Nummer 47 Donderdag 11 Juni 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bond v, St. Paulusvereenigingen. Al TOON TIELE Uitgever: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheel? rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. die zich Y00r ëfSQF het volgend kwartaal abonneeren, ontvan gen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS. Advkrtentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, Zondag namiddag ten 3 uur had in het lokaal der Zusterscholen alhier, de jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Bond van St. Paulusvereenigingen plaats. Talrijke afdeelingen waren door afge vaardigden vertegenwoordigd en nog talrijke leden waren opgekomen, zoodat de ruime zaal overbezet was De zaal was eenvoudig, doch netjes versierd, busten van Koningin, Paus en Bisschop, toepasselijke spreuken, drapperiën in pauselijke kleuren. De Voorzitter, de heer Leonard van der Steen van 's-Bosch opende de vergadering met den groet //Geloof zij Jesus Christus'' en sprak toen „M. H. Wanneer het U gegaan is als mij, toen ik de oproeping voor de bonds vergadering ontving, dan hebt ook gij vreugde gevoeld, dat wij Paulisten elkander wederom zouden ontmoeten, de vriendschaps banden vroeger aangeknoopt nauwer zouden toe halen en aangenaam nattig samenwerken om noodzakelijke nieuwe besluiten te nemen tot bt strijding van 't drankmisbruik. Ik heet U dan allen hartelijk welkom, en hoop dat de beraadslagingen kalm en nuttig zijn,want, wij drankbestrijders behooren niet tot de koudbloedige», wat dikwijls aanleiding geeft tot eeno eigenaardige discussie; opge wekt is aangenaam, maar daarbij eene ge moedelijke kalmte. We vergaderen thans in Waalwijk, waar ook de drankbestrijding medewerking vraagt. Als voorzitter is het mijne plicht hier cenige verdienstelijke personen te herdenken. Drie leden verloor onze bond, waarover we gerechtvaardigden weemoed kunnen ge voelen. Mr. Baron var. Wijnbergen nam zijn ontslag, wegens zijn vertrek naar Arnhem. Wie zal zijne verdiensten schetsen voor kath.-sociale actie in 't algemeen en drankbestrijding in 't bijzondereen man van hoogen adel, een echten christen-demo craat, den gevierde» redenaar van den Nijmeegschen katholiekendag. Verder verloor het bestuur den nauwgezetter, penningmees ter den heer P. E. Bergmans, die om 't klimmen der jaren en 't toenemen der werkzaamheden zijn ontslag had genomen, om eindelijk te komen tot J. F. Vlekken. Jan Frederik Vlekke is niet meer; dat kostbare leven is afgesneden, ontrukt aan familie, aan zijn volk, aan zijn industrie, aan de kerk en de kath.-actie. Wie onzer voelde geen schok bij het heengaan van dezen grooten man, dezen man van veel zijdige beteekenis, vooral op 't gebied van drankbestrijding. Hij heeft ons een goed voorbeeld gegevenwij moeten het vaan opnemen en opbeuren, het vaandel dat aan de verstijfde hand is ontvallen. Wij moeten ons doordringen van zijn geest en het door hem begonnen werk voortzetten. Het geslacht der Vlekke's mag niet uitsterven. (Bravo's) Alvorens tot de agenda over te gaan geef ik volgens besluit der bestuursverga dering het woord aan pastoor Prinsen, tot het uitspreken onzer afkeuring over 't drankmisbruik bij de laatste stemming; daar dit alleen protest is, wordt hierover geen debat toegelaten. Het protest door pastoor Prinsen voorge lezen behelst het volgende Zooals aan allen bekend, is, doet de St. Paulusvereeniging niet aan politiek. En namens het Bondsbestuur verklaart spr., dat het zich geen partij stelt voor een der caudidaten, maar wel wil spr. constateeren, dat de Bond van St. Paulusvereenigingen het ten zeerste betreurt, dat het drankge bruik weer zulk een groote rol heeft ge speeld bij deze stemming en den Bond spreekt de hoop