Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Gemengd Nieuws ET andels beri ck tem Advertentiën. 4 A L L fü te Waalwijk. vóór den 1 MAART a.s. 3Xg, I 1 -I I i I 1 E ïatuurlijk gold noodig zijn, buiten eenige subsidies en giften. Daarom zal a.s. Zondag .Toor dit doel door de leden van «Geloof en Wetenschap" eene collecte worden gehouden. Een ieder offere dus 't zijne voor de viering ran 't Pausfeest in onze gemeente. Verlichting te Uesoijcn. lieden werd door de gemeente Besoijeu )ij deurwaardersexploit opgezegd het contract Dnzer gemeente met Besoijen tot levering van ijas voor de straatverlichting in laatstgenoem de gemeente. Nader vernemen wij hieromtrent De Raad der gemeente Besoijeu heeft a a le firma Paul Bruynis <fc Co. te Prinsenhhge concessie verleend voor den aanleg en de jloitatie eeuer verlichting met acetyleeugas. )e overeenkomst met. de gemeente Waal wijk voor de levering van steenkolengas is dientengevolge opgezegd. Verhooging sehoenprijzen. Naar wij met zekerheid kunnen melden neeft de Waalwijkschè Stoomschoeuenfabriek A. H. van Schijndel hare schoenprijzeu met 5% verhoogd. Wij vermelden dit met genoegen, daar reeds in zoo talrijke vergaderingen, in zoo talrijke artikelen erop is gewezen, dat de schoenprijzeu moesten verhoogd worden met het oog op de voortdurende stijging der grondstoften. Up de laatste vergadering van schoenfabrikanten werd zelfs gevraagd of de grooten in deze niet konden voorgaan. Zoo geeft de heer A. H. van Schijndel thans een goed voorbeeld, dat andereu nu ook volgen, want een verhooging is thans voorde 6choenfabricage niet alleen gewettigd, maar dringend noodzakelijk. Verlichting. Ons werd van verschillende zijden verzocht de aaudacht van bevoegde autoriteiten erop te vestigen dat gisteravond geen lantarens brandden, zoodat er tot vrij laat eene Egyp tische duisternis heerschte. Looiersvcrccniging Donderdagavond 1.1. vierde de Waalwijkschè Leerlooiersvereeniging haren jaarlijksche feest avond met een diner op de bovenzaal van 't café de Looiersbeurs van den heer J. B. van Dun. 't Behoeft niet gezegd dat alles uitstekend was en 't er recht gezellig toeging. St. Pauliisvereenigiiig De dagen van -vaslenavond naderen met rasscjie schreden. Deze zijn dagen waarop dikwijls misbruik wordt gemaakt van ster ken drank en daar vloeien dikwijls baldadig heden en vechtpartijen uit voorf. Vooral des avonds. Dit heeft het Besluur der St. Paii- lusvereeuiging even als de vorige jaren voorzien. De Tooueel- en Zangvereetiiging zullen beide avonden Maandag en Dinsdag twee prachtige uitvoeringen geven voor de leden der Sl. Puulusvereeniging. Maandag avond zal door de Tooncelclub worden op gevoerd de „Vliegende student" blijspel in twee bedrijven en het „Inhoalen van den nieuwen Burgemeester" Komische spectakel scène, terwijl de zangvereetiiging eenige flinke nummers en een solo zal teugehoore brengen. Dinsdag zal door de Tooueelclub worden opgevoerd „Het onze Vader« Drarna in drie bedrijven, dan zal wederom de zang vereetiiging een paar flinke nummers zin gen. Den leden der J St. Paulusvereeniging staan dus weer twee genotvolle avonden te wachten. Wij hopen dan ook dat het geven f 1000.van de leening- 1883. f28000.— 1894. f 2500.— 1901. Zijnde totaal f 41500.