Rummer 40. Zondag 17 Mei 1903. 260 Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. IKK IIIUMIGUIIII. Chronologisch Overzicht v Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Katholieke Actie. N TOON TIELE De Administratie. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n G in e n t s p r ij a per 6 maanden f 0.^5. Franco per post door liet gèheele rijk f O.ÜO. Brieveuingezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Heeren Correspondenten lie hunne nota's nog niet inzon- len of nog geene afrekening ont— lingen worden verzocht direct de nota in te dienen. Plan van Organisatie. II (slot.) Ons eerste artikel eindigde met de be tering, dat door de verwezenlijking van dit ilah in den boezem van ons katholieke volk ;an vastgelegd worden die stevige en har— nonische organisatie, welke de individuen :ot een organisch, politiek en sociaal geheel •ereeuigt. En werkelijk, dit is geen ge- aeenplaals. Immers, de voorgestelde or ganisatie is, om het nu eens een beetje geleerd uit te drukken, synthetisch-analytisch, .w.z. zij gaat uit van het locale, om op te tlimmeii tot het gewestelijke of, iu dit ge tal het diocesane, om ten slotte te komen lot het algeuieene„Het Nederlandsche Centrale Katholieke Comité van Actie." Ziet, daar is eenheid in de verscheideu- leid, daar heeft men den logischen gang. o 't midden de cirkeltjes der „Plaatselijke katholieke Comitees van actie," welke uit door het volk in al zijn geledingen zijn uitstaan zij toch worden gerecruteerd uit e gelieele plaatselijke katholieke actie laromhcen de cirkels der //Diocesane Ka- lolieke Comitees," plus degenen, die rech- ens hun activiteit er bij hoorei), doch amb- elijk niet geroepeu zouden worden. En dit illes omsloten door den laatsten concen- lischen cirkel „Het Nederlandsche Katho lieke Comité van Actie," wederom opge duwd uit de beste elementen der diocesa ne comitees plus hen, die ook tot de ,/pri- nus-iiiter-parissenbehooren „Wij vragen u„Is dit werkelijk niet TWEEDE GEDEELTE. een organisch geheel En waar het ont worpen gebouw het vereenigingspnnt zal zijn van allen, zelfs van de minst bedeelden onder ons; waar deze ook hun steentje, alias een cent per week, kunnen bijdragen, daar vindt men grond onder de voeten, als men beweert: //Dat is nu iets, dat ons kan brengen tot een //Nederlandsch Centrum," met jaarlijks terugkeerende algemeene Ne derlandsche Katholieke dagen." Ziedaar dan het ideaal, heerlijk opdagende op den top der stijgende hoogte, langs wel ker helling de verschillende belichaamde actie's in inarsch tempo opwaarts stijgen. Doch arbeid, veel arbeid zal dat kosten. Er zal van uit de centrale leiding een kracht moeten gaan, die onweerstaan baar doordringt in de diocesane comitees en welke van hieruit wederom met verhoogde sterkte de plaatselijke comitees bereikt, oin zoodoende door te trillen in aller harten, om zoodoende tot zich op te trekken alle krachten, kleine en groote, wakkere en sluimerende. V andaar, dat de verschillende afdeelingen of groepen, waarin 't Centraal Comité zich zal hebben te splitsen, wel degelijk van haar taak bewust dienen te zijn, want van hen moet de krachtsstroom uitgaan, welke haar onderafdeelingen even frisch client te bereiken of deze van nieuw, opgewekt leven voorziet. Het kan natuurlijk nog niet onze taak zijn, deze tien groepen afzonderlijk te be spreken. Zij moeten nog geconstitueerd worden en dan kan er pas sprake zijn van afbakening der arbeidslijnen, doch haar namen wijzen reeds haar hoofdrichting aan en daarom kan nu reeds op een en ander gewezen worden. En dan beweren we we derom, ook in verband met wat we in ons eerste artikel gezegd hebben, dat die groep, welke zich speciaal met de kiesverenigin gen heeft bezig te houden en dat zal die wel zijn, welke in het plan aangeduid w irdt meteene voor de algemeene en sociale politiek bijna wel de zwaarste taak heeft. Want wéét