Te Gemengd Nieuws, Ingezonden stukken. raad der Mei, des de~"Weleerw, heer A. Mutsaers volgens rooster moet aftreden, Mr. Baron Van Wijnbergen, (Rindhoveu) naar elders is vertrokken, de heer P. F. Bergmans (Til burg) heeft bedankt en de heer J. F. Vlekke (Oud-Gastel) is overleden. Vaststelling van tijd en plaats der vol gende algemeene vergadering. Rondvraag voorgesteld door Woensel //Zou het niet wensclielijk zijn, dat in de afdeelingen der St. Paulus-Vereenigingeu, waar zulks nog niet geschiedt, tevens ge legenheid werd gegeven tot het onderteekenen der afschaffers en geheeloirthoudersbelofte Inleider de heer J. Konings, Woensel. Rondvraag voorgesteld door Den Bosch vIs het niet mogelijk, dat de St. Paulus- Vereenigingen ieder te harer plaatse trachte te verkrijgen een gelijken prijs voor bier en sterken drank Rede door den weleerw. heer Fransen, kapelaan te Baardwijk. Raadsvergadering;. Openbare vergadering van den gemeente Waalwijk op Vrijdag 29 avonds 63/4 uur. Aan de orde le. Adres v/h. bestuur der Afdeeling Langstraat der Maaatschappij van Landbouw. 2e. Vaststelling van het kohier van den hoofdelijken-omslag over 1903. Benoemingen. Tot leden der plaatselijke commissie be doeld in art. 86 der Ongevallenwet, welke haar zetel heelt te Waalwijk zijn benoemd, als leden werkgevers 1. E. W. Klijberg-Pernot, schoenfabri kant te Waalwijk. 2. II. Klerx, schoenfabrikant te Loon- opzand. als leden werklieden 1. Jacobus van Es, leerlooier te Waal wijk. 2. Ch. Vesters te Loonopzand Bij die, welke haar zetel heelt te Geer-- truidenberg als leden werkgevers 1. M. C. J. van Soiij Waspik. 2 Mr. H. J. C. M. Allard, steenfabri kant te Geertruidenberg. als leden werklieden 1. A. C. van Mijen, bierbronwersknecht te Raamsdonk. 2. A. II. van Tricht, scheepmakersknecht te Riamsdonk. Aanbesteding. Ier uitvoering van het desbetreffend raads besluit zullen B. en W. onzer gemeente op 9 Juni 1903 aanbesteden liet leveren van 1323 M. gegoten ijzeren gasphalteerde gasbuizen systeem Somzéé in wijdten van 150, 125 en 100 mM. met caoutchouc verbindingen, de noodige hulp stuk ken, svphons enz., verder het uitvoeren der werken voor den aanleg in de Groote straat en ten slotte de massa. Aanwijzing op 0 Juni en den dag der besteding. St. Vinccntiiis-Vcrecniging. 'lof president der St. Vincentius-vereeni- ging is gekozen, de heer J. Ie Blauc, tot dusverre vice-president. De lieer J. Ie Blanc zoovele jaren op dit gebied van christelijke naastenliefde werkzaam, is een waardig opvolger van wijlen den heer Bink. Moge zijne leiding en streven veel bijdragen tot heil van den armen medemensch. Seèuc. Maandagmiddag speelde in onze gemeente de volgende scène. De officieele lezing daarvan is als volgt Een heer uit Vlijmen, handelaar in ko len vervoegde zich alhier bij den heer J. G. deurwaarder om reclames in te breugen tegen eene nota. L)e persoon had een wagon kolen ver kocht te Baardwijk, die aan 't station al hier was blijven s'aan, omdat de kooper ze niet wenschte te accepteeren. Op last ran de staatsspoor werd deze toen door den deurwairder verkocht en de kosten daar van volgens 't tarief van dergelijke verkoo- pingen, door den heer J, G. ingediend. Die kusten schenen genoemden heer toch te groot en daarom kwam hij reclameeren. Hij deed dit echter op een dergelijke ma nier dat hij zelfs tot dreigementen over ging en men hem aan de deur moest zetten, wat echter niet zoo gemakkelijk ging en natuurlijk onder toeloop van volk. Onder wijl was de politie gewaarschuwd en de bngadc-commandant verscheen ter plaatse, toen do heer wederom aanbelde en binnen- wildede brigadier liet zulks niet