Notaris RANT HOOIGRAS. STEMPELS ANTOON TIELEN. Gedistilleerd D .C. Nouwens, Hollandsche Noord-Hollandsehe (MELIS Ei KILST. en l EKENDMAKING. Advertentién. van, van De Burgemeester van Tilburg Firma Th, A, vanWijck, Waalwijk. Tapijten en Karpetten MEUBELEN A b d ij 1 i k e ur Geacurreereade Prijzen- Van Gool-van der Schoot, Kruidenierswaren, Comestibles, Droge rijen, Chemicaliën en Verfwaren. CONCURREEBENDE PRIJZEN Koperslager, Leodgieter, QUO VADIS? Gas-, Water- en Electrisctie Leveling en plaatsing buiten de stad, Brandwaarborg- Maatschappijen 1816. Verzekerde kapitalen f60.000.000 an WIJNHANDEL. van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen. 12 verschillende gezichten Zwart 4 cent. Gekleurd 5 cent. publiek verkoopen ZeilenLinoleumTFas-, Zeil- en Leerdoelen. SpiegelsStoelijsten en Schilderijen «SSS Markt, W aalwijk. Ververstraat 353 's Bosch. Geleidingen. Gaskronen, Baden, Bad- kachels, Closets Fonteinen enz. enz. spoedig en zonder ver hooging van prijs. gevestigd te Oudkarspel Waalwijk. PRIJS Wederverkoopers genieten rabat. ANIOON TIELEN. naam hij als Paus wil dragen. De oppercereinouiemeester maakt van dit alles een schri'telijk verslag dat, voorgelezen zijnde, door den secretaris van liet H. College en door twee ceremoniemeesters als getuigen onderteekend wordt. Daarna leidt de eerste kardinaal-diaken den nieuwgekozene naar het altaar, waar hij een kort gebed verricht. Dan wordt hij in de sacristij ra et het Pauselijk gewaad bekleed. Zoo keert de nieuwe Paus voor het altaar terug, neemt plaats op een draag stoel en ontvangt de eerste hulde der Kardinalen, bestaande uit den handkus en eene tweevoudige omhelzing. Hierop steekt' de Kardinaal-Camerlengo den Paus een nieuwen ring aan den vinger. De H. Vader overhandigt dien aanstonds aan den oppe'ceremoniemeester om er den nieuwen naam in te doen snijden. Dan wordt de nieuwe keus openlijk aangekondigd. liertoe begeeft zich de eerste Kardinaal- diaken voorgegaan door het pauselijk kruis op het balcon boven liet portaal van het paleis en roept met luider stemme 1 Ik verkondig u eene groote vreugde Wij hebben eeusn' Paus in den persoon van Zijne Eminentie Mgr. X. X. die den naam van X heeft aangenomen Daarop dondert 't geschut van den En- gelenburgt, de klokken beginnen te luiden, terwijl de Zwitsersche wacht van op hare wachtposten vreugdeschoten lost. Middelerwijl begeeft de nieuwe Paus zich in eene cel van het Conclaaf en wacht daar tot de voorloopige toebereidselen voor eene tweede openbare huldiging gereed zijn. Heeft de kiezii.g in het Quirinaal plaats gehad, dan rijdt de H. Vader, door drie Kardinalen vergezeld, naar het Vatikaan en treedt met den mijter op het hoofd, de Sixtijnsche kapel binnen, waar hij de kar dinalen tot den voet- en handkus toelaat. Dit is de tweede hulde. Daarna wordt de nieuwe Paus processies- gewijs, met groote plechtigheid, op een draagstoel, omringd van edele gardes, langs den Constantijnschen trap, naar de Sint- Pieterskerk gedragen, waar hij zittend, van op den bovensten trap van het hoogaltaar, nogm lals de Kardinalen tot den voetkus toelaat, onder het zingen van den lofzang Te Deum. Dit is de derde publieke huldiging. Dit gedaan zijnde, geeft Z. II. op de trappen des altaars staande, den pauselijken zegen aan het volk. Uicoriijke vai-schijnselen, aan de plant waar te nemen, tengevolge vau het kaligebrek in de bodem. De 63ste aflevering der werken van de Dpvfsche Laiulioirtschaitsgesellschaft bevat de beschrijving van een reeks proeven, uitgevoerd om de werking van de Kali vast te stellen door Prof. Dr. H. "Wiltarth. Deze proeven zijn een voortzetting van de proéven van Hellriegel. Uit de proeven blijkt o. a. de zeer eigen aardige werking der Kali op de kleur en den vorm der bladereu. Zoodra Kali maar even onder de normale hoeveelheid daalt, traden bij alle onderzochte planten, het meest bij bladplanten, minder bij grassen, zeer karakteristieke verschijnselen aan de bladeren op, die veel overeenkomst hebben met de beschadigingen, veroorzaakt door bladluizen of andere insecten. Het is dan ook best mogelijk, dat gevolgen van Kali gebrek wel eens