tirnmer 85. Donderdag 29 October 1903. 26e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, AKTOON TIELE1, LANDBOUW. Uitghver: L)e verzekering tegen ziekte. FEUILLETON. BUITENLAND. Engeland Duitschland. Rusland en Japan. aass)r&alsrhr Courant, INRICHTINGEN welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 20 October 1903 aan de Firma Gebr. van Delft aldaar en bare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het in werking bren gen van een gasmotor van 8 paardekracht in hare looierij, staande ten Zuiden van de Groot e- slraat kadastraal bekend, gemeente Waalwijk Sectie C no. 1205. Waalwijk, den 21 October 1903. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk n.aken bekend, dat op Donderdag 26 November 1903 des voormiddag3 van 9 tot 12 uur ten raad- huize de verkiezing zal plaats beoben van 2 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier dor voorziening in de plaatsen van hen, die op primo Januari 1904 aan de beurt van aftreden zijn. Waalwijk, 24 October 1903. Burgemeester en Wethouders de gemeente Waalwijk. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavon d. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0/5. Franco per post door het geheele rijk f 0.00. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. derneming of inrichting tegen loon werk zaam is of die in eene dienstbetrekking is, voor zoover de duur der arbeidsovereen komst ten minste zes dagen is. Ten tweede „Wat is een erkende zie kenkas Daaronder verstaat de weteen naarn- looze of rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eeniging, waar verzekeringen als bedoeld in art.. 1 kunnen worden gesloten. Die er kenning zal door den Staat niet verleend worden, voordat als waarborg voor de na koming haier verplichtingen tegenover de personen, die bij haar mochten worden ver zekerd, bij de Rijksverzekeringsbank eene zekerheid is gesteld, voldoende aan de daaromtrent bij algemeenen maatregel van bestuut te stellen voorschriften. Ten derde: //Wat is een districtsziekte- kas? Het Rijk wordt voor deze soort ver zekering verdeeld in districten van minstens 5000 inwoners. In elk district is een Rijksinstelling, waar men zich voor verze kering kan aanmelden, dit is de districts— ziektekas. Buitan den verzekeringsplicht vallen Zij, die behooren tot de bemanning van een zeeschipberoep3visschers, buiten de ton nen (dus de visschers op de sloepen.) Zij die aangeslagen zijn in de bedrijfsbelasting voor minstens f1150 enz. „Waar geeft de verzekering recht op Ten eerste brengt de verzekering van een werkman mede, dat ook de uitkeeriug in geval van ziekte krijgen (a) de niet van ta fel en bed gescheiden echtgenoot, als zij niet als vaste werkkracht in een bedrijf werkzaam is, (b) de minderjarige die bij den werkman inwoont en nog geen 16 jaar is of wel 16 maar nog geen 18 en nog niet is vast werkzaam, (c) de bloedverwant in de recht opgaande linie, die bij den verzeker den werkman inwoont 65 jaar of ouder en niet vast werkman is. Ten tweede, geeft de verzekering recht op genees- en heelkundige behandeling, geneesmiddelen brillen breukbanden enz. Verloskundige hulp, andere (versterkende) middelen. Indien de verzekerde van een levl. kind mocht bevallen op een begrafenisgeld vau f3, ingeval van overlijden van een begrafenisgeld van 30 m. 't dagloon van dm verzekerde doch ten minste f30 als de verzekerde, verzekeringsplichtig was, 15 maal het dagloou van den verzekeringsplich- tige wordt uitgekeerd, indien de veizekering van den overledene het gevolg is van den eersten verzekeringsplichtige. Dit bedraagt Een hoogst belangrijk ontwerp van wet is door den minister van Binnenlandsche Zaken tot advies gezonden aan den Raad van State. Het is getiteld „Wettelijke verplichting van vaste werklieden om zich en tot hun gezin behoorende personen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, kraam en overlijden. Wij zullen in dit en volgende artikelen de voornaamste bepalingen er uit aangeven. Artikel 1 bepaalt dat elke persoon die binnen het rijk