Nummer 42. Zondag 24 Mei 1903 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Ill miiDKMItllliK. Chronologisch Overzicht t Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. NTOON TIELEN, De Administratie. Bekendmaking. FIWILLTCTON. Een Centraal- Bur eau voor de Katholieke Actie. Woensdag en Zaterdagavond. Dit Blad verschijnt \bonnc 111 e 11 t s p r ij s per 3 maanden f 0.' Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U ITGKVEr Heeren Correspondenten die hunne nota's nog niet inzon den of nog geene afrekening ont vingen worden verzocht direct de nota in te dienen. Kiezerslijst. Comediespel. Men weet, dat de radicale regeering en Kamermeerderheid in Frankrijk de geeste lijken zoo heftig vervolgen. Het verdient vermelding, dat zij voor hunne bloedverwanten de hulp dier geeste lijken niet schijnen te kunnen ontberen. De natuur gaat ook hier boven de leer. Ziehier eeuige staaltjes door een Fransch vrijzinnig blad, Le Peuple, meegedeeld. 1Le moeders van die heeren Mad. Jaurès, moeder van den socialisti- schen ondervoorzitter der Kamer, is ziek geweestzij is opgepast en verplepgd ge worden door... twee Zusters-Dominicanessen. Jaurès heeft aan hen zijne diepe erkentelijk heid betuigd. 2. Le vrouwen van die heeren Mad. Waldeck-Rousseau, echtgenoote van den minister, die de kloosterwet invoerde, is dezer dagen geopereerd te Parijs... bij de Zusters-Angustinessen. 3. Le dochten van die heeren? De dochter van Bourgois, den radikaleti TWEEDE GEDEELTE. voorzitter der Kamer, ligt ziek en wordt door twee Zusters van den Bon Secours van Lyon opgepast. 4. Le zoons van die heeren Te Neuilley-sur-Seine leert een lieve knaap zdó goed den catechismus, dat hij er de eerste in is... De knaap is... de zoon van Rouvier, minister van financiën. En te Parijs en Saint-Piiilippe du Roule zei een flinke knaap verleden week het compliment voor den feestdag van den pas toor Die flinke knaap is de kleinzoon van Loubet, president der Fransehe republiek. Zulk een politiek mag comediespel heeten. Mr. Aalberse deelt, zooals wij in ons vo rig nummer vermeldden, in het Kath. Sociaal Weekblad mede, dat hij te Miinchen-Glad- hach is geweest, om de Duitsche Central- stelle te bestudeeren en zijn indruk is on middellijk in deze weinige woorden samen te vatten ziedaar wat wij noodig hebben Dan vervolgt hij Wat wij voor ons land beoogen met de plaatselijke, diocesane Coinité's van Katho lieke Actie, heeft Duitschland verkregen door zijn Volksverein, door Windt horst een jaar voor zijn dood gesticht. Toch is de ondervinding, in Duitschland opgedaan, dat de beslaande vereenigingen deze alge- meene nieuwe organisatie als een concur rente beschouwen, het beste bewijs, dat wij in Holland, waar de zucht om concurrentie te vreezen en elkaar soms ietwat geniepig le bekampen, veel sterker is, inderdaad beter zullen .doen met geen nieuwe veree- niging te stichten, maar eenvoudig voort te bouwen op de bestaande organisaties. In plaats van de algemecne organisatie te be schouwen als een gevaarlijke concurrente, zal men integendeel, door zich een hoofd deel van het geheel te voelen, zich niet alleen gevleid, maar ook inderdaad gesterkt en gesteund achten. De Duitsche Volksverein heeft een Cen- traal-Bestuur dit Centraal-Bestuur heeft een Centralen Secretaris en deze Centrale Secretaris (sinds de oprichting is dit voort durend dr. Aug. Pieper geweest) heeft een Bureau. Dit is de oorsprong der Centralstelle, ge vestigd te München-Gladbach, Barbarossa- strasse. Een groot gebouw, van vele ver diepingen alleen en uitsluitend voor de Ka- in de woorden van Nora niet op. WAALWIJK. Advertenties 1—7 regels f Ü.