No. 76. Zondag '37 September 1903. 26e Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht Brieven uit Suriname. BUITENLAND. Macedonië. uitvoeringen. bekendmaking. Herhalings onderwijs. De Echo van het Zuiden, WAALWIJK. Door de harmonie l'Espérance vau Waal wijk zal op hare zaal bij den beer Chr. v, d, Werff Zondagmorgen worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. INRICHTINGEN welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. Burgemeester eu Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente—Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Firma Gebrs.van Delft aldaar om vergunning tot het in werking brengen van een gasmotor van 8 paardekracht in zijne leerlooierij kadastraal bekend in Sectie C. No. 1205. n Op Vrijdag, den 9 October 1903, des voor middags te 11 uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie dei Gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. Waalwijk, den 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, J. TIMMERMANS Wz. l.b. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het herhalings—onderwijs alhier beginnende Maandag 5 October aanstaande, zich voor of op Zaterdag 3 October bevorens moeten aanmelden bij het hoofd der school of j ter secretarie. Waalwijk 26 September 1903. Burgemeester en W etliouders J. TIMMERMANS l.b. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. 21- van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 35 jaren dat ons blad bestaat. -33 Sept. 1895. 50-jarig Jubilé van den Koninklijken Oranje- Doelen te Waalwijk. Feestcommissie de heeren D. A Kakebeen, voorzitter, Arnond Govaerts secretaris, if. H. A. vau Es, J. v. Tilburg en Antoon Gerris Va., com missarissen. Zaterdagavond 21 Sept. werd een begin gemaakt met het uitsteken der vlaggen. Een steeds aangroeiende menigte verzamelde zich rondom het marktplein, alwaar de harmonie St. Crispijn op de prachtig versierde en schitterend verlichte kiosk om 71/# uur het feest met een Volksconcert zou openen. Verschillende koffiehuishou ders en enkele particulieren op en nabij het marktplein wonende, hadden aan hunne huizen of in de uitstalkasten versieringen en ver lichting aangebracht, wat een zeer goed effect maakte. Tot laat in den avond bewoog zich op het plein en in de straten een dichte menigte om te genieten van de opwekkende muziek, die, begunstigd door heerlijk stil weder, tot aan de uiterste grenzen der ge meente gehoord werd. Den volgenden morgen, Zondag, heerschte er in de gemeente reeds vroeg een zeer groote drukte, die ieder oogenblik nog vermeerderde, doordat trams, treinen en rijtuigen telkens nieuwe drommen bezoekers aanvoerden waaronder zeer veel handboogschut terijen, welke dien dag aan den uit geschreven wedstrijd zouden deelne men. Om 11 uur werd de president van het jubileerend gezelschap, de heer A. C. van Tilburg, in open landauer aan huis afgehaald door den Voorzitter der feestcommissie en den secretaris van den Doelen, waarna om 1 lI/a ure op de zaal Mnsis Sacrum de schuttersge- zelschappen, welker aantal 19 bedroeg, door de feestcommissie en den Kon. Oranje Doelen werden ontvangen. De heer D. A. Kakebeen sprak de wel komstrede uit, waarna voorlezing van het reglement geschiedde en de wed strijd op de schietbanen ran den „Oranjedoelen" en van „Recht door Zee" een aanvang nam. Inmiddels gaf de Liedertafel Oefe ning en Vermaak op het marktplein eene matinée, die door een zeer groote volksmenigte werd bijgewoond. Dos namiddags trad de harmonie St.. Cris pijn op in den tuin van Musis, waar het concours nog steeds werd voort gezet en vele belangstellenden zich vereenigd hadden. Eindelijk liep de kamp ten einde. De uitslag was als volgt le prijs. Een groote zilveren me daille, geschonken door H.M. koningin Wilhelmiua, „Eendracht" van Herpt met 197 punten. 2e prijs. Een groote zilveren me daille geschonken door H.M. de Ko ningin-regentes, „Salm Salm" van Loonopzand met 183 punten. 