No. 50. Zondag 21 Juni 1903. 26 Jaargang. 3 Tweede Blad. LANDBOUW. Servië. BuiTENLANDr Buitschland. Bekendmaking. Plantsoen. I Wegens den inval len- den feestdag van St. Jan zal het volgend nummer DINSDAGAVOND verschijnen. De Burgemeester van Waalwijk brengt een iedei in herinnering dat het beschadigen o/ vernielen van een anders eigendom door de Wet is strajbaar gesteld en waar schuwt ten zeerste tegen bescha diging of vernieling van het plant soen bij het station, waarop streng zal worden gelet. Eenieder die eenige vernieling of baldadigheid ziel wordt beleefdelijk verzocht daarvan hetzij bij gemeente, hetzij Rijkspolitie onmiddelijk aangifte te doen. Waalwijk 10 Juni 1903. De Burgemeester, K. DE VAN DEBk SCHUEREN. Landbouwtentoonstelling. I De Echo van het Zuiden INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Juni 1903 aan L. Mombers aldaar en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot uitbreiding zijner leerlooierij staande te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B. no 2216 Waalwijk 5 Juni 1903. De Burgemeester. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT, Door de harmonie l'Espérance van Waal wijk zal op hare zaal, Zondag 21 Juui des middags ten 12 uur worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. III. Verkiezing voor dcu Gemeeutcraad. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt hiermede ter openbare kenni9, dat op Dinsdag den 30 Juni aanstaande, zal plaats hebben de vei kiezing van vier leden voor gemeenteraad, dut op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddagsjvier uren,,bij den Burgemeester dezer gemeente kunnen worden ingeleverd Opgaven van candidateu, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, dc voorletters en de woonplaats van den car.di- daat of de canditaten en onderteekend zijn door ten minste 12 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering deze opgavep moet geschieden persoonlijk door één of meer personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie deze Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 22n Juni 1903 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand tekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handtee- kenir.gen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voer die verkiezing ter inle vering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Waalwijk, den 18 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, IC. DE VAN DER SCHUEllEN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Overwegende, dat op 30 Juni 1903 de verkiezing ■/al plaats hebben van 4 leden voor den gemeen teraad wegens periodieke aftreding; Gelet op art. '15 der Gemeentewet; Maken bekend dat de stemming en herstemming, zoo noodig, zullen plaats hebben, respectievelijk op Woensda gen 8 en 15 Juli aanstaande. Waalwijk, 18 Juni 1903. Burgemeester ou Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Concert (bij gunstig weder) te geven door de Harmonie „l'Espérance" van Waalwijk op Zondag 21 Juni, in den tuin bij den heer Chr. Appels. Aanvang 61/» uur precies. (Zie programma's.) De verkiezingsstrijd is weder geëindigd. We willen er hier niet veel van zeggen. Laat ons echter hopen, dat het Kiesrecht is kiesplicht" ver genoeg tot alle standen zal doordringen, dat in 't vervolg iedereen uit eigen beweging naar het stembureau gaat. Eene belangrijke vraag echter is nu hebben we een sluisman Wij gelooven van ja. Immers, wanneer we het chronologisch overzicht van de gebeurtenissen in de laatste 25 jaar in dit blad steeds gevolgd hebben, zullen we hebben opgemerkt, dat de heer Timmermans èn als president der Kamer van Koophandel èn als particulier steeds geijverd heeft voor alles, wat in 't belang onzer gemeente was. En, wanneer we speciaal letten op de sluiskwestie, dan zullen we het niet te gewaagd vinden te veronder stellen, dat, als allen in der tijd zooveel belangstelling voor deze zaak getoond had den als de heer Timmermans, dat we ons reeds lang in 't bezit van eene schutsluis zouden verheugen. Kan onze nieuwe afge vaardigde ter Provinciale Staten, Waalwijk nu alleen Waalwijk eene schutssluis bezor gen. Neen. Het verlangen hiernaar moet uitgaan van 't volk j het moet vasten vorm aannemen in den gemeenteraad en een steun vinden zoowel ill de Kamers der Staten- Generaal als in de vergadering der Provin ciale Staten. Daarom zullen allen, die be lang stellen in Waalwijks groei en bloei, te zorgen hebben, dat ook in onzen gemeen teraad en in de Kamers mannen ko