BUITENLAND. H[NNKNLANdT Engeland. Duitschland. Italië en (lan 't gekleurd glas. Langs de wanden in de muren verschillende kasten en midden in 't kfttis, waarin talrijke laden, voor de verschillende boekendit kluis is steeds des daags geopend, 's-nachts gesloten en wat er den ook gebeure, alles kan verbranden, doch de kluis zal zijn kostbaren inhoud ongeschonden bewarennu de respectakble ijzeren deuren en dito muren zijn U daar voor een waarborg, dan nog eenige boeken kasten en briefloketten voor alle agent schappen. Voegen we hier nog bij dat voor ventilatie uitstekend is zorg gedragen, en dat deze zaaljis voorzien, j ls trouwens alle kamers, van centrale verwarming 't welk een zeer prettige temperatuur geeft, dan kan men zich een idee vormen van dit kolossaal bureau, dat bier met de eischen des tijds, van gemak maar vooral met die der hygiene rekening is gehouden. Van hieruit komen we op een doorgang waar een brandkraan metslangen voorjgeval van nood is aangebracht en dalen dan af naar bet sous-terrain. In 't sous-terrain komen we eerst aan een ruime kamer ingericht tot archief, deze heeft een gepantserde deur, is overigens geheel van ijzer en steen saamgesteld, met enorme zware muren, zoodat deze bij brand ook geheel gevrijwaard is. Wij gaan van hieruit in de kolossale wijnkelders, die onder de vestibule en 't geheele kantoor doorloopen en geheel naar alle eischen van T vak zijn ingericht, deze zijn o. m. eveneens van de leidingsbuizen der centrale verwarming voorzien, waarvan men hier de stook-gelegen- heid vindt. Wij keeren dar. weer terug naar den doorgang en hebben als we opwaarts zien hier een prachtig gezicht tot aan het dak, ook van gekleurd glas. Laten we hier maar mee zeggen, dat de trappen, en dat zijn er heel wat, allen zeer kunstig zijn bewerkt en ook door een kunstenaarshand zijn ont worpen en geplaatst, zoodat zij voortdurend wentelen en een vierkante ruimte midden in openlaten, zoodat men hierdoor liet gezicht krijgt wat we hierboven beschreven, van onder tot boven en omgekeerd. Als de zon op dat dak schijnt, geeft dat een zeer mooi effect, door de kleuren van 't glas. Nu we hier toch nog op den doorgang staan, tnsscheu kantoor en directie-bureau weiischen we er nog even op te wijzen, dat 't laatstgenoemde (lus van drie zijden is te bereiken, vanuit de vestibule, vanuit de spreekkamer en van af den doorgangdus alles is zeer gerievelijk onderling verbonden. Naar boven gaande is hier nog eene groote zaal gereserveerd om, als 't noodig is, bij uitbreiding nog voor 't personeel te dienen en aan de straat eene ruimte eveneens voor ;t. zelfde doel. Hier bevindt zich de buiten uitstekende toren, waaronder de initialen van de Maatschappij zijn uitgehouwen en h'-t wapen daarvan; vanuit dit torentje heeft men een ruim gezicht door de geheele straat weer stijgende geven de ramen aan alle zijden een heerlijk gezicht over den polder, de dorpen in 't overland en aan den anderen kant over de heide en is hier de ruimte bestemd als bergplaats voor boeken enz., nog hooger voert een trap naar 't platdak, dar nog een flinke ruimte biedt. Op de hor lessen van den t rap, overal lange smalle gekleurde ruiten, wat een prettig frisch gezicht oplevert Alles geeft den indruk van sierlijkheid en kunst naast stevigheid, degelijkheid en gerief. Laat ons er nog bijvoegen dat alle kamers groot en klein, onderling telefonisch en electrisch verbonden zijn, evenals met het oude kantoor, dat voorloopig in gebruik blijft, dan gelooven we dat onze lezer, die wij zoo trouw