De Pausfeesteninonzegemeente, BINNENLAND. c c JAARMARKT te Waalwijk Don derdag 5 Maart. 1 1 trei hot dat doe tengevolge, dat men slechts zeer bepeikte hoeveelheden der bedoelde zouten gebruikte en deze vaak zeer vroeg, soms wel een half jaar voor het zaaien uitstrooide. Die vrees noemde ik overdreven, maar ze is vaak ook totaal ongegrond. Ten eerste weten we, dat een groot deel der chloor verbindingen in ons vochtig klimaat en in onzen kulkrijken bouwgrond in den vorm van chloorkalk in het water opgelost uit de bovenste lagen van den bouwgrond verdwij nen. En het andere gedeelte Wel het andere gedeelte schijnt voor sommige gewassen, zooal niet een onmisbaar, dan toch zeker een zeer nuttig bestanddeel van de voedingsstof te zijn. Op de ontwikkeling der suikerbieten althans schijnt hot chloor een zeer guustigen invloed uit te oefenen en ik wilde met een enkel woord wijzen op de belangrijke proeven, die gedaan zijn, om de waarde van het chloor voor de suikerbiet vast te stellen. Vooreerst zij er op gewezen, dat de bladen, zaden en wortels der suikerbieten een oc- trekkelijk aanzienlijke hoeveelheid chloor be vatten. Zoo vindt men in de bladeren van suikerbieten 2 maal zooveel chloor als phos- phorzuur, in de zaden is het chloorgehalte gemiddeld het 1/i deel van het phosphorzuur- gebalte en in de eigenlijke bieten is het chloor gemiddeld het 1/3 van het phosphor- zuur. Men denke er aan, dat het phosphor- zuur een der voornaamste bemestingsstoffen der suikerbiet is. Dat men dus proeven gedaan heeft, om den invloed van het chloor op den oogst der suikerbieten na te gaan, kan ons niet verwonderen. Het is prof. Wagner, Directeur van het proefstation te Daimstadt, die verscheidene proeven gedaan heeft met het oog op een onderzoek omtrent den invloed van het chloor op de waarde der suikerbiet. Onlangs heeft hij de resultaten der proefvelden openbaar gemaakt. De proeven zijn genomen in de jaren 1899, 1900, 1901 en 1902 te IVolfshch- len en Wïkstadt op kernachtige kleigronden. Vele velden kregen een volle bemesting met stikstof en pliosphorzuur. Op één na kregen alle velden ook kalibemesting. Men had dus een proefveld, dat geen kalimest kreeg. De andere velden kregen chloorka lium, kaïniet of zwavelzure kalimagnesia. Aldus treden in de vergelijking lo. geen kali, 2o. chloorkalium, 3o. zwavelz. kali- magnesia, 4-o. kaïniet, waarvan no. 2 en 4 belangrijke hoeveelheden chloor inhouden, het laatste onder andere keukenzout. Verder heeft men de hoeveelheden van het kalizout in de vergelijking laten treden. Men gaf nl. in het jaar 1899 per H.A. 82 K.G. kali, in 1900 per H.A. 100 K.G. kali, in 1901 per H.A. 150 K.G. en 100 K.G. kali en in 1902 per H.A. 120 K.G. (N.B. Door kali verstaat men de hoeveelheid kali, dio liet zout bevat.) Wanneer we nu plm. 80 K.G. per H.A. aanduiden met de letter A en achtereenvol gens plm. 100 K.G. per H.A. niet B en plm. 120 K.G. met C en plm. 150 K.G. met D, dan zien wij de volgende uitkomsten. Ie. dat van de acht vergelijkende proeven in de achtereenvolgende jaren gedaan de velden met no. 4 drie maal, die met no. 2 viermaal en die met no. 1 een maal de grootste gewicliishoeveelheden opbrachten 2e. dat, wanneer we verder de velden 4 en 2 vergelijken, de velden D het verre van de andere winnen daarna volgen de velden met B aangeduid. Aldus al de velden met de meeste kali in den vorm van kaïniet en chloorkalium brachten het grootste aantal kilogrammen op. Bij deze proeven weikte het