Hij zeide dit concoursElk nummer werd op den juist aangegeven tijd in 't strijdperk gevoerd De commissie van het concours bestond uit de heeren C. G. H. Meijer, voorzitter der 14- afd. (Langstraat) der vereeniging De Noordbra- bantsche Maatschappij van Landbouw, Eere- Voorzitter. voorts de h. h. Pb. Timmermans, Voorzitter, Flor. van Baal, Vice-Voorzitter, II. v. Iersel, Penning meester, W. Timmermans, Secretaris, J. van Kiel, J. Baetings, J. Quirijns. Jury-leden. (Voor de nummers I, II, lil en IV.) L. J. C. Bogaerts, 's-Bosch, Lt. Kol. Erzey, Venlo, Majoor Punt, 's-IIage. Den Ouden, Zevenbergen, Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, Helvoirt. (Voor nummer V.) De Provinciale Keurings-Commissie. Als overwinnaars traden uil liet strijd perk voor no. I Concours voor aangespannen liaudelspaarden toebehoorende aan landbou wers ot fokkers, waarbij uitsluitend het paard zal beoordeeld worden. Ie Prijs f75, 2e prijs f50, 3e prijs f25, 4e prijs fit), alle met diploma. 1 A. van Baal Waalwijk bruine ruin 2 D. den Engelsen Lage Zwaluwc z carle merrie 3 Willem Brander borst Gz. Genderen zwarte merrie 4 Wed. C. Matheeu>son Zn Ossendrecht roodsch. merrie 5 Bestp Wed J. Straver Broek Schimmel 0 Bestp J. F. Kavelaars Slikgat vos. Als overwinnaars traden uit het strijd perk voor no. II Concours voor luxe-paar den (tweespan) toebehoorende zoowel aan particulieren ais aan handelaren, of stalhou ders, waarbij het geheel zal beoordeeld worden. Ie Prijs 175, 2 prijs f 50, 3e prijs f25 alle met diploma. 1 G. Lambriex Co. 's-Bosch N.N.N.N. 5, j. br. m. Phaeton 2 Id. id. N.N. N.N. 0 j. sch. ra. Dos 5, Dos 3 D. Hofland Til burg Ilyrie Bvrie zw. r. Phaeton 4 Bestp S Verhagen Heusden Bella Cara Vierw. Pogcart. Als overwinnaars traden uit het strijd perk voor no. III Concours voor heerrijders schoonste en best gaande rijpaard. Ie Prijs Groote gouden medaille, aange boden door den Heer A Roy te Parijs, en 1" 5.voor den geleider. 2e Prijs Gouden medaille, aangeboden door den Heer C. G. Meijer Burgemeester te Sprang, en f' 2,50 voor den geleider. 3e Prijs Zilveren medaille, en f 2,50 voor den geleider. 1 Lt. Pabst Breda Sulei'raa bruine merrie 2 A. Smit Jr. Geertruidenberg José bruine ruin 3 Comte H. d'Oultreinont Druilen Tambour grijs 4 Bestp D. Hofland Tilburg Location bruine merrie berijder W. Tim mermans 5 Bestp Ph. Timmermans Waalwijk La in bic vosmerrie 6 B in L. J. Bogaerts VBosch voshengst. Als overwinnaars traden uit het strijd— peik voor nummer IV Concours voor paar den (eenspan) toebehoorende aan particulie ren, handelaren of stalhouders, waarbij het geheel zal beoordeeld worden. Ie Prijs f75, 2e prijs f 50, 3e prijs f 25, alle. met diploma. 1 A. Lamie Roosendaal Lady Eastbach .4 j. br. ;n. Buggy, G. Lambriex Co. V Bosch Boy 6 j. v. r. Dogcart, 3 G. Lambriex Co. 's-Bosch N.N. 5 zw. b. m. Dogcart, 4 P. Honcoop Heusden Harena Apprlbr. sch. ra. Napoleon, 4 Jos. Houben Tilburg Lady br. m. Dogcart, beiden f 1 5 BI). W. van Dam v. Hekendorp Zalt— b.nnmel Cora 5 j. zw. ra. Dogcart, 6 B W. v. cl. Lee Jr. Utrecht Bob stekelh. m. 7 B Eugene v. Roesscl Tilburg Steppaway dbr. r. Dogcart. Als overwinnaars traden uit het strijdperk voor no. V. Concours voor de beste in tuig gaande goedgekeurde dekhengsten, lo Prijs 1' 100 en een groote gouden medaille, aan geboden door den heer L. F. Bogaerts, fs-Bosch. 2e prijs f 90. 3e Prijs f 80 4e f 50. 5e prijs f 20. Ie p. Associatie, Osch, Ruthart donker bruin. 