i'! iielarigrijk Handelsberichten. Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. Gemengd Nieuws 1 1 '*1 De toestand in Pirmasens. I i i. i I ll <1 I I v garnizoeneu wonen ie in nabijheid j,,, vertrokken reeds of op „gen kostcniluigwaftr|s Donderdag 23 defc lichtj 19Q1 Mjleilj De miliciens^ eersfc na 6het bezoek van naarU1J v(.r,"?i'gin aan Amsterdam, inliet H M. de Kr f wor(len elJ> genot van r Enquête—commissie. Ointr»* ^eze (:omIU'ss'e wortlt iiog geiQpl°Staatscoinmis?ie voor de spoorweg- eno.;te is Vrijdagmiddag door den minister vr waterstaat in zijn departement geïnstal jerd. Dc commissie zal hare vergaderingen houden /erraoedelijk in het gebouw van eene der Kamers der Staten-Geueraal. Het is te wachten, dat de commissie nare werkzaamheden zal aanvangen met het naken van een schets ot leiddraad, welke i ian aan de directies der spoorwegmaatschap pijen en de vereeniginpen der spoorwegbe ambten zal worden rondgezonden, met ver zoek opgave te doen van getuigen binnen sen nader vast te stellen termijn (b.v. van ;en maand of zes weken). Men zal dan hebben af te wachten dat een voldoende en geschikt getuigen-personeel bijeen is, om daarna de eigenlijke enquête ian te vangen. Waarschijnlijk zal deze dus niet voorden zomer een aanvang nemen, en vermoedelijk duren van het begin van Augustus tot half September, in welke lijd ook de vacanties van verschillende Staatscolleges vallen. Is de eigenlijke enquête geëindigd, dan hebben wellicht nog eenige naverhooren plaats, alvorens de commissie met hare taak gereed is. Het is dus te verwachten dat eerst in het najaar het verslag der commissie kan wor den uitgebracht. Vermoedelijk zal de geheele enquête in Den Haag gehouden worden, ofschoon de commissie wel eenige reizen zal moeten doen niet zoo zeer om getuigen te hooren als wel om bepaalde toestanden ter plaatse op te nemen. Het is vrij zeker dat de commissie zich door stenografen zal doen bijstaan, overeen komstig de haar verleende bevoegdheid. Ongevallenwet. Bij Kon. Besl. van 21 dezer is met in gang van heden benoemd van de bij htt Kon. Besl. van 26 November 1902 (Stbl. no. 202) ingestelde plaatselijke commissie (bedoeld in art 86 der Ongevallenwet) welke haren zetel heeft in de gemeente 's-Hertogenbosch tot voorzitter, mr. F. J. van Lanschot. advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch tot plaatsvervangend voor zitter, E. A. van de Mortel lid van den ge meenteraad te 's-Hertogeubosch Werkendam tot voorzitter, J. C. Pieck, gemeentesecretaris te Werkendam tot plaats vervangend voorzitter, A. Mijnlieff, arts te Werkendam Waalwijktot voorzitter, J. L. van Besouw, burgemeester der gemeente Loon- opzand tot plaatsvervangend voorzitter, J. van Heyst burgemeester der gemeente Baardwijk Geertruideuberg tot voorzitter, jhr. A. R. Ph. N. de Girard de Milet van Coehoorn, burgemeester der gemeente Made en Drim- melen tot plaatsvervangend vooorzitter, J. J. Scholtens, notaris te Geertruideuberg Oosterhouttot voorzitter, mr C. O. M van Nispen tot Seveuaer, griffier bij het katongerecht te Oosterhouttot plaatsver vangend voorzitter, M. G. M. Sluyters, arts te Oosterhout Tilburg tot voorzitter, J. C. E. Slote- maker, inspecteur der directe belastingen te Tilburg; tot plaatsvervangend voorzitter, mr. A. L. N. baron Sloet tot Everlo, grif fier bij het'kantongerecht te Tilburg; Oisterwijk tot voorzitter, W. J. P. van Oppenraay, districtsschoolopziener, te Oister wijk; tot plaatsvervangend voorzitter, H. W. A. van Heeswijk, burgemeester der gemeente (Jdenhout Boxtellot voorzitter, J. A. Dolmans, oud-opzichter van weg en werken bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, te Boxteltot plaatsvervangend voor zitter, G. L. de Leijer, lid van de