Rummer 43. Donderdag 28 Mei 190 3. 26e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. P,N IILI) IMISIIli li. AITOON TIELE Bekendmaking. FMUILLBTOn. U i t gever: BUITENLAND. Frankrijk. Macedonië. BINNENLAND. j'i'inmnuwwuuii'i1 'm Himmi i'i'hwi ui :sivt^t Zij die zich voor het volgend kwartaal abonneeren, ontvan gen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS. TWEEDE GEDEELTE. Een gestoord Verjaarfeest. WAAL.W IJK. Ds. Schültz Dr. Sweens Th. Wessels Willem Timmermans Jud. van Calker J. I}. Larsen Sclilesinger Co. asptrasfscle Courant, e fis si Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag a vo n d. A. b o n n ements p r ij s per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den INRICflTINGEN welke gevaar, schade oi hinder kunnen ver oorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 23 Mei jl. aan J. Gragtmans aldaar en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend tot uitbreiding zijner stoomleder- fabriek, kadaster bekeod gemeente Waalwijk sectie C no. 1945. Waalwijk 28 Mei 1903. De Burgemeester, K. DE VAN DER SOHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. slechte Niet onbekend is het dat de stand dei- burgerij in gevaar verkeert. Te weten de stand der neringdoenden die niet behooren tot de reusachtig groote zaken 't zij deze zelf fabriceeren of niet. Eenigen gelooven dat er absoluut geen redding mogelijk is. Onder hen bijvoorbeeld de Pruisische mi nister van Koophandel Möller, die zooals hij verleden Zondag te Magdeburg in de Kamer van Koophandelt verklaarde, een compagnon van den grooten Morgan had gesproken, en die had hem toch overtuigd van de onver mijdelijke verdringing van den tusschen- handel in de meeste vakken en de gelijktij dige concentratie van den groothandel. Tegenover deze, zeer zeker gezaghebben de meening staat een andere. Dat de toestand voor de neringdoende burgerij nog niet hopeloos is. Maar dat dan ook geen middel gespaard mag blijven, dat alles moet worden aange wend om te redden, wat te redden is. Ons trof wat hierover gezegd werd dezer dagen in het „H. v. A. Een der groote moeilijkheden, zoo luidt het daar, waarmee de kleinhandel te worste len heeft, was altijd het te lang crediet. Dit was reeds algemeen bekend, maar het is nog veel meer gebleken tijdens het onder zoek, met zooveel tact door den heer Koch geleid, en waar de klachten der kleinhande laars nevens verscheidene anderen, allen hoofd- Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (44) VIJFTIENDE HOOFDSTUK De beide dames meten zich als twee tegen standers, die vóór den strijd elkanders krachten onderzoeken. .Madame, als u uw harteloos spel achter den rug van mijn vader niet kunt nalaten, zal ik er voor zorgen, dat u met schande overladen uit dit huis wordt gejaagd.' Ottilia zegt deze vreeselijke bedreiging op een rustigen, kalmen toon, alleen haar neusvleugels trillen. Nora, die uit haar zilveren porte-cigarettc een cigaret heeft genomen zij rookt steeds als ze alleen is en voor haar stiefdochter meent ze zich geen dwang behoeven op te leggen wil juist aansteken. Met een gebaar van schrik laat ze nu echter èn de sigaret èn de lucifer uit de hand vallen. «Jonge dame, gij zijt de onbeschaamdheid zelve Welke taal durft gij je tegen mij, uw moe der, veroorloven I" Terwijl ze dit zegt, beven haar linpen en haor boezem gaat heftig op en neder. «Gij zijt, God zij dank, mijn moeder niet! komt het met besliste verachting over Ottilia's lippen. «Zeer