mogelijk door het monumen tale. gebouw, een waar sieraad in onze ge meente, hebben rondgeleid, denzelfden indruk zal hebben gekregen als wij, den indruk dien we hierboven weergaven en uitgedrukt ligt in de woorden, dat hier kunst- en degelijk werk is geleverd, hier is rekening gehouden mei de eischen van tijd en hygiëne en partij ge;rokken van de nieuwste uitvindingen op verschillend gebied. Van harte wenschen wij de directie geluk bij T betrekken van dit nieuwe kantoor en spreken (le^beste wenschen uit voor de toe komst der Mij. en voor de directie persoonlijk. Den b.kwamen bouwkundige, den ont wei per van dit kunstwerk, den heer Bouman uit Tilburg, de uitvoerders de heeren De Wad en Graaff een woord van lof voor 't geen hun geest en handen daarstelden KBWirtOtm katie voor de kardinalen en de bisschoppen heeft plaats gevonden in zijn afwezigheid) doch Zondag meende de dokier, dat maar beter was den paus zijn zin te geven en zoo heeft Leo XIII dan op het middaguur in rle Troonzaal de pelgrims uit Belgie, Berlijn en Weenen ontvangen, vijf dnizend in getal, welke geloovigen de paus meende niet langer te mogen laten wachten zonder zijn plicht te verzaken. Kr werd niet gesproken de pelgrims trokken langs den paus en de paus gaf hun zijn zegen. De geestdrift der pelgrims was groot. De kardinalen Gruscha en Kopp waren er bij tegenwoordig. Volgens de >Tribuoe« zou nu bepaald zijn, dat de c/aar eerst in November naar Rome zal komen. De toebereidselen voor de versiering van den weg, langs welken keizer Wilhelm zijn intocht in Rome zal doeu, zijn reeds een aanmerkelijk eind gevorderd. Standbeelden eerepoorten en monumenten zijn reeds in bewerking bij schilders en beeldhouwers, als gold het 'de „joyeuse rentre" van een overwinnaar en volksbevrijder en niet de aankomst van den keizer van Duitschland na een gemoedelijk spoorreisje WAALWIJK, 11 Maart 1903 Langstrnatsche administratieve Vereeniging. De vergadering der Langstraatsche ad ministratieve Vereeniging Zaterdag te Waalwijk, was maar schaars bezocht. Geen werkstaking maar te veel werk der titularissen was daar van de oorzaak. De statuten verder gewijzigd naar aanleiding van bemerkingen van het Dept. van Justitie, welke niet alle gegrond voorkwamen, on. de vraag „wat verstaat men onder eene voltallige vergadering Wij meenden, dat in navolging van de slot-aliuea van art. 50 der gemeentewet, hierover eene vaste meening bestond, toch hebben wij het woord voltallige vervangen door„eene vergadering, waarin alle leden aanwezig zijn." De vraagpunten werden achtereenvolgens behandeld en nos. 3, 4, 5 en 7 ontkennend beantwoord. Vraag 6. Maakte de Regeering vroeger bezwaar honden naar hunne grootte ver schillend te belasten, thans schijnt eene dergelijke bepaling in eene verordening tot heffing eener belasting op de honden houd baar, daar dergelijke bepalingen in sommige gemeenten in toepassing zijn. Volks-concert Het in ons vorig nummer aangekondigde volks-concert op Zondag-avond 1.1. was druk bezocht. Zooals onze lezers weten werd dit gegeven ter vervanging van het matinee, dat door de liedertafel aan 't Waalwijksche publiek was toegezegd, om ook het volk nogmaals te doen deelen in de hulde aan Leo XIII ter gelegenheid van zijn 25-jarig pontificaat. De zaal was, zooals we hierboven zeiden, ten 7 uur reeds goed bezet en de president der vereeniging, de weled. Heer Herman Zegers riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, wees op het gewichtige van de gebeurtenis die hier zoo luisterrijk mo gelijk werd