No. 63. Zondag 9 Augustus 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht Tentoonstelling. ürieveii uit het Noorden. xv. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Besoijen zal 6p hare zaal Musis Sacrum Zondagmorgen ten 12 uur worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. landsche fabriek van Lederartikelen te Baardwijk, ingezet op slechts f5100, wordt bij afslag gekocht door de firma „Van der Heijden en van Grinsven" alhier. Maart. Op de gemeenteraadsvergadering wordt voorlezing gedaan van de cor- ïespondeutie met den Minister van W H. en N. De hoofdinhoud hiervan was. dat de Minister de Waalwijksche 20 2 19 van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. Jan. 1893. De bevolking van Waal wijk bedraagt 4601 zielen^ De winter kenmerkt~zich"dcroT~z«êr groote koude Alle vaarten zijn met een dikke ijs- schaal bedekt. Op vele plaatsen zijn menschen bevroren. Jan. Wedstrijd in het snelrijden op den Maasmond. Deze wedstrijd, uitgeschre ven door de vereeniging, de Waal wijksche IJsclub en opgeluisterd door de harmonie St. Crispijn, werd door een overgroote menigte bijgewoond. De behaalde prijzen werden den over winnaars onder gepaste toespraken in de IJstent overhandigd. De prij/.en van het amateursschap werden den- zelfden avond uitgereikt in het hotel Verwiel. De Voorzitter der IJsclub, de heer P. Verwiel, zond namens de Vereeniging een telegram aan H. M. de Koningin, waarop spoedig antwoord terug werd ontvangen. Jan. Benoemd tot professor aan het seminarie te Rolduc, de Eerw. heer P. J. M. van Gils van Waalwijk, uit het seminarie te Roermond. Eebr. De koninkl. Oranje-Doelen biedt haren honoraire leden op Musis Sacrum een groot concert aan. Daarvoor was geëngageerd het strijkorkest van het muziekkorps der d.d. schutterij uit 's- Bosch, directeur de heer Ogier. Bij deze gelegenheid bood bet jongste lid der Doelen, de heer Max Govatrts, den president, den heer A. v. Tilburg, dezes portret in crayonteekening aan. Eebr. Z H. Paus Leo XIII viert zijn Gouden Bisschopsfeest. De geheele gemeente was met vlag gen en wimpels getooid, De R. C. kerk in feestdos gebuid. Het priester koor was kwistig versierd met bloemen on draperiën in de pauselijke en bis— sohopskleuren, met sterreu bezaaid, en prijkte op verschillende punten met het pauselijk wapen. Aan de beide ingangen was een soort e^reboog aangebrachtbovenop héf pauselijk wapen omgeven door een vlaggentrofée, daaronder te rechter- en linkerzijde toepasselijke gedichten. Ook op het hoogaltaar waren fraaie inscrip ties aangebracht. De plechtige hoog mis ter iutentie van Z. H. werd op gedragen door den Z. E. Heer Pastoor, geassisteerd door de beide Eerw. heeren kapelaans. Na afloop zong het koor het „Te Deum Laudamus" en allege- loovigen daarna een feestlied 's Na middags om SVs ure was 't plechtig lof, waaronder de Eerw. heer Van Ulft eene feestrede hield. Na het lol voerde het koor de Leo-cantate van Besouwen uit en zongen de geloovigen het liedLive Leo Ook de gezel schappen lieten zich niet onbetuigd. De liedertafel Oefening en Vermaak bracht op hare feestmatinée ten ge- hoore de Leo-Cantate van Verhulst,, benevens h rue een vierstemmig jubel lied uit het dagblad „De Tijd". De Zangvereeniging Cecilia voerde uit de Leo-Cantate van Besouwen, bij welke gelegenheid de President der Vereeniging, de heer H. Witlox, eenige woorden van hulde wijdde aan den jubileerenden Paus. Des avonds gaven de harmonie l'Espérance en Cecilia in vereeniging een groot concert op de stampvolle zaal bij de erven Van Riel. Nog dient vermeld, dat de beer Jud. Timmermans Wz. president van Oefe ning en Vermaak, een telegrafische geluKwensch naar Rome zond, waarop spoedig een dankbetuiging van kardi naal Rampolla werd ontvangen. Ook iu de aangrenzende gemeenten Besoijen, Baardwijk, Kaatsheuvel