LANDBOUW. BUITENLAND. Duitschland. Engeland. BINNENLAND. Gemengd Nieuws 372ste Staatsloterij. Kopbemesting. Een lamp met bacteriënlicht. Pro- bronnen de zekerheid putten, dat de oorlogs- campagne tot in Augustus is verdaagd ik durl beweren, dat dit eiken redelijken grond mist. Al wordt de toestand allengs beter, de oorlogriekende berichten zullen er niet op verminderen. Engelands wrevel over den stijgenden Russischen invloed bij de Oos- tenrijksche Staten wordt met den dag he viger. Eene gebeurtenis der laatste dagen heeft daarvan wederom op verrasserde en voor Engeland pijnlijke wijze getuigd. De Engelsche deputatie, die de orde- teekenen van deu Kouscband onder de daar mede verbonden plechtigheden den Shall van Perzië kwam aanbieden, werd door het Perzische Ilof met de grootste enderschei ding ontvangen. Schitterende en luisterrijke feesten hadden plaat: om dit buitengewoou bewijs van vriendschap en waardeering, door Koning Eduard aan „de Rijzende Zon" ge bracht te vieren. De Engelsche deputatie was in de wolken, haar geestdrift steeg met het uur en zij waanden dezen politiek en slag reed* ge wonnen. Maar daar komt het laatste nummer van het feest-prograinma, de slot-apotheose, een revue over het Perzische leger. En wat kregen de Engelschen te zien een leger uitgerust als echte kozakken en gecomman deerd door Russische officieren Hoe de Engelsche magen dit Perzisch nagerecht „5 la Russie" hebben verduwd, beeft nog niet verluid. Door kopbemesting verstaan we gewoon lijk een overbemesting van suikerbieten en wel met cliilisalpeter. Een andere meststof toch wordt met overbemesting of kopbemes ting niet gebruikt. En met reden. Er zou bezwaarlijk een meststof te vinden zijn, die zoo gemakkelijk oplosbaar is in het bodem water en waarvan de bestanddeelen zoo spoe dig ten dienste der plantenwortels staan, liet zjn voornamelijk de suikerbieten, die men een overbemesting met cliilisalpeter geeft en het is dan ook met het oog op dat ge was dat ik van kopbemesting spreek. Ove rigens kan, alles wat ik over dit onderwerp te zi'ygen heb, ook gelden voor elke andere overbemesting. Ik wensebte in dit opstel de volgende vragen te beantwoorden 1 o. Is kopbemesting gewenscht Om deze viaag le beantwoorden, wensebte ik eerst een andeie te behandelen En wel Wat is b ter, het cliilisalpeter in ééu of meer partijen op deu akker uit te zaaien Om verschillende redenen zou ik willen bewereu dat li t in verreweg de meeste gevallen ge- wenseht is, het cliilisalpeter niet in eene doch in twee of drie partijen uit te zaaien. De voornaamste reden i' de volgende. ,/De plant leeft niet van afzonderlijke voedings stoffen, doch van een voedsel, dat uit af zondei I ijke voedingsstoffen is samengesteld, die i- der slechts dienst doen, als deel van hel g< lie-1." (Liebig). De kilien phosphorzuurverbindingen, die zich in den bodem bevinden, zijn niet alle direcl oplosbaar, zij lossen langzamerhand in den bu U rn op en staan dan ook in opeen volgende gedeelten de plant ten dienste. TelkVns als er een hoeveelheid kali eu phos- phó"/uur tot voedingsstof gereed is, moet moet er ook een hoeveelheid sal peter (stiksof) zijn. II.t komt mij voor, dat dit in een af doende reden is, om het cliilisalpeter iu par tijen ie geven. En, ter beantwoording van inijne onder lo gestelde vraag heb ik mijn ndënceiiu* slechts voort te zetten. Als de planten /.io t uit het zaad ontwikkeld hebben en tien akker bedekken, beginnen ook de WOr!i-D d-r planten hare oplossende kracht op