Na. 46 Zondag 7 Juni 1903. 26 Jaarar ang Tweede Blad. „De Echo van het Zuiden", Posterijen, BINNENLAND. Gemengd Nieuws Zij die zich voor het Volgend kwartaal abonneeren, ontvan gen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS. f W r, C2*?K on UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel //Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Besoijen zal op hare zaal Musis Sacrum, Zondag 7 Juni des middags ten 12 uur worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Op Zondag 7 Juni des middags om 12 uur zal door de Harmonie „FEspérance", op hare zaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. ,/De Echo van het Zuiden" onder vindt steeds meer en meer steun en mede werking. //De Echo van het Zuiden", besteedt meer en meer zorg aan samenstelling, hoofd artikels, uitvoerige en belangrijke nieuws berichten enz. «De Echo van het Zuiden", ziet zijn aantal lezers voortdurend aangroeien. //De Echo van het Zuiden" is JE blad voor advertenties. Abonneert U daarom op en adverteert in In het belang van de controle op het afgeven van aangeteekende stukken en het uitbetalen van postwisselgelden aan de postkantoren, wordt aan hen, die in het bezit zijn van een naam, handels- of firma stempel, beleefd verzocht om dien stempel op de voorzijde van de kennisgeving wegens aangeteekende brieven en op de achterzijde der postwissel bij de handteekening af te drukken. De Directie van het Postkantoor, WINTERS. WAALWIJK 6 Juni 1903. Tentoonstelling. Met groot genoegen kunnen we mede- deelen, dat dcor de hooge regeering aan eenc deputatie uit 't comité der tentoon stelling alhier,"op eene audiëntie, moreele en fiuancieele steun is toegezegd. De premiekeuringen vau stamboek - paarden en vee, met de daaraan door het stamboek uitgeloofde prijzen, zullen ook 26 Augustus alhier worden gehouden. Keu ringen voor inschrijving hebben tegelijker tijd plaats. De groote Vee-tentoonstelling belooft, ook schitterend te worden. A. s. Maandag wordt een aanvang gemaakt met de bouwwerken. De park-aanleg vordert goed. Vrijwillige bijdragen J. Quirijns, Capelle f 15 Corn, van Loon Waalwijk, f Benoeming. De heer Adrs. van Liempt, le ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd tot chef der afdeeling compabiliteit en sociale wet geving ter secretarie te Roermond. Wij bieden hem onze felecitaties aan met dez? promotie, maar velen melons zien hem niet gaarne van het raadhuis alhier vertrekken. De Heer van Noort, wachtmeester-com mandant der brigade Koninklijke Mare chaussee te Heusden wordt op den 16e dezer als zoodanig hier geplaatst. De heer Uuirijus. Reeds lang liep het gerucht, thans is 't feit, de heer Quirijns heeft verklaard bij de a.s. periodieke verkiezing voor den gemeen teraad absoluut niet meer in aanmerking te willen komen om redenen van gezondheid. Met leede oogen zal men hem zien af treden, den veteraan in het publieke leven in onze gemeente. Dat men den heer Quirijns hoogachtte als mensch, maar ook als gemeenteraadslid zal duidelijk blijken uit 't feit, dat hij gedurende 36 jaren zitting had. September 1867 kozen de kiezers van Waalwijk hem voor 't eerst en sedert dien schenken zij hem voortdurend 't vertrouwen dat hij niet heeft beschaamd, maar steeds arbeidde hij voor de belangen onzer gemeente tot hij thans, op leeftijd gekomen rust wil genieten en zijne plaats door jeugdiger krachten wil vervangen zien; moge het een waardige vervanger zijn. Een hartelijk woord van waardeering, dank en hartelijk afscheid aan den heer Quirijns namens geheel Waalwijk voor zijn voortdurend medearbeiden aanWaalwijks bloei en vooruitgang. Geruchten loopen er, dat nog andere leden hun mandaat niet meer zouden wenschen hernieuwd te zien; nieuwe cao- didatec worden er ook al genoemd en zeer geschikte ook, maar hierover voorloopig basta Leo bond. Door het bestuur van den Leo-Bond zal een beroep worden gedaan op den steun van Waalwijks en Besoijens ingezetenen. Zoo talrijke uitkeeringen heeft de zieken fonds reeds rftoeten doen, dat hulp noodig is en wij kunnen ons