Nummer 61. Zondag 2 Augustus 1903. i 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. m ii [lii ni i ii i t li. A TOOI TIELE Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Chronologisch Overzicht ^EHBgaBMgffBBKzqEag1mh—iiiihihi'i aa—e» FKU1LLETOIV. (60) t Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o li n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f O.Ló. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan dei Uitgever. U I T G E V E 11 WAALWIJK. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ous blad bestaat. 23 Nov. 1891. Gekozen tot leden der Kamer van Koophandel de heeren C. G. v. d. Heijden en J. Timmermans van Turenhout resp. met 72 en 62 van 106 uitgebrachte stemmen. id. Beuoemd tot kapelaan te Waspik de Eerw. Heer A. Brekelmans, geboren te Waalwijk. id. De lieer G. van Iersel, directeur van l'Espérance ontvangt bij monde van het lid O. v. Drunen, zijn potret in crayon teekening, gevat in een prachtige cuivre polilijst, als een bewijs van waardeering en hoogschatting, welke het werkend personeel voor hem. gevoelt. 4 Dec. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek als kapitein-commandant der d.d. schutterij alhier aan den heer M. B. Timmermans. Als zoodanig iu zijne plaats de heer H. J. M. Witlox thans le luitenant.- 14 Dec. De harmonie l'Espérauce brengt eeene serenade aan hare nieuwen be schermheer, den heer Henri Witlox. 31 Dec. De heer Ludovicus van Gemert oud 86 jaren overlijdt. Genoemde heer was de eerste die in onze gemeente, hel boekdrukkersbedrijt uitoefende. Hij was mede-oprichter der conferentie van de H. Vincentius a Paulo alhier welke den 19 April 1850 tot stand kwamen den 8 December d. a. v. door Mgr Zwijsen werd geinstalleerd. Vice-pre sident van af de oprichting, fungeerde hij als president sedert 11 Maart 1867 dus bijna 25 jaren. 8 Jan. 1892. De Influenza heerscht epidemisch in onze gemeente en maakt veel slachtoffers. Op een dag stonden niet minder dan acht lijken boven aarde. TWEEDE GEDEELTE. 15 itl. Dood van Z. D. H. Mgr, Adrian us Godschalk sedert 2 J. 1878 bisschop van 's-Hertogenbosch. 14- Jan. Herbenoemd tot Burgemeester van Waalwijk met ingang van 22 Januari, Jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis. De harmonie l'Esperance bracht Z. E. A-U^ bij die gelegenheid eene ovatie, terwijl vele ingezetenen hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. 18 Jan. Gekozen tot lid der Kamer van Koophandel de heer P. van Loon met 45 van de 61 geldige stemmen. 31 Jan. Het 11. K. Leesgezelschap //Gezel ligheid'» viert zijn I2V2 jarig bestaan. 31 Jan. Tot president der conferentie vui> den Vincentius h Paulo wordt gekozen de beer A. JBink, notaris. 10 Febr. De Kamer van Koophandel ver zendt aan Z. Exc den Min. van W. H. en N. een adres om te verkrijgen dat aan het westelijk deel onzer gemeente een brievenbus geplaatst wordt en een depot voor postzegels, briefkaarten en postwisselformulieren gevestigd worde. (Beide verzoeken werden reeds kort daarna ingewilligd.) 5 Maart. Benoemd tot deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Breda de heer Jacobus Thedorus Gerris, gebomi alhier. id. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Drunen de heer Dr. E. Romeling, arts te Monnikkeiidam. 5 April. De gemeenteraad staat, aan B. en W. een crediet toe van f 1300 voor mÊmamÊtmÊmBammiBDSBacemSmBS&BaUSUaBMmm Advkrtentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden' speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, het in orde brengen en moubileeren van de oude teekenschool als raadzaal en van de tegenwoordige raadzaal als burgemeesters kamer. Met algemeene stemmen herbenoemd tot ambtenaar van den Burgelijken stand Jhr. Aug. v. Grotenhuis, burgemeester 1 Mei. Invoering van den West-Euro- peeschen tijd (tijd van Greenwich) op spoor- en tram en op post- en tele graafkantoren. 