Nummer 34. Zondag 26 April 1903. 26 Jaarg^g^ Tweede Blad. LANDBOUW. BUITENLAND. Marokko. BINNENLAND. Kaïniet als conserveeringsmiddel van stalmest. TENTOONSTELLING. Faillissement Witlox. Er is opgericht eene afdeeling van het R. K. Spoor- eu Tramweg-secretariaat ge naamd de „Oostelijke Langstraat", omvat tende de plaatsen Waalwijk, Drunen Nieuw- kuik en Vlijmen. Stierenk ©tiring. 50 477s UITVOERINGEN. WAALWIJK Op Zondag 26 Maart des middags ten 12 uur, zullen door de Harmonie „L'Espé- rance," op hare zaal worden uitgevoerd de volgende nummers Victoria, Marsch Korn. Musikalische Blumenlese, Potpourri Thürner. Ouverture, Hoffman. XIV. Onze lezers hebben hel voornaamste der jongste Spoorwegstaking reeds uit deze courant vernomen. Wij zullen hen dus op egn geschiedenis dezer onverkwikkelijke zaak niet meer ont halen. Toch wenschen we in dezen brief nog in zooverre er op terug te komen, dat we even willen wijzen op enkele details, welke of het ernstige van de gevolgen dezer roekelooze geschiedenis doen uitkomen of het komische dat er in elke, zelfs de treurigste gebeurte nis voor een p'iilosofi's aangelegd mensch is op te merken. Vooreerst dan de ernstige gevolgen die deze revolutionnaire wanhoopsdaad hoogst waarschijnlijk voor het geheele land in 't algemeen en voor Amsterdam in't bijzonder kan hebben. Afgescheiden van het materieël verlies, hetwelk voor tal van handelsen industrieële ondernemingen in geheel ons land en in Amsterdam in 't bijzonder al reeds groot genoeg is, is het te vreezen, dat dit ver lies niet van tijdelijken aard is. Bij ons jongste bezoek in de hoofdstad, hoorden we, dat de peperhandel, die hier niet onbe langrijk gewin breng, en welke bestaat uit import uit onze Oost-Indische koloniën en export naar Amerika, zich voor goed naar New-York zal verplaatsen. Men verscheept van Java en Sumatradat men tot nu toe via de hoofdstad handelde, moet zijn oorzaak in persoonlijke relaties vinden, die echter niet van dien aard zijn, dat zij zooveel ge wicht in de schaal leggen, om de telkens herhaalde storingen in het scheepsbedrijf te trolseeren. Ook over een verplaatsen van den tabaks handel naar Bremen hoort men hier veel spreken. Zoolang de welbekende oude Heer P. W. Jansen leeft zal dit wel niet gemak kelijk gebeuren, wijl van dezeu echten vrienc van Amsterdam viij wel de beslissing in dezen afhangt. Eu hij wenscht Amsterdam nog niet den rug toe te keeren, maar hoe zal het gaan daama.Een vaststaand feit is het dat de grootste belangen van onzen tabaks hand. 1 meer in üuitschland liggen dan in Nederland. En hoelang zullen deze logische Gomuiercieele overwegingen zich nog tegen deze practische verplaatsing verzetten? Zeer zeker zal hier de toekomstige houding der arbeiders, die het transitoverkcer en dtn groothandel bedienen, veel aan af en toe doen. Wenschen zij door te gaan als nu, n.l. om voor elke nietigheid het bodiijt stop te zetten, dan zullen ze zelve oo.ziak zijn, dat de handel zich verplaatst en dan... ja, dan komt natuurlijk het berouw weer maar dan is het laat. Mochten deze menschen toch niet langer aan den leiband loopen van hen, die ten bate van eigeu grootheid en ijdelheid de arbeiders misleiden en verbitteren. Het is hoog tijd, dat deze menschen zelve een ruimeren blik krijgen op de com merciëcle en economische verhoudingen Hierbij komt nog meer. De arbeider ver plaatst zieh gemakkelijker aan de groote massa van kleinhandelaren en industriëelen die om en door hem bestaan, zoodat ten slotte de middenstand de allergrootste dupe van deze wanverhoudingen zou worden. Moge deze donkere blik op de toekomst niet de juiste