uitstekend er mee vereenigen, want waarlijk wij hebben 't gezien, hoe nuttig en noodig katholieke, werkliedenvereenigingen zijn; men handelt door deze zaak te steunen in 't belang der vereeniging, van zichzelf en de maatschappij. Wordt daarom donateur voor f 10, f 5 of f2.50 jaarlijks. Naar wij vernemen zullen Maandag daartoe door een paar leden ver schillende personen worden bezocht. Raad van beroep. Zooals wij in ons vorig nummer mede deelden werd Woensdagnamiddag de raad van beroep beëdigd. Een 1 20-tal personen waren tegenwoordig in het paleis van justitie te 's-Bosch. Jhr. Schade van Westrum wees de leden met eeu hartelijk woord op de onderschei ding, die hen was te beurt gevallen, door als zoodanig te zijn benoemd en zette ver volgens de verplichtingen en werkzaamheden uiteen. Een luid ,/leve de Koningin" klonk na de goedgekozen woorden door de zaal. Daarna werd door allen den ambtseed afgelegd en was na voldoening der reis kosten, deze korte doch plechtige installatie afgeloopeu. Naar men ons mededeelt heeft de heer Timmermans van Turenhout als lid-werk gever bedankt. Antonius—parochie. Tot ons genoegen kunnen we melden dat het bezoek van heinde en verre aan de de- votiekerk van den H. Antonius alhier dit jaar zeer groot zal zijn. Dagelijks komen tijdingen van nieuwe )edevaarten, zoo o.a. komt Dinsdag eene processie uit Udenhout en weldra volgen Boxtel en andere plaatsen. Gezondheidscommissie. Door de gezondheidscommissie alhier is aan talrijke personen, industrieelen e. a. de volgende circulaire gezonden De gezondheidscommissie, zetelende te Waalwijk, en ingesteld voor de gemeenten Capelle, Raamsdonk, Waspik, Dussen, Be soijen, Vrijhoeven-Capelle, VGravenmoer, Waalwijk, Sprang, Loonopzand en Dongen, wenschende, volgens Art. 1 der Gezond heidswet, zooveel mogelijk op de hoogte te kompn van den toestand der volksgezond heid, binnen den kring harer bemoeiingen, en tevens zich de medewerking te verzeke ren van alle invloedrijke personen en ver- eenigingen in haren dienstkring, tot het bereiken van het doel dier wet, zal het op hoogen prijs stellen van U mededeelingen te ontvangen, mondeling of schriftelijk, van alles, wat door U geacht wordt te zijn in strijd met de volksgezondheid. Mochten dus in uw? omgeving, naar Uwe meening, misstanden bestaan op hygiënisch gebied en op dat der volkshuisvesting of later uwe aandacht trekken, dan zal eene eenvoudige mededeeling uwerzijds aan een der commissieleden, voor de Commissie eene aanleiding kunnen zijn, om deze zaak tc onderzoeken en te trachten verbetering aan te brengen, gelijk art. 1, alic. 1 der Ge zondheidswet voorschrijft. Wij geven U de verzekering, dat van die mededeelingen op discrete wijze gebruik zal worden gemaakt. De leden der Commissie zijn P. J. M. Sweens, arts te Waalwijk. W. L. M. de Both, arts te Kaatsheuvel. G. H. Simonis te Raamsdonk. M. C. J. van Son, te Waspik. C. A. Oomens, te Dongen. Bond van St. Paulusvereenigingen. Wij laten hieronder het officieel program ma volgen van de alg. bondsvergadering der St. Paulusvereenigingen, die morgen alhier wordt gehouden en zeer druk bezocht belooft te worden. Programma der Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den Bond van St. Paulus vereenigingen op Zondag 7 Juni 1903, in het lokaal der Zusterscholen te Waalwijk, des namiddags te 3 uur (A. T.) 1. Opening door den Voorzitter, den Heer Leon, van der Steen. 2. Verslag der kas. 3. Jaarverslag door den Secretaris den WelEérw. Heer A. Mutsaers. 4. Verslag der Redactie van het St Paulusblad en De Volksvriend, door den WelEerw. Heer L. Simonis. Met voorstid tot weder-nitgave van //De Volksvriend." 5. Verslag over de Spaarkassen dooi den ZeerEerw. Heer C. C. Prinsen. 6. Verkiezing van vier bestuursleden, daar de WelEerw. Heer A. Mutsaers volgeus rooster moet aftreden Mr. Baron van Wijn bergen, (Eindhoven), naar elders is vertrok ken de Heer P. E. Bergmans, (Tilburg), heeft bedankt en de Heer J. F. Vlekke, (Oud-Gastel), is overleden. 