Vo. 42 Zondag 24 Mei 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. LANDBOUW. Handdrukken. BINNENLAND. - 5065. - 50457 - 5028, - 4725. - 4695. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op Zondag 24 Mei des middags ten ]j> uur zullen door de Harmonie „l'Espé- snee'', op hare zaal worden uitgevoerd de tolgende nummers Faiinitza, Marsch Süppé. Fleur des Champs, Fantaisie Verdi. Marchen aus Schoner Zeit Kron. Zauberlantern, Potpourri Wagner. Wij leren in een tijd van surrogaten, reten dat er tot het winnen van boter koe, tot het aanmaken van wijn geen vijnstok, tot het zetten van koffie geen ioffieboon, tot het opdisschen van schild padsoep geen schildpad, zelfs tot het bereiden ran een hazepeper geen haas meer noodig Maar, hoe ver de menschelijke vinding rijkheid het ook gebracht hebbe in de lunst van niets meer tot iets onmisbaar te ichten enkele dingen in het rijk der aatnur boden toch tot dusver nog hard- aekkig aan alle pogingen, om ze in de rij Ier overbodigheden te plaatsen, weerstand. Bijvoorbeeld tot het vegen van een schoorsteen is nog steeds een veger zoowel ils een schoorsteen, en tot het wisselen van ten handdruk zijn nog onveranderlijk twee banden noodig. Deze laatstgemelde waarheid wordt, hoe onloochenbaar ook, niettemin dikwijls uit het oog verloren, tot groote storing van de lemelsche harmonie, in welke wij, menschen indien alles ware zooals het wezen moest, reeds hier op aarde met elkander zouden moeten verkeeren. Er zijn in ons midden maar al te veel lersonen, die, wanneer hun iemand ter Degroeting of tot afscheid de hand reikt, slechts drie of vier slappe, krachtlooze vingers terugreiken, en dan meenen hiermede voor de wederkeerigheid genoeg te hebben gedaan. Zulke personen verbeelden zich au, den drukker van hunne hand weder kerig te hebben gedrukt. In werkelijkheid echter deden zij niets van dien aard. Zij drukten niet maar lieten zich slechts drukken. En de waarschijnlijkheid bestaat, dat de drukker, dit bespeurende, tegenover len al gaandeweg zijnen druk verflauwen, eindigen zal met hem geheel na te laten. Liefde, zoo zegt een waar woord, moet ran twee kanten komen. Zal een handdruk iets meer zijn dan een flauwe, nietszeggende ilichtpleging, zal een handdruk een teeken zijn van hartelijkheid, welgezindheid, toegenegenheid, achting, vriendschap, lief- ie dan 'zijn er twee handen toe noodig, tie beide drukken. Liefde moet van twee kanten komen. Er slechts één liefde, die tot haar voortbe staan geen wederliefde behoeftde liefde van de moeder voor haar kind. Wie zoo gelukkig is, nog een moeder te bezitten, taste in zijn binnenste en erkenne van hare iefde de eenigheid. Tegenover de moeder alleen kan het kind alles nalaten, alles mis doen, en toch van hare alles vergevende liefde zeker blijven. De liefde der moeder alleen houdt nimmer op en eischt niets te rug. Maar met elke andere liefde is het anders. Het is reeds anders met de liefde tusschen den vader en het kindanders met de lief de tusschen man en vrouwanders met de genegenheid tusschen broeders en zusters anders met de vriendschap tusschen vrien den, met de hartelijkheid tusschen goede kennissen. Tot dit alles is wederkeerigheid of wisselwerking, tot dit alles zijn er op den langeu duur twee noodig. Afgezien van de verhouding der moeder tot haar kind, is die liefde, die enkel geeft en niets terugontvangt, tusschen menschen onbestaanbaar. Vele vrouwen en weinige mannen schijnen in het huwelijksleven