herdacht, wat een luid applaus uitlokte. De liedertafel gaf vervolgens //De Marte laren in 't Colyseum en de Leo-Cantate wat de uitvoering dezer nummers betreft, het zal onnoodig ziju na ons verslag in ons nummer van 1.1. Woensdag, hier veel over te zegen, alleen dit de uitvoering was uitstekend, er werd kranig, krachtig en en zuiver gezongen in beide stukken. Nogmaals nam de president daarna 't woord om allen te bedanken voor limine tegenwoordigheid en attentie; hij zag daar in een bewijs dat 't vulk waardeerde wat door de liedertafel werd gedaan, hij dankte voor de hulde hierdoor aan den grijzen kerkvorst gebracht, dankte de liedertafel voor hare moeite, den ijverigen secretaris voor zijne zeldzaam heerlijke rede van 1.1. Dinsdag om ten slotte den hartelijken weuscli uit te spreken dat Leo XIII nog vele jaren het roer van Petrus mocht be sturen tot heil van Kerk, Maatschappij en 't volk in T algemeen. Deze met vuur en overtuiging uitgespro ken, welgekozen woorden wekten daverend bravo's en de liedertafel zette het heerlijke „Domine salvam fac Reginam nostram" in en biermede was deze k. rte doch krachtige uitvoering, de spontane hulde aan Leo XIII en tevens het laatste nummer van 't pro gramma der viering van 't Pausfeest in onze gemeente ten einde De marine—begrooting beloopt to'aal pre cies 35.836.831 pond sterling, dat is een verhoogde uitgave van 3,202.000 pond ster ling, alleen bestemd voor herbouwen, repa- ïve-m en onderhouden van schepen. Men heeft het getal aan officieren en bemanning gebracht op 127.100, hetwelk een vermeerdering aantoont van 4600. De directrice van de stichting voor adel lijke dames te München, die een dienstbode li achtte te vergiftigen, freule von Heusler, is veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Het meest weerzinwekkende in deze dame is wel, dat ze de verpleegden schandelijk behandelde en tegelijk diepe devotie hui chelde. Zaterdag heeft de paus, op raad van zijn dokter, nog rust gehouden (de vastenpredi— Politiezaken. üe onlangs ontslagen machinist der Waal wijksche Stoomschoeneufabriek voert sedert heel aardige praktijken. Van hieruit heeft hij eenige dagen rond gezworven en toen het hem aan geld begon te mangelen, heeft hij hierop een goed middel weten te vinden. Hij heeft bij eene firma te Breda in naam der bovengenoemde schoenfabriek eenige bestellingen gedaan, heeft een bedrag van t 15 als voorschot voor reiskosten die hij voorgaf niet voldoende te hebben meege kregen, weten machtig te worden en heeft daarenboven eenige artikelen die hij vertelde direct te moeten gebruiken, medegenomen. Toen nu genoemde firma aan de fabriek de bestelde goederen had afgezonden en bericht ontving dat men hier van de zaak niets wist, kwam de aap uit de mouw, de sluwe oplichterij werd duidelijk. De man was toen hij een en ander daar bewerk stelligde reeds een 3 tal weken ontslagen, en had natuurlijk geen enkele opdracht en heelt zich zoodoende door de sluwe oplichterij voor een tijdje willen bergen. Nu de po litie doet streng onderzoek en zal hem wel weten te vinden en voor langen tijd vrij logies enz. verschaffen. Nog een staaltje van brutaliteit van dezen man kwam ons ter oore. j Toen hij in Breda kwam, ging hij bij eene weduwe in de kost, voorgevende een schip met steenen wachtende zijnde, dat voor een steenfabriek onder zijn toezicht moest worden gelosthij nam zelfs een 4 tal werklieden aan, liet zich bij de vrouw best opscheppen en na 5 dagen was hij verdwe nen, zonder iets te betalen. Van de volgende zaak is