Vo. 80. ïïl Zondag 11 October 1903 26e Jaargang Tweede Blad. Chronologisch Overzicht ik BINNENLAND. BUITENLAND. Macedonië. UITVOERINGEN. -§-§§§-§- het en H jk :s- WAALWIJK. Door de Harmonie L'Espérauce zal Zoij* dagmorgen 11 dezer ten 12 ure op hare -aal worden uitgevoerd 1. Voiksinarsch. 2. Ouverture Berlin, Conradi. 3. Sur'le Lac, Bouwens. 4.. Les cloches de Corneville, Planquette. Groot Concert door de Lied-rtafel ,yOefe- niug en Vermaakvan Waalwijk en Besoijèn op Zondag 11 October 1903, op de zaal Mu3is Sacrum. Aanvang V/3 uur. (Zie programma's.) skas den and 11 iw. i«. iel, JM ien van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. 21- Nov. 1896. Bevorderd tot arts aan de. universiteit te Amsterdam de heer Louis Bolk, candidaat notaris, destijds werk zaam ten kantore van Notaris Rant alhier. id. Wegens het hecrschen van mond- en klauwzeer is de Waalwijksche vee markt gesloten. 10 l)ec. Aanbesteding van den bouw eener uitwateringssluis met grondduiker aan den benedenmond van het kanaal van 's-Bosch naar Drongelen, een stoom- waterraolen, dienstwoningen enz. be- hoorende tol de werken van den Maas mond. Raming f 287.000. Minste in schrijver F. van Balen te Nieuwe Schans voor f 280,900. 10 Dec. Bevorderd tot doctor in de recht- welenschap aan de universiteit, de heer J. J. D. Bink, geb. te Raamsdonk. .28 Dec. De heer J. I orrenboom viert zijn gouden jubilé als gemeente-secretaris van Sprang. Schier van alle huizen wapperde dien dag de vlag. De. Raad der gemeeute, 't bestuur van den buitenpolder \an Besoijen, de vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen der Langstraat, de Raad der Ned. iïerv. Kerk en tal van particulieren, ook van omliggende dorpen kwamen den jubi laris hunne gelukwenschen aanbieden, terwijl ook vele stoffelijke bewijzen van hoogachting hem vereerd werden. 9 Jan. 1897. De heer W. v. d. Sluijs, directeur der rijksnormaallessen alhier vraagt als zoodanig ontslag tegen 1 Februari a. s. li) Jan. Bijeenkomst van landbouwers in het herberglokaal van Th. van Loon alhier ter oprichting eener onderlinge veeverzekering. Alle opgekomenen, circa 36, traden toe. Gekozen tot leden van het voorloopig bestuur de heeieu Th. Iloffmans, Willem v. d. Broek en Aug. van Baal, tot leden der commissie voor dc samenstelling van het reglement de hoeren Walth. v. d. Broek, Hendr. v. d. Broek en M. dn Haan. 21 J.iu Samenstelling van de commissie in onze gemeente voor het aanbieden van het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes ter gelegenheid der ïueerderjarigverklaring van M. M. Ko ningin Wilhelmina. Deze commissie bestond uit de heeren Jhr. Aug. v. Grotenhuis, burgemeester, voorzitter, J B. Timmermans Wz. penningmeester, F. W. van Liempt, secretaris ei. de heeren leden A. J. Bink, H. de Brou wer, S. Fano, H. Fluijt, P. Groenen- walt, Pk. de Haan, Th. Iloffmans, G C F. 't Hooft, G. P. van Jersel, H Michael, Dr. P. Sweens, Jud. Tim mermans Wz., Philip Timmermans en J. H. Wijckmans. 25 Jan Groot concert op Musis Sacrum door Oefening en Vermaak met mede werking van de heeren J. v. d. Leur en L. Vugts, beiden van Eindhoven. Uitvoering van het dramatische toon werk „Eine Nacht auf dein Meere" ran Tsirch. 4 Feb. Oprichting der onderlinge veever /A-kering. Toegetreden 48 leden. Op gegeven ter verzekering 188 stuks vee. Gekozen tot bestuursleden de heeren Walth. v. d. Broek, M. de Haan, Th Iloffmans, L. v. Huiten, Fl. v. Baal; tot secretaris Jvan Noijen. 18 Feb. De lieer Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer houdt op Musis Sacrum een rede over „de opleiding van dm ambachtsman." Deze voordracht die door een zeer groot en aandachtig publiek werd bij gewoond, vond herhaaldelijk den leven- digsten bijval, en werd aan het einde daverend toegejuicht. 