Nummer 32. Zondag 19 April 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad, f Chronologisch Overzicht Tn DÜSTRIE ELE\ BINNENLAND. 27 24 de 30 27 DE STAKING. •«wagg—a—css De Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1902. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor liet verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en F al» /eken voornoemd. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat 13 cn 14 Juli. Feesten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Lieder tafel „Oefening cn Vermaak" van Waalwijk en Bezooien. 's Maandags morgens reeds vroeg wapperde van schier alle huizen de nationale driekleur. Om 10 uur werd het feest door klokkengelui geopend en een half uur daarna werden de Direc teur der Yereeniging, de heer Frans de Cortie, de beroemde baritonzanger W. Deckers, benevens de directiën der deelnemende corporation en hunne toe gevoegde Commissarissen, op hel Raad huis door den burgemeester, de leden van den Gemeenteraad, en de Fees '7113 commissie, ontvangen, verwelkomd ei> op een glas eerewijn onthaald. Om 11 Va uur stelde de prachtige stoet, waaraan 13 corporation, praal wagens, groepen ridders te paard, garde d'honneurs enz. deelnamen zich in be weging onder de tonen der harmonieën en omgeven door een jubelende me nigte, welker getal op duizenden ge schat werd. Na de ontbinding van den stoet, circa half twee, verscheen de harmonie Euphonia van Kaatsheu vel en bracht een ovatie bij den Presi dent der feestcommissie, den heer Wit- lox, die als plaatsvervanger was opge treden van den heer A. Verbunt, die door familie-omstandigheden verhinderd was de leiding der feesten op zich te nemen. Om 5 uur had onder leidingL" van den heer F. de Cortie, voor het Raadhuis, de uitvoering der Congo- marsch plaats, waaraan alle harmonieën deelnamen. Hierna begon het festival op op de Kiosk, waar elk deelnemend muziek-gezelschap twee nummers ten gehoore bracht. Om 8V3 uur veree- nigden allen zich op „Musis Sacrum," waar de herinneringsmedailles zouden worden uitgereikt. Nadat de heer H. Witlox eene boeiende rede had ge houden en de heeren Antoon Tielen, vice-president der feestcommissie, Jud. Timmermans Wz. en Willem C. Dec kers, onder passende toespraken, het oere-metaal aan de gezelschappen had den overhandigd, toog men naar het fraai versierde en met Bengaalsch vuur verlichte Marktplein, waar beide har monieën beurtelings op de kiosk een concert gaven, dat door een buitenge wone raenschenmassa in de vroolijkste stemming werd bijgewoond. Den tweeden dag, Dinsdag, begon op Musis, dat voor de feesten door een houten zij bouw belangrijk vergroot was, de groote matinée der Liedertafel met medewerking der heeren W. Deckers, bariton en L. Vugts, tenor uit's-Bosch. Voor den aanvang richtte de heer F. W. van Liempt fungeerend voorzitter van Musis Sacrum een hartelijke toe spraak tot de jubileerende Vereeniging. In het bijzonder bracht hij hulde aan den directeur, den heer Frans de Cor tie en aan de oprichters der Lieder tafel de heeren A. H. G. v. d. Hej^ den, C. v. d. Ven, Louis en Antoon 1 lurk mans. De matinee had een schit terend verloop en slaagde volkomen naar wensch. Bij het einde bood bur gemeester Van der Klokken, onder een hartelijke toespraak, den heer -Deckers eene gouden herinnerings-medaille aan* hel zelfde geschiedde door den htèr Bernard Timmermans aan den heer L. Vugts. Op de reünie, welke des avonds tot sluiting der feesten op Musis gehouden werd, overhandigde de heer Mr. Sopers, kantonrechter te Oss, de eerste Presi dent der Liedertafel, de gouden her- innerings-medailles aan genoemde hee ren oprichters der Vereening, terwijl hij beloofde op een later te geven concert zelf eene herinneringsmedaille aan de banier van Oefening en Ver maak te komen hechten. Hiermede eindigde het feest, het schitterendste dat, volgens heugenis van ouden van dagen tot dusverre nog in onze ge meente gevierd was, tot welks welsla gen alle personen en partijen zonder onderscheid krachtig hadden medege werkt. 