aangifte gedaan bij de politie, door een opkooper van schoenen te Amsterdam Volgens zijne ingediende beschuldiging kocht hij van eene firma te Waalwijk 53 paar dames-, onder-vrouwen- en meisjes laarzen, nl. chroom, satijn en elastiek, voor een waarde van f 120. Hij ontving hierop 4 (loosen en bij opening bleek dat. een daarvan was volgens conditie, de drie andere met 30 paar kinderpantoffeltjes, van 't minste soort, ougeknipt en ongehoord met enkele paren bruine kiuderlaarsjes van geringe waarde. De firma in kwestie houdt staande dat verkocht is 58 paar goed, waarmede ver staan wordt alles, wat men heeft. De politie die de doozen in beslag heeft genomen, doet ijverig onderzoek, maar staat voor een moeilijk gevalaan de eene zijde wordt, bedrog vermoed, aan de andere zijde is 't hier eene mondelinge handelszaak tusschen twee personen. Zekeren S. en W. werden onlangs alhier bekeurd wegens strooperij met geweer, en daarvoor veroordeeld voor 't kantonge recht. Volgens hen berust dit proces-ver baal op een vergissing van den polderveld wachter, doordat deze de personen zou hebben verwisseld, nl. de eene die proces kreeg voor schieten en geweerdragen en de Jmdere alleen voor over 't land loopen. S. werd alleen van 't laatste beschuldigd, V. van 't eerste. Zij zijn daarom in hooger beroep gegaan. Nu werd S. gisteren als getuige te 's Bosch gedagvaard teg-m V., en S. ver klaarde onder eede dat hij 't was die ge schoten had en 't geweer gedragen, niet de beklaagde. De veldwachter daarentegen hield onder ambtseed 'm staandp, dat V. de schuldige was, waarna S. onmiddelijk als verdacht van meineed, in hechtenis werd gehouden. Stierenkeuringen. In het district Waalwijk worden de vol gende keuringen gehouden, ter verbetering van 't rundvee in Noord-Brabant Te Heusden op 14 Mei, 13 Juli, 14 September, en 14 December, telkens des voormiddags te 10 uren. Te Waalwijk op 14 Mei, 13 Juli, 14 September en 14 December, telkens des namiddags te 3 uren. Te Almkerk op 19 Mei, 15 Juli 10 September en 16 December, telkens des voor middags te 10 uren. De uitgeloofde pnmiën zijn als volgt: le keuringsplaats Heusden, een le van f 40, een 2e van f 25 en een 3e van f 25 2e keuringsplaats Waalwijk, een le van f 40 en een 2e van f 30. 3e keuringsplaats Almkerk, een le van r 40 en een 2e van f 30. Op 24 April a. s. des voormiddags om 11 uur zal op de markt alhier door de Provinciale Commissie voor de ondersteu ning van rijkswege van de veefokkerij in Noord-Brabant worden gehouden (1e stieren keuring voor het district Waalwijk Tot het district Waalwijk behooren de gemeenten Almkerk, Andel, Baardwijk, Besoijen, Bokhoven, Capelle, Drongelen, Drunen, Dassen, Eugeleu, Giessen. Hedik- huizen, Heesbeen, Herpt, Heusden, Meeu wen, Nieuwkuik, Oudheusden, Rijswijk, Sprang, Veen, Vlijmen, Vrijhoeven,-Cappel, Waalwijk, Waspik, de Werken, Werkendam, Woud rich em en Wijk. Dc Tariefsherziening. Naar van vertrouwbare zijde gemeld wordt, zijn de ontwerpen van de nieuwe tarief wet en het nieuwe tarief in de laatste helft der vorige maand door den Minister van Financiën toegezonden aan de Commissie voor de Handelspolitiek, de Kamers van Koophandel en nog andere colleges, met verzoek er binnen drie maanden advies over te willen uitbrengen. Seherpschuttersvcreoniging gevormd uit de dd Schutterij van 's—Uertogenbosch. opgericht 4 September 1863, en als rechtsperoon erkend bij Koninklijk Besluit van 9 Maart 1894, No. 29. Beschermheer de Burgemeester van 's-Her togenbosch, Jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Willebois. Het