~cad!Iïïï7 LETTERKUNDIGE BIBLIOTHEEK De Tilbüigsctie Handelsdrukkerij DRUKWERK Pal- en Patronenpapier DE ECHO VAN HET MM Advertentiën. BLOEDARMOEDE ZENUWZWAKTE Correspondent. Het Katholieke Stuiversmagazijn Fransche Wijnen cn Cognacs. w Ingezonden stukken. Telegrammen. Burgerlijke staud. Handelsberichten. „LAMA QILNA" AN TOON TTELEN, aan Bollen Baardwijk VL AARDINGEN. 'I 'i i Dc toestand. Eerstdaags verschijnt de le aflev. van de bezorgd door De Leeraren van het R. K. Gym nasium te Tilburg. bereid uit Wijnen van de Levant en Peruaansche planten. Verrassende resultaten. Per lieele Literflesch f 2.59 halve f 1.35 WAALWIJK. VRAAGT TE EEN FLINK 'I I i i I 1 I I il toestand in de Langstraat in de Middel- ;euwcn", zoodat hem een luid applaus ten leel viel. Tot secretaris werd gekozen de heer J. Sbels te Sprang en tot vice-piesident «ie ice- M. van der llnrst to Loon-op-zand. Vog werd besloten dit jaar geenc feestver radering houden, mar aan de directie van iet schoolmuseum te Amsterdam eenige eermiddelen aan te vragen betnffende bet aardrijkskundig ouderwijs, die dan in de /olgende vergadering zullen worden tentoon gesteld. De lichtingen. M' n schrijft ons Voor 14 dagen is door den Mini-ter van Oorlog aan zijn amhtgenooten een rondschrij ven gezonden, waarin Z E. er op wees, hoe het zware van den hnitengewonen militairen dienst, die de tijdsomstandigheden \an de lichtingen van 19(H) en 1901 vorderen, nog verergerd wordt door de geldelijke schade, die tal van miliciens lijden. Wel wordt door enkele gemeentebesturen aithans een gedeelte van het salaris of het loon aan de betrokken personen uitgekeerd, maar dat is uitzondering op den regel. Die circulaire des Ministers heeft voor- loopig althans uitgewerkt, dat zijn ambt genoot van waterstaat, enz goedgevonden heeft, dat aan alle ambtenaren en werklie den, onder zijn departement vallende, de volle jaarwedde of het volle loon zal worden uitbetaald, zoolang zij onder de wapenen blijven. Bossche Katholiekendag. Het is ons aangenaam, zegt de Noordbr. wederom iets te kunnen mededeeleo, betref- lende den Katholiekendag vjor het diocees van 's Hertogenbosch. Na afloop van den goed geslaagden Nijmee^- schen Katholiekendag, werd in het uitvoerend comité de wet.schelijkheid geuit van eenige verbetering in het reglement. Dit heeft aanleiding gegeven tot ingrijpende wijziging en tot voiming van eene commissie van advies naast hel uitvoerend comité. Deze commissie van advies heeft eene uitgebrei dere bevoegdheid dan de vroegere Permanente Commissie. Na gehouden verkiezing door het uitvoerend comité is zij als volgt samen gesteld: Jhr. rar. O. van Nispen tot Sevenaer le Nijmegen Voorziter. C. C. Prinsen,*pastoor van St. Jacob te 's Hertogenbosch, onder Voorzitter. J. van Blarkoru te Stratum. Ch. Kieckens te Tilburg. L. van der Steen te 's Hertogenbosch, Secr. Binnenkort hoopt het blad het geheele reglement te kunnen bekend maken. Het Hof De Prins der Nederlanden vertrok Woensdag middag weer naar VIlage. Het voornemen bestaat, dat de hofhouding den 6den April het paleis 'tLoo weder a*.' betrekken. Leerplichtwet. De minister van Binnenlafldsche Zaken heeft aan de inspecteurs van het lager onderwijs om advies gezonden een voorstel inzake nieuwe ba pel in gen, betredende de administratie der Leerplichtwet. Alkmaar. Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Stateu-Geueraal in het district Alkmaar zijn candidaat gesteld de heeren jhr. mr. 1\ van Foreest (lib.), te HeiloJ. G. van Kuykhof (soc.