enz. werd liet feest op luisterrijke wijze gevierd. Maart. Het fraaie woonhuis, fabrieks gebouw en boHwland van de Neder- haven door middel van een door het Rijk te houwen schutsluis wil in ver binding brengen met de nieuwe rivier, mits de gemeente Waalwijk de kosten op zich neemt van onderhoud en be diening, en nimmer sluisgeld heffeter wijl dan de Waalwijksche haven niet meer iu rechtstreeksche gemeenschap blijft met de andere Langstraatsche havens. De jaarlijksche kosten var. onderhoud worden geschut op f1450 a f 1 ft,n je zaak werd breedvoerig bespro ken. Hoewel het nut erkennende dat in genoemde verbinding gelegen a zijn, waren alle leden toch eenparig van gevoelen, dat de gestelde eischen de financieele draagkracht der gemeente te boven gingen zoodat aan aannemen dier voorwaarden niet gedacht kon worden. Aan B. en W. werd opge dragen in dien geest verder de zaak te behandelen, id. De Tweede Kamer heeft bet wets ontwerp betreffende den bouw van eene brug over den Nieuwen Maasmond hij Heusden aangenomen met 59 tegen 15 stemmen, v 10 April. De "harmonie l'Espérance viert haar 12% jarig bestaan met een feest- concert met medewerking van den heer De Winter, ter eere van hen, die had den bijgedragen tot den aankoop van enkele noodzakelijke muziekinstrumen ten. De beschermheer der harmonie, de heer Henri Witlox, schetste bij die gelegenheid het ontstaan, de opkomst en den huidigen toestand van l'Espé rance en bood haar een sierlijken lauwerkrans aan. De Commissaris, de heer G. v. Oudenhoven dankte uit naam van het gezelschap de gevers voor hunne bijdragen en het publiek voor de betoonde sympathie. 15 April. De Kamer van Koophandel ver- zendt een adres aan de Ged. Staten om te verkrijgen, dat dit college het zoek van het gemeentebestuur aan de Regeering om het beheer der schut sluis op 's Rijks kosten te laten ge schieden, zal steunen. 25 April. Geslaagd voor het onderwijzers examen de heeren A. G. Pulles en Th. Kolsteren, beiden alhier, id. Benoemd tot burgemeester van Dru- nen, met ingang van 18 Mei, de beer C. P. van Huiten aldaar. 12 De gemeenteraad verleent met algemeene stemmen een subsidie van f 150. aan de Gilde St. Crispijn ter viering van haar honderdjarig bestaan. 18 Mei. Plechtige insta'latie van den heer C. P. v. Huiten tot burgemeester van Druneu. 6 Juni. Verkiezing van twee leden der Prov. St. in het kiesdistrict Heusden. Uitgebr. 2683 stemmen, volstr. meer derheid 1342. Hiervan bekwamen J. van Tienhoven - v. d. Bogaerd 1172 stemmen, P. L. Honcoop 1068, Not. Bink 787, J. den Boer te Almkerk 526, J. Oerlemans Dron- gelen 502, B. Snoek 29 7, J. v. Heijst 183, J. Straver 25. Herstem ming dus tusschen de vier eerst ge noemde heeren. id. De ZeerE^rw. Heer E. P. Ghijsens, pastoor te Drunen viert zijn zilveren Priesterfeest. Het geheele dorp was dien dag in feestdos. Vele rijke ge- scheuken werden den beminden Jubi laris aangeboden. 21 Juni. Bij herstemming gekozen tot leden der Prov. St. in het district Heusden de heeren Van Tienhoven en Honcoop resp. met 1532 en 1432 van de 3118 uitgebrachte stemmen. De heer Not. Bink bekwam 1100, de heer Den Boer 755 stemmen. 28 Juni. De ZeerEerw. Heer J. M. Smol ders, gedurende bijna 18 jaren kapelaan alhier, is benoemd tot pastoor te Nieuw- kuik. Tot kapelaan benoemd in diens plaats de Eerw. Heer A. Wevers, vroe ger geruimen tijd als assistent werk zaam te Besoijen. 8 Juli. Gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. A. E Bink. 18 «Juli. Gekozen tot lid van den gemeen teraad de all redende leilen J. 1 immer- mans Wz. C. G. v. d. Heijden, Jac. Gragtmaus en A. Verbant resp. met 158, 145, 141 en 131 van de 197 uitgebrachte geldige stemmen. Gekozen te Besoijen de heer C. G. Verwiel met 86 stemmen. Herkozen te Baardwijk de heeren J. v. Heijst, C. v. Heivoirt, en A. de Kort resp met 121, 117 en 80 van 125 stemmen. 