Nummer 14. Zondag 15 Februari 1903 26 Jaargang. Toegewijd aan Handel, Sndustrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, IN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Uitgever: 3L2E» ÏT&uS&ESIESb WaalwijltscSïc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n n e n t s p r ij s per 8 maanden t' 0.~5. Franco per post door het geheele rijk t 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. Advertentiën 17 regels f U.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal rege)3 en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, OPENBARE VERGADERING op Woensdag 11 Eebr. ten 63/4 uur. Aan de orde. I. Ingekomen stukken. II. Voorstel tot het voeren van ee.u rechtsgeding in zake erfenis „Van Cooth." III. Voorstel van B. en W. inzake subsidie en garantie voor de Tentoonstelling. IV. Voorstel van B en W. tot het aan- leggen van een fietspad in de groote straat, verlengen van den keiweg over den spoor weg en het aanleggen van een trottoir aldaar. V. Voorstel tot het aangaan eener geld- lceiiing voor de uit te voeren werken sub. 4. VI. Verslag der commissie voor het on derzoek der gasfabriek. Voorzitter: de burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Afwezig de heereu Jud. Timmermaus Wz. en Baijens. Na opening worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. I. Ingekomen stukken. De Voorzitter a. Een schrijven van de heeren Jud. Timmermans Wzn. en Baijens, dat zij ver hinderd zijn de vergadering bij te wonen. De begrooting der gemeente voor 1903 is goedgekeurd bij besluit van Ged. Blaten van 28 December 1902 mei een vermoedelijk batig slot van f1008.946. e. Een schrijven van H.H. Gedeputeerde Stateu waarbij de verordening op de heffing van schoolgeld voor het herhalingsonderwijs is goedgekeurd tot 4 Nov. 1908. d. Idem goedkeuring suppletoir kohier JLoofd. Omslag voor 1902. e. De kas bij den gemeente-ontvanger is in Januari opgenomen en in orde be vonden. f. Er is ingekomen een verzoek van de gezondheidscommissie om hare vergaderingen in de raadzaal te houden. Bij B. en W. is van den minister van Binneulandsche zaken een schrijven inge komen met het verzoek, om een lokaal be schikbaar te stellen voor de vergaderingen in verband met de Ongevallenwet. Ver lichting, verwarming, schoonhouden enz. kunnen bij den minister worden gedecla reerd. Wij zijn overeengekomen f3 per verga dering te rekenen en de minister kan zich daarmee vereenigen. Ik stel voor de gezondheidscommissie op dezelfde voorwaarde verlof te geven. Aangenomen. g. Ingekomen een adres van bewoners der 2e Zeine. Dit adres wordt door den secretaris voor- elezen en bevat o. m. 't volgende Dat de bewoners der 2e Zeine reeds meer een verzoek hebben ingediend om gasverlichting, dat in de 2e Zeine zoo hard noodig is, maar hieraan is geen gevolg gegeven, redenen waarom zij 't nogmaals vragen. Zij achten 't niet meer dan billijk dat ook zij een weinig profijt der gasfabriek trekken, en als 't bestuur der gemeente bij avond eens kwam kijken, zou dat wel beter worden. Bij slecht weer en 's-avonds kan men er bijna niet door en de kinderen moeten dan al tijd met natte voeten naar school. Over de lijn schijnt 't niet meer bij Waalwijk te hooren, wel echter in de be lastingen. Zij hadden gedacht, dat wanneer de kerk klaar was en de eerw. heer pastoor er zich had gevestigd, dat er dan wel in een en auder zou worden voorzien, maar dat is ook al niet zoo. In de straat mag niets mankeeren, ligt een steentje wat hooger dan 't ander, dan moet dat direct worden, verholpen daar