-dem.), te Amsterdam; tnr. G. J. Sybrandy (anti-rev), te 's Gravenhage en C. A. Zelvelder (vrijz.- dem te Heerenveeo. De Pnciiicuteur van Atjch. Bij Kon. besluit is de luitenant-generaal J. B. van Heutsz bevorderd tot Grootkruis* in de Militaire Willemsorde. Tweede Kanier. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 31 dezer, des voormiddags te 11 uren, vermoedelijk ter behandeling van een wetsontwerp tot het in dienst houden van de militielichtingeu 1900 en 1901. Zijn de stakingswetten alsdan zoo ver in staat van wijzen, dat de commissie van rapporteurs haar eindverslag kan uitbrengen, dan zou tevens voor het uiteengaan der Kamer de dag van beraadslaging worden bepaald, welke dan na het Paaschreces zou aanvangen. Woensdag is bij de Tweede Kamer het regeeringsantwoord ingekomen. De verschijuiug van de Me morie van Antwoord over de stakingswetten is naar wij nader vernemen, nog afhankelijk van de overlegging daarbij van een overzicht der buitenlandsche wetgevingen te dier zake, waardoor nog wel eenige dagen kunnen verloopen alvoreus het stuk wurdt rondgedeeld. Ambachts en industrieschool. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging „Ambachts- en industrieschool voor Tilburg en omstreken, te Tillutg. De vereeniging Ambachts- en industrie school voor Tilburg en omstreken is geves tigd te Tilburg. Zij wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaar, aanvangende 1 Sep tember 1902. Het doel der vereeniging is het oprichten en i') stand houden van eene school voor ambachts- en iudustrie ouderwijs. Wij lezen in de //Standaard z/Ieder gpvoelt, hoe bitter hard het is voor de miliciens, die extra zijn opgeroepen dat zij duur het wanbedrijf der stakers ge noodzaakt worden den tijd, dien zij anders rustig thuis hadden kunnen door brengen, nu te no ten doorbrengen in de kazerne. Van harte hopen wij dan ook, dat spoedig de ontspanning in den toestand zoo beslis send moge worden, dat aan deze las', voor ben ten eind kome. Andere lichtingen op te roepen, gedoogt wet nu eenmaal niet. Doch bovendien, onze miliciens mogen niet uit liet oog verliezen, dat zij in andere landen levende, veel, veel langer onder de wapenen hadden moeten blijven, dan nu met inbegrip van dezen extra-diensttijd het geval is. Hier blijven miliciens 8% maand of hoogstens 12 maanden onder de wapem n in België, Duilschland, Frankrijk enz. en en 3d maanden. Stel dus al, dat ze thans drie maanden extra moeten dienen, dan zou dit nog slechts 11 r/s h 15 maanden zijn en du» altijd nog belangrijk minder dan elders. Bij ou9 is den dienst zooveel mogelijk verkort. Maar juist die korten dienst brengt dan ook onvermijdelijk met zich, dat in buiten gewone omstandigheden oproeping van met verlot zijnde miliciens eerder moet voorko men dan in het buitenland. Hetzelfde blad schrijft De uiterst langzame wijze, waarop bij ons de parlementaire molen maalt, heeft al thans dit goede, dat er aan de heethoofden tijd door is gelaten, om zich te bedenken. Op allerlei wijze komt het dan ook uit, dat wijzer zin bovenkomt. Men begint nu in te zien dat gewcldadigheden op niets anders dan op een finale nederlaag kunnen uitloopen en dat een stille staking van al- gemceneu aard moet mislukken, deels om dat een groot deel der werklieden niet zou meedoen, daar ze weten, dat ze beschermd zullen worden, en deels omdat blijkt, hoe