uit, dat bij de herstemming noch door candidate», noch door iemand an jers voor een stem drank zal gegeven worden, anders behouden wij ons voor een nog krachtiger protest uit te spreken. O ider applaus wordt besloten dit te laten drukken en in geheel 't district te versprei den. Sedert de ontslagname van den penning meester, heeft de voorzitter deze betrekking waargenomen en brengt 't volgend verslag der kas uit Ontvangsten in zijn geheel Uitgaven f 1409.05 - 637.90 Batig saldo - 771.15 (Bravo's) De heeren zullen mecnen dat de kas in goeden doen is, slecht is 't niet, maar het 2e halfjaar van het St. Paulusblad moet nog betaald worden en dan zal er niet veel meer overschieten. Ik moet erover klagen dat de 5% die de afdeelingen aan hoofd bestuur moeten afdragen, zoo slecht inko men. Men zal zeggen ze zijn niet noodig, maar men moet zich aan de voorschriften houden, en er is ook altijd geen batig saldo en men moet geld hebben voor bui tengewone zaken, nu o.a. de strooibiljetten. De WelEerw. heer A. Mutsaers leest de namen der tegenwoordige afdeelingen af en wel Vught, Vechel, Best, Helmond, Waal wijk, Oorschot, Gestel, Gastel, 's-Bosch, Woensel, Kaatsheuvel, Kerkdriel, Strijp, Geldrop, Baardwijk, Eindhoven, Raamsdonks- veer, Tilburg en Oisterwijk, waarna het jaarverslag wordt uitgebracht. Er is bijgekomen eene nieuwe afdeéling Oisterwijk, met 200 leden de bond telt 30 afdeelingen met 6994 leden. Verleden jaar 6813; thans 200 leden eener nieuwe afdeeling, dus de andere afdeelingen zijn een weinig teruggegaan een sterke toename van 't aantal afschaffers onder de Paulisten valt te constateeren nl. van 284 tot 842. Bij 12 der afdeelingen heeft men afschaffers, bij 9 geheel-onthouders. Tilburg telt eene centrale vereenigiug met 4 onder-afdeelin- gen, samen 1100 leden, nu wensch ik gaar ne uitgemaakt te zien, de verhouding tot den Bond, is dat eene afdeeling, of 5 afdeelingen, dat doet bij do stemming na tuurlijk heel veel af. Dan herdenkt de secretaris de zware verliezen die de bond heeft geleden, door de ontslagname van mr.' Baron van Wijn bergen en P. F. Bergmans en 't afsterven van J. F. Vlekke, aan wiens nagedachte nis hij in schoone taal een warm woord van hulde en dank brengt. Aa» den WelEerw. heer Bressers, vroeger kapelaan te Best, thans te Nijmegen, die op eerstgenoemde plaats de beste afdeeling wist te stichten, nl. van de 800 mannen, 500 lid, brengt hij een bijzonder woord van hulde. Spreker gaat dan na, welke de oorzaken zouden kunnen zijn van de vermindering van 't ledental, de trage belangstelling die er blijkens de verslagen heerscht; een spreekt van geen warme belangstelling, andere van weinig succes, de belangstelling verminderd enz. enz. We hebben wel verkregen dat de publieke opinie beter is geworden, ons streven wordt gewaardeerd, en daarbij hebben we misschien wat stil gaan zitten en dan moeten de ge goeden meer 't voorbeeld geven, menmoit niet alleen met geld steunen, maar mee werken dat is veel beter. Dan wordt een en ander uit de verslagen der afdeelingen voorgelezen welke, middelen tot drankbe strijding hier en daar worden aangewend b.v. door met de herbergiers te spreken aanneming voor den matigheids bond met plechtigheid te doen geschieden; goed bier verschaffen de lotelingeu bezoeken enz. Na nog een woord van opwekking, sluit de secretaris het uitnemend verslag met hel oud Holl. versje Lui, lekker en veel meugen Zijn drie dingen die niet deugen (Bravo's). De voorzitter brengt hem een woord van dank. De ZeerEerw. Zeergel. heer Pastoor Dr. van Zinnicq Bergmaan, brengt een woord van lof aan den secretaris voor zijn verslag dat ook de verdienste had kort te zijn. Hij komt terug op het voorstel van den secretaris omtrent de afdeelingen in Tilburg en zegt