Nummer 30. Zondag 12 April 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. MJffllliliSIII. DE STAKING. feuilleton. IJS DUSTRIËELEN. Bekendmaking BUITENLAND. TWEEDE GEDEELTE. Nachtelijke samenkomst Een Bespiedster. 'iWilMWIfgif f il&S De Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Waalwijk houdi zich onledig met het opmaken van het verslag over 1902. Heeren Indm-triëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Kal» leken voornoemd De Burgemeester van Waalwijk roept in wer kelijke!) dienst op den milicien verlofganger dezer gemeente van 1891), F. A. VERHOEVEN, om op Maandag den 4en Mei aanstaande tegenwoordig te zijn bij zijn korps in garnizoen tc Breda. Waalwijk, 8 April 1903. üe Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. UITVOERINGEN. WAALWIJK Op Maandag 2en Paaschdag des middags ten 12 uur, zullen door de Harmonie //L'Espe ra nee/ op hare zaal worden uitgevoerd de volgende nummers 1. Le Luron, Marsch, Bauwens. 2. Concert Ouverture, Hoffman. 3. Aux bord de la Sambre, Fantasie, Tack. Uitvoering te geven door de Vereeniging „Ons Genoegen" gevestigd in het herberg- lokaal bij den heer G. Smolders te Waal wijk, op Maandag 13 April 1903. Aanvang 7V2 uur precies. Zie Programma's. De Italiaansche regeeriug heeft met het oog op de algemeene werkstaking te Rome het garnizoen aldaar versterkt met nog vier bataljons uit Mantua en Ravenna. Na een rustpoos tijdens het middaguur begonnen de arbeidersoploopen Donderdagmiddag weer Inanterie en cavalerie moesten bij verschil lende gelegenheden handelend optreden. Ongeveer honderd rustverstoorders werden in hechtenis genomen en in het fort Monle Mario opgeborgen velen hunner hadden messen en sieenen in den zak. Hederi heerscht er minder opwinding onder de arbeiders loopt minder janhagel rond dan Donderdag. Men ziet niets van de troepen alleen kampeert aan de Tiber de bereden gendarmerie. Naar de correspondent van de Vossische Zeitung seint kuiert de bevolking weer in de straten. De straatreiniging word; door het plaatsvervangend personeel beter verricht dan vroeger door de gemeentewerk lieden. De Romeinsche pers laakt voor verreweg 't grootste deel de staking als lichtzinnig en zelfs het socialistische centrale orgaan is van meening, dat de vooruitgang van het proletariaat er twintig jaar door achterop is geraakt. Ook in Zwitserland doen werkstakingen van Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (33) ELFDE HOOFDSTUK. Het is te begrijpen, dat de verschrikkelijke ge beurtenissen, in 'het vorige Hoofdstuk verhaald, een geweldigen indruk maakten, zoowel op de lagere als op de hoogere standen i:: de omgeving. De eerste herademden van de vrees, die de persoon en de tyrannieke handelingen van den president hen inboezemden, de laatste waren blijde verlost te zijn van dien onwaardigen vertegenwoordiger van hun klasse. Eéne echter der «haute volée' voelde het gemis van haar natuurlijken bondgenoot, n.l. de rijksgravin. Zij zag in dezen loop der gebeurte nissen een noodlottige aanduiding van hot einde van haren strijd tegen dien geweldigen siijder voor waarheid en recht, die zij ook als zoodanig te bevechten had. Toch gaf ze den moed niet op. Onmiddelijk stelde ze voor zich zelve een «plan de campagne" vast, die onzen held" zoo deze machinatie gelukte onvoorwaardelijk moest vernietigen. Zij liet door naar kamenier, die haar ver trouwde rechterhand" was, in den loop van den ons bekenden critiekcn dag Egon waar schuwen, dat deze punctueel 's nachts om twaalf uur in de serre zou komen, want zij een gewich tig onderwerp met hem te bespreken had. De baron begreep direct, wat de gravin van hem wilde. Hij beloofde te komen. zich spreken. In verband met de onder de arbeiders