Provin cialen Staten te Vught. Katholiekendag Eindhoven. In de op den 24en dezer gehouden ver gadering van het Uitvoerend Comité van den 4en diocesanen Katholiekendag te Eind hoven is het dagelijksch bestuur als volgt samengesteld de heer J. Boex, voorzitter de ZeerEerw. heer A. Da men, de Heeren C. van Dijk, J. vau Lieshout, W. Peelers, IJ. Smits, Mr. Th. Smits van Oijen, J. de Vlam, le secretaris, II. Baekers, 2e secre- taris-penningm. Namens het Uitvoerend Comité van den 4en diocesanen Katholiekendag. BESOIJEN. Dezer dagen hadden we 'i genoegen de prachtige zilveren medaille le zien, die door wijlen den hetr Jos. Groenen, schoenfabrikant alhier, werd behaald op de wereldtentoonstelling te Parijs 1900, met zijne inzending „HeerenschoeiseP. De medaille, die zeer kunstig is uitgevoerd en ook het diploma, zullen opnieuw bij voortduring het bewijs leveren van het smaak volle, gerenommeerde werk dat op deze fabriek wordt vervaardigd, dat zijn oude roem blijft handhaven, cok thans onder de bekwame leiding der drie zoons. CAPELLE, 24 April. Als een bewijs hoe gunstig de leerplichtwet in deze gemeente werkt, moge dienen, dat de commissie tot wering van schoolverzuim in dit verloopeu derde deel jaars slechts eenmaal heeft be hoeven te vergaderen en toen nog slechts voor een persoon. Hedenmorgen werd aan de Hooge vaart alhier, zekere S., door werklieden die zich naar hun werk aan de hoo persen bega ven, in dt Vaart gevonden. De levens geesten waren leeds geweken. Vermoede ijk is hij door de duisternis misleid, te water geraakt. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De Heer IC. R VVesterteip, sedcit 1 Augustus 1901, hoofd der school te Vrijhofcvr nCsppel, is in ge— 1 ke betrekking bi noenni te Landsmeer bij Amsterdam, aan den overkant va i het IJ. RA A MSDONKS VEER, 24 April. YVoen.r dagmorgen óvnlecd alhier de WelEd. Gesu Heer P. v. d Meer notaris alhier. Nog onlangs herdacht hij het 100-jarig beslaan van het notariaat in zijne familie. De overledenen was een algemeen geacht man, wiens heengaan door velen zal worden b.'tieurd. DUSSEN, 24 April. Woensdag 1.1. had alhier de laatste winteruilvoering der fanfare YVilhelinina plaats. De zaal was niet d uk bezet, wat trouwens bij deze uitvoering maar zelden gebeurt. Toch vit 1 er te genieten, vooral hel muzikaal gedeelte betreffende. Kranig werden de muzieknummers ten ge— hoore gebracht en hieronder spande „La Fete Triomphale" de kroon. Ook de voor drachten vielen in den smaak, vooral „De Smokkelaars en de Grenskommies." Het aanhoudend natte, kille weer heeft den landbouwers doen besluiten hun vee wederom t stallen velen zelfs reeds voor den tweeden keer, wat voor de meeste wegens gebrek aan hooi, een groote schadepost is. 't Voorjaar laat zich voor den boer dan ook niet gunstig aanzien al even min voor den arbeider in de laatste 14 dagen..Hopen we, dat er spoedig eeu gunstig wending in 't weer komt. is de geluksaankondiging van Samuel fleck seller senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bev nrlt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en in den omtrek ge wonnen bijdragen eene zoo goede naam verwonen, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. WAALWIJK 24 April 1903. Tengevolge van het slechte weder was de aan voer van hoornvee niet zoo groot dan de vorige week maar toch n g zeer bevredigend eD de handel, behalve voor weidebeesten, was zeer vlug. Kalfbecsten i' 165 a f 220, Dito vaarzen f 160 a f 190 Weivee weinig handel. Weilammeren aangevoerd 95 stuks, prijzen van f 3,50 tot 7,25. Jonge varkens aangevoerd 115 stuks, verkocht van f 7.a f 12.