Nummer TO. Zondag 6 September 1003. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel^ Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Internationale Tentoonstelling Bit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Z a-t e r d a g a v o 11 d. A b o n n e m e li t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden Uitgever. stukken gelden enz., franco te zenden aan den van Schoen- en Lederindustrie en aanverwante artikelen te 23 WAAI, W IJ K 31 Augustus 1903. van een de machinefabriek „Moenus" a. In ons vorig nummer stelden we een beknopt overzicht der expositie uit tot dit blad, we gaan er thans toe over. En daar, wat het zwaarste is, het zwaarste moet wegen, zij 't eerst aan de beurtde machinehalde clou der tentoonstelling. De exposanten hierin noemden we reeds. De mooiste en volledigste expositie was wel die van /The Singer Manufacturing Com pany" te New-YorkAmsterdam, filiaal te Waalwijk. Zij verwierf dan ook niet alben een eere-diploma, maar teven» de medaille van H. M. de Koningin-moeder. Men zag daar van de gewone naaimachine tot de machine voor huishoudelijk naai- en bor duurwerk en de automatische spoelmachine toe- Elke machine, noodig voor 't afnaaien elk onderdeel van hel bovenleer van schoen of laars was er aanwezig. En alles van de nieuwste vinding. De verte genwoordiger vertelde mij, dat men aan de fabriek in Amerika slechts maar een ma chine had te bestellen, zelfs van een nog niet bestaandeu vorm of werking, on na korten tijd kreeg men ze kant en klaar thuis. Bewonderenswaardig, niet waar De schitterende bekroning is n. m. b. m. dan ook wèl verdiend. De meeste geexposeerde machines zijn reeds verkocht, waaronder een aan den president van 't comité, den lieer E. W. Klijberg- Pernot. Doch ook A. G. Frankfurt a. M. kwam met een prachtige collectie uit, welke buiten een eere—diploma nog twee gouden medailles mocht verwerven. Zij exposeerde niet alleen machines voor de schoenmakerij, maar ook voor de leerlooierij. Zoo zag ik er een reusachtige lederwals, welke per dag 120 huiden prachtig afwalst, verder een meet machine, die de oppervlakte eener huid èn in vierk. voeten èn in M. aangaf, ook de dikte en 't aantal gemeten huiden. Een prachtig exemplaar. De Firma G. v. Loon te Waalwijk heeft zulk een machine in haar magazijnen staan. Verder moet genoemd worden „Deutsche Vereinigte Schulimachinen Ge selschaft G. m. b. II. Frankfurt a.M.", die wel met de volledigste collectie schoenma chines uitkwam spijkermachines, split en schifl-machine, een zolensnijmachine, schrooi- machine, doornaaimachine, zolen-schuur- machine enz. enz. Zoo ooit, dan kan men aan deze expositie zien, dat er geen enkel vak is als de schoenmakerij, waar zooveel machines bij gebruikt moeten worden. Deze firma ontving een eere-diploina, een wel verdiende onderscheiding. Eu dan de Keatsmaschioefabrik A. G. Frankfurt a. M. met hare machines en ge reedschappen voor de Schoen-industrie en op deze machines gemaakte schoenen en machines voor de klein-industrie. Het was in de perfectie. Daar kon men esn schoen volledig zien afwerken. Honderden bezoekers bleven dan ook bij deze en de reeds genoemde firman ten staan kijken. Het was waarlijk ook een frappant gezicht, al deze ijzeren „hand werkslieden" aan 't werk te zien. De Keatsmachines ontvingen als bekroning een gouden medaille. Verder mag niet on genoemd gelaten worden de machinefabriek ttUnion" Leipzig-Stütteritz, vertegenwoordi ger de heer E. Aronsohn, Amsterdam de machinenfabriek Vaughn, Peabody U. S. A. filiaal Frankfurt a. M., welke een zeer mooie vleesch- haar- uitwasch en Uitzet- machine exposeerde, aangekocht door de Firma van lersel-Witlox en Co. en last not least, de Tangyes Limited Rotterdam, fabriek te Birmingham, de vertegenwoordi ger