— welk bedrag de schuld is welke nog op de fabriek rust. Worden de noodzakelijke veranderingen aangebracht, zooals het deskundigrapport aangeeft dan zal de schuld met f 23100. worden vermeerderd, en f 54600 worden. Onze overtuiging is, dat de tegenwoor- digen toestand niet kan noch magblijven. Eene verandering is in het belang der ge meente noodzakelijk. Om den financieelen toestand voor de gemeente te verbeteren staan twee wegen open nl. óf de fabriek aanmerkelijk te ver bouwen en te verbeteren, óf voor een zeker aantal jaren, op voor de gemeente voordeelige voorwaarden concessie te geven. Wij hebben mitsdien gemeend, ten einde aan onze opdracht geheel te voldoen, ons in verbinding te moeten stellen met de watergas-maatschappij Dr. Kramers en Aarts, welke maatschappij reeds per brief van 29 Augustus 1902, aan den heer Ver- wiel gericht, en U ter lezing gezonden, heeft kennis gegeven, niet ongenegen te zijn omtrent eene eventueele concessie te onderhandelen, welke voorloopige onderhandelingen als bijlagen G H en I hierbij zijn gevoegd. De gemeenteraad heeft aldus te beslis sen tusschen eigen exploitatie en het ver- leenen van concessie. In het eerste geval is noodig lo. Verbetering en vereenvoudiging der administratie. Hoewel de commissie na naarstig onderzoek in de boeken geene fraude constateerde, is het noodzakelijk deze ten behoeve eener goede controle te verbeteren en te vereenvoudigen. 2o. Verbetering der exploitatie, waar voor noodig de verbetering ad f 23100. aangegeven door onzen adviseur. 3o. Het aanstellen van een practisch, onderslagen, welwillend man als direc teur, uitsluitend belast met de directie en exploitatie der gasfabriek. 4o. het opmaken van eene behoor lijke instructie voor den directeur, waarin bepalingen zijn opgenomen die volledig uitsluiten elke handeling van den Direc teur, waarbij hij financieel zichzelve kan bevoordeelen. 5o. het benoemen eener gascommissie en het vaststellen van nieuwe verordenin gen en reglementen. ran uitvoeringen het ledental der St. Pau lusvereeniging mag doen aangroeien, zoodat het Bestuur zich spoedig, mag verheugen, een leger van flinke stijdbare mannen onder haar banier te zien scharen, om schou der aan schouder te strijden tegen koning Alcohol. Wij zullen er het beste van hopen en roepen de Toon eel- en Zang vereniging toe ga op den ingeslagen weg voort en wij wenscheu u met de dagen van vastenavond het beste succes. Tentoonstelling. li „D- \r'-d. Lede»—ioiiustri,e" van l.l. Dir.stjag li-, ffcii we ee»> zeer interessant in— gezonden hóold—attikel aan, over de as. tentoonstelling ie Waalwijk, waaraan wij in een volgend nummer een eu ander hopen te ontleenen. Aanbesteding. Het bericht in ons vorig nummer omtrent de aanbesteding van het pakhuis van den lieer A. van lersel eisclit verbetering. Het werk is niet gegund aan den laagsten inschrijver, mai.r aan den daarop volgenden A. Treffers; dit is geschied om 't werk door in woners te kunnen doen uitvoeren. W. G V. A. s. Zondag 15 Februari zal de Waal wijkschè Gymnastiek vereeoiging eene alge- ineene repetitie houden op de zaal Musis Sacrum" 's avonds 71/a ure. Toegankelijk voor il.H. Eereledcn der vereeniging en voor geïntroduceerde!) op vertoon hunner kaart. Rijkspostspaarbank Het ook vroeger reeds herhaaldelijk ge constateerde teit, dat, voor bovengenoemde instelling, de maand Januari eene buiten gewoon- gunstiger was, heelt zich ook thans svederem voorgedaan. Terwijl, over het tijdvak 1 Februari31 December 1902, het gemiddeld maande- lijksch batig saldo ongeveer f 398.000 be liep, bedroeg batig saldo, over de jongste maand Januari (gedurende welke ongeveer f 5.100,000 werd ingelegd), ruim f 1.107.000 Overtrof het, derhalve voormeld gemiddelde, met ruim f 709.000. Ook bij vergelijking met het Saldo, over Januari 1902, dat ongeveer f 1.023.000 be liep, is het verblijdend te noemen. Immers, in vergelijking met dat, reeds zéér exceptio neel, cijfer, leverde liet een gunstig verschil op, van ruim f 84 000. Een en ander in verband brengende met de omstandigheid, dat de éérste maand des jaars voor tal van personen, uit verschillende maatschappelijke klassen, bijzondere voordee- len afwerpt, kan men tot de gevolgtrekking