2e. Oerlemaus van der Schans Dron - gehn, Frans IV, donkerbruin. 3e. H. den Engelsen, Lage Zwaluwe, Ardo V, bruin. 4e. Wed. J. B. Timmermans, Moergestel, Jan II, vos (Belgisch ras.) 5e J. W. de Graad', Meeuwen, Apollo 11, goudvos. Enkele opmerkingen moge hier ontrent dit schitterend concours plaats vinden. En dan zij nog eens vermeld, dat liefhebbers van paardensport hier een gastmaal op hun gebied werd aangeboden. Vooral het laatste nummer „Concours voor de be. te in tuig gaande goedgekeurde dek hengsten" was eenig. Weinig „concours hippique, waar derge lijk nummer aan verbonden is. Als een bijzonderheid zij aangestipt, dat er in d>'t nummer 3 hengsten van den Heer Oerlc- mans v. d. Schans tc Drougelen liepen, waarvan Frans IV (551 donkerbr.) reeds f 2800 aan prijs behaald had. Alle drie waren ook door den heer Oerlemaus zelf gefokt 't Mooiste nummer in. i. was no. Ill, concours voor heerrijders. Een ruiter, in volledig rijcostuum, gespoord en gelaarsd/ hij doet mij altijd herinneren aan die oude lijden van ridderpoëzie en ruiterheldendaden. In 't bijzonder als ze toonen zoo vast in 't z. ulel te zitten als de Heer Bogaerts uit 's-Bosch en de heer Ph. Timmermans te Waalwijk. Het concours, werd opgeluisterd door de stafmuziek v/h 2e Reg. Inf. te 's Hertogenbosch, welke kapel o.k 's avonds een conceit gaf, dat ons niet al te best bevallen kon men gaf niet, wat men kon. Anders, 't was al weer mooi, bepaald mooi, op het terrein. Feeërieke verlichting, duizenden uienschen in blijde, vruolijke stemming, 'l was feest VRIJDAG 28 AUGUSTUS Wederom goed weerHet zonnetje be schijnt met. zijn welkomen, hellen gloed het vroolijke terrein, dal al weer door nieuwe gasten zal betreden worden, n. 1. het „Hoofdbestuur v. d. Bond v. Ned. Leder fabrikanten waarvan ten twaalf ure de ontvangst plaats had. Te dien einde vereenigde zich in de champagnebar het ofhcieele ontvangstsalon de eerc-voorzitter, K. A. M. R'dder de van de Schueren en het hoofdbestuur van voornoemden hond met de heer J. B. Timmermans Wz. president der K. v. IC. te Waalwijk en lid van de Prov. Staten, aan 't hoofd. De burgemeester heette de h. li. met de volgende woorden welkom Mijnheer do PresidentM. II. Het is mij hoogst aangenaam U als vertegen woordigers der lederindustrie in ons Vaderland hartelijk welkom te heeteu in mijne gemeente. Mede aau uw zeer gewaardeerden steun is het te danken dat wij een zoo grootsche en belangrijke vaktentooustelling hebben kunnen doen tot stand komen waarin onze industrie tot in de kleinste bijzonderheden kan wor den gezien. Uwe tegenwoordigheid alhier stel ik dan •ook hoog op prijs daar ik daarin zie een blijk van groote ingenomenheid van Uwen bond in onze tentoonstelling en van groote waardeering Uwerzijds van hetgeen wij hier in het be lang der lederindustrie hebben gedaan. Moge de ijver waarmede Uwe bond de be langen der lederindustrie behartigt ruim worden bekroond en mogen deze industrie steeds vooruit gaan in bloei en welvaart. Dit is mijn oprechte wensch on met dezen wensch roep ik U welkom in de gemeen te Waalwijk toe' Hierna nam de heer Timmermans het woord. Hij dankte voor de hartelijke woorden door den Burgemeester gesproken. Het was voor den Bond een groote eer op zulk een wijze ontvangen te worden. Trouwens dat was ook niet anders te verwachten, daar u mijnheer de Burgemeester, zulk een groote en degelijke belangstelling getoond hebt en nog toont in onze industrie. Vooral is dit ge bleken bij deze grootsche