der bouwvakken sedert eenige dagen in Bazel heerschende beweging werd Donderdagnacht, nadat de politie Donderdag nog eenige lawaaimakers had opgepakt, door de schil ders, stukadoors en schrijnwerkers, en Donderdagmorgen door de timmerlieden bijna eenparig ten gunste der metselaars besloten tot een onmiddellijke, algemeene staking, ondanks den tegenwoordigen slechten toestand in de bouwvakken. Donderdagavond zouden de boekdrukkers, de metaalbeweikers en de arbeiders voor de vervaardiging en den verkoop van levensmiddelen, benevens het trampersoneel, over de door hen te volgen gedragslijn een besluit nemen. In deze kringen heerscht evenwel minder strijdlustigheid. De Bazelsche regeering heelt de verlangde afdanking der troepen gewei gerd. In Zurich hebben op voorbeeld der bouwarbeiders te Bazel de timmerlieden Donderdagnacht ook de staking afgekondigd. Volgens berichten uit Luzern is het Do aderdag vermelde einde der toonbeweging 1 va i het personeel van den Gotthardspoor weg een gevolg van de groote vastberadenheid van de leiders der beweging. Alle toebereid selen voor een volledige opheffing van het verkeer waren getroffen. De directie van de Gotthardspoorweg heeft nu, naar de Lokal Anzeiger mededeelt, volkomen aan de eischen barer ondergeschikten toegegeven en de strijd is geëindigd met een overwin ning van het personeel. Door de verschillende bulletins in deze dagen zijn onze lezers in onze en omliggende gemeenten voortdurend op de hoogte der voornaamste gebeut teuissen gehouden. Tot goed begrip ook voor de verdere lezers komen wij hierop even terug. De verschillende berichten golden de verschillende stakingen. Donderdagmiddag kwam de tijding dat Oudegeest en v. d. Berg (in plaits van Petter) aan de Mij hadden gevraagd om alle ontslagen perso neel terug te nemen, dan zou de staking direct geëindigd zijn. Een begin dus van 't einde, een bekentenis van eigen zwakheid dier raddraaiers die 't volk opgezweept en alles voorgespiegeld hebbende, thans geen uitweg meer ziende, wederom beginnen te draaien. Maar te laat, de maatschappijen wilden hun niet van antwoord te dienen. Daarbij komt nog dat in dc Tweede Kamer de stemming over de wetsontwerpen als volgt ging Bij de stemming over de onderdeden kwam het eerst aan de beurt artikel 358bis (strafbaarstelling van ambtenaren en spoorwegpersoneel). Het werd aangenomen met 78 tegen 1 5 stemmen. Tegen de heeren Marchant, Hugenholtz, Smidt, Van Raai te, Van der Zwaag, Drucker, Helsdingen, Troelstra, Schaper, Ter Laan, Melchers, Bos, Staalman, Ketelaar en Nolting. Bij deze stemming waren afwezig de heeren Goeman Borgesius en Passtoors. Art 358ter (strafbaarheid ook van de Het is middernacht. De met sterren bezaaide hemel welfi zich over het slapende park en vreedzaam en stil is het in dezen prachtrollen, kunstig aangclegden tuin. Een gestalte, gehuld in een langen mantel en met een breed-geranden hoed op het hoofd, stapt haastig naar de bewuste serre, waar zij vol ongeduld door de gravin, die reeds op haar post is, verwacht wordt. Egon, wani hij is de nachtelijke wandelaar, begeelt zich zonder geruiech te maken in de met bloemen en uithecmsche planten versierde ruimte en vindt daar zijn tante, die hem met een handgebaar uitnoodigt naust haar op een causeuse plaats te nemen. Terwijl de baron nog de glazendeur der serre sluit en de zware. Turksche damastgordijnen toetrekt, gaat, buiten mademoiselle Blanche voorbij. Met een grijnslach heeft zij den laten bezoeker in de serre zien verdwijnen, waar zij ook de gravin gewaar wordt. Het is een oude gewoonte van haar, des avonds als allen zich ter ruste hebben begeven,eenzaam het park en den tuin te doorwandelen. Zrj stelde zich zelve dan als de bezitster