noM&niA "b" ITÉN L AN I). Duitschland. Macedonië. Amerika. BINNENLAND. hulp "ons niet ontbroken, zijn onoverkome lijk geachte hinderpalen toch niet bij machte geweest den moed te vernietigen en de.hoop uit te blusschen. Waarom zouden we dan niet met vertrouwen verder gaan Wij bevelen geen zorgeloosheid aan, die maar zielloos verbeidt wat komen zal zonder iets te doen wat het komende kan verhel deren. In het heden ligt voor een groot deel de naaste toekomst en hoeveel men— schel ijk e berekeningen ook falen mogen, dit is zeker, dat, wie in deu zomer zijn oogst niet voorbereidt, in den winter een ledige schuur z.d hebben. Maar iets anders is het, ook bij overvloedige inzameling toch nog te gaan zitten peinzen over de moge lijkheid, dat alles verloren te zien gaan. De veiligste weg is, dat wij van het vluch tige oogenblik .maken, wat het zijn kan. Dat wij er onze ziel in leggen, onze krachten er aan te werk stellen. Dit zij onze drin gendste zorg, het laatstgevloden uur tot winst te maken, die opgelegd kan worden als tegengewicht voor mogelijke teleurstel ling. Dit staalt onze draagkracht voor ko mend leed, dit versterkt ons vermogen um vreugd te genieten. Wie liet heden goed besteedt, zal kunnen denken aan het ver leden zonder beiouw, aan de toekomst zonder angst. Dat is het geheim van een ernstig leven. rmrimw* Toen hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, ritmeester van het regiment kurassiers van de garde, Zondagavond op een rit van Schwerin naar Berlijn met zijn automobiel in de buurt van Doeberitz was, reed de auto mobiel, waarin de hertog met zijn dienaar en een chauffeur zat, in de kruin van een door den storm dwars over den straatweg gewor pen boom. De geruchten dat den hertog een ongeluk zou zijn overkomen, zijn onge— grond. Er is niemand gekwetst. Het Maandagavond hier verspreide bericht dat hertog Adolf Friedrich van Mee kien burg, een broer vau den prins der Ne derlanden, te Doeberitz een ernstig ongeluk met zijn automobiel had gekregen en met een ernstige schedelkwetsuur bewusteloos was weggedragen, is overdreven gebleken. De hertog is weliswaar Zóndagavond met zijn automobiel tegen een boom opgereden, waarbij zijn voertuig brak. Maar hijzelf is er zoo heelhuids afgekomen, dat hij zich Maandag middag in zijn woning te Berlijn aan oogge tuigen die naar zijn toestaud kwamen vragen vioolijk en wel kon vertoonen. De razende storm die Zondag te Berlijn woedde, heeft tien slachtoffers gevergd, die door neervallende dekpannen, ruiten en om vallende boomen, ten deele ernstig, gewond werden. In de parken en naburige bosschen is een vreeselijke verwoesting aangericht, die het ergst blijkt in den beroemdeu konink lijken tuin te Potsdam, waar de oudste boo men en kostbaarste sierstruikeu vernield zijn. De schoenmakers te Breinen gaan els en pekdraad neerleggen, omdat men hun eischcn niet grifweg inwilligt. De revolutie in Macedonië zou Zondag zijn uitgebarsten, maar gelukkig hooreu we nog van niets. Of men zou moeten aanne men, dat al die vecht- en moordpartijen al feitelijk oen revolutie vormen. Maar dat is 't eigenlijk niet, wat ver wacht wordt. Men vreest meer etn alge— meene opstand met het vooropgezet en uit gesproken doel om Macedonië vrij te vechten van de Turksche heerschappij. Bulgarije, men weet het, wordt verdacht de Macedouiërs daarin te zullen helpen. En ook op Itusland rusten vermoedens. Maar de russisehe staatslieden spreken dit beslist tegen. Vandaag is er weer een in do bladen aan 't woord, die van russi sehe inmenging niets wil weten. Rusland wil hervormingen, zeide de //hooggeplaatste'', niets meer. En daarom dringt het den