19 Feb. Vergadering op Musis Sacrum van indtistrieelen en verdere belangstellenden in de tentoonstelling van „Noordbrabant- sche Nijverheid" te houden te s—Bosch, van 17 Juli 5 Sept. "Deze bijeenkomst had plaats op initiatief van het Districts- en plaatselijk comité, welk laatste bestond uit de heeren Jhr. van Grotenhuis, burge meester, Eere-voorzitter, J. B. Tim mermans Wz. lid van het algemeen Comité, voorzitter. S. Fano, vice-voor- zitter A. J. Verbunt, Timmermans van Turenhout, P. v. Loon en F. W. van Liempt, leden en secretaris der Kamer van Koophandel alhier. Behalve ge noemde heeren hadden op het podium plaats genomen de volgende leden van het uitvoerend comité: Jhr. P. J. van der Does de Willebois, burgemeester van V-Bosch, algemeen voorzitter, Jos J. v. d. Ven, voorzitter, Nederveen, lid, Th. Pels 1ste secretaris en L J. v. d. Kun 2de secretaris. In de zaal waren verder gezeten vele industricelen uit onze en andere gemeenten en de burgemeester van Druueu, Baardwijk, Besoijen, Made en Driramelen. De~vergadering werd door den heer J. B. Timmermans Wrz. met een kern achtige rede geopend, waarin bij het nut van de tentoonstellingen schetste en den aanwezigen tot een krachtige medewerking en algeraeene deelneming aanspoorde. Nadat de heer van der Does de Willebois hierop geantwoord en de wen- schelijkheid uitgesproken had, dat de heele Langstraat zou exposeeren, werden er een menigte vragen door de aan wezigen gesteld betreffende de wijze van exposeeren, particulier of collectief, de prijzen der plaatsruimte enz. enz. Nadat verscheidenen toegezegd hadden te ex poseeren, anderen dit in overweging zouden nemen, weer anderen in in hunne respectieve gemeenten voor dit doel besprekingen zouden houden, werd bepaald dat de plaatselijke Comité s op Maandag 8 Maart op Musis Sacrum weer zouden vergaderen, ten einde dan de definitieve opgaven te doen. Hierna wijdde de heer J. B. Timmermans Wz. een dronk aan Jhr. van der Does de Willebois, die alle aanwezige inzonder heid den heer Timmermans en burge meester v. Grotenhuis, hartelijk dankte voor de vriendelijke ontvangst de trouwe opkomst en voor hetgeen zij reeds gedaan hadden en nog zouden doen om de proviuciale tentoonstelling naar wensch te doen slagen. 22 Febr. Plechtige begrafenis van den lieer C. A. Willox, overleden alhier den 18 Februari in den ouderdom van ruim 70 jaren. Z.Ed, was mede oprichter der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo en gedurende 32 jaren lid van het R. C. Kerkbestuur. Als in dustrieel en financier was hij de vraag baak van velen, terwijl zijn weldadig heidszin algemeen gekend en geroemd werd. 8 Maart. Vergadering op Musis Sacrum - van bovengenoemd districts- en plaatse- selijk comité der provinciale tentoon stelling te 's-Bosch. Een groot aantal exposanten en belangstellenden waren opgekomen. Na eenige discussie werd besloten dat Besoijen met W aalwijk exposeeren zou. Nadat de exposanten opgegeven hadden, over hoeveel ruimte zij samen of afzonderlijk wenschten te beschikken werd o.m. besloten voor loopig 130 M2 aan te vragen. Bij het einde der vergadering brachten de heeren H. Zeegers en Van den Heuvel hunnen dank aan den Voorzitter den lieer J: B. Timmermans Wz. en aan net Comité voor de vele en goede zorgen, die zij zich in het belang der exposanten getroost hadden. Nadat de voorzitter den sprekers dank had betuigd voor hunne waardeerende woorden tot hem en het comité gesproken, en zich tot het geven van alle noodige inlich tingen, zoowel schriftelijk als mondeling volgaarne bereid verklaard had, werd onder veel geestdrift de vergadeiing gesloten. Eervol ontslagen als directeur der de heer G. van Oudenhoven, beiden met ingang van 1 Maart. 10 April Herbenoemd tot burgemeester van Capelle de lieer G. Vermeulen Wz id. Z. Ex. de Min. van W. H. en N. benoemd tot lid der bijzondere commis sie voor groep XIV (Industrie, chemi- que) op de wereldtentoonstelling te Parijs, de heer J. B. Timmermans Wz. alhier. 14- April. Bij koninklijk besluit is aan Mr. V. Olaessen, op verzoek, eervol ontslag verleend als griffi r bij het kantongerecht alhier. id. Vergadering op Musis van Lang- straatsche exposanten op de tentoon stelling te 's-Bosch. De voorzitter gaf een beschrijving van het lokaal, dat voor genoemde exposanten beschikbaar zou worden gesteld. