V I Advertentiën. Notaris KANT Meubels en Huisraad, Sch oenenstikster (Sd. (9c omen w Laatste erichten. INDUSTRIEKERN. "Belangrijk Handelsberichten. Om contant geld publiek verkoopen, a EVRA A G D Hoofd eener stikkerij gewone stiksters Tijdens de beoordecling- der afdeeling- yezonden schoenwerk wordt niemand ifl°die afdeeling toegelaten. Art. 16. gij verschil over deze bepalingen beslist |j,et comité wien ook wijzigingen zijn [voorbehouden. plet Comité der Tentoonstelling. Verjaardag Prins Hendrik Ter gelegenheid van den verjaardag van K. H. Prins Hendrik der Nederlanden «pperde 1.1. Zondag van de openbare ge- „jiiffen de nationale driekleur. Ongeval Maandagmiddag verschrok het paard van ueD landbouwer v. d. 13. alhier van den molen L slo?g op hol. De geleider klampte zich aan Ideburrie vast, en werd zoo een heel eind Leens meegesleept. In de stationsstraat echter zag hij zich in groot gevaar tusscheo kar en een andere on de straat staande [«gen met kracht beklem! te worden ge hakt, met waarschijnlijk de vrceselijkste «volgen. Hij had de tegenwoordigheid van heest en den moed nog tijdig bezijden uit te springen, zoodat zijn dijbeen alleen met ket rad in aanraking kwam, en zijn hand Lerd opeugescha.ifd, maar zonder verder (bvetsuur. Het paard holde in volle vaart de straat Ijoor, en 't werd in Baardwijk door 2 smidsgezellen vin den hoefsmid van der Mee begrepen en tot staan gebracht waardoor zeker vele ongelukken zijn voorkomen. Een koord van lof mag niet onthouden worden liandeze twee jeugdige helden. De voerman kon direct wederom zijn Lard zelf gaan halen dus alles liep goed af. Liedjeszangers. Dezer dagen liep een man met een drietal Hinderen langs de straat te zingen, toen zij hor de politie mede naar 't bureau werden genomen. Katholiekendag. De Commissie van Advies voor den dio- cesanen Katholiekendag deelt mede, dat, behalve de heer J. F. Boex als president, Joor haar nog is aangewezen als secretaris van den 4en Katholiekendag de heer Joh. Ne Vlam te Eindhoven en als lid van het Herder te vormen Dagelijksch Bestuur de ZeerEerw. Heer A. Damen, pastoor-deken I aldaar. Noord—Brabautschc Bank. Door de Arrondissement-rechtbank te 's-Bosch is in de vorige week in het faillis sement der Noordbr Bank, een niet onbe langrijke beslissing gegeven. Een der crediteuren nl had, hangende procedure tegen den curator, die zijn verzoek tot verificatie betwistte, het bedrag ïijner vordering verminderd met 60 pCt. daarbij bewerende, dat evenals deze per centage den vroeger erkenden crediteuren van hun vorderingen betaald was, ook hem die percentage uit den boedel toekwam. Hij meende, dat hij voor dit gedeelte zijner vordering niet in het faillissement behoefde op te komen, dat de curator dit van hem had overgenomen en dat hem dit dus werd hij als crediteur erkend vooraf moest worden uitbetaald. Bij pleidooi werd deze stelling door Mr. P. H. Loeff, advocaat en procureur alhier tegenover den curator, welke deze ziens wijze niet deelde, verdedigd en toegelicht. De rechtbank vereenigde zich met de zienswijze, namens den crediteur, voorgestaan, en beslistte, dat uit art. 234 der faillisse- mentwet volgt, dat datgene wat hangmde surséance van betaling aan de crediteuren werd uitbetaald, uitbetaald moest worden aan alle crediteuren, zonder onde-scheid of zij bij het verleenen der voorloopige surséance van betaling als crediteuren erkend waren of niet. mits zij later erkend werden en onverschillig of zij waren opgekomen, of niet, zooilat rechtens wat uitbetaald had moeten zijn, uiet in