urnmer 86. Zondag 1 November 1903. 26e Jaargang mm i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. EEK ÜELDENMm. AN TOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BEKENDMAKING. Uitgever: l)e verzekering tegen ziekte. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o ii n c m e n t s p r ij s per 3 maanden f U."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. dén WAAL WIJ K. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grooto letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, ii. Op welk beginsel rust (leze wet Hij, die door zijn fiuanciëele omstandig heden zich niet zonder bezwaar de noodige hulp kan verschaffen en desnoods eenigen tijd zijn arbeidsinkoinsten kan missen, als hij of een lid van zijn gezin gedurende eenigen tijd ziek wordt, moet zich zooveel mogelijk door verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van ziekte dekken. Waarom dan alleen de vaste werklieden hartoe verplicht Omdat bij hen de premie steeds kan worden geïnd door tusschenkomst van den werkgever, die het voor uen werkman betaalde bedrag van het loon kan inhou den. Bij de zoogenaamde losse werklieden schijnt een invordering van de premie door tus- TWEEDE GEDEELTE. Ontbreekt voor de losse werklieden ook de mogelijkheid zich te verzekeren Neen, zij kunnen zich vrijwillig óf bij eer. districts-ziekenkas of bij een onderlinge ziektekas, door de regeering goedgekeurd, verzekeren. Zij genieten alsdan dezelfde voordeelen als vaste werklieden. Waarom zjn de zeevisschers niet verplicht zich te verzekeren Omdat het voor de ziektekas ook te hun nen aauzien zeer moeilijk zou zijn voor ge neeskundige behandeling in geval van ziekte te zor.'en en bovendien, omdat wegens ver schillende eigenaardigheden, welke zich vjordoeu in de wijze, waarop het visschers- beJrijf wordt uitgeoefend eu bij de bepaling van het loon van den visscher, eene be hoorlijke regeling van de geldelijke schade loosstelling in geval van ziekte onvermijde lijk van zeer ingewikkelden aard zou zijn. Betaalt ieder verzekerde dezelfde premie Neen, deze hangt af ten eerste van het dagloon. Hoe grooter dit is, hoe booger de premie, doch ook hoe hooger de uitkeering in geval van /nekte. ten tweedeWorden de verzekerden in gedeeld in gevaren-klassen. Immers het eeno bedrijf zal uit den aard der zaak tot veel meer ziektegevallen aanleiding geven dan het andere. Werklieden b.v. in fabrie ken waar met loodwit en dergelijke stoffen wordt gewerkt, loopen veel meer gevaar dan werklieden in andere industriën. Betaalt de Staat ook aan deze verze kering Waar noodig, draagt de Staat bij in de administratiekosten der districtskassen om te voorkomen, dat ten laste van de verzeker den meer administratiekosten zouden komen dan bij particuliere ziektekasseu. Met deze opsomming hebben wij in dit en 't vorig artikel den hoofdinhoud van het wetsontwerp weergegeven. Alleen zij nog opgemerkt, dat een vrouw alleen aanspraak heeft op schadeloosstelling bij hare beval ling, als zij gehuwd is of in de laatste 300 dagen voorafgaande aan hare bevalling, ge huwd is geweest. Gebrek aan onderwijzers. „Het gebrek aan onderwijzers in Indië „laat zich in den laatsten tijd krachtiger „dan ooit gevoelen, zegt het Bat. Nbld. z/Het heeft reeds geleid tot loslating van „vele beginselen, in den loop des tijds aan genomen om het onderwijzerscorps op een z/hooger standpunt te stellen. Als laatste redmiddel, naast het weigeren „van buitenlandsch verlof wegens langduri- z/gen dienst, sedert verleden jaar gehandhaafd z/is nu door den directeur van Onderwijs, z/Eeredienst en Nijverheid aan de regeering //voorgesteld om niet langer onderwijzers //van het lager onderwijs te belasten met de „waarneming van betrekkingen bij het middelbaar onderwijs. //Of het helpen zal „Treedt de regeering in het voorstel, dan „zal men bij het middelbaar onderwijs, met „zijn chronisch gebrek