van dit heerlijke slot en omgeving voor, daar zij dan, vrij over haren tijd beschikkend, naar hartelust kon wan delen én de plekjes welke haar bevielen, kon opzoeken. Opzettelijk is zij niet op spionnage uitgegaan, wijl zij echter toevallig Egon in het park be merkt, is zij hem geruischloos gevolgd, om hem heimelijk te bespieden, wat deze «bon vivant" wel toch mag beoogen met zijn nachtelijke wandeling. Hier heeft zij nu de oplossing van het raadsel Hij houdt geheime samenkomsten met mevrouw de gravin. Een triomfantelijke uitdrukking verspreidt zich over haar onsymphathiek gelaat en thans gevoelt zij zich werkelijk behecrsche- resse van dit slot, want in het bezit van dit ge heim, heeft zij beiden èn de gravin, èn den baron in haar macht. Egon werpt zich nonchalant op de cau9euse naast de gravin. Hij komt juist weer van de 8peeltalel af en is onder den invloed van een goed glas wijn. Beiden zwijgen een wijle. Nora's boist gaat snel op en neder het schijnt, dat zij in een leiders en aanleggers van samenspanningen) werd aangenomen niet 77 tegen 16 stemmen. Artikel 858quater (hooger straf wanneer liet verboden oogmerk is bereikt) aan genomen met 77 tégen 17 stemmen. Art. 380 (ontneming van actief en pas sief kiesrecht bij liet veroordeelend vonnis wegens een der feilen in de overige artike len genoemd), wordt aangenomen niet 60 tegen 34 stemmen, (bijna de geheele Lin k er zij de). Art. II werd daarop goedgekeurd. Bij de behandeling der slotbepaling stelde de heer Troelstra voor, dat de wet in wer king zou treden op een nader vast te stelleu datum, doch niet voor 1 Januari 1904. Dit werd verworpen met 79 tegen 16 stemmen en de geheele strafnovelle aange nomen met 81 tegen 14 stemmen, die d<-r socialisten en vrijzinnig-democraten. De heer Staalman, die zich tegen art. II had ver klaard, stemde nu ook vóór. Het ontwerp tot vormen eener spoorweg brigade gaf tot slechts weinig discussie aan leiding. De heer Van der Zwaag protesteerde ertegen. Het ontwerp werd aangenomen met de stemmen der 6 socialisten tegen. Zonder debat of stemming werd het ont werp tot het in-tellen eener enquête naar de toestanden bij de spoorwegen aangenomen. De Kamer ging daarop tot nadere bijeen roeping uiteen, Met leede oogen moest 't z g. comité van verweer dit aanzien, en daarenboven aan hun oproep tot algemeene staking werd geenszins voldaan. Treinen rijden geregeld, aan de havens wordt doorgewerkt enz. enz. Voorteekenen dus dat 't spoedig zou eindigen, zoodat ons gisterenmiddag 't telegram bereikte «STAKING GEËINDIGD" Een verlichting ging door alle standen der Mij. en een en ander had zich toege dragen als volgt Het zoogenaamd Comité van verweer heeft gistermorgen het volgende manifest uitgevaardigd Aan de Nederlandsche arbeiders De aanslag der Nederlandsche regeering op de arbeiders-organisatie, op het stakings recht der arbeiders in het algemeen en op dat der arbeiders bij spoorwegen en publieke diensten in het bijzonder voorloopig is mis lukt. Met 81 tegen 14 stemmen heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal de dwangwet aangenomen, en, omringd door dubbele en driedubbele hagen van bajonetten is het Nederlandsche kapitalisme til zijn staats macht nog maar al te goed in staat zijn wil decreteeren. Mede-arbeiders Het is een eisch van goede krijgskunde, te retireeren als het moet. Het moet thans. Het Comité van Verweer heeft hedennacht eenstemmig besloten de algemeene werk staking geproclameerd tot wering der dwang- wetten, op te heffen voor heden 10 April des middags 12 uur. zenuwachtige stemming is. Eindelijk zegt de laatste«Ik moet je heden nog noodzakelijk spreken. Ge herinnert je ze er nog wel ons gesprek bij den bewusten vijver?" «Nog maar