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van een regelingscommissie, die belast zal zijn met de zorg voor de verdeeling der ruimte en de regeling der étalages. Bij acclamatie werd op voorstel van den heer vau Son uit Waspik tot eere-voorzit ter gekozen de heer J. B. Timmermans Wz. alhier tot secretaris de heer van Liempt, tot leden voor Waalwijk de heeren J. Gragt- mans, Hoffmans, P. v. Loon en E. Klijbergvoor Kaatshieuvel-Loonopzand de heeren J. A. van Boxtel en Van den Heuvel, voor Waspik de heer M. O. van Son, voor Raamsdonk de heer heer C. v. Dongen Sz., voor Besoijien de heeren Broeders en Groenen, voor Baardwijk de lieer H. Klerkx en voor Drunen de lieer J. H. Jansen, id. Plotselinge dood van den WeledGeb. Heer F. X. C. Luyckx, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, en Ridder van het H Graf, in den ouderdom van ruim 73 jaren. 28 April. Benoemd tot griffier bij het kan tongerecht alhier Mr. M. M. Brouwer- Ancher, advocaat te Amsterdam, id. De heer Truijen, lid der Tweede Kamer, houdt, op uitnoodiging der R. K. Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Waalwijk, te Drunen in de zaal der Mannen-Congregatie eene lezing over Rrotectie-landbouw en in dustrie. Oprichting Boerenbond. Zeer veel belangstellenden waren op gekomen, onder wie verscheidene heeren pastoors en andere geestelijken, de weleerw. heer v. d. Eisen van Hees- wijk, de burgemeesters van Besoijen, Baardwijk, Drunen en Oudheusden de heer Bernard Timmermans, president der Kamer van Koophandel te Waal wijk, de voorzitter en vele leden der R. K. Kiesvereeniging, vertegenwoor digers der pers enz. enz. De Zeer Eerw. Heer Ghijsens pastoor te Drunen opende de vergadering, waarna de lieer Truijen het podium betrad. Zijne lezing werd daverend toegejuicht en den spreker werd door genoemden pastoor Ghijsens hartelijk dank ge bracht. fortje. De bezetting daarvan trok schietende terug. Daarop vielen de Turken het dorp Joesevo aan, dat geplunderd werd, maar zij verwijderden zioh bij de komst van twee com pagnieën Bulgaarsche troepen. Aan Turksche zijde werden drie man gedood de Bulgaren hadden een gewonde. Donderdag lieeft een gevecht plaats gehad bij Kotstana. HonderdBulgarensneuvelden.de Turken hadden 12 dooden en 18 gewonden. Sarto Wa6sil de aanvoerder van de bende, werd gedood. Een andere bende die naar Bulgarije terugkeerde, heeft te Wade Tepessi teu noorden van Razlog een hevig gevecht moeten doorstaan. Zij kreeg 80 dooden én nam honderd gewonden mede, terwijl uog een hon derdtal gewonden op het slagveld bleven liggen. De overigen ontsnapten na de Turken zware verliezen toegebracht te hebben. Er zijn te Kesrie nieuwe aanslagen gepleegd door den Bulgaarschen opstandeling Tsjakolo- wof en zijn benden. Verscheiden huizen, door aanzienlijke Grieken bewoond, werden in brand gestoken, üe opstandelingen voerden drie vrou wen weg. De Turksche troepen bevochtten de opstandelingen, van wie er 80 sneuvelden. WAALWIJK, 10 Oct. 1903 Gezondheidscommissie. id. Rijksnormaallessen, op diens verzoek, de heer W. v. d. Sluijs. Benoemd in gelijke betrekking als zoodanig de heer J. Spijkerman alhierbenoemd tot leeraar Het schijnt, of, in weerwil van de onder handelingen, die tusschen Turkije en Bul garije hangende heeten te zijn met betrekking lot Macedonië, beide landen niet veel van die onderhandelingen verwachten. Het samen trekken van troepen aan de grens gaat aan beide zijden ijverig voort cn uit Sofia wordt gemeld, dat 24.000 recruten, welke tegen Januari onder de wapenen moesten komen plotseling tegen gisteren zijn opgeroepen en dat onderofficieren van alle lichtingen voor drie weken onder dienst zijn geroepnn. De ammunitie voor de artillerie, door Krup verzonden is aangekomen. Het heet van officieuse zijdfj dat deze maat regelen meer als een uiting van voorzichtig heid dan als een van krijgszucht moeten beschouwd worden, maar wonderlijk is