geraken, dat ons Rijks- spaarinstituut méér en méér wortel schiet in het volksleven voortdurend wint aan populariteit. Als bewijs van den grooten bloei, waartoe die instelling geraakte, gedurende haar 21 jarig bestaan, kan dienen t feit, dat op 31 Januari jl. liet aan de ca 978.000 in leggers verschuldigd saldo (zonder de rente over 1902) ruim 100.283.000 beliep. Postdienst. Naar wij vernemen, is thans reeds over het geheele.land een postdienst georganiseerd 6o. Het maken van vaste tarieven voor werkloon en leverantiën door de fabriek, en het stellen van gemakkelijke voorwaar den van aansluitingen voor kleine verbrui kers. Dit een en ander zal van de gemeente geldelijke offers vergen, met het vooruit zicht dat waarschijnlijk de rente de eerste 2 jaren niet uit de exploitatie zal worden verkregen, maar het vooruitzicht bestaat, dat na dien tijd de fabriek goed en dege lijk zal zijn, de omzet zal vermeerderen en de winsten klimmende, een accressee- rende bate voor de gemeente zal afwerpen. In het tweede geval, bij concessie n.l. is noodig lo. dat de koopsom der fabriek en de daarmede gepaard gaande aflossingen worden vastgesteld. 2o. de verdere voordeelen, als, winst aandeel, goedkoope en goede straatver lichting zoo nauwkeurig mogelijk worden onderzocht en gecontracteerd. 3o. de duur en de bepalingen der con cessie nauwkeurig worden geregeld en de voorwaarden van annexatie der fabriek op korten termijn zoo voordeelig mogelijk worden vastgesteld. 4o. voor de nakoming der voorwaarden eener concessie tegenover de gemeente, eene degelijke garantie wordt gegeven. De directe werking van het geven der concessie zoude voor de gemeentekas zeer zeker voordeelig zijn, doch wegens de uit gebreidheid van het onderzoek, wenscht de Commissie eerst van U te vernemen of U onder zekere voorwaarden concessie zoudt willen geven, daar het anders nutte loos is, nauwkeurige voorwaarden te be dingen en verdere onderhandelingen door te zetten. Wij stellen u dus voor lo. te beslissen tusschen eigen exploi tatie of eene voor de gemeente voordee lige concessie. 2o. deze commissie, of eene andere te benoemen om uwe beslissing ten uitvoer te brengen. De Commissie belast met het onderzoek der gasfabriek De Voorzitter K. DE VAN DER SCHUEREN. De Leden HOFFMANS. J. J. VAN DOOREN. P. VER WIEL. (Wordt vervolgd.) door midden van automobielen, rijtuigen en stoomschepvn, indien cr weder staking mocht komen ir, den spoorwegdienst. Indien noodzakelijk, kan deze organisatie ieder oogenblik in werking treden. l)e Staking. De staking der koetsiers te Amsterdam is geëindigd en overigens ook is aiirs rustig de militaire maatregelen zijn uitstekend genomen. Naar verluidt zullen de .opgekomen mili tairen eerst naar hunne haardsteden terng keeren, nadat door de Tvreede Kamer een wet op de werkstakingen is aangenomen. Baardwijk, Donderdagmiddag bad de dienstbode van den heer G., bij het spoelen van goed, h-t ongeval voorover in een 'sloot te vallen. Op haar hulpgeroep kwamen eenige werklieden toegesneld, die het geluk smaakten baar van een wissen dood te redden. Gisteren btvond zich in onze gemeente zekere J. G. uit Breda, die langs de huizen geld vioeg. Door onzen politie-agent werd hij opgepikt in de cel gesiopt en later dooi de marechaussé naar Waalwijk overgebracht en hedenmorgen naar 's- Bosch getranspor teerd. Druneu, 12 Feb uari. Hel aangekondigde concert gegeven door de Liedertafel „Euterpe" op Zondag 8 Feb. j.l. in de zaal van den Heer C. G. van Hullen, mag in alle op zichier» als goed geslaagd beschouwd worden. De gr-ote zaal was gevuld me1 muziek liefhebbers, waaronder velen uit omliggende plaatsen. He: was een goede gedachte vati het bestuur om dit concert op Zondag te geven, dan heeft men meer