deze stelling te logenstraffen. Zij schijuen door geen onverschilligheid, miskenning, terug- stooting, mishandeling zelfs, in hun alles duldende aanhankelijkheid jegens den echt genoot of de gade geschokt te worden. Doch, verdiept men zich in zulke gevallen, zoo zal men meer blinde passie of zwakke lijke lijdzaamheid, dan echte liefde op den bodem er van vinden. En altoos loopt zulk een eenzijdig geworden liefde in het huwe lijk gevaar van, op een zeker oogen blik, bij een al te zware proef, een al te sterke spanning van den boog, eensklaps af te knappen, plotseling om te slaan in verach ting en haat. Krachtiger nog geldt ons bewering van de vriendschap. Wel treft men ook tusschen mannen en vrouweD, die zich vrienden of vriendinnen noetnen, voorbeelden van een eenerzijds alles geven en niets terugontvan gen aan. Maar daarbij heeft men veelal meer met een blinde en uitteraard ziekelij ke vereering van een zeer zwakke voor een zeer groote individualiteit, dan met ware, gezonde vriendschap te doen. Genieën eu helden hebben we zulke vrienden, die men juister aanbidders zou noemendie zich vereerd voelen, wanneer zij den afgod de schoenriemen mogen aanbinden of als hur. eens een goed woord, een kopje op den schouder ten deel valt, gelijk een hond een brok onder de tafel. Gewone menschen heb ben ze niet. Met hoeveel uitzonderingen op den regel men ons dan, van ver of van nabij, gelieve aan te komen, de echte, gezonde eu op duur berekenende liefde, vriendschap, of ge negenheid heeft tot levensvoorwaarde: we derkeerigheid. Dien regel wat naarstiger te overdenken en ook in toepassing te breugen zou velen onzer gewis niet schaden, noch in hun huisgezin, noch daarbuiten in den kring hunner min of meer goede bekenden. De echtgenoot, die in stilte zich beklaagt over een daling van de huiselijke tempera tuur, een afnemen van warmte en ver trouwelijkheid de vader, die zich gegriefd voelt door een al breeder wordende inner lijke verwijdering tusschen hem en zijn kinderen de zoon, die het met den vader niet meer zoo goed vinden kan en van dit verschijnsel allerminst de oorzaak zoekt in ziju voortreffelijke ikheidde vriend die in zijn vrienden een verflauwing van harte lijkheid, van mededeelzaamheid en persoon lijke belangstelling meent waar te nemen de patroon, die zich ergert over gebrek aan trouw en verknochtheid bij zijn loontrek kende ondergeschikten de huisvrouw, die jammert over de onverschilligheid en terug houdendheid van haar toch zoo behoorlijk bezoldigde en zoo rijkelijk gevorderde dienstboden de ambtenaar, vakman of on derwijzer, die murmureert over de weinige collegialiteit onder zijn collega'sde kun stenaar' die zich bitter maakt over zijn niet vinden van waardeering en welwillendheid bij de kunstbroedersde mensch in het al gemeen, die gromt over het tekort aan tege moetkomendheid bij zijn medemeuschen, zij allen mogen zich wel eens afvragen of misschien de schuld van hun grief niet mede voor een goed deel in heu zelf te ont dekken ware. Zij allen, allen, mogen beden ken, dat tot een bevredigende handdruk twee handen met alleen, maar ook twee drukken onontbeerlijk zijn. en zuiver is (hiervoor zorge men vooral) te wijten aan gebrek aan kalk, kali en phos- ihorzuur in den bodem. Het is dus groote dwaasheid klaver te zaaien op guchteren bodera, zooals wel eens gedaan wordt. De weinige kosten, die gepaard gaan inet boven genoemde bemesting kalk, kaïniet en slakkenmeel zijn toch zeer goedkoop