chloor dus zeker niet ongunstig en daar alle andere omstandigheden gelijk waren, moeten we besluiten dat de chloor- houdende kalizouten bepaald gunstig werken op het gewicht der suikerbieten. Het ge middelde cijfer bv. van acht proeven voor 1 was 35127 K.G. bieten per H.A., voor 2 37387 K.G. bieten per H.A., voor 4 38827 K.G. bieten. Juist die velden dus, welke de grootste hoeveelheid chloor hadden gehad brachten de meeste bieten op. Naar aan leiding van deze proeven is prof. Wagner van plan de overdreven chloorvrees bij de landbouwers te bestrijden. WAALWIJK, 4 Maart 1903. Droe-'ig, druilerig hing de donkere lucht toen onze gemeente zich opmaakte om op eenvoudige doch niet minder hartelijke wijze liet zilveren jubilé van Paus Leo XIII te gaan vieren. De nationale driekleur wapperde Zondag van schier elk huis, en werkelijk het weder hield zich vrijgoed op den feestdag en de zon zond nu en dan haar zilveren stralen als om dit zilveren feestgetij te helpen op luisteren. De versiering builen de kerk die wegens regen en wind niet kon doorgaan zooals 't plan was, bestond alleen in een buste van Z. II. boven de deur en eenige coniferes voor den inganginwendig was liet kerk gebouw eenvoudig doch netjes versier, vooral des avonds moest deze versiering tot zijn recht komen, daar ze geheel uit transparanten bestond. Een prachtig geschilderd putret van den Paus (de schildering strekt werkelijk den heer van Delft tot eerehet portret verraadt de hand van een jeugdig kunstenaar) en daarboven in boogvorm /,Gij zijt Steen rots//, 't geheel gefrappeerd met de pauselijke kleuren, wapens en atribu'en, ter zijde 1878 1903. Het hoofd-altaar was keurig versierd en langs de eene zijde stonden G zouaaljes en aan den anderen kant 6 leden der pause lijke Zwitsersche lijfgarde. Op de zij-altaren zaten bruidjes. Het geheel maakte een goede indruk. Om 10 uur werd eene plechtige H. Mis opgedragen door den ZeerEerw.heer pastoor geassisteerd door de eerw. heeren Wevers en Le Blanchet zangkoor bracht eene prach tige mis ten gehoore en na afloop 't Te Deurn laudamus.. Om 12 uur voerde de harmonie St. Crispijn op 't kerkplein eenige nummers uit voor de buste vaD Leo XIII en des namiddags ten 3 uur de harmonie l'Espérance, wat begrijpelijkerwijze beide malen een groot aantal menschen op de been bracht en een gezellige drukte veroorzaakte. Des namiddags ten 5 ure een plechtig Lof, waarna //Ons Credo7' werd gezongen. Ver volgens hield onze ZeerEerw. herder de feestrede ever den Paus. Eerst werd een telegram voorgelezen namens de parochie aan den Paus gezonden dat luidde als volgt „Curé Paroisse Waalwijk Hollande, con- célébrant, félscite,'3 prie beancoup pour Sa Sainteté, deinande humblement bénédiction. „De Pastoor van de parochie Waalwijk, in Holland) mede met Z. H. feestvierend, biedt zijn gelukwensch aan, bidt veel met de zijnen voor Z. II. en vraagt nederig zijn pauselijken zegen.7' Er. het antwoord van Z.H. daarop luidde ,/Roraa. Curé Waalwijk Olanda. St. Père agrée homage, prières, envoye apostilique bénédiction. Cardinal RAMPOLLA." „Rome. Aan den Pastoor var. Waalwijk in Holland. De H. Vader aanvaardt met blijdschap de hulde en de gebeden vau U en de Uwen en zendt zijn apostolischen zegen. Kardinaal RAMPOLLA." Met zijne overbekende welsprekendheid schetste ZEerw. daarna de keuze en de kroning van den Paus, de toestanden onder welke Z. 11. regeerde en deed vooral uitkomen dat de Paus Leo in alles zoo groot is, watdeze roem ruchtige