3e prijs. Een verg. zilv. med. „Vooruitgang" van Tilburg met 173 punten. 4e prijs. Een verg. zilv. med. „Een dracht" van Herpt met 9 rozen. 5e prijs- Zilveren Eereteeken door J. Kuijpers van de „Eendracht" van Herpt met 42 punten. Medaille voor bet oudste gezebchap: „Landmans Unie" te Schijndel opgericht in 1843- Medaille voor het verstkomend ge zelschap „Burgerlust" uit Osch. Op Musis Sacrum had de plechtige prijsuitdeeling plaats. De twee me dailles geschonken door 11.H. M.M. onze geëerbiedigde koninginnen werden den overwinnaars ter hand gesteld door Jhr. Aug. v. Grotenhuis, burgemeester, welke bij deze gelegenheid eene fiaaie rede uitsprak, die uitbundig werd toe gejuicht. De andere prijzen werden uitgereikt door de leden der feestcom missie, en ook hierbij werden voor en na kortere of langere toespraken ge houden. Nog was de uitreiking der medailles niet afgeloopen, of reeds had de har monie L'Espérance een aanvang ge maakt met het concert op de feestkiosk op het marktplein. Het geheele plein was binnen eenige oogenblikken gevuld met een zeer groote feestelijk gestemde menigte, die tot laat in den avond bijeenbleef om te genieten van de heerlijke muziek, die in het stille avoudweder en in zulk een fantastisch verlichte omgeving, bij uitstek tot haar recht kwam. Was 't Zondag reeds buitengewoon levendig in onze gemeente, 't had nog niets te beteekenen in vergelijking met Maandag, den eigenlijken feestdag, den dag van den optocht. Honderden en honderden inwoners, vreemdelingen, leden van corporatiën, talrijke landauers, rijtuigen enz. spoedden zich naar de plaats, waar de stoet georganiseerd zou worden, dat is aan de zuidzijde van de spoorbaan in de Stationsstraat. Ook in de Groote Straat heerschte reeds vroeg ongemeene drukte en beweging, wijl op verscheidene plaatsen de aller laatste hand aan de versieringen nog »elegd moest worden. Keurig zag de gemeente er uit. Vau alle huizen wapperde de vlag, terwijl drie fraaie eerebogen, één aan den Hoek, een na bij de woning van den Koning van het feestvierend gezelschap, den heer H. Meulkens, en één bij de woning van den voorzitter van den Oranje- Doelen, den heer A. C. van Tilburg, waren opgericht. Over dat alles goot de zon, die aan het vlekkeloos azuur schitterde, haar gouden stralen uit. Om 10 uur had op Musis Sacrum de ontvangst plaats van aan het festival deelnemende gezelschappen, werden hee ren bestuurders eu directeurs verwel komd en op den eerewijn onthaald en onder daverend applaus besloten een telegram van hulde te zenden aan H.H. M.M. Thans begaven zich de gezelschappen naar de spoorlijn om hare aangewezen plaats in den optocht in te nemen. Ruim 11 uur zette de stoet zich in beweging. Zes prachtige praalwagens, wedijverend ons het schoonst, groepen van historische personen, bazuinblazers en relocipedisten, deputatiën van ge zelschappen in open landaur, eerewach- ten te paard, zes Jiarmoniën en een onafzienbare jubelende menigte namen er aaD deel. In de beste orde trok de atoet van af het café Besier door de Stationsstraat, Markt, Groote Straat, Hoek, Nieuwstraat, Bloemstraat, Groote Straat, voorbij de Markt eu Groote Kerk naar het Raadhuis van Besooien, en vervolgens terug langs denzelfden weg tot aan het Marktplein. Op ver scheidene plaatsen werden bouquetten aangeboden en bloemtuiltjes met kwis tige hand in de landauwers geworpen, waarin leden van het feestvierend ge - zeischap of autoriteiten gezeten wa ren. Na de ontbinding van den optocht werd door al de harmoniegezelschappen in vereeniging en onder leiding vau heer G. v. Iersel op het marktplein uitgevoerd „le Radieux van Govaert en Wien Neerlandsch bloed" Eenige oogenblikken later begon in den tuin bij Musis het festival der harmoniën en voerde elk deelnemend gezelschap een tweetal nummers uit. De uitgeloof de instrumenten, een piston en een trombone vielen bij loting ten deel aan „L'Espérance en aan „Onze Vrije uren" van Wagenberg. In