dat dit reeds is uitgemaakt. De centraal afd. Tilburg heeft 4 onderafdeelingen die te samen ééne afdeeling vormen en maar voor ééne stemmen, anders zou Tilburg en andere groote plaatsen domineeren en dat mag niet. Gesplitste afdeelingen vormen slechts een geheel, Aangenomen. Er zijn alzoo 27 en geen 30 afdeelingen De WelEerw. heer Simonis brengt verslag uit van het St. Paulusblad en de Kermis courant ,/de //volksvriend". Het abonnementtal is toegenomen met 550 ex met eene maaudelijksche oplage dus van 7050 exemplaren. De vermoedelijke uitgaven 1006.98 inkomsten 1161.S61/a Vermoedelijk batig saldo St. Paulusblad 161.321/3 Er werden proeven genomen met een kermisblad „de Volksvriend" verspreid wer den 20.000 ex. Uitg. 130 92. Ink. 137.82 Batig salo van f 6.90 deze zaken gaven redenen tot te vredenheidook zijn er minder aangename feiten te constateeren de eerste is te wijten aan de spoorwegstaking daardoor heeft de WelEerw. heer Mutsaers ontslag genomen als hoofd-redacteur. Hij was de man, de eerste redacteur, die een richting aan het blad moest geve» en dat is moeilijk en hem uitstekend gelukt, daar voor hem een woord van hulde en dank. Dan herdenkt hij den heer Vlekkeden bekwamen woord- maar vooral geduchten penvoerder, hij dankt verder lie aan het blad meewerkten. Den secretarissen der afd. drukt spr. op 'l hart steeds tijdig beknopte verslagen van vergaderingen enz. in te zenden, en hoopt dat de namen van hen die aan 't hoofd van 't blad als medewerkers fungeeren, ook eens onder artikelen komen te staan dan dringt Z.Eerw. aan op goede verspreiding en stelt voor ook de „Volksvriend" dit jaar weder om uit te geven, bij de lotingen, met Nieuw jaar biljetten te verspreiden en om artikelen over den Matigheidsbond in boekvorm uit te geven. De voorzitter brengt hem dank voor }t verslag maar vooral voor de w^ze waarop hij de hoofdredactie van kapelaan Mutsaers overnam. De afd. Roozendaal klaagt over 't ver schrikkelijk misbruik ter gelegenheid der lste H. Communie, zou daaraan niet veel gedaan kunnen worden door circulaires te verspreiden. Helmond heeft dat gedaan met platen en zulks werkte goed. Helmoud zal er een opzenden. Op tijdige verspreiding van de kermis-courant wordt aangedrongen. Notaris Sassen zegt dat in Helmond 187 brieven naar lotelingeu zijn geschreven, dat heeft ui'stekend gewerkt, zoo'n persoonlijke brief, dat heeft veel meer succes en gezame- lijk gedaan is 't niet veel werk. Gestel zou gaarne strooibiljetten bij de gemeenteraadsverkiezing, en daarna wordt besloten, tot uitgave kermiscourant en ver schillende strooibiljetten, die men slechts aan 't hoofdbestuur behoeft aan te vragen. De ZeerEerw. heer Prinsen brengt ver slag uit over de spaarkassen. Hij zal een beknopt 'verslag geven in de hoop dat dit de afdeelingen zal aanmoedigen hiervan veel werk te geven en wat trouwer de gestelde vragen te beantwoorden. Inlage f 46706 terugbetaald f4700 Er waren 2628 houders van boekjes znlke cijfers toonen dus een aanvankelijk succes, in den korten tijd van het bestaan. De inlagen geschieden hoofdzakelijk door uitgiften van spaarzegels, die er op 't oogen- blik 200.000 zijn verzonden, ter waarde van f 10.000. De deelnemers vindt men vooral onder de arbeidende klasse en de kinderen de zegels in scholen verkrijgbaar stellen is zeer aan te bevelen. Uit de antwoorden der afd. kan ik opmaken dat door de spaar kassen, de snoeplust en bedeeling verminderen de contante betaling en de belangstelling in de St, Paulusvereeniging en de matig heid bevorderd worden wat voldoende voor de oprichting van dergelijke kassen- pleit. De voorzitter., dankt pastoor Prinsen. Vaststelling van tijd en plaats der vol gende vergadering. De heer notaris Sassen Helmond zegt zeker zijn wij te