Nummer 26. Zondag 28 Maart 1903. 26e Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht Brieven uit hst Hoorden. ^nnknlanTT INDUSTRIËELEN. HilTEjSLAND. Engeland. XIII. JAARMARKT te Waalwijk Don derdag 2 April. Tabak f20 per 100 K.G. f 5 per 100 K.G. jipïSSiSLa De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1902. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabneken voornoemd. van dc voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. 21 Sept. 1883- De Commissie belast met het opstellen van een adres, door de Nederlandsche looiers en verdere belang hebbenden bij de lederindustrie, te richten aan de hooge regeering ten einde eene herziening te verkrijgeit- onzer tariefwetsherziening, houdt, on der presidium van Mr. Bahlmann, lid der Tweede Kamer, eei.e vergadering op de Sociëteit „De Gezelligheid". Met algemeene stemmen wordt een uitgebreid en zeer gemotiveerd adres vastgesteld. id. Het Gemeentebestuur en de Kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg richten een krachtig adres aan Z. E. den Minister van W, H. en N. tot ondersteuning van het adres der ge meente Waalwijk, om de haven aldaar met eene schutsluis aan den eerlang te graven nieuwen Maasmond te ver binden, hetwelk niet alleen voor Waal wijk en Tilburg, dat door een stoom tram aan die haven verbonden is, maar ook voor de geheele nijvere Langstraat van groot belang zal zijn. 30 Sept. De liedertafel geeft een groot concert op Musis Sacrum als hulde betoon aan de bekroonden op de wereldtentoonstelling te Amsterdam. Een groot aantal bekroonden en gein- viteerden uit onze en naburige ge meenten woonden deze schitterende uitvoering bij. Vele toasten werdenf ook bij die gelegenheid afgestoken. 23 Nov. De exposanten uit de Langstraat bieden den heer J. B. Timmermans Wz. jurylid en president der sub-com missie alhier van genoemde tentoon stelling, een prachtig cristalleu tafel middenstuk aan, op zilveren voet, dragende de volgende inscriptie Aan het jurylid J. B.Timmermans Wz. Huldeblijk van de Langstraatsche be kroonden op de tentoonstelling te Am sterdam 1883. ■*-- 30 Nov. Op de begrooting van 1884 wordt f 6000 vastgesteld voor het aanleggen, van trottoirs. -3 Jan. 1884. Het 25-jarig bestaan der ti ekenschool wordt feestelijk herdacht. Het lokaal, waar de leeraren en leer lingen tegenwoordig waren, was smaak vol versierd. De president der commissie de heer Dr. L. G. van Heijst hield bij die gelegenheid eene rede waaraan wij het volgende ontleenen Den 14 Dec 1858 werden de heeren F. A. D. van der Klokken, P. J. van Gils, J. B. Timmermans, F. W. Brok, respectievelijk tot president en leden benoemd, terwijl tot secretaris de heer J. Smits en tot directeur de heer J. li. van Lieshout werden aangesteld. De heer L. D. van Heijst, burgemeester aanvaardde het beschermheerschap. Kort daarop werd de heer J. Meulkens aangesteld tot leeraar in het rechtlijnig en bouwkundig teekenen. De opening van den eersten cursus had plaats den 3 Januari 1859 met 22 leerlingen. De heeren A. B. van Lieshout en J. woord van hulde gebracht te hebben, deelde de Voorzitter mede, dat er door de leerlingen een teekenwedstrijd gehouden en hun later een vroolijke dag bereid zal worden. id. De teekening voor den ontworpen stoomtramweg V Bosch-Waal wijksche haven is, voor zoover onze gemeente betreft, bij het Dag. Bestuur ingeko men. Volgens die teekening zou de weg op de Zuidzijde van den keiweg gelegd worden, met een wissel op de markt. De remise zou komen aan de Oostzijde der haven, nagenoeg tegen over die der Noordbrab. Stoomtram wegmaatschappij. 10 Jan. liet post- en telegraafkantoor te Vlijmen geopend. 14 Jan. De heer J. v. d. Elzen, civiel— ingenieur, ontwerper en directeur van den stoomtramweg Tilburg-Waalwijk, in den ouderdom van slechts 29 jaren, plotseling te Tilburg overleden. Tot waarnemend directeur wordt benoemd de heer Laurey, chef van het materieel der maatschappij. 