zijn, dat wenschen wij van harte. En nu het komische element in dezen. Weet u wel, waarde lezer, die daar in het Zuiden eu vooral met name in de Langstraat zoo rustig in die dagen van spanning geleeld hei ft die betrekkelijk slechts luttel van de staking gemerkt heelt, weet u wel, dat er iu on-» land nog menschen waren, die dagen na de c"3*3 nog uiet van de staking gehoord hadden Natuurlijk is deze bewonderings- waardige vreemdeling in Jeruzalem te vinden in Drent®; Drentsch boertje, deze week m Btile.n ko10611^' ^loor^e daar voor het eerst van de ./roote gebeurtenis, die bijna ons land in °een °PslerPing30°rlog had gewikkeld Wel een te beuijden buitenman I is Echter, de kalme landbouwer met zijn geëquilibreerd zenuwgestel zou 't ook niet tegen het het jagen en drijven der woelige wereldcentra's kunnen uithouden, want zijn zenuwen mogen dan niet zoo spoedig versleten zijn als die der stedelingen hem windt toch spoediger iels op dan zijn buurman in de stad, ora de eenvoudige reden, dat bij er de portée niet van snapt. Dit zielkundig vraagstuk nu verder daar gelaten, wenschen wij nog even te wijzen op enkele lachwekkende tooneeltjes in Am sterdam tijdens de stakingsdagen. Stel u n.l. voor een infanterist, zittende met het geweer tusschen zijn onderste ledematen op een „vuilniskar". Rookende zijn sigaartje en zijn blauw pakje grijs van 't stof der hoofdstad, prijkte hij daar heel verheven op den vuilnisfcroon". Een typisch moment, vindt u niet En dan het volgende 's Nachts, bij halve verlichting der straten, zwarte schaduwen, waarbij, landverdedigers met geladen geweer, me'dehelpende aan de aromatische bezigheid van het schoonmaken van inrichtingen, die men in de Langstraat „beste kamers// noemt. Ja, ja, onze landsverdedigers, waaronder ongens van goeden huize, hebben wat op moeten knappen. En alles ging in de vroolijkste stemming, onder een goeden geest. Eere aan onze jongens, die zich zoo kra:.ig gedragen hebben, ondanks de op ruiende taal van pamfletten, ook onder het eger verspreid. Inmiddels, laten we hopen, dat dergelijke eventualiteiten zich niet meer voordoen, want waarlijk het is niet in 't belang van ons land en ons volk. Zij mogen dan hare comische zijden hebben, de keerzijde der medaille is te afschuwelijk, 'om te hopen ze ooit weer terug te zien. OBSERVATOR. Vaak wordt mij de vraag gedaan, wat men met den stalmest moet doen, om groote verliezen tegen te gaan. En dan is altijd mijn antwoord „strooi rijkelijk, houd den mest goed vochtig en trap hem goed ineen. Wilt gij van de verliezen, die ook dan nog plaats hebben, nog een gedeelte redden, strooi dan dagelijks op uw mestvaalt per beest ongeveer 1 K.G. kaïniet. Doe dit laatste vooral dan, als uwe mest niet te vochtig is en gij uw stalmest moet gebrui ken op een bodem, die anders toch een kalibemesting zou noodig hebben.- Daar mede is „alles" omtrent het bewaren van den stalmest gezegd. Doch nog niet ver klaard, niet aangetoond. Laat ik dat heden doen. Dan zult gij er van overtuigd zijn, dat bovenstaande raad de juiste is. De verliezen die in de stalmest plaats grijpen, zijn tweeërlei, lo. Er hebben verliezen plaats van zuivere stikstof. 