No. 59. Zondag: 26 Juli 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht MMIEMIGWIl. FW/tMTOA'. Tentoonstelling. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel „Oefening en Vermaak/' van Waalwijk en Besoijen zal op hare zaal Musis Sacrum, Zondag 28 Juni des middags ten 12 uur worden uitgevoerd 1. Het Lied van Nederland R* U°R 2. Ja, soliön ist mein Schatz nicht Schwartz. 3. Von der Spiel man nsfabrt Schwartz. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende 1 de- 25 jaren dat ons blad bestaat. 13 Sept. 1891- De landbouwtentoonstel ling te Waalwijk wordt voor het pu- bliek opengesteld. De tentoonstelling werd gehoudeu op het terrein achter het woonhuis van wijlen den heer Not. Bink, groot circa 2 hectaren. Door een eerepoort trad men het binnen. De overdekte ruim ten aan de oost en westzijde van het feestterrein bestemd voor de expositie van pluimgedierte, bloemen, enz., had den elk eene lengte van 200 M. bij een breedte van 4 M. Verder bevon den zich daar de prachtige restauratie zaal van den heer Jordaéns uit V Bosch lang 25 en breed 7 M. twee buffetten ieder 15 M. lang en 4- M. breed. In het midden van het terrein waren vijvers voor watervogels gegraven. Daar om heen stonden schoone collecties hout gewas en sierplanten, terwijl men op vele andere plaatsen fraaie bloemperken aantrof. Het terrein voor de veeten toonstelling, dat zeer groot was, lag aan de noordzijde, afgescheiden van het oveiige gedeelte der tentoonstelling. Het aantal inzendingen bedroeg 87 7, waaronder gerekend moeten worden 31 hengsten, 17U meniën en ruins en 172 stuks rundvee, welke echter eerst Dinsdag d.a.v. werden aangevoerd. In den namiddag gaven de harmo nieën Crispijn en FEsperance een con cert gedurende het welk de heer P. W. II. Ver wiel, voorzitter van het Uitv. Best. de aanwezigen van binnen en buiten de gemeente hartelijk wel kom heette. Tot laat in den avond bewogen zich honderden uit alle ran gen en standen in de meest opgewekte stemming over de fantastisch verlichte, met vlaggen en wimpels getooide ter reinen. 14 Sept. Officieele opening der tentoon stelling. Deze werd bijgewoond door e, u zeer talrijk publiek, waaronder de Voorzitter en de Secretaris der Noordbr. Maatsch. van Landbouw, leden van het uitvoerend en van bet eerebestuur, juryleden, leden van den gemeenteraad, der Kamer van Koophandel enz. De openingsrede werd uitgesproken om 10 uur door den Eerevoorzitter Jhr. Aug. E. M. B. van Grotenhuis, burgemees ter van Waalwijk en beantwoord door den voorzitter van genoemde Land- bouwmaatschappij den heer A. M. J F. van Rijckevorsel. Onze beide harmonieën, benevens de liedertafels Oefening en Vermaak en Cecilia luisterden de plechtigheid op, door op beurt eenige der schoonste nummers van haar repertoire ten^ ge— hoore te brengen, 's Avonds om 5 uur gaf de harmonie L'Espérance een con cert, aangeboden aan heeren jury-leden, dat zeer druk bezocht werd. Daar in middels het weder zeer ongunstig was geworden, kon het aangekondigde volksconcert door de harmonie St. Crispijn op de markt niet plaats heb ben, weshalve dit gegeven werd in de zaal van den heer van Kregten. Ook hier was de toeloop der bezoekers zeer groot. 