de bodembestanddeelen uit te oefenen, liet kali en liet phosphorzuur gaan almeer in oplossing over. Het is gewenschtdat ook nu nog e n hoeveelheid chilisalpeter gegeven wordt, o.ii de vaste zekerheid te hebben, het straks bedoelde samengestelde voedsel in al zijn deelen aan de planten ter be schikking te stellen. En, wanneer de wor tels str.ks grooler worden, vindeu zede stikstof i n de overige voedingsbestanddeelen die mogelijk reeds iu diepere lagen is ge drongen ook daar. 2,i, Iv ui kopbemesting op bieten (of over- benies'iug op granen) ook wel eens onge- wensclite gevolgen hebben Ik sti l deze vraag, omdat ik bij ervaring w i-t, dat er vele laudbouwers zijn die groote vijanden van deze methode zijn. Inderdaad liet kan wel eens bij uitzondering gebeuren, dat >r na de kopbemesting een lange periode van droogte zou komen eu het chilisalpeter p.is na liet einde dier droogte in oplossing zou ireden. Het zou dan kunnen gebeuren dat de bieten zeer laat rijp zouden worden misschim in het geheel niet en dat zij in de. fabri k moeielijk te bewerken zouden zijn. Doch, gij '/.uit me moeten toegeven, dat een dergelijk geval een hooge uitzondering is, eu geen reden kan zijn, om een methode, die overig-ns zeer gewenscht is, niet toe te pa-sm. Al hebben we bij overbemesting in het algem en wat meer chilisalpeter bij hi t zaaien noadig dan wanneer de partij in eens gege ven wordt, dit mag den landbouwer niet weerhouden, een bemestingswijze, die doel matig gebleken is, na te laten. Aan de boereu, die op het punt staan, chilis. Ipeler in te slaan voor hunne suiker bieten, worden bovenstaande regelen ter toe passing aanbevolen. Behalve prins Eitel Friedrich is, als reeds gemeld, nu ook de kroonpiins door mazelen aangestoken. Laatstgenoemde bevindt zich te Luxor en de verdere reis is, met het oog op zijn ziekte, opgegeven. De keizer heeft telegrafisch bericht gezonden dat de kroonprins Egypte niet moet verlaten, voordat hij geheel genezen is. Te Bonn verzekert men, dat de oorziak van de ziekte der prinsen gezocht moet worden bij de zuster van een der Bonnsche studenten, die de smetstof le Bonn zou gebia:hi hebben. Ook andeie studenten le Bonn moeten aan mazeleu lijden. De toestand der prinsen gaat overigens vooruit. Engelands veel besproken, veel gehate en veel benijde minister van koloniën Joseph Chamberlain, is dan, sinds eenige etmalen nu reeds weer, naar we weten teruggekeerd op den vaderlandschen bodem, na zijn zoo verschillend beoordeeld bezoek aan Zuid- At'ika en in het bijzonder aan de nieuwe koloniën van het machtige Britsche Rijk de vroegere Zuidafrikaansche lepublieken Transvaal en Oaanje—Vrijs.a t. Hoe die teiugkeer geweest is. vraagt men in de allereerste plaats, omdat de mensch nu eenmaal een nieuwsgierig wezen is en wat de lesultaten van zijn reis geweest zijn, wi! men weten in de tweede plaats. Het is niet eens zoo heel gemakkelijk ant woord te geven op die eerite vraag, terwijl zoo op 't eerste gezicht toch verondersteld zou kunnen woiden, dat 't ganschelijk niet mogelijk is zich een denkbeeld te verschaffen van de begroeting des miuisters bij zijn entiée op grond van het getuigenis en de mede deelingen van ooggetuigen. De pariijdigheid in deze (niet zoo heel ver afstaand van oneerlijkheid) speelt ook in ilezi n een overwegenden rol: de een gewaagt van een terugkeer als waarop een regeere.id vorst trotseh had mogen zijn, de nder vertelt, dat te Londen de ontvangst geen schijntje enthousiast is geweest, zoodat het vertoon