Sultan tot krachtige maat regelen tegen de Albaneezen. Tot nog toe is de regeering van den Tsaar beslist voornemens den brand, zoo die mocht uitbreken, tot den Balkan te beperken en den Sultan bet blusschen op te dragen. De werklieden van de Philadelphia Rea ding Coal and Iron Company zijn vandaag uitgesloten, daar zij geweigerd hadden ver leden Zaterdag negen uren te werken, gelijk hun aangezegd was vanwege de maatschap pij De uitsluiting omvat 32 van de 43 bedt ij ven met 30,000 arbeiders. WAALWIJK, 22 April 1903. Benoemingen enz. Bij Kon. Besl. van 1 8 dezer is o.m. onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit dtn militairen dienst verleend, aan P. A. van Buuren, luitenant-kolonel bij t 5de regiment- infanti rie, op een peusioen van f 1800, onder totkenuiiig van den rang van kolonel. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van V Bosch, heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Cuyk, den Zeereerw. heer J. Spraugers, pastoor te Grave; en tot pastoor te Amerzoden, den Weleerw. Pater C. Ilei mans. Notaris Bink. Een hoogst ernstige ziekte heeft deu algemeen geachten notaris Bink, wiens borst zoo pas met eene pauselijke ouderscheiding werd gesierd, aangetast, zoodanig dat hem gisteren de laatste H.H. Sacramenteu zijn moeten worden toegediend. Van harte wenschen wij den geachten zieke beterschap Nader deelt men ons mede dat de toe stand achteruit gaande is. Faillissement Witlox. Bij de 1.1. Maandag gehouden verificatie vergadering in bovengenoemd faillissement werd volgens het verslag van den curator den crediteuren bij een passief van onge veer f 218,000 en een actief van ongeveer f 40.000 J 8°/o hunner vordering toe gewezen, waarmede accoord werd gegaan. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Dinsdag 21 April 1.1. hielden het hoofd bestuur van bovengenoemden bond en de leden der gedelegeerde commissie eene ver gadering in 't hotel Noord-Braband te 's- Bosch. Deze vergadering was bijeengeroepen naar aanleiding van de mededeelingen in ons blad, omtrent het voor-ontwerp der tarief- wetsherziening, betreffende het schoenma- kersvak. Eene ernstige en zakelijke discussie werd over dezo kwestie van zoo groot belang ge voerd de hoofdtoon was deze, dat een tarief als dit zeer nadeelig zou werken voor de schoen-industrie, en vooral voor den zich ontwikkelenden export doodend zou zijn. Besloten werd de conclusie, genomen op de alg. vergadering te Oisterwijk dd. 27 Juli 1902, te handhaven. Deze luidt als volgt //De vergadering de verschillende discu ssies omtrent bescherming in rechten ge gloord hebbende, besluit aan de hooge regeering een ver zoekschrift te z nden om 't leder vrij te z/laten en zoo leder als grondstof toch be slaat wordt, alleen 't zooileder en dit nog //zoo laag mogelijk te doen en in evenre digheid het recht op schoenwerk te ver- z/hoogen." Nog werd besloten, dat eene commissie bestaande uit den voorzitter, den heer W. Travaglino, Oosterhout en den heer M. van den Bergh te 's Bosch, op eene audiëntie bij den minister, duidelijk de toestand zou gaan uiteenzetten, vooral dat het voorge steld tarief zeer nadeelig zal zijn voor de schoeu-industrie en den nationalen arbeid, groot na- in plaats van voordeel zal aan brengen. Vooral werd met Jilem van redenen be toogd, dat de schoen-industrie, (een opko mende industrie,) in dezeiide verhoudingen verkeerend als de textiel-industrie, (een ge vestigde industrie) eveneens als deze laatste recht heeft op vrijdom vau grondstoffen. De afdeeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den A. N. B. v. S. hield Maandag in 't hotel de Twee Kolommen eene vergadering, ter