onderneming, welke mede door uwen machtigen steun geworden is wat ze nu is. U zijt mijnheer de bur gemeester, de iechte man op de rechte plaats een beschermer onzer industrien. Nogmaals mijn hartelijken dank namens de leden van r'.en Bond. De lieer J. v. Riel, onder-voorzitter van hel comité sp;ak namens dit ook een woord van welkom. Ik gevoel mij verplicht aan de toespraak van onzen Here voorzitter nog enkele woorden toe te voegen. Namens het Comité der tentoonstelling breng ik U mijnen oprechten dank voor den steun van den Bond. In de subsidie welke U toestondt zagen wij een blijk dat U met on ze plannen instemdet, wij zijn U daar daulc- baarvoor. Op de tweede plaats, zie ik onder liet Bestuur twee leden die door hunnen mach tigen invloed ons zoo goed terzijde stonden in zake Provinciale garantie speciaal aan deze twee heeren mijnen hartelijksten dank. Veel en hard hebben wij gewerkt om n het belang der twee industrien de tentoon stelling te doen slagen. Welnu M- H. ik hoop dat de resultaten niet uitblijven en ik spreek den wensch uit dat de lederindustrie die vooral tegenwoordig zulk eene wijze leiding noodig heeft, ouder uw bestuur een betere toekomst zal tege moet gaau en hiermede. Nadat een glas op aller verwelkoming geledigd was, gingen de heeren op ter ver gadering die ten een ure gehouden zou worden. Buiteng. Vergadering v. d. Bond van Ned. Lederfabrikantenten op de boven zaal van den heer Van Dun om 1 uur waarbij in behandeling kwamen de vol gende punten 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Bepaling der gedragslijn van den Bond in zake >herziening der invoer rechten. De voorzitter opent de vergade ring en heet de talrijke aanwezigen har telijk welkom in deze zaal en in het feestvierende Waalwijk waar de leder en schoenenindustrie op de internatio nale vaktentoonstelling thans haar hoog tij vieren. Hij brengt zijn dank aan het comité dat het initiatief voor deze tentoonstelling heeft genomen, aan de gemeente, provincie en het rijk, voor den moreelen en fïnancieelen steun aan haar verleend. Van den Minister van W. H. en N. ontving hij de toezegging- dat deze H. M. de Koningin over deze prachtige expositie in het belangrijke industrieele Waalwijk zou inlichten. Langen tijd, zegt spreker, heeft de malaise in de lederindustrie reeds ge duurd, doch wij meenen met grond, dat zij een betere toekomst te gemoet gaat, en de ongunstigste tijden tot het verleden behooren, vooral daar wij thans niet meer alleen staan in den strijd, en de regeering onze pogingen steunen wil. Hij wekt allen op tot eendrachtige samenwerking met den Bond van schoen fabrikanten opdat aldus verkregen worde, wat hun rechtmatig reeds zoodanig toe komt (Langdurig applaus). De secretaris, de heer Van Son, doet thans voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer Lans, geeft thans op verzoek van den voorzitter, die als president dei- Kamer van Koophandel en uitvoerder barer besluiten, hier onzijdig wil blijven, eene bepaling' van de gedragslijn van den Bond in zake herziening der invoer rechten. Hij geeft een schets van het geen in deze door den Bond reeds is gedaan en beproefd bij het tegenwoordig Ministerie, dat reeds een ontwerp-con- cept zond aan de Kamers van Koop handel ter fine van advies. Hij merkt op hoe de belangen der looiers meestal in strijd zijn met die der schoenfabri kanten. hoe beide bonden dan daardoor dikwijls tegenover elkander stonden. Dit betreurt hij ten zeerste, daar volgens zijne