aan voldoende werk krachten, weldra den boel zoo niet geheel, „dan toch zeker voor een deel stop moeten „zetten. Wat fe Semarang is gebeurd, waar „men maanden achtereen met onvoltallig „personeel zat; wat nu te Batavia voorkomt, „het leentje-buur spelen van het z.g. gym nasium bij eeu particuliere school omdat „een leeraar met verlof is, wijzen daarop „Tenzij men nu de zekerhoid heeft van vol doende aanvulling, maar die zekerheid heeft „ten allen tijde ontbroken. „Wat men noodig heeft ter verzekering „eener voldoende aanvulling van het corps „onderwijzers is, wij zeiden het reeds vroe- „ger, opleiding in Indië zelf Hoe eerder „men dit begrijpt, hoe beter, ook uit een „oogpunt van rechtvaardigheid tegenover de „Indische jongelieden, voor wie de onder „wijzersloopbaau al te lang zoo goed ah „gesloten is geweest bij gebrek aan inrich- „tingen tot opleiding. De thans bestaande „normaalcursus één voor geheel Indië „is een zeer zwakke poging om te komen „waar wij moeten wezen, en het is slechts „te hopen dat de omstandigheden zoo'n „krachtigeu drang gaan oefenen, dat de „lapmiddeltjes ook in deze materie spoedig „afgedaan zullen hebben." Teekenend is dit bericht in het Indische blad zeer zeker voor het groole tekort aan onderwijzers in onze Oost-Indische bezit tingen en wij kunnen dezen noodkreet vol komen begrijpen, zoo ook de oplossing die dit blad aan deze brandende kwestie tracht te geven, nl. door „opleiding in Indië zelf". Eveneens dat zulks zou zijn eene recht vaardigheid tegenover de Indische jongelui, die daarin een goed bestaan zouden vinden. Daarf.11 boven zou eene geschikte opleiding voor Indische jongelieden tot onderwijzer ook nog uit andere oogmerken voor het moederland van groot belang zijn, meer zou dan ook onze taal nog beoefening vinden, en zoovele andere zaken die gehechtheid aan en dankbaarheid jegens 't moederland bevorderen. Maar dat gaat niet op stel en sprong en de behoefte is op 't oogenblik groot, daarin moet voorzien worden en dan komt het ous onbegrijpelijk voor, dat zoo weinige jongelieden hier in ons Nederland, die het onderwijzers-examen achter den rug hebben, ambitie en energie genoeg voelen, om naar dat dsel van ons rijk te trekken en daar eene goede positie te aanvaarden, waarop zoovelen hier in Nederland, waar overvloed is, zitten te wachten. Zeer zeker kunnen omstandigheden bij eenigen zulks beletten, maar zoo talrijken waren in staat zich daar eene goede loop baan te verschaffen, die hier moeilijk of niet valt te bereiken. Zij zouden zichzelf, 't rijk en onze kolo niën, die 't zoo zeer noodig hebben, een groote dienst bewijzen 1 Telephoon. Bij de behandeling der telegraaf- en telephoonwet in de Tweede Kamer heeft de minister van W. H. en N., in antwoord op 't gezegde van dan heer Tijdeman, dat op het platteland, nog, zooveel gemeenten van 6000 zielen en meer met ongeduld wachten op aansluiting, verklaart dat hij deze noodzakelijkheid vooral voor die flinke handeldrijvende plaatsen zeker inziet en dat van zijn kant alles zal worden in 't werk gesteld, om in die behoefte te voorzien eu die gemeenten aan 't telefoonnet aan te sluiten, daar die zulks gewooulijk nog meer dan de groote steden, met hunne mooie correspondenties, noodig hebben. Een verblijdend vooruitzicht ook voor onze gemeente, die reeds lang en met recht daarop wacht en waarvoor door de Kamer van Koophandel en Fabrieken en vele indu- strieelen reeds zoovele pogingen zijn aan gewend. Prijs verhooging van ledef in Duitschland. Wij lesen in de Led. Ind. De „Freie Vereinigung der Lederfabri kanten Mitteldeutschlaids" heeft iD een te Magdeuburg gehouden vergadering m®t groote meerderheid van stemmen besloten om zich aan te sluiten bij de voorbereiding van den lederkartel. Een afzonderlijk besluit betreffende prijs- verhooging werd unaniem aangenomen. Van af den dag, waarop de vergadering gehouden is (20 