het faillissementebeslag begrepen is. Wij vernemen, dat in de procedure der aandeelhouders, welke stellen crediteuren te zijn van de Noordbr. Bank, de pleidooien zijn bepaald op 13 Mei a. s. President Krugcr. President Kruger heeft te Hilversum gehuurd de villa Djerana, aan den Hoogen Naarderweg, en denkt die te betrekken 15 Mei. Tweede Kamer. De heer van Vlijmen treedt ingevolge zijn benoeming tot generaal-majoor der in fanterie af als lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Vechel, doch is herkies baar. Enquête-commissie spoorwegpersoneel. Bij Koninklijk besluit van 20 dezer zijn benoemd in de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhoudingen en de voorwaar den waaronder het personeel bij het spoor wegbedrijf in dienst is, bedoeld in de wet van 11 dezer (Stbl. no. 103)tot lid er. voorzitter: mr. J. D. Veegens te 's Gra- venhagetot leden: dr. A. M. A. J. Ariëns te Steenderen jhr. mr. S. Laman Trip te 's-Gravenhagemr. W. L. P. A. Molengraaf! te Utrecht, en A. S. Tal ma te 's-Gravenhage tot secretaris D. Verhoop te 's-Gravenhage. De diensttijd der Lolclingen. Zijn wij wel ingelicht, dan is 19 Mei als de dag van opkomst der miliciens van dit jaar. De diensttijd dezer lolclingen zal aanmerkelijk bekort worden men spreekt van 6V2 maaud in plaats van 8 als gevolg der buitengewone legeruitgaven in den jongsten tijd. Uit de Hofwereld. II.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen in de volgende week naar Buckeburg vertrekken ter bijwoning van de vollrekking van het huwelijk van den groothertog van Saksen—Wei mar met prinses Karoline van lleuss, oude linie. Uit Apeldoorn meldt men, dat II. M. de Koningin en Z. K. II. Priis Hendrik vijf dagen buitenslands zullen blijven. Plet vertrek naar üuitschland is op aanstaanden Maandag bepaald 's Prinsen Verjaardag. Men schrijft uit Apeldoorn Zaterdagavond had liet galadiner ten Hove plaats, ter eere van den verjaardag van Z.K. 11. den Prins der Nedeilanden De genoodigde kwamen en vertrokken per extra-trein, zoo mede de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie uit Amersfoort. Dien avond had mede de aangekondigde feest-avond der Apeldoornsche aldeeling van volksweerbaardheid plaats, die druk bezocht was. Zondag, den eigenlijken feestdag, wapperde te Apeldoorn en Het Loo alom de Neder- landsche driekleur met oranjewimpel. Oranje- of Mecklenburgsche vlaggen, ter cere van het feest van dien dag. Onder de vele bloemstukken den Prins aangeboden, waren er ook van de gemeente Apeldoorn, van de feestcommissie voor 31 Augustus, Van de Vcreeniging tot veraange naming van het verblijf te Apeldoorn, en van de Vereeniging „Naar Apeldoorn", terwijl zeer vele in de registers teekenden. Ter bijwoning van de morgen-godsdienst oefening in de lierv. kerk onder het gehoor van ds. Rhijn, kwamen de vorstelijke per sonen, met groot gevolg, in open rijtuigen aangereden, de paaiden van het rijtuig waarin HH MM. de Koninginnen en Z.K. H. de Prins gezeten waren, voorzien van roode strikjes aan het hoofdstel, ter eere van den dag. Te 12 uur hielden de hier aanwezige troepen parade en werden zij geïnspecteerd door den commandant, kapitein Roldanus. Te 3 uur maakte het Vorstelijk Echtpaar met PI. M. de Koningin Moeder, zonder gevolg, een rijtoer naar Hoögsoeren, waarbij de Prins de paarden zelf bestuurde. Het vuurwerk, dat Zaterdagavond in liet Park zou plaats hebben, is wegens het on stuimige weder uitgesteld. Bossche Liedertafel. Onder voorzitterschap van mr. van Leeuwen Maandagavond in een vergadering van