Servië. 1 BUITENLAND. Macedonië. Venezuela. BINNENLAND. r 1 I r President Steijn. I t l: 1 11 c I c; e r j i 31 E De renteniers, die in de eerste dagen met hunne familie's over de grens gingen nu daaraan was niet veel verloren. Ook kan men zich troosten over het weggaan der meeste schilders, beeldhouwers en van vele schrijvers. Deze heeren konden er zich toch niet in schikken in groote, ge meenschappelijke werkplaatsen, onder opzicht en voor rekening van den Staat te werken wat toch een onverbiddelijke eisch van pro ductic op groote schaal is. Laat ze maar gaan. Liebknecht sprak reeds zoolang ge leden het gulden woord: „vie zich niet buigt voor de meerderheid en de tucht ondermijnt, moet maar zoodra mogelijk weg.^ Voor die lieden behoefde men dus geen verbod van landverhuizing uit te vaardigen Maar dat ook nuttige lieden, die iets ge leerd hebben, het land verlaten, om zich te vestigen in Zwitserland, Engeland en Ame rika, dat wekt bevreemding. Bouwkuudige en ingenieurs, natuurkundige, geneesheereu, onderwijzers, bekwame administrateurs, mo delmakers, technici trekken in scharen over de grenzen, zeker, omdat die menschen zich tot een hoogere klasse rekenen en niet gelijkgesteld willen worden aan eerlijke handwerklieden. O, die grootheidswaanzin. Deze zal wel verdwenen zijn, als eerst de jeugd in onze sociaal-democratische opvoe dingsgestichten zal zijn groot gebracht. Dan zal men allen door edele geestdrilt gedreven zien, hunne beste krachten aan het algemeen belang te wijden. Maar nu hebben we nog de goede krachten noodig en als deze alle over de grens trok ken, blijft er niets over. Vandaar de nieuwe wet tegen de ongeoorloofde landverhuizing. Streng wordt er de hand aangehouden, dat geen enkele arbeidsplichtige het land verlaat. Maar dit vereischt scherpe bezet ting der grenzen, vooral van de zeekust tegenover Engeland. Het staande leger is daarom weder met een aantal bataillons en escadrons versterkt. De grenspatrouilles hebben in last zonder omzien neer te schie ten, wie zich door de vlucht wil redden. In weerwil van den krijgszuchtigen toon, welke doorklinkt in de nota, welke de Bul- gaarsche regeering verleden week aan de mogendheden beeft gezonden met betrek king tot haar houding in de Macedonische aangelegenheden, acht men in diplomatieke kringen vc or het oogenblik het gevaar voor een Turksch-Bulgaarschen oorlog afgewend en zelfs beweert men, dat de Oostenrijksch- Hongaarsche minister van buitenlaudsche zaken, graaf Goluchowsky, te kennen gege ven heeft als zijn meening, dat er dit jaar geen oorlog zal uitbreken tusschen Turkije en Bu'garije, en dat de Duitsche rijkskan selier Von Biilow van hetzelfde gevoelen is. In ieder gevul is men te Sofia plotseling weer zeer vredelievend geworden. Of dit het gevolg is van een gemeen schappelijke nota, welke naar het heet de mogendheden tot de Bulgaarsche re geering zullen richten, om haar dringend van een oorlog terug te houden, is niet bekendzeker is, dat van Sofia uit de oproeping de reserve zoodanig is gemoti veerd, dat men er te Konstautinopel geen agressieve manifestatie meer in ziet. De Bulgaarsche regeering moet namelijk heb ben verklaard dat de oproepiug der reserve alleen is geschied, om een eind te maken aan het overschrijden van de grens door Macedonische benden, en dat zij door de zen maatregel dus niets heeft gedaan dan tegemoet te komen aan den herhaaldelijk door de groote mogendheden gsuiten wensch tot betere bewaking der grens. Dat