Bestuur der Scherpschuttersvereeniging gevormd uit de d.d. Schutterij" van 's-Her- togenbosch, zal ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging een grooten schietwedstrijd geven, bestaande uit korps wedstrijd geweer M. 9571 en vrije baan geweer M. 9571, revolver, flobert en cilindergeweerafs'and geweer 150 Meter, te houden op 15 en 16 Augustus a. s. Cireulaires werden dezer dagen aan ver schillende vereenigingen toegezonden. Mochten er vereenigingen zijn welke deze nog niet ontvingen, dan worden zij beleefd uitge- noodigd deze aan het Bestuur aan te vragen. Het Bestuur, Kapt. J. A. M. SCHEPPERS, Voorzitter. Keuring-miliciens. De officier van gezondheid dr. de Jong te 's-Bosch is aangesteld tot keuring van de miliciens voor Waalwijk, Osch, Eindho ven en Tilburg. Waterstand. Door den hoogen waterstand staat alles oin Den Bosch weer blank. De weg naar Engelen is al onder geloopen en die naar Pettelaar loopt groot gevaar. Voor de af sluiting der watertoegangen der stad en voor het in werking stellen van het stoom gemaal houdt men zich al gereed. Boissevain over Sohaepman. Onder 't opschrift „Schaepman's Rome" Van bevat //Het Handelsblad" een artikel dag tot dag, dat aldus begint Gedurer.de de week waarin Paus Leo XIII, boven alles eerwaardig door karakter edel voorgaan en hoogen ouderdom, zijn ubileuin vierde, dacht ik telkens aan dr. Sch-jepman den Nederlandsche zanger van Pausdom, wiens dood een leegte heeft ge bracht ook in mijn leven. Want sinds we heide jong waren heeft er hartelijke vriend schap tusschen ons bestaan, ofschoon vele onzer overtuigingen en meeningen lijnrecht tegen over elkander stonden. Maar aan onze katholieke kunstenaars en dichters kan "-en allerminst onverdraagzame afgeslotenheid en eigen beperkten kring van geloofsgenooten verwijten. Hun sympathie en vriendschap kan de meest onvoorwaardelijke politieke en theo logische tegenstander winnen, die op auder terrein hun hand mag drukken, en ik ben er fier op dat twee der merkwaardigste en geniaalste Nederlandsche katholieken der laatste halve eeuw, Alberdingk Thym en Shaepman mij met hun vriendschap vexeerden. Toch werden eigen overtuigingen nooit verzwegen of verzacht in de vriendschappelijke gesprekken. Integendeel. Maar het was juist in dien omgang dat ik het edele ka rakter en de heerlijke oprechtheid van het geloof en de overtuiging leerde waardeeren van Alberdingk Thym en Schaepman, wier gaven en kunstuiting zoo buitengewoon weinig op elkander geleken, doch in deze broeders waren. Veider zegt de schrijver o. a. nog; Neen, zijne verzen waren niet van „mijne soort." Ik heb omdat ik den dichter liefhad telkens weer gepoogd oprecht iets goeds er van te zeggen. maar het ging niet. En toch, welk een waar dichter was hij. Ik herinner mij woorden vau hem, gesproken op wandelingen in de bossohen achter Rij senburg en Driebergen een gesprek met hem gevoerd, toen ik hem op het seminarie geluk kwam wenschen met zijn 25-jarig jubileum als priester... nooit kan ik ver geten de geestdrift, den gloed waarmede hij sprak over zijn idealen, zijn kerk, den Paus en het eeuwige, het heilige Rome. Welk een oprechte, innig overtuigde en bezielde priester van de Roomsche Kerk was hij 1 Hij deed de poëzie van haar symbolen be grijpen en liefhebben. //Gelukkig" noemde hij allen die voor die kerk mochten lijden en vervolgd woiden. En zoo ik nog overtuigd had b?hoeven te worden dat de meest geestdriftige ultra- montaan tevens een trouwe vaderlander kan zijn, wiens