vrede» over de ontvangst ons in Waalwijk bereid en offers moet men voor de goede zaak overhebben maar wij zijn om negen uur vanmorgen vertrokken en kunnen zonder ongelukken vannacht om halfdrie thuis zijn en daar staan wij altijd aan bloot als we nu hier dan daar vergaderen Wij wenschen een vaste plaats en dag te be palen, geen Zondag, dan begon dat te behooren tot de vaste orde der dingen dan stond zulks vast. Ik zou b.v. Boxtel nemen en dan den 1 en Maandag in Juni. Ook is zuiks ter bevordering der Zondagsrust en dat mogen kath. ver. wel doen. Óp een werk dag kunnen we des morgens om 10 uur beginnen en heel wat afwerken. De onder geschikten zullen wel een dag vrij kunnen krijgen, hij voor zich wil det gaarne doen. De Voorziter zegt dat men om practische redenen weer op Zondag vergaderde, op werkdag zou er minder volk komen. Eindhoven en Gestel steunen het voorstel Helmond. Ook Waalwijk doet dit maar zou liever den Bosch zien aangewezen Kapelaan Moussault uit Tilburg zou willen vergaderen in de grootste plaatsen, welxe aan de groote lijn liggen en een goede correspon dentie hebben. In Tilburg zijn 1100 Paulisten en daar voor was het goed dat ook daar de vergade ring eens gehouden werd. Dat gee t opwek- kiug. Kapelaan Mutsaers stelt voor dan beurte lings te vergaderen in Eindhoven, iilburgof den Bosch. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer Eras uit Tilburg vreest, dat men de werklieden op een werkdag geen verlof za geven. De heer Sassen uit Helmond zegt dat men op een werkdag zeer vroeg kan begin nen. Dat enkele werklieden niet kunnen komen, daaraan kan men niets doen, het zijn de overheden immers, die hier hunne besluiten nemen. Pastoor Bergmaan uit Tilburg steunt het voorstel Helmond. Een R. K. vereenigiug moet het voorbeeld geven en niet door het verplichten tot reizen veel personen noodza ken tot meer werk. Bovendieu mogen wij den katholieken eeredienst niet wegcijferen. En die lijdt onder dat vergaderen op Zondag Pastoor Prinsen steunt ook het voorstel Sobriëtas heeft in deze reeds het voorbeeld gegeven. Zij vergadert 23 Juui te Nijmegen Hij doet bij deze een beroep op alle Pau- usvereenigingen om zich aan te sluiten bij deze nationale 11. K. Drankbestrijdersorga- nisatie. Er werd nog heel wat gepraat over den meest geschikten dag, de een meende op vastenavond, een ander met kermis, derden hadden daartegen bezwaar, met het oog op de godsdienstoefeningen enz. Besloten is ten slotte dat men het vol gend jaar op een werkdag zal vergaderen terwijl men aan het Hoofdbestuur overliet den meest geschikten dag uit te kiezen. De heer v. Wel uit Helmond stelt voor om nu eerst af te handelen de punten 9 10 en 11 der agenda, die het vorig jaar onafgedaan zijn gebleven. Vervolgens kan kapelaan Franssen aan het woord komen. Aldus wordt besloten. Rondvraag van Schijndel. Is het niet mogelijk dat op eenige wijze worde tegemoet gekomen aan een bezwaar, hetwelk in sommige strekeu vele landbou wers van het toetreden tot eene St. Pau lusvereeniging terughoudt. Dit bezwaar is, dat de landbouwers in de koude winter nachten, wanneer zij met hunne producten naar de naburige markten gaan, geen koud bi.-r kunnen gebruiken en geen andere niet- alcoholische dranken kunnen kiijgen. Inleider de heer J. Michels (Schijndel.) Spr. schetst het leven van bovengenoem de menschen, hoe zij ;s nachts koud en ver kleumd op de pleisterplaats aankomen, warme drank is niet te krijgen; koud bier kunnen zij niet gebruiken; wie zal het die menschen kwalijk nemen dat zij hun toevlucht nemen tot den borrel? De toestand is heel erg, verzekert spr. De herbergiers zullen niet gemakkelijk over te halen zijn warme dran ken verkrijgbaar te stellen, want het grij pen naar de karaf is veel gemakkelijker dan