bespreking van hetgeen namens deze afdeeling op de vergadering fp 's-Bosch zou worden voorgesteld. Bijna unaniem werd besloten voor te stellen, zooals thans is geschied, vrijdom van alle overleer met desnoods een hooger procent op zoolleer. Tarief van invoerrechten Door de 6 grootste schoenfabrikanten te Tilburg is het volgende adres aan de Kamer van Koophandel aldaar verzonden Mijne Heeren Ondergeteekeiiden, schoenfabrikanten te Tilburg, vernomen hebbende, dat bij de herziening der tarieven van Invoerrechten, wordt voorgesteld om te heffen a. van zooileder ongeveer drie tot vier procent tier waarde b. van overleder van drie tot zes proeent der waarde veroorloven zich hunne ern stige bezwaren tegen deze voorstellen bij uw geacht college kenbaar te maken. Zijne Excellentie Minister Pierson stelde vóór drie jaren in zijn ontwerp aan de Kamers van Koophandel ook invoerrecht voor op Lederin zijn ontwerp van wet was dit recht echter geheel vervallen, door het degelijk advies van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, in deze zeker de meest bevoegde autoriteit hier te lande. Ondergeteekeiiden zijn geneigd de hier bestaande zoolleer industrie ter wille te ziju en verzetten zich niet tegen een matig in voerrecht op zooilederalhoewel dit voor ons alsgeene grondstof van groot belang is. Overleer geschikt voor schoenfabrieken wordt hier echter, behoudens eene enkele ordinaire en ondergeschikte soort, nier ver vaardigd, en kan ook op verschillende tech nische gronden in ons klein landje bepaald niet vervaardigd worden. In verschillende landen worden hierin specialiteiten gefabri ceerd, die men elders niet vindt; bijvoor beeld, voorziet zich geheel Europa vau één artikel in één klein hoekje van Frankrijk, niettegenstaande hooge invoerrechten in ver schillende landen Duitschland levert een speciaal artikel naar Amerika trots dertig procent invoerrecht; Amerika levert weer an dere artikelen die in Duitschland, hoe uoode ook gezien, onmisbaar zijn. Buitenlandsch overleer neemt voor de schoenindustrie dezelfde plaats in, die //on getwijnde en tweedraads getwijnde garens" voor de textielindustrie innemenhet is o.i. voor overleer even uoodzakelijk als voor garens het begrip //grondstof" in ruimen zin te nemen en daarom beide soorten goe deren vrij van invoerrechten te lateu, zooals beiden zijn. Pirmasens in Duitschland, met zijue twee honderd machinale schoenfabrieken, klaagt steen en been, wat door de [Lmdelskamer aldaar in hoofdzaak wordt toegeschreven, aan de zware belasting op buitenlandsch overleer, waardoor de export-orders belang rijk zijn verminderd de zich snel ontwik kelende export onzer schoenfabrieken, met vele kosten en opofferingen verkregen, zoude eenzelfde treurige toekomst tegemoet gaan, indien dit overleer, dat hier niet gemaakt wordt, thans belast werd. De tienduizendtallen arbeiders onzer schoenindustrie kunnen niet aan 't gevaar van onvoldoenden arbeid worden blootge steld, door rechten te heffen van onze grondstoften behoeve van eene hier niet bestaande en alleen denkbeeldig bestaan bare industrie van overleerfabricage. Bij het bestaande tarief is zoolleer en overleei geheel vrij van rechten en zijn eenige bijartikelen, als b.v. geweven stoffen, met 5 pet. belastop schoenen is ook 5 pet. invoerrecht. Thans wordt voorgesteld, alle bijartikelen met 8 en 10 pet., wellicht in enkele ge vallen met 12 pet. te belasten, daarenboven alle leder met 3 tot 6 pet. op schoenen wordt 8 pet. voorgesteld, op luxe schoeisel, dat wij niet maken 15 pet. 