toe, wilde hein van de deur verwijderen en vrui g zijn naam. Door zijne daaropvolgende houding eu woorden achtte de brigade-com- ranndant zich in vervulling zijner dienst plichten beleedigd en met behulp van een maréchaussee werd hij naar de kazerne overgebracht, om na een tijdje in de cel te hebben doorgebracht, ondervraagd, verbali seert! en weer losgelaten te worden. Des avonds vervoegde hij zich nogmaals aan 't huis van den deurwaarder, doch tevergeefs. Ooggetuigen deelden ons mede, dat het hen voorkwam, hoe zijne houding in huis gc- wi est is, deze buiten niet te wenschen overliet en de man niet 't idéé had noch politie, uoch wie dan ook te beleedigeu hij beklaagde zich over de ondervonden behandeling en beloofde te reclameeren bij hooger autoriteiten. Toen de man door den brigadier naar zijn naam werd gevraagd gaf hij op te zijn gepen sioneerd officier O.' I. leger; later bleek hij te zijn gepensioneerd onderofficier 6e regiment infanterie. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens huisvredebreuk en be- leediging van een ambtenaar in vervulling zijner plichten. Best vee. A Is een bewijs, dat hier best. zwaar vee wordt geslacht, kan dienen dat door de slagers Jos. Dekkers alhier en M. van Heivoirt te Baardwijk, een beest werd ge slacht dat op de waag te Waalwijk 1209 pond haalde. Baldadigheid. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door een 5 tal baldadigen bij zekeren C. binnengedrongen en de boel kort en klein geslagen. De zaak is in handen der politie. Mgr. Bottemunne. Maandag kwamen vooral veel geestelijken van buiten en van 1 tot 4 uur werd weder om het publiek toegelaten. Honderden maakten queu op de Nieuwegracht. De kathedraal St. Bavo is gereed voor de ont vangst van het lijk. liet priesterkoor, waar op het bisschoppelijk altaar, is in groote rouw versiering met zilver. In zilveren letters staat op het zwart als omranding //Het is een heilige en heilzame gedachte yoor de overledenen te bidden, opdat zij van hunne zonden verlost worden 2 Mattheus 12 vers 46.Voor het altaar ligt het kleed, dat de overledene bij zijn 5ü-jarig jubileum cadeau kreeg van de Zusters Ursuliunen. Daarover komt een rouwkleed eu daarop de lijkbaar omgeven door kaarsen. De troon is eveneens in rouw versiering Op het altaar staan de gouden kandelabres en het gouden kruis, dat de overleden het laatst ten ge schenke kreeg. De bisschop van Breda Mgr. Leyten komt ook ter begravenis. Met veel plechtigheid is hel lijk ter kerke gevoerd, duizenden kwamen het beschouwen. Ook de commissaris der Ko ningin lieden heelt de teraardebestelling plaats. Katholiekendag. In de op den 19n dezer gehouden ver gadering van het Uitvoerend Comité van den 4en Diocesanen Katholiekendag te Eind hoven is besloten de werkzaamheden te splitsen in vijf afdeelingen: Deze afdeelingen: 1. Pers en Lectuur, voorzitter J. R. van der Lans te Nijmegen; 2 Werklieden voorzitter de heer W. Peeters te Eindhoven; 2. Boerenstand, voorzitte de heer G. Coovels le Helmond 4. Werkge vers, voorzitter de heer J. B. C. Caron te Stratum 5 Middenstand, voorzitter de heer Mart. van Hout tc Helmond. Tot de verdere samenstelling der besturen dezer afdeelingen zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan. Het Hof. Z. K. II. de Prins der Nederlanden wordt Donderdag te Soestdijk verwacht, waar H. M. de Koningin-Moeder en TI M. de Koningin dienzellden dag aankomen. II. M. de Koningin zal aldaar eenige weken vertoeven, terwijl Z. K. de Prins dienzelf- den avond om 5.01 u. uit Baarn naar Weenen vertrekt. Herhalingsoefening van miliciens verlofgan gers der lichting van 1900. De minister