Chronologisch Overzicht TWEEDE BLAD Zondag 28 Juni 1903. Duitschland. Servië. yan BUITENLAND. BINNENLAND. De Echo r. h. Zuiden." UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel „Oefening en Vermaak/' van Waalwijk en Besoijeu zal op hare zaal Musis Sacrum, Zondag 28 Juni des middags ten 12 uur worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Concert (bij gunstig weder) te geven door de Harmonie „l'Kspérance" van Waalwijk op Zondag 28 Juni, in den tuin bij den heer Chr. Appels. Aanvang 6 uur precies. (Zie programma's.) BESOIJEN. Uitvoering te geven door de harmonie „St. Crispijn" van Waalwijk in den tuin bij den heer C. van Dongen te Besoijen, op Zondag 28 Juni. Aanvang 51/* uur- (Zie programma's.) *t* Gemeenteraadsverkiezing. In de driestar in ons vorig nummer wezen we erop, dat de kiezers bij candidaat- stellingen en stemmingen voor den gemeen teraad het serieus karakter van eene derge lijke zaak toch moesten bewaren, en dat wel om het groote belang voor onze gemeente erin gelegen. Wij hebben dit breedvoerig uitgewerkt en de kiezers op hunne plichten jegens Waalwijk gewezen, om flinke oordeelkun dige mannen af te vaardigen, mannen die hun tijd en deszelfs behoeften kennen en daarmede meeleven, opdat Waalwijk groot worde, waarin het groot kan zijn. Wij wezen toen op de plichten der kie zers, maar nog zijn er andere plichten. En die plichten rusten op die personen, die als 't ware de aangewezen mannen zijn om den raadszetel te bezetten, Waalwijks belangen te bepleiten wanneer de kiezers, overtuigd dat zij de rechte personen op de rechte plaats zijn, hen candidateeren, dan, wij durven bijna zeggen, rust op hen de zedelijke maatschappelijke verplichting, dat mandaat, in 't belang der gemeente te aanvaarden. Wij hopen dat a.s. Dinsdag flinke man nen worden gecandidateerd, die de moeite aan het lidmaatschap verbonden, in 't belang onzer dierbare gemeente, gaarne op hun schouders zullen nemen. Want ook het bedanken bij candidaat- stelling wordt hier eene slechte gewoonte. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. 1 2 Aug. 1890. De Raad benoemt tot leden v-in de Commissie in zake de Maasmond werken en de schutssluis de heeren Quirijns, Timmermans van Turenhout en Verbunt. 16 Aug. De heer J. Quirijns, het oudste lid der in de handelswereld zoo eervol bekende huidenfirma, herdenkt den dag waarop hij voor vijftig jaren in de zaak is opgetreden. Den jubilaris werd door bloedverwanten een prachtig aandenken vereerd. Uithoofde van een sterfgeval in de familie werd het leest enkel in beperkten kring op stille wijze gevierd. 2 Sept. Herkozen tot wethouder de heer Jud. Timmermans Wzu. Besloten werd op advies der schutssluis-coramissie om f325 beschikbaar te stellen voor het doen opmaken van bestek en begrooting der schutssluis. Op voorstel van den heer Mombers wordt bepaald, dat alle pogingen zullen aangewend worden om voor onze gemeente bij de nieuwe dienst regeling op den spoorweg een station le klasse te krijgen. 6 Sept. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier verzendt aan Ged. Staten, aau welk collegie overgelaten was te beslissen op de lijn Zwaluwe- 's— Bosch als locaal ofwel als gewoon spoor zou geexploiteerd worden, een adres om te verkrijgen, dat naast de gewone treinen, de thans bestaande locaaldienst behouden blijve en Waalwijk verheven worden tot een station eerste klasse, waar alle sneltreinen dus ophou den zullen met gelegenheid van te laden en te lossen. 10 Sept. De Kamer verzendt een adres in gelijken zin aan den Minister van W. II. en N. en aan den directeur-generaal der Staatsspoorwegen. Tevens werd in dat adres aangedrongen op eene betere dienstregeling. 