16 Jan. De heer Johannes Baptista Fran- ciscus van Gils, apotheker alhier en oud-lid van den geneeskundigen Raad van Noord-Brabant en Limburg over lijdt in den ouderdom van 47 jaren. 20 Feb. De Kamer van Koophandel te Breda richt een adres aan den Minister van W. H en N. ter ondersteuning van het verzoek van het Waalwijksche Gemeentebestuur om te verkrijgen, dat onze haven dcor ee;ie schutsluis met den Nieuwen Maasmond verbonden zal worden. 13 Maart. De Gemeenteraad besluit van de Provincie den straatweg over te nemen tegen eene vergoeding van f 5000. De liaau verleent concessie aan de tramwegmaatscbappij Bosch-Heusden- Waalwijk, tot aanleg van den tram door de gemeente. De voorwaarden zullen later nader wordeu vastgesteld. 15 Mrt. De ZeerEerw. Heer J. v. Kessel pastoor te Besoijen viert zijn gouden priesterfeest. Wegens den Vastentijd werd de openbare feestviering en het aanbieden vau de geschenken der Parochianen uitgesteld tot na Paschen 20 April. De Gemeenteraad besluit eene oproeping te doen naar de betrekking van directeur der gemeente-gasfabriek op een salaris van f800 minstens. Z. M. benoemt tot burgemeester van Nieuwkuik, met ingang op 4 Mei, den heer J. v. d. Aa, secretaris der ge meente. De Kamer van Koophandel en fa brieken te Amsterdam ondersteunt het verzoek van Waalwijk om onze haven door eene schutsluis met den Nieuwen Maasmond te verbinden. 3 Mei. Z. M. heeft benoemd, met ingang van 23 Mei, tot burgemeester van Capelle den heer H. J. Wellenbergh. 20 Mei. Brand te Besoijen. Drie huizen benevens twee schuren worden in den asch gelegd. 24 Mei. De onteigeningswet voor den Nieu wen Maasmond heeft alhier algemeen teleurstelling veroorzaakt. Van eene schutsluis ter verbinding van de haven met de Maas, noch van een stoomboot- veer tot herstel van de te verbreken communicatie met het Land van Heus- den en Altena is in het ontwerp sprake. 23 Mei. De heer J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk wordt met zijne gade, mevrouw A. C. van Heijst geboren van Dijk feestelijk ingehaald, id. Door Ged. Staten is aan den heer H. P. van de Ven vergunning verleend tot den aanleg en de exploitatie van etn stoomtramweg op den provincialen weg van 's Bosch over Vlijmen, Nieuw kuik, Drunen, Baardwijk naar Waal wijk met een zijtak van Drunen naar Heusden. 26 Mei. De Gilde St. Ambrosius teLoon- opzanp viert haar honderdjarig bestaan. tochis het niet opvallend, dat onze dertiende brief juist geschreven moet worden in deze dagen van abnormale spanning, van verkrachtiging van het recht, van sociale en economische monstruositeiten, welke ons eeuige wendingen van der volkeren ont wikkelingsspiraalgang doen terugkeeren. Immers, als wij hooren en lezen de taal van het comité van verweer, als wij ge- Meulkens namen, om hun hoogen leeftijd na eenige jaren hun ontslag. In hunne plaatsen werden benoemd de 27 Mei. Tot directeur der gasfabiiek wordt heeren Th. v. Delft en H. Meulkeas alhier. De school nam allengs in bloei toe, het aantal leerlingen vermeerderde ieder jaar en bedroeg op 1 Oct. 1883 reeds 59. Het bestuur was toen samengesteld als volgt Dr. L. G. van Heijst, "oorzitter Jud. Timmermans Wz., secretaris; Dr. J. B. de Haan, Jac. van Riel en Jud. Timmermans Bz. leden. Na aan allen, die tot de oprichting den bloei en bestendigen vooruitgang der school hadden meegewerkt, een benoemd de heer J. v. Dijck alhier, na loting met den heer P. Gloude- mans. Waren wij bijgeloovig, wij zouden aan bovenstaand z.g. ongeluksgetal een of ander toekomstig onheil vastkuoopen, doch ge lukkig zijn wij al behooren we dan niet tot de in deze dagen zoo rumoerige „Volks verlichter", over deze periode heen. En nietende kennis nemen van de eischen gesteld door de heeren machthebbers Oude geest en Petter, dan denken we onwillekeurig aan wat we in onze geschiedenis leerden van het „Comité4 du salut public.