Nummer 86. Zondag 1 November 1993. 26e Jaargang. Tweede Blad. Chfonologisch Overzicht BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Rusland. Macedonië. Belangrijk messBsmilt van do voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. 25 Juli 1898. De heer Jud. Timmermans Wz. president van ^Oefening en Ver maak,' overhandigt de Vereeni- ging do cantate //Neerlands Heil' woorden van den Z. E. heer Spraagers pastoor alhier, muziek van R. Hol, door dichter en componist aan de Lfedertafel en haren directeur, den heer Frans de Cortie, uit hoogachting opgedragen, id. De echtelieden Bruno de Noo, hoofd der school in de Heijstraat en zijne Echtgenoote vieren onder buitengewone belangstelling hun zilveren huwelijksfeest Het schoollokaal was smaakvol tot feest zaal ingericht en daar vervoegden zich den ganschen dag door zoowel autoriteiten als particulieren om den Jubilarissen hulde te brengen. Talrijke en kostbare geschenken weiden hun bij die gelegenheid aan geboden als zoovelo blijken v 11 waar deering ran het vele goede door den heer de Noo in zijne betrekking voor de gemeente gesticht. 8 Aug. Feestelijke ontvangst en installatie van den E. A Heer K. A. M. ridder de van der Schueren als burgemeester van Waalwijk. Reeds iu den voormiddag werd van alle huizen en gebouwen de nationale driekleur uitgestoken. Tegen 2 uur bevonden zich op het perron van den spoorweg de leden der commissie vau ontvangst uit den gemeenteraad, de heeren van Schijndel en van Dooren, de secretaris van Liempt, benevens de wethouder Gragtmans, het oudste raads lid Quirijns en een zeer talrijk publiek. Bij aankomst van den trein ten 1.58 hief de harmonie St. Crispijn, mede op het perron opgesteld, fanfares aan, waarna de burgemeester inmiddels onder luide toejuichingen van liet publiek uit-' gestegen, door de commissie naar de wachtkamer geleid, door de heeren Gragtmans en Quirijns ontvangen en door eerstgenoemde hartelijk werd ver welkomd. Nadat Z. E. A. bedankt bedankt had, nam hij met de heeren Quirijns en Gragtmans plaats in den eersten landauer, die gevolgd werd door een tweeden, waariu de andere genoemde heeren zaten. Met de harmonie aan het hoofd, en geescorteerd door een aantal gardes d'honneur te paard trok de stoet stapvoets de straat door, om geven door een juichende menigte. Aan de openbare school stonden de leeringen en hunneonderwijzersopgesteld die zoodra het rijtuig van den burger vader zichtbaar werd, onder leiding var. den heer A. C. v. d. Heijden een door dezen vervaardigd feestlied ten gehoore brachten, waarna het hoofd der school de heer Spijkerman tot Z. E. A. eene toespraak hield die door Z. E. A. min zaam werd beantwoord. Ook een der leerlingen hield een korte toespraak terwijl een der meisjes een bouquet aanhood. Nu trok de stoet, die veilig op een paar duizend man geschat kan worden naar het gemeentehuis, alwaar de harmo nie L'Espéranca bij aankomst van Z. E. A. fanfares aanhief. In de versierde vestibule werd den burgemeester het welkom toegeroepen door den president der commissie van ontvangst, den heer Al. Verbunt, die met de regelingscom missie en een vijftal in het blauw ge- kleede bruidjes Z. E. A. naar de Raadzaal geleidde, waar hem eerst eeD bouqet aangeboden werd. Nadat de burgemeester en de raads leden hunne zetels hadden ingenomen opende de heer Jud. Timmermans Wz. de bij aulk een gelegenheid gebruikelijke openbare raadsvergadering, Na het vervullen der bekeode formaliteiten hield de voorzitter eene keurige toe spraak tot Z. E. A. welke door de Raadsleden en hot talrijke op de tribune aanwezige publiek met luide kreten van //Leve de Burgemeester' begioet, en door den burgemeester op de hartelijkste wijze beantwoord werd. Nadat Z. E. A. met algemeene stemmen tot ambte van den burgerlijken stand was gekozen wïrd de vergadering gesloten en qichtte dc nieuwe, burgervader van het balcon van het gemeentehuis eenige uit het hart voortkomende woorden tot de dicht op eengedrongen menigte, daarbeneden die herhaaldelijk in luide vivats