17 Sept. Gekozen tot lid van den gemeente raad de heer Jac. Gragtmans met 160 stemmen. De heer F. de Cortie bekwam 96 stemmen. 8 Oct. Benoemd tot leeraar bij de Rijks. normaallessen alhier de heer Spijkerman hoofd der school alhier en de heer W Knoop, hoofd der school te Neder- hemert. 9 Oct. Bevorderd tot docter in de rechten dc heer P. H. Loeft', geboren te Baard wijk, student te Amsterdam. 15 Oct. De geheele spoorweglijn Zwaluwe- 's Bosch wordt in exploitatie gebracht. 27 Oct. Gekozen tot lid van den gemeen teraad te Besoijeu met 56 van 96 gel dig uitgebrachte stemmen de heer J. Broeders. 30 Oct. Gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel alhier de heer A. Ver bunt met 4-8 stemmen. De heer J. v. Riel bekwam 40 steramen. 5 Nov. Bij de ingezetenen onzer gemeente ten zuiden der spoorlijn circuleert ter teekening een adres aan den gemeente raad, waarin zij verzoeken, dat op de begrooting van 1891 een post worde uitgetrokken voor den aanleg van een voetpad van klinkers, ter breedte van één Meter, aan ééne zijde lang» den weg in de stationsstraat, vanaf de spoor lijn tot aan de 2e Zeine. 6 Nov. De voorzitter der Prov. Staten doet in de zitting mededeeling van een bij Gedep. Staten ontvangen brief van den Minister van Waterstaat, waarin deze mededeelt, dat hij bereid is aan de wetgevende macht voor te stellen aan de gemeente Waalwijk uit 's Rijks kas eene bijdrage te verleenen van 40 procent in de kosten van den bouw eener schutssluis, aan de mond der haven aldaar in verband met den Nieuwen Maasmond. Deze mededeeling werd gedaan met het oog op de aanhangige aanvrage om ook uit de provinciale kas eene subsidie in de kosten van dit werk te verleenen. 20 Nov. De Prov. Staten besluiten met 31 tegen 4 stemmen voor den bouw eener schutssluis te Waalwijk toe te kennen eene bijdragen van 30 pCt. in een bedrag van hoogstens f 135000, indien het werk door gemeente Waalwijk wordt uitgevoerd. Wordt het werk door het Rijk uitgevoerd en onderhouden, alsdan 1/3 in de kosten in beide ge vallen onder voorwaarde, dat voor het gebruik der schutsluis nimmer rechten zullen worden geheven. Het waren vooral de heeren Mr. J. Loeff, Dr. van der Steen, Bressers en Mol, die in deze vergadering krachtig voor het verleenen eener bijdrage pleitten. Het lid Mr. van der Biesen was de grootste tegenstander. Deze zag in genoemde sluis slechts een luxe-aitikel en in het verleenen eener bijdrage een gevaarlijk précédent voor de aanvrage om subsidie van vele waterschappen en gemeentebesturen. 22 Nov. Z. M. Koning Willem de Derde overlijdt op het Loo. 27 Nov. De Gemeenteraad, voorzitter bur gemeester van Grotenhuis, besluit een adres van rouwbeklag te zenden aan koningin regentes en aan onze jeugdige koningin Wilhelmina. Het door den burgemeester ontworpen concept adres werd onveranderd goedgekeurd. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken verzendt een adres in gelijken zin. 1 Dec, De Leden van het aartsbroeder schap der H. Familie alhier vieren het zilveren jubelfeest hunner Vereeniging Zij werd opgericht door den ZeerEerw. Heer Pastoor Schrijvers den 29 Nov. 1865 met 278 leden. Van deze smaakten 104 het geluk het feest nog mede te vieren. Zij ontvingen een zilveren herrinuerings medaille terwijl aan den ZeerEerw. Heer Pastoor Rijken, even eens jubilaris, een gecalligrapheerde plaat in prachtige lijst gevat, a'9 aan denken en hulde tevens geboden werd. Het Kerkgebouw was met vlaggen, groen, bloemen en toepasselijke opschrif ten en gedichten prachtig versierd. De hoogmis, het lof en vooral de slui ting van het tridium ets het feest werden met ongemeenen luister gevierd. 