wel, mijn jonkvrouw, doch ik bekleed toch de plaats van uw moeder I En krachtens deze positie vorder ik van u den eerbied, welken gij mij tot heden toe steeds geweigerd hebt te bewijzen. Als iemand hibr uit het huis gezet zakelijk op dit punt neerkwamen betaling. Hier klaagde men omdat er klanten waren, die zij enkel zagen, wanneer ze op crediet iets te koopen hadden, terwijl zij, wanneer zij iets contant koopen, dit in de bazars ecö- peratieve winkels, ofwel naar Parijs of Brussel gaan doen. Andere klagen dat rijke lieden, die dage lijks met koets en paard voorbij hunne deur rijden, een buitengoed bezitten, groote en kostbare reizen doen, loges in den schouw burg bezitten, enz., hen jaren en jaren laten wachten. Dozijnen waren die klachten in geval. En gegoede klassen, vooral dames, gaan over het algemeen het meest aan dit euvel mank en daarom is het zeer goed, dat het voorbeeld van hooger komt. 't Zal een eeretitel zijn //Lid van den Bond tot contante betaling," en vele grieven, die de kleine burger, soms met veel recht en reden tegen zekere personen van den hoogeren stand heeft, zullen verdwijnen. En daarom zal elk het initiatief toejui chen der afdeeling //Burgerbelangen" van den Nederduitsehen Bond, die te Antwerpen den strijd aanging. 't Zijn hier geen personen, die tot de hooge wereld behooren, welke de zaak in handen namen 't eigenlijk de meest be langhebbenden, de burgers, de neringdoeners zelve. Maar dat is juist eene redeu om het weik te steunen. Die weten het best, hoe noodzakelijk de onderneming is. Die weten wat al lijden achterstallige of slechte betalingen kunnen teweeg brengen, welke moeilijkheden in zaken, in huisgezin er door veroorzaakt worden die alleen kennen menschen, vrienden, die er door ten onder gingen. Is het niet pijnlijk te moeten hooren ver klaren, dat eene dame te Parijs zich beroem de een kostbaren armband te hebben kun nen koopen, omdat haar leveranciers te Antwerpen geduld genoeg hadden, om naar de betaling hunner rekeningen te wachten. En zoo gebeurt het, -als dit laatste geval aangeeft, oneindig veel meer in het klein. Wel wordt er geld gevonden om zich genoegens te kunnen verschaffen, waar het heet //boter bij de visch". Niet of zeer weinig wordt er geld gevon den om achterstallige rekeningen te betalen, hoezeer de winkelier zit te hunkeren naar 't geen hem toch eerlijk zoo lang reeds toekomt. Wij weten het, de Hanze heeft een eersten dient te worden, dan zijt gij het wel op de eerste plaats. Het is hoog tijd, dat uw vader u leert, mij met de noodige achting te behandelen." De mondhoeken van Ottilia trekken zich spot tend en tegelijk smartelijk te zamen. «Voor u, madame, achting en eerbied te ge voelen, kan mij niemand leeren. Wie zoo, als gij, moraal en goede zeden met voeten treedt, heeft niet het recht, deze woorden op de lippen te nemen." «En wil u deze gewaagde beschuldigingen niet nader motiveeren De gravin ademt zwaar. Ottilia trekt met een verachtelijk gebaar de schouders op. «Ik zou mij zelf verontreinigen, als ik u uit voerig uw zondenregister voorhield. Slechts zooveel zij opgemerkt, dat, wat gij ook misdri. ft, ik alles, alles weet! Egon en YYiilburg staan u zoo na, als slechts een echtgenoot daar recht toe heeft. En nu ontsla mij van al het andere, ma dame! Walging en afschuw overvallen mij, i. - dien ik genoodzaakt wordt dieper in dezealmos- feer van zonde en laster te treden. En als ik hierover absoluut het zwijgen wil bewaren, ge