kunstlievende leden over hel lot van onze Liedertafel beslist. De voorzitter zette den toestand uiteen waarin de Liedertafel volgens een rapport van een commissie uit de obligatie-houders zich bevindt. De schulden bedroegen f 44000 le en 2e hypotheek, f 29,400 obligatiën, losse schulden f 8500 en f2000 voor indertijd aangeschaft tooneeldecoratief, totaal f 83,900 (waarhij na het indienen van dit rapport r.og komt een rekening van f 700 f800 aan de Buffet-vereeniging wegens tekort). De commissie had gerap porteerd, dat zij het voortbeslaan onder deze omstandigheden niet mogelijk achtte, er zouden minstens f 13,000 noodig zijn, eu de obligatiehouders zouden de eerste tien jaren van rente moeten afzien. Het bestuur werd er een grief van ge maakt, dat liet niet eerder de kunstlievende leden van den toestand op de hoogte had gebrachtook het beschikken over de contributiegelden buiten weten van de leden voor een doel, waartoe ze duidelijk niet gegeven waren, werd hun zeer euvel geduid. Een der kunstlievende leden zei dat hij gaarne het voortbestaan der Liedertafel zou zien, maar dan onder een bestuur, dat uit zijn oogen kijkt en eerlijk voor de zaak uitkomt. De bovengenoemde commissie uit de obligaiiehouders werd verweten, dat ze alleen had gecijferd en daarna een conclusie getrokkeu, zonder een enkelen stap te doen 0111 een middel tot redding te vinden, waar toe ze toch hoofdzakelijk was benoemd. Door verscheiden leden werden nog plannen geopperd, opdat de wijnkoopers, bierhandelaren en anderen, die er direct voordeel van konden hebben zich er voor zouden spannen, doch het resultaat was li 11 slotte, dat de Liedertafel zal moeten fail - leeren. Velen zullen dit besluit met leedwezen vernemen, want voor de burgerij was de Liedertafel de eenige gelegenheid tot uit spanning, en te vreezeu is nu, dat bij het zoeken dier uitspanning het geld buiten de si ad zal gaan. Het is dus te hopen, dat het initiatief zal genomen worden om een nieuwe bloeiende vereenigin^te doen verrijzen op de bouwvallen van deze, die, zooals we Maandagavond nog eens vernamen, is ondergegaan propter peccata patrum nos- trorum. D. v. N. Naar huis zenden der lichtingen 1900 en 1901. Men seint uit den Haag Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat bij Koninklijk besluit de minister van oorlog gemachtigd de verlotgangers der lichtingen 1900 eti 1901 die bij de regi menten infanterie en het korps genietroepen garnizoen te zich onder de de wapenen bevinden, naar mate zij voor den dienst kunnen worden gemist, ingevolge artikel 118 der militiewet met verlof huiswaaits te zenden, te beginnen met de lichiing 1900, op door den minister van oorlog voor elk der genoemde korpsen te bepalen dag. DE STAKING. Ruim 60 beambten van de Holland- sche Spoor le 's Gravcnhage hebben Zater dag vanwege de directie een ontslagbrief gekregen. De militaire bewaking van de spoor wegen is naar men verneemt voor Noord Brabant opgeheven, daarna volgt Limburg en met de intrekking zal de week geleide lijk worden voortgegaan. In de eerste plaats ten opzichte van de Noorderprovin ciën. Het hierdoor beschikbaar komen van troe pen zal waarschijnlijk tengevolge hebben liet naar huis zenden van onder de wape nen zijude lichtingen of een gedeelte daar van. De militaire bezetting zoowel van zee- en landmacht zal ten aanzien van Amsterdam vooralsnog worden gehandhaafd en er wor den zjI.'s maatregelen overwogen om de hoofdstad van een sterker voorzien, dan tot dusver het geval was. Stakende sigarenmakers Ingevolge da bekendmaking van (le