7. Vaststelling van plaats en tijd dei- volgende vergadering. Rede door den WelEerw. Heer F. Franssen, Kapelaan te Baardwijk. 9. Rondvraag van Schijndel Is het niet mogelijk, dat op eenige wijze worde tege moet gekomen aan een bezwaar, hetwelk in sommige streken vele landbouwers van het toetreden tot eene St. Paulusvereeniging terughoudt. Dit bezwaar is, dat de landbou wers in de koude winternachten, wanneer zij met hunne producten naar de naburige markten gaan, geen koud bier kunnen ge bruiken, en geen andere niet-alcoholiscke dranken kunnen krijgen. Inleider de Heer J. Michels (Schijndel). 10. Motie van de onderafdeeling „Heu vel en Besterd" te Tilburg: De boud van St. Paulusvereenigingen spreekt den wensch uit, dat geen vergunning gevraagd of ge handhaafd wordt in ontspanningslokalen van Katholieke werkliedenvereenigingen en der- gelijken. Inleider de Heer Gianotten (Tilburg.) 11. Motie voorgesteld door het Hoofd bestuur De St.. Paulusvereeniging is ook daar, waar de R. K. Matigheidsbond bestaat niet alleen niet overbodig, maar zelf zeer nuttig om deu heilzaraen invloed van den R. K. Matigheidsbond te bevestigen. Inleider den ZeerEerw. Heer (3. C. Prinsen te 's-Bosch. 12. Rondvraag voorgesteld door Woensel Zou het niet wenschelijk zijn, dat in de afdeelingen der St. Paulusvereeniging, waar zulks nog niet geschiedt, tevens gelegenheid werd gegeven tot onderteekei.en der af schaffers- en geheel-onthoudersbelofte In leider de Heer J. Konings te Woensel. 13. Voorstel der afdeeling Tilburg (onderafd. Heike en II. Hart), dat door het hoofdbestuur een dubbele prijsvraag worde uitgeschreven ter verkrijging van een stel platen en van eene handleiding voor onder wijzers met voorstel van Hoofdbestuur deze zaak te verwijzen naar de Diocesane Commissie tot bestrijding van drankmisbruik door- en in de school. 14. Voorstel Tilburg, (onderafd- „Heuvel en Besterd") Het Hoofdbestuur van den Bond trachte van het Comité voor den Ka tholiekendag te Eindhoven te verkrijgen, dat het drankvraagstuk op dien Katholiekendag alsnog te sprake worde gebracht en, zoo dit onmogelijk is, dat alsdan ten minste dit geschiedde in elke afdeeling, waarin daartoe de gelegenheid wordt geboden. Het Hoofdbestuur. Raad, tot het toevoegen van een verdediger Om een verdediger te krijgen moet men lo. voorzien zijn van een bewijs van onver mogen2o. overleggen een afschrift ter beschikking van de Rijksverzekeringsbank waartegen men in beroep wenscht te komen, of van het geschrift waarbij daartegen in beroep gekomen is. Geen toevoeging geschiedt indien hel bureau niet volkomen van het onvermogen des aanvragers en van de aanvankelijke gegrondheid zijner bezwaren of beweringen overtuigd is. Directeur ge». Pop, Wij vernemen, dal de directeur-generaal der posterijen en telegtaphie, de heer Pop, een der vertegenwoordigers van Nederland op de telegraaf conferentie thans te Londen bijeen, aldaar vrij ernstig ongesteld ie geworden, dientengevolge genoodzaakt was zijn werkzaamheden af te breken en naar den Haag, zijn woonplaats, terug te keeren, alwaar hij thans is aaugekomen, vergezeld van zijn mede gedelegeerde, den hoofdin specteur, deu heer Kruyt, die echter kort daarna weer naar Londen is teruggereisd tot hervatting zijner taak op het congres. De ongcsieldheid die gepaard gaat mei een ontsteking der oogen, is vermoedelijk het gevolg vau dzware eischen die de heer Pop aan zijn werkkracht gesteld heeft tijdens en ook ua de spoorwegstaking. Zijn toestand was heden bevredigend. Nader verneemt men, dat de heer Pop, directeur generaal der posterijen en telegra phie tijdens zijn verblijf te Londen ter gelegei heid der telegraafconfcrentie werd aangetast door eene acute ontsteking van het linkeroog, van zoo hevigen aard, dat hij deo raad van den Engelschen medicus, die hem behandelde, heeft evolgd, om naar Holland terug te keeren, ten einde zich onder behandeling van zijn eigen geneesheer te stelleu. De oogontsteking ging gepaard met de gevolgen van eene hevige aevatte koude. De ongesteldheid was echter niet van ernstige beteekeniszij was hevig, maar blijkt van