2o. Er gaat ook ainmonial verloreu, een gas, dat stikstof als een zijner voornaamste bestanddeelen bevat. De eerste zijn de belangrijkste; zij ziju voor een groot deel toe schrijven aan de werking van microorganismen (ouder welke de Wagner-salpetervreters een hoofdrol spe len). Deze microben zetten de stikstofver bindingen om in salpeterverbindingen, vreten het salpeterzuur op eu geven vrije stikstof terug. Vooralsnog is tegen deze verliezen geen beter middel, dan dat men den mest de lucht afsluit en hem goed vochtig van houdt. De microben werken dan veel minder hevig. Daarmede is verklaard, waarom men den mest goed vochtig moet houden, hem goed moet ineentrappen enz. Ook gaat er stikstof verloren in den vorm van ammonial-gas. Dit gas is oplosbaar in water: meer in koud, dan in warm water. Ook met het oog op aramonial-verliezen moet de mest dus vochtig en koud gehouden worden (men trachtte de werking der zomer- zonuestralen te voorkomen). Door tal van proeven, gedaan door Dr. Vogel, Dr. Peter enz. heeft men bevonden, dat het strooien van ongeveer 1 K.G. kaïniet per beest in den stal of op den mestvaal, of in den hoop tijdens het inrijden, den mest „vochtig" houdt. En zeer waarschijnlijk is daaraan in de eerste plaats de kracht toe te schrijvan van het „kaïniet", om een gedeelte van de stikstof, die anders verloren gaat te bewaren. Bij een der proeven, gedaan door Dr. Peter, bevatte de met kaïniet vermengde mest 10200 K.G. water eu 62,9 K.G, stikstof en de mest, die met kaïniet was behandeld 8880 K.G. water 54,9 K.G. stikstof. Daar mede is het tweede gedeelte van mijn raad met redenen omkleed. Marocco blijft het land van de verrassin gen Daar heeft men nu sinds ettelijke weke uitsluitend gehoord van den sultan (Abdoel Azis) die zich met hand en land verzet te gen den boozen toeleg van den kroonpre tendent. Bou Hamara (die in een waas va geheimziunigh id het noordelijk deel van Afrika onveilig maakt) om hem aan den dijk te zetten en zelf het gezag te aan vaarden met uitsluiting vao Europeesche invloeden eu daar opeeus wordt gemeld, dat te Fez de oudste broeder van den sultan prins Moeley Mohammed, van wien men niet veel meer gehoord had, nadat de sul tan hem vóór ettelijke maanden in vrijheid heeft gesteld, ter kalmeering der bevolking tot sultan is uitgeroepeo. 't Is natuurlijk heel wel mogelijk, doch zelfs voor Marocco onwaarschijnlijk, terwijl tegelijkertijd bericht wordt uit Fez, dat he bevel aan de vreemdelingen om de stad te verlaten eu zich naar de kust te begeven teruggenomen is (in ve-band wel met he onderlinge en wederzijdsche wantrouwen tusschen Franschen en Engelschen) en dat ondanks de ziekte van den sultan in de derde week de er maand, met de toebereid seien voor een expeditie naar Tesa wordt voortgegaan. Ondertusschen zijn nu de Askaris, die te Melilla (op Spaansch gebied) gevlucht wa ren, na den val der vesting Frajana, in den namiddag van eergisteren, Dinsdag, ver trokken, ten getale van 540, na dankbetui ging aan de Spaansche autoriteiten, terwijl de Kabylenstammen, die in opstand zijn rond Tetuan, deu gouverneur als eisch heb ben gesteld: overgave van hel douane—kan toor en erkenning van nieuwe ambtenaren door den pretendent benoemd, bij inwilliging van welken eisch Tetuan gespaard zou wordeu, tot nadere beschikking van dei preteudent van Fez uit, doch bij weigering waarvan een aanval zal worden gedaau op de stad. De pacha heeft de voorstellen van den pretendent onvoorwaardelijk afgewezen en onverwijld een beroep gedaan op alle weerbare mannen onder de bevolking, die van wapens voorzien zijn. Mequioez is aangevallen door de Zemours Mellas eD geplunderd, waarbij 37 dooden vielen in Mequinez en 13 aan den kant der Zemours. De pretendent zou nu uit Tazza op weg ziju uaar het Riff. 03. WAALWIJK, 25 April t Notaris Bink. f Woensdagnamiddag, kort na 't uitkomen van ons nummer, waarin wij de ernstige ziekte mededeelden, die den algemeen geach te» Notaris Bink had aangetast, verspreid de zich de mare dat ZG.E.A. reeds was overledeu. Zulk een spoedig einde van dezen grooten