de werkgevers en de burgerij vast besloten zijn voor een staking niet uityden weg te gaan, maar die rustig af te wachten en er niet voor te zwichten. Zoo behoudt ten slotte Nederlandsche kalme zin toch de overhand boven den op- ge woelden hartstocht. Het is de dag der befaamde interpel laties Mees en Troelstra. Een breede rij, meerendeels socialisten, heeft zich opgesteld voor dtn toegang der publieke tribune, ten einrle er een plaatsje te verwerven. Daar passeert een der Haagsche pastoors. Een stem uit de menigte roept onder bijval van velen Djiar heb je .z'»o'n opvrvfftn i)e hiermee bedoelde pastoor, bekend voor geen klein geruchtje vervaard te zijn, treedt op de menschenrij toe en zegt, doelend op den vastentijd Mijn goede vrienden, wilt jullie nu wel gelooven, dat ik dezer dagen nog niemendal gehad heb Verbazing! Stilzwijgen! De hongerige pastoor vervolgt rustig zijn weg. Donderdagmiddag zijn de sedert eenige weken te Tilburg gedetacheerde militairen, onder begeleiding van de muziek van werklieden van den heer Kessels, weder naar hun garnizoen vertrokken en vervangen door een ander gedeelte van het 2e reg infanterie uit 's-Hertogenbosch. Onder de wapenen honden der lichtingen 1900 en 1901. Ingediend is een wetsontwerp waarvan het eenig artikel luidt „De ingelijfden bij de militie te land van de lichtingen van 1901 1900, die ingevolge de bepaling van de eerste zinsnede van art. 110 der Militiewet 1901 krachtens Ons besluit van den öden Februari 1903 (Staats blad no 68) onder de wapenen zijn geroepen blijven onder de wapen zoolang wij zulks raadzaam oordeelen". In de toelichting tot dit wetsontwerp wordt gezegd, dat de gebeurtenissen, welke aanleiding gaven tot het onder de wapenen roepen krachtens art. 110 van de militiewet 1901 van de verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, nog niet zoodanig ver loop genomen hebben, dat het zich laat aanzien, dat genoemde miliciens, nadat zij zes weken onder de wapen zullen hebben doorgebracht met verlof huiswaarts kunnen worden gezonden. De geest onder de opgekomen militairen, in Bergeuopzoom is slechtvooral over den mondkost, de helft van het garnizoen is naar Nieuwersluijs overgebracht. Ook te Amster dam gaat 't slecht en worden in het geheim talijke vergaderingen gehouden en wordt hun optreden zeer vrij, dikwij's brutaal. Djainbi. Bij het departement van koloniën is, blijkens mededing in de Slot. (no. 74), ontvangen een van 27 dezer gedagteckend telegram vaude gouverneur-generaal van Nederlatidsch- Indie, nieldeude dat Pangeran Toemengoeng gevlucht is. (Het bedoelde telegram meldde indertijd, dat Pangeran Toemengoeng zich met groot gevolg had overgegeven. H ij is een der meest invloedrijke Djambische hoofden en was bestuurder van het stroomgebied van de Merangin.) De Stct. (no. 74) bevat een Kon. Besl. waarbij de met verlof in Europa aamvez'g; generaal—majoor der artillerie van het leger in Nederlaudsch Iudië, W. Booije benoemd wordt tot luitenant—generaal, commandant van het leger en chef van het departen ent van oorlog aldaar. Capelle, 26 Maart. Op h« den hier gehouden voorjaarsbeeétenmarl.: s omtrent 70 stuks vee aangevoerd. De handel was nogal levendig. Onze Burgemrt-sierr de edelachtb heer G Vermeulen Wis door H. M. di Koningin herbenoemd met ingang van 11 April a s. 1)lissen 27 Mrt. Een (hoge Maart is geld waard, zegt men in deze streek en ziende, hoe schoon het bouwland geschikt is