ran oorlog brengt ter alge meene kennis, dat ingevolge het Koninklijk besluit van 18 Mei 1903 no. 41 de ver lofgangers der lichting van 1900, behoo- rende tot de regimenten veld-artilleiie en het korps rijdende-artillerie, in 1903 niet krachtens art. 111 der Militie wet wet 1901 voor herhalingsoefeningen in werkelijke» dienst komer. Kaapschc rebellen Uit Dordrecht wordt aan de N. R. Ct. gemeld Ik verneem van betrouwbare zijde, dat generaal Louis Botha naar Bolland zou hebben geseiud, dat volledige amnestie is verleend aan alle Kaapsche rebellen en degene die in Holland vertoeven dus veilig kunnen terugkeeren. Kriigcr. De villa „Djemnah" te Hilversum moet president Kruger ontstekend bevallen. Gelijkvloers bevind n zich de appartemen ten voor zijn gebruik bestemd, terwijl boven de kamers voor de heeren Bredell en Heijmans zijn gelegd. Bij de villa bevindt zich een prachtige tuin van ongeveer 6000 vierk. M. In dezen tuin bevindt zich een chalet, waarin een ruststoel voor den president is geplaatst. Vanuit dien koepel heeft men een eeuig mooi panorama over de heide. In den tuin bevinden zich een groote menigte vogels, kippen, pauwen kalkoenen, duiven, enz. iets wat den president zeer bevalt. Alles werkt dus mede om het den waardiger» grijsaard zoo aangenaam mogelijk te maken. Lichting 1902 ïlet vertrek met groot verlof van de lichting 1902 is vastgesteld op 25 Juli a.s. II M. de Koningin cn Z. K. U Prins Hendrik tc Amsterdam. Roeiwedstrijden. H. M. en de Prins vertoeven sinds Don derdag 1.1. in de hoofdstad. Bij de roeiwedstrijden van //De Hoop", Zaterdagmiddag, betoonden de Vorstin en de Prins de grootste belangstelling. De ploeg van //De Hoop" zelf won in den wed strijd der achtriems gieken den door Z. K. H. den prins uitgeloofden prijs, die door Z. K. H. zelf werd uitgereikt. De door H. M. de Koningin uitgeloofde groote zilveren medaille overhandigde H. M. Zelve aan de //bemanning" der wherry van den heer Vou Ilemert, die den lsten prijs verwierf in het witte narcissen, leliën en aiironskelken, ter wijl bij het roer een bed vun vergeet-mij- nietjes was aangebracht. Zij was „bemand" door twee dames en een jonge juffrouw, alle drie gekleed in witte zomertoiletten en twee jonge mannen, mede in wit roeicostuum In gesloten rijtuigen begaf de Hofstoet zich 's avonds 8 uur naar den stadsschouw burg; het Vorstelijk echtpaar had plaats genomen in een gesloten galakoets. Langs de trappen en portalen, die de Ko ningin te gaau had om Haai loge te berei- keH, waren loopeis, tapijten en plant versie ringen aangebrachtin de loge van het Vorstelijk Echtpaar lagen de op zijde ge drukte programma's en daarvoor was een bloemenversiering aangebracht van witte en gele bloemenin het midden stond een reusachtige corbeille met bloemen in dezelf de kleuren. In den schouwburg waren alle rangen als gewoonlijk geheel bezetaan het verzoek door den Raad van Beheer van „Het Ned. Tooneel* reeds dagen te voren tot het pu bliek gericht om in avond-toilet le verschij nen, was feitelijk alleen voldaan door de heeren, die of waren gestoken in ambtskiee- dij, of in rok wat de dames betreft slechts enkelen droegen avondtoilet, meerendeels zag meu wandeltoiletten in lichte kleuren. Hare Majesteit en Prins Hendrik werden bij aankomst aan den schouwburg ontvan gen door den Raad van Beheer. De Vorstin droeg een iicht grijs avondtoi let en was getooid met den diadeem, de Prins was gekleed in de schout-bij-naeht- unitorm. In de loge gekomen, maakte do Koningin naar alle kanten neigingen tot het publiek, dat zich bij haar komst van zijn zetels had verheven, terwijl het muziekkorps der