25 Juli. Verkiezing van een lid der^P. S. in bet district Heusden. Uitgebracht 2334 stemmen. Hierven bekwamen Verhoeven 960, A. J. Bink 555, God schalks Empel 510, burgem. v. Heijst 239 stemmen. 8 Aug. Gekozen bij herstemming tot lid der Prov. St. de heer Not. Bink met 1432 stemmen. De heer Verhoeven bekwam 1300 stemmen. De 4 hier bestaande muziekgezel schappen brachten denzelfden avond het uieuwe Statenlid eene serenade. 12 Aug. Jhr. v. Groteuhuis, burgemeester, deelt in een vergadering van den Raad den leden mede, dat het Dag. Best. op audiëntie was geweest bij den Mi- ninister van W. II. en N. ten einde de belangen der gemeente te betreffen de de schutsluis en derzei ver beheer te bespreken. De Minister was in deze zaak Waalwijk niet ongenegen en zou antwoord gevcu, zoodra hij de juist ontvangen stukken van den prov. hoofdingenieur had doorgezien. De brug over het Zuiderafvoerkauaal zou, volgens den Minister zeker komen, als het kanaal 's BosctiDrongeleu tot stand komt. 22 Aug. De harmonie „De Eendracht" van Drunen viert haar 50 jarig bestaan. A. s. Zaterdag o.m Feesten ter viering van het 100 jarig bestaan der gilde St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien. III. (slot) In aangename stemming schrijven we ons slotartikeltje over de a.s. tentoon stelling. Het is of men ons buiten be looft, dat hetzelfde heerlijke weder als thans, onze tentoonstellingsdagen zal beschijnen en dan wij weten het allen is er geen twijfel, dan zal de tentoon stelling uitstekend slagen, dan zullen treinen, trams en andere voertuigen duizenden bezoekers in Waalwijk bren gen en drommen volks wemelen in en om de gebouwen. Doch ter zake, onze rondgang was niet geheel afgeloopen, dus die nog even voleindigd. Het midden-terrein hebben we beke ken en gaan dan terug naar de linker zijde (vanaf den hoofdingang de rechter zijde) en komen na eenige closets, in de afdeeling van zool- en overleder, ter grootte van ongeveer 40 bij 10 M. Het front »is ook hier in modernen stijl op getrokken en voldoet uitstekend, inwen dig is het gebouw van de noodige tafels, banken en hangers voor huiden voor zien ook dit is een mooi, ruim lokaal, helder verlicht, waar de uitgezochtste zool- en overleder-artikelen eene plaats zullen vinden. Verder krijgen we eene kleine open ruimte en vervolgens 't café restaurant 2e klas van 20 bij 10 M. geheel inge richt als de restaurant eerste klas, met veranda, keuken, bergplaatsen enz. In dit lokaal zal de algemeene vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoen fabrikanten en andere congressen worden gehouden. Ons verder begevende komen we aan de in aanbouw zijnde electrische centra le, een flink gebouw, waar door locomi- biles en dynamo's de electrische drijf kracht en de schitterende verlichting wordt geleverd de installatie waarmede men thans aan de gebouwen enz. druk bezig is wordt geleverd door de gunstig bekende firma de Vries Mulder Co. Am sterdam. En zoo zijn we weer, nadat we de ronde gemaakt hebben, aan de machi nehal, ter linkerzijde (vanaf den ingang rechts) en treffen daar eerst een bureau voor de jury en vervolgens de ruimte voor de inzendingen van schoenmakers knechts, leerlingen van teekenscholen, patronen van den wedstrijd uitgeschre ven door den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, om te eindigen in een ontvangst-salon, waar autoriteiten enz. zullen worden gerecipieerd en zijn hiermede aan 't slot van onze wandeling over 't terrein gekomen en de indruk die we daarvan hebben gekregen is machtig, grootsch. Thans nu alles in volle werking is, de aanleg de electrische installatie, levert iet terrein een prettig, druk gezicht. De volgende week wordt het schilder en decoratie-werk ter hand genomen dagelijks komen talrijke kisten met ma chines en andere te exposeeren artikelen