om bewerkt, bezaaid en De poot te worden schuilt in dit gezegde zeker veel waarheid. Ook het weiland beginr bij dit weer op te fleuren. Eeuige landbouwers hebben hun jong vee r*eds buiten gebracht en dit doet reeds zijn maal met het jonge gras. De aansluiting aan het telefoor.net van Den Polder onder deze gemeente is reeds zoover gevorderd, dat palen en draad langs de Nieuwe S'.eeg reeds zijn aangebracht en het tclefoongebouw onder de kap is. Heusden, Maandag 1.1. herdacht H. Merkx alhier den dag dat hij 50 jaren onafgebroken met de bierkar de omstreken heeft bezocht, eerst voor de brouwerij ,/le i c' enk kan" t n later voor de b ouwerij „de drie Hoefijzers." Trots dat zich bewegen in weer en wind, ziet Merkx er nog krachtig uit en stapt nog opgewekt naast zijn voertuig, zoodat niemand hem zijn leeftijd van ruim 7') jaren zouaan- zier. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad. In het nommer van 22 Maart los ik een berichtje betreffende J. B. of het ongeluk van J. B. ic ürongelen, hetwelk gebeurd is te Waspik. Tot mijn leedwezen moet ik u echter doer, op merken dat er nogal abuizen zijn binnengeslopen, eu wel in de eerste plaats was liet niet 18 Maart 's morgeus, doch 16 Maart 's avonds, en ook is het aantal personen wat mij hielp sterk overdre- en de oorzaak van dat ongeval was het voor bijrijden van een motorfiets ec niit zooals geroeid werd misbruik van sterken waar natuurlijk misbruik van sterken drank mede wordt bedoeld ia vind het op zijn zachtst uitgedrukt niet net jes van dien inzender om iemand bij zoo een ongeluk nog te belasteren. Hartelijk dank voor de opname. Met de meeste achting, BERLIJN, 27 Maart. De Keizerin is, toen zij een wan< el ii door het G ünewald J. BAX. Drongelen 26/3/1903. 1JJ.L. "LI* WAALWIJK Van 21 27 Maart. GEBOREN Johannes Josephus z. v. C. A. van Oers en F. Heijhuurs. Johannes Anto- nius z. v. A. de Bont en H. C. de Leijer. Hendrika Petronella d. v. H. van Son en P. M. Kleijssen. Nicolasina Maria d. v. P. van der Schans en A. Versteeg. WAALWIJK 27 Maart, 1903. Bij fermen aanvoer ter hoornveemarkt was de handel de geheele week door zeer vlug, maar heden vooral heerr-chte veel kooplust zoowel voor kalfbeesten als voor weivee. Kalfbeeslen f 155 a f 200, Dito vaarzen f 135 a f 180 Weivee werd aan flinke prijzen vlug verkocht. Jonge varkens aaugevoerd 95 stuks, verkocht van 1 6.75 a f 10.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 524 kg van 1 1.14 a 1 1.24 per kg. Eieren 2l/s 3 cent per stuk. De huidenmarkt was in de eerste helft der maand ie»e flauwer maar thans is zij weer overul vast gestemd. Er gaat aan de tegenwoordige prijzen ook meer om. De ledermarkt blijit nog steeds achter, dat wil niet zeggen, dat de prijzen niet beter worden, maar toch in langen nu nog niet in evenredigheid van die der ruwe waar. Men is echter geneigd te gelooven. dat wij gannde weg verbetering zullen krijgen en. dat de toekomst voor den looier die thans nog niet roos kleurig is, langzaam aan verbeteren zal. Een gunstig verschijnsel doet zich in de schoe nenfabrieken voor, deze toch werken den laat- sten lijd zoo druk als sedert zeer lang niet 't geval was dus ondanks de ongunstige tijdsom standigheden over 't algemeen heelt men hier geen klagen. Opmerkelijk is de vraag naar licht zoolleder cn overleder van Nederlandsch fabrikaat, men brengt een en ander in verband met de heer- schende drukte in de schoenenindustrie. Voor