Tweede Blad. Sclioen-entrepöt te Waalwijk. LANDBOUW. ÏNDUSTRIËELEN. BUITENLAND. Duitsehland. Italië. BINNENLAND. Di"! Kamer van Koophandel en 1 abrieken te Waalwijk houdl zich onledig met het opmaken van het verslag over 1902. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fahieken voornoemd. Mijnheer de Redacteur. Onderstaand artikel las ik in //De Maas bode" van heden. Het betreft eene zaak die ik reeds geruimen tijd overwoog en die ik goed uitvoerbaar acht. Voorloopig ge lieve U mijn naam geheim te houden. Zij, die niet het idee sympathiseeren, verzoek ik beleefd schriftelijk hunne bewijzen van in stemming aan uw bureau op te zenden. Met voldoende instemming hoop ik de zaak verder te bewerken en later aan de orde te stellen. W. Een der groote kwalen, waaraan de schoenmakerij in de Langstraat lijdt, is de noodzakelijkheid, waarin de schoenmakers- baas in den winter verkeert om zijn fabri kaat voor een appel en een ei aan zooge naamde opkoopers van de hand te doen. In den winter toch, wanneer- de geregelde afzet van schoenwerk al heel weinig betèe kent, en de baas toch zijn volk aan 't werk wil houden, moet hij al ware het slechts om de benoodigde gelden voor de werkloonen bij elkander te krijgen vèr onder de marktprijzen, ja somtijds met ver lies verkoopen. De gedwongen winkelnering zorgt dan nog, dat de baas een bestaantje heeft. Zoo'n toestand is natuurlijk onhoudbaar. Dit klemt te meer, wanneer men daarbij nog in aanmerking neemt, dat den baas, die zijn werk winters voor een "prikje" vei kocht, in het goede seizoen scherpe con currentie wordt aangedaan doorzijn eigen fabrikaat. üui aan dezen ongelukkigen toestand een eind te maken, wenschen verscheidene schoenfabrikanten de oprichting van een schoen-entrepot te Waalwijk. Ieder schoenfabrikant kan dan onder zekere voorwaarden natuurlijk zijn ta- brikaat in depot geven en daarop voorschot krijgen, terwijl hij bij verkoop der in depot gegeven goederen het voorschot moet resti- tuëeren. Ongetwijfeld kunnen tegen de oprichting van bedoeld schoen-entrepot verschillende bezwaren ingebracht worden. Bekwame vaklui echter verzekeren, dat die bezwaren g. makkelijk te overwinnen zijn, indien het beheer en het toezicht over het entrepot in bek w me handen en onder goede oogen komt. lu het werkelijk belang der Langstraat- se' ie schoenindustrie hopen wij, dat het schoen-entrepot spoedig moge verrijzen, en d; t daarmede de gedwongen winkelnering voor altijd verdwijne. Wij verklaren ons gaarne bereid, bewijzen van sympathie, die, naar aanleiding van bovenstaande, waarmede wij van harte in stemmen en waaraan wij gaarne zooveel mogelijk zullen meewerken, bij ons mochten in Komen en wij hopen dat dit er vel. n zullen zijn, gaarne in ontvangst te nemen en aan het adres te doen toekomen. (De Redactie). Peru— Guano verbetert den bodem. Al bevat eeu grond alle voedingsstoffen die de planten noodig hebben om te groeien, en al zijn deze in de juiste verhouding en in voldoende hoeveelheid aanwezig, dan nog kan hot gebeuren, dat de oogsten te wen schen overlaten. De oorzaak daarvan moet dan gezocht worden in den bouw van deu grond, in de structuur. Hij kan te los en te droog, te vast en te taai zijnhij kan zuur en koud, hij kan korstig en gesloten zijn. Onder de middelen, die de structuur van den grond verbetereu, neemt de Peru-Guano een eerste plaats in. Wanneer de Peru-Guano, die voor een groot deel uit gemakkelijk verrottenue or- ganische bestanddeelen bestaat, zich innig met de gronddeeltjes vermengt, wordt de losse bodem meer gesloten, de taaie kleigrond meer open en verbrokkeld. De Peru-Guano oefent dus op deu bodem denzelfde gunstige invloed uit, als de humus van den stalmest. In zooverre heeft de Peru-Guano een voor sprong op vele scheikundige ineststofiën, die den grond niet in zulk een goeden toestand achterlaten. Het is misschien om deze reden, dat de navrucht op een met Peru Guano bemesten akker vaak zulke gunstige resultaten