15 Sept. Ontvangst ten HP/j uur op het Raadhuis van de leden van het hoofd bestuur der N. B. M. v. L. De geheele Raad en verschillende autori teiten waren aanwezig. Onder een hartelijke toespraak bood de burge meester Jhr. A. v. Grotenhuis namens het gemeentebestuur en de bevolking van Waalwijk den eerewijn aan. De heer van Rijckevorsel dankte voor de eeï en het genoegen de Maatschappij van landbouw aangedaan. Vervolgens werd te 11 uur in Musis Sacrum de aigemeene landbouw-verga- dering door den Voorzitter met eene boeiende rede geopend. De meeste afdeelingen waren officieel vertegen woordigd. Na afloop der vergadering spoedden allen zich naar het feestterein, waar een kolossale drukte heerschte. Ieder een toch wilde de prachtige paarden en runderen zien, die waren ingezonden en het bewijs leverden in welken bloëieuden staat de veestapel en de; paardenfokkerij in Noord—Brabant eD vooral in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena verkeert. Ten 5 ure begon het feestdiner, waaraan door een 120 tal leden en andere heeren werd deelgenomen. Een menigte toasten werden gedurende den maaltijd uitgebracht o.a. door den eere-voorzitter Jhr. van Grotenhuis op HH.MM. de Koningin-Regentes, welke toast direct naar het Loo geseind werd door den voorzitter der N. B. M. v. L. op ZEx. Jhr. Mr. P. J. Bosch van Drakesteijn, beschermheer der Tentoonstelling; door den heer Bernard Timmermans, president der Kamer van Koophandel en fabrieken op de juryleden door den burgmeester van Eethen den heer M. A. Boll op de inzenders en bezoekers van buiten de provincie, enz. enz. Na afloop van den maaltijd begavem allen zich weder naar buiten om op hef helder verlichte terrein te genieten van hel heerlijke feestconcert van het mu ziekkorps der dd. schultevij van s- Bosch, dat door een ontelbare menigte werd bijgewoond. 16 Sept. Concours hippique op het ten toonstellingsterrein. Deze wedstrijd begunstigd door het heerlijkste weder werd door een over- groote menigte bijgewoond. In het geheel namen er aan deel 47 spannen. De feestelijkheid werd opgeluisterd door de Dongeusche harmonie Musis Sacrum en L'Espérance. Des avonds om 7 uur gaf de Dongeusche harmonie, on der leiding der heeren J. Kessels en W. de Jong eene schitterende uitvoe ring. De menigte was thans zoo groot geworden, dat honderden zich met een staauplaatsje moesten behelpen. Stoelen deden 50 centen en meer nog. Men schatte het aantal bezoekers tusschen de vijf en zesduizend, zoodat het ge heele terrein gevuld was en het rond wandelen niel dan hoogst moeielijk en uiterst langzaam ging. Tot slot van den dag en der tentoonstelling werd een prachtig vuurwerk afgestoken, waarvan alle nummers, doch vooral het laatste de hulde aan deu beschermheer der tentoonstelling, Jhr. Mr. P. J- Bosch van Drakensteijn, uitstekend voldeed. Hiermede eindigde deze tentoonstel ling, welke een enorm succes gehac heeft en verdient met gouden letters in de annalen van Wealwijks geschie denis te worden opgefeekend. 17 Sept. De gemeenteraad verzendt een breedvoerig gemotiveerd adres aan E. den Minister van W. II. en N om te verkrijgen, dat de brug over den Nieuwen Maasmond gebouwd za worder. zoo dicht mogelijk bij Waal wijk, liefst bij Drongelen, en zoo dit onverhoopt niet zou kunnen geschieden, dan aan de Oostzijde onzer gemeente bij Doeveren. 19 Sept. Met aigemeene steramen wordt benoemd tot gemeente-geneesheer op een jaarwedde van f 1600, de heer P. J. M. Sweens, arts te Vucht. 27 Sept. Trekking der tentoonstellings loterij op de zaal Musis Sacrum. Zij geschiedde ten overstaan van het uit voerend bestuur terwijl de wethouder lioffmans als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur optrad als getuige. De hoofdprijs, een j.aard, getrokken op No. 508, serie F viel ten deel aan den heer J. Meesterman alhier. In het geheel werdeu verloot 215 prijzen, alle aangekocht op de tentoonstelling. 