schiedt dat waarlijk niet, om u te sparen, doch met het oog op mijn armen vader en de eer van ons huis. In 't vervolg moeten echter desamen- komsten tusschen u en die twee ophouden. Dat is de prijs voor mijn stilzwijgen, maar dien ik dan ook onafwijsbaar vorder. Om u niet in ver zoeking te brengen, deze voorwaarde te schen den, zal ik zooveel mogelijk in uw nabijheid blijven. Een «tête ii tëte' met Egon en Willburg zal ik steeds weten te verhinderen, madame, reken daarop 1" De gravin lacht onnatuurlijk gillend op. «Jalousie spreekt uitje, mijn jonkvrouw Men moet wel met blindheid geslagen zijn, als men niet opmerkt, hoe ge den lius steeds met blikken vol gloeiende liefde als 'c ware verslindt, hoe je in zijne nabijheid door een nerveus beven overvallen wordt. Dat is liefde, mijn kind! Doch stel je gerust, ik gun je den Rus van ganscher harte, gij zult hem hebben. Ja, als ge wat vriendelij ker zijt en niet zulke overspannen ideeiin hebt, wil ik met je vader er over spreken. Mijn woord daarop, er gaat r.og geen half jaar vooibij, of ge zijt de vrouw van Willburg mij is r.og steeds gelukt, wat ik me voorgenomen heb.' stap gezeteen bond als in België bestaande (wij leven immers in den tijd der bonden) zou reeds veel meer doen. Advkrtentiën 17 regels f 0.G0 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal rcge)3 en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeclige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, De bezoeken en contra-bezoeken der siaatshoofden zitten wel in de lucht 't is een soort epidemie geworden, terwijl de verspreider en teler der bacil (Keizer Wil helm II, de »Reisekaiser") vooral nog geen aanstalten maakt om er zelf eenigen tijd zijn rust van te gaan nemen Uit Rome word nu gemeld, dat ko-.ing Victor Emmanuel president Loubet heelt doen weten, dat hij begin Juli naar Parijs zal komen om van daar door te reizen naar Londen en dat president Loubet begin 1904 te Rome den koning de gebruikelijke cou— travisitie zal brengen, waarbij Loubet tevens naar den paus zou gaan. De president der Republiek zal in Juli te Brest scheep gaan om koning Edward de verplichte contra—visite te brengen, waarbij hij vergezeld zal worden door de presidenten van Kamer en Senaat en den minister van buitenlandsche zaken Delcasse, terwijPuii Londen verluidt, dat het bezoek van president Loubet zal plaats vinden, kort na koning Victor Emmanuel's komst aan de Theems— boorden. Koning Christiaau van Denemarken aldus heet het nu uit Kopenhagen zou, om zijn hoogeu leeftijd, afgezieu hebben van een bezoek aan Parijs, na zijn jaarlijksche kuur te Wiesbaden. iMoordendc Sport. Zondag te 3 uur is de groote automobie len-wedstrijd Parijs-Madrid, afstand 1307 kilometer afgereden. Er waren ongeveer 200.000 toeschouwers. Wel belangstelling dus. 41 automobielen vertrokken 't eerst daa na 127, en nog eenigen tijd later weer 47 stoomfietseu. De ongelukken begonnen Zondagmiddag bij een dorp op 50 KM. afstands van Bordeaux. Een automobiel reed een hond aaD, sloeg - hals over kop, en wierp den chauffeur 6 meter ver tegen een boom aan. De man was onmiddellijk dood. De tweede chauffeur is voor dood opge nomen. Zondagmiddag le 3 uur leefde hij nog doch zijn toestand wordt hopeloos geacht. Het rijtuig was natuurlijk aan grui zelementen. Bij het dorp Houvast vioog een automobiel in brand. De inzit teudeu konden zich redden. Niet ver van Tours is een chauffeur in een gracht geslingerd. Die kwam er af