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 525 kg van 1.06 a 1 1.12 per kg. Eieren 2'/s 3 cent per stuk. De, huidenmarkt verkeert weer in een zeer vasten toestand, prijzen zijn in den loop dezer maand opnieuw min of meer gestegen en thans zoo hoog, dat men voor Liebig ossen in Mei te Antwerpen verwacht wor dende fr. 75 voor 20/25, fr 78voor25/32 en fr. 761/a voor 32/40 moest betalen. De oude solide looierij is gedwongen deze prij zen aan te leggen om in eett paar jaar daarmede als eerste qualiteit gelooid leder aan de markt te komen, en, als de prijzen van liet leder dan niet aanmerkelijk beter zijn dan thans verdienen de looiers, boven den intrest van hun kapitaal geen cent. Zoo is de toestand der huidige marktpositie. Niet zonder gegronde reden dus zien zij voortdurend uit naar middelen om op heffing van den kwijnenden toestand waarin deze voorname tak van nationale nijverheid is sedert zoovele jaren verkeert o.a. door invoerrechten te verkrijgen op buiten- laudsch aoolleder, zoodanig, dat hun fabri kaat gelijk gesteld wordt met dat o.a. der Tilburgsche en Twentsche nijverheid. DUSSEN, 23 April. Boterprijs por K.G. van 0.91 1.15. Middel- markt f 1.10. Aanvoer 98 K.G. Eieren f 0.70 de 26 stuks. WAALWIJK. 18—24 April 1903. GEBOREN Adrianus z. v. II. J. Papenhoven en H. C. Hoppenurouwers. Adam Jo hannes i. v. L. Verschuren en J. de Wit. Hendriki 8 J. z. v. J. M. Dekkers en J. M. de Haan. -- Jacoba Hendrika d. var. P F. Leltz en A. M. Drese. M.attheus Martinus z. v. J. Dotuenie en J. G. van den Heuvel. OVERLEDENJacobus Johannes Dalmaijer oud 4 dagen. Johanr.a Cathurina Po li nings oud 16 maanden. Aritoniu3 Jo hannes "Bink, wedn. van M. C. de Wit echtg. van V. M. J. Nooren 71 jaren. HUWELIJKS-AANGIFTE Th. A. Schapendonk en M. C. van Daalen. B. A. Ficheroux en M. J. J. van Steensel. Th. J. Drese en W. M. Aun. GEHUWD: W. H. Hens 2-lj.en A. J. van Hulten 22 j. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur jrDeze lijdens geschiedenis zou nog treuriger zijn dan die van de tram." Met belangstelling, mijnh. de Red., heb ben we het ingezonden stuk gelezen in Uw blad van den 19 dezer. Wanneer we boven staand motto daaraan ontleencn dan is dit omdat we het nuttig geootdeeld nebben be doelde lijdensgeschiedeuis nog eens even na te gaan. Het is ons doel niet door ons schrijven iemand ook in 't minst te kwetsen overtuigd als we zijn, dat zij, die geroepen zijn de belangen eener gemeente te behar tigen# geen ingrijpend besluit nemen zonder zich daarover le kunnen verantwoorden. Maar toch willen we hier even onze meei.ing over bedoelde kwestie uitspreken, vrij en onbevangen, wel wetende dat velen zich sympatiek zullen geve 1 met ons streven om te trachten de lust up le wok ken tot eene nieuwe behandeling dor sluis- kwestie, In 't verleden ligt bet heden, In het nu, wat worden zal." Mot allen eerbeid, dien we Verschuldigd zijn aan wijzere lieden, gevoelen we ons toch genoodzaakt te zeggen, dal, wanneer lieden onze scheepvaart zich in gevaar bevindt, de reden hiervan gezocht moet worden in verwaarloozing van vroeger. //In 't velleden, ligt het heden". We zullen niets liever zien, dan dat deze bewering met grond wordt tegengesproken. Maar werken moeten we nu in alle geval, onverpoosd en onvermoeid om nog goed te maken, wat er goed te maken i*. //In, nu ligt, wat worden zal." In de dagen dan, toen er herhaalde po gingen werden aangewend om eene schut sluis te Waalwijk te krijgen, werd door den minister op de rechtmatige aanvrage eindelijk geantwoord, dat hij bereid was het verzoek in te willigen, mits deze gemeente een derde bijdroeg in de kosten. Nu was het in dien tijd hier de gewoonte zuinig, zeer zuinig te zijn met het geld, zoolang daarvoor iets te krijgen was. Of dit nog lang zoo is gebleven, weten we niet, wèl dat er somtijds geen kosten werden ge sp mrd om