21 Juli. Herkozen tot leden van den Raad de heeren P. Quirijns, L. Mombers, F. A. Baijens en Th. Hoffmans, res pectievelijk met 157, 166 148 en 141 van 'e 214 uitgebrachte stemmen. 25 Juli. Aanbesteding van het station Geertruidenberg, met spoorweghaven, kaaimuur, sluitwal, gebouwen en bij— behoorende werken Minste inschrijver de heer M. Krols te Geertruidenberg voor f 350.000. Juli. Hevige boschbrand tusschen Loon- opzand en Tilburg. Honderden bunders worden vernield. Aug. De lederinzending van den heer C. 11. Ficq op de tentoonstelling te Antwerpen wordt met goud bekroond. Een bronzen medaille, voor deze cathégorie de hoogste onderscheiding, werd toegekend aan den heer Herman Zeegers, fiima P. J. van Gils voor tentoongestelde elixer- en bit-tersoorten. Een gedeelte hiervan werd aangekocht voor de groote verloting. De lederinzei ding der firma W. Timmermans en Zonen bleef buiten mededinging, daar één lid van genoem de firma fungeerd •- ais jurylid. Aug. Groote brand te Raamsdonk. 32 gebouwen, tal van inboedels, benevens 11/a millioen K.G. hooi en eeuigc runderen en varkens werden door het vuur verteerd. Persoonlijke ongelukten vielen, dank zij de kranige houding van het garnizoeu uit Geertruidenberg, niet te betreuren. De schade bedroeg circa f 350000. Aug. De harmonie „de Eendracht" van Nieuwkuik en Onsenoort viert haar 50-jarig bestaan met een festival, waar aan 6 harmonieën deelnemen. Sept. l)e Vereeniging Volksvijt en Volksvermaak te Waspik houdt op de zaal der vereeniging, bij den heer M on tens, een tentoonstelling van ge meentelijke nijverheid en kunst. Oct.. De heer Mr. P. F. Cooth, sedert 1858 griffier der Staten van Noord- Brabant, heeft zijn eervol ontslag uit die bétrekking aangevraagd. (Het portret van genoemden Mr. v. Cooth, die onze gemeente later zoo rijk in zijn testament bedacht, prijkt thans in de Raadzaal van het gemeen tehuis). Oct. De sociëteit „de Broedermin" sterk 83 leden viert haar 25-jarig bestaan id. De gemeente- en waterschapsbesturen in de Langstraat, vanaf Baardwijk tot en met Waspik dienen een adres in aan de Tweede Kamer der Stateu- Generaal, betreffende de uitvoering der werkeD aan den Nieuwen Maasmond. In dit adres worden de bezwaren op gesomd betrekking hebbende op 1. de Communicatie. 2. de Scheepvaart. 3. de Waterlossing. 4. de irrigatie (be sproeiing). Oct. In de zitting der Tweede Kamer is zonder discussie aangenomen met 48 tegen 18 stemmen de onteigeningswet voor de verlegging van den Maasmond naar den Amer. 5 Nov. De Provinciale Staten benoemen met 34 stemmen tot griffier den heer P. T. A. Sprengers. id. Het St. Jorisgild te Heusden, opge richt in 1428 stelt f 5Ü0Ü ter beschik king van de gemeente voor het maken van een deugdelijk carillon in den stadhuistcren aldaar. (Ook voor de restauratie van het stadhuis bezat het een goed carillon.) 25 Nov. Vergadering op Musis Sacrum van een 80-tal schoenfabrikanten, bijeen geroepen door den heer Kievits te Bezooien, met het doel een adres aan de Regeering te zenden, ten einde een hooger recht op en een betere controle van ingevoerd schoeisel te verkrijgen. Nov. Burgemeester Van der Klokken deelt bij de opening der Raadsverga dering mede, dat hij aan Z. M. den koning eervol ontslag heeft gevraagd als burgemeester onzer gemeente. Dec. De concessie verleend aan den heer H. v. d. Ven te V Bosch voor den stoomtram 's-Bosch-Heusden-Waal wijk wordt door den Minister van W. H. en N. verlengd tol 1 Juli 1886. Dec. Eervol oulslag verleend, met in gang van 1 Jan. a s. aan Mr. F. X. A. Verheijen als schoolopziener in bet arrondissement Waalwijk. 12 Dec. De heer Van der Klokken neemt afscheid van het collegie van burge meester en wethouders, de beambten der secretarie en draagt zijne fuuctiën over aan den oudsten wethouder Dr. de Haan. T;e gemeente verloor in hem een ontwikkeld hoofd, met onaf- kelijks- en viijheidszin, een man van groote capaciteiten, die zeer veel voor den bloei en den ooruitgang van Waalwijk heeft gedu.n 24 jaren stond de heer F. A. D. van der Klokken als burgemeester, aan het hoofd der gemeente. 