al te goed!" zegt de baron geme lijk. «Wat is dat toch met dien Willburg en u U moet hem vroeger gekend hebben, an ders kou u hem zoo niet haten I" Nora zwijgt. De angst snoert haar keel toe en zij beeft aan alle ledematen. «Nu. tante? Moet ik uw zwijgen als een toestemming opnemen?" «Gij dwaalt 1 Ik ken Willburg niet! zegt de gravin na een poosje met vaste 9tem. Doch nu is het laatste greintje decorum, waar mede Egon tot heden nog altijd zijne tante oehandelt, verdwenen. De half dronken man verliest geheel den afstand uit het oog, die hem ondanks alles nog van zijn hooggeplaatste tante scheidt en bijna woedend roep; hij uit: «Gij liegt!" «Mijnheer 1" «Ik herhaal, dat ge liegt. Gij moet in ver standhouding staau of gestaan hebben met dien zedemeester Willburg en ik wecsch niet als je bondgeuoot op te treden, of ge moet me eeist alles aangaande deze zaak hebben medegedeeld. Dat eisch ik als eers'e voorwaarde, om in je belang werkzaam te zijn!" «Nu goed I Ik sta in zekere verstandhouding tot Willburg. Hij heeft mij n.l. vertrouwelijke mededeelingen gedaan, die je wellicht zeer zouden doen schrikken, indien ik je ze mededeelde." Nora heeft ten einde raad haar toevlucht tot een leugen genomen, die zij kon het bevroeden feitelijk zeer dicht bij de waarhei I komt. «Als gij mij compromitteeren wilt, doordat gij je bekendheid met een zaak verraadt, welke mij in hel vertrouwen werd medegedeeld, me', de belofie, dat ik zou zwijgen, zoo doe rial vraag aan Willburg Daar datgene, wat hij mij in het park heimelijk over zaken heeft mede gedeeld. Echter, wij beiden, gij en ik zijn dan verloren 1* Nora's besliste toon van spreken schijnt Egon overluigen, tenminste, hij vraagt excuus voor zijn wantrouwen. liij is opvallend bleek geworden, toen Nora sprak over zakelijke mededeelingen. Kameraden Ontvangt die tijding met alle 4 alm te, waarover gij te beschikken hebt. Gij hebt dezen grootschen strijd mei heiligen ernst gestreden. Bewaart die houding ook thans nog. Geeft ook thans nog den machthebbers geen gelegenheid lot bloedvergieten en dan in dit voor de Nederlandsche arbeideis- beweging zoo ernstige oogen blik hebben wij één woord te zeggen Waakt voor uwe organisatie. Dtiar is uwe hoop, daar is uwe toekomst. Het is toch waar het fiere woord „Ons zal de wereld zijn ondanks alles."' Het Comité van Verweer. De als altijd snorkende phrnseu kunnen zullen niet beletten, dat de drijvers, die een aantal werklieden op zoo droevige paden hebben gebracht, nu vooreerst het vertrou wen kwijt zijn en in deze roekelooze staking geretireerd zijn. Maar nu schijnen de door het comité dolgemaakte mannen, waaronder velen zon der betrekking, niet tevreden te zijn en willen thans volhouden. Ten minste zoo zegt 't volgende telegram Het Volksdagblad bulletineert, dat de groote vergadering van het spoorwegperso neel in Plancius unaniem besloot de staking door te zetten. Mocht het comité van verweer hiertoe zijn medewerking onthouden, zoo zal eon uieuw comité benoemd worden. De Telegraaf bulletineert, dat het comité van verweer, zwichtende voor de onweer- staanbaren aandrang van verschillende orga- nisatiën, op haar besluit terugkwam en opnieuw een algemeene staking proclameerde. Om den toestand op de verschillende plaatsen te geven, dat laat onze plaatsruimte niet toe. Ziehier eenige berichten. Deleden van het hoofdbestuur der Spoor- wegvereeniging C. J. Kuneken, P. van der Linden en A. Dijkstra (die onlangs te Waspik sprak) zijn met ingang van heden uit den dienst der Staatsspoorweg-Maat schappij ontslagen. De Hollandsche Spoormaatschappij neemt geen stakers meer in dienst. Nadat de centrale afdeeling van de Eerste Kamer (telegrafisch bijeengeroepen) Vrijdag middag na