iets nuttigs (altijd naar onze be scheiden meening) te weren. Een gevolg dan van deze zuinigheid was, dat men nog eens bij Z. Ex. aanklopte met de zeer staatshuishoudkundige vraag, of het niet wat minder kon. En zie, de minister, overwe gende. het greote belang der zaak voor Waalwijks scheepvaart, besluit eens een fiksche greep te doen in de schatkist en biedt onze gemeente de geheel'1 schutsluis en bij hoerende werken gratis aan. „Maar", zegt hij, //jullie zorgt voor het onderhoud." Nu zou iedereen zeggen //Toegrijpen jongens!" Maar, jawel, de zuinigheid zat weer in den weg. Wanneer er nu werkelijk nog eens gegevens waren, dat de zoo be geerde zaak voor nog minder te krijgen was Wie het onderste uit de kan wil hebben, dien valt echter het deksel op den neus Wachtende op die voordeeliger gegevens, scheen men echter eindelijk bevreesd te worden, de waarheid van bovengenoemd spreekwoord alleronaangenaamst te onder- vindetp en besloot men het aanbod van den minister te aanvaarden. Te Iaat, helaas Door 't lange talmen had de minister zich verplicht gezien eene verandering te brengen in de werken, waarbij de schutsluis te Waalwijk verviel. //Mijne heeren, het spijt mij voor Waalwijk, ik was de plaats wel genegen." Met deze woorden van den mi nister konden onze a'gevaardigden naar huis. Waartoe nu deze oude geschiedenis opge rakeld Opdat we des te meer achting zouden gevoelen voor de mannen, die nu nog den moed zouden hebben, nog eens eene krachtige poging te wagen voor eene schutsluis. Opdat we vooral zoudeu waar- deeren de zelfverloochening (want dat is het) en de kloekheid van hen, die nu nog al hunne krachten zouden inspanuen voor iets, dat ze vroeger zoo niet geweigerd, dan toch ook niet genomen hebben. En nu onze persoonlijke meening over eene eventueele poging Wanneer de schut sluis te krijgen is vcor het dubbele van de som, die ons het weren van de tram gekost heeft dit zal behalve de f 450 proces kosten nog een gemis bedragen van onge veer f 14000 aan bestrating en gasleiding laat ze ons dan nemen, want het is beter 2 maal f 14450 te betalen voor het verkrijgen, dan éénmaal dio som voor het tegenhouden van iets nuttigs. Ja, laat ons desnoods nog iets meer geven. Mijnheer de Redacteur, m'n dank voor de plaatsing. Z. Mijnheer de Redacteur Le roi est mort. Vive le roi »Le roi est mort, vive le roi waren de woorden, waarmede weleer in Frankrijk, on middellijk na den dood van den regeerenden koning, de nieuwe vorst begroet werd. Deze woorden schoten ons- en misschien ook vele anderen dezer dagen herhaaldelijk te bin nen, toen door het overlijden van den alge meen geachten Not. Bink, een zetel in de Provinciale Staten voor het district Ileusden vacant was gekomen. Nu moge zoo'n groote haast, als waarvan boven sprake is, nietnoo- dig, misschien zelfs niet eens gewenscht zijn, toch koiut ons, nu liet om zoo te zeggen eene Waalwijksche vacature betreft, een spoedige keuze van een alleszins geschikten candidaat zoo gewichtig, ja dringend noodzakelijk voor, dat wij geen oogenblik geaarzeld hebben deze zaak reeds heden ter sprake te brengen. Wanneer wij de meest geschikte candidaten in onze gemeente zoo eens de revue laten pas- 6eeren, dan houden wij, zonder op iemands roem of verdiensten ook zelfs liet geringste te willen afdingen, den geachten president onzer Kamer van Koophandel en Fabrieken thans voor den rechten man op de rechte plaats. Geboren en opgevoed in Waalwijk, hekend met de wenschen en behoeften van schier het geheele district, volkomen op de hoogte van alles wat den handel en nijver heid onzer streek betreft, wiens groote ver diensten op dit gebied, zoo door onze als door huitenlandsche regeeriugen, meermalen erkend en gehuldigd werden, een