hart en hand verpand zijn aan zijn geboortegrond, dan zou hij mij die overtuiging geschonken hebben. Hij had ons volk lief, hij gevoelde zich er den zoon van, bleef op en de op Neder lander, en het knoestige, ruw-oprechte, dat een van de eigenschappen van ons ras is zoo hier als in Zuid-Afrika, kenmerkte hem. Nieuw Guinea. Prof. Wiohraaun, leider van de weten schappelijke expeditie naar noordelijk Nieuw Guinea (Humboldlbaai) heeft door bemidde ling van den resident van Ternate de ge legenheid gehad, om, voordat hij naar bet noorden van het groote eiland vertrok, de Zuidkust, van Paktak af tot aan het eiland Lakahia (Etnabaai) te bezoeken. Om door onbekendheid met taal, zeden en gewoonten onaangenaamheden met de bevolking te vermijden, werd de hoogleeraar vergezeld door den taaiambtenaar J, S. A. van Dissel. Op dezen tocht zijn merkwaardige ont dekkingen g edaan, o.a- die van een groote minerale bron in de buurt der Etna-baai. Ook werden de reeds van oudsher bekende steenkolenlagen op Lakahia nader onderzocht en prof. Wichmau is van oordeel, dat een ontginning daarvan zeker niet minder looneud zou zijn dan die van de Oinbilien- kolenvelden op Sumatra, ofschoon de hoe veelheid op Lakahiea waarschijnlijk niet zoo groot is. Onze landgenoot, de heer M. Speel man te Sjanghai, is door den Russischen minister van financiën benoemd tot gedeele- geerde van Rusland in de bankierscommissie voor de Chinecsche schadeloosstelling te Sjaughaai. De Russische vordering bedraagt ougeveer 80pCt. van het totaal bedrag van 450 mil- iioen haikwan taels. In deze commissie van 9 vertegenwoor digers der verschillende mogendheden hebben nu 2 Nederlanders zitting n.l, de heer Speelman voor Rusland en den heer van "Walree, agent der Nederlandsche Handel maatschappij, die den heer Speelman opvolgt als gedelegeerde voor Nederland. TWEEDE KAMER. Voor den ingang van de publieke tribune der Kamer was een talrijk publiek, waar onder veel socialisten. Er werd handel in plaatsen gedreven. Het lid Troelstra is gekomen in gesloten rijtuig en ging onder een kalm doch veel belangstellengsvertoon van zijn partijgenooten de Kamer binnen. Minister Kuijper kwam onopgemerkt in gesloter. rijtuig. Minister Loeff werd bij zijn komst, in de Kamerzitting door vele leden met zijn her stel geluk gewenscht. De tribunes en loges zijn stampvol. Behalve de minister van koloniën zijn alle ministers tegenwoordig. Aan de orde waren de interpellaties van de leden Mees en Troelstra. De voorzitter wees er op, dat de inge diende wetsontwerpen buiten debat moesten blijven. Het lid Mees achtte thans het tijdstip voor een kalm overleg beter dan dadelijk na het gebeurde einde Januari. Spreker interpelleerende stelde allereerst de vraag, heeft de regecring geen aanleiding gehad om voorbereid te zijn op een werk staking, waarin ook het spoorwegverkeer dreigde betrokken te worden luterpellant vooropstellende, dat uit de regeeringsmededeeling blijkt, dat de spoor wegstaking de regeering heeft overvallen, meende toch dat voor gestelde vraag vol doende gronden bestonden. Hij herinnerde aan de uitlatingen van den minister van waterstaat op den 19 Dec. j.l. in de Kamer en vroeg of het onderhoud dat minister Kuijper in December met een bestuurslid van de veemarbeiders heeft ge had, niet in eenigerlei opzicht heeft doen vermoeden dat de moeielijkheden in het transportbedrijf zich ook tot de spoorwegen zou kunnen uitbreiden en ook vroeg spreker of er geen voorteekenen o. a. aan het depar tement van waterstaat waren waargenomen