afloop der openbare vergadering besloten hadden de wetsontwerpen betreffen de de spoorwegstaking onmiddelijk in de afdeelingen te doen onderzoeken, is dat onderzoek dadelijk aangevangen. Tot de rapporteurs over de wetten werden benoemd de heeren Van Velzen, Van Nierop, Kist Dijckmeester en Havelaar. Alles wijst erop dat met een eindverslag zal worden volstaan ten einde zoo mogelijk de voorstellen in de heden te houden zitting aan de orde ie stellen. Een officieele mededeelitig omtrent de vorming van een nieuw Comité van Verweer of van intrekking van het besluit tot opheffing verscheen tot Vrijdagavond laat nog niet. Ook zonder door en baldadigheid kan Aarzelend zegt hij «Tante, de speelduivcl heeft mij weder in zijn klauwen. Ik kom zoo juist van de speeltafel en heb zestigduizend mark verloren. U kunt over zulke sommen als betrekkelijke kleinigheden be schikken, wilt u mij voor dezen keer nog eens uit den brand helpen? De gravin schrikt geweldig op. Een zoo hooge som in eens van den graaf te vorderen, schijnt haar gewaagd toe. Doch het rauet zijn Zij moet Egon hoe dan ook bewegen, haar in haar booze plannen te dienen. «Ik zal trachten, het geld te krijgen," zegt zij, «Uw oom weet gelukkig niet nauwkeurig, hoeveel mijn toiletten en brillanten kosten. Hij bekom mert er zich ook niet om, of de rekeningen be taald zijn of niet. Ik zal het geld, dat hj mij voor mijn laatste toiletbenoodigdheden liet uit betalen, nog eens vragen. Hij herinnert zich toch niet meer dit laatste bedrag, zijn geheugen begint zeer te verzwakken." «Och, lieve tante! Hoe zal ik u danken P" «Doet, wat ik je gevraagd heb en zoo spoedig mogelijk, want ik haat dezen Willburg en, als hij in 'i leven blijft, bedreigt hij ons beiden." «Zoo schuilt er toch meer achter, dan u mij wilt mededeelen? Bovendien „Bekommer je niet daarom. Maak hem onscha delijk, of hoop niets meer van mij." En met deze woorden verdwijnt zij, zonder verder naar hem om te zien, in de tuinzaal, ter wijl zij den sleutel aehter haar omdraait. Egon wordt doodsbleek. «Zij is een demon," mompelt hij. Hij keert zich om doet de deur open en treedt near buiten, voorzichtig en oplettend rondom zich heenziend, of er ook iemand in de nabijheid is. Hoewel nog niet geheel nuchter, zoo is hij toch wel wat tot zijn zinnen gekomen, vooral door de laatste woorden der gravin. Die duivelsche last drukt hem zwaar op zijn gewe ten, want lichtzinnig is hij wel, echter nog niet zoo doortrapt in de boosheid, dat hij in koelen bloede een moord kan begaan. Hij moet echter wel, wil hij zijn z.g. eere-9chuldeu kunnen be talen. Waarom echter niet ridderlijk alles aan zijn goeden oom verteld Deze had hem voor dezen keer nog wel geholpen, wellicht ware deze lichtzinnige man nog van den afgrond te redden geweest, indien hij niet onder den demonischen deze staking niet verloopen. In den nac'it van 7 April werd op de rails tusschen Vlissingen en Middelburg een grooten keisteen gevonden, bijtijds kon hij door een ploegbaas verwijderd worden, dientengevolge wordt thans de lijn door militairen bezet van Vlissingen tot Arne- tnuiden. Vrijdagavond is te Enschedé op een dienstdoend militair geschoten. Hij werd echter niet verwond. Van den dader was geen spoor te vinden. Op de lijn EnschedeGronau, onder Enschede, bevonden zich Vrijdagmorgen vroeg drie man, die toen zij politie ontdekten, vluchtten. Een revolver bleef achter. Ten slotte geven we hier een meer breedvoerig verhaal over den dood van het slachtoffer der staking. Een spoorwegbeambte doodgeschoten. Op het baanvak IJselmondeBeurs zijn, zooals bekend is, in de liatste dagen de overwegen allen bezet met militaire posten, zoo ook de sein- en blokhuizen. Nu heeft men op het gedeelte van