den namid dag ontving de lieer Kakebeen een telegram van een dankbetuiging van H.H. M.M de Koninginnen. Nauwelijks was liet festival ten einde, of na een korte pauze, begon in den schitterend verlichten tuin het foestconcert gegeven door de harmonie L'Espérance. De groote tuin was thans zoo vol, dat velen zich met een staanplsatsje moesten behelpen. Gedurende de pauze werden onder gepaste toespraken de instrumen ten aan de winnende g-zeischappen en de herinneringsmedailles door den Voorzitter der feestcommissie uitgereikt en tevens dank betuigd aan autoriteiten corporatiën en afzonderlijke personen voor de groote sympathie en mede werking, aan den Kou Oranje-Doelen, op zijn gouden jubilé betoond. Toen de tonen van het laatste stuk der harmonie waren weggestorven, snorde de eerste vuurpijl ten hemel, een regen van knappende diamantjes over de omgeving uitstortende. Alle andere stukken voldeden naar wensch, doch vooral het slot: Oranje Doelen leve lang" omgeven met fonteinen en vuur regens,eindigendein kannonnades maakte een overweldigenden indruk Hiermede liep het feest in den tuin ten einde, en ging de een na den ander nog eens een laatst bezoek bren gen aan het marktplein, waar een ko- losale levendigheid heerschte. De har- moniëen van Loonopzand en Osch speelden op het balkon der harinonie- zaal verschillende dansraotieven, die honderden paren tot een (lansje uit lokten, zoodat in een oogwenk het ruime marktplein in een bal champêtre herschapen was. Langzamerhand echter ging de menigte uiteen, iedereen ver moeid van het feestvieren haakte ten slotte naar rust, en even na midder nacht heerschte er wederom een wel dadige stilte, die men gedurende de drie feestdagen te vergeefs gezocht zou hebben. Het gouden jubilé was uitmuntend gevierd. De herrinneriug er aan zal blijven voortleven bij allen, die het genot mochten smaken het feest mede te vieren. 24 Sept. Aanbesteding der gebouwen voor de firma van Gend en Loos. Ingeleverd 14 billetten. Hoogste inschrijver H. Miobael Loonschen Dijk f21945, laagste H. v. d. Heuvel Uden f 16049. 11 Oct. Geslaagd voor onderwijzer de heer J. Gerris alhier die eenige dagen later benoemd werd als zoodanig aan de openbare school te Besoijen. 15 Oct. De directeur-generaal der Staats spoorwegen bericht aan de Kamer van Koophandel, dat aan haar verzoek, be treffende eea voldoendegasverlichting van het station zal wordeu voldaan, zoo de gemeente besluiten kan gas te leveren voor f 0.07 per kub. Meter. 80 Oct. Benoemd lot notaris te Delft, de heer J. Bolk cand. not. alhier. Later werd deze benoeming op verzoek van den heer Bolk ingetrokken. 4 Nov. De Gemeenteraad besluit met 7 tegen 4 stemmen f500 uit te trek ken voor den bouw van een muziek- kiosk. 5 Nov. Benoemd tot lid van het Provin ciaal genoodschap van Kunsten eu Wetenschappen in Noord-Brabant de heer J. v. d. Hammen Nz. onderwijzer te Besoijen. 29 Nov. Geslaagd voor schoonschrijven, middelbaar onderwijs, de heer A. G. Pullens, ouderwijzer alhier. 5 Dec. De kamer van Koophandel richt opnieuw een krachtig adres aan den Minister van W. II. en N. om ver betering te verkrijgen in den ellendigen toestand van het Drongelsche Veer. 17 Dec. De heer De Winter, hoofd der school te Waspik, viert onder veel blijken van belangstelling van gemeente- naren, oud-leerlingen, autoriteiten enz. nijn 40 jarig jubilé als schoolhoofd aldaar. TV. Beloofde ik te zullen mededeelen hoe het met (1e werkstakers op Gran placer is afge loopen, thans kan ik u melden dat liet oordeel gelukkig in gunstigen zin voor die Maatschappij is uitgevallen. Twee eu twiu- tig arbeiders zijn veroordeeld tot één maand gevangenis plus de gerechtskosten en bo- veudien f600 schadevergoeding te beta!en aan de Mijnbouw-Maatschappij „Granplacer," als zijnde deze schade door genoemde Maat schappij geleden doordat zij was genoodzaakt door Boschnegers proviand te doen opbren gen omdat de stakende arbeiders de tran