wordt alles verbeterd, maar de gemeente is voor „over 't spoor'* een ware stiefmoeder. De toestand is er ellendig en requestran- ten verzoeken de leden van den raad zeli maar eens te komen kijken, maar raden hun aan, waterlaarzen aau te trekken, zoo ze tenminste droge voeten willeu houden. Het was, zoo besluit 't verzoekschrift, hard noodig ook hier een oogje in 't zeil te houden." De Voorzitter: „B. en W. stellen voor dit verzoekschrift te laten liggen, de zaak te onderzoeken, vooral in verband met het onderzoek der gasfabriek en de verdere werken en dan uit te voeren." De heer van Schijndel„ik geloof wel dat 't noodig is in dien toestaud te voor zien, ik heb 't zelf gezien, de toestand is er ellendig, 't is er voor de bewoners zeer betreurenswaardig. Als 't binnenkort gebeurt wat u voor stelt, dan vind ik 't goed te wachten, maar als daar 1 2 jaar overheen moet gaan, dan ben ik voor direct verbetering aan te brengen." De Voorzitter: „ik hoop dat de kwestie gasfabriek spoedig behandeld zal zijn." De heer van Schijndel„dan heb ik er geen bezwaar tegen." De Voorzitter: „Aan de orde is: II. Voorstel tot 't voeren van een rechtsgeding in zake erfenis „van Cooth* ik acht 't beter deze zaak in geheime ver gadering te behandelen en schors daarom de openbare vergadering. Na heropening der vergadering zegt de voorzitter „Op voorstel van den heer van Dooren zal alleeu geprocedeerd worden als de meerderheid van de erfgenamen (gemeen ten) gaan procedeeren." III. Voorstel van B. en W. inzake sub sidie en garantie voor de Tentoonstelling. De Voorzitter „'t adres van het ten- tooustellingscomité, met de motieven is een vorige maal reeds voorgelezen en zullen de heeren dit genoegzaam kennen. Er is hierover nog een schrijven ingekomen van de K. v. A., dat wordt voorgelezen. De K. v. A. voor 't schoenmakersbedrijf geeft als hare overtuiging te kenuen, dat deze tentoonstelling een krachtig middel is om de schoen- en lederindustrie te be vorderen en wijst ook op 't voordeel voor de neringdoeuden van Waalwijk en dringt met kracht aan het gevraagde te verleenen. De Voorzitter: //in Dag. Best. is deze zaak besproken en overwogen en besloten aan den raad voor te stellen 't comité der tentoonstelling te verleenen eene garantie van f 3000, waarvan direct flOGÜ als ren teloos voorschot, met dien verstande, dat, zooals T comité zelf heelt voorgesteld, bij eventueele winst 50°/o aan Jen Alg. Arme zal worden uitgekeerd. De heer van Dooren„ik vind dat het wel een punt van overweging uitmaakt, daar vooral iu 't begin veel geld noodig is eene subsidie van t 200U te verleenen zonder garantie." De Voorzitter: „B. en W. wenschten alleen garantie te geven, met het oog daarop, dat als er winst wordt gemaakt, we 't geld terug krijgen, de garantie vloeit dan iu de gemeentekas terug en de f 1000 renteloos voorschot zou ik geven, juist omdat het comité direct geld noodig heeft, ingeval er verlies is kan dat uit de garantie tot f 3000 worden aangevuld. Deze overweging heeft bij ons voorge zeten f 3000 garantie, als er winst is, komt dat terug en geeft geen kosten voor de gemeente; 1000 voor directe behoefte." De heei J. van Dooreu //ik viud 't beter f2000 subsidie. Gewoonlijk is er bi tentoonstellingen geen verdienste en in dat geval geven we f 1000 meer. Ik zou liever f2000 geveu, acht dat meer in 't belang der gemeente." De Voorzitter „van f 2000 subsidie krijgt men in geen geval iets van terug. De heer Hoft'mans „Zou 't niet kunnen op dezelfde voorwaarden f 2000 geven. De Voorzitter „Ik vind dat er