het wel, ons kiezers corps is ten plattelande nog bi I ter slecht geschoold. Wij kennen tientallen van plaatsen, waar zelfs geen schijn van actie van de kiesvereniging uitgaat. Het wil dus wat zeggen, de kracht onzer partij, het kiezerscorps, te verhoogen en op te voeren tot het gewenschte en noodige peil van po litieke en sociaie ontwikkeling. Dit mag echter geen reden zijn om niet te beginnen. Bovendien, andere groepen UlTGBVEE WAALWIJK. als die voor de werkliedenvereniging, die voor Sociale opleiding der werklieden, die voor de Pers en de algemeene propaganda geven mede haar helle lichtstralen öf aan de toekomstige of aan de reeds actieve kiezers. Wat de groep voor //Kunst en Weten schap" betreft, hoe nuttig kan deze zieh maken al zij het aanvankelijk door nog maar te zorgen voor „Katholieke portefeuil- le's", want waarlijk, daar is groote behoefte aan. Immers, hoe velen, die gaarne op de hoogte zouden willen zijn en blijven van het voornaamste, wat op gebied van sociolo gie, politiek economie van katholieke zijde in ons land en ook daarbuiten geschreven en gezegd wordt, kunnen dat nu niet, een voudig, wijl het de beurs niet toelaat. Werden echter in den lande door deze cen trale groep eenige portefeuille's met de voornaamste tijdschriften periodieken enz. op dit gebied goedkoop verschaft, het zou een zegen zijn. En dan de groep voor de sociale opleiding van werklieden I Deze zouden we, zoo spoedig als ze bestond, willen wijzen naar den werklieden-cursus te Gladbach, reed? eerder iu deze kolommen besproken. Een heugelijk feit is het, dat de ontwerper zelf reeds van dezen cursus spreekt, ja dat hij die zelfs ter plaatse wil gaan besludeeren. Ook de groep voor de Pers en de alge meene propaganda zal haar brood in het zweet des aanschijns verdienen. Haar streven kan het o.i. niet alleen zijn, de kleine Pers met copie te steunen, maar ook en vooral het levendige bewustzijn bij de katholieken op te wekken, dat deze op de eerste plaats hun eigen pers moeten steunen. Ziedaar dan enkele grepen uit het vele, ous door Mr. Aalberse ter overdenking aangeboden. En al zijn wij dan reeds zoo vrij geweest voor enkele details een alge- raeenen inhoud aau te geven, terwijl feitelijk de hoofdlijnen wel getrokken, maar nog niet vastgelegd zijn, toch meenen wij hierdoor geen voorbarig werk verricht te hebben. Immers, nadere bespreking is nadere om schrijving en een analyse van een ontwerp als dit leidt van zelf tot toekomstopnamen. Doch hierop nu verder niet ingaande, moet ons iets anders van het hart en wel dit. Den 2en Mei zond Mr. Aalberse zijn wel geboren geesteskind de wereld in en onze toongevende katholieke bladen hebben tot heden nog betrekkelijk weinig aandacht aan dit toch zeker wel //hervorragende" artikel geschonken. De Tijd" wenscht zijn oordeel nog op te schorten het 0Centrum" roert het Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentie» Smaal ter plaatsing opgegev n, worden 2inaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, een vrij kalm geschreven hoofd artikel „Katholieke Actie" als 't ware terloops aan. Van waar dit verschijnsel Is het de Oud-Hollaudsche voorzichtigheid Of wenscht men verdere stappen af te wachten Hoe dit zij, opmerkelijk is het, dat juist nu uit het zuiden de warmte, de geestdrift komt. Dit laatste verheugt ons van gan- scher harte. Het bewijst, dat de tijden van liet „Donkere Zuiden" voorbij zijn, dat de vruchten rijpen van de Bossche en Limburg- sche katholiekendagen, dat de grens van boven en beneden Moerdijk is weg gevaagd, kortoin dat niet alleen het Noor den van ons land, waar ook het plan is toegejuicht, ontvankelijk is voor deze groot- sclie schepping, naaar ook het zuiden. Moge dit plan dan, onder aanmoediging van ons Doorluchtig Episcopaat, in al zijn grootheid en eenheid tot zijn volle ver wezenlijking komen Deze be vindingen en de beschouwingen hieraan verbonden zijn van zooveel belang voor de organisatie hier te lande, dat wij er nader op hopen terug te komen. Ook geeft dit nummer eenige stemm uit de pers, ook uit ons blad. Musis Sacrum met medewerking van den heer Willem Deckers en Mej. A. v. Hemert uit Dordrecht. De heer Vincent Hoffmans. commissaris, bood bij deze gelegenheid, namens Oefening en Vermaak, den heer Deckers een prachtigen fauteuil aan als blijk van dankbaarheid en waardeering voor de vele diensten aan de Liedertafel bewezen. 