De Socialistische Heilstaat, H. DE VOCHT DE VOCHT Mr. BINK Heeienhuis met poten Tuin GEMEEN IE TEEKENSCHQQL KOST- INWONING. Zomeren Winter. KEUKENMEID. Keukenmeid, Zie de Etalage Heeieo Schoenfabrikanten, leem ei eens een pioef van SOUPERS. Koude en Warme SCHOTELS, A. C. van Tilburg. Verzamelt gebruikte Postzegels CONCURREERENDE PRIJZEN "b\S Advertentiën. Bericht van Inzet. WAAL WlJlf. maakt bekend Een net Jongmensch STBB1ST- IEC O ÜLj JED 1ST. Jac. Dekkers. Gouden Medaille, Meubelmagazijn, 1 Vriend, haa: sans snn 1 Wed. Vaags DejeunersDiners, G&teaux, Nougats, Fantaisie-ijs, Dessert, Chocolaterie, Bonbons artikelen en Comes tibles Echt Chineesche Bureau Bethelem Vaals (Limburg.) Kruidenierswaren, Comestibles, Droge rijen, Chemicaliën en Verfwaren. 32** fifb 'fftf vu. Reclame. publiek verkoopen Het drukwerk, de re gisters enz., der firma Antoon Tielen behaalden op de Waalwijksche Ten toonstelling de dekens, dekens, dekens, bedspreien matrassen. matrassen. matrassen. matrasjes. bedstellen. bedstellen. bedstellen. vachten. W ollen Jacquard Gestikte K eper Ressorts. Gezondheids Paardenhaar Kapok Wiegen Donzen Veeren Kapok Ledikant Koper, taeks, Draadnagels, Stiften, ijzeren rivets, ga rens, lijm, was, pek, enz. enz., Weet u soms een adres van soliede en toch niet te dure FIETSEN O ja, gaat bij MARKS in Waalwijk, daar vindt ge zeer mooie, sterke en niet te dure fietsen, ik heb er ondervinding van. Ge koopt ze voor 60, 65 en 75 gulden, prachtig hoorEn daar nog ga rantie bij. Dit adres kan ik U gerust aanbevelen en daar vindt ge ook on- derdeelen aan billijken prijs. Patisserie Moderne. Cuisine Franqaise. Servies, Tafellinnen en Zilver. Markt, Waalwijk. Een war 'irtp. Nieuwe Zaken. Het is op 't oogenblik een eldorado voor de photografen. Immers, alle Nederlanders van 21 tot 65 jaren, dus geen „staats- gestichtsmannen", moeten zich laten „kieken" voor de nieuwe geldcertiflcaten, welke in plaats van gemunt geld en de muntbiljetten zullen komen. De staatscourant, het Volk, zegt hiervan dat het den Secretaris van Staat voor de Rijksmiddelen, of liever, den minister van financiën, gelukt is, met evenveel scherp zinnigheid als beleid een oplossing te vinden voor het moeilijke vraagstuk, aan onze Maatschappij een ruilmiddel fe geven, dat aan alle rechtmatige eischen van het verkeer beantwoordt, en toch elk gevaar buitensluit dat wederom eene klasse van die gehate kapitalisten zal ontstaan. Het nieuwe geld heeft geen waarde in zich zelt, als goud en zilver, het bestaat uitsluitend in aanwijzin gen op den staat, thans den éénigen bezitter van alle goederen, welke voorwerp van ruilverheer kunnen zijn. Elke arbeider, in dienst van den staat ontvangt om de 14 dagen oen certificaat te zijnen name en van zijn portret voorzien, om te voorkomen, dat een ander dan de rechthebbende er gebruik van maakt, zooals dat vroeger plaats vond met abonnements kaartjes op tramwegen b.v. Om den afstand aan derden, hetzij van het geheele certificaat, hetzij van enkele der coupons van het boekje te verhinderen, moeten de coupons niet door den houder, maar in diens tegenwoordigheid door den ambtenaar van den Staat, die ze voor winkelwaren of voor wat ook in beta ling neemt, van den stam worden geschei den. Telkens na verloop van 14 dagen voorziet een staatsboekhouder het boekje weder van nieuwe coupons. Deze zijn Yan verschillende soortenzoo heeft men den woningcoupon, of het huiskaartjehet broodkaartje, waarop men zijn rantsoen brood (70gr. per hoofd en per dag) ont vangt het etenskaartje voor het middag maal in de staatsgaarkeuken. Voorts zijn er in het couponboekje ook geldaanwijzin- geu tot verschillend bedrag, die de houder geheel mag besteden voor ontbijt of avond maal, tabak, drank, voor het laten wasschen van lijtlinnen, voor