tiid en gelegenheid om eens ecu uitstapje te maken. Het programma rijk aan keurige nummers werd zeer netjes afgewerkt: De verwachting was hoog gespannen, de uitvoering heeft alles overtroffen. Vooral mag dit worden getuigd van „Egmond en Hoorn" duo voor tenor en Bariton, dit werd meesterlijk ge zongen. De Komiek de lieer J. Brugman zorgde er voor, dat er eens hartelijk kon worden gelacher Een woord van lof aan het bestuur voor de accurate regeling en aan den Heer L. Rooien te Waalwijk voor zijne kranige leiding, in enkele jaren heeft hij dit gezelschap op eene hoogte gebracht, zoodat het met andere Zustervereeniging;u kan wedijveren. Met vreugde zien wij ook dat „Euterpe" vooruit -aat niet alleen in zangkunst, maar ook in Medental neemt 'f toe. „Euterpe"! tot weerziens! Tevens kunnen wij ook met plezier melden, dat het concert door de Harmonie de „Eendracht" gegeven ten huize van den heer M. Pullens, naar wensch is geslaagd. L)e zaal was overvol van loehoo ders. Hel programma dat zeer netjes onder den Direc ieur de heer J. Brok, werdt afgewerkt, gai blijken van ernstige studie. Ook hier was de lieer J. Brugman, die de lachspieren moest in beweging brengen, door zijne komieke moppen. „Het Cornediesiukje >4 nieuwe pakken" geeft ook stof tot plezierig zijn, vooral kwam hierin uit, door zijne koddige manier van „aanspreken", den Heer J. R. die onop houdelijk de lachers aan zijtie zijde had, terwijl over het geheel allen zeer goed vol deden. Jammer, dat het zoo laat wordt, wanneer er zoo'n nastukje komt. Wij hopen ook de „Eendracht" spoedig weer te zien, eu wen— schen haar steeds vooruitgang toe Kaatsheuvel, Er worden hier pogingen in 't werk gesteld om een R. K. Ziekenfonds op te richten. ij wenschenden ODdeuit— mets veel succes. De gasleiding met de verschillende aansluitingen in onze gemeente is reeds gereed, zoodat we nu spoedig onze petroleum lampen kunnen opbergen om van het nieuwe, heldere accyieleenlicht gebruik te- maken. Raarasdonksvcer, 13 Februari. Giste-en avond ontstond brand in de woning van zekere d. K. wonende in de Vuchtstceg op liet .Sanvoel alhier, een der dichtst bevolkte, stegen. Gelukkig was men den brand spoedig mees'.er. De inboedel van d. K. die niet verzekerd is, is bijna geheel geruineerd. Gisteren avond arriveerden hier een groot aantal Zigeuners. Dit feit bracht heel wat volk op de been. Nadat de politie hunne papieren had onderzocht bracht zij hen ir. de richting naar Made. markt weer iets vaster gestemd hoewel de slachting in La Pla'a toenemende is; het deficit, als bet zoo voortgaat met de pro ductie, kan in 2 a 3 ma ndeD ongeveer aan gevuld ziin. Op 17 Januan bedroeg het te kott 234,000 huiden eu dit is nu uogsiechts p.m. 180.01.0 stuks. Voor leder heerscht thans goede kooplust maar de prijzen gaan evenredig nog niet omhoog, dat de Alle tcekeuen duiden naaste toekomst aan. In schors en vreemde looimiddelen zeer vast gestemd. Er gaat weinig om voor 't moment. DUSSEN, 12 Febr. Boterprijs per K.G. van f 1.34 a f 1.46. Markt gezet op f 1.42. Aanvoer 87 K G. Eieren f 0.85 de 26 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) de toestand is échter zoodanig, prijzen veel heler 'moeten worden. eu>e verhooging in de Mijnheer de Redacteur 1 Verleen mij v. p. een weinig plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Velen zullen met mij de grootsche plannen die men in Waalwijk koestert, met groot genoegen hebben gezien. Aangenaam is het mij door mid del van uw blad geregeld een en ander over de grooie vorderingen die het comité voortdurend maakt op elk gebied, over het toenemend aantal inschrijvers, te lezen. En dat doet mij volbloed schoenfaurikant aangenaam nan, te meer nog als ik verneem dat uit ons Baardwijk ook