sportbooten hadden medegenomen om de Grankreek en Surinamerivier af te zakken. De tijd in voorarrest doorgebracht, werd niet in mindering van straftijd gebracht, en bet vonnis luidt gevangenisstraf met open bare te werk stelling (dat is langs wegen eu straten werken en 's avonds op een rij aan een lijn naar het fort Zeelandia wan delen.) De andere tien zijn tot dezelfde straf veroordeeld uitgezonderd de schade vergoeding aan de Maatschappij. Of deze les bij de arbeiders lang in 't geheugen zal blijven, is moeilijk te zeggenzelfs wel te betwijfelen. Maar dal op heden de ar beiders op 't placer vrij wat handelbaarder zijn dan voor die uitspraak dat kan uw on derdanige dienaar Maripa, die er dagelijks mede omgaat, ten volle beamen. Daar ik zeer goed begrijp dat het de meesten (niet allen) uwer lezers vrijwel onverschilllig is of er 32 arbeiders van Granplacer in de. doos zitten en dat die meeslen er niet het minste begrip van hebben hoe uitvoerders in de binnenlanden van de hoogste chef tot gewoon opzichter toe soms moeteD op treden om opstand of anderszins te voor komen, zoo is het ook zeer begrijpelijk dat zij in die verhalen weinig belang stellen is. Als zii evenwel eerst eens zelf in de wildernis hadden gestaan op eenige dagreizen van 't naastbijgelegen politiestation en dan door een groot aantal onwilligen omringd, die alleen uit vrees voor straf het laten om u met een houwer de kop in tweeën te kloven; dan zullen zij ook begrijpen hoe niet alleen voor Granplacer maar voor alle goudouder- nemingen in de kolonie veel afhing van de uitspraak in dit geval. Waren zij vrijge sproken dan zeker had men totaal niets meer over hen te zeggen, en zou men van de willekeur vqji het volk afhangen. Koninginsverjaardag is ophanden ('tls heden 28 Aug.) Maripa zit iu 't Bosch en ziet niets van de feesten in de stad en als of't was om mij dit nog nog wat meer te doen gevoelen zenden ze mij van uit Paramaribo het door de feestcommissie vastgesteld pro gram wat ik hier niet letterlijk zal over schrijven maar toch eenige. hoofdpunten noemen om u te doen zien dat men in Suriname ook feest kan vieren. Er komt op voor Wedren (wel te verstaan paarden wedren) mogelijk nog een extra ezelwedren langs de Wagewegstraat, te beginnen bij de Oranjeschool, verder Roeiwedstrijd voor de stad, daaraan zullen kunnen mededingen in drie afdeelingen visschersbooten, Tentbooten en yierriemssloepen. Kinderfeest voor de kinderen die de openb. sch. en lager on derwijs bezoeken en die van gesubsidieerde scholen, volksspelen op/t Gouv.-plein (mooi, veel verschillende nummers), volksbal op de overdekte markt aan de Heiligeweg. Vuur werk op 't Gouv. plein. Alles even mooi, maar ik zal maar niet meer opnoemen want geen van de lezers komt er naar kijken en als ze komen is de pret toch al afgeloopen. in het vooruitzicht dat de kolonie tot bloei zal komen onder het b»stuur van Gouv. Lelv is eveu zeker en ook valt niet te betwisten dat handel, nijverheid en landbouw hier een schoone toekomst hebbeu. Jammer is 't te noemen dat Ned. fabrikanten hier niet meer reclame maken en dat het veel daarin gelegen is, dat de Ned. producten te duur zijn. Zoo ga ik laatst in een magazijn om een paar schoenen te koopen. 'k Was niet geheel onbekend met den eigenaar van bet magazijn want minstens vier of vijf jaar geleden had ik hem bet adres van Jos. Groenen in Besoijen opgegeven als zijnde een fabrikant die degelijk werk levert. Zonder dat ik de man was om te oordeelen ot dat adres voor hem 't voordeeligste is en ik in schoenenvak totaal een leek ben, die ze wel verslijten kan maar niet kan maken. Toch schijnt het nog tot meer of minder zaken ta zijn gekomen. Althans ik kocht er schoenen van de fabriek van Groenen. Hij zeide mij dat het hem leed deed niet meer daarvan te kunnen betrekkeu omdat die minstens f 1 per paar duurder verkocht moesteu worden dar. ander Noordbrabantsch werk en wel f 2 duurder dan Amerikaausch of Engelscb werk. 