zijn woonplaats heeft 16 jaar oud of ouder en vast werkman is verplicht is zich tegen geldelijke gevolgen van ziekte en overlijden te verzekeren bij eene erkende ziekenkas of bij de districts - ziektekas van het verzekeringsdistrict, waar binnen hij zijn woonplaats heeft. Allereerst rijst de vraag: lo. „Wat ver staat, de wet onder den werkman Het ontwerp zegt ieder, die in of ten behoeve van eeti in het rijk gevestigde on- Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. TWEEDE GEDEELTE. (78) twee en twingtigste hoofdstuk, Vader cn Zoon. U zult op zekcreD dag wellicht na vele jaren misschien ook spoediger een man leeren kenneu, dien uw hart, indien hij het waardig is, met al de liefde, die het schenken kan, 7,al beminneD. U zult dan die keuze doen na rijpe overweging en niet onder den invloed van een ongemotiveerd wraakgevoel. En vertoef ik dan nog hier in uwe nabijheid, dan zal ik u van harte een welgemeend „Glück auf' toeroepen, maar nu, bij uw overijlde keuze kan ik het niet. De lichtzinnige, verkwistende zanger is geen man voor u. Hij is geen man voor een alles trotseerena en weerstaand liefdegevoel. Hij voert een vlinder- leven vliegt van de eene streek naar de andere, heden naar hetuoordeD, morgen naar het Zuiden, overat gast, nergens lang vertoevend. En zeer nauw past zich hierbij zijn geheel karakter aan. Ik kon mij niet voorstellen, dat u aan de zijde van zulk eea man gelukkig kunt worden en daarom kan ik, nadat ik mij nog eens nauw keurig van alles op de hoogte heb gesteld, niet anders doen dan n dit huwelijk ontraden. 01 u naar deze waarschuwende stem luisteren wil, dat is natuurlijk uwe zaak, miju geuadigde gravin 1 Ik heb als menach en vriend des huizes mijn plicht gedaan, het verdere is u overgelaten*. Willburg laat ütlalia's hand los. Smart en wrevel doet haar hsrt als 't ware ineenkrimpen. Is deze man een huichelaar, of een heilige P Volgt hij werkelijk met een ideale consequentie de geboden van plicht en eer P Is het hem volle ernst met zijn smartelijke ontzegging van geluk Boraint hij haar en geeft hij haar zonder te klagen op, alleen, omdat hoogere redelijke wetteu hem het gebieden Maar waarom komt hij dan niet open en eerlijk met de redenen voor den dag? Waarom noemt hij niet duidelijk en onomwonden den slagboom, die hem van haar scheidt Heeft de gouvernante toch gelijk met haar ontzettende aanduidingen Maar neen, hij bemint Emmy 1 En als een ijzige ademtocht beroert deze gedachte Ottilia's hart en ziel. Hij is een huichelaar, een koude egoist 1 Tegen over haar vertoont hij zich als do man met een ideaal-vast karakter en een onaanvechtbaar eer gevoel omgeeft hij zich met den gloriekrans cener hong-zedelijkc figuur, om zijn handelwijze in een edel gewaad te hullen maar tegenover Emmy is hij openhartig en treedt deze openlijk met zijn huldigingen tegemoet; haar behoort zijn hart. Deze gedachte, vol bitterheid, krijgt in hel peinzenden hoofd van het arme meisje de overhand en toch o raadselachtige gedachteugang van een beminde vrouw onmiddellijk verwerpt ze wederom deze onedele vermoedens, tot het gewoue einde dezer erotische processen de trots beslist en zij Willburg niet wil toonen.dat in werkelijkheid baar hart verteerd wordt door liefde voor en verlangen naar liern. ,U vergist u, mijoheer Willburg, als u meent, dat ik voor van Hohenstein minder liefdegevoel dan ik hem als zijn verloofde verschuldigd ben. Ze ziet hem thans met een kouden blik aan. ,U denkt, omdat ik mijn verloofde eenigszins koel behandel, dat mijn hart te weinig voor hem gevoelt, om een verbond voor het leven met hein aan te gaan. Schijn heeft echter reeds meerderen bedrogen, mijnheer Willburg. Zij ligt zoo in miju natuur, die zekere afgemetenheid lk meen dat ik nooit anders ben geweest'. Ottillia staat op. Het onweer is voorbij en reeds slaat de zon weer aan den hemel. „Rijdt u direct naar huis, gravin Zijn toon blijft vriendelijk, ondanks, de harde terechtwijzing, welke hij «ooeven van Otillia moest ondervinden. WAALWIJK. echter minstens f15, indien