de verhouding tusschen Konstanti- nopel en Sofia is verbeterd, blijkt wel hier uit, dat op aandringen van den diplomatie ke» agent van Bulgarije aan den Bosporus de onlangs te Konstautinopel gearresteerde Balguren in vrijheid gesteld zijn en dat eëiiige Bulgaren, die uit Turkije gezet zo.uden worden, verlof bebbeu gekregen te blijven. Tntusschen moet vorst Eerdinaud langs «rgeheimzinnigen weg'* de waarschuwing ontvangen hebben, dat het Macedonisch Comité het doodvonnis over hem heeft uit gesproken en dat dit vonnis onderteekend is door Boris Sarafot. In verband daar mede wordt het vorstelijk paleis te Sofia strenger bewaakt dan voor dezen en vorst Eerdinaud zou tengevolge van een en ander zoo onder den indruk zijn, dat hy tot iemand uit zijn omgeving heeft verklaard, het voorgevoel te hebben, dat hij niet meer levend uit Sofia zal komen. Hoewel te Weenen tusschen de keizers Wilhelm en Eranz Joseph en hun politieke factotums, Von Bülow en Goluchowsky, in verschillende samensprekingen overeenstem ming moet zijn verkregen in dezen zin dat zij het wenschelijk achten, dat den sultan de vrije hand moet worden gelaten in het onderdrukken van den opstand in Macedonië, hoewel verder van Parijs uit wordt gemeld dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken in den Vrijdag der vorige week gehou den ministerraad heeft medegedeeld, dat Rusland en Oostenrijk vast besloten zijn, alleen in de Macedonische aangelegenheden tusschenbeiden te komen, voorzoover betreft een bespoediging in de doorvoering van de door hen geëischte hervormingen en dat de overige mogendheden de voor dat doel ondernomen stappen zullen steunen, wordt uit Konstantiaopel bericht, dat de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italië aldaar aan de Porte het misnoegen hunner regeerin gen .hebben te kennen over de wijze, waarop de Turken in Macedonië huishouden, en dat aan de moordtooneelen een einde moet komen. Natuurlijk zal de Porto ook in dezen alles beloven, wat de machtigen van Europa van haar eischen, en... rustig haar gang gaan. Een eigenaardig proefje van de bereidwil ligheid, waaarmee de Porte den mogendhe den genoegdoening geeft, is de benoeming van den op aandringen der gezanten ontsla gen vali van Beiroet, Rescind Bey, tot vali van Brussa. Daar een benoeming tot een administratief ambt in Turkije promotie be- teekent, naarmate de standplaats van den benoemde dichter bij de hoofdstad is, en Brussa een zeer belangrijk vilajet is, wordt benoeming van ReschidQ Bey beschouwd als een belooning voor het land bewezen diensten. Te Sofia zijn ondertusschen berichten ontvangen uit het hoofdkwartier der Mace donische opstandelingen. In tegenspraak met de mededeelingen, afkomstig uit Turk- sche bron over de vernietiging der revolu- tinonaire benden in het vilajet Monastir wordt door de aanvoerders der opstandelin gen verklaard, dat de beuden in goeden staat verbeeren en dat geen enkele vernie tigd is. Daarentegen zijn twaalfhonderd Tur ken, gewond in gevechten tegen de opstan delingen, in hei hospitaal te Monastir bin nengebracht. Waar is dat de Turken in de. wouden bij MoHreni, oostelijk van Kastoria, 1200 vluch telingen door vuur en zwaard om het leven brachten dat zij zestig vrouwen en meis jes in harems binnensleepten dat zij in het dorp Erikleri 45, door kettingen aaneenge bonden mannen voor de oogen hunner bloedverwanten doodsloegen dat het dorp Drekoej 's nachts in brand gestoken werd, zoodat 35 bewoners in dc