Paus voor de kerk, de maatschappij, den werkman, den arme, de missiën enz. heeft gedaan. Zeldzaam machtig klonk deze heerlijke taal door het Kerkgebouw en gaf aan deze oogenblikken een geweldigen in druk en we hoorden fluisteren ja ,/het had nog wel een uur langer mogen duren". De „Leo-Cantate," woorden van prof. Mutsaers muziek van prof. Besouw werd ua do feestrede gezongen en daarna sprak een der zouaafjes, de jongeheer Witlox, een aardige en toch beteekenisvolle toespraak uit Pier en frank, frisch en dapper wist de kleine te vertellen, hoeveel God van de kinderen hield, daarom zouden zij bidden, en later waken voor den Pausdirect hierop volgde ,/üer kinderen smeekbee voor Leo XIII", begeleid door de harmonie St. Crispijn, die in den middengang stond opgesteld. De verlichting, de transparanten maakte thans een schoon en indrukwekkend effect, en de overtalrijke schare geloovigen, die thans 't kerkgebouw tot in de kleinste hoeken vulde, zal evenals wij zeer voldaan zijn over de feestviering, den indruk hebben gekregen dat door de goede zorgen van 't Paus-comité en allen die aan 't welslagen meewerkten, 't Paasfeest in onze gemeente op dezen dag waardig en hartelijk is ge vierd. Dinsdag 3 Maart, den eigenlijken feestdag werden de armen op brood en spek, de schoolkinderen, de oude mannen en vrouwen in 't gasthuis op chocolade met krentebrood onthaald. 2200 broodjes waren voor dit doel bij al de bakkers besteld, zoo ook het spek bij de spekslagers onzer gemeente. Het comité was in de gelegenheid de kinderen van Eerw. Zusters en openbare school ruim te regaleeren. Dat meuige hartelijke wensch," een goed gemeende bede van den mond der kleinen en armen voor 't behoud van Leo XIII tot God is opgestegen, behoeft geen betoog. Zeer zeker wa3 dit een der schoonste gedeelten van 'i programma der herdenking van 't pausjubilé: de armen en kleinen te bedenken Gaven we hierboven de kerkelijke viering van het pauselijk jubileum, ook Waalwijk zelf heeft dit op niet minder schitterende wijze gedaan, in een grooi feest-concert gegeven door de Liedertafel Oefening en Vermaak" van "Waalwijk en Besoijen op hare versierde zaal //Musis Sa- crum" op Dinsdag 3 Maart 1903, des avonds ten 8 uur. Waagden we ons in een vorig bericht aan eene voorspelling, dat het zou zijn een zeldzaam druk bezocht en prachtig con cert, zoo is deze voorspelling niet alleen bewaarheid maar verre overtroffen. Een blik in de zaal gisterenavond gaf u daarvan direct de overtuiging. Een groot en uitge lezen gezelschap in keur van toiletten was daar bijeengekomen om mede hulde te brengen aan deu glorievollen Paus Leo XIII en dit is hier op waardige ja schitterende wijze ge schied. Bij het binnenkomen der zaal werd uw oog direct getroffen, door de eenvoudige, maar van zeer veel smaak getuigende ver- siering. Op 't orkest op eene verhevenheid sierlijk gedrappeerd met de pauselijke kleuren, stond fier de buste van Z. H. omgeven door een groenen lauwerkrans, met een achtergrond in sierlijken vorm van pauselijk geel, om- kransd door een slinger van rozen en aan de voeten, het woord„hulde"; aan beide zijden, de jaartallen 1878 en 1908, waarvan guirlanden met de pauselijks wapens eu attributen, zich naar boven slingerden. In één woord de versiering was eenig, bij uit stek goed gedacht en hiervoor komt den ontwerper, den heer Adr. Pulles ren zeer zeker voornamelijk den man op wiens initiatief en onder wiens leidiug dit alies gebeurde, nl. den weled. heer