voor Tilburg en de Langstraat Jos. van Brunschot, Tilburg. Deze expositie, met goud bekroond, was waarlijk zeer mooi een paar prachtige motoren zag men er in werking, welke beide zeer zacht liepen. De fabriek produceert verder stoommachines, stoompompen, centrifugaal pompen, hydrau lische persen, takels, dommekrachten, lieren enz. Reeds 400 motoren, zoowel gas- als pe- troleummotoren staan er van deze fabriek in ons land. Op de fabriek zelve werken 40UÜ menschen, terwijl de vertegenwoordi ger hier te lande de Heer G. W. L. Gib- sou eea zeer eminent man is, die zich in 4 jaar tijd tot vertegenwoordiger dezer grootsche fabriek wist op te werken. Ziedaar dan, eenige nadere bijzonderhe den omtrent enkele expositie'e, welke vooral onze aaudacht trokken. Ons bestek laat niet toe, alle in 't bijzonder te bespreken, hoewel alles, wat er stond,'dit verdiende, want geen enkele expositie in deze balie, of ze was van superieure qualiteit. Allen, wie ook, erkenden dit ten volle en vooral de Duitsche bezoekers waren opgetogen over al het schoone, hier te zien en tc genieten en hadden nog nooit eene derge lijke vaktentoonstelling gezien, op zulk een grootsche schaal georganiseerd en uitgevoerd. Hulde dan nogmaals aan het Comité, dat deze waarlijk trotsche balie, zoo doelmatig ingericht, wist gevuld te krijgeu met deze machtige nijverheidskinderen En nu de schoenhalle. De exposanten hierin waren Firma H. Har tog, Waalwijk Fijn burger Schoeisel, li. W. Moll, G. m. b. II. Zeitz, (Deutschland). Pantoffels en muilen. Her man Schrage, Leeuwarden. Lee3tklaar schoenwerk. Jos Groenen, Besoijen. Heeren schoeisel. J. van den Besuelaar, Valkens- waard. Werkmansschoeisel. P. Maas en Zonen, Valkenswaard. Zeelaarzen. M. Cools Loonopzand. Waterdicht schoeisel. Aug. Felix Ltrijbosch, Loonopzand. Zeelaarzen. C. J. Moerbeek, Halsteren. Visscherij schoeisel. H. van der Geld, Drunen. Fijn en burger Schoeisel. J. B. van As, Bergeu- opzoom. Fijn schoeisel. Jan Swaters, Lochem Fijn schoeisel. Wm. Schoots, Rotterdam, Zwarte paardenstraat 30. Orthopaedisch Schoeisel. G. H. Buytendorp, 's-Gravenhage Wei mars traat 117. Leestklare bovenstukken. G. Iiieuwerts, Den Helder, Koningstraat 48, Leestklaar Schoenwerk. Bierens Amsterdam. Singel 225. Orthopaedisch schoeisel. L. v. d. Hoven Gz., Kaatsheuvel. Burger schoeisel. Zeisier Ausch, Weenen. Salon-, tooneel- eu Luxe schoeisel. Van Dortmond-Penuock Kaatsheuvel. Fijn Schoeisel. Joh. Knepflé, Waalwijk. Fijn- en Burger-Damesschoeisel. Hufkens Zonen, Tilburg. Leestklaar Schoenwerk. J. P. de Loos, Ltrecht. Ort hopaedisch Schoeisel. Timmermans van Turenhout, Waalwijk. A. H. van Schijndel, Waalwijk. Fijn Schoeisel. E. W. Klijberg- Pemot, Waalwijk. Fijn Schoeisel. Adoll' Gerzon, Amsterdam. Salon en Luxe Schoeisel. Rud. Siepermann, Tilburg. Leestklaar Schoen werk. C. de Jong, Gilze. Burger Schoeisel J. B. F. vau den Heuvel, Loonopzand. Waterdicht schoeisel. A. Schalken-Vau Vugt, Kaatsheuvel. Burger Schoeisel. Van Gliert Co., Kaatsheuvel. Burger Schoeisel P. Boom, IC. Vesters, A. van Hulten-Boom te Druueu. Fijn Schoeisel. Vakal'deeling St. d. Wiel. Joseph-Gezellenvereeniging, A. v. Oude Leliestraat 4, W. Buch, X. Spiegel straat 11. J. W. Beerens Singel 225 te Amsterdam. Fiju- en Orthopaedisch Schoeisel. H. Klerkx-Dekkers, Baardwijk. Fijn Schoeisel J. Klerx-Van Herpt, Baardwijk. Fijn- en burgelschoeisel. Van Stratum, N. Ileeren- gracht, Amsterdam. Verschillende paren Overschoenen. North. Britsch Rubber Co Limited, Edinburg. Sportscboeisel en Over schoenen. C. J. Kooien, Oisterwijk. Burger Schoeisel. Th. van Keulen, Oisterwijk. Burger Schoeisel. Erven J. Wèmmers, Oisterwijk. Burger schoeisel. G. van der Heijden, Oisterwijk. Burger schoeisel. Firma WAALWIJK. Wed. M. van lersel Zonen, Oisterwijk. Burger