4 Dec. Begrafenis van Z. M. Koning Willem den Derden. Van schier alle huizen in onze gemeente was de natio nale vlag dien dag halfstok uitgestoken ten teeken van rouw. In de uit stalkast bij Mej. de Wed J. B. Tim mermans was een zeer smaakvolle rouw- étalage aangebracht, waarin de afbeel ding van den betreurden vorst te mid den van rouwattributen prijkte. Vooral 's avonds bij verlichting, maakte deze rouwversiering een goeden indruk- Da ramen vau het postkantoor waren den geheelen dag gesloten. 6 Dec. Op voorstel van het lid Verbunt besluit de Gemeenteraad met algemeene stemmen een brug te vragen bij de gemeente Drongeleu, terwijl op verlangen van den heer Verbunt aan Burgemeester en Wethouders opgedragen werd be sprekingen te houden met de hoofden van die gemeenten, welke belang hebben bij eene brug te Drongeleu teneinde de zaak zooveel mogelijk te bevorderen. De Raad trekt een pi st uit van f5079 voor den bouw eener onder wijzerswoning, benevens een van f160 en f 328 voor den aankoop van twee perceelen grond benoodigd voor den aanleg eener speelplaats. De heer Verbunt wordt door den Raad aangewezen om zich te belasten met de voorloopige werkzaamheden voor de organisatie der hier het volgende jaar te houden landbouwtentoonstelling. Tot dat einde zal hij in overleg treden met de heeren F. M. Ingen Housz en J. Baijens. Mxa-xatntaafr-wvimr irr Woeosdagavond om halfzeveu heeft de keizer zijn glorieusen intocht gedaan in Kiel of juister in de haven, waarbij alle schepen in vlaggentooi prijkten met de mauschap— pen in parade, terwijl alle schepen drie en- dertig saluutschoten losten en de manschap pen het voorgeschreven hoerageroep aan hieven. Bij 't passeeren van het Ameri— kaansche schip „Kearsage", dat ook de Duitsche vlag voerde, evenals de „Hohen— zollern" de Amerikaansche, donderden den keizer ook al hoera's tegen onder de tonen van het Duitsche volkslied en de keizer stond groetend op de commandobrug der „Hohenzollern", aan boord waarvan dadelijk prins Heinrich en verschillende autoriteiten hun opwachting maakten, terwijl in den avond de keizerin arriveerde met prins Adalbert. BERLIJN, 26 Juni. Tot vanavond 7 uur waren bij de heistemmingen gekozeu 20 conservatieveu, 13 vrije conservatieven 8 anti—semieten, 12 leden van het centrum 44 riationaal-liberalen, 20 leden van de vrijzinnige volkspartij, 6 van de Zuidduitsche volkspartij, 9 van de Vrijzinnige Vereeniging, 25 socialisten, 3 Elzassers, 2 Polen 5 Welfen, 3 leden van den Beierschen boereubond, 9 wilden twee uitkomsten zijn nog niet bekend. Verder moeten morgen nog twee herstemmingen zijn. Wij hebben medegedeeld, dat koning Karei van Roemenie na den koningsmoord te Belgrado bedankt heeft voor het eere— kolonelschap van het zesde regiment infanterie, dat de hoofdrol in de barbaarsche omwen— telieg heeft gespeeld. Verscheiden officieren van genoemd regiment hebben den Koning daarop geantwoord met een telegram, dat in de onbeschaamdste bewoordingen vervat was en waarin de officieren o.a. zeggen, dat de Kcuing niet de aangewezen persoon is om hun daden te beoordeelen, daar hij zelf een troon beklommen heeft na verbreking van een krijgsmanseed. De officieren verklaren ten slotte, dat zij zich met plezier de eei entzeggen dat hun regiment den naam van den koning van Roemenie draagt. Op zijn doorreis van Genéve naar Servie heeft koning Peter van Servië zich niet le beklagen gehad over gebrek aan belangstel ling. Aan alle stations, waar de trein stopte en welke behooren lot plaatsen, waar Servi ërs woDeo, waren deze present op het perron en lieren Zijne Majesteit niet passeeren zonder geestdriftige „Zivio" (leve's) en miutens één toespraak, waarop