Kon Ned. Sigarenfabrieken Eugène Goulmy en Baar te 's Hertogenbosch meldden zich onder betuiging van hun leedwezen 21 stakende sigarenmakers aan om Maandag 26 April den arbeid te hervatten. De firma leed geen schade bij de staking en betaalde in de 14 dagen der staking f2600 arbeidsloon minder uit Maandagnacht om twee uur bemerkten de twee op post staande schutters te Zevenbergen aan den overweg vlak bij het station, dat er op ongeveer 25 meter afstand van hen zich 2 personen op de lijn bevonden, kennelijk met het doel 0111 de zich daar bevindende wissels defect te maken. Daar een der wachthebbende schutters een hoornblazer was, die met geen geweer wist om 0111 te gaan, en de ander een zeer ongeoefende schutter, durfden zij niets aan te vangen en besloten toen naar het station te loopen om daar de wacht te waarschuwen. Onmiddellijk kwam toen een korporaal mede doch ook deze ging niet verder dan den overweg, waar de 2 schutters op post staan. In plaats van toen het wachtwoord te roe pen liet men de twee personen gewoon op lijn staan, want (zei de korporaal) „ik weet uiet wie liet zijn. Na nog een oogenblik elkaar te hebben geraadpleegd besloot de korporaal ten slotte een schot in de lucht te doen, waarop de twee verdachten natuurlijk het liazenpac kozen. De eerste toepassing van liet nieuwe artikel 284 Strafrecht zal waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. Gelijk men weet, wordt in dat artikel gevangenistraf of geldboete bedreigd tegen hem, „die een ander door geweld of eenige feitelijkheid of door bedreiging met geweld of eenige ander feitelijkheid, gericht hetzij tegen dieu ander, hetzij tegen derden, we derrechtelijk dwingt iets le doen, met t( doen of te dulden". Zaterdag is namelijk tegen A. Van Emme nes, den gewezen leider der grondwerkers staking te Amsterdam, proces-verbaal opge maakt, ter zake dat hij den aannemer Uiter wijk een brief heeft geschreven, waarin deze met staking onder zijn personeel bedreigd wordt, indien hij de uit zijn dienst ontsla gen grondwerkers en bakschippers niet weder in dienst neemt. Naar men uit betrouwbare bron ver neemt, hebben in het geheel ougeveer el f— hondeul spoorwegbeambten der H. IJ. S. M aan de staking deelgenomen en zich niet op den daarvoor vastgestelden tijd aange meld om weder in dienst tp treden. Hiervan zijn om verschillende redenen ongeveer honderd weder aangenomen, terwijl pl. in 1000 man definitief zijn ontslagen. Deze laatslen werden hiervan door de directie schriftelijk in kennis gesteld. Pater Weyers, raadsman der anti sociaal-democratische spoorwegvereeniging Recht en Plicht, deelt in het UtrechLch Dagblad" omtrent de tweede spoorwegstaking o.a. mede De samenzweerders waren door dure eeden onder elkaar gebonden. De plannen waren tot in de uiterste bizonderheden be raamd. Geheime codes voor telephoon en telegraaf waren opgemaakt. Ieder had den hem aangewezen post te bezetten, den hem opgedragen dienst te verrichten. De benzine was reeds bij de hand, welke men in op dracht had te ontsteken bij een avond-charge der huzaren, om door het helle ongewone licht de paarden te doen steigeren en tegen elkander te doen keeren Op het eerste tee- ken zouden bepaalde, der zake kundige indi viduen naar de machineloodsen snel'en, om de vuren te dooven, de tenders en ketels leeg te laten loopen, de roosters weg te nemen of op andere wijze de locomotieven in het ongereede te brengen De verwarring, die aangericht zou worden reeds van de eerste Oogenblikken aan, had liet oproer algemeen moeten maken. Het tus