October), treden de volgende ver hoogingen in werking Voor leder in heele huiden zoolleer, vache, tuigleer 5 Maik per centenaar. Voor croupous van zoolleer, vache, riemen- leer, tuigleer 10 Mark per centenaar. Voor afval', a. voor halzen van zoolleer en vache 5 Mark per centenaar. b. voor Hessen van zoolleer en vache 3 Mark per centenaar. Voor leer technische doeleinden in crou- pons 10 Mark per centenaar. Voor leer voor technische docloindeu iu huiden 5 Mark per centenaar. Halt November zal weer een vergadering van deze vereeniging plaats hebben teneinde om verdere prijsverhuoging te besluiten, daar de verhouding tuaschen de prijzen van de grondstof eu het product nog lang niet hersteld is. Deze week hebben de „Nordwestdeutscher Verein für Leder-Industrie* en de „Verein Deutscher Gerber* resp. te Bremen en Frankfurt a. M. met hetzelfde doel hun leden ter vergadering uitgenoodigd, waarvan in ons volgend nummer 't resultaat mee gedeeld zal worden. Op die wijze wordt de prijsverhooging van leder in Duitschland vrijwel algemeen en gaat men waarschijnlijk eens een gezonderon toestand tegemoet. Moge dit ook in ons land het geval zijn Tot zoover genoemd blad wij sluiten ons hierbij volkomen aan, het leder moet ver hoogd worden, dat kan niet uitblijven als onvermijdelijk gevolg daarvan moeten de schoenen ook verhoogd, dat mag en kan niet uitblijven en om tot die twee doel einden te komen, daartoe is men thans in Nederland op den goeden weg en dan, maar ook dan eerst krijgt men da juiste, de gezonde toestand in deze beide industriën, dan eerst zal noch looier, noch schoenmaker voor niets behoeven te werken, is 't niet met verlies lippen trillen nerveus. „Blijf Ddnisel' zegt se toonloos, haar dochter een wenk gevend, hear plaats weer in te iaiijEslraalsclif Courant, uMommwummm mixwi Burgemeester en Wethouders vnu Waalwijk maken bekend, dat op Donderdag 26 November 1903 des voorraiddags van 9 tot 12 uur ten raad- huize de verkiezing zal plaats hebben van 2 leden der Kamer van Koophandel en Fubrieken alhier der voorziening in do plaatsen van hen, die op primo Januari 1904 aan de beurt van aftreden sijn Waalwijk, 24 October 1903. Burgemeester en Wethouders de gemeente Waalwijk. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Voorbereidend Militair onderricht. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat bet voorbereidend militair onderricht aldaar zal worden gegeven Dinsdags van 21/a-31/3 uur nra- en Donderdags van 6—8 uur nm. aanvangende 3 November a.s. in het koffiehuis van den he r Jos. Thij9sen aan de Markt. Waalwijk 29 October 1903. De Burgemeester van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. par nrtfy gtt.t: a Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (79) TWEE EN TWINGTIGSTE HOOFDSTUK, Vnder en Zoon. Nu kunt u beseffen, hoe ik te moede was, toen ik in den nieuwen Huttendirecteur mijn doodge- waanden echtgenoot weerzag. Op dit oogenblik had ik een gevoel, of de grond zich onder de hoeven van mijn paard opende om er ons beide in te doen neerzinken. Sedert het weder opduiken van dezen man dien ik overigens nouit bemind heb is mij elk genot vergald. Altijd toch moest ik vreezen dat een toeval de ontdekking van dit vreeselijk geheim mij zou varraden. En wat in dit geval mijn lot zou zijn behoef ik zeker niet uitean te zetten. Begrijpt ge nu, waarom ik je (onder den indruk van deze'onthulling begint ze wederom te tatoieeren) destijds trachtte over te halen, hem in de mijnen te doen verongelukken P Meehanisch knikt de gevraagde van ja. Hij is zoo onder den indruk van dit ongehoorde feit, dat hij niet vermag te antwoorden. Wel had hij al heel wat ergs omtrent de houding van Nora en Willburg vermoed, maar zóó iets was toch nog niet in zijn brein opgekomen. Maar al spoedig is hij wederom zich zelve, en in benarde omstandigheden als hij zit, tracht hij uit deze wetenschap ziju