met een nat pak en eenige schaafwonden. Te Poitieis stopte een auto, omdat de Ottilia's oogen openen zich onnatuurlijk wijd stom van ontsteltenis staart zij haar frivole stiefmoeder aan. «O, kon ik mijn oogen sluiten, madame, voor dezen afgrond van boosheid, welke zich aan mijn blikken vuordoet. Ge zult mij begrijpen, als ik u zeg, dat ik hedennacht Willburg uit uw ver trekken zag komen. O, madame, als ge eens een oogenblik kondt beseffen, welk een gevoel van verachting en afschuw mij in dat oogenblik voor u en dien roover onzer eer bestormde. En hem, meent ge, zou ik beminnen en wenschen, zijn echtgenoote te worden In eeuwigheid niet, madame!' Ottilia is opgestaan en staat hoogopgericlit voor haar stiefmoeder. Nora kan toch niet nalaten, het bij zich zeiven nijdig te erkennen, dat Ottilia een majestueuze verschijning is: haar schoonheid heeft in dit oogenblik waarlijk iets koninklijks; zij maakt een overweldigenden invloed, zelfs op haar, de vijandin. De sierlijke verschijning van haar zelve wordt er geheel door overschaduwd; zij zinkt in 'tniet bij deze jonkvrouwelijke, trotsche schoonheid. Dat voelt die kokette vrouw en een gevoel van nijdige jalouzie doet haor hart pijn aan. Thans verschijnt haar ook Willburg in een geheel ander, nieuw licht; immers een man, die door zulk een meisje, als gravin Ottilia bemind wordt, kan geen onbeduidend mensch, geen doorsneê-karakter zijn. Er moet iets demonisch in hem leven. En dat Ottilia Willburg werkelijk liefheeft, trots haar tegenbewering, heeft Nora reeds lai g opgemerkt. Een beklemmend angstgevoel maakt zich van haar meester bij het bewustzijn, dat Ottilia het geheim van dat nachtelijk bezoek kent. Toch beschouwt ze het weer voor een gelukje, dat Ottilia's ijverzucht dit bezoek ge heel anders uitlegt dan liet werkelijk is geweest. Zoo blijft het eigenlijke geheim goed bewaard. «Laten wij eens oprecht met elkander spreken De gravin neemt met nonchalance eene andere sigarette en steekt deze kalm op. «Waarom wilt ge den man niet huwen, dien ge toch zoo innig lieihebt Ik weet, dat ge Willburg bemint, al verzekert ge me ook honderdmaal het tegen deel. Geeft gij op hem af, alleen, omdat hij vóór dezen een andere vrouw bemind heeft P chauffeur, die zijn verstand nog had behou den, op was. Een a ider, die vlak achter dezen chauf feur kwam, zekere Marcel Renault, reed bij Poitiers in een sloot. Hij is gevaarlijk gekwetst. Louis Renault heet de man, die 't eerst te Bordeaux is aangekomen. Hij had de 552 KM. afgelegd in 12 uur 14 min, 45 seconden. De man werd ontvangen door den burgemeester van Bordeaux, den prefekt van het departement enz. enz. Heel Bordeaux vloog uit. Meer ongelukken Bij Sillac is de heer Touran ernstig gewond. Zijn chauffeur is gedood. Twee toeschouwers gevaarlijk gekwetst. Bij het afgaan te Versailles zijn al direkt twt e jongens aangereden. Twee kilometer van Bonneval is een automobiel in brand geraakt en onderste boven geslagen. De chauffeur is door de brandende benzine verkoold. Te Abelis is een vrouw door een automo biel omvergeworpen. Zij is opslag gedood. Te Chautenier is een automobiel over den kop geslagen en heeft zijn berijders ernstig gekwetst, over den weg geworpen Bij Angouléme is het rijtuig van den heer Stead verongelukt. Stead en zijn chauffeur zijn zeer ernstig verwoud. Touran, een der verongelukten au Sillac is gek geworden. Een automobiel had een vaart van 143 KM. per uur, dat is dubbel zoosnel als een sneltrein