zeker dat aan gene zijde van de grens sterke Turk sche troepen afdeelingeu in allerijl worden saamgetrokken. Telegrammen uit Sofia bevestigen nadruk kelijk het bericht, dat te Rozlog meer dan 800 mannen, vrouwen en kinderen door de Turksche soldaten zijn vermoord en het zou alleen te danken zijn aan het aanvallend op treden der opstandelingen, die de Turken in een gevecht afleidden, dat 5000 personen op Bulgaarsch grondgebied hebben kunnen vluch tenden er het leven hebben afgebracht. De Turksche troepen van den post Kara— manitza, op den weg tusschen Egripalankei en Kostendil, hadden in de laatste dagen den naburigen Bulgaarschen poBt bedreigd. Giste ren trok het geheele Turksche bataljon door den bevelvoerenden officier geleid, de grens over en deed een aanval op het Bulgaarsche Verleden Donderdag hield de Gezond heidscommissie alhier een vergadering die ook bijgewoond werd door den Inspecteur den heer F. Joosten en den Burgemeester van Dussen, beiden daartoe uitgenoodig. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd ter be spreking van de watervoorzieningen en water- verversching der gemeente Dussen. De commissie had een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld en door de sub - commis sie werd een zakelijk rapport uitgebracht over dezen waterstaatkundigen toestand. Uit het zeer geanimeerd debat dat over deze moeilijke quaestie volgde, wordt het volgen de aangestipt. De Dusse die vroeger een stroomende rivier was, is thans een stilstaand troebel water en wordt niet alleen als drinkwater gebruikt maar dient ook voor het wasschen en spoelen van lijnwaad, enz. Door den aan leg van den nieuwen Maasmond is de Dusse in zeer ongunstige positie gekomen. Vroe ger ontving zij gewoonlijk tweemaal per dag door eb en vloed versch water uit de Gan- tel die in verbinding stond met het oude Maasje. Deze verbinding nu is afgesneden. De Gantel is verbonden met het Noorder- afwateriogskanaal. Door dit kanaal wordt nu en dan water ingelaten doch zeer on voldoende. Dikwijls is de waterstand zeer laag en de oppervakte bedekt met een groen geel gewas. Wel- en putwater is in het algemeen zeer slecht en ondrinkbaar zoodat de overgroote menigte zich van drinkwater moet voorzien uit de Dusse en andere wa- terloopen. Verbetering in dezen toestand wordt dringend noodig geacht, doch een afdoende verbetering is zeer moeilijk en kostbaar. Door eenige leden werd er op aangedrongen het daarheen te leiden dat de Dusse weder een stroomende rivier wordt met rijken aanvoer van versch water en ver schillende plannen dienaangaande werden uitvoerig besproken. Anderen meenden dat hierdoor nog geen goed drinkwater verkregen wordt daar op pervlaktewater niet als zoodanig te be schouwen is. De commissie echter over tuigd zijnde van den slechten waterstaat kundigen toestand der gemeente Dussen zal al haar aandacht aan deze zaak blijven wijden en door onderzoekingen nieuwe ge zichtspunten trachten te openen. Naar aanleiding dat zich te Waspik bij verschillende huisgezinnen een aandoening van mond- en tougslijmvlies heeft voorge daan die vau infectieuseu aard scheen te zijn, heeft de Commissie een onderzoek in loco ingesteld waaruit is gebleken dat de aan getasten thans meestal genezen zijn en zich geen nieuwe gevallen hebben voorgedaan. wonen dezen hebben n. 1. toegang tot dit concert tegen betaling van 0.50 per persoon. Het comité der tentoonstelling, aan 't welk dit concert als een hulde, een bewijs van erkentelijkheid der Liedertafel wordt aangeboden, zal en corps de uitvoeiing bijwonen. Het concert belooft zeer veel, het Bosch kwartet geeft vier der schoonste nummers, en liedertafel voert ook hare beste nummers uit. Het belooft dus een mooie avond te worden. Dc Burgemeester Onze burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren, zal 15 dezer van zijn verlof, alhier terugkeeren. Loting Nat. Militie. Voor de. loting der nationale militie op Zaterdag 24 October a. s. zijn ingeschreven 45 lotelingen, waarvan slechts 3 