inl. schors is weinig vraag maar vreem de looimiddelen zijn bij redelijken omzet zéér prijsvast. Huideu. Antwerpen. Iu de laatste dagen was dc verkoop van huiden vrij aanzienlijk en be droeg circa 13000 huiden van verschillende herkomst, voorraad p.m. 40000 stuks. Londen. Op de laatste veiling, die voor Holland niet beduidend was, werden met 3 a 4 cent verlaging van prijs zaken gedaan. Hamburg. Voorraad zeer klein en worden de huiden bij aankomst regelmatig verkocht. Leder. Holland; Zooileder. De verkoop is minder vlug dan men in het nieuwe trekseizoen verwacht had, en zijn dc prij<cu daardoor stationair. Holland, Overleder. Met zeer weinig vraag zoowel in grauw als zwart, eD is deze arbeid momenteel onloonend. Holland, Paardenleder. Regelmatige lang zame verkoop aau kleine prijzen, stuiten weinig gewild. Buitenland. Leder. Door de verhooging in het buitenland weinig gewild. DUSSEN, 26 Maart. Botcrprijs per KG. van f 1.26 1.38. Middel- markt f 1.34. Aanvoer 106 K.G. Eieren f 0.70 de 26 stuks. deed, van ha ir paard gevallen. De benedeuarm is, schoon i iet gevaailijk, gebroken. BERLIJN, 27 Maart. De '0"S and der Keizerin, die vandaag, bij een val van het paard, den linker benedenarm heeft geb ok. n, get ft geeu bezorgdheid. (Uit Le Matin.) Een cadeau Wie zou niet weten wat dat is z/Dat is iets dat ze geven zegt eene vrouw uit liet volk. En laat als explicatie volgen yNeero uw japon, geef hem aan mij „en zie het is een cadeau Het cadeau speelt een groote'n rol mi het menschelijk leven. H--t komt voor bij ge legenheid van liet doopsel, bij de le H. Communie, bij het hu welijk, bij de zilveren bruiloft, bij iedere geschikte gelegenheid, te pas en te onpas. De nieuw-geboorne dien de moeder het vaderland cadeau doet zendt cadeaux bestaande uit lekkers aan al zijn familiele den en ontvangt zelf ieder jaar van Peet en Peetemoei tot de le II. Communie prenten boekjes, speelgoed of geld naargelang den maatschappelijken welstand der ouders. De feesten der le 11. Communie, eertijds zoo eenvoudig, zoo huiselijk, brengen tegen woordig een ware overdaad van cadeaux met zich. Men zou eene zekere stijfheid aan den dag leggen met een religieus beeld, een rozekrans of gebedenboekje te geven. Men verwacht van den genoodigde een kost baarder geschenk, zilverwerk, kantwerk of eenig artistiek voorwerp. Bij huwelijken zijn bouquettcn slechts welkom wanneer zij vergezeld gaan van een salon- ot schoorsteen-garnituur een cris- tal'cu tafelservies of diamanten tooisel. Bij zilveren of gouden bruiloften heeft men natuurlijk 1 dezelfde cadeaux- ét:.lage, maar nog kostelijker en rijker.... Naast deze groote levensgebeurtenissen heeft men nog andere gelegenheden uitge vonden, die op hare beurt een regen van cadeaux met zich brengen. Wij zullen er geen lijst van opmaken zij is lang, zeer lang, iedereen kent ze, is er minstens eens het slachtoffer van ge weest. Om slechts enkele gevallen aan te halen De ongehuwde, die het ion^e»' L.