men, die met hart en ziel onze scheepvaart zijn toegedaan. Ook de nog altijd op te richten vereeni- ging „Waalwijks Belang" zal vooraan op op haar programma hebben te zetten eene schutssluis voor Waalwijk. Zoo met een drachtig streven en werken zal liet schoone en gewichtige doel bereikt worden. Laat ons eraan denken, het beteekent werk voor vele handen, brood voor tal van monden. Wanneer sommige onzer lezers het ver velend vinden, dat we gedurig op dit thema terugkomen, dat ze dan in overweging nemen, dat het ook voor ons niet pleizierig is steeds op dezelfde zaak te moeten wijzen. Maar de aanhouder wint. Men zal het ons om deze reden ook wel vergeven, dat we nog even de aandacht vestigen op nog altijd op te richten bad- en zweminrichtingen. We vreezen namelijk, dat het minder mooie weder der laatste dagen alle gedachten aan gevaar verbannen heelt voor de jongelui die bij warm weer met of zonder verlof gaan zwemmen. Men denke er echter aan, dat ook tegelijkertijd de voorzichtigheid bij onze jongens afneemt en zij zich bij de volgende gelegenheid weder met dezelfde roekeloosheid te water begeven als voor het treurig ongeluk. Ouders, waakt voor het leven van uwe kinderen. Schutssluis, zweminrichting. Verder had ik nog op m'n briefje staan muziekkiosk. Er is de laatste jaren reeds verschillende malen over eene muziekkiosk gesproken en geschreven, maar ze is nog nergens te zien. Nu meen ik eene zeer eenvoudige ma nier gevonden te hebben, om zoo'n lang begeerde kiosk te krijgen. Ons werkzaam en doortastend tentoonstellingscomité, dat letterlijk voor alles zorgt, bouwt natuurlijk op zijn terrein ook een muziekkiosk. En wat is er nu eenvoudiger als dat de ge meente ua afloop der tentoonstelling deze kiosk overnaemt. Wanneer het tentoon stellingscomité hierop kon rekenen, dan zou het den bouw der kiosk er ook wel naar in richten. Op deze wijze deed de gemeente raad een dubbel goed werk Zij gaf het volk een kiosk en verleende tevens aan de tentoonstelling een zeer gewenschten steun. Wanneer bij de a.s. verkiezingen nieuwe leden zitting zullen nemen in den raad, dan wenschen wij ze van hetzelfde slag als de flinke, doortastende, werkzame mannen van de tentoonstelling. Deze toch hebben be wezen dat er zooveel tot stand kan gebracht worden, wanneer er slechts een vasten en ernstigen wil is. Daarmee ook zouden al onze grootsche en schoone plannen van uit het rijk der wenschen wel in de werkelijk heid overgaan. We hopen het in Waalwijks belang. H. Compost of straatmest op dc weide. Zooals bekend is wordt in de groote steden het straatvuil verzameld en verwerkt tot een soort compost, dat de eigenschap heeft reeds op verren alstand, alleronsmakelijkst te werken op onze reukorganen, maar daardoor juist voor vele landbouwers een allerverleidelijkst artikel schijnt te zijn, een meststof, te ver kiezen bovon alle audere. Het is noodig, dat met kracht gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van dit straatvuil, dat men althans wete, welke gevaren aan het gebruik ervan verbondeu zijn en dat men tenminste het geven van Compost van straatmest aan de weide totaal nalate. Het is naar aanleiding van een zeer recent geval, dat ik deze waar schuwing doe. Het is nog niet lang geleden gebeurd, dat een lanbouwer-veehouder, die op zijn weide straatmest gebruikt had, van zijn beesten, die hij iu 't voorjaar op de aldus bemeste weide stuurde, de eene koe ua d' andere zag ziek worden en dood gaan. De boer leed een euorme schade. Het onder zoek bracht aan het licht dat de dieren ge storven waren aan loodvergift'ging Waarschijn lijk bevonden zich overblijfselen van verfpoten onder den gebruikten straatmest. Niet voor de eerste maal was 'net, dat er beesten aan vergifting tengevolge van bemesting met dergelijken compostmes stierven. Tal van gevallen zijn bekend dat de veearts de oor zaak van ziektegevalle zocht in het gebruikte straatvuil op de weide. Er bestaat dus gevaar bij het gebruik, van straatvuil op de w e i d e en ik geloof daarenboven, dat ook gevaar voor mensch en dier bij het gebruik op den akker niet buitengesloten is. Het komt mij daarenboven voor, dat er geen enkel mo tief kan aangevoprd worden, dat pleit véor het gebruik van den straatmest. Straatmest is betrekkelijk duur en geeft geen humus. Sedert wij weten, dat de scheikundige mest- raeststoffen in staat zijn absoluut alles te geven wat de grond behoeft, zou het dwaas heid en meer dan dwaasheid zijn straatmpst te koopeu, die duurder is, uiterst gevaarlijk en in het