Het gerucht loopt dat Staed en diens chauffeur, boven als verwond genoemd, ziju overleden aan hun wonden. De twee toeschouwers te Sillac, ook als gewond opgegeven, zijn gestorven. Het waren twee soldaten. De eerste dag is dus een waren slacht partij geweest. De heer Combes minister van binnen- landsche zaken en Eeredienst, heeft de eerste verstandige zet gtdaan, die we van hem hebben gehoord, en heeft den voortgang van den wedstrijd verboden. Men spreekt natuurlijk alweer vau een interpellatie in de Kamer. Wat ervan zij, 't is te hopen, dat deze treurige wedstrijd ineens een einde make aan die noodlottige automobiclwedstrijden op den openbare weg. Ook in Spanje werd de wedstrijd verboden. Uit Saloniki wordt gemeld, dat er in het binnenland bij voortduring botsingen plaats vinden, welke, zonder uitzondering bijna af- loopen in 't voordeel der opstandelingen, terwijl den troepen ernstige verliezen worden toegebracht, waarna de opstandelingen in de bergen verdwijnen. De handelsbeweging gaat Hoe dwaas en kinderachtig, Ottilia Gij zijt toch den kinderschoenen on&vassen en de idealen van een kostschoolbakvischje zullen jou, een zóó intellectueel meisje, toch niet meer voor oogen zweven." Ottilia bloost plotseling hevig; het gezegde der gravin«kostschoolbakvisch* wekt bij haar een herinnering op, welke haar doet ontroeren. Im mers ook „hij" had bij het bewuste bezoek, dat zij in zijn woning bracht, een zelfde uitdrukking gebruikt waarop hij echter later terugkwam. «U een schoolmeisje 1 U 1 Schoonc en trot che vrouw! kliukt weer als een sirenenzang haar in de ooren en wederom moet zij, zelfs bij deze bloote herinnering, de oogen sluiten. De gravin doet eenige trekjes en zegt dan weer: «Werp dus deze dwaze preutschheid overboord! Misschien laat je het jezelve welgevallen, dat ik je gelukkig maak; ik zal er voor zorgen, dat ge met Willburg huwt." „Oj nooit Met een gebaar van schrik strekt Ottilia afwe rend de handen uit. «Uit uwe hand, madame, raag ik geen geluk aannemen. Ik dank p voor uw genudegift, die u mij geven wil, omdat, ze u misschien te lastig is. Wellicht is het van u en den heer Willburg een zeer fijn in elkaar gezetten coup, mij met d'zen heer te laten trouwen, om de omgeving in sl ;ap te wiegen, ja, het moet hoogstwaarschijn lijk tot dekmantel dienen, om nog veiliger de n: sdadige verhouding voort te zetten. U is te goed, mudame, dat u mij evenals men een kind een stuk speelgoed geeft een man wil gi ven. Uw goedheid ontroert mij diep, echter ik zal van deze geen gebruik maken. Het trotsche meisje heeft, om haar smart le btheerschen, haar toevlucht tot ironie genomen. Zij neemt haar sleep van haar morgenjapon bij een en, na nog een blik vol diepe verachting op haar stiefmoeder geworpen te hebben, vei laat zij met een lichte, ironische buiging de gravin. Nora balt haar vuisten en schudt ze dreigend achter Ottilia. t «Dat zal ik je betaald zetten, hoogmoedig creatuur 1 sist het tusschen haar tanden. De graaf, die inderdaad pas tegen den avond gebukt onder den onrustigen toestand kre diet word weinig of in 't geheel niet meer verleend. De politie—verordeningen luiden bij voortduring zeer gestreng beslist verbod om na zonsondergaan uit te gaan, terwijl de patrouilles dag en nacht de ronde doeu. Volgens officieele gegevens zijn te Sa loniki bij de jongste onlusten gedood 42 Bulgaren, 10 Grieken, 2 Joden, 9 Mohamme danen, dus 63 personen, terwijl tien Bulgaren door hunne eigen bommen