aan, monteurs gaan reeds .druk aan den arbeid in één woord van alle zijden wordt hard gewerkt, om alles tijdig, en dat vertrouwen wij, gereed te hebben. Het geheel is voorzien van gas en waterleiding, een 25tal prachtige bloem perken zullen eene plaats vinden, de kermesse d'été, de caroussel met zijn front van 1800 electrische lampjes, de schitterende fantastische verlichting, die wordt aangelegd, dit alles zal meewerken om een prachtig en gezellig geheel te vormen. De Waalwijksche tentoonstelling belooft èn wat bouwwerken in prachtigen stijl èn wat inrichting en exposities betreft, iets zeldzaams te worden in Nederland, eene vaktentoonstelling welker gelijke niet in Nederland en ook sporadisch in 't buitenland is te vinden. Ten slotte, na de bezichtiging der tentoonstellingsgebouwen en terreinen, op de eerste plaats een woord van hulde aan den bekwamen ontwerper, den heer W. Welsing te Arnhem zijn ar chitectonische kennis heeft hij hier ten volle aangewend, om zoo iets te ont werpen, zijn naam zal door deze ten toonstelling met eere worden genoemd door geheel Nederland, zijn naam zal in de bouwkundige wereld nog beter klank krijgen. Dan aan den aannemer, den uitvoer der den heer K. A. van Rijswijk te Eleusden, voor zijne juiste, loyale en spoedige afwerking der hem opgedragen bouwwerken; de commissie is ten hoog ste voldaan over zijn werk, dat op zoo degelijke wijze werd uitgevoerd, onder voortdurend opzicht van den heer He rikshuizen, opzichter der werken, een bekwaam teekenaar niet alleen, maar een decorateur tevens van fijnen smaak, ook zijn werk moet met lof worden bekroond. Het verfwerk is opgedragen aan den heer Th. van Delft, zijn naam is ons ten waarborg dat we eene prachtige beschildering der gebouwen krijgen. Welnu dan uit 't bovenstaande blijkt genoegzaam, aan welke bekwame handen alles werd toevertrouwd, wat de expo sitie geworden is, wat er te zien zal zijn, en dat is op elk gebied prachtig en zeer veel. Welaan dan, Waalwijkers en Lang- straatters, Brabanters, Nederlanders, vak lieden in 't bijzonder, aan U te toonen, dat Gij 't streven van het energieke en actieve comité op prijs stelt. V ei eert allen de groote tentoonstelling met een bezoek, dat is aangenaam en leerrijken jaren na deze zult Gij aan die dagen terugdenken. Nu nog iets. Geruchten loopen en worden meer en meer verspreid dat men om alles te zien, wel f 2.50 en meer noodig heeft. Absoluut valsch, niets is minder waar. De en- trée-prijs is f0.50, waarbij voor de bij zondere inzendingen hoogstens kan bij komen f0.15. Ziedaar alles en nu tot ziens in de tentoonstellingsweek. de uren al te gauw om. En als het klokje van gehoorzaamheid slaat, is de tijd veel te spoedig heengesneld. 't Eene lied na het andere wordt op den terugweg aangeheven klein en groot zijn één iu vreugde. En de napretDagen nog daarna spreken de kinderen met van vreugde tintelende oogen over al het genotene zooals de muziek na- tilt in een kamer, zoo blijft dit genot jaren bij, ja het gaat mee door het leven. "Waarlijk, het is gezegend werk, de jeugd vriendelijke en zonnige dagen te verschaffen. Welaan dan Noordbrabanters in 't al gemeen en Waalwijkers in 't bijzonder ik, als oude provinciegenoot, zou ook in deze zoo gaarne zien, dat Noord-Brabant bij de andere zustergewesten niet achter bleef. De kosten zijn werkelijk niet zoo groot en een lijst te presenteeren, om kinderen een feest te bereiden, is een dankbaar werk. En de voertuigen och, zouden die niet gratis bijeen te krijgen zijn, voor kinderen weigert men immers niets. Bovendien, welk een heerlijk terrein heeft Waalwijk in den z g. „Roes- telberg", om zijn kinderen hetzelfde genot te verschaffen als de Hollandache spes pa triae in de duinen. Doch„handjes thuis," zal men Observator toevoegen. „Ons inlichten over toestanden in 't Noorden inoogt ge, voor