vlammen omkwa men dat de Turken in Tastepe 70 huizen nadat zij de bewoners hadden opgesloten in brand staken, terwijl 800 bewoners, die naar Bulgarije vluehtten, om het leven werden gebracht. Het aantal naar Bulgarije gevluchten wordt op 1200 geschat. De correspondent vaD de Daily Mail te Goeitsjero, op de Tursche Bulgaarsche grens seint dat de toestand aldaar uiterst onrust barend is. Turkije trekt 40.000 man om Palanka saraeu, waar tegenover Bulgarije slechts 4000 man geoefende soldaten beschikt Reeds zijn er tusscheu hen en de Turken schermutselingen voorgevallen. Vele bewoners van de grensdistricten gaan op de vlucht, van oordeel zijnde dat de oorlog op handen is en dat de Turksche troepen weldra Bulgarije zullen binnenrukken. De correspondent van de Times te Belgrado geeft bijzonderheden over den toe stand in Servie, dien hij hachelijk noemt. De zoogenaamde samenzweerders tegeu de koningsmoordenaars, welke door de laatst genoemden een onbeteekand hoopje menschen genoemd worden, zijn volgens den cor espondent integendeel een invloedrijke macht ze tellen wel 1000 van de 1500 officieren. Het is dus de vraag of de koningsmoordenaars het kunnen uithouden, hoewel zij den Koning bedwang houden door middel van een brief, waarin naar het heet, de Koning zich onvoorzichtig uitgelaten moet hebben, zoodat zijn medeplichtigheid aan den moord zou vaststaan. Blijkens eee Reuter—telegram uit Caracas van gisteren, hebben de mogendheden thans bij de Venezolaansche regeering eischen ot schadeloosstelling ingedieud tot de volgende bedragen (in dollars) Vereenigde Stateu10,900,000, Engeland: ,500,000, Frankrijk 16,040,000. Italië 1,300 000 Duitsland 1,417,309. Belgie 3,093.800, Spanje 600,000, Mexiko 500,000, Nederland 1,048,451, Zweden 200,000. WAALWIJK, 23 Sept. 1903. Tentoonstelling. Donderdag 1 October a.s. Bavomarkt zullen de prijzen der landbouwententoon- slelling op de zaal Musis Sacrum worden uitgereikt. De prijswinners zullen daarvan ieder nog eene aanschrijving ontvangen. De gebouwen der tentoonstelling zijn op de machinehal na geheel verdwenen. Dit laatste gebouw gaat naar Baarn om als noodkerk dienst te doen. Niets dan de ledige machinehal, de naakte weide, met de vele voetpaden, geven thans nog herin nering aan de plaats, waar v oor een maand de grootsche gebeurtenis plaats greep. Zou het niet mogelijk zijn, de plaats door een gedenksteen met opschrift of i. d. te vereeuwigen, voor de toekomst te bewaren Liedertafel. Het eerste winterconcert der Liedertafel belooft heel wat. Naast de uitvoering der Tentoonstelliugs- Cantate van Coenen, welke door ongun stige omstandigheden tijdens de expositie niet kon worden gegeven en de verschil lende mooie koren die tie liedertafel nog zal ten gehoore brengen, zal het Vocaal Kwar tet van het Bosscke Mannenkoor, zijne medewerking verleenen, en wel die nummers geven, waarmede het deelneemt aan den wedstrijd voor mannen-kwartetten op 18 October a.s. te Rotterdam. Wij meenen dat daarin partijen vervuld worden o.m. door den heer W. van Son, H. Cooijmans e.a. ons wel bekend. Een prachtige avond wacht ons dus, we komen er nader op terug. Teckensehool. De officieele opening van den cursus 1903/1904 der teekenschool heeft plaats op Maandag 5 October a.s. des avonds 6 uur. Tevens geschiedt dan de plechtige prijs-uitdeeling van den cursus 1902/1903. Vergadering. Zaterdag 10 October a. s. des namiddags ten 21/s uur zal de Langstraatsche admini stratieve vereeniging eene