geen bezwaar is 't voorstel van B. en W. aan te nemen; we zullen nu direct f 1000 geven en heeft 't comité 't later noodig, dan kan 't nog wel eens flUOO of i.d. uit de restee- rende f 2000 garantie, a's voorschot vragen." De heer van Dooren: „Dan kan ik er me goed mee vereenigen, mijne bedoeling was, dat 't comité nu veel noodig heeft, dat 't niet tot 't laatst behoefde te wach ten. De Vooizitter „nu vast f 1000 voorschot, is er meer noodig dan weer b.v, f 1000 en er zijn geen winsten, als daaruit eerst de garantie niet is terugbetaald j bij verlies natuurlijk niet." De heer van Dooren „Dan vind ik 't best." De heer Gragtmans„de garantie is f 3000, waarvan direct ols renteloos voorschot f 1000 wordt uitbetaald. Het comité offert veel op, doet zeer veel in 't belang der industriën en in dat van de gemeente en daarom zijn die f 3000 niet weggegooid, maar is 't zeker een algemeen belang." De heer P. Verwiel"ik juieh 't plan van B. eu W. zeer toe; 'tis een bewijs dat vertrouwen wordt gesteld in 't bestuur der tentoonstelling. Ik had verwacht dat het volle gevraagde zou worden voorgesteld, want alles is daar om te bewijzen, dat de tentoonstelling volkomen slageu zal. De commissie zelf staat natuurlijk voor vele vraagstukken. Als nu buiten bekend wordt, dat Burgemeester en Wethouders vertrouwen stellen in 't comité, worden de kansen van slagen veel grooter, zullen nog meer inschrijvingen inkomen, de verpach tingen beter zijn enz. zal 't comité niet zoo gauw terug behoeven te schrikken voor zaken in 't belang der tentoonstelling. Omdat de commissie zelf vertrouwt met de voorgestelde som met vrucht werkzaam te kunnen zijn, daarmee te zullen slagen, kan ik me met het voorstel vereenigen." De heer van Schijndel„mocht bet comité dus voor een te kort komen, kan het over 't voorgestelde bedrag beschikkeu." De heer Mulders; "Volgens mijn idee f3000 garantie en wordt dus f 1000 direct daarvan gegeven en als ze nu direct nog meer noodig hebben De Voorzitter„dat heb ik reeds 2 maal gezegd, dan kannen ze meer vragen. Daarna wordt bij acclamatie, zonder hoof delijke stemming het voorstel van B. en ff/. aangenomen, om het comité der tentoonstelling eene garantie te verleen/in van f 3000. IV. Voorstel van B. en W. tot het aanleggen van een fietspad m de Groote straat, verlenging van den keiweg over den spoorweg en bet aanleggen van een trottoir aldaar. De Voorzitter„eenige verbeteringen aan straten moeten in de gemeente geschieden. Reeds lang is er sprake van, ten behoeve van 't rijwiel verkeer in onze gemeente een fietspad te maken. De trambaan, die bij preferentie niet door wagens en andere voertuigen wordt gebezigd, zou daarvoor eene mooie algebakende gele genheid aanbieden, door tusschen de rails een glad soort keien te leggen, en de keien die daar uitkomen en die bij 't leg gen van den tram al gesorteerd zijn, gebrui ken om den keiweg over 't spoor in de St. Antonius-parocbie te veriengen en dan tegelijk met uit werk daar klinkers te leggen en den trottoirband aldaar door te trekken. We krijgen dus daar een goede rijweg en een mooi looppad en met de uitgehakte grint worden de Zeinen gehard. Het is overwogen om dit werk over eenige jaren te verdeelen, maar wij achten 't beter t in eens te doen dan telkens met kleine leening- jes aan te komen. Daarom brengen we 't nu ter tafel. Daar de tramrails tusschen den keiweg toch nog eens zou laten verstraten,heeftdedirecteur mij aaugeboden, dat als wij de keien geven, hij ze zal laten leggen het kost ons dan geen straatloon, eene besparing ongeveer van: 350. f 5684.