die overledene 7 jaar was of oudpr, was hij van een tot 7 jaar dan wordt f10 uitgekeerd en bene den het jaar f 5. Bij ziekte bedraagt het ziekeügeld bij ge heele ongeschiktheid 70 J° van het dagloon bij gedeeltelijke ongeschiktheid 35°/0. Het wordt uitgekeerd over hoogstens 180 dagen van af den dag der ongeschiktheid. - Voor de veizekering worden de verzeker den naar hunne dagloonen in klassen inge deeld. Voorts wordt voor het berekenen der premie in acht genomen of het bedrijf meer of minder schade voor de gezondheid oplevert. „Wie betaalt de premie Deze wordt betaald door den werkgever aan den verzekerde en wel wekelijks over de afgeioopen week. Is de verzekerde in dienst van meerdere patroons, dan zijn deze ieder hoofdelijk aansprakelijk voor dc pre mie's. Ook kan de werkman met de ziek tekas, bij welke hij zich verzekerd heeft, overeenkomen, dat hij zal betalen. „De patroon is bevoegd deze premie van „het loon van den werkman te korten on- „der zekere omstandigheden voor hoogstens „twee derden van het bedrag/ De wet zegt hieromtrent, dat de werk gever, die verplicht is voor de verzekering van een werkman premie te betalen, bevoegd zal zijn bij elke loonbetaling aan den ver zekerde van het aan dezen verschuldigde loon af te houden a, indien de werkman bij eene districts— ziektekas is verzekerd en hij tot de laagste gevarenklasse behoort, twee derden van de premie over den termijn, waarop de loon betaling betrekking heeft, D, in alle andere gevallen twee derden van de som, welke in 't onder a bedoelde geval de premie zou bedragen hebben over den termijn, waarop de loonbetaling betrek king heeft. „Kunnen ook andere dan vaste werklie den zich verzekeren Elk ingezetenen des rijks is bevoegd zichzelven of tot zijn gezin behoorende personen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte en overlijden bij de districtsziektekas van het verzekeringsdi strict, waarbinnen hij zijne woonplaats heeft. Deze bepaling geldt wederom niet voor hen, die in de bedrijfsbelasting voor minstens f1150 zijn aangeslagen. Ook niet voor degenen, die vermogensbelasting betalen, evenmin voor zeevisschers buiten de tonnen. Buitengesloten zijn ook zij, die nader te Otillia ziet hem verbaasd aan. Waarom, mijnheer Willburg? Intéresseert u dat te weten „Ja, in zoover ik u verzoeken mag, mijnheer uw papa te zeggen, dat ik hem zoo mogelijk nog heden wensch te spreken. Ik kan het met uw papa nog het beste vinden. Als ik hem de zaak onomwonden uitleg, zal hij zelf inzien, dat de maatregelen, dien zijn zoon treffen wil, de beste uitkomst voor hem is. Hij zal deze den wel als een bolwerk voor zijn eigen goed hart willen beschouwen. Daar hij nooit een bede, van wie ook, weigeren kon, is het werkelijk goed, dat hij niet meer in de gelegenheid is beden te kunnen toestaan. Bovendien heb ik nog met hem over aangelegenheden, de onder neming betreffende, te bespreken. Ingeval mijner inhechtenisneming moet hij zich eerst toch nauw keurig omtrent de toestand van 't geheel orien- teeren. Ottilia wordt zoo bleek al6 de dood en onwil lekeurig gaat ze wederom op haar oude plaats zitten. „Dat is toch niet mogelijk I Waarom zou men u gevangen nemen Willburg trekt even de schouders op. „Mijn genadige gravin, ik ben een buitenlander. Eu in ieder land is men spoedig gereed buiten landers «bij zulk een geval als verdacht te beschouwen en onschadelijk te maken. Het is voldoende, mij slechte: verdacht te makes uw broeder kan b.v. voorgeven, dat ik de geestes zwakheid uws vaders te mijnen voordeele heb geexploiteerd en dat ik mij door de vlucht aan het te houden onderzoek onttrekkeu wil dan stelt men mij eenvoudig in onderzoekings arrest. De boeken zouden het tegendeel wel uitwerken, bovendien zou het Russische gezant- schop mij in deze wel helpen, in elk geval zou er dan voor mij toch een recht onaangename tijd van vooiarrest opzitten. Ik zal natuurlijk wel alle voorzorgsmaatregelen in deze nemen, inaar uw papa dient toch op zoo iets voorbereid te *ijn. De gravin ziat op haar horloge. Dan