d.d. schutterij het „Wilhelmus" deed klinken, door de Vorstin en Haar Gemaal staande aangehoord. Zoodra de laatste tonen van het volkslied waren weggestorven, rees het doek, en be gon de opvoering van Van Lenneps's „Een Amsterdamsche Jonge of het Buskruitver raad in 1662*. Het Koninklijk Echtpaar woonde Zondagvoormiddag in de Nieuwe Kerk de godsdienstoefening bij onder het gehoor van ds. Laminerink. Toen de Hooge Bezoekers opstonden, viel het orgel in met het „Oude Wilhelmus", dat door alle aanwezigen werd medeg. zongen en bleef net Koninklijk Echtpaar even toeven alvorens de plaatsen te verlaten. Bij het verlaten van het kerkgebouw zeide Hare Majesteit de Koningin tot ds. Van der Dussen „Ik ben zeer dankbaar voor en gesticht door dit b'-zoek. Ik dank u zeer." Na den lunch werd het I radioneele be zoek gebracht aan den Dierentuin, waar de Hooge Bezoekers aan den Hoofdingang der Middtdlaan door het Bestuur met den di recteur, dr. C. Kerbert, ontvangen werden. Na een wandeling door een deel van den tuin werd in één der zalen, die in een bloemenhof herschapen was en waar al het kostbare uit Flora's hof, waaraan Artis zoo rijk is, voor deze gelegenheid bijeenge- biacht was, een korte wijle vertoefd. De nieuwsgierigen waren weder bij duizend tallen te tellen, doch goede maatregelen waren genomen voor het bewaren der orde. H. M. de Koningin verleende Maandag audiëntie aan allen, die zich daarvoor hadden laten inschrijven en hun getal werd op meer dan 1000 personen geschat. Van alle oorden des lauds was men naar de hoofd stad getogen om de Vorstin persoonlijk te komen begroeten. Groot was het getal der militaire autori teiten van leger, vloot en schutterij, waar van velen in hun schitterende uniformen, de borst met ridderkruisen of eereteekeus versierd, die hun opwachting bij hun Ge biedster kwamen maken. Dan zagen wij de zalen binnengegaan meest alle commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën des lands in gouden gala-costuura, tal van burgemeesters in zilver-gala met de keten hunner waardig heid om den hals enz. enz. Bij de audiëntie heden ter paleize aan deu gemeenteraad verleend, hield de burgemeester tot Hare Majesteit een toespraak, waarin hij er aan herinnerde, hoe een vorig jaar een ernstige krankheid H.M. verbood deze ge meente te bezoeken. Dubbel groot noemt spreker thans de blijdschap, die de burgerij vervult, nu zij na een gelukkig herstel, Hare Majesteit en den Prins weder in de hoofdstad mag terugzien. De burgemeester wijst voorts op de bij zondere beteekenis welke ditmaal dit konink lijk bezoek heeft. De ernstige verwikkelingen van de laatste maanden liggen nog versch in het geheugen. Met vreugde kan gecon stateerd worden, dat na den toestand van gisting, waaraan het gelukkig mogelijk was een eiude te maken, zónder dat tot maat regelen van geweld behoefde te worden overgegaau, thans een tijd van kalmte is ingetreden. Kan ook niet gezegd worden dat alle moeilijkheden zijn opgelost, met grond 'mag verwacht worden, dat door krachtige samenwerking van de gansche burgerij, Amsterdam de nadeelige gevolgen van de crisis zal te boven komen. Velen zijn thans tot overtuiging gekomen, dat zonder verzekering vau den ordelijken gang van zaken, de welvaart van geen enkel deel der bevolking kan gedijen. De betere stemming zal aan Hare Majesteit reeds gebleken zijn uit den blijden geest, die zich openbaart waar uwe Majesteit namens de burgerij Hare Majesteit de op rechte verzekering geven van Amsterdam's trouw en verknochtheid. Dc Koningin zeide dank voor de harte lijke woorden door den burgemeester Haar namens het gemeentebestuur toegesproken. Hire