't Werk was best maar de prijs te hoog. Ik voor mij nam toch maar die duren, welke mogelijk nog goed- kooper zijn dan de goedkoopen eu ik kan zeggen dat ik op Langstraatsche schoenen sta Wanneer de tentoonstelling in Waalwijk afge loopen is was 't misschien niet kwaad de lijst van Nederlandsche bekroningen eens te doen opnemen in „Onze West" en in de „Surina mer,, dan konden de Surinamers eens zien wat de schoenen-industrie iu Ned. beteekent en zou er mogelijk meer vraag naar Bra- bantsch werk zijn. Wel wil ik gelooven dat meu in de Langstraat niet de gewensch- te modellen maakt voor Gouddelvers en plantagearbeiders. Maar toch meen ik aat als er afname is ze even goed in de Langstraat kunnen gemaakt worden als in Amerika of Engeland. Voor deze keer wil ik het er maar bij laten, want als ik nog langer schoenen bleef maken in dit schrijven dan werd mogelijk ook ik nog schoenmaker om de Surinamers beter aan 't verstand te kunnen brengen dat ze geen andere schoenen meer aan de voeten mochten trekken dan echte Langstraatsche schoenen, onverschillig ot de fabrikant Groenen, van Schijndel of hoe ook heet. „Nou houd oe" zeggen ze in Dussen. MARIPA. Bij Beekhuizen zijn de eerste palen ge slagen voor een aanlegstijger, bestemd om de ^materialen te lossen welke zullen worden aangevoerd voor den spoorwegaanleg. Deze stijger even boven de stad gelegen kan door zeebooten welke iu Paramaribo komen, be reikt worden, d. w. z. dat er water genoeg staat om zonder gevaar daar aan te schieten. Vermoedelijk zal deze stijger later wel een houtsteiger worden om het hout wat per spoor uit de binnenlanden wordt aangevoerd in zeeschepen te verladen. Dat de kolonie een Crisis doorleefd heeft is zeker, maar dat de geheele bevolking van Suriname het volste vertrouwen stelt Er komen mededeeliogen. waaruit blijken zou dat Rusland militaire maatregelen Beemt aan de kust van de Zwarte Zee. Een hoog geplaatst Russisch officier verklaarde, dat Rusland gereed moet zijn voor een eventu- eelen oorlog. De commandanten van drie militaire districten in het zuiden hebben be vel ontvangen, de reserve van drie jaren gereed te houden voor mobilisatie. Misschien houdt een en ander verband met een eventueel gewapend conflict tusschen Bulgarije, waarvoor alle gevaar zoo maarniet opeens is weg te nemen, al wijzen de van Turksche zijde gedane stappen tot toenade ring er op dat men toch ook aan den Bos porus maar liever den uiterlijken vrede be waart. Wij deelden reeds mede datdePorte. zich bereid heeft verklaard, de voorstellen in overweging le nemen, die door de Bulgaar- sche regeering zijn gedaan om te geraken in de Macedonische quaestie. Deze voorstellen zijn 1. Het verl enen door Turkije van een algemeene amnestie en beëindiging van de vervolgelingen tegen de Bulgaren. 2. Instelling van een gemengde commissie waarvan de Bulgaarsche leden nimmer in de minderheid mogen ziju en benoemd worden door den exarch. 3 Voorbereiding door deze commissie van de bestuurshervormingen uitbreiding van het plaatselijk zelibesluut bescherming der groote wegen gelijkheid van Christenen en Mohammedanen voor gerechtshoven en recht banken nieuwe verdeeling van de 'inning der belastingen; reorganisatie van de gen darmerie en herstel van de persoonlijke ze kerheid. 4. De commissie moet, als zij deze taak vervuld heeft, een raad vormen en de in specteur-generaal en sommigen van de Bul gaarsche leden der commissie zullen belast wordeu met de samenstelling van rapporten aan den sultan over den toestand in Mace— donie. 5 Wederopb Duwing van de verbrande dor pen bijstand van regeeringswege voor de bevolking eu terugbrenging van de bewoners naar hun haardsteden. 6. Administratieve inrichting van de Bul gaarsche kerken en scholen. Deze voorstellen schijnen in beginsel te zijn aangenomen. Het mooiste van de zaak is echter dat meer blijki; dat de opstaode—

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5