21 Juli. Groote vergadering op Musis Sacrum van belanghebbenden bij de de lederindustrie, gehouden op initia tief der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Op deze vergadering, gepresideerd door den heer J. Bernard Timmermans Wz. werden voor Waal wijk en naburige gemeenten commissie's benoemd, die den toestand der indus trie nauwkeurig onderzoeken en uit voerige rapporten zouden indienen. Later zou, naar aanleiding dezer rap porten besloten worden in welkeD geest men zich tot de Regeering aou wenden om verhooging van invoerende rechten op schoeisel en zoolleer te verkrijgen. lil aansluiting op bovenstaand hoofdar tikel deelen wij nog mede, dat iu 't K. S. W. van heden Mr. Aalberse reeds een verslag geeft van zijn bezoek aan M/Gladbach ter bestudeering van het Centraal-buieau enz. 3 Aug. Gekozen tot lid van den gemeen teraad de heer P. C. Wijten alhier, met 121 stemmen. De heer Il.Jansen die verzocht had niet iu aanmerking te komen, verkreeg 105 steramen. 11 Aug. De Statuten van de Vereeniging „Sociëteit de Gezelligheid" alhier wor den bij koninklijk besluit goedgekeurd. 24 Aug. Gekozen met 141 stemmen tot lid van den gemeenteraad de heer C. G. v. d. Heijden. id. De bouw van de schoenfabriek van den heer v. d. Bergh aan de spoorlijn wordt gestaakt. De inrichting wordt overgebracht naar 's-Bosch. 8 Sept. Dr. van Heijst neemt zijn ont slag als lid van den gemeenteraad. id. De oud-burgeiueester van der Klokken viert ouder groote blijken van belang stelling van Waalwijks ingezetenen zijn 80en verjaardag. 12 Sept. De nieuw opgerichte Baardwijk- sche Liedertafel „Tot bloei der toon kunst", directeur de heer L. van Cruravoirt geeft haar eerste uitvoeriüg in de zaal van den heer W. Pulles, aldaar. 25 Sept. Feestelijk opening ten 1 ure van het lokaal der vereeniging „De Socië teit de Gezelligheid" in het hotel Ver- van dc voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat oas blad bestaat. 12 Juli 1887- Buitengewoon feestconcert door de Liedertafel Oefening en Ver maak en de harmonie l'Espérance in den tuin van de kinderen Van Ree bij gelegenheid van de onthulling van het nieuwe vaandel der Koninklijke doelen, Recht door Zee'', de oudste doelen in Waalwijk, opgericht iu 1845. Het nieuwe vaandel, vervaardigd naar eene teekening van den genialen A. B. v. Lieshout, werd door den heer Jud. Timmermans Wz. eere-lid der Vereeni ging, onder een schitterende toespraak, waarin hij het ontstaan eu de geschie denis der doelen schetste, onthuld en aan het gezelschap overhandigd. 16 Juli. Groot concert der Liedertafel op '^^aKgjS5KgW3B5ggg 'Si J£Hj-ï2^£3zrrzvrmQ Ivaalwijkscle en Laaptrtateehe Courant, es» Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (41) DERTIENDE HOOFDSTUK. Nieuwe Intriges. Daardoor komt onze eer in gevaar van te loor gaan en ik meen, het is de plicht 'an een denkende vrouw, voor haren geestelijk- iivakken man ondanks dezen op te treden. Reed9 meermalen dan eens hebben wij mijn neef :o ik hem op het allergevaarlijkste van de eehecle geschiedenis gewezen doch het helpt niets. Janrorn ben ik op het idee gekomen, om in een iekend en gerenommeerd beursblad op het gevaar- ijke van deze zwendelondeineming te doen 'ijzen, waardoor niet alleen andere onschuldige thach'offers, van een wissen val gered zullen *orden, maar ook mijn echtgenoot tot beter Qzicht zal komen." De gravin schildert nu in details de gan9chc :niiernemii:g. iliiller knikt eenigc malen toestemmend met et hoofd de zaak schijnt hem na deze toe- cliting volkomen duidelijk. Nora merkt hieraan vol vreugde, dat zij den ■cdacteur van het beursblad reeds zoo goed als («wonnen heeft voor haar zaak. »l)u9 u wilt een artikel in dezer voege en van '«zelfde strekking als mijn mededeelingen in uw ilad opnemen De gravin ziet den man vol spanning aan. rAls mevrouw de gravin de verantwoordelijk- leid van de waarheid der gegevens op zieh wil temen, volgaarne. Het is immers onze plicht, ie zaak wereld op bedriegclijke ondernemingen opmerkzaam te makeu, opdat ze er zich voor wachten kan". «Ik zal de verontwaardelijkheid op mij nemen Hoe bedoelt u dat? Mijn naam moet natuurlijk heelemaal buiten spel blijven.' Miiller lacht ironis. Mevrouw kan zich op mijn volste discretie verlaten. Slechts als de zaak stof zou gaan opwerpen en mogelijk tegen ons blad een aan klacht zou ingediend worden, dan moet ik mij op u beroepen*. ,0 zoo, is 't anders niet 1 Dit laatste hebben wij niet te vreezeu, denk ik. Die Willburg zal aan de proef genoeg hebben en, zoo zijn plan niet gelukt, zal hij spoedig genoeg zijn heenko men zoeken." Nora haalt uit haar beurs een muntbiljet, dat zij met een gracieuse buiging aan den redacteur overreik'. «Ziet, mijnheer, veroorloof mij, u het hono rarium voor uw bemoeiingen vooruit te betalen. Ik meen, dat met vijfhonderd mark uw vordering wel voldaan zal zijn in tegenovergesteld geval zal ik u de rest na het verschijnen van het artikel wel doen geworden*. Miiller grijpt met zichtbaar genoegen het biljet aan en haast zich de gravin te verzekeren, dat hiermede het artikel ten volle i9 betaald. En daar de zaak hiermede afgehandeld is, verwijdert hij zich met een lir.ksche buiging. Egon heeft de teekeningen ter zijde gelegd en zit een wijle peinzend voor zich uit te staren. «Waaraan deukt ge, waarde neef?" vraagt Nor». «Aan u, tante. Ik bewonder u en toch ben ik bevreesd voor u. Er steekt een demon in u. Wat u doorzetten wil, dat bereikt u; u zijt trouwens ook niet kieskeurig op de middelcD.' «Moet dat een verwijt beduiden «Een verwijt? Neen en ja. zooals men het nemen wil. Uw intrige's tegen Willburg kunnen mij maar half bevallen vergeef me, dat ik zoo rondborstig zeg, wat ik meen immers door dit artikel wordt toch ook oom in een vreemd daglicht geplaatst." «Hoe bezorgd zijt gij voor uw oom Dit klinkt als biltere ironie. «Hij is de broeder mijner moeder, tante en hij was steeds goed voor mijhet zou ondankbaar van mij zij, als ik niet van hem hield." in «Nu, laat ons over die dankbaarheid maar verder zwijgen. Uw oom voelt in zijn beurs zeer goed, wat deze bij zijn waarden neef beteekent'. «Tante «Stil, stil, neefje, geen twist tusschen ons. Wij hebben elkaar te veel noodig." Enfin dan adieu, tante! Als oom niet vraagt, of ik 9oms ook hier ben geweest, zoo is het ook niet noodig, dat u het hem vertelt." «Zoo dacht ik er ook over« En hiermede verlaten deze twee elkander, om i-jdergzijn schuldig gewefen in dc vermaken des levens in slaap te wiegen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Een nachtelijk bezoek. «Als ge u wilt vrijwaren voor een scène, welke u koraproraittecren en ons geheim verraden kan, zoo sta mij dan nog heden een gesprek onder vier oogen toe. Ik m o e t je spreken, om zeker heid te verkrijgen over het lot en de plaats van oponthoud van ons kind. De overbrenger van dit briefje weet van niets en kan dus in 't geheel niet vermoeden, waarover het gaat. Hij zal bij den parkvijver op uw antwoord wach ten." W. Nora heeft reeds vescheidene mali 11 dit episteltje gelezen, dat voor oen kwartier een bode haar gebracht heeft. Zij schijnt raieloos, want haar oogen dwalen doelloos van het eene voirwerp op het andere, om ten slotte toch weer terecht te komen op het geheimzinnige schrijven, welks afzender haar maar al te goed bekend i9. Zij is