30 Sept. De Kamer van Koophandel ze udt een adres aan de Regeering om te ver krijgen, dat de overbrugging van den Maasmond zal geschieden in de nabij heid van Drongelen, of, zoo hiertegen bedenkingen bestaan, te Gansoyen of te Doeveren. 16 Nov. De harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen viert haar gouden jubilé. TWEEDE GEDEELTE. i De harmoniezaal bij den heer li. J. v. Krechten was voor deze gelegen heid netje9 versierd. Toen des avonds het scherm, dat het orohest verbergt, werd opgehaald, zag men op het tooneel een drietal portre'.ten, omlijst inct groen, en een zeer nette vlaggen-tropée met het opschrift Hulde aan den oprichter. Te linkerzijde werd dit opgeluisterd door het oude eerste vaandel der har monie, aange-ocht in 1841 te rechter zijde door het nieuwe banier met de bekroningsraedailles in top. In het midden der zoo even genoemde por tretten prijkte de beeltenis van den heer Willem Timmermans als grond vester der harmonie, als oprichter van St. Crispijn. Te rechter en te linker zijde het portret van den heer xVdr. v Lieshout, gedurende 15 jaren voorzitter en van den heer J. Schambergen, den vroegeren directeur. Na het tweede nummer van het concert nam de heer Charles Ficq, president der Vereeni- ging, het woord om de aanwezigen hartelijk welkom te heeten, waarna hij den heer Rubbens verzocht voorlezing te doen van het: Vervolg der Notulen der Vergadering van de Gilde St. Cris pijn op 3 November 1840 ten huize van den heer P. Verwiel. Uit deze lezing stippen wij het vol gende aan „Het voorstel van den heer W Timmermans om onder het gild een hoornmuziek op te richten werd door de meerderheid aangenomen en op eene latere vergadering nogmaals goed gekeurd met bijna aigemeene stemmen Tot eommissaris voor het muziekge zelschap werd door de gilde met aige meene stemmen benoemd de heer W. Timmermans, die op zich zou nemen het regelen der muzikanten, het aan- koopen der instrumenten en andere benoodigdheden, een en ander met voorkennis der directie. Dank zij den loffelijken ijver en de onvermoeide in spanningen van den heer W. dimmer* mans was de harmonie reeds het vol gende jaar geconstitueerd en beschikte zij over een 25tal muzikanten. In het jaar 1842, bij gelegenheid der Waal-' wijksche kermis trok zij, uitgedost in een uniform, haar gratis door genoemden heer Timmermans geschonken, voor het eerst door de straten der gemeente. In dien tijd werden ook ingesteld de muzikale tochten in St. Jansnacht welke zijn voortgezet tot het jaar 1888. Als directeuren traden achtereenvolgens op de heeren Adriauus van Drunen, Piqué, Gerrit v'. d. Ven, Wijnpers van 's Bosch, Botté, (deze laatste verbond aan het gezelschap een strijkorchest, dat spoedig echter te niet ging), Jos. Kleijberg, A. J. Hesselberth, L. J. Schambergen, H. Wijkmans en Th. Schambergen. Behalve aan hareu op richter en genoemde directeuren had de harmonie ook veel te danken aan de heeren Dr. Drossaers van Drongelen 1841 beschermheer tot aan zijn van Willburg treedt op het lieve meisje toe en dood, aan den Oud-burgemeester van der Klokken van af 1841 honorair lid, aan den grooten teekenaar A. B. v. Lieshout, president van 18601875 aan de hoofdmannen der gilde de hee ren Laurens Tabbers, E. Kleijbeig en Jac. Tabbers. De heer Willem Tim mermans bleef aan het hoofd der har monie tot 1850. Bij zijn aftreden werd hem het, eere-lidmaatschap aan geboden. Toen volgden de heeren Jos. Kleijberg tot 1855, Antoon Pulles tot 1860, A. B. v. Lieshout 1875, A. C. Zijlmans tof 1880, J. de Visscher en L. W. Schambergen tot 1887 in welk jaar een volledig bestuur optrad met den heer Ch. Ficq als president. De