't Valt duidelijk in 't oog, dat met zulk nieuw tarief onze industrie ernstig zou worden benadeeld, in plaats van gebaat ondergeteekenden verklaren dan ook vol mondig dat bij den bestaanden toestaud onze belangrijke nijverheid 1ste veel beter geholpen en ten 2de voldoende beschermd is, daar juist door den vrijen invoer van onze onmisbare buitenlandsche grondstof, de buitenlandsche schoenen niet meer te duchten zijn en onze exportzaken tot bloei geraken. Redenen, waarom wij uw geacht college beleefd maar allerdringendst verzoeken te willen adviseeren tot Algeheele vrijlating van overleder, zooals zulks nu isen zoo noodig een recht van hoogstens 3 pCt. op zoolleer. Ecrw. heer Suys. De WelEerw. heer Suys kapelaan alhier zal 28 April a.s. eene pelgrimsreis met Fransche geestelijken aanvaarden naar 't Heilige Land waarvoor hij van Z. D. H. Mgr. v. d. Ven twee maanden verlof mocht bekomen. Laier zal ZEerw. verslag van deze zeer zeker prachtige en koogstbelangwekkende reis, verslag geven in 't Zondagsblad der H. Familie. Onae beste wenschen vergezellen den wel- Eervv. heer Suys op deze verre reis naar Palestina. Liedertafel. Zondagavond gaf de liedertafel «Oefening en Vermaak» haar laatste winterconcert. Waarschijn lijk wegens liet vergevorderd seizoen was de zaal niet zoo goed bezel als bij vorige gelegenheden. Over 't geheel werd goed gezongen, hoewel meermalen was op te merken iu de koren, dat eenige zangers ontbraken. De «Recitative aus der opern, Lohengrin' ge zongen door den heer Jac. Sars, werd zeer zuiver, goed genuanceerd en met veel gevoel gezongen eveneens de «Aria aus der Schöpfung', door den heer Jan Trimbach voldeed uitstekend «Erinne- rung' kon niet worden gegeven, in plaats daar van kregen we «Duo aus Einen Nacht auf dem Meere' door de heeren Jac. Sars en Joh. Knepflé. Aan 't einde der uitvoering sprak de president der vereeniging een hartelijk woord tot de dames en heeren voor den machtigen steun dezen winter geschonken. Hij deed uitkomen wat de liedertafel in de talrijke jaren van haar bestaan geweest is en gedaan heeft, zooals uit het chro nologisch overzicht voortdurend is te lezen. Ten slotte herrinnerde hij, na een opwekking aan Waalwijk om met dien steun voort te gaan, aan het feest van den dag nl. den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, met de hartelijkste wenschen voor Hem en onze dierbare Koningin. Daarna werd door de aanwezige dames en heeren staande het «Wien Neerlands Bloed' aangeheven. Een waardig 6lot dus van de heer lijke uitvoeringen, de kunstvolle avonden, die ons de iiedertafel dit jaar zoo rijkelijk heeft bezorgd. Tentoonstelling. Zooals wij in ons vorig nummer schreven zijn de verschillende sub.-commissies der tentoonstelling druk aan 't werk. Hieronder volgen de algemeene bepalingen di or de bloemen-commissie opgemaakt en door 't comité vastgesteld]; weldra zullen deze algemeen worden verspreid. Wij twijfelen geenszins of de deelname aan deze tentoonstelling zal eveneens groot zijn en een schitterend succes hebben het zal aan net terrein een prachtigen indruk geven. Het is dus aan de vaklieden en bloemenliefhebbers in den lande, in deze hun beste beestje eens voor te zetten en daardoor het welslagen dezer bloemen tentoonstelling te bevorderen, iets waarvan wij volkomen overtuigd zijn. Bloemententoonstelling. ALGEMEENE BEPALINGEN. Artikel 1. Aan de Tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie en aanverwante Artikelen, te houden te Waalwijk van 23 tot en met 3l Augustus 1905, zal ook worden verbonden eene Bloemententoonstelling. Deze zal plaats hebben op de terreinen en in de gebouwen der eerstgenoemde Expositie en eveneens duren van 23 tot en met 31 Augustus 19U3. Art. 2. Zij wordt verdeeld in de navolgende af- deelingen, met bekroningen, zooals daar achter vermeld AFDEELING J. Bloemen en planten voor perkeu. Klasse a. Bloemperken met of zonder borduur, van twee meter middellijn. lste prijs gouden medaille of f 25. 