—n vaarwel zeet. - kwl* •v'J'.i kameraden een feestmaaltijd aan, die deze gelegenheid be nuttigen oin hem een cadeau te ofFreeren Jonge paren brengen van hun huwelijks reis kleine souvenirs mede voor allen, die henop hun huwelijksdag niet vergeten hebben Half-Vasten sturen de jonge meisjes van Antwerpen aan de jongeheeren vrouwen van //speculaas" en de jongelieden zenden op hun beurt mannen van „uiarsepain" aan de jonge dames. Dc zending gaat bijna altijd vergezeld van eene aanteekening ter ophel dering meestentijds neerkomende op een sa tire. De oude jonge dochters definitief op genomen onder de gilde van Sint Cathari- na zijn vooral het voorwerp vanattenties harer goede kennissen. De gewisselde cadeaux geven somtijds aanleiding tot comische scènes. Een man, die bij gelegenheid van Nieuwjaar van zijne vrouw een...... schoorsteengarnituur ontving, had het lumineuse idee haar liet volgend jaar een dozijn keukenschorten te geven. De vrouw van een commissaris van polilie had voor de verjaring var» haar man hem een mooie zijden parapluie gekocht. Het was een van die practische parapluies niet te groot en ook niet te klein die man en vrouw beiden konden gebruiken. De commissaris was zeer trotsch op zijn cadeau maar hij bemerkte dat telkens als hij de parapluie wilde nemen deze reeds zijne vrouw uit wandelen wasEn toen zijne vrouw verjaarde gaf hij haar een zeer mooi pakket, netjes met koord en lint om wonden bevattendeeen kistje sigaren van een merk waarop hij verzot was maar waarvan zijne vrouw zelfs niet de lucht kon verdragen. Tot slot nog eene ware gebeurtenis Notaris A... gaf een diner. Hij had voor die gelegenheid bij den patissier op den hoek der straat een lekkere taart besteld, die men op het laatste oogenblik moest brengen om haar geheel verscli te kunnen voordienen. Op hel oogenblik van het dessert, geen taart! Men stuurt de meid naar den patis sierl)e bediende, zegt men is reeds lang weg oin ze te bezorgen. De meid bezweert niets gezien, niets ontvangen te hebben. Na verloop van een half uur komt de brenger der taart bij zijn patroon //En de taart vaii den notaris vraagt men hem. i/Nah den notaris roept de bood- schapjongen uit, „daar ben ik niet geweest. „Gij hebt mij opgedragen de taart te brengen „bij vader Antonius. En ik heb haar daar- „om gebracht in het klooster der capucijnen „hiertegenover." Geen gekheid Ga hem gauw terugha len. De jongen gaat naar het klooster terug eu zegt hoe hij zich vergist heeft. Te laat! De taart die juist op lijd was ge arriveerd. was opgegeten. Wij krijgen zooveel van die cadeaux, zeide de monnik tot excuus, en wij dachten dus dat die taart voor ons bestemd was. Toen de Notaris dcr toedracht hooide, vertelde hij liet geval aan zijne gasten, die er 2.66'n «cl»ik in hadden en er zich z66 mede amuseerden, dat zij van de verdwenen taart geen spijt hadden. Jaarlijks zullen op ongeregelde lijden 40 vel verschijnen, dus 660 bladzen be draagt de inteekenprijs 1 2,40 per jaar. Afzonderlijke nummers zullen verkrijgbaar zijn tegen 10 ets. per vel druks. Prospectus op aanvrage verkrijgbaar. en verdwijnen door het voortdurend gebruik van de bekende kwart f -.70 Alleenverkoopster WED. C. VER WIEL, Waalwijk. en feit is het en men kan er zich dagelijks van overtuigen dat het FIJNSTE en billijkste geleverd wordt, door Dit is ook 't adres voor heeren-schoen- fabrikanten van Geen betere lectuur dan die van Maandschrift voor het Katholieke Volk. De le aflevering bevat: ELZA's ONT VOERING ANTJE MOYKE ONSCHUL DIG WAAROM (vertellingen uit den Transvaalschen oorlotr) EEN ARME UIT DEN MIDDENSTAND; IN BOOSHEID GESCHEIDEN DE WRAAK VAN EEN PARIJSCH WOEKERAAR GODS BRIE VENBUS; VAN ALLES WAT; GE DACHTEN N UTTIGE WEN KEN RAADSELS en LOGOGRIEF. Men abonneeet zich bij alle soliede boek handelaren eu bij den Uitgever P. STOKVIS-WATERREUS V Bosch.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6