Nummer 28. Zondag 5 April 1903. 26e Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht BUITENLAND. Rij kspostspaar bank BINNENLAND. id. Staking. fcSesSiS&SiiBSiaaSiïsi jgyHHKIHBSBi3 UITVOERINGEN. WAALWIJK. Uitvoering te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum, op Zondag 5 April 1903 PROGRAMMA AD LIBITUM. van dc voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende do 25 jaren dat ons blad bestaat. 27 Mei 1884. De heer Jacq van Riel, wethouder dezer gemeente, neemt zijn ontslag als lid van den Raad. id. Een drietal huizen nabij de kerk, bewoond door J. Gerris, van der Geld en Trimbach worden door brand ver nield. 5 Juni, Het gouden Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer van Kessel, pastoor te Bezooien, wordt plechtig gevierd. Van schier alle huizen wapperde de vlag, de ingang der kerk en de pastorie waren smaakvol versierd. De Hoogmis om 10 uurjwèrd gecelebreerd door den Jubilaris, bijgestaann door den ZeerEerw. Heer Rijke pastoor te Waalwijk en den Eerw. Heer Glaudemans kapelaan te Baardwijk, terwijl de geschenken der parochianen in het priesterkoor tentoon gesteld waren. Na de H. Mis trok de Jubilaris ge zeten in een rijtuig in optocht door de gemeente. In den namiddag bracht de harmonie St. Crispijn aan de pastorie eene luisterrijke serenade. 10 Juni. De Raad staat eene subsidie van f 100 aan de commissie der teekenschool toe voor 't houden van een teekenwedstrijd en het onthalen der leerlingen aan die inrichting. 18 Juni. Het Gemeentebestuur wendt zich tot Ged. Staten met het verzoek het adres der gemeente aan de Hooge Re- geeiing voor de verbinding der haven met de Maasmond door eene schutsluis te willen steunen. 19 Juni. Eene commissie gaat op audiëntie bij den Minister van W. H. en N., teneinde over de schutsluis en de ver binding der haven met den Maas mond breedvoerig te spreken. Deze Commissie bestond uit de vol gende heeren Jansen, burgem. van Tilburg, Mut- saers vicepresident der K. v. K., P. van Tienhoven te Werkendam, Dr. van lleijst, Bernard Timmermans alhier, van Dijk burgemeester van Sprang en Mr. R. van der Werk, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Zeven bergen. 21 Juni. Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden overlijdt te 's-Gravenhage in den ouderdom van bijna 34 jaren 26 Juni. Ged. Staten besluiten het adres der gemeente Waalwijk betreffende de de schutsluis krachtig bij de Regeering te steunen. 29 Juni De ZeerEerw. heer Baselmans, gedurende bijna 49 jaren Pastoor van Baardwijk, overlijdt in den ouderdom van 86 jaren. 2 Juli. Plechtige uitvaart van genoemden Pastoor. De lijkdienst om 10 uur werd verricht door den ZeerEerw heer J. Wijne, deken en pastoor te Waspik bijgestaan door de Eerw. heeren J. Glaudemans kapelaan en W. v. Doren, assistent bij den overledene. De grafrede werd eveneens gehouden door den ZeerEerw. heer J. Wijne, terwijl de Zangersafdeeling der H. Fa milie, geschaard om de groeve, als laatste afscheidsgroet ten gehoore bracht (/Op het Kerkhof" van de Vliegh. 9 Juli Mgr. Godschalk benoemt tot pa- sloor te Baardwijk, den Eerw. heer G. 1^0 Sept. van Haaren, tot Pastoor te Gerven den Eerw. heer F. Wijtvliet alhier, tot ka pelaan alhier den Eerw. Heer J. Glau demans, tot kapelaan te Baardwijk den Eerw. heer W. van Doren. 14 Juli. De heer F. A. Baijens wordt ge kozen als lid van den Gemeenteraad. 13 Juli. De harmonie l'Espérance behaalt op het concours te Breda uitgeschreven door de muziekvereeniging Cecilia, den 2e prijs. 14 Juli. Da harmonie l'Espérance wordt 'aan den tram door den gemeenteraad, met den burgemeester aan het hoofd, de liedertafel Oefening en Vermaak, en een paar bestuursleden der Gilde en harmonie St. Crispijn, plechtig af gehaald. Nadat de vereeniging door den burgemeester gefeliciteerd, en aan de banier een lauwerkrans gehecht was, en de Liedertrtcl haar het slot der Hymne an die Musik" van Lachner had toegezongen, trok de stoet, onder de lustige tonen der har monie door de met vlaggen getooide straat, naar het lokaal bij de erven J. v. Riel, waar de avond allergenoeg lijkst doorgebracht en menige speech op den bloei en vooruitgang van l'Espérance werd gehouden. 