15 Dec. Vergadering bij den herbergier A. J. Verhosven alhier van talrijke veehouders uit deze en aangrenzende gemeenten ten einde eene onderlinge Veeverzekering" op te richten. Het initiatief hiertoe was genomen door den heer F. W. v. Liempt, secretaris alhier, die de belanghebbenden had bijeengeroepen, de vergaderiug presi deerde en reeds een concept-reglement had ontworpen. 23 Dec. Het proces tusschen schipper van der Tak, wiens schip in de Waalwijk- sche haven averij had hekomen, en de gemeente Waalwijk, wordt door laatst genoemde, in hoogste instantie ver loren. Dit gaf voor onze gemeente een schadepost van 5 a 6000 gulden. id. Het amendement van den heer Seret betreffende de verplichting van het Rijk tot het bouwen epner vaste brug bij Heusden, wordt door de Tweede Kamer aangenomen met 45 tegen 29 stemmen. id. Aanbesteding door het R. K. Kerk bestuur te Druneu van het liefdege sticht met scholen en verdere werken Ingekomen 10 billetten. Hoogste inschrijver van Hest te Tilburg voor 136.340; laagste Adrianus Snijders te Drunen f 26.961. Het werk werd aan laatstgenoemde gegund. Als voorzitter der Comnrssie zal optreden mr. 1). Veegens, oud—griffier en oud—lid der Tweede Kamer. 12 WAALWIJK, 18 April 1903. Tentoonstelling. De algemeene bepalingen voor verpachting der buffetten en winkelgalerij zijn verzonden, 'en inschrijvingsbiljetten moeten voor of op 15 Mei a s. worden ingeleverd. De aanbesteding der gebouwen zal onge veer terzelfder tijd plaats hebben. De commissies voor de landbouw- en bloemen-afdeeling zullen wtldra de alge meene bepalingen met de inschrijving:bil jetten verzenden, zoodat op elk gebied druk wordt gewerkt. Het comité heeft door middel van cir culaires en biljetten een beroep gedaan op den financieelen steun der eereleden, indu- strieelen, ingezetenen, enz. en tot dusverre met succes, om de tentoonstelling zoo schitterend en succesvol mogelijk te doen zijn. Binnenkort hopen we breedvoeriger raede- deeling over een en ander te kunnen doen. 5e Llmburgscbe Katholiekendag. Verscheneu is het programma van den „Vijfden Limburgschen Katholiekendag, te Weert op 31 Mei en 1 Juni 1903 te houden. In de vergadering van den Provincialen Bond van Kruisverbonden Maandag 1 Juni, spreekt over Drankwetsherziening de heer mr. P. W. II. Truijen te Roermond. In de vergadering van den R. K. On derwijzersbond, over de roeping der school eu de opleiding van den onderwijzer, is inleider de heer J. M. Hermans te Echt. In de vergadering van den Limburgschen II. K. Volksbond spreekt over het secreta riaat van den arbeid, de weleerw. heer M. Souren te Maastricht. In de Algemeene Vergadering in de St. Martinuskerk zijn sprekers: Prof. J. Helle- putte, lid der Belgische Kamer van Volks vertegenwoordiging en dr. H. Poels. Na afloop der algemeene vergadering feestmaal in een der zalen der St. Jozefs- vereeniging. Dc Rijksmiddelen. De afgeloopen maaod was voor de schat kist voordeeliger dan Maart 1902. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg nl. f 12.177.993.715 tegen f 11,454.858 67 in het vorig jaar, een voordeelig verschil van ruim 7 ton. Ditmaal is de vooruitgang niet te danken aan het wisselvallige successierecht, maar hebben bijna alle middelen eraa.n medege werktceu verblijdend veischijuse! voor zeker. Enquête. Wij vernemen, dal de beooeming der Staatscommissie van enquete betreffende toestanden bij het Spoorwegpersoneel eerst daags kau worden vei wacht. De koninklijke trein. De koninklijke trein, waarvan wij een beschiijving gaven in ons vorig nummer is Vrijdag door de firma J. J. Beyoes te Haarlem afgeleverd aan de direciiGn der H. IJ. S. M. en der S.S. Dat de trein zal gebruikt worden in beider dienst blijkt uit het opschrift op de onder— s'ellen. De trein wordi Viijdag ondergebracht in een viijgemaakte machineloods en zal Maandag worden beproefd op de lijn Haarlem Leiden. Het vorstelijk