meening alleen eendrachtige samen werking tusschen die twee groote krach tige vereenigingen het middel kan zijn om het gewenschte doel te bereiken Meermalen heeft hij, op verzoek van den Bond, met den schoenmakersbond geconfereerd om tot een vergelijk te komen. Thans is hij zoo gelukkig de vergadering het volgende schema te kunnen aanbieden dat ook de goed keuring der schoenfabrikanten heeft mo gen verwerven. De heer Diepvorst meent, dat in het adres de tuigleerlooiers vergeten zijn. De heer Lans merkt op, dat zulks vol strekt niet het geval is. De heer Diepvorst vindt liet onredelijk alles over één kam te scheren. De heer Lans merkt op, dat hij gehan deld heefd volgens den raad van den lieer Kouwenberg, wien hij om inlichtin gen in deze gevraagd had. De heer Verwiel vindt, dat het voor overleerlooiers moeilijk gaan zal met het adres van den heer Lans in te stemmen. De overleerlooierij is in hare opkomst en sommigen fabricecrcn reeds met suc ces clirooinleer. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de Minister van W. H. en N. hem bij zijn bezoek aan de tentoonstelling herhaalde lijk op het hart heeft gedrukt toch te verkrijgen, dat beide bonden in zake invoerrechten een zelfde gedragslijn volgen. Waar ieder zijn eigen weg volgen wil, gelooft hij niet dat de zaak voor welke partij ook, veel kans hebben zal. De voorzitter verzoekt daarom partijen, dat zij hun eischen niet al te streng zullen doorvoeren, doch ieder, voor het gemeenschappelijk belang, een offertje zal willen brengen. De heer Reerink hoopt, dat de Minister ook de industrie der overleerlooiers wil beschermen en geen uitzonderingen ma ken zal. De heer Larssen betreurt, dat deze opkomende industrie niet beschermd wordt, daar ook de overleerlooiers leden van den Bond zijn. Wij moeten er echter, zegt hij, in berusten. Daar is eenmaal niets aan te doen. De minderheid moet zich aan de beslissing der meerderheid onderwerpen, en dit ook is redelijk. De meeste bovenleerlooiers leggen zich nu er bij neer en brengen een offer voor het algemeen welzijn der industrie door niet verder op de vervulling hunner bescheiden wenschen aan te dringen. Het voorstel van het bestuur, om het schema van den heer Lans aan te nemen, wordt met applaus aangenomen. De voorzitter leest daarop de volgende motie, die met groote geestdrift eenstem mig wordt aangenomen. De algemeene Vergadering van den Boud van Nederlandsche lederfabrikanten, gehou den te Waalwijk, dd. 28 Augustus 1903, overwegende, dat de zeer hooge prijzen der ruwe waar een groote wanverhouding tusschen de prijzen van grondstof en fabri kaat hebben veroorzaakt, waardoor de leder industrie in haar bestaan bedreigd wordt; dat de ongevallenwet een nieuwen druk op ons bedrijf heeft gelegd dat de arbeidsloonen ook in ons vaV ver hoogd geworden zijn gezien, dat de vraag naar leder levendig en de voorraad betrekkelijk gering is, welke omstandigheid ook in 't buitenland in hooge mate wordt waargenomen, geeft als hare meening te kennen, dat een verdere ver hooging der lederprijzen door de omstan digheclen gerechtvaardigd, ja zelfs een ge biedende eisch is, en noodigt alle lederfa brikanten met aandrang uit, elk in zijn kring, mede te werken om die prijsver- hooging verder door te voeren. De heer Bressers betuigt den voorzitter der vergadering, den wakkeren president der Kamer van Koophandel, zijn dank voor de waardeerende woorden in den aanvang tot de vergadering gericht. Hij biengt hulde aau het