vergadering houden in 't Hotel Verwiel alhier. Mishandeling. Gisterenavond omstreeks 9 uur, stond J. K. met zijne huisvrouw in het deurgat zijner woning. Toen zij volgens gevoelen van zekeren G. H. minder aangenaam voor hem waren ging hij er op af greep J. K. aan, mishandelde hem een weinig en sloeg twee glasruiten in zijne woning stuk. Men vreest, dat dit voor G. H. een dure avond zal zijn. Bossche kermis. Het is genoegzaam bekend, meenen wij dat Waalwijk voor de hoofdstad der provincie eeue bijzondere sympathie gevoelt. Wanneer daar een feest gevierd een plechtigheid ge houden wordt levert onze gemeente een con tingent bezoekers. Dit bleek wederom ten duidelijkste Zondagavond bij aankomst van den laatsten trein uit 's-Bosch, toen de menigte bijna een kwartier noodig had om buiten het perron te komen. Ook de laatste tram om 9 uur was stampvol, zoodat men gerust zeggen kan dat eeuige honderden Waal wij kers van de Bossche nakermis ge profiteerd hebben. Overreden. Zondagmorgen werd aan den overweg in de stationstraat alhier een groote hond door een trein overreden. Het dier was letterlijk in stukken gesneden. Menigcn viervoeter heeft op dit punt al het leven verloren. Katholiekendag Eindhoven. De laatste tram uit Tilburg naar Waal wijk zal a.s. Zondag vertrekken na aankomst van de trein uit Eindhoven, d. i. ongeveer 20 minuten later dan gewoonlijk. l)c moeite waard. Voor de werken ter verlegging van den Maasmond is sedert de wet van 26 Januari 1893 tot 1 Juni 1903 f 20,995,796 besteed. Als nu dit enorme bedrag iu Noord-Bra- bant's belaug uitgegeven maar rentengevend en vruchtendragend blijkt te zijn, kan onze provincie tevreden wezen. Brund. Te Waardhuizen, onder Almkerk is zooals kortelijk gemeld is de groote boerenhof stede van den heer M. Meijer, uit Werkendam en bewoond door J. Scherff, met den geheelen inboedel en oogst in vlammen opgegaan. Alleen het huis was verzekerd. De brand ontstond doordat Scherff met een brandende lantaarn van den hooizolder en bij dien val een rib brak en inwendig zwaar werd gekneusd. Naar omstandigheden is zijn toestand redelijk. Met zeer veel moeite werden door den landbouwer A. Nieuwenhuizen twee kindereu die reeds te bed lagen en waarvan de bedstede reeds vuur heval had, nog juist bijiijds gered. Het belendende perceel van Groeneveld, dat ook niet verzekerd was en waarvan het rieten dak reeds bijna geheel verbrand was, werd met moeite door de brandweer behouden. K. K. Journalisten—Vereeniging. Op eene vergadering van de R.K. Jour— nalisten-Vereeniging werd j.I. Zondag te Utrecht met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De Katholieke Nederlandsche Journalisten- Vereeniging, kennis genomen hebbende van de door den heer B. F. C. Strater voorge stelde wijziging op de conclusie van den heer A. Arts Jr., in de afdeeliug „Pers en Lectuur'' van den a.s. Bosschen Diocesanen Katholiekendag te Eindhoven, in welke wijziging gezegd wordt „dat het plicht is van Katholieke Journa listen en Uitgevers te stelleu het Katholiek belang boven persoonlijk belang"; overwegende dat tot dusver uit niets is gebleken, dat een dergelijke uitspraak op eeDe vergadering van Katholieken gemoti veerd zou zijn overwegende, dat docr de behandeling van deze wijziging, onverdiende blaam werpend op de Katholieke Journalisten, een zeer ernstig misverstand zou kunnen ontstaan; betreurt dat deze wijziging is voorgesteld besluit hiervan aan het Dageljjksch Bestuur van den Bosschen