10 Mei. Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen inspecteur van het lager onderwijs viert zijn gouden jubelé. Talrijke waarde volle geschenken werden den jubilaris dien dag door de openbare en bijzondere onderwijzers aangeboden. H. M. de Koningin-regentes verhief Z. Ed. tot //commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw." id. Herkozen tot lid der Prov. Staten de heeren Verhoeven te Heusden, Mid delkoop te Capelle en Mommersteeg te Vlijmen resp. met 1359-1466 en 1359 van de 1544 geldige stemmen. Juni. De Eerw. heer Ds. van Buuren te Baardwijk viert zijn goude ju bil als predikant. Van vele huizen in de gemeente waaide de vlag, terwijl een zeer fraaie eereboog den ingang der woning van den jubilaris versierde. Talrijke geschenken van verschillende zijden werden den algemeen geachten Herder dien dag geoffreerd. en 16 Juni. De ZeerEerw. Heer II. Verberne pastoor te Bczooien viert zijn Zilveren Priesterfeest. Van schier alle huizen wapperde de vlag. Aan den in gang der pastorie was een fraaie eere boog opgericht, terwijl ook het kerk plein, de ingang van den tempel smaak vol versierd waren. Het schoonst echter was het inwendige gedeelte van het kerkgebouw. Hier wareu roode en witte draperieën, vlaggen, schilden, deviezen enz. met den meesten tact aangebracht. Onder de vele geschenken die den Jubilaris, den eersten dag werden aangeboden, noemen wij het cadeaux der parochianen, een kostbaar altaarkleed, bij welke overhandiging burgemeester C. G. Verwiel eene sierlijke toespraak hield, vei der eeu paar kost bare miskleeden, prachtige kunstbloemen voor altaarversieringen enz. enz. De eigenlijke feestviering, den vol genden dag, werd geopend door het zangkoor, dat eene expres gecompo neerde cantate uitvoerde, waarna de Jubilaris in dichtregelen werd toege sproken door het dochtertje van den heer L. Hurkmans. Nadat de Herder door loovers strooiende bruidjes voor afgegaan, het kerkgebouw was binnen getreden, werd ten 10 ure de plechtige hoogmis gecelebreerd, waarbij de Jubi laris werd geassisteerd door dc Eerw. heeren Smolders en van Ulft, kapelaans tc Waalwijk. Om 12 uur brachten de harmonie L'Espérauce en de liedertafel Cecilia eene aubade, gedurende de welke de leden van den gemeenteraad en véle notabelen van hier en elders Z. Z. E. kwamen complimenteeren. Ten 5 uur was er plechtig lof, waar- doe ik het riict.* 11a het zangkoor, versterkt met eenige zangers uit Waalwijk het „Te Deum" van Kruger uitvoerde. 's Avonds van half acht tot over tienen was er serenade van de harmo nie St. Crispijn en de liedertafel Oefe ning en Vermaak, die door een groote massa volk in de meest opgewekte stemming werd bijgewoond. 15 Juni. Eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij d.d. schutterij alhier (op verzoek) aan den heer A. A. G. v. Baal. Benoemd tot le luitenant de heer I. v. Leeuwen, tot le luitenant ii la suite de lieer II. Wiesman, en tot 2e luitenant de heeren P. W. B. Timmermans en A. G. Rubbens. 19 Juni. Boudsconcours, uitgeschreven door de doelen „De Hoop" gevestigd bij den heer W. Brokken te Besoijen. De wed strijd werd opgeluisterd door de har monie St. Crispijn van Waalwijk en vereerd met de tegenwoordigheid van burgemeester C. G. Verwiel, die een hartelijk woord tot de 10 raededin-- geilde gezelschappen richtte en den eersten prijs uitreikte. De prijzeu werden behaald als volgt le prijs verg. zilv. med. Ons geuoe- gen te Herpt, met 161 punten. 2e prijs zilv med. Victoria te Els- hout 160 punten. llozenprijs Claudius Civilis te Haar steeg met 7 rozen. Eerekruis Jac. Kuipers van Ons Ge noegen te Herpt met 46 punten iu 12 schoten. 28 Juni. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de rechten de heer J. Biuk. 3 Juli. Inwijding van de nieuwe kolfbaan bij den heer Besier. De openingsrede werd bij die gelegenheid uitgesproken door den vice-president der kolfclub, den heer v. Liempt. 