losbarstte. Thans werd gelegenheid geboden om den burgemeester persoonlijk te feleoi- tceren. Zeer velen maakten hiervan gebruik, o.a. de Kamer van Koophandel welker voorzitter, de heer JB. Tim mermans Wz Z E. A. de belangen van den handel en den nijverheid der gemeente aanbevalde Eerw. Heeren geestelijken en Predikant, de officiereu der d.d. schutterrij, de geneesheeren, gemeenteambtenaren en tal van andeie personen. Gedurende het diner, dat te 5 uur begon, verscheen de Liedertafel //Oefe ning en Vermaak' op de Raadzaal. De Secretaris der Vereeniging, de heer A. C. van der Heijden, richtte tot Z. E. A. namens liet gezelschap een har- telijken gelukwensch en schetste in een korte rede den invloed der toonkunst op de beschaving en de volksont wikkeling. Toast op toast werd ver volgens door de Raadsleden op den Burgemeester afgestoken, terwijl de Liedertafel verscheidene fraaie nummers ten gehoore bracht. Aan het slot van den maaltijd be tuigde de burgemeester nogmaals zijn dank voor al de eerbewijzen hem aau gedaan en nam ten ruim 9 uur afscheid van zijn gastheeren om zich per rijtuig naar Tilburg te begeven. 31 Aug. H. M. Koningin Wilhelmina viert haar 18en verjaardag. Van alle huizen en gebouwen wappert de vlag. Ter intentie van H. M. worden in de kerk gebouwen der verschillende gezindten godsdienstoefeningen gehouden. De kamer van Koophandel verzendt een adres van gelukwensch hulde en trouw aau H. M. Koningin Wilhelmina die gereed staat den troon Harer door luchtige Voorraderen te bestijgen. 4 en 5 Sept. Kroningsfeesten te Waal wijk, Feestcommissie de heeren K. A. M. ridder de van der Schueren Eere-Voorzitter. J. B. Timmermans Wz. Voorzitter. L. van Everdingen Viee-Voorzitter. C. v. d. Heijden Penningmeester. H. Wiesman le Secretaris Ph. Timmermans 2e A Kakebeen, J. Spijkerman I. van Leeuwen, leden. H. Zeegers, president van den lichlstoet. Verder waren een aantal buurtcom missie's en eeu damescomité georgani seerd. Dank zij de vereenigde samen werking en de goede harmonie tusschen de verschillende comraissie's was in betrekkelijk korten tijd zeer veel iu de ge meente tot stand gebracht. Niet minder dan negen fraaie eerebogen waren op gericht aanjiet einde der St itionsstraat dicht bij den spoorweg stond een prach tige pyrarnide die des avonds schitterend verlicht werd. Enkele openbare gebouwen o.a. het Raadhuis, vele particuliere woningen en de kiosk op het markt plein waren smaakvol versierd en bij donker geillamineerd. De gemeente zag er in één woord, bekoorlijk schoou uit. Reeds des Zaterdagsavonds namen de feestelijkheden een aanvang. De tooneel- vereeniging //Volharding in den Strijd' had hare zaal netjes versierd. Hier vereeuigden zich tegen 8 uur een groot aantal genoodigden, de meeste leden der feestcommissie eu de harmonie L'Espérance. De beschermheer der vereeniging de heer J. Meesterman nam plaats op het tooneel bij de busten van H. Majesteiten de Koningin en de Regentesse en bracht in een sierlijke toespraak hulde aan de Koningin Moeder voor al het goede door haar aan den Lande en de jeugdige Koningin Wil helmina bewezen. Nadat de harmonie het //Wien Neerlands bloed' en het Volkslied van Waldeok-Pyrmont had gespeeld, trad als feestredenaar op de heer A. C. v. d. Heijden, eerelid der Ver eeniging, die de geschiedenis van het Stamhuis van Oranje Nassau en de hooge beteekenis van het jubelfeest schetste. Tot slot voerde de vereeniging zelve nog een paar prettige tooueel- stukjes op. Inmiddels was ook op Musis Sacrum tiet groot feeslconcert der Liedertatel begonnen. De ruime zaal was stamp vol. Vóór de uitvoering der cantate //Neerlands Heil,' muziek van R. Hol, gedicht vau onzen Z.Eerw. herder J. Sprangers een aanvang nam, richtte de heer H. Zeegers, oud-commissaris van Oefening en Vermaak eenige hartelijke woorden tot de talrijke aanwezigen. De prachtige cantate werd verdienstelijk ten gehoore gebracht en had een uit bundigen bijval. Ook de andere Va— derlandsche liederen werden warm toe gejuicht, terwijl een daverend applaus