man hadden wij niet kunnen vermoeden, hoewel de 71-jarige grijsaard sedert gerui- men tijd sukkelde eu zijne krachten in den laatsten tijd zeer verminderden. Notaris Bink werd geboren den 5deu April 1832 te Waspik, hij werd secretaris der gemeente Raamsdonk tot 1875, toen hij benoemd werd tot notaris te Waalwijk. Iu 1894 werd de heer Bink gekozen tot lid der Provinei.de Staten voor 't district Heusden. De heer Bink was lid der St. Vincentius-Vereenigintf, waarvan hij den 2deu Deeember 1902 't 25-jarig lidmaat schap vierde. Vanaf 30 Januari 1892 was hij president. Voor 14 dagen ontving hij van Z. H. den Paus het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, ter waardeering van de talrijke daden als lid der Vincentius-vereeuiging en verder in 't belang der katholieke zaak verricht. Die onderscheiding was hij waardig, jammer dat zij zoo kort hem de borst mocht sieren. Waardig was hij die, want notaris Bink was een man van edel en groot karakter. Hij was de vader der armen, hij was de stille weldoener, de algemeen geachte man; vele daden van waar katholiek geloof heb ben zijn leven gekenmerktbelangwekkende feiten, waarvan de wereld sprak, kwamen niet voor, maar hij was braaf, mild eu goed, hij was geëerd door eenieder, vooral door den arme. Hij zal daarom de ver dienste voor dit leven, rijk aan vruchtbare daden, reeds hebben ontvangen. Zijne geachte eehtgenoote en kindereu verliezen zeer veel in zulk een echtgenoot en vader, Waalwijk een zijner edelste burgers, de provincie een zijnermeest hooggeschatte leden; in één woord met notaris Bink is een man ten grave gedaald, die in de tegenwoordige wereld, meer en meer sporadisch zijn aan te wijzen. Bij mate in vredel Hedenmorgen 10 uur had onder zeer vele blijken van belangstelling, de plechtige lijk dienst en teraardebestelling plaats. ALGEMEBNE BEPALINGEN. voor den Wedstrijd voor Leerlingen van Teekcnscholen. Art. 1. De wedstrijd zal gehouden worden te Waalwijk gedurende de Tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie en Aan verwante artikelen van 23 tot en met 31 Augustus 1903. Art. 2. De wedstrijd waaraan iedere leerling van Teekcnscholen kandeelnemen zal bestaan uit teekeningen betrekking heb bende op het Schoenmakersvak. Art. 3. De teekeningen zullen in een daartoe speciaal ingericht gebouw gedurende de Tentoonstelling worden geëxposeerd. Art. 4. De wedstrijd is verdeeld in de volgen de Klassen Klas I teekeningen van het le leerjaar a teekeningen van patronen volgens hoeksysteem. b teekeningen van onderdeelen van patronen. Klas II teekeningen van het 2e leerjaar a teekeningen van patronen volgens hoeksysteem naar opgegeven maten. b teekeningen naar plaatmodel, ver groot. Klas III teekeningen van het 3e leerjaar a teekeningen naar plaatmodel. b teekeningen naar seriepatronen naar opgegeven maten. c eigen-ontwerpen. De uitge Klas I Klas II Klas III Art. 5. oofde prijzen zijn als volgt le. Diploma met f 10. 2e. le. 2e. 3e. le. 2e. - 5.— - 15.— - 10.— - 5.— - 15.— - 10.— Art. 6. De mededingers'moeten minstens drie teekeningen ter beoordeeling inzenden. Art. 7. De beoordeeling geschiedt door een nader te benoemen Jury. Art. 8. Ieder die wenscht mede te dingen is verplicht daarvan schriftelijk kennis te geven voor 15 Mei aan den Secretaris van het Comité. Art. 9. De teekeningen moeten franco op het terrein gezonden worden in de week van 9 16 Augustus. Het Comité zorgt voor het etaleeren. Het afhalen moet binnen acht dagen na sluiting der Tentoonstelling geschie den zij worden anders op kosten der Exposanten teruggezonden. Art. 10. In een der hoeken der teekeningen moet den naam