voordeel te slaan. „Dat zijn waarlijk frappante onthullingen, tante, waarop ik in geenen deele voorbereid was. Nog klinkt mij uw verhaal als een sprookje in de ooren, mij is het, als vertelde u de lotgevallen van een romanheldin. Thans is het mij glashel- schenkomst van den patroon ondoen'ijk, omdat de persoon van dezen te zeer wisselt en het in loondienst zijn van den lossen werkman te ongere*eld is. der, waarom u zoo hartstochtelijk de verwijdering van dezen Willburg wenscht. En wij moeten voorzichtig, maar energiek hieiiu te werk gaan. Maar a prospos. buiten mij i9 toch niemand met dit geheim bekend P' „Helaas, ja, Egor. „Mijn God I En wie is dat „Mademoisselle Blanche!' De baron mompelde een vloek. „Deze duivelin in menschengedaante schijnt in werkelijkheid een verbond met den booze ge sloteD te hebben. Hoe komt dat mensch iu 't bezit van zoo'n gevaarlijk geheim „Hoe kunt ge mij dat nog vragen Natuurlijk door spionnage. Dat is immers haar beroep. Zij bezit de flair, om de duistere punten in eeu familie op te sporen en er zich dan geld voor laten te betalen. En daur de Franfaise zeer hebzuchtig is, drijft ze hare slachtoffers tot het uiterste. Hebt gij haar onlangs geen wissel gegeven P Wij spraken daarover eenigen tijd geleden, maar hoe zit dat nu eigenlijk Egon lacht duivelsch. Dat zal de klip zijn, waarop haar hebzucht stranden zal. De strik, waarin ze zich zelve zal vastwerken, is gelegd. Zij heeft zich n.l. door mij laten verleiden, de bandteekening van mijn oom na te maken. Zoo spoedig zij aanstalte maakt den wissel te diskonteeren, of over te leggen, beschnldig ik haar van vulschheid in geschriften*. „Gisteren verlangde Blanche van mij, dat ik dien wissel zou inlosseu', zegt Nora, „zij wilde zich eerst tot mijn echtgenoot wenden, maar daar diens onmondigheids\eiklaring voor de deur staat, wil zij niets meer, wat geldzakeu betreft, met hem verhandelen. Zij was bang, dat het gerecht zijn handteekening annulleeren zou; daarom wendde zij zich tot mij. 'Ik heb natuur lijk haar verzoek rondweg afgeslagen.' Los den wissel onvoorwaardelijk in, tante dan hebben wij dat schepsel in onze macht. Nora zucht. „De som is zoo hoog. Gij hebt mijn kas inden Kasten tijd bijna leeg geplunderd.' „Bedenk toch, tante, dat het er omgaat, dio Frangaiee voor altijd onschadelijk te maken. Waar zooveel op 't 6pel staat, moet u van zulk een sommetje niet afschrikken.' „Wat zullen wij na de onmondigheidsverklaring aanvangen Zoo spoedig uw oom niet meor vrij over zijn vermogen kan beschikken en wij te vreden moeten zijn, wat ons door het gerecht wordt toegewezen, kan ik je niet meer onder Bteunen*. „Nu, dan zullen we wel verder zien', zegt Egon. „Maar nog eens, wat zal u met den wissel doen „Wel, als het zoo dringend noodig is zal ik hem uitbetalen.' „Goed, en dan moet u hem oogenlslikkelijk aan mij zenden, met een bericht er bij, dat u gemerkt hebt, dat Blanche een \alsche hand— teekeniug er onder geplaatst heeft. U verzoekt mij dan tevens onmiddellijk den heer Willburg hiervan in kennis te stellen.* „Ha, eindelijk hebben wij dan toch deze intri gante in onze macht. Zij zal wel groote oogen opzetten, als ze hoort, dat ze met den strafrechter kennis zal maken'. Nora zet haar pincenez weer op en doet haar voile weer voor, want er klinken stappen in de nabijheid. Kom', zegt ze, „laat ons gaan". En beiden veriaten weer arm inarm het rond deel en gaan het park uit. Do donkere wollen gordijnen in de leeskamer zijn dichtgetrokken, opdat de vriendelijke mor genzon niet verlokkend er in zou schijnen eD den lust van de leerlinge zou doen temperen. Evenredig aan het sombere van't schoolvei trek is 't opvoedingssysteem der gouvernante. Onverbiddelijke gestrengheid spreekt uit Blanche kouden blik. Zij overhoort Denise juist eenige Engelsche opgaven en telkens als de gevraagde het antwoord schuldig blijft óf slechts even hapert, werpt