rijd ik onmiddellijk naar huis terug; tegen vijf uur kan papa dan nog wel hier zijn. Willburg buigt. Ottilia zegt dit laatste op een hartelijken toon ou zij weet, dat Willburg in gevaar is de wrevel in Advertentdsn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, bepalen verminkingen, gebreken of ziekten hebben. (Wordt vervolgd/ Kaïniet in den winter. Onder de verschillende Kalimeststoffen is het Kaïniet zeker wel het meest gebruikte. Inderdaad is het door zijn eigenaardige samenstelling ook voor zeer veel gewassen de aangewezen Kalibemesting. \Y ie op niet al te zware gronden plas wil verbouwen, mag in geen geval nalaten, tenminste een proef te nemen met het gebruik van Kaïniet en iu den winter een perceel van zijn land met deze meststof bezaaien. Zooals bekend is, zijn de pas-ingedijkte polders door de vlaskweekers zeer gewild. Waarschijnlijk staat dit feit in verband met de aanwezig heid van de verschillende natron- eu Kali- zouten in het water, dat in deze nieuwe polders nog aanwezig is. Het is reeds zeer veel opgemerkt o.a. door Fleischman en Nessier dat het keukenzout het houterig worden der vlasstengels tegengaat en men bij het gebruik van dergelijke zouten, een grootere hoeveelheid en fijnere bastvezels verkrijgt. Onze Vlaamsche bure*# die op "net gebied der vlasserij nog al thuis zijn, zijn gewoon, den bodem, die voor het vlas bestemd is, met Kali te bemesten. Kaïniet bevat verschillende soorten Kalizouteu eii daarenboven Keukenzout. Het vertoont in samenstelling een treffende overeenkomst met de in het zeewater aanwezige zouten. Ziedaar redenen genoeg, waarom de vlasboer een gedeelte van zijn land ter vergelijkfng moet bemesten met Kaïniet. Nog voor andere doeleinden moet het Kaïniet gebruikt worden. Alle vlinderbloemige gewassen, zooals erwten, boonen, wikken, klaver enz. vertoonen de merkwaardige gewoonte, om na een Kalibemesting meer zaad en een eenigszins grooteren stengel te geven. In sommige streken worden, als ondergewas, in het graan verschillende klaversoorten gezaaid en is het bij velen ook de gewoonte reeds dit land Kaïniet te geven. Het is .toch van algemeene bekendheid, dat alle peulgewassen in de eerste plaats behoefte hebben aan Kali en Phosphorzuur en dat zij dan alleen den bodem van stikstof voor zien, wanneer de grond de genoemde stoffen in voldoende hoeveelheid bevat. Ook het aardappelland kan in den winter reeds ver zorgd worden. De aardappel haalt, zooals haar hart aanmerkelijk verminderd. Onze held geleidt zijn bezoekster naar het rijtuig en nee.mt met een warmen handdruk afscheid van baar. Nora en Egon zijn te Kroonsbad uiteencoupéc eerste klasse gestegen en begeven zich daarna naar een hotel, nabij het station. Daar bestellen zij een diner en laten op hun kamer opdienen. Eenigen tijd later verlaten zij arm in arm het hotel en slaan de richting in van het park van Kroonsbad. Zwijgend gaan ze naast elkander voort, tot zij een donkere laan van het park bereiken. Hier, op een marmeren bank, half in een terzijde gelegen rondeel, nemen ze plaats. Met een zucht slaat Nora den grijzen, dichten sluier, die haar gelaat tot aan de bovenlip bedekt terug. „God zij dankl Nu kan ik dat lastige ding wegnemen. Hier is het stil en eenzaam.' Zijneemt ook de voor deze gelegenheid opgezette Since-nez af, welke met donker-blauwe glazen aar oogen bedekte. Egon teekent met zijn wandelstok figuren in bet zand. „Ik vind, tante, dat u in den laatsten tijd zeer bang zijt geworden, vroeger nsamt u nooit deze maatregelen. Mon dieu", Egon, de toestanden eischen het. Door de onmondigverklaring van uw oom zullen we er waarachtig niet op vooruitgaan. Ik had gehoopt, dat uw neef u weer als technische leider der onderneming zou opuemen.' Egon lacht ietwat gedworgen. „Dat was al te mooi, tante. Ik heb me trouwens toch nooit illusie's gemaakt van het optreden van mijn neef. Overigens, indien het hem niet gelukt dien avonturier vau een Willburg te laten gevangennemen, zal deze alleen ons allen overtroeven.' Nora's gelaat neemt een