der politic aan hit Waterloo station, waar de minister uil Southampton in den namiddag aankwam, ganschelijk niet in overeenstemming was met de nieuwsgierige belangstelling der Londenaars, die ook Lord Roberts en andere bekende personen met de reputatie van één mkelen dag, geen bijzondere verwelkoming garen met een be- tooging van sympathie en Chamberlain, die vermagerd en danig gebruind is door de Zuidafrikaansche zon, niet meer dan een succès d'estime had. De Engelsche bladen hadden natuurlijk hun beste beentje voorgezet ter verkrijging van de volledigste relazen omtrent de ont vangst en geconstateerd wordt getrouwelijk, dat Chamberlain gekleed was in een overjas met astrakan kraag en dat hij wèl ziju monocle, doch niet zijn onvergankelijke or chidee droeg. Na de formeele begroeting en verwelkoming, waarin de familieleden des teruggekeerden natuurlijk een groot aandeel hadden en nadat de minister de redevoering had losgelaten ten aanzien van de vooruit zichten in Zuid—Afrika, nam de minister met ziju aanhoorigen plaats in den Londenschen trein en aan het Waterloostatiou waren aan wezig de premier Baltour en enkele collega's die met de politieke vrienden van Cham berlain, vriendelijk begroet werden en dan ging 't naar de particuliere woniug van den minister, op weg waarheen 't lang niet zoo geestdriftig toeging als verwacht werd. Dezer dagen zal de minister zich weder in het Lagerhuis vertoonen, voor welk schouwspel (dat niet zoo bijster interessant lijki) reeds weken vooiaf alle plaaisen op de tribunes genomen waren en Vrijdag a.s. woidt hij begroet en gevierd door de city-autori teilen met een banket namens de handels wereld van Londen, waarbij mede aanzitten oin te eten en tot stichting van Joe, ver tegenwoordigers van alle politieke partijen tot de uiteiste radicale toe, kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, de voornaamste van het koninkrijk door stand en geboorte en de vertegenwoordigers van kunsten en weten schappen een en ander op kosten der stad, daar de wethouders, uit jaloezie, niet wilden toestaan dat de burgemeester uit zijn particuliere kas dit eetpartje zou bekostigen. Nog aan den avond van den terugkeer des ministers, werd verteld, dat Chamberlain o zoo verrukt en tevredeu was over het resultaat van zijn reis; hij zou de toekomst voor het verworven of juister geüsurpeerde gebied, onder het mach'ige Brittanie ver— zckeid en gewaarborgd oordeelen. WAALWIJK, 18 Maart 1903. Examen. Bij het doet. rechisw. is te Utrecht ge slaagd dc heer W. vau Everdingen. St. Paulusvereeuiging. Op Zondag 5 April i. s. zal door de St. Paulusvereeuiging alhier eene algemeene ver gadering gehouden worden, ter verkiezing van een bestuur. Aan de beurt van aftreding ziju de hecren Timmermans van Turenhout, President. C. v. d. Heijden, Vice C. A. Ver wiel, Secretaris. A. de Bree, Peuningm. G. Coppeus, Commissaris. A. de Graaff, F. W. v. Liempt, P. Sweens, M. v. Loon. S. D. A. P. Van verschillende zijden ontvangen wij mededeelingeu enz. omtrent eene opgerichte afdeeling der S. D. A. P. Deze zijn echter zoo uiteenloopend en verward, dat wij ons tot deze mededeeliug bepalen, tot dat wij zelf de zaak grondig hebben onderzocht, dau deelen wij onze bevinding breedvoerig mee. Het eene bericht vertelt ons dat Sprang de zetel is, het andere weer dat de aid gevestigd is te Waalwijk. Ook de namen der bestuurs- en gewone leden zijn zeer verschillend; zoo zijn er personen die als bestuurslid werden opge geven en er in 't geheel