Katholiekeudag mede— deeling te doen, en deze motie in de Ka tholieke bladen te publiceeren." Tweede Kamer. Het adres van antwoord op de Troonrede is aangenomen met 78 tegen 8 stemmen, die van de socialisten. De heer Borgesius heeft verklaard, dat hij en zijn vrienden met het adre3 konden meegaan, omdat er niet in voorkomt een instemming met de woorden der Troonrede. De heer Lobman verklaarde echter, dat de nietherhaling van die woorden volstrekt niet de bedoeling heeft, dat de meerderheid die woorden niet zou goedkeuren. Atjeh. Bij het departement van koloniën is outvangon het volgende van 22 dezer ge- dagteekende telegram van den gouverueur- generral van Ncd.-Indië betreffende de gebeurtenissen in Atjeh Toekoe Tji Geudon (schoonvader van Panglima Poléin) heeft zich onderworpen. De correspondent van de Tel. te Kota-Radja seinde Als direct gevolg van de onderwerping van Pangiima Polern meldden zich Toekoe Ben Pira Keureutoe, Toeke Aji Geudong, diens jongere fanatieke broeder Toekoe Radja Meungkoeta, al hunne familieleden met ruim 300 mannelijke volgelingen, en voorts Keudjroeën Mbang ter onderwerping aan. Katholiekendag te Eindhoven. Het Dag. Besluur van den diocesanen Katholiekendag, te houden te Eindhoven, Zondag 27 September a.s. bericht dat de toegangskaarten voor de algemeene vergade ring f 1, en 0,25 tevens toegang geven tot de Pontificale Mis en de afdeelings- vergaderingen, ofschoon dit op deze kaarten niet afzoudelijk vermeld staat. Tevens wordt de aandacht er op gevestigd, dat de op de groote aankondigingsbiljetteu vermelde extra tram naar St. Oedenrcde ook doorloopt naar Veghel {aankomst 10,20 aldaar en na aankomst te Veghel nog terugrijdt naar St. Oedenrode, aankomst 11 uur. Een verslaggever van de Nieuwe Courant is te Reichenhall geweest. Op weg naar de villa Au der Saalach. waar president Steijn met zijn gezin verblijf houdt, kwam een landauer aanrijden, „waarvan de inzittende door de voorbijgangers eerbiedig werden gegroethet was de President met zijn familie in een bruine manteljas gehuld eeu grooten slappe i hoed op het hoofd, zal hij bijna rechtop, teiwijl ziju volle lange baard, zeer vergrijsd, golfde over ziju borst. Door twee groote blauwe brilleglazeu keek hij in 't rond opgewekt die groeten van alle zijden beant woordend, met een hoofdknik." Op de villa werd de verslaggever te woord gestaan door mevrouw Steijn en de heer G. Eraser, zwager en secretaris van den president. Hij zelf mag geen bezoek ontvangen. Het verslag g*at aldus voort Mevrouw Steijn vertelde mij dat de presi- prachtig vooruitging, dat ziju toestand dag aan dag zichtbaar beterde. „Toen wij hier kwamen van Montreux" zeide zij „kon mijn man nog geen tweehouderd stappen doen en nu reeds 130U." En gelukkig het weer eens te kuun.u vertellen, ging zij voort „de armen kan hij weer goed bewegen, ook de oogen worden steeds beter, al hangen de oogleden nog zwaar naar beneden en dus kan de president reeds veel genieten van de heerlijke natuur hieralleen de handen wil len nog niet goed maar dat zal ook wel ko- meu wij hadden zelfs zooveel niet durven hopen als uu reeds verkregen is, maar wij vertrouwen ons geheel toe aan professor Wink ler. Toen hij zei, dat wij hierheen moesten gaau voor de Saalebaden en den president onder behandeling zouden stellen van Hof— rath dr. Schm'd, zijn wij dadelijk gegaan en wij hebben erjgeen spijt vau, want dr. Schmid is eeu knap man en hij heef', mijn man prachtig behandeld Toen ik mevrouw