Majesteit verklaart met spanning de gebeurtenissen der laatste maanden gevolgd te hebben en zich te verheugen in de betere wending welke de zaken genomen hebben. Hare Majesteit heeft van den goeden geest, die onder de bevolking heerscht de blijken dezer dagen ontvangen en het is Haar een geluk weder in Amsterdam te mogen zijn, de stad waaraan voor haar zoo dierbare herinneringen zijn verbonden. Gisteren nogmaals audiëntie, rijtoer dooi de stad en hedenmiddag opening der nieuwe beurs. Besoijen. Ooze dorpsgenoot, deu heer R. J. van der Hammen, is Zaïeidag 23 Mei benoemd als onderwijzer te Geldermalsen om niet 1 Juni in dienst te treden. Kaatsheuvel. Zondag 1.1. ontstonden er op verschillende plaatsen onder onze gemeente weder heide— en boschbraoden, die geluk kig nog io tij ds gebiuscht werden. Het is waarschijnlijk dat vee! van deze brandjes op rekening komen van de „lieve jeugd" die zich nog wel eens bezig houden met 't z. g. vuurtje stoken. Het is echter te hopen, dat het hen eens duidelijk gemaakt wordt, dat zoo'n gevaarlijk spel niet geoorloofd is. Dinsdag, werd alhier het feest geviejd der H. Kindsheid. Mei vaandels en vlag getjes trokken de kinderen in eene lange lij van 't klooster der Eerw. Zusters naar de Kerk, waar eene plechtige H. Mis werd opgedragen en den kinderen een hartelijk woord werd toegesproken. Met een mooi, toepasselijk lied werd de plechtigheid ge sloten. Dussen, 29 Mei. Zondag j.l. bracht de fanfare „Wilhelmina" alhier bij een barer werkenden leden, den heer A. v. Iersel Vermeulen, pas in 't huwelijksbootje geslapt eene serenade. Menig muzieknummer werd ten beste gegeven. Gul werden de muzikanten door de jongehuwden op een heerlijk glaasje onthaald. Eene groote menigte volks kwam van de muziek profi- teeren. Eerstdaags zal van wege bestuur en actieve leden 't jonge paar een prachtig cadeau worden geoffreerd. Vlijmen, 22 Mei. R K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel. Gisteren ver gaderde in het lokaal van den heer M. van Wordragen een 25-tal spoor- en tram weg- emploiees, met het doel eene afdeeling van den R. K Bond van spoor- en tramweg personeel op te richten. Met algemeene stemmen kon spoedig tot die oprichting worden overgegaan. Dc zeer- eerwaarde heer Mutsaers, adviseur van het hoofdsecretariaat, had zich gaarne de op offering getroost om het doel enz. duidelijk uiteen te zetten, en de zeereerw. Crom raenacker (kapelaan alhier), als adviseur voor den bond door Z. D. H. den bisschop benoemd, beloofde met zijn beste krachten het belang van dei: bond te betrachten. Moge deze afdeeling groeien en bloeien De gift ran Carnegie. Het is de heer Hoorenman, photograaf te Rotterdam geweest, die voor het depar tement, van buitenlai.dsche zaken eene foto grafische reproductie heeft geleverd van den clièpue der Nederlandsche Bank te Amster dam op den heer Cainegie, den schenker van de vorstelijke gift voor de stichting van een nieuw gebouw voor het arbitrage-hof nevens bibliotheek. De Nederlandsche Bank heeft zich namelijk belast met de incassee- ring van de aanzienlijke som. De tekst van het waardevolle „lapje", geschreven op een gewoner» met zegel van 5 cent voorziene cheque van de bank, luidt woordelijk aldus Amsterdam, 11 May 1903. For dollar 1,500,000 at sight pay this first of exchange (second unpaid) to the order of de Nederlandsche Bank, of one million five hundred thousand dollars, value in account, which place to account with or without advice from bn. Melvyl de Lynden, minister of foreign affairs to mr. Andrew Carnegie, payable with R. A. Eranks Home Trust Company, Hoboken N. Y. No. 1 1503. De naam