de gouvernante haar een woedende blik toe. Ook laat het de opvoedster niet aan harde, ja soms grove terechtwijzingen en ver wijten ontbreken. Nog zoo even heeft zij, om een nietig vergrijp Denise alle Jeelijks toegevoegd. Het koppige kind is in tranen uitgebarsten en trapt met de voeten heftig op den vloer, als protest tegen deze ongemotiveerde ruwe behan handeling. Tot nu toe heeft de gouvernante zich nog onthouden van liehamolijke straffen, doch nu neemt ze een liniaal en slaat daarmede haar leerlinge op de handen. Juist komt de gravin binnen. Vol schrik ziet deze die ongewone strafuit oefening en 't volgende oogenblik staat ze naast de woedende onderwijzeres en ontrukt haar de ÜBiaal. „Gij, onbeschaamd schepsel, wat matigt ge u aan Moet ik u door mijn bedienden het li nis laten uitzetten En ik zal het doen als u nog eens waagt, Denise op dergelijke manier te straffen.» Nora legt haar arm beschermend om heur dochters hals, welke laatste luidsnikkend zich tegen haar mama aandrukt. „Ga in den tuin, mijn lieveling. Gij cijt voor vandaag vrij.' De gravin strijkt hierbij over Denise's kort haar en geeft haar een hartel ijken zoen. Een koud lachje zweeft op Blanche's smal gelaat. „Denise blijft hier', zegt ze op een toon, die geen tegenspraak duldt. „Ga, mijn kind 1' De gravin slaat in 't geheel geen acht op de woorden der gouvernante. „Mevrouw I* De stem der Francaise klinkt heefch van woede. „Ik raad u aan, 11 niet tegen over mij te stellen. Ik beveel nog eens, dat Denise hier blijft en ik Terzeker u, dat Denise niet tonder mijn verlof uit de kamer zal gaan*. De gravin lachte de gouvernante eenvoudig uit. „Ik ben nieuwsgierig te zien, hoe u het ver hinderen kunt, dat mijn dochter op mijn uit— drukkélijken wensch van hier gaat.' „Ga, Denise 1' Thans klinkt ook de stem van Nora bevelend, Doch als het arme elachsoffer van dezen ODpae dagogischen strijd weet Denise niet wat te doen. Besluiteloos stond zij aan de deur de nieuws— giei icheid, hoe dit afloopen zal, houdt haar vooral terug. De gouvernante is van haar stoel opgestaan en jplaaist sich vlak voor de gravin. „Zal ik haar de galante avontnren harer moeder mededeelen P* Nora wordt doodsbleek, zij moest zich aan den katheder vasthouden om niat ta vallen. Haar nemen. Huilend en met zichtbare teekenen van onwil voldoet toch de kleine aan dit bevel. De gravin ia huif onmachtig in haar faateuil gevallen zij neemt, als onder den indruk van een onafwijsbare suggestie haar gewone plaats aan het venster weder in. En alsof er niet het geringste is gepasseerd gaat Blanche met haar onderricht door. Denise geeft op al de vragen haar door Blanche gesteld, weinig of geen antwoord. Eindelijk ziet de onderwijzeres op haar hor loge en geeft hare leerlinge verlof in den tuin te gaan. Denifie gaat, haar hoofdje trotsch in den nek geworpen. Ook Nora staat op, doch alvorens heen te gaan, zegt 7.e „Mademoiselle, we moeten aan deze verhouding een eind maken zoo kaD het niet langer gaan. Oiu mij te kwellen, zoekt u dagelijks naar plagerijen. U weet, dat Denise mijn afgod is en juist haar behandelt u in deu laatsten tijd op z'«o'n on menachelijke wijze, dat het onuitstaanbaar is. En dat doet u hoofdzakelijk, om u op mij te wreken. Alles kan ik verdragen, maar dat niet. Ik heb daarom besloten uw haat af te koopen. U boodt mij gisteren dien wissel aan. Toen#wei— gerde ik, maar heden verklaar iit mij bereid ze uit te betalen. U weet zeer goed, dut mijnheer van Baginsky oogenblikkelijk dezen wisssl moet prolongeeran en dat mijn echtgenoot morgen wellicht al het beheer over zijn kapitaal zul ontzeg zijn, zoodat het hoogtijd is den wissel in te lossen, want het zal mijn stiefzoon niet moeilijk vallen te bewijzen, dat zijn vuder niet precies wist, wat hij deed, toen 11 «ieze onzin nig hoogen wissel teeken.ii e. t 1 i'H 1 (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1