boosaardige uitdrukking a*n- „Hoezeer ik ook dien man haat en nem liever vandaag dan morgen onschadelijk zou willen maken, toch zou ik zijn Inhechtenisneming willen verhoeden.' Kgon ziet zijn tante verbaasd aan. bekend is, zeer veel Kali uit den grond. Meer dan 60°/0 van hare asch bestaat uit Kali. Toch zou ik het, met het oog op den smaak der aardappelen niet aanraden, dat gewas een versche Kalibetnesting te geven. En het is daarom, dat het aardap pelland noodzakelijk in den winter van Kaïniet moet voorzien worden. Men geve deze bemesting zoo vroeg mogelijk, omdat mogelijke invloeden op den smaak en het uitzicht der knollen, niet meer gelden, wanneer het Kaïniet eenigen tijd in den bodem aanwezig is. Uit eeu brief van Chamberlain: Tenzij wij tevreden zijn om terug te keeren tot den toestand van een tweede Nederland en een distribueerend en oiet een fabriceerend volk willen zijn, moeten wij ontwaken en rekening gaan houdeo met de nieuwe omstandigheden, tegenover welke wij slaan." Opnieuw worden van Dresden uit geruchten verspreid, volgens welke de ex kroonprinses Louise van Saksen zich met eeu eigenhandig schrijven gericht zou hebben tot haar vroe— geren gemaal, met het verzoek met Kerstmis tot haar kinderen te worden toegelaten, terwijl zij bovendien aangehouden zou hebben om zijn vergiftenis. De prins, diep ontroerd, zou geautwoord hebben, eigenhandig, dat hij legelegenertijd het verzoek zou inwilligen, daar ook de kinderen sterk naar hun moeder verlange n doch alleen mag hij iu dezen geeu besch ik k ngen treffen. Koning George, die van vergeven niets weten wil en onverzoenlijk is, zou ^uiterst ontstemd zijn geweest over de briefwisseling, doch men gelooft toch aan een ontmoeting tusschen moeder en kroost met Kerstmis. De Daily Mail heeft een, belangrijk tele gram uit Jokohama ontvangen. Zaterdag hebben de leden van het Japansche ka binet met oud—leden der regeeriug verga derd en zes uren lang beraadslaagd. Het debat liep voornamelijk over de voor stellen van Markies Ito betreffende een schik king met Rusland, waarbij Japan's belangen in Korea gewaarborgd zouden worden, maar Japan zich zou neerleggen bij de be zetting van Mautsjoerije als dat land voor den „En waarom P' „Dat is mijn zaak, Egon." „Ik meen van niet, tante. Na alles, wat er tusschen ons gepasseerd is, geloof ik recht te hebben, om nu eindelijk eens te weten te komen, in welke verhouding u tot dien man staat of heb gestaan.' De gravin wordt bij deze woorden rood van toorn. „Welke taal veroorlooft go u toch, Egon Ik vind dat met uw aftreden ook uw roeke loosheid stijgt. En nu we toch hierover spreken, wordt het tijd u er eens aan te herinneren, dat het verkwisten een eind moet nemen. Ik kom hoe langer hoe meer in verlegenheid door de hooge sommen, welke ik a moet uitbetalen'. Egon wordt vaalbleek. „Dit rendez-vous moet dus dienen, om mij in allen vorm elke hulp op te zeggen. Doch zoo laat ik mij niet afwijzen, tante! U hebt tnij te ver op het hellend vlak meegevoerd, om terug te kunnen treden. En daarom wensch ik nu vóór alles eerst te vernemen, wat u toch aan dien VVillburg bindt, waDt een band tusschen u en hem bestaat er, dat behoeft u voor mij niet laDger meer te verloochenen. Ik heb dit uit alles duidelijk genoeg kunneD opmaken'. „Welnu dan', zoo komt het met een diepen zucht over Nora's lippen, „verneem dan alles. Ik was neen ik ben nog de echtgenoote van dien Willburg, want ik trouwde uw oom, zonder van Willburg wettelijk gescheiden te zijn. Toen ik dezen in Weenen verliet, was hij door den dokter opgegeven, het heette, dat hij nog eenige uren te leven had. Ik vluchtte, door kommer en zorg vernietigd, van de zijde van liem, die toch sterven ging. Reeds als kind was ik doodsbenauwd voor den man met de zeis en nu die hier in eigen persoon een leven, aan het mijne verbonden, zou komen vernietigen, kon ik het niet meer langer uit houden. Kort en goed, ik vlood naar Duitschlanil waar ik onder mijn meisjesnaam uw oom huw de (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1