toegeschreven zijn aan bovengenoemde bladluizen c. s. Wanneer we de verschillende planten vergelijken, die gebrek aan Kali hebben, dan komen zij hierin met elkander overeen, dat het geheele blad 'begint met een geel-bruine kleur te krijgen en dat daarna tusschen de bladner- vcn intensief geel-bruin gekleurde vlekkeu of strepen optreden. Daarna gaan zij, al naar de soort der plant, in witachtige vlekken over. De bladstelen en ook de iniddenm rvcn blijven donkergroen gekleurd. Tot die planten, welke het gebrek aan K»li zeer mooi doen zien, behoort de tabak, waarvan de groote bladeren dicht met witte vlekken bezaaid zijn. Ook de boekweit vertoont het Kaligebrck op zeer eigenaardige wijzeop de bladeren van deze plant ver toon en zich vaak sy metrisch groote witach tige plekken. Eindelijk laat ook de aardappel op duidelijke wijze het Kaligebrek zien. Dij de- granen vertoont zich het gebrek minder duidelijk. Kenteekenend voor het K digebrek is bij alle planten de eigenaardige kromming der bladeren. Op te merken valt nog, dat de vlekken steeds in het bladmoes optred -n en klaarblijkelijk aan een ziekelij- keu toestand van de bladgrocnlioudende cellen moet worden toegéschreven. Waar schijnlijk hangt dit verschijnsel samen met de gebrekkige zetmeelvorming, tengevolge van Kalihonger. Ook de grootte van sommige planten- deelen hangt ten nauwste samen met het Kaligehalte in den bodem. Die plantendee- len, waarin bet zetmeel wordt afgezet, zooals 1:nollen en wortels (bieten, aardap pelen, enzblijven bij Kalige'brek kleiner. Dij Kaligebrek in een aardappelland za men vaak veel kleine aardappels en weinig groote hebben. Zoowel door bovtnigenoeinde proeven als door proefvelden heeft men dit verschijnsel kunnen waarnemen. De uitkomsten van de proeven van ür li. Wilfarth zijn voorden landbouw van zeer veel nut. Zij doen ons een mid.dal aan de hand, om in veel gevallen op gemak kelijke wijze het Kaligebrek van den grond te kunnen vaststellen. Uit het bovenstaande volgt echter in 't geheel niet, dat zonder die verschijnselen het Kaligehalte voldoende is. Zoodra wij de beschreven verschijnselen waarnemen, is er gebrek en dan is het dus te laat, tenminste voor den oogst, die ons het verschijnsel toont. Oproeping in militairen dienst. ONDERTROUWD: WAALWIJK, LEEUWARDEN, 24 Juli 190.3. te Waalwijk zal voor zijn principaal publiek verkoopen een HUIS, ERF en TUIN onder Kaats heuvel sectie B. nos. 2851 en 2852 groot 14 aren, toebehoorende aan de erven van Antonie vati Wanrooy Jacobuszoon. Inzet op Dinsdag 28 Juli 1903, toe slag op Dinsdag 4 Augustus daarna telkens des avonds ten 7 uur ter herberge van Johannes van den Hoven te Kaatsheu vel (Vaartkant.) zal op Maandag 3 Augustus a. s. des voormiddags 10 ure ten Raadhuize Het hooigras en riet staande op de gemeentegronden aan de Wit— sie in 60 perceelen. Kleinere houten gebouwen worden zelfs in onze verlichte eeuw nog dikwijls zonder beschutting gelaten. In den goeden ouden tijd toen het hout nog weinig kostte en de arbeid goedkoop was, was dit van minder beteekeDis. Ook ontbrak vroeger een ge schikt en afdoend middel om hout te con- serveeren. Sedert wij echter in het sedert 25 jaar proefhoudend gebleken Avenarius Carbolineum (van de firma R. Avenarius Co., Stuttgart, Hamburg, Berlijn en Keulen) een middel hebben, waarmede op eenvoudige wijze alleen door bestrijking het hout tegen verrotting bederf en zwam volkomen ge vrijwaard worden kan, is het onbegrijpelijk waarotn zoo vele schuttingen, houten brug gen, sluizen, slagboomen enz. daarmede niet behandeld werden. Zeker hebben de min derwaardige concurrente preparaten van het Avenarius Carbolineum hieraan veel schuld. Het echte Avenarius Carbolineum is ver krijgbaar bij C. B. RAS, 's-Hertogenboscli. bericht de ontvangst van eene buitengewone groote keuze RIJKE SORTEERING in Velvet, Tapestry, Tupes, Beige, Koehaar au Cocos. zoowel geheele Salon-ameublementen, in eiken mahonie-, noten- als de gewone geschilderde meubelen in de geschilderde meubelen het gewone Hollandsch koopwerk, als bestelde zelf geschilderde meubelen. GROOTER SORTEERING vindt men niet. Goedkoopst adres van