2de n zilveren n f 15, 3de bronzen H f 10. 4de diploma. Klasje b. Perken, van groenblijvende Planten, van minstens vier .VIs. oppervlakte, lste prijs gouden medaille of f 25. f 15— f 10 2de u zilveren 3c!c bronzen 4de u diploma. Klasse c. Mozaiekperken van minstens twee meter middellijn. lste prijs gouden medaille of f 25. 2de zilveren f 15. 3de diploma. AFDEELING II. Koude Kas- en Kamerplanten. Klasse a. Collectie Bloeiende Planten. 1 si e prijs: gouden medaille of f 25. 2de zilveren u f 15. 3de bronzen u u f 10. 4de diploma. Klasse b. Sierplanten, lste prijs gouden medaille of f 25. 2de zilveren f 15. Sde u bronzen ,t f 10. 4de h diploma. AFDEELING III. Idem als vóór (Afdeeling I en II) uit sluitend voor liefhebbers. Herinneringsdiploma voor den inzender en belooning voor den tuinier. AFDEELING IV. Tuinbeelden en Sieraden, lste prijs f 15. 2de f 7.50. 3de diploma. Art 3. Inzendingen kunnen slechts aangenomen worden voor zoover de beschikbare ruimte zulks toelaat, uiterlijk lot 15 Juli 1903. leder inzender is verplicht van zijne in zending opgaaf te doen door nauwkeurige invulling van het inschrijvingsbiljet. Het toekennen der plaatsen geschiedt volgens het inkomen der inschrijvingsbiljetten. Art. 4. Het Comité zal streng toezicht doen hou den over de inzendingen, maar neemt voor beschadiging of verwijdering geene verant woordelijkheid op zich. Art. 5. De goederen moeten franco op het ter rein gezonden worden in de week van 15 22 Augustus 1903. Voor goederen na dien datum gezonden, kan het Comité niet instaan, dat zij tijdig kunnen worden ge ëxposeerd. Het afhalen der goederen moet binnen acht dagen na sluiting der Tentoonstelling geschieden zij worden anders op kosten der Exposanten teruggezonden. Art. 6. Het aanbrengen van een duidelijk bordje of schild met naam van den inzender is verplichtend. Art. 7. De bekroningen zullen worden toegekend volgens de uitspraak eener Jury. Als voorwaarden van bekroning wordt door het Comité tot grondslag genomen a. dat voldaan zij aan de bepalingen van inzending. b. dat geene inzending al is zij de besle, zal bekroond worden, wanneer zij niet op zichzelf die onderscheiding ver dient. c. dat, wanneer er voor een nummer slechts ééue inzending is, de prijs zal worden toegewezen, wanneer zij op zich-zelf de bekroning waardig is. Art. 8. Het exposeeren geschiedt geheel koste loos het aanleggen der perken evenwel komt voor rekening van den inzender. Het Comité zal personen beschikbaar stellen, die op instructie van den inzender de bloemen en planten nazien en onderhouden. Art. 9. Het Comité behoudt zich het recht voor eene waarborgsom te heffen tot garantie der inzendingen. Deze wordt bij inzending onmiddelijk gerestitueerd. Art. 10. Voor Afdeeling I, klassen a en c, en Afdeeliug II, klasse a stelt zich bet Comité voor, één of' meer prijzen, buiten de hier boven genoemde beschikbaar te stellen. De toekenning dezer prijzen zal geschieden bij stemming door de dames-bezoeksters der Tentoonstelling. Art. 11. Bij verschil over deze bepalingen be slist het Comité, aan wien wijzigingen zijn voorbehouden. Namens de Comissie der bloementen toonstelling, II. VAN GILS, Secretaris. Wij achten het zeer dienstig hier nogmaals het programma voor den wedstrijd in het vervaardigen van schoenwerk bij gelegenheid der a.s. ten toonstelling in zijn geheel te laten volgen. Het zal toch onnoodig zijn het groote nut hierin voor den