worden ruimschoots vergoed door een groo- tere opbrengst en een betere kwaliteit van iet gewas. Klaverland, Er wordt in den laatsten tijd door den boer meer vee gehouden er wordt in ver band hiermede, meer land in wei gelegd en meer klaver gezaaid. Voor den landbouwer in 't algemeen is dit laatste een gelukkig verschijnsel. In geen enkel vmchtwisselings stelsel mag de eene of andere klaver soort ontbreken. De klavers wortelen diep, halen dus de voedingsstoffen uit den. ondergrond eu verrijken den bodem met stikstof. Zij maken een breedere bouwvooi en vormen een uitstekende voorvrucht voor de verschil lende graansoorten. Om echter de klaver tot vollen wasdom te üoen komen, om de grootst mogelijke opbrengst te krijgen, moet men het klaverland oordeelkundig bemesten Slechts in zeer enkele gevallen kan een zeer geringe bemesting met chilisalpeter, als de planten in den beginne niet vooruit willen, van eenig nut zijn. Iu 't algemeen kunnen wij gerust zeggen, dat stikstofbe mesting bij klaver niet op haar pdaats .s Zooveel te meer echter vraagt klaver om kalk, kali en phosphorzuur. Ook schijnt hét door tal van proeven bewezen, <lat alle klavers een zekere behoe.te hebben aau magnesia. Alvorens dus de klaver te zaaien zorgt men, dat de grond een voldoenden voorraad kalk bevat. Vooral op lage eenigs zins zuurachtige bodems kan men bijna niet te veel van. deze meststof geven. Met het oog op het tamelijk hoog gehalte van magnesia in bet kaïniet,, is deze laatste meststof het aangewezen potaschzout voor klaver. Verder geve men op zandgronden thoraasslakkenmeel en op kl eigrouden super- pbosphaat. Deze verschill eude meststeffen b.y. 400600 K.G. kaïnitit en 600800 K.G. slakkenmeel per H.A. werke men zoo vroeg mogelijk in het najaar of in het begin van den winter diep in den bodem. Wanneer de klaver goed aanslaat en het heele veld bedekt is, is dit gewas tevens eeu middel om het bind van onkruid vrij te houden. In de meeste gevallen is het mislukken van de klaver, als het zaad goed WAALWIJK 23 Mei. 1903. Benoemingen, examens enz De surnumerair der posterijen en tele- grapbie alhier, de heer Ign. Sassen is met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaatst naar het post- eu telegraafkantoor te 's-Bosch. Katholieke Actie. In het nummer van heden van het Ka tholiek Sociaal Weekblad, gepft Mr. Aal- berse het vervolg van „steramen uit de Pers*, over het plan van organisatie der catholieke actie. De beide hoofdartikelen uit ons blad over dit onderwerp worden door Mr. Aalberse bijna in hun geheel overgenomen. Boud St. Paulusvcreenigingen. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van St. Paulusvcreenigingen zal ditmaal te Waalwijk worden gehouden en wel Zondag 7 Juni a.s., des namiddags ten plechtig Lof, predikatie en processie over het kerkhof, op Zondag 14 Juni om 7 uur gelezene H. Mis; om 10 uur Hoogmis met predikatiena den middag om 3 uur Lof met processie over het kerkhof. Het overgroote bezoek van verleden jaar, zal zeer zeker thans nog verre overtroffen worden, want grooter en grooter wordt de devotie tot dezen grooten wonderdoener, meer en meer wordt Hem dank gebracht en ïulp en tusschenkomst verzocht. [De Antoniusdag wordt een heerlijke on vergetelijke dag, daarvoor is van alle zijden zorg gedragen, laten de vereerders zorgen, dat door overgroote tegenwoordigheid de veelvuldige vereering duidelijk drie ure in de lokalen der school bij de Eerw. Zusters. Verschillende voorstellen komen in behan deling o. m. lo. Rondvraag gesteld door S c h ij n d e 1 Is het niet mogelijk, dat op eenige wijze worde tegemoet gekomen aan een bezwaar hetwelk in sommige streken vele landbou wers van het toetreden tot eene St. Pau- lusvereeniging terughoudt Dit bezwaar is, dat de landbouwers in de koude winter maanden, wanneer zij met hunne producten naar de naburige markten gaan, geen kouc bier kunnen gebruiken en geen warme niet-alcoholische dranken kunnen krijgen. Inleider de heer J. Michels, Schijndel. 