gedood zijn. On der de genoemde slachiofters bevinden zich de bankbewakers. Alle gearresteerden bc— toogeu, dat huti eeui - doel was de mogend heden te nopen, te hunneu gunste tusschen- beiden te treden. Er moet een 2e zij—ingang ontdekt zijn van den winkel van den krui denier Stoyan uit waarin een vat met 300 kilo dynamiet. De gang was drie meter beneden de straatoppervlakte en er waren reeds outploffingspogingen gedaan, bij wel slagen waarvan honderden het leven verloren zouden hebben. WAALWIJK 27 Mei. 1903. Tentoonstelling. Vervolg-iijst ingekomen vrijwillige bijdra gen firma Van Jersel Witlox Co Waalwijk f Van Gastel Burgemeester Dongen - 50. 25. Waalwijk- 10. - 10. - 5. 5. - 5. Amsterdam- 10. Elberfeld 50 ll.M. ondergaan en ver en verder nog verschillende kleinere bij dragen. De algemeene bepalingen voor dc groote tentoonstelling van paarden, rund-, wolvee en varkens, landbouwwerktuigen 25 en ?6 Augustus, die onlangs in ons en andere bladen werden medegedeeld, hebben belangrijke wijzigingen schijnen de volgende week. Bond van St. Paulusvcrecnigingen. De voorloopigo agenda der jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van St. Paulusvereenigingen, die, zooals gemeld zal gehouden worden alhier in het lokaal de Katholieke zusterschool op Zondag 7 Juni des middags om 3 uur, bevat be halve de reeds meegedeelde punten nog Verslag der kas door den penningmeester. Jaarverslag door den secretaris. Verkiezing van vier bestuursleden, daar terugkeert, brengt Willburg mede. De beide heeren blijven voorloopig alleen, daar de dames, door Imnr toilet teruggehouden, eerst bij liet souper verschijnen zullen. De graaf en Willburg trachten den tijd te dooden met scheak- en biljardspel. Over zaak aangelegenheden wordt geen woord gewisseld, dat is in den loop van den dag geschied. Een half uur voor het souper dat om negen uur zal zijn begeelt zich de graaf eveneens in zijn kamer, om toilet te maken. Willburg loopt het salon op en neer en wacht daar het verschijnen van de dames des huizes af. Demoiselle Blanche is de eerste, die binnen komt; zij draagt wederom het bij haar persoon behoorende zwarte zijdenkleed. «Mijnheer Willburg, u ergert u toch niet over die'dom ineengezelte intrige?" Zij wijst daarbij beteekenisvol op het 1 cursblad, dat Willburg zooeven in de hand hield waarschijnlijk las hij het bewuste urtikel nog eens over. «Ergeren vraagt hij «O, neen, mademoi selle, deze dwaasheid treft mij heelemaai niet Ik denk slechts er over na, wie er belang bij gehad kan hebben, dergelijke geruchten in om loop te brengen.' «Zal ik het u zeggen, mijnheer Willburg?' „Nu „Gravin Ottilia!* Als door een electrisclien schok getroffen wendt zich Willburg tot de gouvernante en staart haar sprakeloos aan. Eer hij echter zijn verwonde ring hierover kan uitdrukken, slaat dc genoemde op den drempel an het salon. Daar Ottilia niet gehoord heeft, waarover zoo- even gesproken is, groet zij den gast met koele hoffelijkheid. Een gesprek wil niet vlotten; Willburg en ook de dames zwijgen en houden zich zeer gereser veerd. Eerst als Nora schoon als een fee is binnengezweefd en met grooten charm een belangwekkend thema inzet, schijnen ook de anderen medegesliccpt te worden. Doch het is inderdaad slechls schijn, zij spelen allen komedie voor elkaar en zoowel WiJlburg als Nora en Ottilia vermoeden niet, dat er een is, die allen in de kaart ziet demoiselle Blanche. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1