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regeU en advertenties bij abonnement worden speciale zeer roordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, tholieke Actie bestemd. Niet minder dan 23 personen zijn er thans dagelijks werk zaam. Daar de Volksverein ruim 270.000 leden telt, die ieder één Mark betalen, is 't inkomen der Verein jaarlijks 150 it 160 duizend gulden. Daar kan men iets mee doen Wij zeiden 23 personen zijn er werk zaam. Van dezen is dr. Aug. Pieper de directeur. Hij geeft de algemeene lei ding, ziet het werk der anderen na, en geeft zelf het heerlijkste voorbeeld van de groote werkzaamheid, die een man in de kracht zijns levens ontwikkelen kan. Onder hem werken vijf zes medewer kers, adjunctsecretarissen, zou men ze kunnen noemen. Ieder heeft zijn eigen terrein de vakvereenigingen, de apologe tische geschriften, bibliotheek, landbouw enz. Deze adjunct-secretarissen zijn ten deele geestelijken, ten deele leeken. Zij worden echter niet aangesteld, dan na een acade- mischen titel te hebben behaald, en min stens drie jaren staathuishoudkunde aan een Staats-universiteit te hebben gestudeerd. Van de geestelijken wordt geëischt, dat zij zich bovendien eenige jaren aan practische zielzorg hebben gewijd. Mannen, die maar ins Blaue hinein phi- losophieren, kunnen we hier niet gebruiken,* zei dr. Pieper mij, „maar wij hebben mannen noodig met practische ervaring en kennis van liet leven, voorafgegaan door een flinke wetenschappelijke academische vor ming*. Deze adjunct-secretarissen worden flink gesalarieerd, het aanvaugs-honorarium is 1800 M., met jaarlijksche verhooging van 200 M. Verder vindt men op het Centraal-Bureau twee boekhouders, eenige klerken, die de brieven en artikelen, welke gedicteerd en gestenografeerd worden, op de schrijfmachi ne schrijven, en verder personeel voor het verzenden der verschillende geschriften. Want de Centralstelle werkt vooral door liet geschreven woord. Na een opsomming van wat de Central stelle uitgeeft, zegt Aalberse nog Doch niet alleen door deze uitgaven werkt de Centralstelle op de massa, maar nog vier andere instellingen zijn van 't hoogste belang A. het Bureau voor Sociale Adviezen waardoor kosteloos aan vereenigingen en geestelijken adviezen gegeven worden over voordrachten, statuten, sociale instellingen, «paarbanken, ziekenfondsen, enz. enz. B. de Sociale Bibliotheekeen groote, vrij volledige wetenschappelijke bibliotheek, waar uit ieder lid der vereeniging kosteloos boeken voor zijn studie ter leen krijgen kan. C. een Opleidingsschool voor Arbeiders een sociale cursus, welke jaarlijks te Mün chen-Gladbach aan 20 h 25 arbeiders ge geven wordt, van 1 Augustus tot 15 Octo ber. De verschillende arbeidersverenigin gen hebben een Leo-Jubildumssliflung" in 't leven geroepen, die den arbeiders, uit hare interesten, schadevergoeding voor ge derfd loon geeft. Ik heb met arbeiders gesproken, die zulk een cursus gevolgd hebbenéén was machine-stoker aan de Kölnische Folkszeitung. En ik verklaar zeer eerlijk, dat ik, ware ik niet—katholiek, met dien man niet graag een openbaar debat hadde aaugegaan Welk een verstand en ontwikkeling in een een- voudigen arbeiderHij sprak over „die ideale Momeute des Centrums* met een gemak, als bad hij 't over zijn steenkolen. Zulke kerels hebben we noodig, dan komen we er D. een Studiefonds, waaruit jonge gees telijken en leeken geldelijk ondersteund worden om 3 jaren in de staathuishoud kunde te gaan studeeren aan een Staats universiteit, vooral te Müuchen (Brentano). Ziedaar, wat men in Duitschland reeds heeft, ziedaar waar wij naar toe moeten. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. Jan. 188t£ Paus Leo XIII viert zijn Gouden Priesterfeest. Dit feest werd hier alleen kerkelijk gevierd. Van bijna alle huizen echter wapperde de vlag, al of niet versierd met wimpels, inscrip ties enz., terwijl aan sommige wonin gen transparanten en toepasselijke ge dichten waren aangebracht. De har monie L'Espérance ging onder 't spelen eener vroolijke marsch Ier kerke en bracht na den dienst eene aubade bij den Zeer Eerw. Heer Pastoor. Daa te voren was een extra-uitdeeling aan de armen geschied. Te Baardwijk werd vóór de Hoogmis de Leo-Cantate gezongen vaD Ainorie en na de mis het „Te Deum* van Krügerna het Lof het slotkoor uit de Cantate van Laus. Ook in andere aangrenzende gemeenten werd het feest plechtig gevierd. id. De bevolking onzer gemeente be draagt 4511, die van Baardwijk 1639 zielen. 