2o. Motie gesteld door Tilburg: De Bond van St. Paulusvereenigingen spreekt zijne afkeuring uit, dat vergunning gevraagt of gehandhaafd wordt in ontspanningsloka len van katholieke werkliedenvereenigingen en dergelijke. 8o. Motie van het Hoofdbestuur De St. Paulusvereeniging is ook daar waar de li. K. Matigheidsbond bestaat, niet al leen niet overbodig, maar zelfs zeer nuttig om den heilzamen invloed van den R. K Matigheidsbond te bevestigen. Inleider Z. E.w. heer Pastoor Prinseu 's-Bosch. Langstraatsckc administratieve Vereeniging De St. Ct. bevat de statuten der ver- Langstraatsche administratieve vereeniging alhier. De vereeniging draagt den naam van Langstraatsche administr itieve vereeniging en heeft ten doel de bevordering van de kennis der gemeente-administratie en d verbetering van de maatschappelijke toestaru barer leden. Het doel in het vorig artikel omschreven tracht de vereeniging te bereiken door a. het houden van vergaderingen en het daarin behandelen van onderwerpen de ge meente-administratie betreffende, en b. het zenden van adressen aan autoriteiten en colleges over zaken en onderwerpen, welke binnen het kader onzer vereeniging vallen en het steunen van dergelijke adressen van zuster vereeuigiugen. St. Autonius—parochie. Weldra is 't wederom Juni en daarmede hebben we de maand van den II. Antonius en drommen vereerders van dien grooten wonderdoener, bedevaarten zullen naar Waal wijk optrekken, naar Waalwijk waar zich de eenige kerk in ons Bisdom aan dezen Heilige toegewijd, bevindt. 13 Juni is de feestdag; voor eenigen tijd reeds gaven we de kerkelijke feesten, die dezen dag zullen voorafgaan en sluiten. In 't belang der vele vereerders laten we een en ander hier nogmaals volgen De driedaagsche oefening ter voorberei ding van Antonins' feestdag op 13 Juni, te geven door een Pater Capucijn, begint op 10 Juni en wordt geopend met Lof en predikatie des avonds om 8 uur, op 11 Juni wordt gepredikt na het Lof van 3 uur, op 12 Juni wederom des avonds om 8 uur; op den feestdag 13 Juni om 7 uur gele zene Mis, om 10 uur plechtige Mis met assistentiena den middag om 3 uur ware en worde. Verwonding. Hetgeen wij in ons vorig nummer ver onderstelden is moeten geschieden. Don derdagmorgen is de linkerhand van het jongraensch, dat zich bij 't bruidschieten zoo deerlijk verwondde, geamputeerd. Hoe wel hij veel pijn lijdt, is de toestand overi gens vrij goed. Pas zulk een treurig ongeval en gisteren avond werd er weer z'n best op los ge schoten. Aanbesteding. Bij de Woensdagavond in 't café van den heer P. van Huiten, door den architect, den heer Jos. van Ree gehouden aanbesteding van 't uitbreiden der stooraleerlooierij van den heer L. Mombers alhier, werd inge schreven als volgt A. van Hezik P. A. van Dongen W. van Heesch, Wed. A. Aarts en Zonen G. den Teurling M. Schonk, P. van Ilulten Jr. H. C. van der Meijs G. de Rooij 's-Bosch, f 5970. Raamsdonk, - 5783. Waalwijk, 5145. u - 