harmonieën, welke achtereenvol gens tegen St. Crispijn concurreerden, waren: De harmonie der gilde St. Jan opgericht in 1840, de harmonie St. Crispijn van Bezooien in 1846, de harmonie der Congregatie te Waalwijk opgericht in 1854, dezelfde opnieuw opgericht in 1856, de harmonie der Congregatie te Bezooien in 1857, Vlijt en volharding opgericht 1860 en ont bonden in 1880, en eindelijk l'Espé- rance opgelicht in 1880. De harmo nie was achtereenvolgens gehuisvest bij de Heeren P. Verwiel, Adr. Ver- wiel, J. v. d. Mosselaar aan de haven, N. A. van Riel eu van Kregten. Hierna werd den heer J. Bernard Timmermans Wz door den heer Ficq het diploma aangeboden als bescherm heer van St. Crispijn spreker noemde dat beschermheerschap een erfenis door 's heeren Timmermans onvergetelijken vader nagelaten, een zaak door den edelen man met zooveel liefde voor gestaan, met zooveel kracht gesteund en voortgeholpen. Nadat de nieuwe beschermheer be dankt en zijn steun aan het gezelschap toegezegd had, werden door den heer Jac. v. Riel aan de feestvierende har monie 4 nieuwe instrumenten aange boden, gekocht uit vrijwillige bijdragen van belangstellende ingezetenen. Ver scheidene sprekers als de heeren L. Schambergen, Ant; Elshout en E. Kleij berg namen in de loop van den avond nog het woord, terwijl de heeren E. Kleijberg en Henri Witlox, daartoe uitgenoodigd door den heer L. Scham bergen en den beschermheer zich be reid verklaarden als commissaris der harmonie op te treden. Het prachtige feestconcert, dat laat in den nacht eindigde, liet bij allen een onvergete lijken indruk achter. i. Met rassche schreden nadert de gewichtige gebeurtenis, die in onze gemeente gaat plaats grijpen, nog nauwelijks eene maand en de groote internationale tentoonstelling van 1 Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. in i.iiii. n~ (58) NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Verklaringen Do dochter van den opzichter heeft zich daar door in hem een vriend voor altijd verworven I „Mijn lieve, goede mevrouw!" Hij neemt de handen der oude dame in de zijne, doch deze ontrukt zc hem wederom onmiddellijk. „Ik ben niet goed, mijnheer, volstrekt niet! Integendeel, ik ben zeer boos op u. Overgens leb', u ons nog nietjeens uw naam genot md. Zoo kon wel iedereen konten en zeggen, dat hij de vader van zulk een lief kind i?«eri dit, God weet op welke gronden, onmiddellijk mede wille ncmlu Willburg lacht. Deze vrouw bevalt hem hoe lairgtr hoe beter. Haar teedere bezorgdheid is hem oen nieuw bewijs, dat Editha nergen9 beter een onderkomen had kunnen vinden dan in den kring van deze familie, onder de zorgvuldige hoede van zulk een moeder. ..Z'iudt u zoo goed willen zijn, mevrouw, mij eindbt'ijk eèns rustig aan te hoeren'?v Hij 'laat, terwijl hij dit zegt, zijn kind 1 s en dit treedt met Emmy beide meisjes hoiden elkander vast omstrengeld in een vei ster- bank. „Ik bid li., mijnheer, spreek dan. Verstai dige redenen zal ik werkelijk kalm aanhooren. Welnu dan. üm vóór alles een verzuim goed te maken, verneem dan eerst mijn naam en mijn adres!' Ilij neemt een kaartje uit zijn portefeuille cd reikt dit haar over. Ernst Willburg, Petersburg, Odessa, Berlijn", leest mevrouw langzaam en aandachtig. .Zoo woont u dan op deze drie plaatsen tege lijk Zij ziet den huttendirecteur wederom wan trouwend aan. „Op 't oogenblik woon ik id uw buurt en wenschl u over mijn persoon inlichtingen te ontvangen zoo wend u tot mijnheer uw buur man, den Graaf van Mansfeid-Herehestorf. Deze kan u volkomen op de hoogte stellen. „Ach, bij Ottilia's papa!" zegt Emmy