Steijn vroeg, of de be richten juist waren, volgens welke zij spoedig Reichenhall zouden verlaten, antwoordde zij mij, dat dit vertrek hoogstwaarschijniijk was, want dat prof. Winkler deze streek, al wordt het dal door een hoogen bergrug voor de kouden wind beschut, te koud vindt om er te overwinteren. „Wij zullen dus waar schijnlijk naar de Riviera gaan" zeide zij, maar waarheen staat nog niet vast het zal o is echter allen veel moeite kosten om van Reichenhall te scheiden, want niet a'leen zijn wij hier gehecht geraakt aan de mooie natuur maar de menschen ziju hier zoo vriendelijk voor ons. Maar als het moet voor het herstel van den president, dan natuurlijk. Moord. Meu meldde uit den Haag Een ernstig misdrijf is iu den afgeloopen nacht in de Vaillantlaau kier ter stede ge pleegd. Te één uur ongeveer ontstond daar een woordenwisseling tusschen een kellner, die vergezeld was van zijn vrouw en een koet sier. De laatste schijnt den kelluer voor „schoft" te hebben uitgescholden, en deze antwoordde onmiddelijk met het afschieten van een met scherp geladen revolver. De koetsier werd in het hoofd getroffen en stierf in den afgeloopen nacht om half zes in het gemeenteziekenhuis. De politie, te half twee met het gebeurde in kennis gesteld, begon onmiddelijk haar onderzoek. De commissaris van politie aan de eerste afdeeliug, de heer Olivier, heeft met een inspecteur, nog vannacht den dader gearresteerd. De man ontkende het feit te hebben ge pleegd doch op zijn kleeren zijn bloed vlekkeu gevonden. Hedenochtend is het dezen nacht reeds aangevangen verhoor voortge zet. Nader meldt men nog, dat de dader, een 29 jarige kellner wonende aan den Zuid-Oost- Buitensingel,gisterenmorgen is geconfronteerd met het lijk van den verslagene een 29jarig koetsier in dienst bij de petroleuracompany De Automaat. De verkiezing te Sittard 1 De Limb. Koer. heeft omtrent het ook door ons opgenomen bericht van de A v d p. o ntrent de verkiezing te Sittard, den heer Schoenmackers, kapitein der marechaus see te Maastricht, aan wieu de leiding bij dat onderzoek is opgedragen, gesproken. Deze verklaarde met nadruk dat door hem nooit over 't gcheele onderzoek, aar^igA dan ook, iets was medegedeeld. De personen, die volgens hem officiéél de zaak kenden, konden onmogelijk zulke inlichtingen gegeven hebben, daar er veel waars, maar ook veel ibsoluut onwaars voorkomt in 't bericht van de A v d p. Tevens verklaarde deze, dat 't onderzoek nog volstrekt niet als afgeloopen kan be schouwd worden. Alle brigadecommandanten hebben al wel hun rapport of rapporten ingezonden, maar nog steeds blijft de opdracht van kracht, om bij nieuwe ontdekkingen inzake de verkiezing nieuwe raporten in te zenden. Reeds door verschillende brigadecomman danten zijn dan ook meerdere raporten in gezonden en worden er nog steeds ingezon den. De bron van de A v d p. kan dus on mogelijk nu al reeds van een verslag van 't onderzoek spreken. Vreeselijk ongeluk. Een vreeselijk ongeluk had Dinsdagochtend plaats op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis. Bij het verplaatsen van sluisdeuren in het natte dok, braken enkele deelen van de tuigage en viel een deur naar beneden op de bezige werklieden. De werklieden 11., D. en v. B. werden onmiddellijk naar de verbandkamer gebracht, waar de toegesnelde doctoren helaas den dood van R. moesten constateeren, terwijl D., ook zwaar verwond, toch het bewustzijn terugkeerde, v. B. moet er het best afgekomen zijn. Nader