9 Jan. De koninklijke doelen „Recht door Zee* benoemt tot haren president den heer Jos. van Ree. 18 Jan. De mazelen heerschen epidemisch io onze gemeente. Circa 100 briefjes werden op écn dag aangeplakt. 25 Jan. Benoeming van een Comité ter behartiging der belangen van Ncder- landsche inzenders op dc wereldten toonstelling te Brussel. Lid van het Comité was ook de heer J. Bernard Timmermans Wz., president der K. v. K. alhier. KFebr. De grootste zonderling, die mis schien ooit in onz> gemeente geleefd heeft, n.l. Daniël Stopendaal, bijge naamd „dc heilige Daan,* wiens heele leven één aaneenschakeling is geweest van de meest coinische en tragische dingen wordt dood in zijn woning ge vonden, nadat hij veertien dagen van te voren van zijne dochter afscheid had genomen door haar door de half geo pende deur dc hand toe te steken, met de woorden, dat hij voortaan noch voor haar, noch voor iemand anders tc spre ken zou zijn, wijl hij ten hemel ging varen. 12 TcBrT" Door de R. K. Kie? vereeniging in het district Waalwijk wordt tot candidaat voor het 'lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd dc heer Mr. A. F. Vos'de Wael. Ook Air. II. C. F. Rits aanvaardde op verzcek van vele aanzienlijken uit onze cn andere gemeenten, de candi- datuur. en 7 Maart. Gekozen tot afgevaardigde voor het district Waalwijk voor de Tweede Kamer der Staten-generaal Mr. A. F. Vos de Wael met 2182 stemmen. Mr. 't Hooft bekwam 649 en Mr. H. C. Rits 459 stemmen. LO Maart. Z. M. de koning vernietigt het besluit van den gemeenteraad betref fende de toepassing van art. 5 der politieverordering op Sociëteiten naar aanleiding van het beroep der Sociëteit de Gezelligheid) zoodat societeiteu, als zijnde geen openbare plaatsen, niet onder de benaming van tapperijen worden verstaan. 'Si IVaahvijksclie en Laisslrulsrkr Courant, Het Gemeentebestuur van Waalwijk brengt ter openbare kennis, dat de op 23 Maart j.l. vastge stelde kiezerslijst, met de daarin aangebrachte wijzigingen van heden tot den 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens het bepaalde bij het le lid van art. 34 der Kieswet en voor een ieder op de secretarie ter inzage blijft nedergelegd, terwijl zij in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, 15 Mei 1903. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester. IC. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE.UPT, Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (43) VIJFTIENDE HOOFDSTUK Een gestoord Verjaarfeest. Een hoog-roode kleur verspreidt zich over beider gelaatmen kan hen aanzien, dat de eene vol van verachting is, de andere vol van baat; doch beiden weten zich, om het personeel geen stof tot praatjes te geven, te beheerschen. .Bevalt u het arrangemeut vraagt Ottilia gewoon, zich tot Nora wendend. Deze lacht spottend. .Recht naif,| deze manier van een verjaardag» verrassing! I11 de .fijne wereld" is liet vast geen .bon ton' meer. Doch mijn God, jullie houdt je nu toch een maal aan de oudvaderlijke gewoonten en ge bruiken I' Nora geeuwt, teiwijj ze dit zegt, herhaalde malen. .Indien u nog niet nitgeslapen zijt, mama, leg a dan weer neer. U pleegt anders toch ook niet zoo vroeg op te staan.' Gravin Ottilia wendt zich nu weer half van haar stiefmoeder af en doet jui9t, of zij zich met de versiering bezig houdt; het is haar niet mo gelijk, Nora in het gelaat te zien. .Wel, wat ge zegt, Ottilia! Alsof men bij dit kloppen en hameren het geruisch dringt tot in mijn slaapkamer door slapen kan. Ove rigens zijn we gewoon, dezen dag gezamenlijk den morgenkoffie te gebruiken en voor geen geld wil ik tegen jullie