energieke comité der ten toonstelling. Deze overtreft de stoutste verwachting, zij dwingt hem eerbied en bewondering af. Hij m?ent echter te moe ten opkomen tegen een bericht in de cou ranten, dat volgens verklaringen van een paar leden van genoemd comité op het depar tement van W. H. en N., de huidige toestand niet zoo moeilijk meer zou zijn. Hij vindt dien toestand ongunsiiger dan ooit, daar de wanverhouding tusschen ruwe waar en gefa briceerd artikel nog nimmer zoo groot was als thans. Hij meent, dat die gedachte in Den llaag niet mag blijven gevestigd. De heer J. v. Riel, vice-president v an het comité en die mede op de audiëntie tegen woordig was, verklaart dat die dagbladbe- berichten zeer overdreven waren, dat er hoofdzakelijk gesproken is over den zwaren strijd, dien het handwerk te voeren heeft tegen liet machinale, dat allengs in betere conditie komt en zijn nioeielijk.-le tijden doorleef! heeft. Reeds zijn door liet comité stappen gedaan, opdat de verkeerde indruk, die dienaangaande in den Haag zon kun nen bestaan, zoo spoedig mogelijk worde uitgewischt. De lieer Bressers dankt voor die inlich tingen en de moeiten, die hel Bestuur zich getroost heeft. De voorzitter dankt voor de trouwe op komst, en het flink aannemen van genoemd gewichtig voorstel en sluit, de vergadering. Te twee uur gal de Sophia's Vereeniging van Loonopzand een matinée terwijl deze zelfde vereeniging na de feestmaaltijd van vijl uur waar het wederom gez llig aan toeging en bij verscheidene toasten de sluizen der wel sprekendheid wijd werden opengezet, een concert gaf, dat ons met genoegen naar deze werkelijke goede fanfare deed luisteren. Te half negen begon de Liedertafel „Aurora" van Oosterhout haar concert aan vankelijk op de kiosk, doch later wegens den sterken wind en ook de vrij scherpe koude in de restauratie le klasse. Dit koor zouden wij, wat het vocale aan gaat, willen plaatsen op een lijn 'met de Bossche schutterij, die n o. m. het beste op 't instrumentale gepraesteerd heeft. Mooi was de baritonsolo in „Landerkennung" en goefl, hoewel wat sterk vibreerend, de tenor solo van den heer P. v. Rijthoven in „Likmé". Vol uitdrukking werd ook gezongen „Om hoog* van Heinze, kortom „Aurora" heeft, hier uitstekend voldaan, getuige het daverend applaus na elk nummer. De lieer Klijberg was dan wel de. tolk van allen, toen hij in eenige goed gekozen woorden hulde bracht aan deze niet meer in haar dageraad staande maar in vollen luister schitterende vereeniging De drukte op liet terrein was inmiddels verminderd een ont goed concert had gegeven, had er zes uur in de restauratie le klasse een buitengewone feestmaaltijd plaat, waaraan het Comité met genoodigd^' Deze laatsten waren de architect der gebouwen, de aannemer en tevens de opzichter, respectievelijk de hh. Welsino van Rijswijk en ITerikshuizen, de heeren der pers, vertegenwoordigers van ver- schillende bladen, waaronder ook vak- bladen, de Heer de' Vries, vertegen' woordiger der Firma De Vries Mulder en Co. te Amsterdam, welke firma ge]ja reeds eerder werd opgemerktde electri- sche verlichting en de drijfkracht leverde de heer Aug. v. Baal, eigenaar van het terrein en nog eenige andere heeren. Het menu was De koude dreef de menschen naar huis, al leen eenige jongelui en Wat men hier zoo teekenaehtig noemt „enkele plakkers" bleven zeilen de eersten maakten dankbaar gebruik van de pianomuziek, om nog eens e/en een walsje en een kruispolka te maken. Aan 't slot van