meldt men ons uit Hellevoelsluis, dat de oorzaak van het ongeval is het breken van twee haken der blokken van de twee reepen van den laadboom en van een ijzeren strop van het bovengijnblok van deu derden reep van dien boom op den kiel lichter, in gebruik bij dit sjouwwerk. Hier door sloeg bedoelde laadboom ueer. Pieter van Rozenbergh, kreeg daardoor commotio cerebo met verwoesting van het hersen weefsel, waarvan de dood onmiddellijk ge volg was. J. Dangerman bekwam vier hoofdwonden (vleeschwonden), drie niet diepe een tot op het been, alle eenige centimeters lang. Gerrit van Beek heeft in lichten graad hersenschudding bekomen. Dangerman is naar huis geleid. Zijn toestand schijnt niet onbevredigend. Van Beek is per rijtuig naar zijne woning te Nieuw-Helvoet gebracht. Hij was bij zijn vertrek wel eenigszins suf, maar naar om standigheden vrij wel. Te Kerkrade (L.) is de mijnwerker Scbwarzenberg van Afden, inde mijn Nord- slern onder een neervallende massa steeneu geraakt en gedood. Bijzondere lagere soholcn. Het vermoedelijk bedrag, door het Rijk over dit jaar uit te keeren aan bijzondere lagere scholen als bijdragelo. voor onder wijzer 2o. in de kosten om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen, is voor de verschillende na te melden districten als volgt 's Ilertogenbosch f 75.327.50, Breda f 103.897, Tilburg f 187.993, Eindhoven f 71.485.50, Arnhem f83.572 Tielf84.574.50 Zutfen f58.264, 's Gravenhage f 182.041.50 Rotterdam f252.357, Dordrecht f 51.275, Gouda f 83.034.50, Amsterdam f 213.145.50 Haarlem f95.058, Alkmaar f41,928, Middelburg f 41.666, Goes f 14.691, Utrecht f 14-4.667.841/s> Leeuwarden f 70.625, Hee renveen f 64.911, Zwolle f 35.769, Deventer f45.336, Groningen f61.736, Winschoten f 21.139.50, Assen f 22.298.66Va, Maastricht f62.816, Roermond f 56.052.50. Totaal f2.095.662.51; zijnde fl.857.968.83 voor de onderwijzers en f 237.694.18 voor de schoollokalen. Moordaanslag. Bij de Dresseerschool te Groningen was werkzaam de 38jarige Elzo Schutt, wonende aan de zuidzijde van het Nieuwe Kerkhof. Tegen halfzeven kreeg S. vermoedelijk woorden met den directeur, den heer F. A. vau Zeelst, welke woordenwisseling zéé hoog liep, dat S. in drift ontstoken een revolver nam en daarmee h bout portant een drietal schoten op den heer Van Z. loste. Deze werd in den rug en aan den arm gewond. De directeur, die aan den Korreweg woont, is naar huis gegaan en daar door den politiedokter verbonden, waarna hij per bra card naar het academisch ziekenhuis is vervoerd en onder verdere behandeling van prof. Koch is gekomen. De toestand van den gewonde was Dins dagmiddag vrij gunstig. De dader, die vroeger bij de politie te Groningen heeft gediend en daar wegens drift is ontslagen, is naar zijn huis gegaan, waar hij pl. m. f 100 geld van de Dresseer school uit de kast heeft genomen, tot ziju vrouw zeggende „Ik ga er van door. Ik heb den directeur doodgeschoten.Hij is daarop naar den stalhouder den heer Boerma gegaan, heeft een rijtuig besteld, voorgevende voor zaken uit te moeten, en is daarmee in de richting van Nieuwe Schans of het zuidoosten der provincie gereden. Schut is hedenmiddag te Nieuwe Schans aangehouden. Moord te Maastricht. Vrijdagavond halfnegen is te Maastricht op de Ezelmarkt een vreeselijk drama af gespeeld. Zekere L. M. ontmoette een hem onbe kenden man, Höfkens, in de Bonnefanten- straat en zonder dat er eenige belangrijke

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2