familietr&ditie's zondigen." Ottilia doet juist, als valt haar het spottende Als u in het kleine roode salon wilt gaan, mama, dan zult u daar reeds de koffietafel klaar gezet vinden. Ik ga nu naar papa, om hem ge luk te wenschen. «Doe dat, ma chèrel' De gravin ruischt met een voornaam hoofd knikken weg. «Hartelooze kokette I' mompelt Ottilia toornig. De graaf heeft juist met behulp van zijn ka merdienaar zijn toilet voltooid. «Mag ik binnenkomen, papa?' Den ouden man valt den koelen toon, waarop Ottilia dit vraagt, onmiddellijk op. «Kom binnen, Ottiliëtje, ik verwacht jel' De gravin slaat haar armen om den hals van haar ouden vader en kust hem hartelijk op beide wangen. Doch haar trekken blijven koel, ha;Jr mond vermag niet als anders hierbij te lachen. De weinige woorden, waarmee ze haar pa alk- geluk en zegen toewer.scht, komen als 't ware aarzelend van haar lippen 't is, als dwingt zc ze zich zelve, iets te zeggen. Eu loeit beraiut ze haar vader heden niet minder dan anders, mis schien nog meer, wijl ze hem zoo diep beklaagt. «Kijk, dat ia nu eens recht aardig van je, dat ge tot mij komt, om me te feliciteeren. Denise, die wildzang, heeft den geboortedag zeker ver geten.' «Denise zal haar felicitatie bewaren tot ze u aan de koffietafel treft. Zij moet zich in dit geval naai de bevelen van mama en de gouver nante richten.' De trekken van den graaf teekenen op dit oogenblik iets droevigs spoedig echter schijnt hij dit opkomende leedgevoel ouderdrukt te hebben. «Denise raeeDt het echter ook goed met me, Ottiliëtje. Ik wil mij niet dadelijk uit mijn hu meur laten breugen. Ik zal dus deze schijnbare veronachtzaming maar van de beste zijde be schouwen." De graal slaat zijn arm om Ottilia's taille en trekt haar zacht naar zieh toe. Haar op het voorhoofd kussend, zegt hij: «Nu willen we toch mama niet langer laten wachten, zij verbeidt ons zeker reeds aan de ontbijttafel.' Ottilia geeft een toestemmend antwoord en begeeft zich dan met haar vader naar het «roode salon.' Zij vinden daar Nora op een roodzijden causeu80 liggend en een nieuwsblad lezend. Bij het binnentreden van haar echtgenoot en Ottilia ziet ze op. Eenigszins onverschillig legt ze de courant neder en, den graaf met een koel lachje haar hand toestekend, zegt ze: «Veroorloof me, dat ik je hartelijk gelnkwensch. Verder wilt ge me zeker al die banale phrazen, bij zoo'n gelegen heid gebruikelijk, wel schenken.' Overgelukkig drukt de graaf die kleine, blanke hand aan zijn lippen. Wat heeft hij voor deze vrouw reeds niet op geofferd Zelfs voor de grootste koelheid vindt hij nog een verontschuldiging. «Zij heeft nu eenmaal een koude natuur, en niemand kan zich anders geven dan hij is.' Juist als de ,kopjes" gevuld worden, verschijnt demoiselle Blanche met Denise. Beiden dragen bouquetten van vrij grooten omvang en geven ze aan den graaf. Denise declameert een verjaiingswensch in de Fiauschc taal met overdreven pathos; deze mist in zooverre zijn effect, dat de graaf er slechts weinig van verstaat. Ondanks dit kust hij zijn wildzang hartelijk daarvoor zij meent het toch goed, gelijk hij zoo even tegen Ottilia zei. Na de koffie grijpt de graaf volgens ouder ge woonte naar de couranten. Het eerste blad, dat hij ter hand neemt een beursblad is dut, wat Nora zat te lezen. De gravin bespiedt haar echtgenoot met ge spannen aandacht, haar mond vertrekt zich wat zenuwachtig. «Dat is ja een onbeschaamdheid zonder voor beeld!' Allen zien verschrikt en verbaasd naar den graaf, die bet blad woedend op de tafel smijt. Een hevige toorn vlamt uit zijn anders zoo vriendelijken blik. «Iets zoo ongehoords I zegt hij met luider stem. «Uit nijd grijpt zulk een schandblad de eer van een «gentleman' aan en tracht hem af te breken. Nauwelijks is een onderneming opgezet, of men tracht ze reeds onmogelijk te maken, vóór ze nog in werking i9. Omdat deze man een buitenlan der, een Rus is, daarom moet hij