niet hij behooren, zelfs niet als lid en omgekeerd. De een noemt het slechts eene vereeniging tot coöperatieven aankoop, de andere rond uit afd. der S. D. A. P. Het is daarom dat wij slechts bovenstaand mededeelen, tot dat .vij nader juist van de zaak op de hoogte zijn. Het neemt echter niet weg, dat er iets broeit, iets smeult on.angs met 't oog op de vergadering te Sprang en meer andere gelegenheden. Heeren socialisten werken bedaard, kalm maar onophoudelijk en met een taai geduld en naar verluidt en blijkt zullen ze in deze streken meer succes gaan krijgeu. En daartegen dient gewaakt en ter bestrijding daarvan zal men ons steeds in de eerste gelederen vinden. Mannen past op Stierenkeuring. Maandagmorgen had op de markt alhier eene tussclientijdsche keuring van jonge stieren plaats. Een 20-tal was aangevoerd. De provinciale keurit.g heeft plaats 24 April a. s. Gouden Jubileum Vrijdag herdacht de Z. Ew. heer Vincent Rijke, vroeger pastoor te Waalwijk, titans rustend pastoor te Boxmeer, den dag, waarop Z.Ew. vóér 50 jaren tot priester werd ge wijd. Van alle huizen dei buurt wapperden de vlaggen. De jubilaris droeg ter. 9 uur in de smaak vol versierde kerk die met honderden ge- loovigen was gevuld de II. Mis op en werd daarbij geassisteerd door den Z.Eerw lieer J. Glauderaans, pastoor te Wanroij, als Presbyter assistens, den WelEerw. heer A. Wevers, kapelaan te Waalwijk, als Diaken, en den Z.Eerw. A. Kuijpers, pastoor van de nieuwe parochie te Waalwijk als subdiaken. De Z Eerw. heeren J. van Ulft, pastoor te Nistelrode en J. Sinoldeis, pastoor te Nieuw- kuijk, fungeerde als cantores. Na het Evangelie beklom de'Z Eerw. heer J. Glau- aemans den kansel en hield eene meesterlijke, vau vuur en gloed tintelende, maar tevens uit het hart opwellende rede, tot text ne- rneud de woorden der praefatieGratias agamus Domino Deo uostro. Na de II. Mis weerklonk het /Te Deurn" en zoo eindigde de kerkelijke feestviering vau dezen dag. Bedelaars Dat men het best doet niet aan vreemde landloopers te geven, bleek gisterenmorgen nogmaals. Twee bedelaars hadden de door hen ontvangen aalmoezen gebruikt voor snaps en gingen al waggelende, tot ergenis van alle voorbijgangers door de streat, ieder met zijn kist met koopwaren op deu rug. Het weder. Als een bewijs van het vroege, heerlijke lenteweder kan dienen, dat men, naar men ons mededeelt, Zondag de nachtegaal reeds hoorde zingen. Politiezaken. Gisteren diende de zaak van den schoen fabrikant alhier tegenover den sehoenenop- kooper le Amsterdam, waarvan wij in een vorig nummer breedvoerig melding maakten voor den rechter van instructie te 's Bosch Aan zekeren v. d. M. die nog eenige weken te goed heeft, wegens voortdurende overtreding der leerplichtwet, is uitstel verleend tot 1 Mei. Lederindustrie. De directie der Ned. fabriek van leder en drijfriemen, voorbeen Gebrs. Prakke te Eibergen, heeft aan haar werklieden mede gedeeld, dat zij f 5000 wenschte te storten als eerste grondslag voor een pensioenfonds, waardoor haar werklieden boven 55 jaar een pensioen van s/i van het vaste loon wordt gegarandeerd, zoodra liet werken hun bezwaarlijk wordtzoolang zij nog werken willen, blijven zij voor hun beslaande loouen in dienst. Verder werd den ardeiders bene den 65 jaar een dadelijtc ingaande loons- verhooging vun 10 pCt. toegezegd. Koninklijke familie. Naar wij vernemen, zal ook dit jaar het gewone vijfdaagsche bezoek der Koninklijke familie achterwege blijven. Men meldt dat het Duitsche oorlogs