* Gelukkig dat wij hebben een regeering, die pal staat en tegenover de opruiende actie der heeren socialisten en anarchisten en tegenover de sirenenzangen van den leider der eersten, den politieken acteur Pieter J el lis. Over dezen tegenwoordigen „ridder der droevige figuur" gesproken, hij heelt in den laatsten tijd een goed stuk populariteit in geboet door zijn wel-is-waar bestudeerde tamme houding, maar dan toch in elu geval tamme. En gematigdheid onze lezers welen dit ook wel is zeker geen zwak der heeren socialisten. Dit ondervi iden wij hier, in ons goede stedeke Alkmaar meer dan voldoende. D moet weten, er zijn hier in den laatsten tijd heel wat lezingen en redevoeringen gehouden over de quaestie van den dag, de z.g. muilkorfwet. Gewoon lijk gaan deze vergaderingen uit van anti revolutionaire zijde en is dus alles, wat om trent die wet gezegd wordt, opbouwend eu verdedige id. Dit is natuurlijk niet naar den zin van de heeren socialisten, die dan ook gewoon lijk in grooten getale opkomen om den redenaar van debat en dupliek te dienen dat is hun recht doch hoe doen ze dat Wij hebben lner reeds menige vergadering bijgewoond, waar waarlijk niet altijd de wet in allen deele door de voorstanders verdedigd werd, maar die toch geregeld door de heeren tegenstand en dan voornamelijk de soci alisten in de war werd gestuurd, zoodat ze ten slotte of onder eej) oorverdoovend ru moer moest gesloten worden of zelfs door de politie kalmpjes uiteen gedreven. Een maal zelfs moest Mr. Mendels van Zaandam een socialistische advocaat, al zijn gezag als leider doen gelden, ja zelfs met een door slaand dreigement komen, om den redenaar van dien avond nog een laatste woord tc doen zeggen. Krijgen de heeren dan geen tijd genoeg, jora te debtateeren OordeeltNa de in leiding van den spreker (s) eer, uur debat en na de beantwoording van den inleider (s) nog een kwartier voor dupliek, terwijl dan het laatste woord natuurlijk zou zijn aan den spreker (s). Kan iedereen nu niet inet zoo'n regeling tevreden zijn Maar ja wel, dat laatste woord aan de spreker ziet, dat is het dat de heeren socialisten niet naar den zin is. Zij moeten het laatste woord hebben, immers zij zijn de alwetende» op dat gebiedhun woorden moeten nog dagen lang naklinken en niet verzwakt worden door de rake zetten van hun tegen standers, want, raak zijn deze soms. Zoo herinneren we ons van de laatste meeting van Alkmaar in verband met deze quastie deze ware zinsnede "an een der kranige ver dedigers der stakingswetT Heeft Troel stra moeite gekost, zoo zegt men, om bij zijn interpellatie in de kamer z,.o gematigd op te treden. Geloove wie het geloove wil wij zijn er van overtuigd, dat het niets dan tactiek was, niets dan coinediespel, om later te kunnen wijzen op 't vreedzame optreden der heereu socialistische kaïni rledeu, terwijl de re geering en met haar de bourgeois-partij met haar militaire maatregelen het verzet heeft uit geloktEn zoo is het inderdaad, doch nu ge noeg hiervan met bovenstaande wilden we in het betrekelijk rustige Zuiden door een oor- en ooggetuige even doen uit komen, hoe wa hier midden in de beweging staan. Eensdeels moge dit zijn aantrekkelijkheid hebben, anderdeelsis het voor eenigszins zenuwachtige naturen een overspannen tijd, die hoe eer hoe beter in zijn normale baan moet teruggevoerd worden en dat kan m.i. niet anders dan door spoedige behandeling der zooveel ge wraakte en even zooveel verdedigde wetsont werpen. Ook in de hoofdstad denkt men over 't algemeen zoo. Vooral de nij veren en han delslieden verwenschen daar den gespannen toestand, dien wij doorleven, want zij zijn de dupe van de geschiedenis. Hardnekkig heerscht buiten Amsterdam de meening, dat in de hoofdstad 't tot een uitbarsting komen zal en zij maakt huiverig om zaken te doen. 