een zwende laar zijn! Wacht maar, artikelschrijvertje 1 Deze onbeschaamdheid zal u duur te staan komen 1' De graaf haalt diep adem en leunt in zijn stoel achterover. «En ik wilde mij over niets ergeren, mij heele. maal niet opwinden 1' Dat klinkt als 't ware klagend. Gravin Ottilia is een en al verbazing; zij kon in 't geheel niet raden, wat haar vader toch eensklaps zoo in hooge mate vertoornt. Mechanisch grijpt zij naar het blad, en ook haar gelaat verduistert merkbaar bij het lezen van het artikel, dat tegen Willburg gericht en zóó hatelijk gekleurd is, dat men bijna den in druk ontvangt, alsof persoonlijke wraak des schrijvers hen geinspireerd heeft. Zij zegt echter niets; rustig legt ze het blad weer neer. Haar blik vestig zich een oogenblik op 't gelaat van haar stiefmoeder. Dit toont echter niet de min9tc verandering, Haar halfgesloten Nixen-oogen richten zich als 't ware met kinderlijke naïviteit op den graaf. «Ik begrijp niet, wat je zoo opwindt, mijn waarde.' De gravin giet uit een karaf wat water ineen glas en reikt het haar echtgenoot over. «Hier, drink even, go moet je Diet zoo boo3 maken, het is niet goed voor je gezondheid. «Neen, ik dank je!' zegt de graaf op vrij on vriendelijken toon tot zijn gemalin. «Paps, laat u toch dezen dag niet bederven I ons ter liefde Ottilia had liever gezegt mij ter liefde wilt ge u toch wel een weinig be dwingen en uw toorn onderdrukken. Ignoreer toch de geheele geschiedenis eenvoudig zij is ra. i. reeds dood gcboreD. Niemand zal eenig gewicht schenken aan dit artikel I «Gij kent|de geldwereld slecht, mijn kind Dit bericht zal heden sensatie maken aan de beurs en een gevoeligeu terugslag maken op onze onderneming. Men begon er zich reeds voor te interesseeren. Men scheen de zaak toegedaan te zija; 't vervloekte artikel slaat du echter aan al mijn verwachtingen den bodem in'. De grauf windt zich wederom 'vreeselijk op; hij stampt met de voeten op den grond. «Ja,hoe kondt ge ook van onze berg-en hutten- werken en aktiëngezelschap maken zegt dc gravin die tot nu toe schijnbaar met verwondering alle9 heelt aangehoord. «Of heeft de zaak reeds zoo'n keer genomeD, dat ge onmogelijk meer terug kunt De graaf wischt zich het zweet van het voor hoofd. «Zoo is het', zegt hij, «ik kan niet meer terug'. Dc gravin schudt met berekenden ernst het hoofd. «Ik begrijp niet, hoe een geroutineerde zaken man zulk een stap kan doen. De graaf springt hevig geergerd van zijn zetel op. «Liefste Nora, doe me het genoegen, cn kom me met geen verwijten aan boord llij gaat naar de deur, maar daaraangekomen. draait hij zich nog eens om en zegt, als wilde hij excuus vragen voor zijn hardheid: «Ik rijd onmiddellijk naar Willburg, mijn engel! Ik moet met hem épreken. Het is mogelijk, dat ik niet vóór den avond terug ben'. Nog eens knikt hij zijn echtgenoote en zijn dochter toe cn gaat dan heen. De gouvernante heeft hij bij 't afschoidncmen geheel en al over 't hoofd gezien en deze voelt zich hierdoor zeer gekrenkt. «Zwakhoofdige narl' denkt zij, hem met een spottend lachje naziend. .Gij spartelt ala een marionnette aan het koord, waaraar. uw gemalin u naar believeu laat dansen. Behandeldet gij mij als een vriendin, ik verbrak met een houw het intrigennet. Doch nu gij mij nog geen groet waardig keurt, spartel nu maar lustig voort, oude gek I Laat jo bedriegen en verraden, gij verdient niet beter!' De gouvernante werpt trots het hoofd in den nek en neemt Denise bij dc hand. om zich met deze in de leerkamer terug te trekken. «Denise heeft vandaag vacantie',zegt mevrouw de gravin .Zoonis u beveelt!' De Frnnijaise gaat met Denise heen, om le zamen een wandeling te maken, Ottilia en de gravin zijn alleen. Het roode salon ligt iets afgelegen het is er daarom stil en eenzaam cn racn kan er, zonder door 't personeel beluisterd te worden, een vertrouwelijk gesprek voeren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1