28 Juli. Als commissarissen van den stoom tram 's Bosch-Heusden - Waalwijk zul len optreden de heeren P. L Honcoop, burgemeester van Heusden, J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk, W. J. N. Landré, notaris te Vlijmen, H. P. v. d. Ven, particulier te's Bosch als directeur de heer G. de Fremery, ridder der Militaire Willemsorde en Oud-luitenant ter zee, te 's Bosch en als Aassiers der maatschappij de Wed. Joh. van Rijckevorsel en zonen te 's Bosch. De inschrijving in de geldleening eene leening van f 435000 was open gesteld, is op verre na niet bij elkander gekomen, zoodat de plannen vooralsnog niet tot uitvoering kunnen gebracht worden. 7 Oct. Benoemd tot griffier bij het Kan tongerecht alhier Jhr. Mr. E. J. B. Verheijen, advocaat en procureur te 's-Bosch. Benoemd tot onderwijzer aan de Openbare School de heer A. C. v. d. Heijden, sinds ruim twee jaren reeds werkzaam als bezoldigd kweekeling. Voor de verleende concessie tot den aanleg en de exploitatie van den tram BoschHeusdenWaalwijk is door den heer Van de Ven aan Ged. Staten verlenging aangevraagd. 23 Dec. De van ouds zoo gerenommeerde bierbrouwerij //De Klok" met bijbe- hoorende weilanden en bouwplaatsen wordt voor f 25600 het eigendom van den heer F. M. Ingenhousz te Breda. (Wordt vervolgd.) van f435000 ten laste van de op te richten tramwegmaatschappij Bosch HeusdenWaalwijk wordt opengesteld tot 13 Augustus. 28 Juli. Plechtige prijsuitdeeling op de zaal van den heer J. W. van Loon aan de leerlingen der teekensehool. De teekeningen waren onderzocht door de heeren A. Schuil te 's-Bosch en Wever alhier. Oin lOl/3 uur werden dc tee keningen ontzegeld en ter bezichtiging gesteld. Des namiddags 6 uur werden de leden der teekenschoolcommissie door de leeraars en leerlingen met de harmonie St. Crispijn aan 't hoofd aan hunne huizen afgehaald en naar ge noemd lokaal gebracht, alwaar om 7 Va uur, in tegenwoordigheid van de leden van den Gemeenteraad, de plaatselijke schoolcommissie, genoodigden, ouders der leerlingen en verder belangstellen den, de prijsuitdeeling begon. In het geheel weiden 15 medailles uitgereikt, van welke er 7 geschonken waren door Dr. van Heijst, president der teeken school. De medailles werden door de leden der commissie, door autoriteiten of genoodigden den overwinnaars in de hartelijkste bewoordingen overhandigd. Hierna werden de leerlingen in een tweede lokaal ruimschoots onthaald op bier, wijn, broodjes met ham enz. terwijl de autoriteiten en genoodigden nog eenigen tijd genoegelijk en gezellig met elkander doorbrachten, de harmonie St. Crispijn eenige schoone nummers uitvoerde en menige toast werd opge stoken, zoo op den directeur en de leeraars der teekenschool, als op de leden der commissie, de leden van den Gemeenteraad, het schooltoezicht, de Kamer van Koophandel, de harmo nie St. Crispijn enz. 80 Juli. De levering van geneesmiddelen ten behoeve van den algemeenen armen vanaf 1 Aug. tot uit. Juli 1885 wordt opgedragen aan de firma P. J. van Gils alhier, voor de som van f420. 10 Aug. De Liedertafel geeft te Eindhoven v(jor de leden der koninklijke harmonie z/Apollo's lust" een groot matinée en ontvangt bij die gelegenheid eene prachtige herinneringsmedaille ten geschenke. 