losbarstte toen de Zangvereeniging z/Het Rozenknopje' sterk 15 leden, in feestcostuum onder leiding van haar jeugdigen directeur, den heer Hutk- mans een Kroningslied had gezongen. Aan het slot van het concert bracht de heer Zeegers een woord van harte- 1 ij ken dank aan al diegenen, welke meegewerkt hadden om het publiek zulk een edel, verheffend kunstgenot te doen smaken. Nog was deze uitvoering niet ten einde, of de harmonie L'fispéranca had reeds plaats genomen op de kiosk op deMarkt om eenige schoone, opgewekte nummers ten gehoore te brengen. Een zeer groote volksmenigte bleef hier en in de aangrenzende café's en straten tot laat in den avond bijeen om van de heerlijke muziek te profiteered Den volgenden dag, Zondag, wap perde reeds vroeg van alle huizen de nationale driekleur. Om half twaalf had op het Marktplein de parade der dd schutterij plaats onder leiding ran haar commandant, den heer Ph. Tim mermans. Tijdeus de parade voelde de harmonie St. Crispijn eenige num mers op de kiosk uit. Na afloop hiervan trok de schutterij, ditmaal voorafgegaan door de harmonie L'Espé- rance en gevolgd door drie oud-strij ders van 1830, gezeten iu een rijtuig, en eene onafzienbare menigte door de straten. Deze plechtigheid was om ruim half een geëindigd en werd ge volg 1 do ir eene raatinée van St. Cris pijn op de Markt. In den namiddag tegen half vier togen de schooljongens, ruim 300 in getal, naar het smaakvol versierde feestterrein op den dries van den heer Aug. v. Baal, waar de kinderspelen, opgeluisterd door onze beide harmonieën, en bijgewoond door duizenden toe schouwers gehouden zouden worden. De leerlingen waren in 6 groepen verdeeld fiei duurde geruimen tijd eer de wedstrijd beslist was. De prij zen eu de souvenirs werden door den burgemeester aan de overwinnaars en de kinderen ter hand gesteld. Om 8!/2 uur stond de harmonie L'Esnérance weer op de kiosk. Het was een over- schoone avond. Honderden bewogen zich om het plein en in de straten om te genieten van het lieflijke weder, de opwekkende muziek en de schitte rende verlichting van bogen, huizen en gebouwen. Het middernachtelijk uur was reeds lang geslagen eer de laatsten zich te rusten begaven om nieuwe krachten te vergaderen voor het feest van den volgenden dag. De Maandag liet zich dreigend aan zien. Er hing een zware mist, welke gelukkig echter tegen 9 uur op trok. Tegen dit uur arriveerde de harmonie //Kunstliefde vermag alles' van Osch, die de feestelijkheden alhier kwam opluisteren, aan het station verwelkomd door den Voorzitter der Feestcommissie, den heer J. B. Timmermans Wz. Vroolijke raarschen spelend trok de harmonie door de straten en bracht en passant eene ovatie bij de heeren H. Witlox-Bressers en J. 13. Timmermans. Om 10 uur togen 600 kinderen, gekleed in keurige uniformen naar het Marktplein, waar de harmonie L'Espé- rance de Liedertafel Oefening en ver maak en Voortuitgang zij ons doel reeds vereeuigd waren. Na dat het Wilhelmus gezongen was, had met medewerking van genoemde gezelschap pen, onder leiding van den heer A. C. v. d. Heijden, de uitvoering plaats van het vierstemmige Oranjelied van J. Heim, dat uitmuntend gezongen werd en een overweldigenden indruk maakte. Eenige oogenblikken later werden deze heide nummers nogmaals uitgevoerd op de binnenplaats bij de Eerw. Zusters, thans onder leiding van den heer A. Prinsen. Vervolgens toog de lange, kleurige stoet door de Groote Straat naar den Hoek en terug, op verschillende plaatsen Oranjeliederen ten gehoore brengende, o.a. bij de heeren Jud. Timmermans Wz. v. Everdingen en J. 13. Timmermans Wz. Daar de lijd drong en de kinderen zeer vermoeid waren moest van den tocht naar het Westelijk deel der gemeente en door dc Stations straat worden afgezien. Nadat op dc markt nog een paar liederen gezongen waren, werd de stoet ontbonden. Kort daarna had op de Markt de uitvoering plaats van „Hymme' van dc Vliegh met koperbegeleiding van de harmonie St Crispijn eu van Hollands Glorie mede door de Liedertatel Oefe ning en