korten duur te zijn. Het oog, dat sterk was opgezet, is reeds belangrijk geslonken en de heer Pop is zoo goed als teler, zoodat hij zich voorstel', reeds Zaterdagavond naar Londen terug te keeren. De lichting 1902. Met zekerheid verneemt het N. v. d. D., dat het grootste gedeelte der iichtirg 1902 de volgende week met groot verlof zal worden gezonden. Baardwijk, 3 Juni. Zaterdag II. vierde onze Z.Eerw. heer pastoor zijn 40—jarig piiesterjubifé. Hoewel Z.Eerw. had te kennen gegeven, dat hij geen feestelijkheden in de parochie weuschte, ging deze dag niet onop gemerkt voorbij. Vele schoone geschenken, waaronder een prachtig humezale en een paar mooie altaarschellen, werden den jubi laris aangeboden. Dinsdag werd het feest gevierd door de kinderen der Zusterschool. Grooterc en kleinere voordrachten, waarin de geliefde herder hartelijk werd gecomplimen teerd, volgden elkander op. Eene cantate, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den directeur van het koor, den heer L v. Cromvoirt, werd door de kleinen zeer netjes uitgevoerd. Den wensch en de bede dat het Z.Eerw. -ge-;eveu moge zijn ook zijn gouden priesterjubilé tc vieren, in deze dagen zoo vaak herhaald, moge de goede God vervullen en verhooren. Aan de politie is aangifte van het onge luk gedaan. Van een Amsterdamsche familie, die te Harmeien logeerde, geraakte een kind in het waterhet werd door de moeder gevonden en levenloos opgehaald. Te Puttershoek zou de ijzerwerker D. Hoek gaan zwemmen, niettegenstaande hij die kunst niet verstond. Eenigszins onder den invloed van sterken drank sprong hij gekleed in de Oude Maas en verdronk. Te Maastricht is een jongen van II jaren die op een vlot speelde, te water ge raakt en verdronken. Een gelijk lot trof ook een 13—jarige jongen bij het baden. Te Heer heeft een ongeval plaats gehad, dat de heele gemeente in opschudding heeft gebracht. Daar kregen in een café langs den open baren weg twee personen ruzie. Den geheelen dag ^hadden ze het de buurt lastig gemaakt, toeu 's avond de onderlinge twist zoo I*.5 g liep, dat er, van woorden tot daden kom ind, gebruik gemaakt weid van bierflesschen, waarmee men elkaar te lijf ging. Ten laatste maakte een der beruchte vechtersbazen gebruik van een vuurwapen, en joeg daarmee den bekenden B. een kogel in den eek, achter het rechteroor, tengevolge waarvan deze, reeds meer dan half dronken, woedend werd. De wonde is niet doodelijk, zoover ten minste de dokter kon constateeren. De razernij, waarin de gewonde gisteren verkeerde, maakte alle onderzoek van den brigadier, alle goede woorden van den geestelijke en ook iedere nauwlettende behandeling van den dokter volshgen onmogelijk, zoodat zulks uitgesteld is tot heden. Dielstal- N.B. Men denke er aan de geloofsbrie ven der afgevaardigden aan de bestuurstafel af te geven. Bedevaart BricIIe. De bedevaart naar Bridle heeft dit jaar plaats op Maandag 22 Juli a.s. Vertrek des nachts om half vier uit het Zuiderkanaal. De kaarten zijn bij de broedermeesters ver krijgbaar. Maatregelen zijn genomen om bedevaart gangers uit Kaatsheuvel, Loonopzand enz. nog met den laatsten tram te doen ver trekken. Vechtpartij. 2e Pinksterdag heeft 's avonds op de Loonschendij k tusschen Sprangsche hel hamels een vechtpartij plaats gehad waarbij 3 per sonen werden gewond. De politie heeft dit in onderzoek. Uit de Ilofwcreld. Op een der rijtoeren, die II. M. de Ko ningin dagelijks door Baarn's omstreken doet, stapte Zij aan de Eembrug uit en verzocht daar aan vrouw II. deze met haar kind te mogen iotografeereu, wat natuurlijk gaarne werd toegestaan. Na de poseering drukte de Koningin hartelijk de kleine de hand en schonk haar een gift voor den spaarpot. Bureau van Consultatie. Men meldt uit Den Haag Hst Bureau van Consultatie voor de On gevallenwet zal eiken Dinsdagmiddag ver gaderen in het gebouw van den Hoogen Beneden Langstraat, 4 Juni. Hooihandel. Met den hooihandelis eu blijft het sober gaan, desniettemin worden op de verpachtingen weer vrij hooge prijzen besteedt. Over den N. Maasmond