512o. Besoijen, Waalwijk, Besoijen, Waalwijk, Aan den laagsten inschrijver werd 't werk gegund. Politie zaken Donderdagmiddag werd door een politie agent alhier een man uit Tilburg aangehou den en verbaliseerd wegens dronkenschap. Paar hij zich tegen de politie verzette, werd hij achter slot en grendel gezet. Op last van den officier van justitie is gearresteerd en in voor-arrest gesteld zekere V. uit Capelle, verdacht van ver duistering (valsche handteekening). Donderdagmiddag woedde onder Pes- 8ert, g^m. Drunen, een ernstige boschbrand. Oorzaak onbekend. Schade geschat op f 500. ^Dienstregeling. De dienstregeling vindt men 4e pagina 2e blad. Eenieder knippe ze uit en plakke ze op 't is een groot gemak. Brand. Hedennacht ontstond brand bij L. L. alhier. Ilij liet zich in den beginne ernstig aanzien, maar met behulp der buren was hij toch spoedig gebluscht. Cireus Carré. Wij hadden Donderdag het genoegen de avondvoorstelling in 't Circus Carré bij te wonen en kunnen gerust zeggen dut we er hebben genoten, 't Was er enorm vol en er werd uitstekend gewerkt. Het praatje dat we hier en daar hebben hooren ver kondigen, dat er niet veel nieuws was, kunnen we volmondig tegenspreken. De bekende dressuur van dit circus, liet zich thans op zijn best zien. Hiervan kregen we iets fijus te genieten met 8 schoolpaarden, door de heer en mevrouw Oscar Carré, raej Kiitchen en de heeren Albert Carré en Cermmski. Ook de heer Baskien met zijn zoontje oogstten veel bijval. „Busto" was zeer aardig met zijn grappen en deed allen Jiartelijk lachen. Armando met zijn gedres seerde apen, esels enz. bezorgde het publick aangename oogenblikken. De volbloedhengsten en de hengst Don- juan, in de Hooge school gereden gaven ons uitstekend dressuur te aanschouwen. Het slot-nummer de „roos van Japan" zou alleen voldoende zijn om je naar Carré te trekken, dat gaf een pracht, een luister, moeielijk te beschrijven. De fijne Oostersche costumes, dc fantastische aanblik der groepen in kleuren verlichten, als in een Oostersch paleis, maakte ieders hooge bewondering gaande voor 't arrangementj en studie, 't Circus Carré heeft alle eer van een dergelijke pantomime, in één woord, wij kunnen eenieder ten zeerste aanraden er een kijkje te gaan nemen. De extra-trein hedenavond en verder extra-trams geven prachtige gelegenheid profiteere ervan 1 Mgr. Bottemannc. t Men schrijfi uil Haarlem Nog ongedacht spoedig, is Mgr. Casper Joseph Martinus Bottemauue, bisschop van Haailem sinds 1883, Vrijdagmiddvg b">a tachtig jaren oud, overleden. El; krachtige persoonlijkheid is heengegaan. K.'.ich'.inog eenige maarden geleden, r ïlc i hij zijn ambisplichten, ook buiten de svad. Mgr. Bottemanne, op 14 Aug. 1823 te Alkmiar geboren, werd reeds op 23—jarigen ieehijd tol priester cewijrl en begon zijn loopbaan a!s kapelaan ie coeterwoude, waar hij later van 1861'tot 1876 als pastoor en deken terugkwam, na reeds in 1852 te zijn benoemd lot pastoor te Tessel op het dorp den Burg en het professoraat te hebben waargenomen aan het groot seminarie te Warmond. Na Soeterwoudc werd Amsterdam zijn standplaats. Daar was het de Catharinekerk die hem als haar pastoor benoemd za: doch reeds een jaar later verwisselde hij die be trekking voor president van het groot semi narium te Warmond, waar hij het kerkelijk recht doceerde. In 1878 werd hij benoemd lot kanunnik theologial en in 1883 volgde dc benoeming tot bisschop van Haarlem. Op 30 Sept van dal jaar werd hij te War