de koning dan met eenige vriendelijke en hartelijke woorden antwoordde. Dinsdag tegen 10 uur arriveerde de konink lijke trein te Weenen aar. het Westerstation. Op het perron bevond zich een groot pu bliek, grootendeels uit Serviërs bestaande. Zoodra de trein in het gezicht kwam, be gonnen de Serviets hun koning toe te juichen. Daarop volgde de voorstelling van deuSei vischeu g zant te Weenen en toen verliet Zijne Majesteit de coupé, om zich te begeveu naar dc op het perron opgestelde deputaties, één uit Belgrado, één uit de Servische stu denten en één uit de Servische kolonie te Weenen. De burgemeester van Belgrado bood den koning de groeten zijner hoofstad aan, de kouiug bedankte en zoo ging het bij iedere deputatie. Toen de koning weder in de coupé gestegen was en zich aan het venster ver toonde, hieven de aanwezigen het Servische volklied aan en een klein meisje, gekleed als een Servisch boerinnetje en opgeheven in de sterke armen van haar vader, over handigde Peter I een bouquet witte rozen, De koning kuste het kind en vroeg zijn naam Hetwas een kleindochter van den kapitein Alavantitsch, den man die verleden jaar gedood werd bij een poging tot oproerver— wekken ten gur.ste van de dynastie Karage— orgewitsch. Na een oponthoud van een half uur werd de reis voortgezet naar Belgrado. Om 10 nur iu den morgen koudigden gis en tal van hoofdofficieren. Daarna sprak de minister—president Awa— kumowitsch den koning toe. Hij begroette in hem den gr oten Karageorg en wees er op dat de verkiezing des kouings met algemeene. stemmen h t beste bewijs levert van de ge zindheid van het volk, hoopt ging de premier voort dat het nieuwe tijdperk in het nationale Dven den weg van de vrijheid en deu vooruitgang betreden eu dat dit tijdperk, het vo k een gelukkige toekomst zal brengen Welkom, in het midden van uw volk, dat u liefheeft! Welkom hier! Le»e koning Peter Karageorgewitsch De koning an'woordde. Hij begon met uiting te geven aan zijn vreugde, dat het hem vergund was, na 45 jaren den geheilig den bodem van het hem zoo dierbare vader land weder te betreden. Tegelijkertijd kwa men in zijn ziel op de dank, dien hij God verschuldigd is, en het bewustzijn ran de plichten, welke hem wachten. De koning betuigde dan den minister zijn erkentelijkheid voor de plichten die zij tegenover het vader land hebben vervuld, zooals de belangen des lands het hadden geeischt. De proclamatie van Peter I aan zijn volk was alleen belang wekkend om de laatste zinsnede, waarin hij zijn dank betuigt aan het leger voor „de tot dusver aan het vaderland bewezen diensten". Voor wie nog anders denken mocht, beteekent dat zoo duidelijk mogelijk dat ook Peter Karageorgievits meent dat de moorden in den nacht van 10 op 11 Juni een daad zijn geweest die het Servische leger tot grooteu roem en eer strekken. Dal Peter I in zijn hart de samenzweerders dankbaar was voor het aangerichte bloedbad, dat hem den weg uaar den troon ope de, zullen wel velen vermoed hebben. Dat hij de vrijmoe digheid zou hebben tegenover de eenparige verontwaardiging van Europa en Amerika het leger er openlijk voor te prijzen d;cht men minder algemeen en lijkt dan ook hoog spel. Den in-smalenden toon waarop zelfs de Russische vrienden over het Servische leger zich uitlaten, vooral over zijn weerga loos laffe houding in d n Servisch—Bulgaar- schen oorlog zal de nieuwe koning niet tot zwijgen brengeu door het uitvaardigen van een proclamatie, waarin hij koningsmoord en soldatenverraad als hoogste uiting van vaderlandsliefde verheerlijkt. Het is dan ook nu zegt de Petit Bleu in een telegram uit Weenen niet meer de vraag of de moordenaars gestraft zullen worden, maar of zij al dan niet beloond zullen worden met decoraties, promotie e. d. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 2 Juli. WAALWIJK. 27 Juni 1903. Tentoonstelling, Tot ons groot genoegen kunnen wij mede- deelen, dat het comité der tentoonstelling alhier, bij schrijven van Z.Excellentie den minister van W. H. en N. den financieelen steun der regeering ontving, tot een bedrag van f 1000. In antwoord op 't onlang9 aan het comité der tentoonstelling te Groningen gezonden telegram, ontving de commissie alhier het volgende schrijven „Namens het hoofdbestuur onzer tentoon stelling zeg ik u gaarne dank voor uwe depeche bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling ontvangen. Veroorloof mij u wederkeerig veel succes te wenschen. Hoogachtend, GEERT REINDERS, secr. De commissie voor 't concours hyppique op Donderdag 27 Augustus, bestaat uit de heeren Ihillipe Timmermans. Willem Timmermans. Henri van Iersel. Jos Baeting8. Jan Quirijns. Florent Yan Baal. Onder de concerten te geven in de tentoonstellingsweek vermelden we als een puikje, de stafmuziek van 't 3e Regiment Infanterie te Bergenopzoom, kapelmeester Barbe. Het is ons aangenaam te kunnen meedeelen, dat de heer J. Bernard Timmer mans Wz. president der Kamer van Koop handel alhier het eerevoorzitterschap der jury voor de a.s. tentoonstelling heeft aan vaard en de beer H. Witlox-Bressers lid der firma Van Iersel, Witlox Co. stoom- lederfabriek alhier, als algemeen voorzitter zal optreden. In het park zijn thans een prachtige groote vaas en eeuige mooie tuinbeelden aangebracht die de firma Petit, beeldhouwers Tilburg, alle eer aandoen. De machinehal is reeds onder de kap, 't geheel vordert goed. Ingekomeu bijdragen 's-Bosch f 25. Mr. P. H. Loeit' teren de kaunonnen der Servisch; hoofdstad L aan, dat de nieuwe koning op ServischReeds vroeger deelden we mede, dat grondgebied was aangekomen. Kort daarna/^ reed de koninklijke trein het station binnen, terwijl een militair muziekkorps het volkslied speelde. De leden der regeering e>. van den gemeenteraad begroeten de koning deze inspecteerde vervolgens de eerecompagnie uit het 6de reg. infanterie, hetzelfde regiment dat een hoofdrol gespeeld heeft in den moord op koning Alexander en zijn gemalin. Onder degenen, die aan Peter I werden voorgesteld behoordt.» de Russischen gezant Tscharikow, de gezant vau Oostenrijk—Hongnije Dumba de departementen van koloniën en marine hun ledergoed zullen inzenden, deze week ont ving het comité breedvoerig bericht van 't ministerie van oorlog, dat eene collectie van voorwerpen van ledergoed eu schoeisel, overeenkomstig de modellen thans bij het leger in gebruik uit het centraal-magaziju te Amsterdam, en tot het artillerie- materieel behoorend lederwerk, uit de artillerie-inrichting te Delft, ter beschikking van 't comité zullen worden gesteld. vakblad St. Crispijn had liet lumineus idéé deze week bij hare uitgave hij alle exemplaren een plattegrond van de tentoonstelling, het park, den stationsweg enz. te voegen, vervaardigd door den lieer II. Meulkens, alhier. Zeer zeker van groot belang voor hare abonné's en eene goede, reclame voor de tentoonstelling Propaganda club. Woensdagnamiddag ten 5 uur hield de pro pagandaclub eene algeineene vergaderin» op de zaal van den heer J. B. van Dun alhier! Verschillende nieuwe léden werden inet dé gewone plechtigheid aangenomen en na af doening van eenige huishoudelijke zaken hield de lieer Henri van Calker eer zeer interessante leerrijke voordracht, over het drankbeslrij- dings-ondcrwerp. I,i mooie taal en met stevige bewijsgronden en statistieken gesteund was deze lezing voor de leden zeer