reeds eenigen hun inschrij ingsbiljet inzonden. Ju, dat verneem ik met zeer groote ingeno menheid, omdat ik overtuigd ben, van hoe onbre kenbaar nut het voor onze fabrikanten is, in Waalwijk te exposeeren wij moeten op deze gunstige gelegenheid toonen wat Baardwijk op 't gebied der schoenfabricage vermagdat het Baordwijksch handwerk nog zijn oude roem handhaaft; of zullen we door niet deel te nemen aan deze hoogst belangrijke en waardevolle ten toonstelling, door te schitteren door afwezigheid, een blijk geven dat we den toets der vergelijking niet du ven weerstaan, dat wij niet meer mee kunnen, dat onze klanten uit Holland en zij die wij het gaarne zagen worden beter terecht kunnen bij hen, die op deze expositie door hunne talrijke inzendingen bewijzen wat zij vermogen en daardoor ons zelf en onze geheele gemeente bcnadeelen. Neen, duizend maal neen, dat ware een schande, een niet te qualificeeren laksheid, waarvan wij, vooral onder de tegenwoordige oms'andigheden, weldra de treurigste gevolge zouden ondervindenVooruit, dus, laat ons spoedig inschrijven en niet achter blijven N Er zullen er misschien zijn die terugschrikken voor de kosten. Onze gemeente telt zoo talrijke schoenfabri kanten, laat ons collectief inzenden dan; zij, ten minste die in gebreke bleven tot dusverre zich aan te melden. En verder nog dil, zou het niet op deD weg liggen van ons gemeentebestuur, met den Edel- Aclubare Heer Burgemeester, die zulk een open oog heeft voor alle9 wat deze, zoo inheemsche industrie bevorderlijk is aan 't hoofd, om den exposanten aan te moedigen, ja ik durf verder gaan, daartoe kleine zoowel als groote in staat te stellen, door het verleenen eener subsidie uit de gemeentekas. Dit geld hieraan besteed, ware dan besteed in een welbegrepen gemeentebelang, want zoo vraag ik kan het in onze gemeente beter gaan, dan wanneer de schoenfabricage, een zoo alge- meeoe nijverheid in onze plaats floreertdaarvan plukken alle neringdoenden de rijke vruchten. En de tentoonstelliug i6 het middel daartoe een middel dat wel niet meer zal worden ge boden in de toekomst, dat we dus met beide handen moetei aangrijpen opdat ons later geen zelfverwijt treffe als het te laat is. EEN SCHOENFABRIKANT. Baardwijk, 12 Februari 1903. R. K. Volksbibliotheek. Ongeloofelijk wat een heilzaam weik liet te genwoordig is, goede lectuur te verspreiden. Wie zou dat niet weten? Ongelooflijk wat een geld er mee henen gaat Misschien zal dat iemand niet weten. De Volksbibliotheek" ondervindt het. Zij heeft terdege gewerkt en zou graag blijven werken ter vorming en ontwikkeling van ons volk, maar Ik schrijf dit slechts: er mocht iemand zijn, die zoo wat gereed heeft liggen voor een of ander goed doel, dan weet hij zeker den weg. ARN. SUIJS, pr. P.S. Och of men de boeken met wat meer genade behandelde deelte in uw nummer van verleder. Zondag, op het door ons bedoelde punt geen enkelen licht straal werpt. Wel erkent de Secretaris „namens O. en V. dat de onderteekening van een der door ons besproken stukjes, „voor sommigen misschien tot misopvatt.-.ng (sic) aanleiding heeft gegeven- Maar aanleiding tot de opvatting, dat in de nlgeraeene leiding, der Vereeniging iets niet in den haak is, zou hier ook gegeven zijn, al ware bedoeld stukje onderteekend geweest: Het Besluur aer Werkende leden. Want dan zou er alleen uit te lezen zijn ge weest, dot behalve bovengenoemd bestuur, er nog een bestuur is, en deze eigenaardigheid mankt den toestand niet helderder. Wij begrijpen dat voor de huishoudelijke aangelegenheden eener liedertafel als zangge zelschap, eene afzonderlijke directie noodig en nuttig is. Deze functie evenwel, ligt geheel en al buiten de lijn van dit debat. Onze bescheiden vraag was dan ook hoe