Herman Zeegers, presi dent der Liedertafel, een hartelijk woord van lof en dank toe. De versiering is van dien aard, dat wij een ieder die daartoe nog niet in staat was, aanraden eens te gaan zien, 't is fijn; er nu Ier zake over het feestconcert. De president der vereeniging opende den avond met een goedgekozen woord, waarin hij de dames en heeren een hartelijk welkom toeriep. De versiering der feestzaal, daar voor is alle reden, 't is een hulde aan den grooten Leo XIII, den man die in 1878, op 68-jarigen leeftijd door 'l conclave tot pus uitgeroepen, thans op 93 jarigen leeftijd, zijn 25-jarig pontificaat viert. Wat Z. H. deed, is niet aan mij om te bespreken, dat is genoegzaam bekend en op zoovele wijzen u voorgehouden, alleen meen ik er nog op te mogen wijzen, dat de Leo-Cantate zal worden ten gehoore gebracht, waarvan de woorden zijn van onzen grooten, te vroeg ontslapen Dr. Sehaepman. „Sta mij toe op deze plaats een klein woord van hulde te brengen aan de na gedachtenis van den grooten priester, staats man, dichter en letterkundige, door Leo XIII zelf gehuldigddie groote ste'* aan 't azuur die tot voor korten tijd flikkerde breng ik mijn eere-saiuut en spreek den hartelijken wensch uit, dat de Schepper, die hem ont rukte aan Kerk en Vaderland, moge geven, dat 't geen hij deed moge strekken tot heil van Kerk en Maatschappij. Deze woorden vol welsprekendheid en vuur lokten een daverend applaus uit en toen werd direct een aanvang gemaakt met 't Te Deum Laudamus van Verhulst, dat goed werd gezongen. Daarna de feestrede „Het Pausdom in 't algemeen en Leo XIII in 't bijzonder, door den heer Aug. v. d. Heijden, secretaris der vereeniging. Te ver zou het ons voeren deze schitterende rede in zijn geheel op te nemen, wel was zij 't echter overwaardig deze heerlijke schil dering van 't pausdom van af "t begin in lang vervlogen tijden tot op heden. Met de bekende welsprekendheid, werd deze sierlijke en juist gedachte rede, getuigende van een stalen geheugen dat ieders bewondering moet afdwingen, getuigende van een veel omvat tende studie van, een bekendheid met ker kelijke en algemeene geschiedenis, uitge sproken. Vanaf 't begin van 't Pausschap, ver volgens onder Nero en anderen van 't Ro- mejnsche rijk, verder onder de betere tijden van Karei de Groote, dan onder de midde-' leeuwen met de koningen van Frankrijk en ten slotte onder Napeleon en de revolutie werd bet pausdom, zijn groote macht, werk kracht en daden besproken, om ten slotte stil le staan meer bij 't leven van onzen grooten Leo XIII, zijne werken en daden op kerkelijk eu sociaal gebied, oin te ein digen in een heerlijke peroratie, die een geweldigen indruk maakte en een oorver- dooveud applaus uitlokte." Vervolgeus het prachtige „De Martelaars in 't Colyseum te Rome" en dan mede 't hoofdnummer de „Leo-Cautale", woorden van ür. Sehaepman, muziek van Verhulst. De koren, soli, enz. waren allen uitstekend, 2eer zeker een der beste nummers van den avond. Daarna sprak de president een hartelijk woord van dank en deelde de secretaris mede, dat a.s. Zondag een volksmatinée zon worden gegeven en toen werd 't pro gramma gesloten met een goedgezongen „Domine salvam fac Reginam nostram." Veel nog te zeggen over den indruk van dezen avond zal onnoodig zijn, 't was een eenige, prachtige avond, een spontane hulde aan Leo XIII. Den president der liedertafel die zich zooveel moeite en opofferingen getroostte, de liedertafel zelf met haren directeur eeu woord van warmen lof en dank. Ook de St. Paulusvereeniging bracht Zondagavond een passende hulde. De zaal was druk bezet en netjes en accuraat werden de zangnummers ten uitvoer gebracht De feestrede van den ZeerEerw. lieer adviseur was zeer leerzaam eu kernachtig en bracht allen in warme geestdrift. 