— De heer Kakebeen heeft bericht gekregei dat A. N. W. B. f 100 subsidie wil geven voor een fietspad en dan nog is er een fonds van een paar honderd gulden, van een oude Brabantsche wielerclub, dat bij den heer Kakebeen berust eu dat moet besteed wor den voor een werk in Noord-Braoantde heer Kakebeen zal de leden daarvan bijeen roepen en als die geen bezwanr daartegen hebben, kan dat geld hiervoor besteed worden. Daarom kunnen we het nu goedkooper laten doen dan anders, de wielrijders heb ben er a.s. zomer profijt van en over T spoor krijgt meu een goede weg en trottoir. De begrooting is als volgt Kosten keiweg spoor f 647.75 Grint uithakken toegangs wegen zeinen verbarden f 100. Trottoir en banden f 3352. Keien (van baan van 1450 M. 73000 stuks met losloon vracht enz. te samen ongeveer f 10.000 Daarvoor hebben we dus een fietspad, over 't spoor een keiweg en trottoir, en de zeinen gedeeltelijk gehard. De heer Timmermans v. Turenh. „hoe ver strekt zich dat dan uit De Voorzitter: „de trottoir tot de 2e. Zeine, de weg op 50 a 60 M. na breed 4^/j Meter. De heer Mombers „zou de tram niet de helft in de kosten der keien willen betalen De heer van Schijndel„we zullen maar niet daarover praten, anders mogen we ze nog niet leggen De heer Mulders„ik vind het niet goed dat cr 60 M. overschiet, 't is juist 't zwaar ste punt bij- den draai aan de Zeine's en verder nog de stationsstraat zal ook later wel een fietspad vragen. De Voorzitter: „we kunnen de draag kracht der gemeente ook niet overschrijden." De heer Mulders„ik ben ervoor nu die*60 M. van den weg erook bij te doen." De Voorzitter: Adat komt, volgend jaar en die toegangswegen worden toch gehard, voor 4 h f 5000 komt 't over 't spoor netjes in orde. We hebben nu ook ruim gerekend voor risico's, niet de subsidie van de bonden er bij gerekend als we die krijgen, laten we die dan gebruiken voor die 60 M. erbij." De heer Verwiel: „wordt dat werk door van Dijck uitgevoerd." De Voorzitter „Willigers straat voor ons." De heer Verwiel„ik zou 't in eens laten aanbesteden, zoo'n groot werk." De Voorzitter „Willigers straat altijd voor onzen ook voor den tramals hij nu twee ploegen gelijk aanzet is 't werk spoedig afgeloopen. De heer van Schijndel„er is geen be zwaar tegen de heele boel ineens aan te besteden." De heer Hoffmans„ik ben er ook voor want er is veel werk aan uitsteken, zand rijden enz. De Voorzitter „als we 't niet aan besteden, kunnen de voerlui uitouze gemeente ervan profiteeren. Bij aanbesteding moeten we een termijn stellen, wanneer begonnen moet worden en 't werk afgeloopen moe.t zijn het niet is zeker dat de tram dan kan. Als de tram Willi gers laat straten en wij ook, dan kan over leg gepleegd worden, anders niet en de tram kan ons steunen als wij met hem overleggen-" De heer vau Schijndel„zeker moet met den tram worden overleg gepleegd maar ik ben sterk voor aanbesteden, anders duurt 't misschien O/i jaar. De heer Mulders„kan men niet in o erleg treden met den binnenpolder om de wegen in de Zeinen te harden voor hun rekening." De Voorzitter: „dat is gemeente-grond en waar blijven we anders met onzen grint." De heer Mulders „rijdt die maar op den weg laDgs van Schijndel en de Putsteeg." De heer Hoffmans: „het polderbestuur doet in 't geheel niets. De voorzitter: „zijn alle heeren er voor dit werk geheel uit te voeren," Aangenomen. De Voorzitter: „wenscht de raad het werk publiek aanbesteed met bijlevering van keien enz. Aangenomen. V. Voorstel tot bet aangaan eener geld- leening voor de uit te voeren werken sub 4. De Voorzitter „voor bovengenoemd werk moet eene leaning gesloten worden van f 10.000 en daarbij de f3000 voor de ten toonstelling. Er zal dus eene leeniug, als altijd, uit gegeven worden van f 13.000 met een jaar- lijksche aflossing van f 500 de eerste maal in 1905, de coupons vervallen Mei eu No vember, dat komt het beste uit voor de gemeentekas. 