dezen dag, zij nog ge meld, dat de Firma Winters uit Venlo, te laat gekomen met haar expositie van over leer, door een afzonderlijke jury de gouden medaille voor haar inzending heeft ontvan gen. Alzoo ZATERDAG 29 AUGUSTUS. Deze zette zich schrikbarend ongunstig in Winden regen beproefden beiden hun krach ten om 't weer zoo naar mogelijk te mi- ken, doch tegen 12 uur begon het le ver anderen en werd het weer goed. Begrijpelijkerwijze is heden het bezoek aau de tentoonstelling niet zoo groot. Toch heerscht er nog een gezellige drukte, liet vooral de schooljeugd van Waalwijk en elders, ruim een 100O-tal kinderen, die zich over 't terrein bewegen, zooals. te begrijpei steeds in de richting naar de kermesse d'élé waar nu vooral de open carousel goede zaken maakt. 's Avon Is gaf de harmonie Apollo" van Kaatsheuvel een concert, dat ons wel be vallen kon, ofschoon wat meer relief en een beetje minder luidruchtig gebruik van 't agwerk aanbevelingswaardig was geweest En nu we een betrekkelijk minder druk bezetten dag hebben, wille we trachten een eenigszins gedetailleerde beschrijving te gaan inakeu der drie hallen. (Deze beschrijving in een volgend nummer, voor heden vervolg der dagen ZONDAG 30 AUGUSTUS. De weersgesteldheid was wederom gunstig te noemen, zoodat veel volk verwacht werd. En deze verwachtingen werden dan ook niet beschaamdeen stroom van bezoekers, waaronder groe pen uit Rotterdam en Amsterdam, golfde iet terrein op en 't was 's avonds on der de helle stralen van de groote ver lichting een trotsch gezicht, al die men schen te zien heen en weer trekken over het groote terrein, dat nog slechts één dag dit schoons zou dragen. Ten half een ure gaf de Lieder tafel Oefening baart Kunst* van Be- soijen een matinée, waarop volgens een toehoorders die wij er naar vroegen, uitstekend gezongen werd. Hij noemde deze vereeniging eene met een goede toekomst, als zij voortging haar devies: Oefening baart Kunst* maar steeds in practijk te brengen gelijk ze dat tot lieden deed. Een groote teleurstelling was het voor de bezoekers, dat de luchtballon niet op kon gaan maar hierom mogen geen verwijten gericht worden aan het Comité dit heeft alles gedaan, wat liet kon om deze attractie te verkrijgen, doch te vergeefs. Ter elfder ure schreef de be sprokene zijn komst af en toen was het te laat, een andere te bekomen, hoe veel telegrammen men ook verzond. Als een getuigenis van goeden wil vond het publiek ter vervanging van de niet kunnende plaats hebbende opstijging van den luchtballon een voorstelling van een circus, een onderdeel van het cir-' cus Rens, gestationneerd op de kermis te Besoijen. Deze nieuwe attractie waardeerende vermaakten zich velen met deze openlucht voorstelling, welke ons echter helaas niet kon herinneren aan een voorstelling van het destijds zoo prachtige circus Renz. Nadat de harmonie St. Crispijn eerst Potage Tortue. Petits Pate's Tournedos, Sauce Béarnaise, Haricots verts, Poulet roti, Compote, Omelette aux confitures, Dessert. De tafel was uitstekend alle loi aan den restaurateur, den heer A. Ger- ris-Simons en de verlichting, orbj. neel. Twee bloemstukken met electrische lampjes als knoppen in allerlei kleuren, waarnaast schalen met kunstmatige vruchten electrisch verlicht, stonden op de lange tafel en leverde zoowel een eigenaardig als schoon gezicht op. Verschillende toasten werden uitge bracht. De eerste, door den president op den heer Welsing, den genialen ont werper der verschillende gebouwen, waarop natuurlijk de heer Welsing ant woordde daarna nam de Heer Joh. Tielen 't woord en dankte in welgekozen woorden voor den machtigen steun der pers, door hare verslagen, aan deze ten toonstelling geschonken. De heer Strijbosch vertegenwoordiger der Prov. 