de rest zullen wij het op- mappen." Uitstekend, mijn lezers, ik hoop het van ganscher harte ter gelegener tijd te mogen vernemen. In de zomersche dagen van 1902 och, kwamen ze nu maar! schreef ik iu mijn negenden brief iets over schoolfeesten. En, al °daoht ik dan niet, dat dat dergelijk briefje plotseling practische sympathie bij de burgers in Noord-Brabant zou doen ontwaken, zulk een stem eens roependen in de woestijn had ik toch niet gedacht, dat mijn en naar ik meende nog wel warm geschrijf zou zijn. Immers tot nu toe las ik in den „Echo" nog geen enkel berichtje van welke plaats dan ook, omtrent dergelijke feestjes. Hoe is dat toch mogelijk Hier in Noord- Holland is er haast geen school, of zij heeft haar schoolfeest, bestaande in een rijtoer of een huishoudelijke festiviteit. De rijtoer strekt zich gewoonlijk uit tot de duinen, waar de kiudereu naar hartelust kunnen buitelen en rollen. U moest ze dan eens zien Onvermoeid worden deze beklommen. En heerlijk laat alles spijs en drank zich dan smaken. In blij gejuich vliegen Staande in het teeken der „Tentoonstelling en dus vol belangstelling voor deze materie mag ik zeker wel iets mededeelen omtrent een tentoonstelling op 't gebied van ijssport al zijn we dan ook nog in den zomer, zoo als ons ten minste de almanak zegt, maar helaas niet de weersgesteldheid. Welnu dan, in mijn derden brief van Maart 1902 ge waagde ik van den „IJsbond Hollandsch Noorderkwartier". Deze ideaal-georganiseer- de vereeniging heeft bij gelegenheid van haar jaarvergadering een tentoonstelling van ijsen wintersport georganiseerd van af Vrijdag 20 tot ,en met Dinsdag 24 Novem ber 1903, omvattende de volgende vijf groepen Afd. 1. Werktuigen ten dienste van verrichtingen op het ijs of bij sneeuw. 2. Schaatsen, prik-, hond- en arresleden, ijssch uiten. 3. Beddingsen verbandmiddelen. 4. Winterkleeding en voeding op sport gebied. 5. Opluistering. Bij genoegzame deelname is in iedere af deeling een verguld-zilveren, een zilveren en een bronzen Medaille uitgeloofd. Boven dien zaleeue Eeremedaille aan de mooiste inzending worden toegewezen. Daar bij de afd. „Winterkleeding" ook jchoeisel is begrepen, meende ik goed te doen langs dezen weg/Ie bewuste industrie in de Langstraat op deze gelegenheid van ex poseeren en mededinging opmerkzaam te maken. De tentoonstelling wordt gehoudeu iu het gebouw „de Harmonie" te Alkmaar en wegens beperkte lokaliteit is de aangifte tot deelname door H.H. inzenders tot vóór 15 October vastgesteld. Alle verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer E. llamersma, Secretaris van het Tentoonstellings-Comité te Alkmaar. En hiermede aan mijn „trio" gekomen een politiek „dessertje" misschien is het wel wat oudbakken, maar wellicht daar om des te steviger. Het resultaat n.l. van de gemeentelijke stembus voor de hoofdstad des rijks is, dat de Raad wat meer „middenstandsch" ge worden is. Ik wilde bij deze hiereven op wijzen vooial in verband met de bewering der socialisten, dat de middenstand meer en meer zal verdwijnen en de groote strijd zal gaan tusschen kapitaal en arbeid. Nu is het wel wear, dat hier tal van personen tot den middenstand behooren, die in klei nere plaatsen onder de notabelen gerekend worden. Zoo is b.v. in Amsterdam een patroon met 100 employeu 's meer, een lid van den middenstand, al woont hij dan ook in de eerste klasse woonhuizen van tus schen de f 1000 h f 2000 buur's jaars. Hij behoort eenvoudig niet tot den groothandel of het groot bedrijf, waaruit in de hoofdstad des rijks den eersten stam gerecruteerd wordt bij welke zich dan enkele hooge ambtenaren en geleerden aansluiten. Doch.... midden stand is middenstand en ziedaar een apodic tische uitspraak wel gelijkende op een dogma van die alles weaende en profe-

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5