7 Juli. Consecratie van Z. D. II. Mgr. W. v. d. Ven benoemd bisschop van 's-Bosch. 11 Juli. Eerste uitvoering der Frithof-Sage van Max-Bruch door de Liedertafel Oefening en Vermaak met medewerking van Mej. Lina Wijgers, concertzange res te Arasterdam en Jos van de Lew, baritonzanger te Eindhoven. 29 Juli. De heer P. Quirijns herdenkt den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot lid van den Raad gekozen is. Vele blijken van belangstelling mocht hij bij die gelegenheid van verschillende zijden ontvangen. 1 Aug, De lieer P. Br. v. Santen viert zijn zilveren jubilé als hoofd der School te Sprang. Talrijke waardevolle ge schenken werden den jubilaris dien dag door den Gemeenteraad, oud-leer lingen, ingezetenen enz. aangeboden, id. Gedurende verschillende dagen doen zich hier, doch vooral in de naburige gemeenten Sprang en Capelle ernstige ongeregeldheden voor bij het binnen halen der tienden. 13 Aug. Het Bestuur der Zangvereeniging „Cecilia" is geconstitueerd als volgt II. Witlox, president, A. Verbunt, F. W. v. Liempt, commissarissen, G. Rubbens-Moors, sesretaris. 24 Aug. Groote brand te Dussen. In een paar uur werden 23 gebouwen, waar onder R. IC. kerk en het raadhuis in de asch gelegd. 18 Sopt. De cholera-asiatica heerscht epide misch in enkele naburige gemeenten, bijv. in Kaatsheuvel, Drunen, Heusden, 's Bosch enz. 22 Sept. De Eerw. Heer J. J. Tijssen, priester van het seminarie, geboren te Waalwijk, benoemd tot kapelaan te Haps. 21 Nov-. Met algeineenc stemmen benoemd tot gemeente-geneesheer te Drunen, de heer A. W. A. v. Seters. 80 Nov. Het Zuiderkanaal wordt voor de scheepvaart geopend, het Oude Maasje afgesloten. Mond- en klauwzeer heerschen epi demisch onder den veestapel in de Langstraat en in 't Land van Altena. Detachementen militairen bewaken de besmette streken. De veeuitvoer is verboden. 10 Dec. Benoemd tot hoofd der school te Liempt de heer C. Goossens, eerste onderwijzer alhier. oogenblik wederom den ouden, berekenenden zakenman. De Werking der Leerplichtwet D* strijd over de vraag, of de leerplicht al dan niet goed werkt, kan thans wel ala geëindigd beschouwd worden en beslist in dien zin, dat door dezen maatregel een niet onbelangrijke dienst is bewezen aan het on derwijs. Toen, kort 11a de vorming van het tegenwoordig kabinet, stemmen opgingen, om het tot intrekking der wet te bewegen, gaf de minister van Binnelandsche Zaken een antwoord, dat op een kentering in zijne ideeën over den leerplicht scheen te wijzen. dat u niet alleen lichtzinnig waart, maar ook een bedorven, slecht karakter bezat, bij wien op verbetering te lippen, geheel en al illusoir was. en €onrant, Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Verklaringen. Nadat Egon zijn tante verlaten heeft, blijft hij eenige ooger,blikken als verdoofd staan. Zijn hersenen zijn in de war, hij weet eigenlijk niet goed, wat te doen, tot hem op eens de afspraak met ue gourvernante in de gedachten schiet. Juist door zijn galgen-stemming, waarin hij verkeert peinst hij op een middel, om dit hatelijk wezen in een valstrik te lokken. En afgaande op het triomfeerende grijnslachje, dat op zijn wreve lig gelaat zich afspiegelt, schijnt hij een oplossing gevonden te hebben. Hij begeeft zich naar de kamer der Frangaise en klop» aan. „Binnen', roept deze met haar schelle stem. Zonder plichtplegingen treedt hij het kleine, vriendelijke vertrekje der gouvernante binnen. Brengt u geld, mijnheer de baron P* vraagt Blanche, de handen als 't ware grijpgierig uit strekkende. Een rilling van afschuw overvalt den bezoeker bij den aanblik dezer hatelijke verschijning. „Welk eeu onderscheid tusschen de vrouw, die hij zooeven verliet en deze Onwillekeurig dringt deze gedachten bij hem op. „Geld? Zijn lippen trekken zich verachtelijk samen. «Ik kom u een voorstel