voorstander ook van den landbouw, een man van zeldzame werkkiacht, vlijt en volharding, die voor onze gemeente in 't bijzonder en voor de Lang straat in het algemeen reeds veel heeft ge daan en nog doen kan en wil Was niet de heer Timmermans de man, die meer dan iemand anders in onze gemeente, indertijd •geijverd en gewerkt heeft voor den tram, het spoor en de schutsluis? Zeker ware'deze laatste ook tot stand gekomen, zoo andere gemeenteautoriteiten krachtiger hadden me degewerkt, wat ruimer opvattingen hadden gehad, en fictieve of wel geringe bezwaren niet zoo zwaar hadden laten wegen. En ook thans nog, naar wij hooren, zou hij den moed bezitten, heeft hij altijd den stillen wensch gevoed, de plannen onder de assche nog eens op te rakelen en de zaak opnieuw aanhangig te maken. Wij wetenjheelemaal niet of de heer Timmer mans bij de vele en drukke bezigheden, die zijn tijd in beslag nemen, geneigd zou zijn nog een mandaat in de Staten van Noord- Brabant. te aanvaarden, doch wij veronder stellen, dat hij in het belang onzer gemeente en van het district wel bereid zou zijn zich dc candidatuur te laten welgevallen, bij aldien deze hem door de Waalwijksche kie zers werd aangeboden. En zou hij ook al onverhoopt wenschen liever niet in aanmer king te komen, dan nog, dunkt ons, was zulk een aanbod niet nutteloos, doch een blijk van erkentelijkheid voor de vele en gewichtige diensten door den heer Timmer mans, als president der kamer van koophan del gedurende een lange reeks van 25 jaren aan onze gemeente en de Langstraat bewezen, tevens een aanmoediging om zijne beste krachten aan onzen handel en industrie te blijven wijden. l'en slotte, geachte Redacteur, nog eenige woorden tot li Met den inhoud van het schrijven van den heer Y in uw blad van Zondag j. 1. zijn wij het volkomen eens. Nu de schutsluis in uwe door ons zoo hoogge waardeerde kroniek reeds een paar malen ter sprake is gebracht, zoudt U ons en wellicht ook anderen, ten zeerste verplichten door van de artikelen, welke nog op die sluis betrek king zullen hebben, zooveel als de ruimte der kroniek maar eenigszins gedoogt, ons me de te cleelen. Wij vragen dit niet om cri- tiek uit te oefenen, veel minder nog om iemand ergens in te grieven, doch U weet, de geschiedenis van het verleden is een goede leerschool voor de toekomst. Geleid door de ervaringen vroeger opgedaan, zouden hij of zij die de zaak der Schutsluis nogmaals zou den willen en durven aanvatten, wellicht de klippen kunnen vermijden waarop de vorige pogingen destijds schipbreuk hebben geleden. U, geachte Redacteur dankend voor de plaatsruimte. X eu Cie. Uit New-York komt bericht van een sympathiek huwelijk tusschen den millionair Reginald Vanderbilt en een Miss Neilson, die ook wat in de melk te brokken heeft. De bruiloftsdagen waren vol van de kost baarste feesten. Met de automobiel werden vele uitstapjes gemaakt, op een waarvan de bruidegom bekeutd werd voor de razende v.iart, waarmede hij reed. Met zijn bruid in rijtuig toerende ging hij iemand, die van haar een kiekje wilde nemen, met de zweep te lijf. Onlangs liet de jeugdige rijkaard hij is 22 jaar in drie kwartier tijds bij het spel ruim f 250,000 zitten. Het huwelijk is Dinsdag met groote praal gesloten. De plechtigheid in dc Roomsche kerk (de bruid is Roomsch) was van te voren gerepeteerd en liep prachtig af. De geschenken hadden naar schatting een waarde van f 2,400,00(1. Zooveel planten en bloemen als cr voo- de feesten en het huwelijk gebruikt zijn, heef. men te New-York nog niet bijeen gezien. De moeder vau de bruid zeide met aan doenlijken trots, dat nog nooit een bruiloft zooveel geld had gekost. In het Bulletin van hel Fransche minis terie vau financiën vinden wij met betrek