van minister baron Melvyl van Lynden is op het stuk gesteld in diens haudteekeuing. De plaat, dienende voor de reproductie en een exemplaar van deu afdruk worden aan het depaiteraent van buiten- landsche zaken bewaard. Moordaanslag. Uit den Haag melt men In eene woning in de Yan Swietenstraat te dezer stede heeft hedennamidag een man, na een huiselijken twist zijn 9 jarig dochtertje met een revolverschot verwond. De man heeft zich daarna door een kogel doodelijk getoffen. Het meisje is niet levens gevaarlijk gewond naar het ziekenhuis vevoerd. toch voor haren leeftijd zeer achteilijk was wandelen. Mesrmalen had het de opmerkzaamheid der bewoners van de straat getrokken, dat het kind steeds met den vader, nooit óf hoogst zelden met de moeder was en men meende ook wel eens gemerkt te hebben dat de verstandhouding tusscheu de echtelieden niet al te best was, als gevolg van meenings. verschil over de opvoeding van het meisje Tegen het uur van koffiedrinken kwam de heer B. maandag thuis en om 2 uur ongeveer had het treurig voorval plaats. De bewoonster van het beuedenhuis heeft geen revolverschoten gehoord en evenmin eene woordenwisseling, wat trouwens bcgrijpe. lijk is, omdat de treurige gebeurtenis js voorgevallen op de tweede verdieping der woning. Gelijk reeds gemeld werd, lostte de heer B. eerst eenige schoten op het kind, dat gelijk maandagvond bleek, niet buiten gevaar is. Daarna richtte hij het vuurwapen op zichzelf. Hij was terstond een lijk. De man had i:: den vroegen ochtend of na de thuiskomst van zijn wandeling eerst het naambortje van zijn deur verwijderd. Eerst te vier uur werd voor het meisje geneeskundige hulp ingeroepen en daarna de politie van het gebeurde kennis gegeven. Omtrent het droevige voorval in de Van Swieten-straat (het lossen van een revolver schot door den gep. majoor van het O.-l. leger B. op zijn 9jarig dochtertje en het daarna met zijn wapen zichzelf dooden) komen nog de volgende bizonderheden aan het licht De droevige daad was niet het gevolg van een twist van den bedrijver met zijn echtgenoot. De man was zenuwlijder en ging in dien toestand reeds jarenlang om zich zelf en zijn kind, dat zich niet geestelijk kon ontwikkelen, dood te schieten, omdat de vader daarin een weldaad zag voor zijn dochtertje, daar hein die achterlijkheid van geest zeer verdroot. Dinsdagochtend op zijn gewone ochtend wandeling, voorzag de vader zich van een revolver. Tegen 12 uur 's middags thuis gekomen, dronk hij op het gewoone uur koffie en giDg om twee uur als gewoonlijk met zijn dochtertje de lessen hervatten, daar hij trachtte het kind nog eenig onderwijs te geven. Kort nadat beiden op de boven kamer waren, hoorde mevr. B. beneden het knallen der schoten. Het bleek dat het meisje van achteren in den hals was geschoten; zij gaf nog teekenen van lever», naast haar lag het lijk van den vader, die de hand aan zich zelf had geslagen. De echtgenoote liet dadelijk geneeskundige hulp inroepen, welke kort daarna verleend werd door twee artsen. Het meisje werd niet naar het ziekenhuis overgebracht en bezweek nog in den laten avond aan de gevolgen vin de verwonding rerilraag; no{ richt/ hj wel liD der liet dit iirte ee de R le 1 jen mu iomt, is yasc/ir ,N7oemt 135 corso. Deze wherry was geheel versierd met verschijnt. Zoo kan dus het gemeentebestuur Nader melt men De tragische gebeurtenis heeft in alle stilte plaats gevonden, althans de naaste buren hebben er weinig of p.iets vau be merkt. Sedert 6 jaren bewoont de gep. majoor van het Nederl.