schip Charlotte, dat Donderdag van Vlis- siugen naar Kiel vertrekt, tegen den middag van dien dag aan den Hoek van Holland ten anker zal komen, waar H. M. de Koningin en Prins Hendrik een bezoek aan het schip zullen brengen. Lichting 1903. Omtreut de plannen ten opzichte van de thans buitengewoon onder de wapenen zijnde miliciens der verschillende lichtingen is tot dusver alleen hekend, dat de miliciens, behooreude tot het blijvend gedeelte der lichting 1902, na het verstrijken van hun eersten diensttijd, in dienst worden gehouden. President Kruger. Wij vernemen, dat volgens een hij parti culieren ontvangen bericht, President Kruger zich binnenkort te VGravenhage zal komen vestigen. (N. C.) Het ministerie vun Marine. Naar de Stand, van welingelichte zijde verneemt is de benoeming van den nieuwen minister van Marine, daardoor vertraagd geworden, dat eerst liet denkbeeld is over wogen, in hoeverre het mogelijk zou zijn, om de beide departementen van Oorlog en Marine reeds nu tot één departement van Lands verdediging te vereenigeu. Het blad meldt Op deze vraag was een practisoh ant woord alleen daardoor te vinden, dat den geni-raal Bergansius een proef van een tweetal maanden mogelijk werd gemankt en eerst toen na afloop van die proel bleek, dat het niet mogelijk was heide departe menten onder één hoofd te brengen, zoolang zij elk voor zich in een afzonderlijk gebouw gevestigd waren en er geen mogelijkheid bestond om een localiteit te vinden, waarin beide te vereenigeu waren is tot de voor dracht van een afzonderlijken minister van marine overgegaan. Staking. De afdeeling Eindhoven van den 11.-K. Volksbond heeft de volgende motie, voorge steld door den voorzitter, met algemeene stemmen aangenomen De R.-K. Volksbond van Eindhoven en omliggende gemeenten, met ongeveer 1300 leden, spreekt zijne afkeuring uit over de aanvallen op orde en vrijheid, die in den laatsteii tijd door een groep werklieden iu Nederland gedaan zijn betuigt ziju ver trouwen in de regeering, tot waarborging aan den eenen kant der ware rechten voor den werkman en aan den andereu kant tot handhaving van noodzakelijke orde en gezag en besluit hiervan opname te verzoeken in de bladen en afschrift te zenden aan den afgevaardigde voor Eindhoven in de Tweede Kamer der Staten Generaal. Uesoijen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men bij de Wed. Klootwijk in dc Besoijenschen steeg twee ruiten uitge gooid. De dader is tot nog toe niet bekend. Kaatsheuvel. Zondagavond 1.1. bracht de hirmonie „Appollo" eene serenade met fakkeloptocht bij den VVelEd. ZeerGeld. Heer Dr. Rndiog die dezer dagen van z'n huwe lijksreis teruggekeerd is. D.R. toonde zich zeer gevoelig voor deze a tentie, dankte de muzikanten hartelijk en schonk ze een ruim onthaal in hun eigen zaal. Zeer veel belangstellenden en muziek liefhebbers waren natuurlijk bij deze serenade tegenwoordig. Ruuuisdonk, 14 Maart. Dat het der nieuwe associatie, bij name „Vereeniging lot verbe tering van het paardenras in deu Biesbosch en Omstreken", gevestigd te Werkendam", einst is met zooveel mogelijk te streven om te handelen volgens het doel harer oprichting, uitgedrukt in haren bovengenoemden, naam, biijkt ten duidelijkste uit het feit dat haar bestuur, tevens commissie van aankoop en vei koop van hengst of hengsten der ver eeniging, dezer dagen heeft aangekocht, voor dc kapitale som van Drie duizend Gulden, van den heer B. Ridder, welbekend haude- laar in luxepaarden en dekhengsten te Hark slede, bij