redenen van vrijstelling hebben opgegeven. liet gebeurde te Waspik. Zooals wij in ons vorig nummer raede- dedeelden, zijn Donderdag de gearresteerden uit Waspik te 's-Bosch in vrijheid geste'd. Zij passeerden des middags per rijtuig de gemeente Waalwijk en werden te Waspik met groote vreugde ontvangen. De toestand is over 't geheel goed alles is rustig en over 't algemeen zijn de gemoederen gekalmeerd, maar dat de ver bittering alhier bij sommige lieden nog niet volkomen is geweken, bleek Woensdag nog toen zekere S. de in aanbouw zijnde school passeerde werd hij door de werklieden met steenen geworpen. Misschien zal binnenkort omtrent een der hoofdpersonen, die mede de aanleiding tot deze relletjes gaven, nog wel iets anders bekend worden, voorloopig mogen wij 't onderzoek der justitie niet vooruitl&open. Geloof eu Wetenschap. In de Donderdag 1.1. gehouden vergade- ïing der vereeniging „Geloof en Wetenschap werd gekozen tot president de Heer Henri van Gils, tot bestuurslid de heer Th. Vinnen. Het bestuur koos uit zijn midden tot bibliothecaris, de heer Adr. van Liempt. Straatbelasting Wat het heffen eener straat- of trottoir- belasting in onze gemeente betreft, kan worden medegedeeld, dat deze zaak voor loopig door het Dagelijksch Bestuur is be sproken, hoewel een definitief besluit in deze nog niet is gekomen. Concert. Wij achten 't dienstig nog eens terug te komen, op 't concert varf morgenavond, voornamelijk om reden er ook voor niet-leden gelegenheid is, dit prachtige concert bij te Zondagsrust. Het plan bestaat, om in de aangekondigde wetsvoorstellen tot verzekering van de Zondagsrust eenige algeraeene regelen op te nemen betreffende beperking op Zondag van het personen- en goederenvervoer op dc spoorwegen. Arbeidswet. Volgens de Standaard landde reeds in de eerste helft van Juni het wetsontwerp van Arbeid bij den Raad van State aan, en is het daarvan nog niet terug. Rechtzaken. Na Donderdag jl. den geheelen dag en avond in beslag te hebben genomen zoodat de zitting van de rechtbank 's Bosch op dien dag eerst om half elf in,den avond was af- eloopen, kan worden raedegedeelt dat bet O. M. waargenomen door mr. Tak, 15 jaar gevangenisstraf heeft geëischt tegen J. J. ver dacht van in of nabij het Meersche bosch al daar den jachtopziener J. H. Scheurs, opzette lijk te'hebbeu doodgeschoten. Jhr. mr. E. van Meeuwen, beklaagde ambtshalve als verde- dediger toegevoegd, pleitte verzachtende om standigheden, omdat het opzet in deze zaak niet vaststaat, wijl J. beweert in de raeening te zijn geweest op eene ree te hebben aan gelegd. Hij vroeg in verband daarmeede en wijzende op andere omstandigheden, voor zijn cliënt een lichtere straf. De rechtbank zal Donderdag 22 dezer uitspraak geven. Ongeluk. Een treurig ongeluk had hedenmiddag bij Rijnsburg plaats. Vier studenten bega-en zich te paard naar het schietterrein in de duinen bij Katwijk, waar het ygroenen-con- cours" zou gehouden worden. Bij Rijnsburg struikelde een der paarden, de berijder viel er af en werd ernstig gekwetst opgenomen. De doktoren van Rijnsburg, Katwijk a/Rijn cn Oegstgeest waren spoedig ter plaatse om geneeskundige hulp te verleenen. Zij moesten behalve een weinig belangrijke wonde aan het achterhoofd, een schedelbreuk constan teeren. Onderweg naar Leiden, waarheen hij vervoerd zou worden, is de gewonde te Oegstgeest overleden. Het slachtoffer van dit'ongeluk is de 20-jarige student in de rechten Van der F. Zeeramp. De stuurman van de „GroniDger III". K. Bangma, deelde het volgende mede Wij gingen gisteravond ciica 9 uur van Lemmer; de zee stond zeer hoog, zoodat we genoodzaakt waren de zeilen te hijscheo, tot het bewaren van het evenwicht. Ten westen van Schokland werd, ondanks het ruw e weer, hulpgeroep gehoord en uitziende ontdekte de kapitein, de heer F. Fortuijn, op eenigen afstand een omgeslagen visschers— vaartuig waaraan een viertal schipbreukehn— zich vastklemden. De golven wierpen het

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5