Vermaak, thans versteikt met de leden van Vooruitgang zij ons doel en begeleid door de harmonie L'Espé- rance. Beide nummers kwamen uitmun tend tot hun recht en oogstten begrij pelijkerwijze een uitbundigen bijval. Des namiddags om 2 uur begonnen op het feestterrein de uitvoeringen der Waalwijksche gymnastiek-vereeniging en de volkspelon opgeluisterd door de Ossche harmonie en bijgewoond door een zeer groote menigte belangstellen den. Na afloop trok genoemde har monie naar het Marktplein, om aldaar een concert te geven. De jubelende menigte juichte elk nummer hartelijk toe en betuigde de grootste sympathie aan de Vereeniging, welke dien dag geen vermoeienis scheen te kennen en zooveel heeft bijgedragen tot opluistering v«n het feest. Inmiddels was de avond gevallen en togen allen nogmaals naar het feestterrein, waar het vuurwerk zou worden afgestoken. Door het mistige weder kwam dit, jammer genoeg niet voldoende tot zijn recht. Beter slaagde de lichtstoet, welke eenige oogenblik ken daarna georganiseerd werd. Hieraan namen alle Vereenigingen van Waalwijk 'iet personeel van verschillende fabrie ken, de feestcommissie, honderden anderen hetzij te voet of gezeten in rijtuigen deel. Duizenden lampions en fakkels in verschillende kleuren ver spreiden licht en gloed. De zegewagen van den heer il. Zeegers, president van de lichtstoet, de sportwagen der club z/Semper Laeti' eu de reusachtige kroon, gedragen, door 6 leden van de Waal wijksche Gymnastiekvereniging waren buitengewoon schoon, men waande zich dien avond verplaatst in liet rijk der sprookjes van de Duizend en één nach ten. Zoo iets had Waalwijk nog nim mer aanschouwd, een waardiger slot van zulk een heerlijk onvergetelijk foooi Ko<t innpiplijlr uitgedacht kunnen worden. Gecti wonder dat de stoel overal met ongekende geestdrift werd toegejuicht. Tot laat in den uacht bleef in de gemeente een opgewekte vreugde heer- schen en klonken de Oranjeliederen door den stillen nacht, alzoo vele be wijzen van iuilige gehechtheid aan het doorluchtig stamhuis van Oranje-Nassau welks laatste telg de beminde jeugdige koningin Wilhelmina, thans de teugels van het bewind over ons geliefd Va derland had aanvaard. In Parijs komen de handelsbedienden ge woonlijk slechts iu betrekking door middel van tusschenpersonen, die zitting houden in bureaux de placement wat in 't Hollaudsch gewoonlijk zeer leelijk wordt vertaald door plaatsing—bureaux. Maar de agenten dier bureaux hebben pro/isie noodig en schijnen soms misbruikte maken van de ongunstige positie waarin werklooze bedienden zich bevinden. De bediendeu eischen dus afschaffing dier bureaux. Maar zij bepleiten hunne wenschen op eeu zonderlinge manier. 2500 handelsbedienden waren Woensdag ochtend op de Arbeidsbeurs vergaderd om te luisteren uaar opgezweepte redevoetingen. Een zekere burger Bousquet ried aan op de p'aaising—bureaux den boel kort en klein te slaan, en de bedienden bleken maar al te geneigd om aan die opruierij gevolg te geven. Op de place de la Republique raakten zij aan 't vechten met de politie maar ze werden uiteeu gedreven. Niettemin verzamelden zij zich later weer op de terrassen voor de café's vanwaar zij naar de poli ie met glazen en stoelen en tafels wierpeu. In de passage der Tivoli—Waux—Hait werd een dergelijk gevecht geleverd. Een agent kreeg een glas in zijn gezicht en moest naar 't hospitaal. De handelsbedienden bleven gedurende een half uur meester van de stiaat. Te half twaalf haalden de manifestanten de groote vlaggenstok vau de Arbeidsbeuri af en zwaaiden ermee op de agenten los. Politie te paard itnde toeu met getrokken sabels oo de menigte los en verstrooide ze. Lépine de Parijsche hoofdcommissaris van politie verscheen to.-n op het tooneel, liet eenige winkels en koffiehuizen sluiten nam een vijftigtal menschen gevangen en herstelde voorloopig de orde. Niettemin bleken er 33 agenten gekwetst, van welke sommigen zeer ernstig. Een dame met twee kinderen is te water geraakt en een bakker schijnt rioodelijk gewond. Er is sterk met zoogenaamde ploertendoodeis gewerkt en met wandelstokken, waarop iooden knoppen. 