Groningen, den „wijd—en—zijd" gunstig bekenden 5 jarigen, donkerbruinen, witvoetigen, hengst, genaamd „Martiu", hoog l 65 Meter, van Oldenburgsch ras, Groninger S.amboekliei.gst No. 100, Utrechtsch Paarden stamboek No. 52, (vader „Martin" no. 815 Ost. fr. Stb., moeder „Viola II", no. 657 Ost. fr. Sib.), verschillende malen bekroond, onder anderen te Utrecht, den 26 Februari 1902, met een eersten prijs van f700. Ook in Noord Brabant wordt genoemde hengst door de voornaamste deskundige beschouwd als te zijn een „eerste klasse dekhengst." Hij is gefokt bij de Gebroeders Ihnen, te Terheide, Oost-Friesland. Hij staat dagelijksch, behalve des Zondags, ter dekking van merries beschikbaar bij den heen L. Groenewege, Landbouwer op de „Auna Pauwlona Hoeve", polder „De Kievitswaard", aan den Bandtjk, onder de gemeente Werkendam. Dekgeld voor paarden van leden der ver eeniging dus van aandeelhouders van den hengst. f 10.per merrie, bij de eerste aaubieding contant te betalen Hiervan wordt f5. terugbetaald als het blijkt dat de merrie niet drachtig geworden is. Dekgeld voor paarden vau niet leden der vereeniging f 15.peï merrie, mede bij de eerste aanbieding con tant te betalen. Bij den hengsteuhouder Groenewege bovengenoemd is, tegen betaling van f 1.per etmaal (24 uur), gelegenheid tot stalling van menies. Kaainsdouksveer, 17 Maart. Zondagavond is alhier bij het aan boord gaan, de schip persknecht M. W. van de loopplank gevallen en verdroukeu. Hij was ouder den invloed van sterken drank. Gisterenmorgen is zijn lijk opgehaald. De Zondag in de R. K. kerk alhier ge houden collecte voor een te siichieu Hol— landsch college te Rome heeft opgebracht de niet onbelangrijke som van f 120. A.s. Donderdag zal in een der lokalen der voornia'ige openbare school de aanbe steding plaats hebben voor het te Ievereu brood ten behoeve van deu algemeenen arme. De sinds Zaterdagavond vermiste rente nier de V. te Raamsdonk is gisteren terecht gekomen. Men vermoedde aanvankelijk dat hem een ongeluk was overkomen, doch hij h cft slechts een uitstapje gemaakt. Meeuwen, Met groote'plechtigheid, feest betoon eu prachtige versieringen is de edel— achtb. Heer Burgemeester van Meeuwen, met zijne echtgenoote, die thaus na hun huwelijk voor het eerst onze gemeente betraden in gehaald. Het breedvoerig verslag omtrent de fees telijkheden, moet tot een volgend nummer blijven liggen. s' Hertogenbosch, 17 Maart. De R. K. Kics~ vereeniging alhiei heeft tegen het advies van haar bestuu--, besloten wèl een candidaat te stellen tegenover dien van de Vooruitstre vende Kiesvereeniging, die den heer Bertling als candidaal voor den gemeenteraad stelde en den candidaat voor de R. K. vereeniging in een ander dis riet geproclameerd, niet wensebte te bestrijden. Waarschijnlijk stellen de voorstre enden nu ook een tegencandidaat tegenover den candidaatder R K. in district III dr. v. d. Hagen. Ongeluk. Te Eygelshoven (L is de werkman A. V, van Heerlerhoide, die onder in een nieuw gemaakten put werkzaam wa? ouder een afvallende massa leem bedolven en gedood. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Diefstal. Door de oplettendheid van en der vrouwelijke beambten aan het postkantoor te Amsterdam werd ontdekt dat een postwissel vervalscht werd aangeboden. Politie werd ontboden, en toen bleek dat een zekere W., iogeereude in het tehuis van het Leger des Heils te Amsterdam, te Haarlem een postwissel had afgezonden, groot 25 cent aan zijn eigen adres. Bij ontvangst te Amsterdam bleek dat hij het vermelde bedrag veranderd had in f 90.25. De man is gearresteerd De 28jarige G. G., die Vrijdag door zijn patroon, den poelier E. te Zwolle, was ontslagen, haalde eergisteren valschelijk op naam van E. f 500 bij een kassiersfiriua, met welk geld hij er vau door ging. Hij werd gisteren, in het bezit van nog f445, echter door de politie te Deventer gearres teerd en naar Zwolle overgebracht. Heden morgen werd hij, op last van den rechter- commissaris, naar 't huis van arrest vervoerd. Verslonden. Een kindje van 7 maanden, een zoontje van de echtgenooten Victor Desmet, land bouwers op het gehucht Croisé, te Reekem, bij Meenen, is Zaterdagavond door een zeug verslonden. Rond 5 ure 's avonds was vrouw Desmet bezig met het gaaupad voor hare woniDg te schuren. De kleine lag te slapen iu zij ie wieg in de keuken. De achterdeur was echter opengebleven, en d: zeug, die in de weide liep, was langs aaar in huis gedrougen. Zij wierp de wieg om de kleiue rolde op den grond eu nu begon het zwijn den knaaji te verslinden. De moeder was zoo naarstig aau 't werk, dat zij van dat alles niets had gehoord. Toen zij binnenkwam, had de zeug ree.Is het hoofd van haren lieveling verslonden en was aan de handjes bezig. Tw:e vingers waren reeds afgeknaagd. Bij het zien van dat afgrijselijk tooneel viel de arme moe Ier in zwijm. Diefstal In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Parijs een diefstal gepleegd zoo brutaal als maar zeldeu wordt ondernomen een diefstal van onroerend goed midden in de stad. De dieven hebben een stuk vau het dak der Madeleine gestolen. Over een af stand van 50 meter hebben zij het koperen bedeksel losgemaakt eu meegenomen. fesor Hans Molisch te Praag heeft aan de Weensche Acedeinie van Wetenschappen de volgende belangwekkenden mededeeli ng toe- gezondeu Nadat het hem gelukt was een lichtgevende bacillencultuur na vijf minuten in haar eigenlicht te fotografeeren, maakte hij een bacteriënlamp. Deze bestaat uit een gioote kolf met eeu gelatine-laagje, dat tot een goeden ontwikkelingsbodem gemaakt is van de^bacteriën, die erop uitgezaaid worden. Reeds twee dagen na de uitzaaiing straalt de kolf door de tallooze, zich ontwikkelende bacteriën langs haar geheelen binnenwand een prachtig blauwachtig groen licht uit. Deze levende lamp blijft een week of drie licht geven. Men kan bij haar licht op het horloge en op den thermometer zien en op een afstand van twee meter het gezicht van den mensch onderscheiden. Daar dit koude licht volkomen zonder gevaar is, zou het van groot nut kunnen worden voor het ge bruik in mijnen, in kruitmagazijnen en als lokmiddel bij de vischvangst. Met deze lamp als lichtbron is het prof. Molisch mogelijk geweest, heel gemakkelijk ver schillende voorwerpen te fotografeeren. Het bacteriënlicht, vooral de stralen der licht gevende insecten als de glimworm, werd al meermalen door geleerden tot een voorwerp van onderzoek gemaakt, en de bewering is uitgesproken dat dit licht de eigenschappeu der Röntgenstralen bezat. Deze meening berust iutusscheu, zooals prof. Molisph aan toont, op een dwaling. Het bacteriënli »-bt werkt als gewoon licht. De Hoogste prijzen der le klasse. Trekking van 16 Maart. Prijs v. f5000 No. 18547 -1500 12260 100 16318 18841 13944 9599 Trekking van 17 Maart. Prijs v. f20000 No. 16641 - 2000 18986 - 1000 17567 11252 18278 - 400 2652 12528 u y 200 17169 - 100 19720 14976 12075 17365 18884 1723 4391

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2