die wezen op een groote spanning in het spoorwegbedrijf. Ten aanzien van deze laatste vraag wees interpellant op verschillende feiten betref fende klachten van het spoorwegpersoneel. Hierna stelde spieker zijn tweede vraag: Op welk standpunt heeft de Regeering zich geplaatst, toen zij kennis kreeg van het feit, dat in het spoorwegverkeer een gedeeltelijke staking plaats had en van het gevaar, dat die staking zich verder zou uitbreiden Deze vraag toelichtende ging spreker de gebeurtenissen in den laatsten tijd na. Ook vroeg hij nog of (1e regeering sinds 28 Januari zich voldoende op de hoogte van den toestand 1 aat houden en wat er voorgevallen is op de conferentie tusschen de minister vau waterstaat en de gedele geerde der Hollandsche spoorwegmaatschappij. Daarna hield het lid Troelstra zijn inter pellatie daarbij schetste hij den ernst van den huidigen toestand. De tegenwoordige toestand was zijns in ziens veel ernstiger Ran in 1848, omdat het toen gold een hongeroproer als uitbarsting van een ongeorganiseerde volksmenigte, welke gemakkelijk door liet ontplooien van militair geweld tot ruste was te brengen. Thans is de toestand veel ernstiger en alles moet gedaan worden om daarin zoo speodig mogelijk verandering te brengen. Want weinig is noodig om een uitbarsting te bewerkstelligen en het economisch leven van ons volk in gevaar te brengen. Spreker wees er op dat de internationale federatiën van transportarbeiders reeds thans bezig zijn om in ons nationale oon- flict stelling te nemen en de Nederlandsclie transportarbeiders te steunen van geval van werkstaking. Lit Engeland kan op 1 ton gouds per week gerekend worden. Uit een en ander bleek, zei spreker, dat we groote gebeurtenissen wellicht te geinoet gaan. Daarom was 't hoogst noodig dat alles werd nagelaten tot onnoodige verergering der bestaande conflicten. Doel van spiekers interpellatie was dan ook om te trachten mede te werken tot snelle beëindiging van de bestaande spanning en voorkoming van nieuwe in de lucht hangende conflicten. Alles moet er op gericht zijn oin in plaats van verergering ontspanning te brengen. Wordt niet aan weerszijden met beleid en zelfverlooching gewerkt, dan gaan wij een tijdperk van geweldadige revolutie tegemoet. Interpellant ging hierna spoorwegtoe - standen na en schreef de schuld van «taking toe aan hen, die nooit hebben willen luis teren naar de 18 jaren lang geuite recht matige grieven en klachten van het spoor wegpersoneel. Spreker betoogde voorts, dat de staking niet het werk was van eenige raddraaiers en er evenmin mede beoogd werd een politieke manoeuvre of verplaatsing van het worge Spi event' 't S1 welke en c met buitei ninge 1900 M< met antwc weigc audie de st is 1 stand ge,e inger eigen plaat weze den niet niet den heeft voor gesel zijn te neut Iiim der de 1 opge secti opge pers loco val. bera telij de kun stak te v kun dan I steli beg: van een: vers I tnai Mei Bru tijd om onv van bij tiel raai toe wei dat stal der aar ons var en wo en dei ge; vei en Mi in Gi on mi zu Dc vri Re rei ha ha ge ge Onder den indruk van de overdrijving tengevolge der staking bij bourgeoisie en arbeiders is de groote, conservatieve pers opgetreden op zeer nadeelige wijze, waaraan spreker den tegenwoordigeu gespannen toestand toeschrijft. De artikelen in de groote pers hebben bij de spoorwegarbeiders den indruk gewekt, dat de regeering hun organisatie wilde n( 01 er ri: di st w zc di 't hi ra di sc h ii d b a n d v s!

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2