kleeren enz In de Sta'itsmagtvzijnen is alles voorhanden. Die er met den verkoop belast isy heeft slechts voor den bepaalden prijs coupons uit het boekje te öemen, gelijk de portier het doet met het woonkaartje en de staatsboekhou der en de gaarkeuken met het etenskaartje. Ieder coupon draagt het nummer, waaronder de houder op een lijst voorkomt, zoodat men met één oogopslag kan zien, waaraan ieder zijn loon besteed. De Regeering ziet ieder burger tot op de huid, ja tot in de maag een uitstekend hulpmiddel voor de juiste organisatie van productie en consumptie. Wie binnen de 14 dagen, dus op het oogènl'lit dat nieuwe coupons worden ver strekt, i\iet al de vroegere verbruikt heeft krijgt eeu aanwijzing ten bedrage van het bespaarde,' doch besparingen, welke een som van f 3§* wat men b.v. voor een nieuwen winterjas noodig heelt te boven gaan, vervallen-aan den Staat. Wat men gekocht heeft, behoeft men niet zelf te gebruiken, men kan het anderen vermaken, zoodat niet den bijzonderen eigeudom in zijn meest elementairen vorm is afgeschaft, maar wel den willekeur in deze. Met de invoering van het nieuwe geld is ook de groote woningloterij gehouden. En evenals met de regeling van den arbeid zijn er ook nu vele teleurgestelden. Zoo hebben wij het b.v. niet al te best getrof fen. Wel is ons een huis aangewezen in dat stadsgedeelte, waar we reeds lange jaren woonden, maar vroeger hadden we eenige verlrekken op de derde verdieping in het voorhuis "en nu in het achterhuis. Het is 'dus verre vau de verwachte villa. Toch hooptan we op 2 S nette kamers, ous is echter toegedeeld een enkele kamer met één venster en, wat men vroeger zou genoemd hebben, een meidenkamertje. Mijn vrouw is verschrikkelijk uit haar humeur. En toch klagen mogen we niet. Het stedelijk bestuur As eerlijk te werk gegaan: inca kan toch niet meer geven dan men heeft. Oordeele Uit de kohieren der vroegere belasting naar de huurwaarde blijkt, dat 's-Gravenhage voor zijn 200.000 inwoners 100.000 woon vertrekken bezit. Maar in onze nieuwe Maatschappij is de behoefte aan lokalen voor openbaren dienst sterk toegenomen. Aan dtze als zaken van algemeen belang moet eerst gedacht worden en dan komen pas de particulieren aan de beurt. Daar de magazijnen,bureau's, staatskeukens, de cen trale wascliinrichtingen enz. euz. alle gelijk vloers gevestigd zijn, kan er geen quaestie van zijn ruime woningen te verschaffen. Van de 100.000 hierboven genoemd, zijn er dus slechts een 60.000 groolere en kleinere vertrekken overgebleven. Met de vrijgeko men keukens enz. is men toch weer gekomen tot 100.000, dus 1 per hoofd, na aftrek der kinderen en ouden menschen voor de gestichten. Tot vermijding van onrechtvaar digheid werd er geloot. Ieder persoon, man of vrouw, tusschen de 21 en 65 jaren, een lot Buil van woningen die men bij het lot getrokken had, was geoorloofd. Wilden twee personen, b.v. man en vrouw samen wonen, dan moest men dat trachten te vinden met een ander, die een woning getrokken had in hetzelfde huis, waar de man of de vrouw beland was. Zoo is het ook mij gegaan ui el het meiden kamertje naast de kamer mijner vrouw. Dat was door een jongmensch getrokken en die heeft het mij overgedaan, zoodat wij toch bij elkander konden blijveu. Vele getrouwde lieden zijn niet zoo ge lukkig geslaagd. Doch, daar kon de regeering geen rekening meehoudenhet huwelijk is immers een particuliere zaak, waar t gouvernement dus niets mede te maken heeft. Als het velen gegaan is als ons, dan zullen ze nog wel wat van hunne have in den steek hebben moeten laten, doch over deze verliezen niet getreurd. Onze hoop is gevestigd op de nieuwe Maatschappij, die niet alleen voor de magen zal zorgen, maar ook voor de hoofden en harten, want mor gen is de opening der openbare verhuizing