mend als zoodanig plechtig bevestig d. In 1889 werd mgr. Bolteminannedoor den Pausbe noemd tot Romeinsch groot Huisprelaat en assistent bisschop bij den pauselijken troon. Wijlen Z. M. de Koning benoemde htm in 1889 tot ridder in de*orde van den Ncdcr- landschen leeuw en H. M. de Koningin voegde daaraau in 1896, bij zijn 50 jarig jubileum als priester het commandeursk uis der Oranje Nassua orde toe. Deze groote raar,, die zooveel voor de katholieke wereld in Nederland heeft ge daan, ruste iu vrede 1 4eu Diocesane» Katholiekendag. In de op den 19eu dezer gehouden vergadering van het Uitvoerend Comité van den 4eu Dioccs.uien Katlioliekeudag te Eindhoven is besloten de werkzaamhcdcu te splitsen in vijf afdeelingeu. Deze afdeeliugen zijn lo. Pers en Lectuur, voorzitter de heer J. R. van de Lans te Nijmegen 2o Werklieden, voorzit ter de heer W. Peelers te Eindhoven 3o. Boerenstand, voorzitter de heer G. G'oovels lé Helmond4o. Werkgever B. 0. Carou te Stratum; üo. voorzitter co lie Helmond. Tot de verdere samenstelling der dezer ofdeelingen zal zoo worden overgegaan. President Krugcr. Uit Hilversum wordt dd. 21 Mei gemeld Gisteravond ging het gerucht te Hilver sum, dat ex-president Kruger nog te twaalf uur zou arriveeren. In weerwil van het late uur had zich nog een vrij groote menigte aan 't station verzameld. Met gerucht bleek waar te zijn. Verscheidene personen, o.a. de stalhouder, die den heer Kruger rijden zou, de eigenaar van het Kurhaus Trompenberg en andere belanghebbende hadden telpgram- men ontvangen betreffende de komst van den heer Kruger Om 11.37 spuortijd stoomde de laatste trein van Utrecht hut station te Hilversum binnen. Na eeuige oogenblikken stapte de president uit eu begaf zich te midden van de eerbiedig groetende menigte eu ondersteund door dr. Heymans naar het wachtende rijtuig'. Met denzelfden breeden zwaai van vroeger naai de oude president zijn hoed af om de menigte terug te groeten Geen hoera-geroep, doch een eerbiedig zwijgend groeten verwelkomde den grijsaard, die wederom in de schoone dreven van Hilversum te midden van menschen die hem volkomen begrijpen en verstaan, eenigen tijd komt vertoeven. Iu 't rijtuig bij den president begaven zich de heeren Bredell en dr. Heymans. In 't volgende rijtuig nam de familie Eloff plaats, die op 't Kurhaus Trompenberg haar intrek zal nemen. Op de villa „Djemnah" aangekomen, wachtte den heer Kruger eene aardige attentie. De heer Hoogenkamp, die zijn. villa heeft afgestaan had namens zijn echt- genoote eu zichzelf in de vestioulc een bloemstuk doen plaatsen, waaraan linten in de Nederlandsche en llilversuinsche kleuren, op welke linten stond: „Welkom in Nederland" eu „Welkom op „Djemnah". De drievoudige moordaanslag tc Kuitaart De dieustbode W. Vink, die zulke bezwa rende verklaringen voor den verdachte, Salomon Koole, heeft afgelegd, was bij haar eerste verhooren zeer bang iets aan de jus tilie mede te declen, wegens haar groote vrees voor den veidach.e. Slechts na her haalde verklaringen dat z j .a$es wat zij wist onder vrees voor van den kant van den verdachte, kon' mcdedeelen, was zij te bewegen tot het afleggen van bekentenissen, die voer de justitie van zooveel waarde blijken te zijn. Deze dieustbode is dan ock tot i len de eenige, die in dit treurig drama ecoiV ',cht kan ontsteken en zij zal zeker gedurende dc instructie in deze zaak wel mc .rmalen in verhoor worden genomeD.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5