van uit het venster. »Ik was heden r.og op het slot. Ik heb uw naam daar hooren noemen." „Dus ben ik nu genoegzaam gelegitimeerd?" vraagt Willburg lachend. „Doch hier staat toch ook Petersburg en Odessa P" „Daar heb ik groote bezittingen, mevrouw Editha zal eens een rijke dame zijn 1' Bij deze opmerking kleurt de dappere verde digster hnrer rechten. „Gij stelt mij in een slecht daglicht. Hoe zeer ik ook het kind bemin, ik ben toch niet zoo egoïstisch, om een vader, die zijn kind oprecht liefheeft en met smart er naar verlangt, zijn lieveling te willen on'.buuden." ,En als ik u nu eens verzocht, u bij uw woord te houden zegt YVillburg lachend. Het weerbare vrouwtje wordt zeer verlegen, toch is ze nog niet uit het veld geslagen. „O, thans is dat wat anders; ik sprak van vroeger. Nu is Editha al groot genoeg, om zelve te besluiten, bij wie ze blijven wil." „Ze heeft reeds een besluit genomen', roept Emmy juichend, »ze blijft bij ons 1» „Dan blijft mij niets ander over dan mij terug te trekken Een smartelijke trek legtj zich om Willburg's mondhoeken en een zucht ontsnapt ziin getroffen vaderhart. '„O, zóó was het niet gemeend!» zegt Emmy, in hare goedheid onmiddellijk haar als zoodanig onbedoelden scherpen uitroep weer trachtende goed te maken. „Wij zouden Editha o zoo ongaarne geheel willen verliezenwij hopen haar als vóór deze bij ons te houden. Doch on danks dit vurig verlangen zullen wij u de liefde van uw kind niet onttrekken, integendeel, wij zullen trachten in haar kinderlijk hart genegen heid voor u op te wekken.' reikt haar de hand. „Dank voor deze woorden, mejuffrouw 1 ik kan mijn dochter en mij van harte geluk wen- schen, dat de Voorzienigheid haar zulke ouders en zulk een zuster heeft geschonken. Wat ik ook voor de toekomst moge besluiteD, ik zal nimmer een beslissing omtrent mijn kind nemen, zonder u allen te raadplegen. V behoudt voor- loopig Editha bij u.» Mevrouw lacht vergenoegd Als u niet de bedoeling hebt, ons Editha te on'tnemen, om haar over eenigen tijd naar Rus land te voeren, dan is u ons als gast steeds welkom.' Met een zalig gevoel in het hart verlaat eeni gen tijd daarna onze held de woning van den hoofdopzichter. Bij het heengaan Editha's hoofdje tusschen zijn handen nemende, terwijl hij haar liefdevol in dc bruine kijkers zag, sloeg het lieve kind plotseling, uit eigen beweging, haar armen om zijn hals en vrijwillig gaf ze hem een kus. Toen ja toen kon hij het toch niet verhinderen, dat 'hem de tranen in de oogen kwamen. Hij de sterke, krachtige, door de stormen des levens verharde man, hij voelde nu o zoo diep, wat het zeggen wil, een geliefd wezen, zijn eigen vleesch en bloed, te hebben gevonden en te bezitten Hij schaamde zich dan ook niet over die weekheid. Voor alle schatten uit het Oosten stond hij die zaligheid, welke zijn hurt in een zee van ethisch genot doet baden, niet af. Ilij is gelukkig en maakt het heilige voornemen nog meer dan vroeger te trachten, geluk rondom hem te ver spreiden. Een hart 1 - Een nartlHij voelt uu o zoo intens duidelijk, dat alle schatten der aarde een liefde-leeg menechenhart niet kan vullen. „Editha eu Ottilia, gij beiden hebt mijn ziel met den zonnegloed de. liefde vei warmd en begeesterd! En. een in gelukkige I ach verhel dert het schoone gelaat van den man. wiens bestaan nog kort te voren in een zwarten nacht van verlatenheid gedompeld lag. „Egon, mijn jongeu', de toon is niet meei zoo vriendelijk als vroeger ik heb een ernstig woordje met je te spreken.' rik ben geheel oor, oompje I Als u toaar niet zoo'n ernstigen toon aansloeg, ik word