geeft. Ik z^g „misschien", omdat dit verschijnsel ook nog een ander reden zou kunnen hebben Behalve de, direct oplosbare dcelen der Peru-Guano en de gemakkelijk in oplossing tredende voedings stoffen, bevat deze meststof toch nog een gedeelte, dat eerst later zijn nut doet, dat dan als opgeloste voedingsstof de navrucht ten goede komt. Wellicht werken heide oorzaken mede om den tweeden oogst te doen toenemen. Want een feit is het, dat de nawerking van de Peru-Guano groot is, De eerste boer den beste weet, dat het Peru-Guano niet zeer gewaagd is nuchter te zaaien. Doch ook door proeven is de nawerking der Peru-Guano gebleken. Te Wetberen (België), b.v. heeft men proefvelden aangelegd opzettelijk om de nawerking van Peru-Guano te vergelijken met die van andeie mestoffen. Nadat men in 1901 op verschillende manieren eenige velden bemest had, zaaide men in 1902 overal nuchter en wel aardappelen en bieten de in 1901 met Peru-Guano bemeste perceelen brachten 24200 K.G. aardappelen en 44500 K.G. bieten op, terwijl de op andere wijze bemeste velden de 13500 K G. aardappelen en 30600 K.G. bieten niet te boven gingen. Inder daad, we zeggen niet te veel wannneer we beweren, dat ile Peru-Guano den bodem verbetert. TilTTT"'1 De hoofdcommissie voor de ten loon stel ling van 1902 te Dusseldorf, heeft Donderdag middag het voorstel van haar eersten voorzitter, Hcinrich Lueg, tot aanwending van het batig saldo, door de tentoonstelling opgeleverd, aangenomen. Het batig saldo wordt geschat op 1.100.000 mark. Daarvan komt 100 000 mark voor het bestuur der Rijnprovincie, onder voorwaarde, d&t de steden Elberleld en Essen ieder 25.000 mark voor haar musea zullen bekomen 100.00O mark voor het provinciale bestuur van West falen, eveneens onder voorwaarde, dat 60.000 mark besteed zullen woiden voor nieuwe musea te Munster c» te Dortmund; 75.000 mark voor de v.ereenigiug tot verde diging der belangen \ao Rijnland en Westfalen 100.«00 mark voor de vcreei.iging van Duitsche mijnwerkers; 95 000 mark voor de vereeuiging voor kunsttentoonstellingen te Dusseldorp 60.000 mark voor de vereeniging tot steun door wederzijdsche hulp 50.000 mark voor de Goethe vereeniging in de Rijnprovincie; 16.000 mark voor de ve- fraaiingsvereeniging van Dusseldorp; 120.000 mark voor de centrale industrie-vereeniging te Dusseldorp 160.000 mark voor de stad Dusseldorp, tot inrichting van toekomstige nijvcheidstentoonstellingen, terwijl de i est van 280.000 mark aan de arbeiderscommissie der tentoonstelling tot verschillende doeleinden zal blijven. Duizenden en duizenden trokken Dinsdag zoo's Is een telegram in ons vorig nummer iceds heeft gemeld al heel vroeg op nar.r de Pie terskerk om den 25sten kroningsdag vjan Leo XIII te vieren en den Paus te /.•Rn. Zoo groot was de toeloop, dat de kerkdeuren om 10 uur al gesloten moesten worden omdat de ontzagwekkende ruimte ove/kropt was; een vierdubbele haag van troepeu voor de trappen der kerk hield alle laatkomers terug. Het weder was meer dan slecht de regen stroomde onafgebroken neer en maakte de straten tot een alles behalve benijdenswaardi- gen verkeersweg voor de ongelukkige voet gangers. Maar des te overweldigender was de indruk, dien men binnen de muren der schitterend versierde basiliek kreeg. De reuzenzuilen onder den koepel waren van boven tot onder behangen met purperen, goudgestikte damasten bekleediogen van de hooge bogen hingen zijden tapijten neer, terwijl ontelbare lampen zacht lichtten tot in de hetnelhooge, wereldberoemde koepel als sterren aan het firmament. Boven het graf van Petrus stegen onder het bronzen baldakijn bloemengeuren op in het geheim zinnig hallduister lichtte even het bronzen gelaat van het beeld van deu eersten stedehouder van Christus, dragende een prachtige tiara op het hoofd en omhaDgen met kostbare gewaden vol edelgesteenten. Alle oogen zijn gericht op den hoofdin gang der basiliek, naar de capelia delia pietd. vanwaar men de Paus verwacht. Eensklaps