-Indisch B. een bovenhuis iade Vau Swietenstraat. Maandagochtent verliet hij, zooals gewoonlijk, voor eene morgen wandeling zijn woning, zonder zijn ongeveer 10jarig dochtertje. Dit laatste trok de aan dacht der buren. Zelden toch ging hij zouder het meisje, dat zoo niet idioot, dan Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Vrijhoeven-Cappel 23 Mei 1903. Mijnheer de Redacteur. Wilt u naar aanleiding van het stukske van uw berichtgever, d.d. 19 Mei nog het volgende in uw blad opnemen Bij voor baat mijn beleefden dank. Namen zijn door mij niet gevraagd, wel één naam, n.l. dien van uw berichtgever, met bewijs, voor zijne onware voorstellingen. Was de mau met geschiedenis op de hoogte, dan zou hij weten, dat het strijden met open vizier, altijd ridderlijk werd genoemd. En nu iets over de oprichting der vrije school, am den Loonschendijk. Iedereen die met zijn tijd meeleeft M. d. R., zal met vreugde de oprichting en opening eener vrije school begroeten. De verdraagzaamheid en onpar tijdigheid brengt dit immers mede. En mocht de blik van uw berichtgever wat meer onbevangen worden, dan zie ik hem, want aan zijn goeden trouw valt niet te twijfelen, ook eenmaal aan de zijde van liet schoolbestuur der vrije school, thans in zijne onwetendheid, zoo fel door hem be streden. Waarom zouden de Protestanten in Loonschendijk en omliggende gemeente geen eigen school mogen hebben Dat uw berichtgever" het niet prettig vindt, zoo als zijn artikel 'aat zien, dat er zooveel kinderen uit de openbare, naar de vrije school verhuizen, is hem niet kwalijk te nemen. Hij en zijne verdraagzame broedreu moeten er van lieverlede aan gewennen, dat er naast de openbare ook nog andere scholen kunnen bestaan. Als het uieuwtje er wat af is, och M. d. R. dan zal hij er wel in leeren berusten. Daarom laat hij den blik eens richten naar andere deelen van ons goede vader land, waar de vrije school en de openbare, in de beste harmonie voortleven. Wat nu den socialistischen onderwijzer betreft, „uw berichtgever" is bij een man die van onder wijs weet, dan moet hij weten, dat de school den heelen ouderwijzer vergt, en niet een stuk of brok daarvan. Men kan wel zijn jas of hoed buiten de school laten, maar niet zijn beginsel. Daarvoor is men nu eenmaal een redelijk, zelfbewust man, (al thans dat dient) en niet eene machine. En ten slotte iets over den z. g. dwang, die uitgeoefend zou zijn. Er is van den Kansel bekend gemaakt, dat de kinderen konden ingeschreven worden, en er is f gecollecteerd en ook gegeven, boven verwachting en met blijdschap. Wilden wij staaltjes meedeelen en dan met naam en toenaam, hoe vrn andere zijde pressie is uitgeoefend om de kinderen ver van de vrije school te houden dan zou uw berichtgever, zijn ooren niet gelooven. Dat er dus een kweekplaats van reekl •ieu soci waa iirheugt uil di :;or onm Mijn re zal il V. d. tmr eet tf. Verder, thiedkem ik :ed patr not te zi deren iijzelf v ifien, ■ïogen l ik 2 schob mijn v dike pr laakt et zeer jjn bro d kat ei Juist, 1\ „zoovei 255), zij hel ójstraat, de bij ze gge drie weet, üds 't oi i als erve ion en el in dat laat lerdaad eente C taffen ichting e igen zi Izoudere eischen Er zou oefend over oordee fin dan geveer d Sart en verl uders zoi )teu. Ik laten, terk mal 'leid zei) et stig 't bben geh jnh. v. ti IVas mijn ?reep ik hoed. beteeke aroudige, men de at, door staat ziji a de 6 te de 161 staatse den, zon Mteiten olieden tste niet tsstudiën, art. 33 Heusch l dere, di ■standhoui cder onde odden c Melen Uw taan van aa mee bewi aan mlieid, i kande si laat nuaties t de U leei met c jen in ha t aan gei nlangen en sloti wordei heeren jichtig te 'Q. HECHT, bureau v «t

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2