en begin der voorstellingen in de volksschouw burgen. Het is toch bewonderenswaardig, hoe onze regeering alles in zoo'n korten tijd tot stand weel te brengen nu de 200 eethuizen, ieder voor 500 personen ingericht. Natuurlijk vindt men daar geen table d'hote, zooals vroeger de overdadige bourgoisie die kende. Ook geen ellenlange menu's en gefriseerde en gepommadeerde kellners in zwarten rok. Alles is in de openbare eet huizen tot in de geringste bijzonderheden geregeld. Niemand heeft eenig voorrecht boven zijn medeburgers. Ieder heeft het recht, d. w. z. is verplicht te gaan middag malen in het eethuis der wijk, waar zijn wo ning gelegen is. Tusschen 12 en 6 uur, in den middagschafltijd of na afloop van het werk, kan men zijn maal komen gebruiken. In de groote eetzaal binnen gekomen, krijgt men van den boekhouder, in ruil voor den coupon uit het geldcertificaat, een nummer en moet men dan wachten, totdat men aan de beurt komt. Men gaat dan naar het buffet zijn portie halen. De politie zorgt voor de orde. De agenten de sterkte is thans voor 's-Gravenhage 1200 man maakten nog al drukte, er was dan ook veel gedrang. Een eigenaardige tafel, zoo'n tafel in een eethuis de eerste minister naast een schoor steenveger en deze naast een molenaar. Men zit er niet gemakkelijk, men hindert elkan der zelfs met de ellebogen, doch dat is minder, want men blijft er een kwartiertje en dan waarschuwt reeds een agent met het horloge in de hand, om op te staan en plaats te maken voor het volgende nummer. De portie's zijn alle even groot. Een veel vraat, die met terzijdestelling van het sociaal democratische beginsel van gelijkheid, meer wou hebben, wordt hartelijk uitgelachen. De portie's der vrouwen kleiner te maken, dat lieten bet pelijke recht en de gelijke arbeidsplicht der beide geslachten niet toe. Yoor allen, groot of klein, dik of dun, jong of oud is de portie dezelfde. Maar men kan als men wil, ook wat van zijn broodrantsoen medenemen en wie wil, kan zijn buurman (vrouw) gerieven met hetgeen hij niet meer lust. Jk vernam van een kookster, dat het ministerie van Volksvoeding, ressorteerende onder binnenlandsche zaken, de spijsbereiding heeft doen vaststellen, naar de lessen der wetenschap, dus zooveel gram eiwit, vet, koolhydraat enz. Elk ontvangt 150 gr. vleesch en rijst, grutten, peulvruchten en ruimschoots aardappelen. Zoek nu eens één land, waar elke burger dat dagelijks heeft. Is is het niet zielsvereffend. Eén ding hindert me, n.l* dat ik niet meer met mijn vrouw samen kan eten. Zon dags alleen wel. Eu dan hare ontevredenheid over het eten. „Is dat nu een fatsoenlijke burgerpot?" vraagt zij telkens. „Die kost is goed voor de kazerne. En dan daarbij, 8 dagen van te voren, weet ik al, wat ik krijg, neen, dan is het al met mijn eetlust gedaan zonder er toe te hebben kunnen geraken. Dat zij een proef nemen met de Pink Pillen, de beste versterker der zenuwen, de grootste hernieuwer van het bloed Wij zijn overtuigd dat de verbetering die zij van af de eerste pillen zullen gevoelen er hen toe zal bren gen de behandeling voort te zetten. De Pink Pillen geven lederen dag bewijzen van ge nezingen. Men kan omtrent hunne werkdadig, beid bij de genezene personen inlichtiugeu bekomen welke personen eervol bekend zijn. Prijs f 1.75 de doos f. 6. per 9- doozen Verkrijgbaar bij Snabilié Steiger, 27, Rotterdam hoofd depolhouder voor Nederland en Apotheken. Franco Joczending tegen postwissel. NOTARIS TE WAALWIJK, bericht dat het perceel van de Erven van Mej. M. A. C. VAN DEN WIJNGAERT met de verhoogi'ng in bod ntaat op f 7000 De perceelen van de familie BINK onder Waspik, koop 1 op f 2700. Koop 2 op f 25. Het perceel van de familie BINK onder Meeuwen op f 4300. Onder Waalwijk. Koop 1 f 4600. Koop 2 f 4700. Koop 3 f 