schoeisel. J. H. van dér Linden- Heynen, Oisterwijk. Burger schoeisel. A. Kooien, Oisterwijk. Burger en Werkraans- schoeisel. Gebr. lloozen, Oisterwijk. Burger schoeisel. Firma C. van Bommel, Moer gestel. Fijn schoeisel, J. II. van de Wiel Oisterwijk. Burger schoeisel. Sprangers- Verhagen, Kaatsheuvel. Burger schoeisel. O. A. Donkers, Baardwijk. Tooneel- en Luxe schoeisel. Erven Jac. Cloin, Dongen. Burger schoeisel. Adr. van Nieuwkuik. Dongen. Burger schoeisel. C. Riemslag Dongen. Burger schoeisel. C. A. Schelle- kens Dongen, Burger schoeisel. N. A. Sprangers Dongen. Burger schoeisel. Aug. Theunen Dongen. Burger schoeisel. C. Riemslag Dongen. Werkinans schoeisel. Aug. Theunen, Dongen. Waterdicht schoeisel. A. en M. Lichtenberg, Dongen. Burgerschoeisel G. li. Smits Co., Dongen. Burger schoeisel. Ook hie. superieur werk En dan moet mede op de le plaats genoemd worden 't fabri kaat van de firma Timmermans van Turen hout, vertegenwoordiger J. Rozelaar, Am sterdam, welke firma buiten mededinging exposeerde. Het reform-schoeisel, van in een of meer kleuren door elkander gevlochten leder om 't zoo maar eens te noemen, dit vooral trok zeer groote attentie zelfs, de minister van Oorlog gaf daarover zijne be wondering te kenuen dit fabrikaat, waarvan deze labriek de eerste specialiteit is, zal zijn weg goed vinden en de fabriek zal daarin een gioot debiet krijgen en 't overige schoeisel, dit was keurig, daarover was maar een roep, fijne afwerking prima kwaliteit, genoeg zij gezegd, dat een leek kon zien dat het zeer zeker met een van de hoogste onderscheidingen was bekroond, indien het niet bfliten mededinging was geweest. En dan de expositie der firma E. W. Klijberg- Pernot, deze was ook buiten mededinging en ontving desniettegenstaande de medaille van H. M, de Koningin, onnoodig dus over dit werk nog veel goeds te zeggen, de be kroning met de hoogste onderscheiding mag genoegzaam getuigenis afleggen. Ook moet genoemd worden als zeer fijn handwerk het heeren-schoeisel van de Firma Jos. Groenen te Besoijen. Het was een lust om te zier.. Ook dat van Donkers te Baardwijk wat een oogenglansbeide ontvingen een eere-diploma En dan komen we en deze heeft recht om wel op de eerste plaats te worden genoemd, zooals we trouwens reeds eerder meldden, aan de prachtverzameling machinaal schoenwerk van den heer A. II. van Schijndeldit werk, wat gerust het fijnste uit Nederland mag worden genoemd heeft reeds zulk een naam, dat iedereen verwachtte, dat hier het puikje der puiken zou worden gegeven en terecht, deze expo sitie was van dien aard, dat geen buiten- landsch huis, iels beters en fijuers zou weten te brengen, des avonds electrisch verlicht, geleek deze collectie wel tooverschoeneu in een toover-etalage. Dit was in een woord mooi eenig Van 't buitenland noemen we Zeisier en Ausch, Weenen, vertegenwoordiger II. van Ilemert den Haag en verder noemen we nog als de beste expositie, het beste werk o. in. a. de prachtige exposities van Dongen jen Oisterwijk, waarvan ook de etalages de aandachtYrokken, Van Dortraond-Pennock, Klei x-van Herpt, Klerx-Dekkers, Joh. Knepflé, firma H. Hartog, St. Jozefgezellen- vereeniging, Boom, Vesters en van Hui ten, Drunen, Rud. Sicperman voor leest- kl.