doen, waarop u zelve mij gebracht hebt. De zaak is eenvoudig zoo: geld heb ik op 't oogenblik niet, ik kan ook geen som meer uit de bedrijtskas trekken, Wijl ik heden met mijn oom gebroken heb, doch een wissel, waarover u zoo straks spraakt, zal nog wel gaan. Mij is n.l. bekend, mademoiselle dat u dc handigheid bezit handieekeningen on kenbaar na te maken. Wij kunnen hierdoor samen een mooi zaakje maken, dat-u onmiddel lijk in 't bezit brengt van de bewuste som. Ik heb oningevulde wisselslormulieren bij mij; mijn naam, als trekker, staat er reeds op, er ont breekt alleen nog maar de naam van den accep tant. Als u nu nauwkeurig ik heb ook ecu stuks bij mij met de bar.dteekeuing van mijn oom den naam van den graaf van Mansfeld- Hercherstorf er op vermag te schrijven, echter zoo, dat zelfs mijn oom de vervalsching niet bemerkt dan hebben wij de som in onzen zak.' Blanche ziet ecnige oogenblikken den baron doordringend aan. «Mijnheer de Baron, u is een schurk 1 Als 11 een wissel vervalschen wil, zoo doe het alleen. Waarom schrijft u de zeer gemakkelijk na te maken handteekening uws ooms niet zelf?' Egon wordt beurtelings rood en bleek?" «Omdat mijn handteekening als de «trekker* op den wissel staat, en een gelijkvormigheid der letters de zaak zou kunnen verraden. Overigens bestaat er voor u in 't geheel geen gevaar. Nog eens, ik weet, dat u uitstekend handteekeniugen kunt copieeren. Bovendien is u zeer goed bekend, dat mijn oom »an geheugenzwakheid lijdt, welke ons zeer te stade komt. Hij zal zich niet kunnen herinneren, of hij dezen wissel al geaccepteerd heeft tf niet. Ed wat de hooldzaak in deze is in geval van nood neem ik ales op mij. Een ontdekking is echter niet te vreezen. is er van overtuigd, dat mijn goede oom, al is hij dan op 't oogenblik zeer boos op mij, zijn beminden neef, den zoon zijner gestorven zuster, nooit in 't tuchthuis zal brengen, integendeel liever nog de vervalschte handteekening als de zijne erken nen, stemt u dit niet volkomen toe?» «Ja.* De Fran9aise knikt bevestigend met het hoofd. «En is u geneigd, op de zaak in te gaan F' «Ja, onder één voorwaarde'* «En die is?' «Wij schrijven veertigduizend mark.* «Dat is onmogelijk; zulk eeu liooge som moet achterdocht opwekken.* ,Dau zeggen we dertigduizend mark. Anders „Nu, dan zult u dertigduizend mark voor uw zwijgen hebben. Doch wuar zijn de blieven? „Hier 1" Blanche geeft hem een met rosezijden lint omwikkeld pakje. Egon neemt daarop het wissel- formulier uit zijn portefeuille en Blanche zet met vaste hand de handteekening van den graaf er onder. De baron steekt de brieven in zijn zak. „U zwijgt nu dus als een graf over die nach telijke samenkomst en deze brieven zal ik aan miju tante geven. Wonneer zal ik voor u de wissel disconteeren Later, mijnheer de baron', antwoordt de gou- vei nante. Daarop verlaat Egon de kamer. Het eerste deel vun het plan is gelukt. De hebzucht heeft de Franpaise in den val gelokt. Met een duivel- aclnigeu lach ziet Blanche naar de deur, waar achter Egon verdwenen is. Haar oogen fonkelen en schitteren van boosaardige vreugde, zij legt den wissel in dezelfde koffer, waarin haar spaar penningen liggen, dan neemt zij een klein, even eens met rood-zijden lint gebonden pakje er uit bekijkt het van beide zijden en legt het triom- pbeereud weder op zijn plaats. «Daar heb ik u nu eens mooi te pakken, mijn heer de baron. Ja wel, ik zal u mijn troeven ter hand stellen. De komproraitteerende bewijzen blijven in miju bezit. Dat verzekert mij ook de nlossing van den wissel uwerzijds.' Onder een zacht hoongelach legt ze alles wederom in haar koffertje tërecht en begeeft zich dan naar het schoolvertrek, om Denise een uur les in 't Engelsch te geven. Als Egon in don namiddag wederom in het directiegebouw komt, i9 zijn oom weg. Willburg is alleen aanwezig en hij ontvangt den baron met een