de baan dat tus schen de Rosestraat en de Oranjeboorastraat door loopt, een opening in de huizenrij, tengevolge van het niet bebouwd zijn van den grond aldaar. Dit is tusschen dl Ste - ven Hogendijkstraat en de Rosestraat in. Om te voorkomen, dat men daar te plaatse op den spoorbaan zou komen, is er een houten schutting gezet ter afscheiding van de spoorbaan van den publieken weg. Op dat punt nu, maar nog op de spoor baan, was Donderdagnacht een militaire post geplaatst, sterk 2 man, miliciens van het 3e regiment infanterie te Middelburg in garnizoen. Evenals de andere schildwachten langs de geheele baan, hadden zij het con signe om niemand te laten passeeren, dan degenen die zich behoorlijk konden legiti- meeren door een bewijs, afgegeven doorat Spoorwegmaatschappij, of andere autorftf Het was omstreeks kwartier na midder nacht of half één 's nachts, toen de béu schildwachten, dtiar geplaatst, c vie- personen uit de richting IJselmonde znj komen, bij elkander op de baan stad waart gaande. Op korten afstand, 20 25 metc genaderd, riepen de schildwachts hun het „halt werda toe. Eenige nfiien her haalden zij dit, maar zonder resultaat} het viertal bleef doorloopen en kwam a) nader en nader. Toen, onraad vermoedende, loste: een der schildwachts een schot in de lucht, waarop het viertal terugging in de richffogj waaruit zij kwamen. Maar kort daarna kwamen zij weer alle vier terug en nietterH genstaande de schildwachts hen optiieuw htm „halt! werda!" toeriepen, stoorde geon hunner zich hieraan en riepen „houa je maar koest". Zij bleven voortgaan. Toen hebben de beide schildwacht, vol doende aan de order om niemand te late; passeeren, hun geweren geladen t n zondei mikken in de richting van de vier aanko mende mensehen geschoten. Op het schieten is vervolgens mili taire patrouille komen opdagen om de oor- invloed stond der gravin, die hem voor geld eenvoudig als haar werktuig gebruikte. Terwijl hij peinzend over dit alles eenige oogenblikket: bij de serre blijtt staan, klinkt er een onaangename stem in zijne nabijheid, die hem. spottend met een „goeden auond, mijnheer de- baron» begroet. Verbleekend wendt zich Egon naar den kant,, vanwaar het stemgeluid komt. De baron word t Mademoiselle Blanche, de gouvernante van De- nise, gewaar. «Mademoiselle Blanche!" stamelt hij in doo- delijke verlegenheid. «Hoe komt u hier in dit nachtelijke uur?' „Diezelfde vraag kon ik ook tot u richten/ antwoordt de gevraagde. „Uw hierzijn, mademoiselle, heeft den schijn, alsof u met een vooropgezel doel aan 't spion- neeren is." Zij lacht onaangenaam. «Wie vriend, noch een tehuis, noch liefde be zit, mijnheer de baron, moet zich een liefhebberij scheppen. Ik houd van geld boven alles; da klank van het goud heeft voor ruij iets betoove- rends. Ik wilde wel rijk, zeer tijk zijn, om een vrij en frank leven te kunnen leiden. Ik haat de slavernij eener gouvernante, en ik bespaar iederen mark, om mijn droom te verwezen lijken." Zij gaan samen duor de donkere lanen van het park. „Willen wij dan als een paar zaakmunnen met. elkander handelen vraagt Egon snel. De Fran^aise knikt toestemmend. „Wat verlangt u voor het bewaren van on» geheim vraagt hij kort en scherp. «Dertigduizend mark.» 1 «Wat?" Egon gelooft het niet goed verstaan t« hebben. «Dertigduizend mark Ik begin waarlijk aan uw toerekenbaarheid te twijfelen, als u inder daad gelooft, dat ik 30000 M. voor uw stilzwij gen wil betaien. Wie waarborgt er mij voor, dat u na ontvangen belooning niet weer om diezelfde som komt aankloppen en zoo voort durend blijft afpersen voor dit inderdaad niet zoo gevaarlijk geheimpje. 1 Een mark is 60 ceut. (Wordt vervolgd.).

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5