-.ar. Van A-<. Bergenopzoom, en de Loos, Utrecht voor orthopaedisch en nog zoovele anderen, teveel om op te noemen, al deze inzendingen waren uitstekend. En ten slotte de expositie North Britisch Rubber Co. Limited te Edinburg Vertegen- waordiger L. Koning No. 2 Voorburgwal, Amsterdam. Dit sportscboeisel en over schoenen bekroond met de hoogste onder scheiding een eere diploma, trok een ieder aan. Geëtaleerd in een sierlijke kiosk af zonderlijk, waartegen aan zacht glooiend in bloemen de bekende weegschaal prijkte kwam dit prachtige gummy-werk mooi uit. Nog eens het was een magnifique collectie, fiju geëtalleerd en vele kijkgrage vakmannen trekkond. Advertkntibn 17 regels f U.GO daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet- aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, De vertegenw. vertelde mij, dat er in ons land alleen 170180000 paar van deze firma worden verkocht. En hiermede zijn we gekomen aan de lederhalle, waar als overal elders voor een vakman veel te genieten was, zelfs een leek als schrijver dezes ging er te gast. De exposanten hierin waren voor zool- en over- leder de volgende Zoolleer Kuiplooiing. a. La Plata Saladeros. W. L. II. van llilst, Waalwijk. L. Mom bers, Waalwijk. P. van Loon Gz. Waal wijk. A. van lersel, Waalwijk. W. Tim mermans, Waalwijk. M. en G. van Son, Waspik. Bernard Verhagen, Eindhoven. C. Hofmaus en Zn. Waalwijk. h. La Plata Mataderos. Van Wagenberg Festen, Vlijmen. H. G. van Everdingen, Waalwijk. J. Verbuist, Dongen. Th. A. Maas, Dongen. J. Bres- sers, Dongen. C. M. van Campenhout, Dongen. c. Licht leder en bijsoorten. Van Wagenberg-Festen, Vlijmen. Gebr. Zeckendorf, Waalwijk. Jacques van Riel, Waalwijk, Gebr. Quirijns, Waalwijk. J. Bressers, Dongen. Sprangers Verhagen, Kaatsheuvel. Vache leder. Van lersel Witlox Co. Gragtmans en Wiesman, Waalwijk. Looistoffen. C. R. 'I. Ficq, Waalwijk. R, Ficq, Waalwijk. Jac. van Riel, Waalwijk. Ilebs- ner Juliusberg, Hamburg. Fijne overleersoorten. Waeldin Huber, Lahr i. B. G. Reerinck Jz., Lochem. M. Levenbach, Amsterdam. F. Weinoldt en Lange, Leipzig. Maal- drink, Deventer. Overleder. G. Reerink, Lochem. Bongartz en Oosterbaan, Drachten. A. J. Borghsteijn, Doetinchem. II. H. Jansen en Gebr. van Delft, coll. Waalwijk. G. J. Rikkers, de Knijpe. F. v. d. Assem Gzu., Dongen. G. Berkelmans, Oisterwijk. W. E. Ilofmann Eindhoven. A. Ras en Zoon, Budel. Gebr. Kuenen, Eindhoven. Henri Wiuters, Venlo. Pagés en Co, Graulhet. C. Vingerhoets, Dongen. Rie.meuleder. J. van Dooren- de Greeff, Waalwijk. Verschillende leersoorten. Adler en Oppenheiiner te Straatsburg. S. de Leeuw en Zn., Amsterdam. G. van Loon, Waalwijk. Emmcricher Lederfabriek G. m. b. H. Van der Wielen, de Bruiju en Greve, Druten. C. de Cortie- van Delft, Waalwijk. Rubbens-Kievits, Waal wijk. Eduard Vosters, Woensel bij Eind hoven. Prachtig was het zoolleer (La Plata Ma taderos) van J. Bressers te Dongen. Deze firma exposeerde buiten mededinging, anders was zij zeker bekroond. Ook de croupous van de firma's van lersel-Witlox en Co. en Gragtraaus en Wiesman, beiden te Waal wijk en buiten mededinging waren zeer mooi. Aan de Firma H. G. v. Everdingen te Waalwijk met haar zoolleer (La plata Ma - taderos huiden) werd boven het eere-diploma ook nog de medaille van Z. K. H. Prins Hendrik toegekend. Voorwaar, geen gerin ge ouderscheiding. Verder was de collectie van de Firma W. Timmermans en Zonen ook zeer mooi, alsook der firma's P. van Loon, L. Mombers, M. en G. Son, Gebis. Quirijns, summa sumarum het geëxposeerde zoolleer was prachtig, allen verdienden nog maals te worden genoemd, maar dat zou ons te ver voeren. Voor overleder-Grossiers, Rubbens-Kievits de Cortie-vau Delft e.a. die eene mooie verzameling gaven, voor fabrikanten Maal- drink, Deventer, Adler Oppenheimer en Bongartz en Oosterbaan, die de hoogste onderscheiding dan ook verwierven, terwijl ook uitstekend goed was te zien der firma's Gebr. van Delft eu II. H. Jansen buiten mededinging, W. E. Hoffmann, van Dooren- de Greeff, F. v. d. Assum, Gz. Berkelmans Eindhoven, F. Dalleu en m.a. Ja, de leerhal gaf ons, wat zool- en overleer aangaat, uitstekend werk te zien. Het Ned. fabrikaat in zoolleer, en ook in het gewone overleder zag er zeer goed uit, en wij wenschen dit dan ook liet beste succes en den meest