't Was overigens een vroolijk en gezellige avond. Tentoonstelling. Thans heeft ook de Hollandsch-IJzeren Spoorweg Mij. vermindering van vracht toe gestaan op de binnenlandsche lijnen voor goederen bestemd voor de tentoonstelling te Waalwijk. Indeeling Nat. Militie. Hedenmorgen werd alhier door den pro vincialen adjudant met manschappen de lichting 19U3, voor 't district Waalwijk ingedeeld. Na indeeling werden de krijgsartikelen, voorgelezen en de miliciens der onbereden wapens tot nader oproeping naar huis ge- zoedenr met een verlofpas. Miliciens voor Waalwijk als vólgt G. van Veldhoven, Reg. Grenadiers en Jagers, Den Haag. A. J. P. Eicq, Ge Reg. Inf. Geertrui den berg. J. de Peffer, 3e Reg. Vesting Artillerie, Gorinchem. J. G. Timmermans, Ge Reg. Int. Geer trui den berg. P. M. Donker Ge Reg. Inf. Geertrui- denberg. B. G. van Hilst, 3e Reg. Veld.-Artillerie Den Bosch. M. J. Kuijpers, Reg. Grenadiers en Jagers, Den Haag. J. v. d. Pennen, Ge Reg. Inf. Geertrui den berg. G. Th. Kipping, 3e Reg. Veld.—Artillerie den Bosch. G. J. Proveniers, 6e Reg. Inf. Geertrui- den berg. De miliciens van Schijn del, Iloffmans Mulders en Sleenhoff worden eerst later ingedeeld. BESOIJEN. Lichting 1902. A. J. Ilooijmaayer, 6 Reg. Inf. Geer- truidenberg. Lichting 1903. Pieter Maijers, Rog Grenadiers en Jagers. Corn. Verhagen, Ge Reg. Inf. Geertrui- denberg. Hendrik Blom, Ge Reg. Inf. Geertruidenb. BAARDWIJK. Lichting 1902. Hendrik Pullens, 2e Reg. Huzaren. Lichting 1903, P. K. van Brunschot, Reg. Grenadiers en Jagers. Jac. Pullens Cz., 6e Reg. Inf. Geertrui- den berg. Mart. Klerx, 4e lieg, Vestingart. Wil lemstad. Ger. Coru. Maas, Ge Reg. Inf. Geertrui den berg. Of de laatste indien Klerx wordt afge keurd voor de Vestingart. deze naar 6e Reg. Inf. en Maas 4e Vesting. Botermarkt Besoijen. De prijs der boter, Dinsdag 3 Maart op de mijn Besoijen aangevoerd, bedroeg de hoogste f 1,31 de laagste f 1,21 de boorboteï f 1,21 De prijs der eieren was 3 ets. per stuk en 3 a 10 ets. De kommandant van de „Piet Hein", de kiipiteiu ter zee J. B Snethlage, is, naar wij vernemen, onmiddellijk na binnenkomst van liet schip aangezocht voor de porte feuille van marine, maar de heer Snethlage moet hebben geweigerd. Zoodat de vacature nog eenigen tijd kan voortduren, tenzij het waaraan in marine-kringen getwijfeld wordt tot een samensmelting van beide militaire departementen komen mocht. Tweede Kamer. De buitengewone wetsontwerpen in verband met de jongste gebeurtenissen hebben heden in de afdeelingen der Tweede Kamer tot uitvoerige en levendige gedachtenwisseling aanleiding gegeven, zóo dat de sectiën heden niet inet den arbeid gereed kwamen en dezen morgen zullen voortzetten. Men verwacht echter dat alsdan het onderzoek eerst laat in deu namiddag zal afloopen. Tegen a. s. Donderdag te 11 uur is openbare vergadering uitgeschreven. Uit de hofwereld. Men meldt uit de Ilaag aan de O. H. Ct. dat H, M. de Koningin-Moeder dezer dagen jhr. De Savornin Lobman ten paleize zoude hebben ontboden, ten einde door hem te worden ingelicht omtrent de tegenwoordige arbeidscrisis en de daaruit voortvloeiende maatregelen der regeering. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met gevolg, benevens enkele andere genoodigden gebruikten Dinsdag bij H. M. de Koningin-Moeder het middagmaal. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben Dinsdagavond in de Schouwburg de opvoering bijgewoond van de laatste twee bedrijven van het blijspel De Katakomben, door de Konin klijke Vereeniging Het Nederlandscli Tooneel. Z. K. H. de Prins der Nederlanden inspecteerde Dinsdagochtend, op de Stadhouderslaan, het regiment grenadiers en jagers en maakte daarna, met den troep oen militaire, wandeling over Scheveningen naar den Haag. H. M. de Koningin-Moeder met gevolg bezocht Dinsdagochtend de groepen- tentoonstelling in de kunstzaal van Pulchri Studio. II. M. werdt rondgeleid door den voor zitter van Pulchri, den heer ?I. W. Mesdag. Minister Loeff. De minister van justitie, mr. Loeff, heeft Maandag na zijne langdurige ongesteldheid voor het eerst zijn werkzaamhedeu aan het departement hervat. Dc Kcgccrings—ontwerpen. De doorgaans goed-ingelichte Haagsche kroniekschrijver der liberale „Nieuwe Gron. Courant" schrijft een merkwaardige corres pondentie aan zijn blad over de ingediende ontwerpen en wat daarmee iu verband staat. Wij ontleenen daaraan het volgende; Ter eere van onzen premier zij het ge zegd, dat hem het vaderschap van deze drie ontwerpen toekomt. Hij heelt begrepen, dat er gehandeld moest worden, krachtig en doortastend, om het gezag te handhaven en den geregelden dienst van spoorwegen en posterijen enz te verzekeren dat 't onaf wijsbaar noodig was te zorgen dat, zoo de pogingen om een algemeene werkstaking uit te lokken, aanhouden of herhaald worden, men althans de middelen in handen zou hebben om de schuldigen aan zulk een misdadig ondernemen te straffen. Maar terwijl dr Kuyper het eenerzijds met energie voor de orde en hel openbaar belang wilde opnemen, heeft hij tevens en men herkent hem daaruit 't meest gevoeld dat de arbeidende klasse recht had op zekere voldoening, op de erkenning van grieven en op wegneming daarvan, zoo die mochten blijken te bestaan. De voorgedragen spoorweg-enquête is 't allerbeste van de' gedane voorstellen der regeering. Toch vindt ook oprichting of versterking der spoorweg-brigade niet minder sympathie in de politieke kringen. Iets anders is het met de voorgestelde1 aanvulling van het strafwetboek op het stuk der stakingen voor het personeel bij dienst vakken van staat, gewest gemeente, water schap of spoorwegonderneming. Ik laat nu de juridische bijzonderheden van de voor gedragen artikelen, de practiscke moeielijk- heid eener toepassing van de strafbepalingen het vage van de juridische begrippen, die erin zijn belichaamd, geheel daar. Men is echter in zeer uitgebreide kring ver van ingenomen met het beginsel, dat, al heeft de premier 't ook ontkend, een sterk reac- tionnair karakter verraadt en de persoonlijke vrijheid in zoo hooge mate aantast, dat een liberaal, hoe gematigd ook, er bezwaarlijk zijn stem aan zal kunnen geven. En ik twijfel ook of er onder de de mocratisch gezinde leden der rechterzijde als 't er op aankomt, niet enkelen zullen zijn die voor zulk een stoutmoedig ingrijpen terugdeinzen. Trouwens en hier kom ik tot 't meest belangwekkende van de hi storie ook de Regeering' is niet dan schoorvoetend tot het voordragen van hetj ontwerp tot deze aanvulling en wijziging van liet Wetboek van Strafrecht gekomen. Er was een ander ontwerp gereed, kant en klaar een ontwerp van gahsch andere strekking, van meer