verschijnen de eerste lansendra- gende suissen en onmiddellijk schalt het vandaar door de onmetelijke ruimte „üe Paus De Paus Maar het is ijdel gerucht nog eeu uur zal het dureD voor paus Leo zich zal vertoonen. Langzaam aan keeri het publiek terug in zijn berustend kalme afwachting men klimt weer van de stoelen en leuningen, kinderen, die boven de hoofden der volwassenen waren opgetild om ze een blik op den heiligen Vader te gunnen, worden eer neerge et. In de capelia della piela wordt inmiddels de feestelijke procissic opgesteld en de Paus met zijn plechtgewaad omhangen. Dan eindelijk klinken van hoog boven den ingang als een jubelkreet uit zilveren trompetten de tonen van den triomfmarsch een koor heft plechtig aan het „Tu es Petrus"; en plechtig doemt in de verte, hoog gezeten op de prachtige sedia gestatoiia, vaag, ondui delijk de figuur van den Paus das Btld des müden, zitternden Greises, zegt de correspondent van de Berliner Lokal Arizeiger. Als een hier en daar met goud- punten bezaaide witte vlek lijkt de heilige Vader uit de verte langzaam nader te zweven geleidelijk neemt die wi'te vlek vorm, gestalte, persoonlijkheid aan, totdat hij voorbij aat, met bevende hand de menigte onder hem zegeneed, om den mond een glimlach van eindeloos welbehagen, alsof een bar rsverfaugen van den grijsaard op dit oogenblik eindelijk in vervulling gaa- Op den Paus volgen in een indrukwekkendei sloet 46 kardinalen in hun scharlaken kleèdij, dan in schitterende kleurenpracht het bont gevolg. Eindelijk /.iet men de sedia dalen onder het baldakijn. Iva'dinaal Langenieux draagt de mis op, terwijl de Sixtijnsclie kapel de Missa papae Marcelli met het Sanclus en de Missa brevis van Palestrina doet hooren. De mis, die door een heelen reeks van vorstelijke personen, ook niet katholieke, wordt bijgewoond, eindigt om 1 uur, waarna de Paus op een sedia voor het altaar wordt gedragen. Dan komt een geweldig oogenblik zwijgend zinkt alles op de knieën, terwijl de Pans de onafzienbare menigte zijn zegen schenkt. Maar nauwelijks is dit moment voo-bii of als een donder rollen eindclooze, geestdriftige: Eviva's door de kerk, terwijl de Paus steeds zegenend zich terugtrekt. UITVOERINGEN. WAALWIJK MATINÉE DEK LIEDERTAEEL op verhingen veranderd in Concert op Zondagavond 8 Maart. Van 7-8 uur. Vrij Eutrée. KAATSHEUVEL. Concert te geven door het Muziekgezel schap „Euphonia", op Zondag 8 Maart 1903. Aanvang 7 uur n.m. i mkwh—o— WAALWIJK, 7 Maart 1903. Gasfabriek. In ons nummer van 1.1. Zaterdag gaven we aan 't slot van 0119 raadsversKg eene ons gezonden raededeeling dat noch aan den Burgemeester, noch aan de leden der commissie tot onderzoek der gasfabriek, iets hoegenaamd omtrent het in de verga dering door den heer Gragtmans voorgele- rapport van II.H. Wethouders bekend was dat dit rappfcrl ook in de Wethouders ver gaderingen niet aan den Burgemeester was getoond en aldaar ook niet besproken, zoodat hij daarvan klaarblijkelijk onkundig moest blijven. Het scheen dus in afzon derlijke bijeenkomsten van H H. Wethou ders opgemaakt, in deze waarschijnlijk bij gestaan door den directeur. Naar aanleiding van boveustaand ver zoekt men ons thans mee te deelen, dat 't in dat bericht vermelde zeer terecht den toestand weergeeft, maar dat het ge beurde juist een gevolg is van het voorge vallene in de raadsvergadering van 15 Ee- bruari 1903. Toen toch is door den voor zitter verklaard, dat hij 't rapport niet meer in 't Dag bestuur wenüchte te brengen en te bespreken, evenmin als de leden der commissie. Niels begrijpelijker dus dat de overige leden van 'i Dag bestuur dus bui ten den voorzitter, die niet ineer over 't rapport der commissie wenschte te spreken hunne besprekingen moesten houden, een gevolg dus der weigering van den voor zitter en de leden der commissie. (Nader schrijven of berichten die bij ons mochten inkomen, naar aanleiding van bovenstaande en de vorige mededeeling ons beide van geachte zijden verstrekt, worden