eliensoort van het personeel, dat aan de gunstige of ongunstige omstandigheden voor de maatschappij zijn trouw en plichtsbe trachting zou doen afhangen, moest door die verwarring voor de muitende partij gewon nen worden. Op de spoorlijn WognumSchagcr, heeft uien een dwarsligger en een doorge zaagde telegraafdraad op de rails gevonden. Capelle, 21 April Naar wij vernemen is het salaris' van den brievengaarder alhier met van 1 April 1.1. met f 100 verhoogd. Bussen, 21 April. Zondag 1.1 na 't lof ad alhier aan kinderen dejer paiochie, die dit en de vorige 3 jaren hun eerste Communie gedaan hadden, v :or 't opzeggen van de Catechismus, de jaarlijksche prijsuiidee'iog plaats. Niet minder dan 72 prachiige prijzen ter waaide van fl. 64 werden uitgereik'. Moge de ij er en kosten, die hier voor zijn noodig eiveest, ruimschoots beloond worden door een goed gebruik dier stichtelijke Letuur. Land van neusden en Altcnn, De boom gaarden, die met zooveel knoppen prijkten, e vei en nu een treur igen aanblik, daar de ïelderwitte bloemen thans een roeslkleurigen int hebben aangenomen. De vo-S' heeft dus lie bloesems getroffen en hiermede voor een groot deel de hoop ran den fruit boer vernie tigd. Kei sen en andere steenvruchten zijn waarschijnlijk geheel weg, terwijl er voor de oc-ge peren, zelfs de knolperen niet veel hoop meer bestaan. Nieuwkuik, 21 April. Heden nacht om streeks 12 uren is a'hier bij den landbouwer H. Van der Sterren een vreeselijke brand uitgebroken, waardoor ook de huizen van de Wed. J. v. d. Ven, P. Nooten, P. v. d. Brand en J. Floris, die vlak naast elkander stonden, een prooi der vlammen werdén. Aan blusschen viel niet tc denken. De oorzaak is onbekend, alles is, naar men zegt, verzekerd Haiiinsdonksveer, 21 April. Door de ver eeniging tot bevordering van Vlijt en Spaar zaamheid zal op Zaterdag 25 dezer eene vergadering worden gehouden in de voor malige openbare school. Tot deze vergadering worden uiigenoodigd de leden der vereeniging en var- het zieken fonds. Aan de orde is Rekening en verant woording over 1902 en verkiezing van een bestuurslid. Door Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's Bosch is tot kerkmeester in kerk van O. L. V. Hemelvaart (vacature A. J. Zijiraaus) benoemd den Heer M. C. Zijl - mans. Ten bewijze dat het des nachts <eer koud is diene dat een Oosterh. landbouwer dezen morgen in de Oosterh polder alh er drie zijner beesten dood vond. Voor dien man een flink schadepostje. Kuamsdonk, 21 "April. Aigemeene verga dering der „Landbouwvereeniging Raamsdouk (Dorp.") op Zaterdag den 25 April 1903, des namiddags om half zeven, ten huize van Gezusters Floris, „Hotel Koppelpaardeo" te Raamsdonk, (Dorp). Te behandelen zaken zijn 1. Betaling ge-sten leveringstermijn, lente 1903, gfl aaien Chilisalpeter, f 10.97 per IOC KG., ïo/o- 2. Uitkeering korting lijnkoek van derden levei mg.termijn, winter 1902/1903, voor ondergehalte aan eiwit, (na aftrek van overmaat aan vet,) en te kort aan zuiverheid, f 0.91 per 100 K.G. -f- 1%. 3. Ui'.keering korting lijnkoek die geleverd is, winter 1902/1903, volgens het recht der vereeniging voor verhooging der partij, voor ondergehahe aan eiwit en vet, en voor onderwicht, f 0,70» per 100 K.G, 1%. 4. Ingekomen stukken. Blauwe erwten. De beste f6.50 a f 7.50 Paardenbcoi en. De beste fO.— a 0.— Duivenboonen van fO.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch tfn vermaasch zuk- goed 1'7.50 A 8.50; Zomcrzaad f 0.ii 0. Kanariezaad l'a 1 23 Bruine boonen de beste f8.— a f 12.50. Wine boonen do beste f 9.