800. Gelegenheid tot hoogen, ten kantore van voornoemden Notaris. NOTARISSEN te WAALWIJK en te DRUTEN, zullen binnenkort op nader bekend te maken dagen het in uitstekenden staat verktereude te WAALWIJK, toebehoorende aan de erven van wijlen Notaris BINK, dat inmiddels ook uit de hand te koop is. TE De Commissie van de TEEKENSCHOOL dat zij die wenschen loegelaten te worden voor het leerjaar 1903/ 1904, zich behooren aan te melden ter secretarie alhier, van af heden tot en met 27 September uiterlijk, of bij den directeur den heer Th. VAN DELFT. Het SCHOOLGELD voor den geheclen Cursus bedraagt f 2 /oor inwoners en t 5, voor buiten-leerlingen, en behoort direct bij de aangifte te worden voldaan. De Cursus vangt aan primo October 's avonds 6 uur. Waalwijk, September 1903. De Commissie voorn. Een Heer z. b. b. h. h. zoekt tegen 1 October te Waalwijk Eene zenuwachtige vrouw. Te 's Heerenberg provincie Gelderland woont Mejuffrouw Wiesberg wier man bor stelmaker is. Deze vrouw was zeer zenuw achtig en haar zenuwachtigheid had haar zeer vreesachtig gemaakt. Bij een bezoek dat onze verslaggever aan juffrouw Wiers- berg bracht, stond haar echtgenoot hem te woord, daar zij zelf niet thuis was. Haar man verhaalde dat zijne vrouw eene erge zenuwziekte had gehad, ontstaan door fami lie aangelegenheden en vooral des nachts had zij hevige schokken door het geheele lichaam. De eetlust was ook niet al te best, zij was duizelig, droomde akelig en klaagde ook over oorsuizingen. Zoo leed zij gedurende acht maanden en ik begon alle hoop te verliezen. Wij hadden reeds zoovele malen in de couran ten gelezen de wonderen die de Pink Pillen verricht hadden en nog verrichten, dat mijne vrouw er ook eens aan zou beginnen, en het resultaat is zoodanig geweest dat zij vau dag tot dag kalmer is geworden en zooals U ziet is zij niet meer te huis en verricht weer hare werkzaamheden als voor- heen. Pe zenuwachtige vrouwen zijn legio, vele hebben zekerlijk beproefd zich te genezen EN In den Haag tegen 1 November gevraagd eene nette flinke genegen huiswerk te verrichten. P. G. Loon f 110 en f 26 wasch- geld. Brieven fr. Mej. SCHüLTZ, W a al w ij k Er bestaat voor uit Waalwijk gelegenheid tot plaatsing- op een BUREAU, oin in verschillende werkzaamheden te worden opgeleid. Brieven onder letter E bureau van dit blad. Ondergeteekende heeft de eer het geachte publiek van Waalwijk en Omstreken te berichten, dat hij heeft begonnen een handel in Eerstdaags wordt de eerste scheepslading verwacht en durft ondergeteekende zich beleefd aan bevelen. Juist a. d. Haven, Waalwijk. Brieven met opg3ve van prijs enz. onder letters Z. D. a. d. boekhandel SNEEP MARIS te Zevenbergen. Mevrouw W. DE ROON—van Maaren te Waspik, vraagt tegen 1 November a. s. eene bekwame tevens huiswerk richten. kunnende ver- Verder alles wat tot het vak behoort van uitsluitendprimaqua- liteit, aan scherp concurreerende prijzen. VAN WAALWIJK, (Markt) Het meest concurreerend adres voor Schoenmakers-Gereedschappen ook voor machinaal gebruik, WAALWIJK, Haven. met of zonder DIVERSE Uitsluitend bij mij verkrijg baar origineele verpakking, pakjes van 2 ons 45 en 50 cent. Aanbevelend, Uf CONEJSEUll, CUISINIER van alle Landen zelfs de meest gewone, ten gunste der opleiding van minvermogende jongelieden tot priester missionaris. Als aan denken ontvangt men religieuse voorwerpen. Voor verdere inlichtingen en toezending van Postzegels wende men zich tot het HANDEL IN bij bekende goede kwaliteit. 'O Retr Br. +*vcau\ eivaj-j *o. ff; ?Mk Postel g0. Keukenmeid JtSVUErÜS Thee TLWessels ii allen die do°n HJden, is het idsnh* Vï°> Dief: O? Diet Dioet h». fttuico *- Zuuen hu r te toge n er Lei het f «arico inz, egels) van het eoin 'and. tV"1 elken

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2