ïuogelijkeu vooruitgang toe. Gevoegelijk kunnen wij hierbij aansluiten het bezoek dat wij brachten aan het bureau der firma G. van Loon, Import van Ameri- kaansch overleer te Waalwijk, welke firma filialen heeft te Brussel 214 ltue Merode en te Prag 10 Fischlergasse. Welwillend door den Heer van Loon ontvangen, gaf hij ons, uitvoerig de noodige inlichtingen. Zoo zeide hij ons, dat hij in Europa alleen het Import had van Amerikaansch overleer, speciaal runds- en geitenleer. Hij liet ons ohroomgelooide rundslak zien, prachtig leder en een zestal artikelen in overleder, welke naar zijn idee gefabriceerd waren, zoodat ze geschikt waren voor de Europeesche markt. Vooral dit naar zijn eigen vinding vervaar digd leder heeft den lieer van Loon zijn eere-diploma doen verwerven. Deze firma is bverancier aan het dep. van oorlog eu justitie en doet vooral in overleder, dat niet volgens het oude systeem is bewerkt, maar met mineralen. De lieer van Loon had in zijn etalage 2 stukken schors, een inlandsch en een buitenlandsch stuk. „Ziet eens", zeide hij het is toch een totale onmoge lijkheid, dat men met dit stukje schors, (het inlandsche, dat heel dun is) hetzelfde resultaat kan bereiken als met dit buiten landsch (een dik stuk Amerikaansch schors) Hier in ons land zal men dus nooit dit leder zoo kunnen vervaardigen, al brengt men dan nog zooveel beschermende rechten op deze artikelen. Ditzelfde had hij ook tegen de Min. van W. II. eu N. gezegd, toen ook deze zijn etalage bekeek. Ten slotte toonde hij ons een gesp'eete huid, uitgezonderd den kop. Deze huid was aan vier zijden bewerkt, waarvan de nerf telkens een andere kleur had. Daarnaast zagen wij de nerf afgenomen van de bui tenste zijde en die was zoo dun, dat zij doorschijnend papier geleek. Als een jong mensch, zoo vertelde ons de heer van Loon in deze branche wil gaan werken, moet hij eerst een sigaar van deze dunne nerf op- rooken. Een eigenaardige groening En wenscht de lezer onzen indruk te lezen van dit bezoek Wij ineenen na dit inte ressant kijkje in deze etalage dat onze overleer-iudustrie nog heel wat moet voor uitgaan, wil zij iets kunnen praesteeren tegen de Amerikaansche. Terwijl we nog even releveeren, de afd. diversen, waarin vooral de etalage carton- nages en verpakkingsartikelen enz. van de firma Meijer en Couvée, Amsterdam, ver„ tegen woordiger de heer J. Trim bach te Waalwijk eu de etalage van de firma Gü- terman en Co., Gutach, Breisgau, vertegen woordiger Bern. Hendriks te Waalwijk, onze aandacht trok, benevens de verzameling kantoormeubels van de Firma Jos. van Gils te Waalwijk en de drukwerken-etala- ge's van Antoou Tielen tc Waalwijk eu de Firma C. Misset te Doetinchem, Eisma te Leeuwarden en de etalages van smeer- artikeien van Themans, Everetli en Fritz Sohulz, willen we nog even een kijkje nemen bij de bijzondere inzendingen, waarvan we reeds noemden die vanwege het departement van oorlog, van marine en van de artillerie- jn richting. N'et ongenoemd mag blijven de collectie schoenen van jhr. Victor de St. Stuers, waaronder b.v. een paar pantoffels, tapisse riewerk, vervaardigd door de gravin d'Ou!- treinont, gemalin van Koning Willem I een paar schoenen voor vrouw, wit satijn, circa 1820 door de weduwe Frébas te Leuven enz. enz. Een merkwaardige verza meling van historisch schoenwerk, voor lief hebbers duizenden waard, ook nog cm interessante verzameling antiek werk van den eere-voorzittcr, den EdelAclitb. Heer burgemeester. En .nu kondeu we met deze beschrijving eindigen, indien we nog niet een bezoek te ver melden hadden aan de schoenfabriek van IWfIMW IWl>'liUaWBWBBaBHB8g 1g®®?W7.' De Echo van het Zuiden, WaahvijliscSsf en Langstraatsclie Courant, jpuu.1 ui i in

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1