ge plaatst onder rubriek „Ingezonden stukken" (Red.) Volks-concert. lief in ons vorig nummer aangekondigde volksmatinée zal wegens bijzondere aan gelegenheden niet doorgaan en is ver anderd in e en concer t, dat gegeven zal worden Zondagavond van 78 uur op Musis-sacrum. De schoonste nummers van T programma van den feestavond worden uitgevoerd, en de versiering is nog in haar geheel te bewonderen. De toegang is vrij, en 't zal er dan ook enorm druk worden, eene groote volks-hulde aan Z. II. Leo XIII. Licdertafcl „Oefening cn Vermaak." Als een bewijs hoezeer de uitvoering van 1.1. Dinsdag op Musis in aller smaak ge vallen is, moge dienen, dat dienzelfden avond nog eer. aantal welgestelde ingezetenen, als honorair lid der vereeniging zijn toe getreden. Tentoonstelling. De 2c lijst der bijdragen van den A. N. B. S. voor geldprijzen bij den wedstrijd van werklieden, te houden bij gelegenheid der tentoonstelling te Waalwijk, Augustus a. s. heeft het bedrag gebracht op f 97.50. Dank zij deze ingekomen bijdragen, is het bestuur in de gelegenheid de prijzen uit tc breiden, zoodat in de afdeelingeu a fijn schoeisel en b burger schoeisel (ïu welke afd. alle prijzen zijn gevoteerd door den A. N. B. S.) een „derde" prijs van t 10.voor iedere afdeeling kan worden uitgeloofd, waardoor voorzeker de deelname aan dezen nuttigen wedstrijd, zeer zal wor den aangemoedigd. Wacht meester Donker. Aan onzen algemeen geachten wacht meester der maréchaussee is 1.1. Woensdag de gouden W. wegens 30 jarigen trouwen dienst toegekend. Wat wachtmeester Donker in dertig jaar heeft gedaan, voornamelijk in de bijna 20 jaren, dat hij in onze gemeente was gesta- stioneerd, zijne flinke daden, zijn humaan en beleidvol optreden, bij talrijke gelegenheid zijn genoegzaam bekend. Hij is een politie man van trouw en oprecht plicht besof. Binnenkort zullen wij gelegenheid hebben op een en ander meer breedvoerig terug te komen. Jubilé van Z. 11. den Paus. Dé Koningin ontving, in antwoord op een aan deu paus gezonden telegram van gelukwenschen, het navolgend telegram A sa majesté Wilkelmina, reine de Hollande. La Ilaye. Que votre majesté veuille agréer nos re- inerciments sincères pour ses felicitations a l'occasion de notre jubilé. LEON XIII. (Uwe Majesteit moge aanvaarden onze hartelijke dankbetuigingen voor Hare ge lukwenschen bij gelegenheid van ons jubilé.) Lit tie Hofwereld. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. II. de Prins der Nederlanden hebben gisteren gevolg gegeven aan hun voornemen om een manoeuvre bij te wonen door het regiment grenadiers en jagers, uitgevoerd in de vlakte van Waalsdorp. II. M. de Koningin, vergezeld van barones Rengers en haar adjudant baron van Tuyll vdn Serooskerken en een ordonnance-officier, was per rijtuig naar het terrein vertrokken; de Prins, vergezeld van zijn adjudant kapi tein van Sucktelen van de Ilaere, reed, iii generaalsuniform, te paard derwaarts. Bij aankomst op de vlakte werd H. M. ontvangen door den kolonel regiments-com mandant jhr. Van der Goes, die, mei den Prins 11. M. geleidde naar een hsuveltop, vanwaar men het gevechtsterrein goed kon overzien, maar waar de wind zoo fel blies, dat H. M., die in donkergroen wandeltoilet was, meermalen halverweg het duin beschut ting zocht. Nadat de kolonel H. M. eenige inlich tingen had gegeven omtrent den loop van het gevecht, dat reeds eenigen tijd gevoerd werd, besteeg de Prins weder zijn paard en reed met den kolonel en zijn adjudant naai de stellingen der troepen rond de zg. Roggewoning terwijl de Kouingin met haar adjudant en gevolg op het duin ach terbleef en zich voortdurend aanwijzingen liet geven. Inmiddels begonnen de troepen meer en meer op te schuiven in de richting van de standplaats van H. M., zoodat het reeds duidelijk was waar het gevecht zou eindigen. Heftiger werd het knallen der schoten, udjudanten en ordonnansen renden af en aan en eindelijk was alles geconcentreerd rond den observatiepost