zit de alge meene leiding der Vereeniging in elkaar? En het komt ons vóór dat, in casu, niet het gedrukt of geschreven reglement op die vraag voldoende antwoord kan geven. Ann onze opmerkingen en aan wat daar aanleiding toe gaf, is nu eenmaal in de Echo op de meest heusche wijze gastvrijheid verleend. Gaarne hadden wij dus gezien, dat nu ook, terzelfder plaatse, liet noodige licht ware ontstoken. Eene serieust: Vereeniging als de Liedertafel moet dat licht niet onder do korenmaat houden Contribueerende leden van O. en V. Wegens.gebrek aan plaats ruimte mneten Landbouw— brieven en talrijke andere stukken tot een volgend nummer blijven liggen. De redactie verzoekt diegenen, welke nog jaargangen van dit blad in bruikleen van ons bezitten, beleefd, die zoo spoedig mogelijk aan ons bureau te bezorgen. Redactie Echo Geachte lieer. v. h. Zuiden. WAALWIJK GEBORENJohanna Elisabeth d. v. J. A. Bladel en E. C. dc Leijer. Theodora Maria d. v. P. v. d. Griendt en J. M. Strik kers. OVERLEDEN: H. J. Maas 8 mnd. z. v. Ch. Maas. C. v. Daalen echtg. v. A. v. Cor- stanje 67 j. HUW.-AANGIFTEA. de GraafT 23 j. en L. Maas 22 j. GEHUWD: P. J. v. Gils 29 j. en M. P. L. Meuwese 28 j. J. v. Wijk 66 j. M. La- vigne 58 j. WAALWIJK 13 Febr. 1903. Bij flinken aanvoer was de handel ter vee markt vlug. Nagenoeg rijpe Kalibeesten werden voor Hol land opgekocht terwijl door Langstraatsche Veehouders nu reeds jong hoornvee tegen het u.s. weide-seizoen gezocht wordt. Het laat zich aanzien, dut weiland dit jaar in pacht weer hoogere prijzen zal bedingen. Kalfbeesten 1' 160 a f 220 Dito vaarzen f 140 a f 190 Jonge varken.- aangevoerd 75 stuks, verkocht van f7.25 a f 12.75 Ter botermarkt afgeslagen en verkochtl075 lce van I l.i6 A f 1.29 per kg. Eieren 2,/2 a 31/» cent per stuk. Er is weer meer animo gekomen in den huidenhandel als gevolg van eenige aan voeren van gezouten huiden der nieuwe slachtingen uil La Plata. Op levering wor den te Antwerpen orders verzameld op eene mooie partij Casa blanca ossen die half Maart of iets later daar kunnen arriveeren, tegen frs. 75 voor 20/25 en frs. 80 voor 25/32, alzoo zeer duur. Men verwacht dat men met de plaalsing spoedig slagen zal. Over 't geheel is de Sta mij toe, in uw gaarne gelezen nieuwsblad, met een enkel woord te wijzen op den slordigen hav-enloozen toestand van het plantsoentje tusschen ons spoorwegstation en het tentoonstellingsterrein. Zeker, de luxe van een grandioos wandelpark kan eene kleine gemeente als de onze zich niet reroorlooven. Er is daarvoor noch geld, noch plaats. Doch laten wij dan ten minste't weinige dat wij hebben, naar behooren behandelen en onderhouden. Met weinig kosten zou dit plantsoentje op nieuw en met smaak kunnen worden aangelegd. Frisch gazon; een groepje heesters of een perkje ruet bluemen hier enj'.daar en goed ouderhouder) harde voetpaden is alles wat er noodig is. 't Zou den ganschen zomer genot geven aan de vele wandelaars daar in de omgeving, en nl dadelijk een vriendélijken aangenamen indruk maken op de honderden vreemdelingen die, straks ter gelegenheid der tentoonstelling, Waal wijk zullen bezoeken. Zou het niet op den weg liggen van ons kra nig tentoonstelliug9-comitc waaruit wij toch al, in onze verbeelding, eei e blijvende ver eeniging: Waalwijk vooruil! zien ontspruiten en opbloeien, ten deze het initiatief te nemen Het plantsoentje, ook wel eens Catharinapark genaamd, sluit zoo onmiddelijk aao, aan de ter reinen der Expositie, dat het daarmede, als het ware, één geheel kan uitmaken. Na ufloop der tentoonstelling zou het comité deri nieuwen aanleg eu onderhoud en beheer weder aan de gemeente kunnen overdragen, en het is haast niet denkbaar, dat het gemeentebe stuur daar niets voor over zou hebben. ,t