besteedde men f 7 Otot 100 voor eenmaal, en f 85 tot 140 voor tweemaal te per HA., vast op tegen den gemiddelden prijs van f 10 tot 14 per 100 pond en dat terwijl voor puik best hooi f 13 tot 14 en voor pers geldt 9 tot 1050 geel dito f 6 tot 7 per 500 KG. met zeer goede vraag. Vlijmen, 5 Juni. De eerste tuinbouwveiling, heden te Vlijmen gehouden, heefi niet aan de verwachting beantwoord wel was de aan voer groot, maar het aauta! kooplieden gering. Voor le soort asperges werd 23 cent per K.G voor bloemkool 13 ceut per stuk, voor aardbeien f 1,15 per K.G., voor kropsla 6 cent per 4 stuks besteed, Men geeft den moed echter niet op in de hoop op beter. Raamsdonksrecr, Het rijwiel, onlangs ten r.adeele van den handelaar S. alhier ver duisterd is te Utrecht in een pandjeshuis teruggevonden. De vermoedelijke dader is te Arvihem aangehouden en achter slot en grendel gezet. De effectendiefstal te Amsterdam Niettegenstaande door de politie onmid dellijk een uitgebreid onderzoek is inge steld naar den dader of de daders van den effectendiefstal, is nog geen spoor gevonden. Waarschijnlijk zullen de effecten moeilijk van de hand te zetten zijn, omdat het certificaten zijn. In stad en land zijn alle effectenhande laren gewaarschuwd door strooibiljetten en advertenties waarin alle nummers zijn ge meld. In het buitenland koopt men in den regel dergelijke certificaten niet. De directie van de Incasso-Bank, die in deze schade lijdt het geval is gebeurd bij de Amsterdamsche Bank zou bekend maken, dat op het ontdekken van de stukken een belooning wordt gesteld. De zwarte zak met de letters E. M. is aan verschillende kantoren en bij enkele kruiers getoond, maar niet herkend. Waar schijnlijk is hij opzettelijk voor deze gele genheid vervaardigd. Ofschoon bij de directie eerst het voor nemen bestond deu oudste van de twee bedienden in dienst te hoaden, is men toch tot ontslag wegens nonchalance overgegaan. De dubbele moord te Berkel Door C. Uitdenbogaard is een z.g. memo rie van suggestie ingediend, houdende bezwaren tegen zijn gevangenhouding en de aangevraagde verwijzing naar de openbare terechtzitteng der rechtbank. Mr. G. Van Slooten Azn- heeft als toege voegd raadsman de memorie opgemaakt. De verdachte ontkent daarin alle schuld aan den diefstal met geweldpleging. Hij heeft alleen gepoogd'uit de opbrengst van de effecten voordeel te trekken. De verwijzing is aangevraagd op grond dat de verdachte met een onbekend gebleven persoon te Berkel bij Ripping diefstal met inbraak heeft gepleegd en daarbij met een hamer of eenig snijdend voorwerp Ripping eu zijn huishoudster heeft doodgeslagen. De maximum—straf op dit feit is 20 jaar Pirmasens Ongeluk. Uit Barneveld schrijft men Door het schrikken van zijn paard voor een automobiel, geraakte Vrijdag een 16- jarig jor.gmensch eerst ouder zijn voertuig en daarna onder de automobiel. Door de automobilisten werd een genees heer ontboden, die, behalve beenbreuk, ook inwendige kneuzing constateerde. De zwaar gewonde is per rijtuig huiswaarts vervoerd. Sedert eenige weken is de werk staking te Pirmasens opgeheven vlugger nog dan het verwacht werd. In den middag van 14 Mei ging het bericht van mond tot mond, en geheel Pir masens ademde verlicht op. Over het verloop der onderhandelingen is 't vol gende mede te deelen De georgani seerde arbeiders besloten Donderdag voormiddag 14 Mei in eene door 2800 arbeiders bezochte vergadering het aanbod der fabrikantenvereeniging aan te nemen en 's Maandags wederom aan 't werk te gaan. Het door de schoen fabrikanten gedane en door de werklieden aangenomen aanbod luidde als volgt lo. Opheffing dér staking bij Paqué en König door de arbeidersorganisatie. 2o. Paqué en König nemen de arbeiders, zoover zij ze niet missen kunnen, terug, en keuze daarvan is hun voorbehouden. 3o. Opheffing der staking zwarte lijst over de arbeiders der firma's Papué en König, van de zijde der fabri kanten. 4o. De fabrikanten verplichten zich de bekwame arbeiders, naargelang

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5