woonplaats van den teekenaar vermeld staan dezen hoek om te vouwen en te verzegelen. Iedere teekening moet voorzien zijn van den stempel der School waartoe de leerling behoort. Direct na de bekroning worden de namen van alle deelnemers bekend gemaakt. Art. 11. Als voorwaarden van bekroning wor den door het Comité tot grondslag ge nomen a dat voldaan zij aan de bepalingen van inzending. b dat geene inzending, al is zij de beste zal bekroond worden, wanneer zij niet op zich zelf die onderscheiding verdient. c dat wanneer er voor een nummer slechts eene inzending is, de prijs zal worden toegewezen wanneer het ingezon- dene de bekroning waardig is. Art. 12. De deelnemers aan dezen wedstrijd betalen geen inleggeld. Art. 13. Bij verschil over deze bepalingen be slist het Comité wien ook wijzigingen zijn voorbehouden. Namens het comité der Tentoonstelling, E. W. KLIJBERG-PERNOT,/Vr.»Yfc«/. JOHAN TIELEN, Secretaris. Prov Staten. Men meldt ons: Zoo goed als zeker kunnen wij inede- deelen, dat voor den vacanten zetel in de Provinciale Staten zal worden candidaat ge steld de EdelAchtbare Heer K. A. M. ridder de van der Sehueren, Burgemeester van Waalwijk, die echter heeft gemeend zich althans voor de begrafenis van den Heer Bink, daaromtrent niet officieel te mogen uitlaten. De zaak tegen den gefailleerden bankier A. P. W. alhier, beklaagd van verduistering (art 321 eu 322 W. v. S.) werd op 23 dezer behandeld voor de Arrondissements- Rechtbank le 's—Bosch. Gehoord werden 13 getuigen. Bekl. werd schuldig geacht aan de hem ten laste gelegde feiten en geëischt werd 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. „Oostelijke Langstraat." Ongeval. W'oersdag toen de heer J. v. d. Sanden lhier ziju fiets schoonmaakte had, hij 't ongeluk met zijn vingers tusschen het kam rad te geraken, met het ongelukkig gevolg dat het voorste lid van een zijner vingers werd af gerukt en hij onder zeer veel pijn zich direct onder heelkundige behandeling moest stellen. Zeldzaam. Den laatsten tijd worden hier verschillende herten gezien. Naar men ons raedeelt, zijn er gisteren wederom drie bij elkaar gezien. Bij den landbouwer M. v. D. kwam er zelfs een op 't erf. Gisterenmorgen ten 11 uur had op het marktplein alhier eene keuring plaats van stieren, voor ondersteuning van rijkswege van de veefokkerij. Er werden 11 stieren ter keuring aange boden. 2-jarige stieren. Behaalde punten Gebr. Oerlemans Wd Schans te Drongelen, Bijdrage van f120. D. van Campen te Drongelen Bijdrage van f100. D. van Buren te Meeuwen D. Vermeulen te Haarsteeg 477* Eenjarige stieren. Gebr. Oerlemans v/d Schans te Drongelen, 50J/4 ponten. Bijdrage van f 90. D. van Campen te Drongelen 471/* Johanna de Wit te Dussen 46 Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Gefderlancf hebben tot lid der Eerste Kamer (vacature- Van Basten-Batenburg) gekozen mr. A. H. M. van Berckel, oud-lid der Tweede Kamer kantonrechter te Nijmegen, met 39 van de 53 stemmen. De heer jhr. Van Nispen, wethouder te Arnhem, verkreeg 12 stemmen. Staatsspoorwegen. Op de lijnen der Staatsspoorwegen zal op Zaterdag a.s. 25 April weder volledige dienst worden uitgevoerd. Een groot deel van het o 1113 1 a g e d machine-personeel is tijdelijk iu dienst ge steld. De directeur-generaal heeft per dienst order de aandacht van het personeel geves tigd op de wet van 11 April 1903 (Staats blad No. 101tot aanvulling en wijziging van het Wetboek v. Strafrecht. Lichtingen 1900 en 1901% De miliciens der lichting zijn gisteren in het genot van onbepaald verlof gesteldz\y 588/4 punten.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5