's Hertogenbosche Courant antwoordde uit naam zijner persbroeders hierop en wees vooral op het gulle en gastvrije onthaal, hier der pers bereid. En werkelijk als wij hier den spreker in de rede mogen vallen de pers is in Waalwijk uitstekend behandeld, vele groote plaatsen kunnen hier en voorbeeld aannemen. Hierna nam de heer J. v. Riel het woord en den heer De Vries voor zijn uitstekende en grootsche verlichting dankte. Ook deze roem is ten volle ver diend; de verlichting was werkelijk grootsch, trotsch en feeëriek. De heer v. Liempt toastte op den heer v. Baal, den bereidwilligen eigenaar van het terrein, terwijl de heer Eisma uit Leeuwarden met een enkel woord dankte voor een toast door den President op de vakpers uitgebracht. Nu nam heer van der Heijden het woord in een vloeiende en gloeiende toespra over de industrie, hier uitgeoefend, vo welke hij de beste wenschen uitte. N - dat ten slotte de heer J. M. Schelleken vertegenwoordiger van »De Echo van htP Zuiden« een toast op Waalwijk-vooruit had uitgebracht, sprak de President no een zeer waardeerend woord aan he adres van den werkman, waarna dez gezellige tafel werd opgeheven. Inmiddels gaf de harmonie »L'Espé rance* een zeer goed concert, dat no£ laat in den avond honderden bezoekers- op het vroolijke, gezellige terrein bijee hield. En zoo brak dan aan de laatst dag dezer schitterende tentoonstelling tevens Koninginnedag. MAANDAG 31 AUGUSTUS (laatste dag) De morgen van dezen laatsten dag der tentoonstelling was niet bijzonder gunstig De hemel was met wolken bedekt, er wo':i een vrij hevige Zuid-Westen wind, die, zoo hij ging liggen, een massa regen voorspelde. Tegen tien uur vielen er reeds eenige drup pelen en velen koken angstig naar den weerhaan, die maar altijd door in zijn be kenden onguustigen stand bleef. Doch het was een Oranje-dag, de verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin Wilhelmina en dan; zijn wij er zoo wat aan gewoon geraakt de gouden zon aan het blauwe azuur te zien schitteren. Tegen de i middag keerde de wind naar het N.-W., de wolken werden weggevaagd, de heinel glansde van het heerlijke blauw, het succes van den dag was verzekerd, de kroon zou waardig op het grootsche. werk gezet worden. In den namiddag kwamen de kinderen, getooid met oraujestrikjes linten of sjerpen, onder geleide der onder wijzers en voorafgegaan door de harmonie „St. Crispijn, welke vroolijke marschen speelde, naar het terrein opdagen, om deel te nemen aan de volksspelen, die, dank zij de groote bijdragen van het comité, voor dezen georganiseerd waren. Ook de kinderen der bijzondere school van de Eerw. Zusters hadden vrijen toegang. Een groote menigte was reeds op het terrein aanwezig en bewoog zich hoofdzake lijk om de plaats, waar de spelen zouden plaats hebben. De burgemeester, K. A. M. ridder De van den Schueren, gekleed in gala, vereerde de volksspelen met zijne tegenwoordigheid. Nadat de kinderen onder leiding van den onderwijzer den heer A. Princen, een viertal Oranjeliederen hadden gezongen, werd een aanvang met den wed strijd gemaakt. Als altijd, wanneer kinderen tegen elkander in het krijt treden, werden

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2