door het bezorgen van dit schrijven reeds in doodelijke verlegenheid gebracht, want de bode, die er op stond, den brief slechts aan de gravin persoonlijk te overhandigen, had Ottili .'s wantrouwen gaande gemaakt, zij had n.l. den brief van den man willen overnemen. Gelukkig was Nora dadelijk een aannemelijk „uitvluchtje" ingevallen en Ottilia bad zich laten om-den-tuin- leiden, zoodat deze verder geen opmerkzaamheid meer aan 't voorval schonk. Nu was het zaak, Willburg heimelijk te ontvangen doch waar? En wanneer? De gravin martelt hare hersens, om een middel uit te vinden, Willburg ongestoord en onopge merkt te kunnen ontvangen. Zij peinst en denkt, doch geen uitweg opent zich. Hem in Kruons- .bad te ontvangen, durft zij niet te wagen uit angst, erkend en daardoor gecompromitteerd te worden. Willburg in zijn woniug opzoeken, zou een aan waanzin grenzende dwaasheid zijn, welke alles kon verraden. Er blijft haar niets anders over, dan hem heimelijk door den tuin in 't zelfde vertrek als Egon te ontvangen. Dit is het eenige vertrek, waarin hij direct uit het park, zonder gezien te worden, kan binnenkomen. Nadat zij hiertoe noodgedrongen besloten heeft, zet zij zich aan haar schrijftafel, om Willburg schriftelijk mede te deelen, dat zij hem hedena vond om elf uur in het genoemde vertrek ont vangen zal. Eer zij den brief verzendt, aarzelt ze nog even, zij denkt aan de spionnage der gouvernante. Mogelijk bevindt zich mademoi selle Blanche dan wederom op haar nachtelijke wandelingen. Nora beeft. Als die hatelijke gouvernante ook in 't bezit van dit geheim komt, is Nora verloren en haar lot beslist. Doch er is heden geen gezelschap in 't slot als toen, zoodat Blanche haar rust wel niet zal op- offeien. Do gravin denkt nog een oogenblik na, wat zij doen zal, maar er helpt hier geen lang aarzelen en overleggen het moet zijn. Zij moet met Willburg voor goed iu 't reine komen. Zij sluit het couvert zonder het echter te adresseeren. Een lichten Spaanschen shawl omslaande, gaat zij in den tuin en vindt bij den parkvijver den bode, gemoedelijk een sigaar rookende. Zij geeft hem zonder een enkel woord te zeggen den brief. De man neemt zijn pet af, steekt den brief in zijn borstzak ec gaat heen. In gedachten ver zonken wandelt de gravin langzaam naar het slot terug. In haar kamer gekomen, voelt zij zich heel wat verlicht. Goddank, er i9 haar niemand te gengekomen, ja haar korte wandeling is door niemand opgemerkt. Tut Nora's groote vreugde, is in den avond een onweer opgekomon. Het dondert en bliksemt onophoudelijk en tengevolge van de hevige regens zijn op de park wegen groote plassen water ontstaan. Die paden lokken dus allerminst uit tot eene avondwandeling, zoodat de gravin zich voor spionnage gevrijwaard waant. Het is vrij koel en de gravin, die haar kamer meisje weggezonden heeft, zit in een warmen Turkschen slaapjapon op den ons welbekende chaise-longue. Een klein tafeltje, met een lamp en wat lectuur er op, staat voor haar. Het ODtbreekt haar echter aan de noodige kalmte, om iets aau romanlectuur te doen. Telkens, als er een krakenden donderslag dreunt, springt ze zenuwachtig op Zoo pa* nog scheen een verblindende blimsera- siraal vlak voor baar oogen neer te schieten. De kamer was voor een oogenblik hel verlicht, cu Nora, die toevallig in den voor haar hangen den spiegel kijkt, schrikt op van haar bleeke gelaatskleur. Zij kijkt op haar horloge, het is twintig minuten voor twaalf. De gravin is zeer opge wonden. Zon Willburg met dit hondenweer er wel doorkomen en zij al dien angst voor niets uitgestaan hebben Daar naderen zachte schreden. Nora luistert ademloos. Misschien heeft ze zich vergist. Het zijn waarschijnlijk vallende regendroppels? Thans wordt er echter zacht tegen 't glas getikt en een hand schijnt den kruk der deur te nemen, om deze laatste te openen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1