3 Sept. De kamer van koophandel alhier heeft zich op verzoek der hooge regee- riug geconstitueerd als sub. commissie voor de in 't volgend jaar te Antwer pen te houden tentoonstelling, id. De Gemeenteraad besluit, dat de Kloostersteeg voortaan den naam zal dragen van Stationsstraat. id. Te Nieuwkuik en Vlijmen worden verbazend hooge prijzen besteed voor de hop. n.l. 50 h 60 gld. en meer per 50 KG. ,ept. Bij koninklijk besluit wordt be noemd tot notaris alhier de heer A. J. Rant, candidaat-notaris, thans griffier bij het Kantongerecht, uit welke laatst genoemde betrekking hem eervol ont slag is verleend met ingang van 1 October. 24 Sept. Vergadering op Musis Sacrum van de sub. commissie voor de ten toonstelling van Antwerpen. Een aantal Waalwijksche en Be- zooiensche leder- en schoenfabrikanten geven zich als exposanten op. id.° Het benoodigde kapitaal voor den aanleg van den tram Bosch-Heusden- Waalwijk, waarvoor de inschrijving op Twee hooge bezoeken worden door de telegraaf gemeld als gisteren begonnen Van Koning Eduard aan Portugal, van keizer Wilhelm aan Denemarker.. Het koninklijke jacht met den kooing van Engeland aan booid kwam Donderdagmiddag 3 uur op de Taag aan. Er werden 21 saluut schoten gegeven. Don Carlos ging koning Eduard tegemoet aan boord van de koninklijke staatsieboot, bemand met 80 roeiers. De bemanningen der oorlogsschepen stonden in het want. De zeelieden juichten luide. Verder gedonder van kanonnen, geweldig gejuich, hartelijke ontvangst, staatsiekoetsen, één lange ovatie, balcons vol, hartelijke persartikelen, Kamerdeputaties. Uit Kopenhagen wordt precies hetzelfde geseind De Hohenzollern met den Duitschen keizer aan boord ankerde om vijf uur Donderdag middag op de reede alhier. De oorlogsschepen salueerden. Nadat koning Chrisliaan en de prinsen zich korteu tijd aan boord hadden begeven, kwam de keizer om half zes onder het gejuich en hoerageroep der menigte aan laod, waar hij door deu koning aan den aanlegsteiger geestdriftig begroet werd. De koning haalde deu keizer persoonlijk af voor den galamaaltijd. De keizer geleidde de koningin van Engeland, de koning de keizerin weduwe van Rusland aan tafel. De koning en de keizer zaten naast elkaar. De koning bracht zijn leestdronk uit in het Duitsch hij heette den keizer welkom en sprak den wensch uit, dat het bezoek zou bijdragen tot het verder gedijen van de hartelijke betrekkingen tusschen beide huizen en de stamverwante volken. Hij dronk op het welzijn des keizers en der keizerin, voor wier spoedig herstel hij de oprechtste wen schen koesterde, en van het keizerlijk huis. De keizer antwoordde met den oprechtsten dank, die opwelde uit zijn zeemanshart, uit te spreken voor de hooge eer zijner benoe ming tot admiraal der Deensche vloot, welke met een ijzeren griffel haar geschiedenis had gegrift in de tafelen der wereldgeschiedenis. Minder nietl Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart, ingelegd f 6275.695 terugbetaald - 10013.66 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3748. WAALWIJK, 4 April 1903. Herziening turief van invoerrechten. Vau zeer geachte zijde meldt men ons, dat het nieuw voorgesteld tarief van invoer rechten geen rekening houdt met de be langen der schoenindustrie; blijkbaar is het degelijk adres van den algemeenen Neder- landschen Bond van Schoenfabrikanten te laat bij zijne Excellentie den minister van Financiën ingekomen teneinde belangheb benden van het groote gewicht der zaak te overtuigen, geven wij heden een volledig afschrift van alle voorgestelde rechten, die deze gewichtige industrie met hare tien duizenden van arbeiders gevoelig zullen treffen. Leder a. tuig-, zaal en overleder f 7.50 per 100 Ko h. zoolleder - 4.50 100 Ko. c. gekleurd leder - 10.100 Ko. d. verlakt leder - 18.u 100 Ko. e. marokijn leder, jucht leder en ander fijn leder, niet anders ge noemd 6% der waarde. schapen en geitenleder f 9.per 100 Ko- g. zeemleder -25.y 100 Ko. h. perkament en trom melvellen - 4°/0 der waarde. i. alle ander 4% der waarde. Tot nu toe, waren al deze soorten van leder vrij van invoerrechten; van de zoo genaamde schoenfournituren, die thans 5 pCt. betalen, wordt nu