afwerende koelheid. «Naar het schijnt heeft mijn oom aan u de regeling mijner aangelegenheden overgelaten". Egon meet Willburg met een uitdagenden blik. «Zoo is het». Onze held die juist eenige brieven heeft door gelezen, stuk deze weer in de bijbehoorendo couverts. Iedere trek in zijn gelaat ieekeut op 't «Ik kan niet nalaten, mijnheer Willburg, hier het brutale van uw optreden te con9tateeren. U matigt u rechten aan, welke in uw betrekking van huttendirectcur geheel en al buiten uw ambt vallen. Het is nog niet voldoende, dat u met ongehoorde brutaliteit de geheel leiding op u neemt, doch u meDgt u ook in onze intiemste familieaangelegenheden. En uw handelwijze tegen over mij is van dieu aard, dal ik u hiervan rekenschap vraag.' vZeer goed mijnheer I Ik zal u in t 't kort zeggen hoe ik over u denk. Toen ik hier kwam, oveizag ik dadelijk de zeer wrakke positie van uw oom. Het werd mij ook spoedig duidelijk waar de oorzaak zat. De huishouding van den chef kostte sommen van zoo'n enorme grootte, dat ik er van duizelde. Dat de graaf, die voor zich zei ven betrekkelijk eenvoudig leeft, het minste .van deze ontzettend hooge som gebruikte zag ik onmiddellijk in. Er oehoordc nu niet zooveel doorzichtsgave toe, om te ontdekken dut de gemalin van den graaf de verkwistster was. En nu wa9 het voor mij tevens zaak, te achter halen, hoe u, mijnheer de baron, zulke groote sommen verkwistte. Ik overtuigde mij er van, dat u niet alleen een verkwister, maar ook een spefêr waart Egon wil protesteeren en Willburg in de rede vallen. »Nog een oogenblik, mijnheer en ik ben klaarl» Willburg iüaakt met zijn haud een gebaar, als wil hij zeggen: «Houd uw gemak, zoo dadelijk is 't u w" beurt,* „Ik hield u, na alles, wat ik van u gehoord had, v8or zeer lichtzinnig, maar toch niet voor geheel en al bedorven. Lichtzinnige menschen zijn veelal goed van inborst. Daarom hield ik het nog voor mogelijk, u door verstandige be sprekingen omtrent den neteligen toestand van uw oom tot omkeer te brengen. Ik nam mij voor, u als ouderen vriend te raden, helpend en medewerkend ter zijde tc staan. Met vereende krachten als u, inplauts van uw leveD met nuttelooze sport te vullen, uw tijd met ernstige bezigheden in verband met de bergwerken had bezig gehouden zou het ons zejter gelakt zijn, het dreigende failliet te voorkomen. Maar daar moe9t mij plotseling de zekerheid geworden, «Mijnheer, zwijg oogenblikkelijk of ik sla a neer I" schreeuwt de baron, hoogrood van tooro, terwijl hij aan al zijn leden beeft. «Oho, mijnheer, niet zoo driftig I* Willburg kijkt zijn partner met een verachte- lijken blik aan hij ziet medelijdend op de ver wijfde gestalte van dezen bonrvivant Deer. Na een oogenblik gaat hij verder «Ik zie in u een van die parasiten der men- schengeslachten, welke onschadelijke maken een heilige plicht is. Lieden van uw slag noamt men «jeunesse dorée.» Ja, dat is me een lieva jeugd uit die rijke standen, die Diets anders weten te doen, dan den lieven God den tijd ta ontstelen bij het paardenrennen op de «racers* tc wedden, in de schouwburgen onzedelijke stuk ken to gaan bijwonen en daarna met «lichte* dames te gaan soupeeren, om ten 6lotte den nacht in een speelclub door te brengen. D is een man van vijf en dertig jaren en staat als mede-directeur aan het hoofd van een zeer groot# onderneming. Men moet u een harde les geven. U moet eerst nog leeren werken, mijn besta vriendSlechts in de 6chool van den arbeid kunt u misschien nog beteren. Mijnheer uw oom wil u een kapitaal geveo ter vestiging van een zaak. Ik heb hem dit echter afgeraden. Gelden aan u toe te vertrouwen, zou zijn da lichtzinnigheid voedsel geven. U zult een ver kwister blijven en als uw eigen middelen uitge put zijn, 7uit a eenvoudig uit vreemde middelen uw luxericuse levenswijze voortzetten. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1