—. a f 12.75 Doniiné Scüultz Zondag j.l. had de Nederlandsch Her vormde gemeente te Waalwijk de voldoe ning haar achtenswaardige, leeraar ds. Sohiiltz die door een ernstige ziekt? bijna 4 maan den lang was belet geweest, zijn hem zoo dier!.,mr predikambt uit te oefenen, op nieuw te zien optreden. Zagen de talrijke opgekomenen ook, tot hun diepe smart, dat de eerwaarde man nog eenigszins onder de nawerking der ziekte leed, zij werden heerlijk gesticht door een gloedvolle rede, wacïjvan de grondtoon dank baarheid aan I Opperwezen, ootmoed voor den lieer en berusting in Gods heiligen wil was. Moge het den geachten predikant gegeven zijn nog menigmaal zoo ophouwend werk zaam te zijn -r --MI |Mr1 - Tr_-f De Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1902. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabiieken voornoemd. is de geluksaankondiging van Samuel Ileck sclier senr. in Hamburg; welke zich in djt nommer van onze courant bev'ndt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en in den omtrek ge wonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. BESOIJEN, 21 April.. De prijs der boter, 1* 1. Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg de hoogste: 1 1,16 de laagste f 0,99 de boorboterf 0,97 De prijs der eieren was 3 c. GORINCHEM, 20 April. llistarwe f 7.15 u 7.25 roode dito f 6,70 u 6,85 witte dito f 6,80 A 6.90 inl. rogge f 5,15 a 5,25 buitenl. dito f4.90 a 5,10, gerst 1 4,60 a 4,70, haver 3,60 A 3,75, duivebooncn f7,25 a 7 50, blauwe erwten, ft)a .0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 339 runderen, '15 nuchtere kalveren, 13 vette varkens en 1077 biggen, le qual. Kalf koeien f220 a 260 Kalfvaarzen f150 A 230 Melkkoeien 1160 A 220 2'/a jarige ossen f380 A 230 Guiste vaarzen f 100 a 130 l'inken f 80 u 110 Oraskaiveren f 40 A 80 Nuchtere kalv. 6 a 12 Aangevoerd 5 vette varkens van 19 a 20 ct. per half kilo, biggen van 14,— «1 12.— per str.lc. Aangevoerd 2 schapen en 16 lammeren; scha pen flO a 12 en lammeren 1'5 a f 10.Der stuk Kieren f 0 65 a 0.80 per 26 stuks. Boter 55 a 58 ct. per kilo. ROTTERDAM, 20 April. Tarwe. Jarige- per heet. f 6.80 a f 7.40 en per 100 kilo f 8.50 a f 9.25. Nieuwe- per heet af 0.per 100 kilo 1'0.a f 0.— Rogge. Vlaamsche, Zceuwscheen Oveimaassche Debestc f4.25 a f 4.75. Dito mildere fO.A 0.—. Gerst. Z uwsche, Flakk. en Overm. Winter f 7.f7.40 beste Zomer- f7.— A 7.50. llaver. f6.A l'G.75 Heden overleed onze hartelijk geliefde Vader, Behuwd en Groot vader de WelEerwaarde Zeerge leerde Heer PHILIPPUS SOGERS VAN BUUREN, Predikant te Baardwijk, in den ouderdom van ruim 88 jaren. Baardwijk, 12 April 1903. A. M. J. VAN BUIJREN, Baardwijk. A. M. A. J. VAN BUUREN, llossvm. P. A. VAN BUUREN, M. VAN BUUREN- Van Heutsz, Amersfoort. J. VAN BUUREN P. A.z, Schcveningen. te Waalwijk zal voor den Heer G. VAN WIJK en de kinderen J. B. NIETJWEN- HUIZEN, te hunnen woonhuize aan de Markt te Waalwijk, op Woensdag 29 April 1903, 's voormiddags 10 uur Kijkdag Dinsdag 28 April 1903 van 2-4 v.m. (Zie biljetten.) tegen 1 MEI of later te 's-BOSCII, eene eenvoudige die vlug en netjes kan werken, in een rgezin zonder kinderen. Brieven franco onder letters D. V. aan \het burr an dezer courant. BEKWAME ALS gevraagd tegen hoog loon, om dadelijk in dienst te treden, wegens huwelijk der tegen woordige. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco aan het Bureau van dit blad. onder letter X. N. B. Aan het zelfde adres kunnen no" eenige geplaatst worden. II AALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 3