bang, als ik in yw strak gelaat zie'. Egon, die geen flauw vermoeden heeft van hetgeen zijn ooin hem zal mededeelen, spreekt als altijd lichtzinnig en zorgeloos. Hij legt zich behagelijk in een tauteuil en steekt met de ge wone rcharme' eeo sigaar aan, welke hij uit zijn oom's kistje heeft genomen. De graaf ergert zich over de onverschilligheid van zijn neef. „Ik heb u immers reeds gezegd, dat ik een zeer ernstige zaak met je te bespreken heb. Gij suit dus zoo goed moeten zijn, voor een oogen blik daarvoor in de noodige stemming te komen. Met een salonpraatje kan thans de zaak niet afgemaakt worden." Eeon's gelaat wordt wat langer. Hij ia toch al een beeije zenuwachtig, daar hij dezen nacht pas te drie uren uit zijn club is thuis gekomen, nadat hij door het spel wederom beduidende somuien verspeeld heeft. Een nerveuze spanning maakt sich van hem meester. „U neemt bijna een tragischen aanloop aan! Als het soms in uwe bedoeling ligt, mij een vernietigende tijding mede te deelen, zoo, bid ik u, wees kort; ik ben geen vriend van lange verhooren*. „Daaraan zult ge ook met onderworpen worden Kort en goed wil ik je zeggen, dat je verkwis tende levenswijze nu toch el te erg wQidiendat ge in 't vervolg daarmee moet uitscheiden. Ver der moet ge uit uw functiën treden, daar Will burg anders weigert, zich verder met de nieuwe onderneming te beu.oeieD. Ik zal je daarom in eens een belangrijke som uitbetalen.» Egon legt verbleekend zijn sigaar neer, dan kruist hij zijn armen over de borst en ziet zijn oom vol spanning aan, als verwacht hij nog meer te hooren. De graaf zwijgt echter en ziet droevig voor zich neer. „Is dat alles, wat u mij te zeggen hebt oom r' De stem van den jongen baron kliDkt ingehouden tC>Eenggevoel van medelijden overvalt den zwak ken, ouden man. Hij heeft bijna spijt van zijn ha„riietlddoet mij leed, Egon, dat ik gedwongen ben op deze wijze tegen je te moeten optreden doch het gaat niet'anders, ge zult het zeil'inzien' Op Fgon's gelaat teekent zich ingehouden W°,lhe Willburg schijnt zijn vollen invloed die mii op zich zelve al onverklaarbaar is aan te wenden, om bij u alle teerdere gevoelens voor de uwen te dooden, wearde oom.' Doch nu wordt de graal warm. „Handelt soms gij als een bloedverwantdoor v oom op de meest gewetenlooze m®D,eJ ruïneeren Ie het als een bloedverwant gehandeld als eii een onbeschaamd spel speelt met mijn eer, door picante avontuurtjes met mijn gemalin op touw te zetten Egon wordt nu nog bleeker. „Dank ik ook dit wellicht aan dien Willburg, oom In dat geval zal ik wel gelegenheid hebben met dien heer eens een krachtig woordje te ^Laat dat blijven, als ge niet alle voordeden verfpelen wilt. Mijn bestaan en dat der ruijnen hangt er van al, dat Willburg voor mij behou den' blijft, omdat ik ten eerste een tachtigen der zakenkundigen personen Doodig heb, om de nieuwe berg- en huttenwerken te leiden tweede bezit Willburg de noodige fond sen wïlken"voor"mij, die voor een ernstige crisis K' onvoorwaardelijk eèrg^hét geringste Len'dïzen man onderneem»?' Egon bijt zich op de lippen en draait nerveus wanneer wenscht gij u van mij te ontdoen, „En wanneer dan "baat toch dezen onbehoorlijke toon varen I Ze?Gije hebt' feitelijke niets te vorderen, daar gij r«d. sommen uU de kaj fiet^ hebt^i zoo verkwistend geleefd Zeker, omdat het toen van uw'eigen ging Hier gaat het van uw rijken oom, niet waar? En nu kan het er maar met genoeg op los gaan?' achÏÏge"" hoogte; Waarom Hebt gij vroeger, toen ge nog niet bij mij waart, niet zoo ver* (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5