handwerkschoen- maker gelegen, nog uiteen te zetten ook de patroon-handwerker heeft hierbij 't grootste belang. Getoond moet worden wat men ver mag, men moet laten zien, op welk een hoogte het handwerk staat; en dan voor den werkman zelf, dat toch niemand verzuime in dezen vreedzamen wedstrijd mee te dingen, de condities zijn zoo ge makkelijk, de prijzen zoo flinkdat de handwerker eens toone wat hij kan, dat iedereen trachte een goed figuur op de a.s. tentoonstelling te maken. De inschrijvingsbiljetten, worden dezer dagen rondgezonden en programma's zijn nog steeds bij den secretaris ver krijgbaar. voor den wedstrijd in het vervaar digen van schoenen. Artikel 1. De wedstrijd zal gehouden worden te Waalwijk gedurende de tentoonstelling van schoen- en leder-industrie en aan verwante artikelen van 23 tot en met 30 Augustus 1903. Art. 2. Het doel is, het bevorderen van vak- kenis onder de werklieden. Art. 3. De wedstrijd waaraan iedere werkman kan deelnemen zal bestaan in het ver vaardigen van schoenwerk (handwerk) hetgeen geëxposeerd zal worden gedu rende de tentoonstellingsdagen boven genoemd. Art. 4. De wedstrijd is verdeeld in de na volgende afdeelingen. a) Fijn schoeisel. b) Burger schoeisel. c) Schoeisel voor abnormale voeten. dWaterdicht schoeisel. Art. 5. De uitgeloofde prijzen zijn als volgt In afdeeling a. Ie prijs f25. 2e prijs f 15 In afdeeling b. Ie - 25. 2e - 15 uitgeloofd door den A. N. B. v. S. In afdeeling c. Ie -25. 2e -15 In afdeeling d. Ie -25. 2e -15 uitgeloofd door het comité der tentoon stelling. Art. 6. De mededingers moeten één paar schoenen ter beoordeeling inzenden. Art. 7. De beoordeeling geschiedt door eene nader te benoemen jury. Art. 8. Iedereen die wenscht mede te dingen is verplicht daarvan kennis te geven voor 1 Mei 1903, aan den secretaris van het comité, bij wien inschrijvingsbiljetten te bekomen zijn. Art. 9. Inzendingen waarvan de opgave niet voor den gestelden datum is geschied, worden niet in den catalogus opgenomen en kunnen ter expositie geweigerd.worden Art. 10. Bij 't in- en uitpakken der artikelen en ook gedurende de tentoonstelling zal streng toezicht worden gehouden, het comité neemt echter voor beschadiging of verwijdering geene verantwoordelijk heid op zich. Art. 11. De goederen moeten franco op het terrein gezonden worden in de week van 916 Augustus 1903. Voor goederen na dien datum ge zonden kan het Comité niet instaan dat ze tijdig worden uitgepakt en geëxpo seerd. Het afhalen der goederen moet binnen acht dagen geschieden zij worden an ders op kosten der Exposanten terug gezonden. Art. 12. Bij de inzending moet een motto op gegeven worden en tevens een gesloten enveloppe met naam van den inzender en van den fabrikant waar de inzender werkzaam is. Direct na de bekroning wordt de naam van alle deelnemers bekend gemaakt. Art. 13. Als voorwaarden van bekroning worden door het Comité tot grondslag genomen a dat voldaan zij aan de bepalingen van inzending. b dat geene inzending, al is zij de beste, zal bekroond worden, wanneer zij niet op zich zelf die onderscheiding verdient. c dat wanneer er voor een nummer slechts eene inzending is, die prijs zal worden toegewezen, wanneer het inge- zondene de bekroning waardig is. Art. 14. De deelnemers aan den wedstrijd be talen een inleggeld van tl.direct bij de inschrijving te voldoen. Knechts van leden van den Alg. Ned- Bond van Schoenfabrikanten betalen geen inleggeld. Art. 15. De deelnemers aan den wedstrijd hebben op den dag der beoordeeling vrijen toegang tot de tentoonstelling tegen overgave van een daartoe ver strekt bewijs.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2