gevraagd 8, 10 in sommige gevallen 12 pCt. invoerrecht. Het komt ons thans voor, dat de zool _eei fabrikanten wellicht beter gediend waren geweest, indien zij volgens het voorstel der Schoenfabrikanten met deze laatsten hadden saamgewerktwij stellen ons voor hierop nader terug te komen. Benoemingen. Met ingang van 1 Mei a.s., is de heer P. J. Kraayeveld, commies 4e klas bij de posterijen en telegiaphie alhier, verplaatst naar Middelburg. De commies der directe belastingen enz. 4e klas L. Smits is verplaatst van Waalwijk naar St. Oedenrotle de commies 3e klas L. B. P. Toby vau Roozendaal naar Waalwijk. Bekendmaking. De Gedeputeerde Staten van Noord- Bralrant, doen te weten, dat tengevolge van den bouwvalligen toestand, waarin de houten brug, gelegen over het Ouoe Maasje in den provincialen weg van Baardwijk naar Doe veren verkeeit, het verkeer over die brug voor rij- en voertuigen gevaarlijk is te achten. 's-llertogenbosch den 2den April 1903 De gedeputeerde Staten voornoemd, get. A. VAN VOORST TOT VOORST De Griffier, get: W. VAN LANSCHOT Kamer van arbeid voor 't schoenmakersbedrijf Bij kon. besluit vau 31 Maart is bepaald Voor de gemeente Dongen wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zal zijn het bedrijf van het vervaardigen van schoenen. De zetel der Kamer is gevestigd te Dongen. De Kamer zal den naam dragen van Kamer van arbeid voor het schoenmakers bedrijf te Dongen". In de Kamer zullen 8 leden zitting hebben. Met patroons worden gelijkgesteld de procuratiehouders en de personen, die bij ontstentenis van liet hoofd of den bestuurder rail het bedrijf dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden niet begrepen personen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Voor de in hoofdstuk 1 van het Kies reglement voor de Kamers van arbeid genoemde dagen of maanden: 15 Januari, 1 Februari, 15 Februari eu December, treden in de plaats respectievelijk 15 Juli, 1 Augustus, 21 Augustus eu Juni. De leden en de secretaris der Kamer en de voorzitter van den verzoeningsraad hebben voor elke volgens de voorschriften der wet op de Kamers van arbeid gehouden vergadering, die zij bijwonen, recht op een bedrag van veertig centen benevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de verga dering duurt, op eene som van twintig centen. ScbaepmanSihuIde; Door het hoofdcomité worden plannen in overweging genomen, om bij genoegzame deelneming, die vooral door toedoen van locale comité's wordt verwacht, een bronzen standbeeld van mgr. dr, Schaepman op te richten voor het Seminarie te Rijsenburg waar de overledene het grootste deel van zijn werkzaam leven heeft doorgebracht. Tweede Kamer. De Tweede Kamer houdt zich thans be zig met de algemeeue beschouwingen over stakingswetten. Mees, Troelstra, Drucker, Heemskerk, de Visser, Schaper, Talma, Rink, Kolkman én Pastoors, voerden uit den boezem d< r verschillende richtingen reeds hierover 't woord. Veel nieuws gaven deze beschou wingen niet. De socialisten keurden de wetten natuur lijk sterk af, de liberaal Mees verklaarde voor, Drucker tegen te stemmen, de anti.- revolutionnairen pu katholieken prezen de wetten, en bevolen ze aan, bij iedereen, die dc orde en rust iu den lande hoog heeft. De staking der schuitenvoerders enz. te Amsterdam breidt zich uit en zal steeds grootere schade voor onzen handel na zich slepen. bit Amsterdam De Vereeniging van werkgevers in het avenbedrijf zond aan de schuitenvoerders een reeks uiterste voorwaarden ter overwe ging, toe, tot Maandag a.s., daarna achten zij zich daaraan niet meer gebonden. Voort gezette staking zal met geheele uitsluiting gepaard gaan en noodzakelijk werkloosheid u alle havenbedrijf tengevolge hebben. Groote partijen rails, voor China bestemd om over onze havens vervoerd te worden, zijn naar Embden gezonden. Ook zal het Puitsche kolen-syndicaat, tegen het oor