't Ziet er hoogst ernstig uit daar in Bilbao Mischien kan het zijn nut hebben de oorza ken der rtraatrevolutie nog even in 't kort ic herhalen. Er was staking uitgebroken onder de mijn- weikers die meer loon vroegen en korteren arbeidsduur. De patroons echter zeiden, dat ze de voorwaarden der werklieden niet kon den inwiigeu eu toen besloten deze met ge weld op te treden. Ze zouden eventjes een algemeene staking doen uitbreken. Dinsdag overrompelden duizenden staken de mijnwerkers de stad om eene algem ene werkstaking uit te lokken. Herhaalde botsingen met de gendarme/ie hadden plaats naar het schijnt werden ver schillende stakers gedood er. 15 gekwetst, De havenarbeid ligt geheel stil en de op roerlingen gingen op de spoorbaau liggen om het verkeer der treinen te beletten. Alle magazijnen dagbladbureaux, apotheken enz. zijn gesloten. De troepen bezetten de straten. De eerste botsing had plaats voor het raad huis waar tie stakers den mijneigenaar Her— rcra wilden dwingen met zijn rijtuig terug te. keeren. H. legde de zweep over dc paardea doch op hetzelfde oogenblik kwam een hagef vau steenen op hem te recht zoodat hij gewond en bloedend neer zakte. De wacht uit het raadhuis trad nu buiten en schoot op de stakers waarvan er 4 neer vielen. Een algemeen gevecht ontstond waar op een regiment troepen uitrukte. Eeu telegram over den toestand van gvj teren zegt De nacht is betrekkelijk kalm geweest. Do: toestand biijfi echter ernstig. De stakers werpen in verschillende wijken: vele bar'iikaden op. De stad ziet er jammerlijk uit. Er is ge brek aan brood. De brandweer heeft gisteren een brand in een klooster van pater Jezuieten gebluscht welke brand door stakers met petroleum was aangestoken. De spoorweg naar het noorden is vanoch tend weer vrij. Gisteren vielen er 6 dooden eu 100 mei>— H'lien wrrnni /pin mul. I.lv... nn-n.p|.i „..l versterking van noepen. Wat van den toestand tusschen Rusland en Japan te zeggen. We weten 't niet. Aan do eene zijde wordt verzekerd dat spoedig eene overeeenkomst zal zijn geteekend, van den anderen kant hoort men niets dan van eene oorlogszuchtige]! pers, kolen aanschaffen, troepen verplaatsingen enz., daarom afwach ting blijft t parool. De Russische gezant van buitenlandsche' zaken vertoeft in Parijs. Natuurlijk wordt graat Lamsdorf door journalisten omzwermd of daar dit niet: gaat van uit de verte bespied en worden» alle mogelijke en onmogelijke middelten tei baat genomen om erachter te komen, wat dé: Rus nu eigenlijk komt doen. De een vertelt, dat Rusland geen. geld' heeft voor den oorlog met Japan en dat hij nu bezig is eeu leeuing op touw te zeiten. De ander beweert, dat Rusland Jojr iets anders wordt gehinderd om Japan aan te vallenul. door vrees dat de Sultan van Turkije steun zal vinden bij andere mogend heden tegenover de Russisch—Oostenrijksche eischen en dat nu Lamsdorf te Parijs gelijk de Czaar zelf te Wiesbaden zal doen, bezig, is om de geheeie diplomatie t. gen den. Sultan in het geweer te brengen, opdat' de beer rustig zijn oog naar den prooi im 't verre Oosten richten kan. Uit den Balkan wordt gemeld De aanvoerder Dontcho en twaalf mant werd bij Kirdat, district Seres, omsinge-d eu gedood. De Turkeu hadden 2 doodten en. 2 ge wouden. Eeu bende, ouder aaavoeriag van Nikola, werd nabij Nevrocop iu de pan gehakt. Een bende vau 500 man sterk stak de greus over te Razlog en trok uaar Tasha, waar ze de troepen ontmoette. Ze werd gedwongen, over de grens terug te te trekken hun dooden eu gewonden meevoerend. Do Turken hadden 8 gewonden. is de geluksaankondigiug van Samuel fleck- - sober senr. in Hamburg »velke zich in dit rommer van onze courant bev'ndt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende 'i Uitbetaling der hier eu iu den orntiek ge-- ij wonnen bedragen eene zoo goede naam; I vei worven, dat wij al onze lezers aanbevelen; op deze advertentie acht te geven.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5