Is nu de geschikte tijd, om het hier aange geven denkbeeld tot verwezenlijking te brengen, mits er gehandeld worde met bekwamen spoed! Men late door een allezins bevoegd tuinbouw kundige een plannetje in gereedheid brengen. Met geringe hulpmiddelen zelfs, is er m. i. dan iets goeds van te maken iets wat teven9 eene waardige en blijvende herinnering kan zijn, aan dc dan reeds tot het verledeue behoorende ten toonstelling. Mijn dank voor de plaatsing dezer regelen. WANDELAAR. Waalwijk, 11 Februari 1903 Mijnheer de Redacteur. Erkentelijk voor de moeite, die de Redactie van de Echo zich heeft willen geveD, ter ver krijging der gevraagde opheldering aangaande de Vereeniging „Oefening en Vermaak" (zie E. v. li. Z. van 1 Februari j.l.), moeien wij tot ons leedwezen constatecren, dat het inedege- Een treurig- geval. Een officier fal saris en dief. Treurige bekentenuissen. De krijgsraad van Marseille heeft een officier van gezondheid 2e klas gevonnisd, beschuldigd van valschlteid in geschriften en van diefstallen. De officier in het mili tair hospitaal van Marseihe zijnde, ga£vahche mandaten uit en verschafte zich aldus eene som van 2G95 francs in afwezigheid van den geneesheer inspecteur, die in blanco een zeker aantal mandaten geteekend had alvorens op inspectie naar de Alpen te ver trekken. Joly, aldus heet de officier, werd te Bor deaux gearresteerd en heeft aller droevigste bekentenissen gedaan, De ongelukkige had tot zijn last zijn schoonvader, zijne vrouw en zijn zuster die zwaar ziek was. Tweemaal werd beslag gelegd op zijn huisraad, driemaal op zijn vastgoed en achte tien maal le.-den crediteuren beslag op zijn- inkomsten. Mijn toestand, zeide hij, was verschrik kelijk. Reeds den 2en en 3en der maand had ik, met zieken aan huis niets om te eten of mij te verwarmen. Mijne zuster bijna dood, was verplicht den kruidenier voor 50 centiem winkelwaar op crediet te vragen. Ach heeren, ik ben een waar staaltje van die vergulde armoede, waarvan men spreekt als kwestie is van officieren. Ik sehaam mij het te zeggen en toch is liet waar de twee maanden die ik nu in de gevangenis doorbracht waren de gelukkigste mijns levens, want daar heb ik ten minste mijn honger en dorst kunnen stillen zonder de komst van een schuldeischer te vreezen. Na mijne eerste valschheid begaf ik mij naar Monaco in de hoop te winnen om e.en weinig geld naar mijn vader te zenden en om mijne zuster te verzorgen. Ik verloor alles en kwam te Marseille terug door mij schuil te houden dewijl ik mijn spoorkaartje niet kon betalen. Mijn andere valschheden werden altijd met hetzelfde doel begaan en toen ik mij-verloren zag deserteerde ik. Mijne zuster stierf van gebrek. Met 5 tegen 2 stemmen werd Joly ver oordeeld tot 3 jaar gevangenis straf en ont zetting uit den dienst. De ondergeteekende brengt ter algemeene kennis, dat er met APRIL e.k.,, aan genoemde Inrichting en aan de daaraan toegevoegde Voorbereidende klasse ge legenheid is om als KWEEKELING te worden ingeschreven. Zij, die aan het toelatings-exameu wen- schen deel te nemen, zijn gehouden bij den ondergeteekende in te dienen de volgende stukken le hunne gehoorteacie 2o. een getuigschrift van het hoofd der school, wiens onderwijs zij het laatst geno ten, omtrent hun gedrag, aanleg en vlijt en 3o. eene verklaring van ouders of voog den, dat deze voornemens ziju hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De adspiranteu voor de Normaallessen moeten, op l April, den leeftijd van 14 en die voor de Voorbereidende Klasse dien van 12 jaar bereikt hebben. Tijd en plaats van het examen zullen nader worden bekend gemaakt. Waalwijk, den 14 Februari 1903. J. F. SPIJKERMAN. Directeur

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6