gunstigste geval niet beter werkt, dan scheikundige meststoffen. Van eenige berekening, om te geven, wat de grond noodig heeft, is natuurlijk geen sprike bij straatmest. Er is dunkt mij tegenwoordig niet veel keus voor de weidebemesting. Sedert wij weten, dat kali en de phosphorzuur op de weide onontbeerlijk zijn, de Stassfiirter kalizouten goedkooper zijn dan ooit en de phosphorgzuurhoudende metaalstakken even- miu duur zijn sedert wij weten dat de vlin derbloemige gewasseu stikstof in den bodem -erzamelen, hebben wij slechts één raad te geven Gebruikt bij het aanleggen van wei den, zoo wel als tot onderhoud ervan op hoogere gronden Kaïniet en Thomasslakken. Bij het aanleggen 500 tot 1000 KG van elk en dc volgende jaren 400 tot 800 KG van elk per H.A. Een dergelijke bemesting is goedkooper, geeft betere resultaten en is o n gevaar lijk. Voor eenigen tijd reeds hebben we de bepalingen voor de a.s. groote landbouw tentoonstelling alhier op 25 en 26 Augustus a.s. gedurende de internationale tentoonstelling van Schoen en Leder- industrie en aanver wante artikelen in zijn geheel opgenomen. Later hebben we medegedeeld dat hierin nog belangrijke wijzigingen zijn gekomen en de programma's van inzending zijn thans geheel gereed eu verzonden. Dezelve zijn met inschrijvingsbiljetten te bekomen bij den Edelachtb. Heer J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk en moeten voor 1 Augustus zijn ingezonden Verschillende hoogst belangrijke categoriën van hengsten, stamboekpaarden, en merrien zijn er bijgekomen. De algeineene bepalingen zijn nagenoeg't zelfde gebleven, de verdeeling in klassen en de uit te loven prijzen laten we hier volgen: LIJST der uitgeloofd wordende PRIJZEN. Ie Afdeeling Hengsten. a. Hengsten van warmbloedras geb. 1900 of vroeger. Ie prijs Groote gouden medaille. 2e Gouden medaille. b, Hengsten van koudbloedras geb. 1900 of vroeger. Ie prijs Groote gouden medaille. 2e Gouden medaille. b. Hengsten van warmbloedras geb. 19 1. Ie prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. a. Hengsten van koudbloedras geb in 1901 Ie prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. a. Hengsten van warmbloedras geb. in 1902. Ie prijs: Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. b. Hengsten van koudbloedras geb. in 1902. Ie prijs: Gouden medaille. 2e Verguld silveren medaille. 2e Afdeeling Merriën. a. Warmbloedras. Merriën vau 47 jaar. Ie prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 8e Groote zilveren medaille. Merriën geb. in L990 le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. Mefriën geb. in 1901. Ie Gouden medaille. 2e Vergald zilveren medaille. b. Koudbloedras. Merriën van 47 jaar. le prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 8e a Groote zilveren medaille. Merriën geb in 1900. le Gouden medaille. 2e Vergald zilveren medaille. Merriën geb. in 1901. le prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3de Afdeeling Veulens. Ruins of Merriën geb. in 1902. le prijs Groote verguld zilveren medaille. 2e Groote zilveren medaille. Veulens van 1903. Hengstveulens le prijs: Verguld zilv.med. Merrieveulens le Idem. 4e Afdeeling Ruins. Ruins van 4 tot 6 j?ar. le prijs Gouden medaille. 2e Groote verguld zilv. medaille. 3e Verguld zilveren medaille. Ruins van 2x/j jaar geb. in 1901. le prijs Gouden medaille. 2e Vergald zilveren medaille. Ruins van ll/s jaar get>* i" 1902. le prijs Groote verguld zilv. medaille. 2e Groote zilveren medaille, 5e Afdeeling Stamboekpaarden. De naar de premiën dezer afdeeling din gende paarden moeten toebehooren aan leden der afdeeling „Noord-Brabant" en die onder a en b genoemd, levens ingesch-even zijn in het Nederlandsche Paardenstamboek. De paarden dezer afdeeling zullen ook tevens mededingen naar de premiën onder de le en 2e afd. van dit programma vermeld. De premiën onder ab, c, d en e vermeld, worden door de Vereeniging uitgekeerd in de maand Januari 1904, terwijl van de be kroonde drachtige merriën de drachtigheid genoegzaam moet zijn aangetoond alvorens de uitbetaling der premiën kan volgen. De aauhoudingspremiën worden uitgekeerd iu September 1904, wanneer de bekroonden dan nog als hengst in Noord-Brabant zullen zijn. Gelijktijdige mededinging van hetzelfde paard in de categoriën a en b wordt niet toegelaten. Door de Vereeniging „Het Nederlandsche Paardenstamboek," afdeeling Noord-Brabant worden uitgeloofd voor a. Merriën met haar veulen dektijd 1902. le prijs f 35. 2e f 25. b. Drachtige merriën. le prijs f35. 