negatieven aardeen scherping der wettelijke bepalingen tegen het beletten der vrijheid van arbeid en tot bescherming van 't werken door hen die bij staking niet meegaan. In die richting had de minister van Justitie zich 't liefst blijven bewegen Het bleek evenwel, dat men er langs dien weg niet kon komen, geen afdoende maatregelen kon nemen om ingeval van bewegingen als waarvan wij nu 't begin hebben gezien, de aanstichters terstond onschadelijk te maken. En toen is, na zeer j laug aarzelen en ernstig onderzoek, ook de heer Loeff eindelijk voor den aandrang der meerderheid zijner ambtgenooten bezweken en hij heeft 't voorstel van wet ontworpen gelijk het nu is ingediend. Verleden Vrijdag was 't eerst gereed Zaterdag werd het bij den Raad van State aanhangig gemaakt, Zondag, in de buitengewone zitting van dat college behandeld, Maandag aan de Regeering teruggezonden, nog eenigszins gewijzigd en Dinsdag aan H. M. de Koningin voorgelegd, die Woensdagmorgen de Kon. boodschap voor de Kamer teekende. Dat de regeering tot een zoo kras optreden is gekomen men mag 't haar niet euvel duiden. Indien men wist wat haar in de laatste weken in geheime rapporten is ter oore gekomen, hoe de ministers (althans een drietal) in anonieme brieven met 't ergste zijn bedreigd, hoe uit alle oorden des lands vertrouwelijke berichten zijn ontvangen over revolutionnaireplannen, waarvan men hier en daar iets heeft laten verluiden in verband met de genomen voorzorgsmaatregelen, doch waaromtrent het nu verstandig voorkomt, niet in bizonderheden te treden, dan is 't niet te verwonderen, dat de mannen, die voor de orde in den Staat en voor het gezag vau kroon en regeering en wetgevende macht hebben te waken, niet terugdeinzen voor strenge, in vewone tijden wellicht niet-verdedigbare voorstellen, die trouwens door gedachten- wisseling met de kundige juristen in de Kamer, wellicht wat wijziging kunnen ondergaan, om er al te scherpe hoeken van weg te nemen. Hoe liet zij zondere men de socialisten uit, dan zullen zeker alle politieke partijen in ons Parlement in deze moeilijke tijden zich bereid toonen, de regeering te steunen. En dat is plicht ook voor andere ordelievende burgers, voor den journalist in de eerste plaats zelfs al laadt hij zich er de verwijten van de socialisten door op den hals van „ophitserij" Verder zegt de schrijver, dat er in de laatste weken in de ministerieele departe menten ontzaglijk is gewerkt vooral bij Justitie, Oorlog, Waterstaat en Bintienl. Zaken eu vervolgt dan Een zaak schijnt vast te staan men is met de getroffen maatregelen zoover geko men dat het mogelijk zal zijn allen die bij een eventueele nieuwe staking hun arbeid in de steek laten, voor goed te ontslaan en te vervangenzoowel bij spoorwegen als bij andere takken van openbaren dienst. Misschien zal de wetenschap van dit feit waarvoor ik insta het krachtigst motief blijken om, ondanks alle pogingen van de onrust-stokers, ons voor eeu herhaling der Januari-gebeur tem mee kwi C feit gi'M dezi te boel lijk' i\ sioe vers C C taal verl C rieu C C I mee I moe de den I onzi G sekt en er blot niet zoo mei: het niet het' and aan: oog wij 5 troi I van naa wik een is nen J I die gen Kri bijz tegi een 2 een een Zee trel cpp wer te in I zon zijn "l slaa gee. late van nee vill naa met dat iu sch sprt J liee afin vill zijn ce van Rei Hel al zan bev pas gin zeil lar. gui VOl in ons ma lan bij: tij t Be

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2