spronkelijk plan, niet onze haven doch Emb den voor kolenuitvoer kiezen. In eene vergadering der s'akende grond werkers werd medegedeeld, dat gelden en brooden waren ingekomen voor hulpbhoe venden. De werkstaking der gemeente-straatma kers thans voor allen geproclameerd, omvat 90 man. De directeur van publieke wer ken berichtte hun dat hij het feit, dal de geschorsten de uitspraak van eeu scheids gerecht, waartoe zij verplicht, waren niet aanvroegen, als schuldbekentenis aanmerkte. De Centrale bond van gemeentewerklie den keurde het besluit tot algeheele staking goed, zoolang de gestelde eischen niet zijn ingewilligd. De afdeeliug van Patrimonium slaakt niet. Een 6-tal stratenmakers, werkzaam op het Damrak, worden door de politie beschermd. De invloed van deze staking der schui tenvoerders op den tabakshandel is nog tnoeielijk aan te geven. Woensdag is een inschrijving geweest tc Rotterdam, waar heen ongeveer de geheele tabakshandel van Amsterdam is gegaan. Donderdagmorgen waren de handelaars pas teruggekeerd en hadden zij dus nog geen gelegenheid gehad den invloed van de stremming van het transport te water te overzien. Als gewoonlijk moet echter de ingeschreven tabak binnen 10 dagen wor den afgeleverd, ze moet dan worden ver - voerd naar de pakhuizen en dit geschiedde tot dusver per schuit. Hoe het nu zal gaan als de staking voortduurt, is niet te zeggen. Vervoer per kar of wagen is veel te duur, bovendien de //solidariteit" der arbeiders vormt daarvoor een hinderpaal. Te Arasterdam liggen nog ongeveer 100.000 pakken tabak, die omgezet moeten wordende Delimaatschappij heeft pas 15.000 pakken aangevoerd, waarvoor in schrijving moet plaats hebben, maar ot deze inschrijvingen al dan niet zullen doorgaan is nog niet besproken. „Wat het gevolg zal zijn, als de staking aanhoudt is licht te begrijpen", antwoordde eeu der groote tabaksfirma's op een vraag door ons gesteld, „de handel zal verplaatst worden, aanvankelijk misschien naar Rot terdam, later desnoods naar buitenland. Waar gaan we heen Dat 120 man der rijwielfabriek, „Simplex" te Amsterdam het werk er bij neerleggen, omdat de directie een man aankondigt, dat hij zich over veertien dagen van eeu andere betrekking dient te voorzien, is al een sterk stuk. Maar wat zegt men van het volgende Een voorname firma, ook te Amsterdam ontving voor enkele dagen van het bestuur der vereeniging, waarvan haar personeel lid is, een schrijven, dat, als zij niet in haar dienst terugnam vijf werklieden, die twee jaren geleden in April 1901 waren ontslagen, allen het werk zouden neerleggen Het gestelde „ultimatum" liep Donder dag af. Daar wij niet in gevaar willen brengen de mogelijkheid, dat dien werklieden het onzinnige vau hun eisch alsnog aan 't ver stand wordt gebracht, noemen wij de firma, hier bedoeld, nog niet; maar het feit is zooals wij het hier mededeelen. Waarlijk de heer Henri Polak moet gelijk gehad hebben, toen hij in den ge meenteraad als zijn meening te kennen gat, dat de tegenwoordige stakings-rage een voorbijgaande beweging waswant zoo kan het toch zeker niet blijven. De Soldatenkrant, welke doorgaans goed is ingelicht, meldt, dat het in de be doeling der regeering ligt, het tegenwoordig verblijf onder de wapenen van de lichtingen 1900 en 1901 voor twee beurten herhalings oefeningen te doen tellen. De werklieden der Maatschappij Neder land hebben ten 12 uur gedaan gekregen, omdat zij tengevolge van de schuitenvoerders werkstaking niet vcort konden. Bij Verschureen Van der Made, expediteurs der Rotterdamsche nachtbooten, is door het personeel het werkneergelegd, uit solidariteit met de schuitenvoerders dezer expediteurs. De Amsterdamsche bestellersvereeniging D. E. V., aangesloten bij de Federatie, heeft haar leden opgedragen in geen geval onder- kruiperswerk te verrichten.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5