kin- tot dut Trans—Siberische» spoorweg welke op het gedeelte langs het Baikalmeerna dat men in het volgend jaar hoopt te kunnen voltooien, thans over zijn geheele lengte klaar, en voor het verkeer geopend is onderstaande gegevens De totale kosten van den spoorweg, die een lengte heeft van 5628 werst, bedragen 384.6 millioen roebel, daaionder begrepen de lijn rond het Baikalmetr. Bovendien is er rbl. 94.3 millioen besteed voor trans portmiddelen. Voorts is 10.3 millioen besteed voor bijkomstige werken, haver.verbeteringen in Wladiwostock, enz. Voor kolonisatie in het spoorweggebied is 30.6 millioen uitgegeven. In het belang der kolonisten zijn aan de spoorweg zelf 36 medische stations en 20 ambulances ingericht, en in den omtrek nog 15 s'ations en 10 ambulances. Uit een bijzonder fonds, thans 1.6 millioen rbl. beloopend, ziju in het gebied van den spoorweg 190 kerken en 184 scholen gebouwd. Sedert 1893 zijn in het geheel aan 611,494 emmigranteu door het domeinbestuur stukken grond gegeven. Te hunnen behoeve zijn op 29 plaatsen depo's van zaaikoien en van landbouwwerk tuigen gevestigd. Voor geologische onder zoekingen is 2-4 millioen uitgegeven, terwijl voorts een onderzoek heeft plaats gehad naar de bevaarbaarheid van ae Öbi en Jeuissei tivieren, waarbij bleek dat deze over een lengte van 1500 werst voor zee schepen bevaarbaar zijn. Het vervoer is uitteraard nog zeer b-perkt, maar de beteekenis van den spoorweg voor hei wereldverkeer kan liet best hieruit blijken, dat de reis van Londen naar Sjanghai over Amerika 3i)1/2 dag vordert, over den landweg daareutegen niet meer dan 17 dagen en 20 uur. Van Hamburg naar Sjanghai over het Suez-kanaai uscht dag over den lan 'weg niet meer dan 17 dagen en 6 uren. Wij lezen in het Handelsblad van An werpen De bevolking van Hekelghem, bij Assche is iu opschudding, door een wreedaardig feit, waarvan een rechterlijk onderzoek het gevolg zal zijn, dat tegen een rijken boer is ingespannen. In eene hoeve van deze gemeente woonde de 82 jarige P., met zijne dochter Therese, 42 jaar oud, eu zijne zoon met diens vrouw en kindefin. Therese, sedert vele jaren aan vallende ziekte onderhevig, was min of meer onnoozel en zoo kwam het dat men haar dik w ij s door de velden zag dwalen, waar zij dan soms door hare kwaal overvallen werd. De dorpelingen, die dat "kenden, ston den haar dan bij en brachten haar dan telkens naar haren vader terug. De vader had den nr.am van zeer wel hebbend to zij:-. De moeder was sedert vele j-ucn dood on cr heerschte in dit huisgezin een betrekk. Ii^ken welstand, daar de goede:eu onder den b o r en de zuster verdeeld waren, en de vader, onmachtig om zich nog met de zaken te bemoeien, ziefi op den duur niets meer aan kon trekken. Nu, sedert eeu jaar zag men de onnoozele There:e niet meer en men vermoedde dat zij opges'o en was. Een uaamlooze b;i f bracht dit ver moeden over aan de gendarmerie va i Assche en deze verwittigde het parket van Brussel, dat spoedig ter plaatse kwam. Vergezeld van de gendarmen vielen de magistraten de hoeve binnen, waar hun Onverwacht verschijnen nutweini;. verrassing wekte. Na verscheidene k,-tineis doorzocht te hebben, ontdekten zij een I ok van nauwelijks drie nieters Opp.rvUk; donker en stinkend van de vuilnis. Daar lag de ongelukkige Therese, zonder een enkel stuk kleeigoed aan hel l:jf, op eene hoop nat strooi zrj was zoo vermagerd dat hare "beenen met dikker waren dan een kinder— armke. De ongelukkige werd uit haar hok gebracht, gewasschen want hare huid was letterlijk groen en naar het gasthuis der zusiers gebracht, waar zij nogmaals gebaad en geschrobt werd. In een bed gelegd, scheen zij gelukkig en diukte zij den wensch uit, daar te mogen blijven. Haar broeder en