't Zal inteiressant zijn, om eerlang de cij fers tt, zien van het verkeer op onze spoor wegen zij zullen stellig trouwens dit is reeds gebleken, een aanzienlijke ver mindering toonen. De treinen voeren veel minder passagiers aan dan gewoonlijk vooral het contingent van dames, dat in uc hoofd stad een paar dagen komt om boodschappen te doen, is sterk verminderd. De menschen missen de zekerheid, of zij wel in den schoot hunner familie kunnen terugkeeren en daarom stellen zij hun bezoek uit of voorzien zich op een andere manier van hetgeen zij noo- dig hebben. Men kan dan ook in geer. winkel komen, of het ter sprake brengen van de dreigende staking is het sein voor e#n stortvloed van vau klachten over ongekende stilteper week worden duizenden guldens minder ont- vangen dan anders in dit deel van het jaar Ailes achten zulke winkeliers beter dan de tegenwoordige angstwekkende onzekerheid. Zij steken 't dan ook niet onder stoelen of banken, dat zij hopen op de aanneming der bekende wetsontwerpen wel-is-waar zullen zij 't dan eenige dagen, wellicht cenige we ken nog stiller krijgen, maar eerst wanneer le krachten zijn gemeten en zal zijn uitge maakt, wie overwonnen heeft en wie is verslagen, verwachten zij een zuivering van de lucht en een terugkeer van deu norma len toestand. Wij zeggen het den goeden vriend, van wien wij bovenstaande gegevens hebben, volkomen na: „Wat moet de schade wel groot zijn, wanneer men zulk een uiterste begeert!" Want hoe gaarne men het den winkeliers ook toegeeft, een uiterste is het in elk geval, daar de wetten een gevolg zijn van abnormale toestanden, door de anti-christelijke organisatie's in het leven geroepen. Hopen wij, dat het gemeen overleg in de kamer den toestand zoo be zweert, dat er voor altijd een einde gemaakt is aan de dwangperiode, successievelijk door de heeren „volksredders" in 'i leven geroe pen. OBSERVATOR. Zeer ernstige klachten misdrijf tegen ile zeden waren ingediend tegen sir Hec tor Macdonald. den commandant van dc iroepen op C ylon, tot voor enkele weken een algemeen geacht en gezien generaal welbekend uit den Zuidafrikaanschen ooi log. Toen deze klachten werden ingebracht is sir Hector naar Engeland vertrokken om raad te vragen aan zijn superieuren en vrienden in deze zaak. Hij zou uaar Ceylon terugkeeren en terechtstaan voor een krijgs raad. In de wetgevende vergadering is deze zaak ter sprake gebracht. De gouverneur deelde mee, dat generaal Macdonald het commando over de troepen niet weder zou aanvaarden, voor hij er in geslaagd was de onjuistheid der beschuldigingen tegen hem ingebracht, aan te toonen. Generaal Macdonald heeft zich gisterna— middag le Parijs, waar hij sinds Vrijdag 20 dezer vertoefde in het hotel „Regina", met een negen milimeler revolver van het leven beroofd, zonder achterlating van eenig schrij ven. Hij was eerst 50 jaar oud. Onmiddellijk heeft de prefectuur deu mi nister vau buitenlandsche zaken met het feit in kennis gesteld, opdat deze deu Brit- scheu gezant kon inlichten. Dc openbaarmaking van de beschuldigin gen in de New York Herald gister morgen, heeft Macdonald wel tot zijn daad doen besluiten. Hector Macdonald was de zoon van een Schotschen keuterboer en in zijn jeugd liep hij achter de koeien. Hij nam dienst bij de Hooglanders en tien jaar is hij bij den troep geweest. In Indiö had hij 't tot onderofficier gebracht en wegens een dapper feil op de expeditie naar Afgaoistan, gaf Roberts hem de keus tusschen een Victoria—ktuis of een bevordering lot luitenant. Macdonald koos het laatste, en snel rees hij in rang op. Hij was tegenwoordig bij Majoeba en na den slag gaven de Boeren in erkenning van zijn dapperheid hem zijn sabel terug. Tijdens dc laatste expeditie naar Omdoet man onderscheidde hij zich ten zeerste, en als kolonel ging hij naar Zuid—Afrika. Na den dood van generaal Wauchope werd hij bevelhebber van de brigade Hooglanders. Kort voor het ontzet van Kimberley had hij een gevecht met de Wet bij Koedoesberg; om Paardcberg wetd hij gewond, maar hij kon spoedig zijn bevel weer aanvaarden. Macdonald was generaal-majoor, comman deur van de Bad—orde (vandaar zijn titel Sir) en opperbevelhebber in Ceylon. Ziju bijnaam was Fighting Mac, de Vecht-Mac zijn dapperheid was spreekwoordelijk en hij was in het leger en bij het Eir-elsche volk in het algemeen zeer geliefd. Hij liep tegen de vijftig. Naar het heet, heeft Macdonald te Londen den minister van oorlog en den opperbevel hebber verzekerd, dat hij onschuldig was maar voor zijn eigen eer en die van het leger raaddeu zij hem aan zoo spoedig mogelijk naar Colombo terug te keeren en zich daar aau hel onderzoek van een krijgsraad te onderwerpen. Hij wordt te Parijs begraven. WAALWIJK. 