeft de bevolking van de bibliotheek ge bruik gemaakt, het succes, in zulk een kort tijdperk van bestaan heeft de meest ge spannen verwachtingea overtroffen. De Roomsen Katholieke Volksbibliotheek, voortgekomen uit het Roomsch Katholiek Leesgezelschap, en de vrucht van samen werking tusschen het bestuur van het „R. K. Leesgezelschap" en van „Geloof en We tenschap" had bij hare oprichting zeker ook met moeilijkheden te kampen. Maar aan den leeslust en aan de leergierigheid des volks moest worden voldaan. Bij den rondgang tot het aanwerven van donateurs en leden was het reeds duidelijk gebleken en de groote toeloop van lezers in de eerste drie weken kwam het bevestigen, dat in onze gemeente werkelijk behoefte aan goede Uctuur bestond. In deze omstandigheden kon het niet verwonderen, dat het aantal lezers iedere week verbazend toenam, zoodat in de eerste maanden ruim 80 boeken in iedere zitting werden uitgeleend. Zoo ging het voort tot op heden, altijd aangroeiend, totdat de wekelijksche uitleeningen in de laatste maanden van het vorig jaar tot meer dan 150 stegen. Met recht mogen wij dus zeggen, dat bet werk der Vereeniging reeds rijke vruchten draagt en dat sinds de R. K. Volksbiblio theek de deuieti openstelde, er in onze ge meente een behoefte, een dringend gevoelde behoefte minder bestond. Op den Nijtneegschen Katholiekendag is ten opzichte van R. K. olksbibliotheeken een tfoord gesproken, door Mgr. v. d. Ven met zijne goedkeuring bekrachtigd, dat voor onze vereeniging van hoog belang was. Waar door een der sprekers het werk der R. K. V. in de belangstelling en den steun der Katholieken werd aanbevolen, werp er tevens op gewezen, dat niet alleen het kwade moet worden geweerd, doch dat ook het goede moet worden gegeven. Gesteund door de belangstelling van Waalwijks ingezetenen, aangemoedigd door het woord en de goedkeuring vann onzen Hoogwaardigen Bisschop kan onze Vereeni ging voortgaan met opgewekten ijver te arbeiden aan de taak die zij zich heelt gesteld. Zij kan zich bij de verder fe nemen maatregelen laten leiden door de gedachte, dat naarmate hare bibliotheek aan den lees lust der bevolking kan voldoen, er minder slechte lectuur in onze gemeente zal gelezen worden. Hoewel de contributies van Do nateurs eu Leden voor 1903 ons in de gelegenheid stellen wel eenige uitbreiding aan de bibliotheek te geven, is deze som na aftrek der verschillende onkosten toch te gering om alles te doen wat noodzakelijk moet gedaan worden. Hierin vindt de R. K. Volksbibliotheek aanleiding tot den wensch, dat de mild dadigheid van Waalwijks katholieken moge aanvullen wat nog ontbreekt. teneinde door onderlinge opwekking en be spreking de middelen te zoeken, die toe gepast zullen «prden oin het gewenschte doel te bereiken. (Bij vergissing eerst he den geplaatst.) K. v. K. en F. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Waalwijk het navolgend adres verzonden Aan. Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid te 's-Ilage. Excellentie De groote belangstelling, van alle zijden betoond voor den aanleg der geprojecteerde spoorweglijn EindhovenWeert eventueel Echt, is der aandacht onzer Kamer niet ont gaan en deze aangelegenheid heeft bij haar een onderwerp van ernstige overweging en bespreking uitgemaakt. Ofschoon nu voor Waalwijk zelf de totstandkoming dier lijn niet van zulk overwegend belang is, hebben wij nochtans gemeend, bij Uwe Excellentie deze aansluiting te moeten bepleiten, daar wij overtuigd zijn van het groote nut, dat deze. verbinding hebben zal voor bijna alle en zeker de voornaamste plaatsen van Noord- Irabant en Limburg. Het gewicht hiervan is naar de meening onzer Kamer onbetwist baar groot, zoodat verdere vertraging in de uitvoering van het opgevatte plan zeer zeker te betreuren zou zijn. Redeuen, waarom wij de vrijheid nemen, Uwe Excellentie dringend te verzoeken de verwezelijking er van door doeltreffende maatregelen te verzekeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Oproeping. Donderdagavond zijn wederom dc miliciens lichting 19U2, met spoed opgeioepen, a.s. •Dinsdag vertrekken de miliciens der lichting 190en 1901, als in vorenstaande bekend making staat vermeld. T. A. V. E. Bi. U. Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten. Op Maandag 26 Januari 1.1. vergaderde te 's—Hertogenbosch het Bestuur van den Bond van Nederlandsche Lederfabrikanten. Onder meer werd besloteD de jaarlijksche Algemeene Vergadering in plaats van in April te houden op Maandag 2 Maart a. s >s nam. half twee te Tilburg. Behalve de zaken van administratieven aard, zullen in die vergadering middelen besproken worden om tot meerdere ver hooging van de lederprijzen te geraken. Bovendien zal het Bestuur aan de ver gadering voorstellen om do Tentoonstelling van Schoen- en Leder-Industrie en aan verwante artikelen te houden in Augustus a.s. te Waalwijk, te steunen en eeue subsidie van flOü uit de kas te verleenen. Eene buitengewoone Algemeene Verga dering te Waalwijk in de tentoonstellings- dagen, werd in uitzicht gesteld. Het Bestuur van den Bond van Neder landsche Lederfabrikauten heeft aan zijne leden de volgende circulaire verzonden In onze, op 26 Januari 1.1. gehouden vergadering zijn ter sprake gekomen „De. lage lederprijzen en de hooge huidenprijzen en de gedragslijn van den Bond in deze." Men was algemeen van gevoelen, dat de reeds ingetreden prijsverhooging niet zoo belangrijk is als de omstandigheden zouden rechtvaardigen en zelfs nog niet door alle fabrikanten in toepassing gebracht wordt. Gemis aan samenwerking werd als een der hoofdoorzaken beschouwd van het sneller en krachtiger invoeren der prijsverhooging. Daarom besloot het Bestuur om de Jaar lijksche Algemeeue Vergadering in plaats van in April reeds te beleggen op Maandag 2 Maart a.s. 's-nam. half 2 te Tilburg, Over de uitvoering te Heusden lezen we in 't. Nieuwsbl. van Heusden 't volgende: Maandagavond gaf de Operette-Vereeniging „Tavenu" uit Waalwijk en Bezooien in een der zalen vau het hotel „Het wapen van Amsterdam* alhier een concert. Reeds eeu uur voor den aanvang stroomde een groot aantal iugezetenen naar genoemd café, ten einde een goede plaats machtig te kunnen worden, want het programma be loofde zeer veel. Aangezien onze plaats ruimte het niet toelaat om over elk nummer een oordeel te vellen, zullen wij ons maar tot het algemeen beperken. In de eerste plaats moeten we hulde brengen aan de vereeniging, dat zij over een zoo groof aantal goede stemmen heeft te bsschikken. [n de nummers 1, 5 en 7 kwamen vooral de basstemmen tot hun volste recht. 't Kwam ons voor, dat tegenover zulke krachtige geluiden de tenorstemmen wel wat zwak waren. Koesterde iedereen de volste verwachtingen van 't schoone gezang, nog meer werden de bezoekers verrast door de operetten. „Kunstenaars in nood" b. v., waarin Möpsel de knecht de aardigste rol vervulde viel uitstekend in den smaak van het publiek. Eveneens was de operette „De Verkiezing" bijzonder leuk. De directeur gaf niet alleen blijken uit stekend talent te bezitten voor zijn moei lijke taak, maar kwam tevens als tenor zanger prachtig uit in de nrs. „Kunstenaars in nood en „Verkiezing". Na de pauze kregen we eerst nog eenige zangnummers door verschillende heeren, die allen uitstekend bevielen, waarna werd op gevoerd de Artisten-Revue, eene komische operette, uitgevoerd door 10 personen. We kunnen niet andera zeggen, dan dat dit nummer zeer prachtig en bijzonder aardig was vooral „Flipje" muntte hierin bijzonder uit door zijn koddige gezegden en komisch optreden, dat we niet kunnen ualaten hem eeu extra woord van hulde toe te roepen. Gelukkig duurde dit nummer niet te lang anders hadden ongetwijfeld velen den voh- genden dag hunne verstijfde lachspieren als heriuuering aan dezen gezelligen avond moeten getroosten. We gevoelen ons derhalve verplicht, de Operette-Vereeniging „Tavenu" onzen har- telijken dank te betuigen voor de moeite, welke zij zich heeft getroost, om onïen in gezetenen een zoo aangenamen avond te bezorgen, terwijl wij den wensch uiten, dat zij ons wederom 6poedig met hare uitste kende krachten met eenige gezellige uurtjes zal komen verrassen. Benoeming. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van ,s Hertogenboch, heeft benoemd tot pastoor le Tilburg (Korvel) den weleerw. z.gel. heer W. II. van Besouwen, en tot vice- prefect aan het Seminarie te St. Michiels— Gestel den eerw. heer P. Th. Goossens, priester van het Seminarie. Geschorst. De gemeente-ontvanger en id. secretaris van Helmond zijn geschorst aldus meld Het Vad. omdat de eerste op een door deze beide onderteekend stuk indertijd f 6500 voor rekening van de gemeente Helmond had opgeuoraen van de Boeren leenbank te Eindhoven, die voor een groot bedrag deel had genomen in een door Helmond gesloten leening Brieven van de directie der Leenband aan B. en W. werden door den secretaris onderschept, en zoo kon 't een tijdje geheim gehouden worden, dat het geld was vedwenen. Zaterdag barstte de bom. De justitie heeft de zaak in handen. DE STAKING. De toestand iu Amsterdam is ernstig. Het bestek van ons blad aat niet toe alles hieromtrent mee te deelen. We laten hier 't voornaamste echter volgen et. uit alles blijkt, dat het der regeering ernst is met het handhaven der orde. Ver schillende lichtingen opgeroepen, alle militaire verloven ingetrokken, voorbereidend militair onderricht afgelast uit verschillende gar nizoenen hulptroepen ontboden enz. Oproeping onder de wapenen. De milliciens onder de wapenen. De minister van oorlog heeft, ter uitvoering van het Koninklijk Besluit, bepaald, dat de daarbij bedoelde verlofgangers den lOen dezer, uiterlijk te 4- uur namiddag, onder de wapenen moeten komen. Het Staatsblad no. 68 bevat een kon. besluit van den oden Februari 1903, houdende oproeping onder de wapenen van verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901 van de regimenten der infanterie en van het korps genietroepen. Het besluit bepaalt, dat genoemde mili ciens-verlofgangers onder de wapenen zullen komen legen een door den minister van oorlog te bepalen tijd. Deze hoogst ernstige maatregel der Regeering is een antwoord op de volgende circulaire van de „Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel". „Het hoofdbestuur der „Nederlandsche Vereenigingen van spoor- en tramwegper soneel" deelt hierbij aan alle afdeelingen en correspondentschappen mede, dat de meest nauwgezette voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen om in staat te zijn oogenblikkelijk den arbeid neer te leggen, zoodra er bericht komt van het hoofd bestuur. In de allereerste plaats geldt dit voor het spoor- en tramwegpersoneel te Deu Haag, terwijl de persoueelen van de lijn HaarlemRotterdam en GoudaDen Haag zich gereed moeten houden op de eerste aanmaning naar Den Haag zich te vertrekken. Deze maatregelen dienen om te voor komen dat de Volksvertegenwoordiging eeu wet aanneemt, waarbij ons het recht tot staken wordt ontnomen. Men beware echter zijn kalmte, wachtte de geheime instructie af en doe niets zonder order van het hoofdbestuur". (get.) F. H. PETTER. J. OUDEGEEST. Hoezeer het in deze dagen noodig kan zijn niet vastberadenheid het gezag te hand haven, blijkt wel uit de bedreiging van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel in het orgaan dier vereeniging, welke wij hier boven mee- deelen. Het is ons onbekend, welke de meening der regeering is ten aanzien van een wette lijke voorziening om te trachten gebeurtenissen als zich dezer dagen bij de algemeene spoor wegstaking hebbea afgespeeld te voorkomen. Maar komt het tot voorstellen van maat regelen, en tracht men de behandeliug of tot standkoming daarvan te beletten, zooals in het s'.uk der heerco Petter eu Oudegeest wordt gedreigd, dan zal de regeering volkomen vooi bereid moeten zijn om de onbelemmerde beweging der Staten generaal te ver-ekeren. Het terrorisme, dat tot nog toe op maat schappelijk gebied zijn rol heeft gespeeld, dreigt dan op staa.kundig gebied over te slaan. Een vastberaden optreden der regeering is alsdan een levensquaestie voor de hand having van het gezag. En voor allen, die met ons het hooge belang daarvan inzien, zal het dan plicht zijn de regeering eendrachtig te steunen. Vrijdagochtend kwam bij het 6de regiment infanterie te Breda de order, dat alle op leidingen van heden af tijdelijk werden

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5