boeiend en van groot belang. Om deze reden verzocht de ZeerErw. Heer Pastoor den spreker deze ook nogmaals voor de leden der St. Paulusver- eeniging te houden, waaraan zal worden vol daan. Ongeluk. Hedenmorgen, toen de heer M. G. in zijne bottelarij werkzaam was, sprong eens klaps de koolzuur-bus, waardoor hij ernstig werd verwond aan hand en zijde. Voor inwendige kneuzing en eenige breuk bestaat naar wij vernemen geen gevaar. De Murktpomp. De oude pomp op de markt, die sedert 33 jaren er heeft gestaan en ongeveer gedurende denzelfden tijd geen water heeft gegeven zal worden opgeborgen. Zij zal worden vervangen door een drinkfon- tein dat door de waterleiding zal worden ge voed en waar dus steeds voor een ieder ge legenheid zal bestaan frisch en zuiver drink water te krijgen, terwijl aan het voetstuk een bakje is aangebracht voor het laten drinken van honden. Deze fontein wordt geplaatst tegen het huis van deu heer Jos Thijssen. De a.s. Kermis. De a.s. kermis belooft wat het kermisterrein betreft, niet veel, daar zeer vele pachters van vermakelijkheden den Burgemeester hebben doen weten dat zij met het oog op de te ver wachten weinige drukte door dea.s. tentoonstel ling van de toegewezen pnchtplaats afzien. StumboekkeuringcD. en voorloopige keuringen voor de Ten toonstelling te 's-Gravenhage. De keuringen ter opneming van paarden in het Nederlandsche Paardenstamboek, die eerstdaags in onze provincie zullen worden gehouden, zullen begewoond worden gecom mitteerden van wege de Provinciaale Rege- lingscommissie vo.or de paardenfokkerij in Noordbrabaut, ten -^einde advies uit te brengen omtrent paarden, die men zou wenschen in te zenden op de in September a.s. te 's Gravenhage te houden Tentoonstel ling. De eigenaars van paarden, die daarop prijs stellen, hebben alsdan gelegenheid hunne paarden aan het oordeel dier heeren te onderwerpen. Te 's Graven hage komen uitsluitend voor bekroning in aanmerking, paarden die in een erkend Nederlandsch Paardenstamboek zijn ingeschreven. De Stamboekkeuringen worden gehouden als volgt Eindhoven Dinsdag 30 Juni, voorin. 10 uur, op het stationspiein Meeuwen: Zaterdag 4 Juli, voorin. 11 uur, bij Gebrs. de Graaff Osch Vrijdag 10 Juli, voorai. lO'/jUur bij de Bruiju 's Hertogenbosch Vrijdag 10 Juli, nam. I1/, uur, bij J. de Leeuw; Zevenbergen: Maandag 13 Juli, voorin. 11 uur, op de Markt; en Steenbergen Dinsdag 14 Juli, voorin. 9 uur, bij J. van de Riet. II. AI. dc Koningiu. H. M. de Koningin is Vrijdagmorgen te- 10.50 per extratrein van Het Loo vertrok ken naar Oldenburg. H. M. wandelde naar het perron. De arts Pot en de opperstal meester baron Beulinck deden H. M. uit geleide. Er was zeer veel publiek aanwezig. H. M. de Koningin zal, gelijk men weet, in Oldenburg een doopplechtigheid aan het groothertogelijke hof bijwonen. Op bevel van den Keizer zijn 5 officie ren en 59 or.der-officieren en manschappeu van het huzaren-regiment dat te Waiulsbeck in garnizoen ligt en naar Koningin Wil helmina is genoemd, naar Oldenburg gezon den ten einde H. M. tot eerewacht te ver strekken. Reuter seint uit Oldenburg Koningin Wilhelmina en de prins der Ne derlanden zijn Vrijdagmiddag met groot ge volg hier aangekomen, ter bijwoning van den op morgen bepaalden doop van de jongste dochter van het groothertogelijk paar. De stad is feestelijk versierd. De bevolking be reidde de vorstelijke gasten uit Nederland, die tot Maandag denken te blijven, een zeer harte lijke ontvangst. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint De vrouwen van Radja Lbo en van Radje Keumala hebben zich bij het gouvernement aangemeld.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5