2e prijs f20. c. Volbloed afstammelingen van stamboek paarden geboren in 1901 (hengsten). le prijs f 25. 2 e f 15. d. Volbloed afstammelingen van stamboek paarden geboren in 1901 (merriën). le prijs f25. 2e u f 15. e. Volbloed afstammeling (hengsten) geboren in 1902. le prijs f20. 2e f 10. 6e Afdeeling Stieren. a. Stieren zonder breede tanden, le prijs Gouden medaille. 2e. Verguld zilveren medaille. b. Stieren met twee breede tanden, le prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 7e Afdeeling Melkkoeien, le prijs Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille 3e Groote zilveren medaille. 4e tt Zilveren medaille. 8e afdeeling Dragende Koeien, le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e Groote zilveren medaille. 4e Zilveren medaille. 9e Afdeeling dragende Vaarzen met niet meer dan vier br. tanden, le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e g Groote zilveren medaille. le met niet meer dan twee br. tanden. Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e Groote zilveren medaille. 10e Afdeeling Vet vee. a. De beste veile koe (geen spoeling vee), le prijs: Verguld zilveren medaille. 2e Groote zilveren medaille. b. De beste vette vaars of schot, de melk tanden nog niet verloren hebbende. le prijs Verguld zilveren medaille. 2e Groote zilveren medaille. c. Het beste vette kalf. le prijs: Een groote zilveren medaille. 2e Een zilveren medaille. 11e Afdeeling Stamboekvee. Om naar de premiën dezer afdeeling te kunnen mededingen, moeten de runderen ingeschreven zijn in het Nederlandsche Rundvee-stamboek en toebehooren aan ie- deu der afdeeling „Noord-Brabant", terwijl zij ook nog onder andere nummers van dit programma, naar de daarbij uitgeloofde prij zen kunnen mededingen. Mits tijdige aanvrage, zal er op de ten toonstelling gelegenheid bestaan, runderen iu het Stamboek te laten opnemen. Door de Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek" worden uitgeloofd voor a. Rijstieren het best voor de voortteeling geschikt. le prijs f 15. 2e - 10. b. Kalfdragende of melkgevende koeien. le prijs f 15. 2e - 10. 12e Afdeeling Wolvee. Rammen alle ras. le Verguld zilveren medaille. 4 Ooijen van één eigenaar. le prijs Verguld zilveren medaille. 4 lammeren van een één eigenaar. Ie prijs Verguld zilveren medaille. 13e Afdeeling Varkeus. De beste Beer alle ras. le prijs: Verguld zilveren medaille. De beste Zeug. le prijs Verguld zilveren medaille. De beste toum biggen, 6 stuks van een eigenaar. le prijs Verguld zilveren medaille. De uitslag van de verkiezingen is thans in alle 396 districten bekend. Het hieronder volgende staatje geeft een beeld van de verhouding tusschen de verschillei.de partijen na de eerste verkiezing verder is daarnaast opgegeven het aantal herslemmingen waaraan elke partij meedoet, en ten slotte ook het aantal van de leden die haar in den oudeu Rijksdag vertegenwoordigden Gekozen Herstem" Vroegere Gekozen mingen> 8terkl6. Conservatieven 31 37 52 Vrije conservatieven 6 16 20 Antisemieten 1 13 12 Centrum 88 35 107 Polen 14 8 14 Nationaal—liberalen 5 65 53 Vrijzinnige vereeniging 0 11 15 Volkspartij 0 24 28 Zuidduitsche 0 8 7 Sociaal democraten 55 121 58 Buod der Laudwirte 113 Welfen 0 8 3 Elzassers 5 2 10 Beiersche Boerenbond 2 5 3 Siöcherianen 12 1 Deen 1 Wilden 4 9 10 De eigenlijke beslissing van de vraag, of de verschuiving naar links een groote afmeting zal aaunemeo, zal ook ditmaal weer bij de herstemmingen op 25 Juui vallen. De sociaal—democraten hebben natuurlijk hoop, het bij de herstemmingen tot de sterkste partij iu den Rijksdag te zullen brengen, hun tegenstanders daarentegen geven hun te verstaan dat zij het niet verder zullen brengen dan tot een goede 80 zetels, dank zij het samengaan van alle ordelievende partijen. Enghartigheid en kleinzieligheid zijn wel niet de hoofdkwaliteiten van diplomaten en politici (men komt met al te gestrenge moreele beginselen in de staatkunde, in den regel niet zoo heel ver en geslepeuheid en handigheid zijn er hooger in aanz ien dan strikte eerlijkheid eD fijngevoeligheid (;doch voorloopig schijnen de groote lui, dc oon- gevende oomes in ods weieldrieel, toch terug te deinzen voor eenige; lei daad,welks gelijkgesteld zou kumen worden met oirecte goedkeuring van het afschuwelijke bedrijf, heden voor een week juist gepleegd in het koninklijk paleis te Belgrado, waaraan Peter Karageorgcwitsch rechtstreeks zijn verheffing tot koning van Servie daukt. 1:11. .1

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5