27 Maart 1903. Tentoonstelling. Woensdag 1 April a.s. zd de termijn van nschrijving voor de tentoonstelling gesloten zijn en waarlijk het comité kan met de grootste voldoening neerzien op 'l succes hiermede bereikt. Begin dezer week reeds was de plaatsruimte in de machinehal geheel gevuld. Dil zal een gebouw worden van 40 bij 25 M. en de grootste en mees t gerenom meerde fabrieken op 't gebied van schoen- en leder-industrie hebben zich hierin van eene flinke plaatsruimte voorzien. /Ook de afdec- lingen schoenen en leder zullen een uit stekende indruk maken, ook hier zijn de inzendingen zeer talrijk. Het comité houdt zich thans onledig met bestekken en teekeningen in orde te doen brengen vrij spoedig reeds zal dus de aanbesteding van gebouwen, buffetten enz. kunnen worden verwacht, in een woord, op elk gebied is men nu druk bezig, om alles zoo luisterrijk en succesvol mogelijk te maken, waarbij op aller steun en medewer king wordt gerekend. Nieuw Tarief van invoerrechten. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën in het voor-onhveip van de nieuwe tariefwet, dat om advies aan ver schillende instellingen in den lande o.a. Kamers van Koophandel, is gezonden, voor gesteld, een recht te heffen op, o.ra. Overleer f 7.50 per 100 K.G. Fijn overleer, geiten en schapenleer f9.per 100 K.G. Zoolleer f4.50 per 100 KG. Schoenen 8°/0 Fijne schoenen als ver lakt, goudleer of met pelswerk gevoerd 15°/0 wat per sigaar ongeveer bedraagt 1/7 cent. Koffie Hond van Ncdcrlandschc Lederfabrikanten. Algemeene Veigadering te houden op Maandag 6 April 1903, des namiddags ten half twee te Tilburg in de zaal- der Konink— .ijke Liedeitafcl „Souvenir des Monlagnards", Willem II straat. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. Verslag van den Secretaris. 4. Verkiezing van 4 leden van het Bestuur wegens periodieke aftreding der heeren C. Ackermans, Jac. van der Made, Hul). Niessen en B. Verhagen. 5. Bespreking over dc middelen, aan te wenden tot verkrijging eener betere vei houdiog tusschen de hooge huiden - én lage lederpiijzen, een en ander in verband met onze circulaire vau 31 Januari 1.1. 6. Waalwijksche Tentoonstelling. De leden worden ten dringendste uitge- noodigd deze vergadering bij le wonen met het oog op het groote belang. Ten half een uur n.m. zal in hetzelfde gebouw eene bijeenkomst plaats hebben van het Bestuur. Tcekeuschool en Uerhnlings-onderwijs. A.s. Maandag zal door de commissie der teekenschcol op de gebruikelijke wijze de cursus wederom gesloten worden. Dinsdagavond loopt ook de cursus ten einde van 't herhalings onderwijs, liet doet ons genoegen te kunnen melden, dat beide curcussen trouw werden bezocht en te oor- deelen naar de tevredenheid der onderwij zers goede resultaten hebben opgeleverd. le. II. Communie. Morgen zal de plechtigheid der le. H. Communie alhier plaats hebben. Het getal der communicanten in de oude parochie bedraagt 70; dat in de nieuwe 20, welk laatste getal voor zulk eene betrekkelijk nog kleine parochie zeker groot genoemd moet wordeu. Onderwijzersvergadering. Dinsdag hielden de onderwijzers in het arr. Waalwijk eene vergadering op de zaal van „Musis Sacrum alhier. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend werden de notulen voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. De heer Ebela hield eene degelijke, zaakrijke lezing over „Het onderwijs in de aardrijkskunde", waarop een vrij levendig debat volgde. De heer v. d. Hammen hield een zeer interessante en boeiende lezing over „Een blik op den

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5