Photo- grafische vergrooting met rijke lijsten. Voorts Kastwasdoek, Kastrand, Glazen-deurplaten, Linoleum, Wrijfwas en Meubelwrijfwas, Strijkpolitoer, Meubel en Z eil— vernis, Behangselpapieren e i randen, alles aan scherp concur— reereude prijzen. juist en degelijk uitgevoerd. Soliede compositie. Billijke prijken. Monsterboeken en prijsopgave op aanvrage. Het beste adres in de Langstraat. WAALWIJK. *0 SffifW 'markt De Buckfaster gefabriceerd door de Benedictijner Monikken der Abdij te Buck- fattleigh, Devon Engeland is een specifiek middel in alle gevallen van Bloedarmoede, Tering, Asth ma, Uitputting, Zenuwlijden, Hoofdpijn, Slechte spijsvertering, Suikerziekte, Verlies van Eetlust, Onzuiverheid van het Bloed, In fluenza en alle ongesteldheden, die in eenig verband staan met de spijsverteringsorganen. Voor herstellende zieken is de Abdijlikeur eenig, door het ver zwakte gestel opnieuw op te bou wen en te versterkenzij mag gebruikt wordeu door de zwakste gestellen. Als huismiddel is de Abdijlikeur zonder weerga en even doelmatig voor kinderen en zwakke vrouwen als voor sterke mannen. Ten einde een flinke herstel lende kuur te maken in gevallen van Bloedarmoede Algemeene zwakte, Gebrek aan Eetlust, On- voldoendeSpijsvertering enz. wordt aangeraden, om de Abdijlikeur ge durende 6 weken te gebruiken. De Abdijpillen zijn een krach tige hulp en versterken de wer king der Abdijlikeur zeer bij 'volwassenen, die lijden aan Bloed armoede, Algemeene zwakte, Uit putting, Benauwdheden, enz. en gedurende de periode van her stelling uit een zware ziekte. In gevallen van zenuwpijnen zijn zij bijna van onfeilbare werking. Deze pillen zijn een Tonisch middel zelve en kunnen ook af zonderlijk gebruikt worden. Zij kunnen niet dienen tegen hard lijvigheid. Deze Geneesmiddelen zijn geen zwendelarij, zooals de verhaaltjes over een kloos ter Sancta Paulo te Cartha- gena, dat volgens onzen consul aldaar, de heer Spot- terno niet bestaat en die alleen dienen moeten om geneesmiddelen van duiste re afkomst er bij de Ka tholieken in te werken. Integendeel duizend gulden wordt door den agent uitgeloofd aan diegenen, welke bewijzen kunnen, dat de St. Mary's Abdij te Buck- fastleigh niet bestaat. De Abdijlikeur a f 2.50, de Abdijpillen, de Galpillen en de Zalf h. f 1.25, de alleen echte Kloosterbalsera h, fl.50euf0.75 verkrijgbaar bij den Generaal- Agent T1EMESEN-VERKUIJL te Nijmegen en deWederverkoopers Aaö bevelend, WAALWIJK. HANDEL IN bij bekende goede kwaliteit. Verschenen en in iederen Boekhandel verkrijgbaar Historische Roman van Henryk Sienkiewiex, voor Chrisselijke Huisgezinnen bewerkt door A. Herstra. 188 pag. 4o formaat in fraaien omslag, prijs f 90. Na ontvangst van postwissel van f 1. wordt het boek franco per post toegezonden door de Firma ANTOINE ARTS te Til burg. AANLEGGER VAN Houteement en Mastiec dakbe dekkingen. MAGAZIJN VAN Agent voor Waalwijk en Om- AANBEVELEND, De Burgemeester der gemeente Waalwijk roept bij deze op de na te noemen milicien-verlofgan gers der lichting van 1898, voorzien van al de door hen van al rie door hen van het korps me degenomen kleeding- en uitrustingstukken, zak boekje en verlofpas, op de dagon en plaatsen achter ieder naam vermeld, onder de wapenen te komen als A. H. van Eeten 14 Aug. te Geertruidenberg. J. J. v. d. Mcijdenberg idem idem. H. G. van lleijst idem idem. G. ran Veldhoven idem idem. Met uitnoodiging om daags voor het vertrek zich ter Secretarie aan te melden tot het tceke- ncn van dan verlofpas, het ontvaugon van dag geld, en een vervoerbewijs per spoorweg voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Waalwijk, den 12 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. tot Centrale Provinciale Preiuickcuring het toekennen van bcwaringsprijzen voor inerriën. Burgemeester en wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter kennis van belanghebben den het hierna volgend besluit van den 17 Maart 1903, Prov. bijblad No. 36: De Gedeputeerde Staten van Noord—Brabant Gezien art. 1, laatste zinsnede van het regle ment tot het van provinciewege toekennen van prciniën cn bewaringsprijzen ter bevordering