het warm houden van koffie, daarom zou spr. wenschen dat de Bond pogingen in het werk stelde, dat eenige der herbergiers op de doorgangsplratsen en op plaatsen van aankomst 's nachts warme koffie of warme melk verkrijgbaar stelden. Te Oisterwijk gebeurt dit reeds in een herberg en daar van wordt zeer veel gebruik gemaakt. Spr. verzekert, dat, als men in die richting werkzaam is, men tal van nieuwe leden der St. Paulusvereeniging zal krijgen, die het anders nooit zullen worden. Gestel noemt een heel lijstje van plaatsen, waar wel warme dranken zijn te krijgen. Ten slotte wordt op voorstel des voorzit ters besloten ceu circulaire te richten tot de herbergiers, nadat eerst de afdeelingen van elke plaats van advies hebben gediend. Motie van de onderafdeeling „Heuvel en Besterd" te Tilburg. De bond van St. Paulusvereenigingen spreekt den wensch uit, dat geen vergun ning gevraagd of gehandhaafd wordt in ont spanningslokalen van Katholieke AVerklie— denvereenigingen en dergelijke». Inleiderde heer Gianotten (Tilburg). De inleider wenscht en kan deze motie niet verdedigen, nu Tilburg voortaan een aldee- ling is geworden. Het Centraal bestuur is tegen deze motie, dus kan de onderafdeeling haar nu niet meer verdedigen, nu zij geen afzonderlijke vereenigiug meer is. De voorzitter constateert dat deze motie dus is ingetrokken. De heer v. Wel uit Helmond zou gaarne zien dat op dit belangrijk punt een decisie werd genomen kan het Bondsbestuur haar niet overnemen Pastoor Bergman» vraagt-eenige inlich tingen omtrent het op de agenda-stellen dezer motie, llij meent dat in elk geval zulks geschied is zonder voorkeunis van de betrokkenen. Bovendien is dit niet de mo tie, die door het Centraal Bestuur was inge diend tegen een motie zijner onderatdeeling. Hel zou hem zeer spijten als deze motie werd aangenomen. Om des viedeswille verzoekt spr. haar in te trekken, anders zullen onver kwikkelijke debatten volgen. De Voorzitter beantwoordt de opmerkin gen van pastoor Bergman» een en ander blijkt op een misverstand te berusten, hij stelt dus voor ze in te trekken, tevens ver wijzend naar de conclusie op den vorigen Katholiekendag genomen, waar al geregeld is indien zin. Aldus wordt besloten, echter onder luid protest van Gestel, die het intrekken kinder- ach tig vindt. Motie voorgesteld door het Hoofdbestuur De St. Paulusvereeniging is ook daar, waar de R. K. Matigheidsbond bestaat niet alleen niet overbodig, zelfs zeer nuttig om den heilzame» invioed van den R. K. Matig heidsbond te bevestigen. Inleiderde ZeerEerw. heer C. C Prinsen te Bosch. Spr. stelt op den voorgrond dat Matig heidsbond allerheilzaamst werk,t verre boven lof verheven. Men werkt daardoor n.l. in op het kind. Eu wie het kind heeft, heeft de toekomst, onze hoop toch is gevestigd op een toekomstig matig geslacht. Maar de Matigheidsbond is in zekere mate een broederschap en spr. vreest, dat het hiermede zal gaan als met zoovele andere broeder schappen, men weet later ze4 niet meer dat men ingeschreven is, veel minder nog zijne verplichtingen. Zoolang het kind op school en in de leering is, dan werkt de Matigheidsbond uitstekend. Eiken dag Stijgt het „Wees gegroet uit dien kindermond omhoog. Maar voor de volwassenen is noodig de aanmoediging in de St. Paulus-vereeniging. En dan spoort spr. vooral 'ie leeken aan om te strijden; niet alleen priesters maar ook leeken moeten spreken in de Paulus vereeniging. Naast den Matigheidsbond behoort le staan de St. Paulus-vereeniging. De Matigheidsbond alleen is niet genoeg, zooals sommigen raeenen. Trouwens bij de oprichting zeide Mgr. zelf: „Wij wenschen meer te doen waar- -.SbMBSSmL se; WulvQksckt «n Langstraatsclie Cemant, 6 'ir u

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1