'Eene leening van 3x/t of 4%? Het eerste was 't beste natuurlijk, ik stel voor dat B. en W. zullen trachten eene te sluiten 8l/i ep als het hun te laag voorkomt dan 4°/0J in ieder geval zoo voordeelig mogelijk." Aangenomen. VI. Verslag der commissie voor 't onder zoek der gasfabriek. De Voorzitter„zooals de heeren gezien hebben is de gascommissie gereed gekomen met haar onderzoek der gasfabriek en de heeren hebben een rapport met bijlagen ont vangen. In dit verslag is niet opgenomen een adres der firma A. v. d. Wiel te Rotterdam, om in aanmerking te kuunen komen voor steen- kolengasverlichting, omdat dit later is inge komen. Zooeven is bij mij ingekomen een schrijven van den heer Jud. Timmermans Wz. (dit schrijven wordt voorgelezen) en bevat o.a. In de vergadering van B. en W. van 11. Zaterdag werd met alg. stemmen besloten dat het rapport en de zaak der gasfabriek in eene nadere vergadering door B. en W. zou worden besproken eu onderzocht in tegen woordigheid der commissie en den directeur. Het verwonderde daarom schrijver zeer hedenmiddag eerstjvan den'burgemeester een schrijven te ontvangen, waarin hij hem mededeelde, dat de burgemeester thans be zwaar daartegen had. Reden waarom hij niet ter vergadering verscheen, maar hiervan schriftelijk mede- deeling deed." De Voorzitter: „ik kan de heeren naar aanleiding hiervan meedeelen, dat B. en W* volstrekt geen besluit hebben genomen, waarover hierin iets wordt gezegd. De heer Timmermans heeft dat gevraagd en de heer Gragtmans en ook in den be ginne ik, waren het ermee eens deze zaak eerst iu de volgende vergadering te brengen na een onderzoek door B. en W. met den directeur en de commissie. Bij nader inzien ben ik er sterk tegen. De commissie benoemd met goedvinden van deu raad brengt hier aan den raad een rapport uit] eu nu zou het m. i. een blijk van wantrouwen voor de commissie zijn, als B. en W. dit rapport eerst nog eens gingen nakijken en becritiseeren en we kregen dan weer een rapport en daarom heb ik mijn bezwaar aan den heer Timmermans kenbaar gemaaktde gascommissie wilde niet meer over deze zaak en 't rapport met B. en W. en Van Dijck spreken. Aan den raad nu wat moet er gebeuren. Als voorzitter der commissie kan ik dit rapport niet gevoegelijk in de vergadering van B. en W. voorbrengen om te bespreken; nadere inlichtingen zijn er niet te vinden, ook niet van Van Dijck die deze in breedvoerige eu ik zal hier maar niet zeggen welke woorden heeft uiteengezet. Ik vind er niets tegen voor deze zaak eene afzonderlijke vergadering te houden wenscht de raad dan Van Dijck persoonlijk te hooren, dat vind ik best, iu zopverre dat dan de adviseur de heer Van Rijn ook komt. Dat is de toedracht der zaak^ waar over de heer Timmermans eu ik 't niet eens zijn." De heer Gragtmans „zooals de voor zitter terecht opmerkt, heeft de heer Tim mermans gevraagd het rapport in vergadering van B. en W. te brengenlater verkoos de voorzitter dit niet, evenmin als de com missie; ik geloof niet dat bet de bedoeling is de commissie te miskennen. Hij weDscht nog meer inlichtingen, daar het rapport

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1