schoonzuster verdedigden zich, met te beweren dat zij sedert eenigen tijd volslagen zinneloos was, en dat men haar in haar eigen belang had opgesloten. Het valt op te merken, da' zij geene sporen van mishandeling draagt. De vader, die zelf machteloos is, kan niet verantwoordelijk worden gesteld. Zooals onze lezers weten, is te Pirtnasens een lock out ingetreden, over alle fabrieken (omdat de werklieden eene fabriek boycotten hebben de patroons alle fabrieken stopge zet en loopen 60UÜ schoenmakers zonder werk); wij zullen nu een en ander geven over den verderen loop der gebeurtenissen aldaar, die er niet beter op is geworden. Den 16den April besloot de fabrikanten ver, in te gaan op de hernieuwde aanbieding van de zijde der Duitsche scboenmakersver- eeniging, om door onderhandelingen te trachten den strijd bij te leggen. Daartoe werd door 7 leden der fabrikanten- en 7 der schoeninakersvereeniging onderhandeld onder voorzitterschap van den Burgemeester. Een telegram van den 18den meldt De vergadering met de leiders der arbei ders-organisatie die gisteren den geiteden dag duurde, heeft volgens voorstel der patroons tot eene verzoening geleid, door welke de grootste bezwaren zijn opgelost. Deze regeling werd echter door de desavonds plaats hebbende arbeiders-vergadering ge deeltelijk verworpen en wijziging verlengd. De gewenschte wijzigingen werdenj door de gelijktijdig vergaderde en voltallige patroons-vereeniging onaanneembaar ver klaard en afgewezen. De onderhandelingen zijn dus mislukt te achten. En de aige- meene uitsluiting begiut heden. Plet zou ons te ver voeren, hier alle onderdeden over deze onderhandelingen, die wij hier voor ons hebben liggen weer te geven voornamelijk weerden de leiders zich tegen een der bepalingen, n.l. dat de fabrikanten zich verplichtten, van het per soneel wederom zooveel terug te nemen, als hun mogelijk was, zij verlangden dat allen teruggenomen moesten worden. De fabrikan ten gaven de gronden op, waarop zij daarop niet konden ingaan. Door den slechten gang van zaken en voornamelijk tengevolge van 't afzeggen van orders wegens de dreigende staking, was het onafwijsbaar dat arbeiders gemist kon den worden. Men wou daarom niet meer beloven als men na kou komen, anders kwamen de werklui straks weder met werk regeling" //woordbreuk" enz. Overigens zouden de afgezegdeu 'geen grooter aantal vormen, dan dat altijd na Paschen was. Deze weinigen zouden dus hier of daar gemakkelijk werk vinden. De vertegenwoordigers der werklieden zagen het loyale van het standpunt der fabrikanten in, voornamelijk nadat hun was uitgelegd bij iedere week dat de. staking duurde meer orders moesten worden afge wezen en dat bij een latere vrede liet niet meer zeker zou zijn, dat zulk een groot aantal zou worden teruggenomen. Ten slotte stemden de vertegenwoordigers toe, als de organilaties het ook goedvonden. Zij ver wachten wel bezwaren maar zouden toch met kracht werken om het aangenomen te zien van beide zijden werd men het eens verdere geschillen aan eeu scheidsgerecht te onderwerpen. Het zou echter anders zijn de voorstellen der afgevaardigden, vooral het genoemde werd verworpen en hiervan den patroons kennis gegeven, die daarop tnedeelden, dat de onderhandelingen waren afgeloope». Over de arbeidersvergadering en de nadere mo tieven der patroons in een volgend nummer. De lock-out duurt voort. Gedurende de lock-out worden volgens een Pirtnaseuser schoenfabrikant, aldaar wekelijks 10.000 dozijn schoenen en laarzen minder vervaardigd. Bij langen duur van de staking zal zonder twijfel behoefte komen aan schoenwaren en prijsverhooging derzelve. Deze mededeeliug is zeer vertrouwenswaardig. (38)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6