echtpaar zal, zoo men zegt, nog deze maand van den trein gebruik maken. Dc Koninklijke Familie naar 't Loo. Dit den Haag wordt gemeld H. M. de Koningin eu Z. K. II. de Prins zijn Donderdagochtend met een extra- trein oin kwart voor tienen langs den Staats spoorweg naar het Loo terrnggekcerd. Evenals Donderdag bij de terugkomst waren er in de straten om hel Station militaire maatregelen genomen zoodat de Rijnstraat wederom werd afgezet door de veld—artil lerie. H. M. en Z. K. H. vonden in de wacht kamer tot uitgeleide bij hun vertrek den gouverneur der residentie luitenant-generaal van Erinel Scherer en den burgemeester, bij wie zich op liet perron nog voegden de kolonel plaatselijk commandant. Op weg van het wachtsalon naar het salonrijtuig werden de militaire eerbewijzen gebracht door de bezettings-troepen van het station, aan weerszijden van de koninklijke wacht kamer opgesteld. Bij het vertrek van den trein stonden den vorstelijke personen voor't portierraam van den salon wagen en deed de troep het uitgeleide onder trommelslag. Van den koninklijken trein maakte deel uit een goederenwagen bezet met een compagnie grenadiers, welke waggon het koninklijke rijtuig tot aan het Loo voorafging. De reis werd medegemaakt door majoor jhr. van den Braudeler, van het regiment grenadiers en jagers met zijn adjudant. De begeleiders van de Staatsspoorweg Maatschappij waren de heeren Mieling in specteur in algemeenen dienstHuizinga, inspecteur van explotatie; Gatsonides, in specteur v.m tractie, en van Hoorn, inspec teur van weg en werüen. H. M., gekleed in een lichtgrijs voorjaars kostuum en de Prins in burgerkleeding, be groetten vriendelijk de militaire macht in het station en de enkele aanwezigen, dienst doende op het perron. Van 't Loo meldt men Precies om 11.48 kwam de exta—trein aan het perron op 't Loo aan. De trein was, door een losse locomotief voorafgegaan. 11.M. de Koningin, die een blauwen regehnantel lad omgeslagen en de Prins onderhielden zich een korte poos met de aanwezige au toriteiten den heer Loudon, den hofarts dr. Pot en den burgemeester van Apeldoorn. Daarop nam koninklijke echtpaar plants in een der komende rijtuigen en reed onder vreugdekreten van liet publiek naar het paleis, in de vestibule ontvangen door den intendant, de heer van Stein en den hof maarschalk baron van Clifford. De sfan- daardvlag werd onverwijld gehescheu. Zater dag is er galadiner ten hove. Een mooi staaltje van de verbittering, die in het kamp der S. D. A. P. heerscht, is ontleend aan het hoofdartikel in Het Volk van Donderdag 16 April. De lieer Troel stra schrijft „Uitgeput door den hopeloozen strijd der laatste weken, half gebroken onder 't ontzettend gewicht der ellende, door de hartelooze stijfhoofdigheid der regeering eu de misdadige wraakzucht der spoorweg-di- rectiër. over de arbeiders gebracht, hebben wij nog niet de heerschappij over onze pen herkregen, die noodig is om de tooneelen van ophitsing en blind fanatisme., in de nacht vergaderingen met het Comité van Verweer afgespeeld, naar waarheid te schilderen. Ook zijn wij nog te diep onder den indruk van schaamte, schaamte over een deel der arbeiders-beweging, schaamte over het ge mis aan ernst en nadenken, aan eerlijkheid en rechtvaardigheid, door een deel der lei ders onze vakbeweging vertoond om het gebeurde met die frischheid van geest te kunnen beschrijven, als noodig is. „Liever vier jaar in de gevangenis, dan twee zulke vergaderingen", riep Oudegeest uitwant zulke vergaderingen zijn de hel. Juist: de hel en de booze demon, die daar liet vuur stookte, rondom het welk eenige anarchisten van minder allooi als baardelijke duivels tierden en dansten die booze demon was Domela Nieuwenhuis. Door het gezagsfanatisme der regeering opgeroepen uit de vergetelheid, waarin hij sinds jaren verkeerde door de beroering in de onderste lagen van het proletariaat omhoog gestooten, had hij deze weken als een modern' Neptunus gedreven boven op de schuimende baren van de ziedende