ven H. M. Het laatste snelvuur ratelde. Drommen troepen rukten over dc duinkammen en door de ravijnen naar den Haagschen Straatweg, waarop de vijand het scheen gununt te hebben, toen nog één snelvuur en daarop „ophouden met vuren" en „eindigen van de manoeu vre." Hare Majesteit daalde toen met den Prins, die zich weer bij haar had gevoi gd den heuvel af en begaf zich naar liet gras veld voor het gebouw van de normaal schietschool, terwijl dc troepen zich te samen trokken voor het défilé. In het kwartier dat daaraan voorafging wandelde II. M. met deu Prins op en neer. Vriend en vijand hadden zich vereenigd. De muziek ging naar het hoofd en zij die elkaar zoo even nog heftig hadden beschoten defileerden nu op de tonen van de bekende Parade-Marsch van de Kon. Kapel voor de Vorstin enden Prins. Bij het passeeren van eiken bataijons- kommandant en van het vaandel boog H. M. en bracht de Prins het militair salüt. Na afloop keerde de Koningin weder per rijtuig en de Prins te paard paleiswaait. Heden bezocht de prins de kazerne der grenadieis en jagers. Tweede Kamer. Men meldt uit den llaag Het is thans bepaald, dat Dinsdag 10 Maart a.s., des veormiddags ten 11 ureu, de openbare zitting der Tweede Kamer zal hervat worden. „Het Volk" meldt Troelstra heeft aan dr. Kuyper bericht, dat hij de regeering zal vragen of zij be reid is de voorgestelde wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht in nadere overweging te nemen en daaromtrent eersl na de ver schijning van het rapport der eventueel te benoemen enquête-commissie een definitief besluit te nemen. Troelstra heeft telegrafisch den voorzitter van de Tweede Kamer verzocht zijne inter pellatie tot Dinsdag uit te stellen, omdat hij wegens ongesteldheid eenige dagen het bed moet houden. Bedevaart naar Gourdes. De 26e Nationale Belgische Bedevaart naar O. L. Vr. van Lourdes, zal dit jaar bestaan in 6 speciale doorgaande treinen. Vertrek uit België Dinsdag 5 Mei. Aankomst te Lourdes 6 Mei. Vertrek uit Lourdes 12 Mei. Aankomst in België 13 Mei. Geene trcinverandering onderweg. De prijzen zullen met f 2.50 verhoogd worden, ten voordeele van het werk der arme zieken, van de Pelgrims die na 9 April 's middags zullen inschrijven. De inschrijvingslijsten zullen onherroepelijk gesloten worden 15 April 's middags. Prospectus en inlichtingen te verkrijgen bij den Heer Adr. van der Aa. Cand.- Notaris te Oosterhout bij Breda. Katholiekendag. Op de feestvergadering ter gelegenheid van 's Pausen jubilé te Breda gehouden, is jnedegedeeld, dat ook het bisdom Breda eerlang zijn Katholiekendag zal hebben. Z. D. H. mgr. P. Leyteii, heeft den wcnsch daartoe te kennen gegeven. Agitatie. Op 42 plaatsen van ons land zul Zondag een „protestmeeting worden gehouden tegen de ingediende wetsvoorstellen, waarvoor het zoogenaamd „Landelijk Comité van Verweer» (sis) sprekers heeft aangewezen. Natuurlijk hebben de socialisten de leiding en kunnen deze heeren weer eens flink aan 't praten komen. Staking. Naar men aan de Tel. mededeelt is thans alles gereed, om zoo noodig, oogen blik kelijk den slaat van beleg (in Amster dam,! te kunnen afkondigen. Tal van officieren hebben geheime op drachten en een enkel bevel is voldoende om over het geheele Rijk die opdrachten tot uitvoering te brengen. In de te Amsterdam gehouden vergadering van Amsterd.imsch spoorwegpersoneel is met 559 tegen 15 stemmen besloten aan een eventueele oproep tot staking van het comité van Verweer gevolg tegeven. Tevens verklaarde men zich accoord met deeisclven door het hoofdbestuur der Algemeene Nederl. Vereeniging van Spoor— en Iramwegper- soneel geformuleerd uit de eischen der ver schillende afdeeling ingokomen en welke bij eventueele staking tevens aan de directien der Hollandsche en Staatsspoorwegen worden voorgesteld. Sedert Donderdag staat te Bergen-op Zoom een trein gereed met 11 waggons en een munitiewagen, in staat om 5U0 man

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5