van de paardenfokkerij in Noord—Braband van 20 November 1901 (provinciaalblud van 1902 No. 15.) Gehoord de provinciale keuringscommissie, voor de Paardenfokkerij in NoordBrabant; Hebben besloten Art. 1. De som van f 3000.bedoeld iD art. 1 laatste zinsnede van het bovenaangehaalde reglement, wordt, voor 1903, besteed tot het bij deze uitloven van elf bewaringsprijzen voor merriër. van ten minste 3 en ten hoogste 6 jaar, te weten vijf prijzen, elk van f 300.en zes prijzen, elk van f 250. Art. 2. EN De uitloving, toekenning en uitbetaling der prijzen geschieden onder de volgende voorwaar den a. de mededingende merriën moeten, van 't oogenblik der bekrooning, eedurende vier achter eenvolgende juren, onafgebroken in Noord-Bra- brant verblijven, en voor de fokkerij gebezigd worden. b. zij moeten zijn ingeschreven in het Neder- landsch Paardenstamboek:, of althans terinschrij ving aangeboden. c. eij moeten gedekt zijn ol gedekt worden door een premiehengst van gelijk ras, d.w z. dat de merriën van warrabloedras moeten gedekt zijn of worden door premiehengsten van warm bloed-ras en de merriën van koudbloed-ras door premiehengsten van koudbloed-ras. d. zij moeten jaarlijks bij de gewone provin ciale voorjaarskeuringen, alzoo voor 't eerst in 1904 drachtig of met het veulen op de kcuring8plaats van het district, waarin de eige naar woont, worden voorgebracht. De eigenaar moet dan tevens een schriftelijk bewijs vertoonen, dat aan de voorwaarden sub b en c is voldaan. e. wordt bij de voorjaarskeuring in 1904 de merrie overeenkomstig de voorschriften, drachtig of met het veuien voorgebracht, dan ontvangt de eigenaar, waar een prijs van f300.is toegekend, daarvoor het eerste jaar f 100.— en wanneer verder blijkt, dat de voorschriften naar oehooren zijn opgevolgd, het tweede jaar f50.het derde jaar f75.en het vierde jaar fJ5.en waar 't een prijs van f250.geldt, het eerste jaar f100. en de drie volgende jaren telkens f50.—, Wanneer, in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van de keuringscommissie, buiten schuld van den eigenaar, aan voormelde voorwaarden niet in al le opzichten is kunnen worden voldaan, gaat de aanspraak op den toegekende prijs niet verloren. f. met de inerriën, de voor hierbedoelde be waringsprijzen in aamefking komen. kar. in ver band met het vooraangehaalde provinciaal rege- leraent, ook worden meegedongen naar de jaarlijks vanwege de Provincie of het Rijk uit te loven premiën, bcwaringsgrijzen of aanhoudingsbijdra- gen. y. voor de eigenaars van de merriën, die bij de in 1903 gehouden provinciale voorjaarskeuring voor een bewaringsprijs in aanmerking zijn ge komen, gaat de aanspraak op dien prijs verloren, wanneer diezelfde merriën bij de in art. 3 van dit besluit bedoelde Augustus-keuring bekroond worden. h. met de op premie keuring op 11 September 1902 te 's-Hertogenbosch met een bewaringsprijs be kroonde merriën mag naar de krachtens dit be sluit uitgeloolde prijzen niet worden meegedon gen art. 3 Voor de toekenning van de in art. 1 omschreven bewaringsprijzen wordt een centrale provinciale premiekeuring gehoude^ te Waalwijk, Dinsdag 25 Augustus 1903, des voormiddags te tien uren. ten overstaan van het lid van Gedeputeerde Staten Jhr. Jos de la Court, terwijl bij diens verhindering een ander lid van dat college als zijn plaatsver vanger zal optreden. art. 4 Belanghebbenden, die hunne merriën naar de in art. 1 bedoelde prijzen wenschen te doen mede dingen, behooren daarvan tijdig, uiterlijk vóór 17 Augustvs e. k., bij den Secretaris-Penningmester der proviacialte keuriugs-commissie den heer L. Max. te 's-Hertogecbosch, schriftelijk aangiften te doen in onderstaanden vorm in Eigenaar van De merrie Naam Woonplaats Besolirijving der Merrie. Naam Kleur Kenteeken Ouderdom Hoogte warmbloed Ras koudbloed Voornoemd besluit is ter Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd. Afgekondigd en aangeplakt te Waalwijk den 12den Juli 1903. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester K. de van der Schueren De Secretaris F. W. ran Liempt ThVessels, QfrPkPn

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2