zee, die hij scheen te beheerschen. Waar was het, wat de gansche burgerpers konst iteerde: Doimla Nieuwenhuis was weer de man Zijn zorgvuldig gekamde lange witte haren en dito baard oefende weer hun invloed op de ontvlamde gemoederen zijn profetenfiguur werd het middelpunt der beweging; zelfs sociaaldemocraten van naam geraakten onder indruk der uiterlijke verschijning, waarin liet ecnig geheim zijner macht over de ge moederen is gelegen." Deze aanhef dient tot inleiding van een verweer tegen de door Domela Nieuwenhuis den sociaal-democratische leden van het comité aangewreven beschuldiging, dat de mislukking der werkstaking en de (ontijdige) opheffing, aau verraad hunnerzijds zou zijn te wijten Het volgpnde is volgens de N. C. gebeurd. Een officier, in een kleine garn'zoenplaats gelegerd met een aantal miliciens van de ouder de wapens geroepen lichtingen, peinst op middelen om de mannetjes bezig te houden. Altijd wandelingen en marschen gaal toch niet; ze zijn al wekenlang wapens en er gebeurt niets. Daar komt bij op een der wandelingen langs een voetbalveld, waar hoogere-burger- schoollieren ijverig het spel beoefenen. Dat is een idee. Hij zal de mannetjes voetbal laten spelen daartoe is slechts noodig dat hij vergunning verkrijgt om het veld te gebruiken. De officier spreekt dus den jeugdigen voorzitter der voetbal-club aan, die hem antwoordt zijn wensch gaarne in overweging te zullen nemen. Het doet den jongeling leed, maar zelf kan hij in dezen nu "be slissen het verzoek behoort tot die aan gelegenheden welke aan de algemeene ver gadering onderworpen moeten worden. Dc officier heeft hiertegen natuurlijk ghn be zwaar. Deu volgenden dag komt den president lerug. Het speet hem persoonlijk zeermaar het veld kon niet beschikbaar worden ge steld voor de miliciens om voetbal te g mi. De meerderheid van de vergaderiug 'och was van oordeel geweest dat m d ernstige tijdsomstandigheden tegenov r beide partijen dc meest strikte onpartijdigheid in acht genomen moest worden De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Wessels, bekend voorman der boot - en dokwerkersvereeniging „Recht cn Plicht', lot 3 maanden gevangenisstraf wegens het doen opnemen van een opruiend artikel in den Propagandist. Ter bewaking der lijn en der haven worden te Amsterdam post- of blokhuizen voor militairen opgericht van oude spoor- dwarsliggers. De ruige deeleu wordeu be dekt met asphaltpapier. Aan het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage zijn 14 geschorste beambten van het machinepersonnel weer iu dienst geno men, allen echter met terugstelling tot een lageren rang en loonsverlaging, en plaatsing aan het einde van de ranglijst in de nieuwe klasse. De bewaking van station en terreinen geschiedt thans niet meer door de grena diers, maar door de jagers in beperkter getal dan in den beginne. Van Donderdag af rijdt weder de trein der Hollandsche Spoor van 7.24 Greenwich- tijd via Rotterdam naar Brussel. Donderdagavond omstreeks halt elf zag de schildwacht, geplaatst bij den wissel gelegen in dc lijn DordrechtGorinchem tusschen den overweg aan den Dubbeldam- scheuweg en dien aan den Krommendijk, drie manschappen in kruipende houding op deu spoordijk klimmen. Aangeroepen, verwijderden zij zich niet en gaven ook geen antwoord. De schildwacht lo3tte daarop een schot in de lucht en toen ook dit onbeantwoord bleef een iu de rich ting van het drietal, dat daarna ijlings het hazenpad koos. De garnizoenscommandant, de burgemeester en de commissaris van politie begaven zich naar de plaats waar de mannen gezien waren, maar vonden geen aanleiding, in het gebeurde iets ernstigs te zien. Vermoedelijk heeft men hier tc doen gehad met kippen- of vischdieven, die wel meer in het donker trachten zich over den spoordijk te begeven. Als zeker mag worden aangenomen dat niemand gewond is en ook de politie heeft geen aanleiding gevonden om van het ge beurde proces-verbaal op te maken.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5