Nummer 88. Zondag 8 November 1903. 26c Jaargang. Tweede buitenland. ''1ÏÏnnê"ni7ano. Frankrijk. Duitschland. m UITVOERINGEN. nieuwkuik. I i Concert te geven door de tooneelvereeni- sin<' „Ons genoegen" van Onsenoort en Nieuwkuik, met welwillende medewerking van de Harmonie „De Eendracht" op Maandag 9 November 1903, in het café van den heer A. Merkx, Nieuwkuik. (Zie programma s) LOONOPZANI). Groot Concert te geven door de liederlafel „Echo der Duinen" te Loonopzand op -Maan dag 9 November 1903, in de zaalVan den heer Th. Pijnenburg, aanvang 's avouds 672 uur. (Zie programma s) Zooals men weet, lueft de minister van Onderwijs, Ohaumié, een ontwerp ingediend tot afschaffing der wet Palloux, welke wet de vrijheid van onderwijs waarborgt. Volgens het plan Chaumié zouden alle inrichtingen van onderwijs aan het toezicht van den Staat worden onderworpen, maar overigens recht van bestaan behouden. Dat ontwerp was slechts een proefballon. Het is door de ltegeeriwg ingediend in de hoop, dat het bloc zou voorstellen een radi caal' verbod van alle bijzonder onderwijs. Voorgesteld is dus door de vier groepen der linkerzijde, m. a. w. door bet bloc, dat enkel openbaar onderwijs zou worden geduld. Daartegen is nu de oud-minister W?l - dock- Rousseau, de voorganger van Combes opgekomen. Hij heeft zich Donderdag in de Senaat tegen het voorstel van het bloc verklaard, tii" gezegd, dat hij enkel zou willen mee- werken aan het ontwerp-Chaumié. Bovendien liet hij weten, dat hij geen overleg wenschte met de mannen der Kamer, welke alle vrijheid van onderwijs radicaal wenschen af te schaffen. Dus de actie tegen Combes gaat God dank beginnen. Wat zullen we toch veel schrijven van die koninklijke en keizerlijke bezoeken ever en weer. Dé Tsaar is te Wiesbaden bij Wilhelm te g- st geweest. Men waande zich in Rus land, allés dubbel en nog eens dubbel afgezet, .niemand op straat, verder omhelzingen, diners, hofschouwburg bezocht enz. Den anderen dag omgekeerd, te Darm stadt en daar hebben de ministers van Buit< ilandsche Zaken een paar uren zwaar geredeneerd WAALWIJK, 7 Nov 1903. „De Hanze" Donderdagavond 5 November ten 8 uur hield „de Hanze" afd. Waalwijk en Besoijen e.e'ie algemeeue vergadering in het hotel Verwiel. De opkomst der leden was zeer slecht. Dj voorzitter de. heer C. Verwiel opent op de gebruikelijke wijze de vergadering en zegt daarna het ten zeerste te betreuren dat er zoo weinig leden opkomen; hij kan niet begrijpen dat iemand lid van eene vereeuiging wordt, dus het streven daarvan goed vindt en dan niet ter vergadering komt om aan de zaak mee te werken, maar hij is er voor kalm, doch geregeld door te werken. De notulen der vorige algemeene verga dering worden voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt daarna verslag uit van d n katholiekendag; hij deelt een en ander mede omtrent het verhandelde der afdeeling waar de lieer Spierings sprak over een leen bank voor den Middenstand tot welker oprichting in het begin van 't volgend jaar is besloten en vervolgens kapelaan Seng-rs uit Tilburg eene prachtige rede hield. Dan kwam aan de orde punt 2 Register aanleggen van wanbetalers en 3, toelichting van een der Bestuursleden. De voor zitter deelde omtrent dit punt een en ander mede en gaf dan 'f woord aan liet Bestuurs lid de heer Th. Vianen die dit onderwerp zuu inleiden dit geschiedde op zeer verdien stelijke wijze. Op verzoek van den pre sidentgesteund door de vergadering dat deze inleiding uitvoerig zou worden gepu bliceerd laten we ze hier verkort maar nog vrij uitgebreid volgen M. H. het programma voor dezen avond bevat te^ slotte«toelichting door een der leden van het Bestuur." Duidelijkshalve zou ik er bijgevoegd willeu zieu toelichting vau puut 2 der ageuda, ul. het aanleggen vau eeu register van wanbetalers. liet Bestuur onzer afdeeliug verzocht mij U die toelichting te willen geven en omdat ik zelf innig overtuigd bGn van de noodzakelijk heid van zulk een register voor de leden der Hanze, heb ik die opdracht gaarne aanvaard. Temeer nog, omdat ik mij overtuigd houd, dat de noodzakelijkheid of althans de wenschelijk- heid van zulk een register U reeds duidelijk is, ook zonder mijne toelichting, waardoor deze iuleidiug aanmerkelijk wordt vergemakkelijkt. Toch moet ik, zoo al niet (J overtuigen van het nut, dan tooh zeker IJ mededeelen, hoe het Bestuur uwer Afdeeling zich de inrichting eu werking van zulk een «zwarte lijst" voorstelt, om daarna, in de debatten, ook uwe meening te vernemen. Vooraf echter eene kleine m. i. niet geheel nutteloozc explicatie. Ik kan mij voorstellen, dat bij dezen ol genen natuurlijk niet onder U, docli onder hen, die buiten het vereenigingslevon staan, do vraag wordt gesteld, welk nut het hem kan opleveren, iudien hij den een of anderen wanbetaler op een lijst plaatst, zooals wij voornemens zijn aan te leggen. Waarom moet ik een ander, al is het ook nog zoo onbeduidend, een kijk geven in mijn zaken? Waarom anderen, waar om concurrenten zelfs om een dood gewone, maar goed gangbare en alleszins duidelijke uitdrukking te gebruiken aan den neus hangen, wie mij geld schuldig is. Ik zou zoo iemand willen antwoorden le. Is de vraag veel te algemeenen dus van zelf onjuist. Niemand behoeft op de lijst der slechte betalers de namen te plaatsen van allen die hem geld schuldig zijn, en die niet betalen. 2e Betwijfel ik sterk, dat iemand handelend in onzen geest, daarvan eenig nadeel, hoe klein ook, kan ondervinden. 3e. Ontzeg ik, in betrekkelijken zin gespro ken, aan wie het ook zij, het recht terwille van een vermeend, niet eens werkelijk bestaand eigen belang, zich te onttrekken aan de plicht om, zonder nadeel voor zich zelf, de gemeen schap te helpen, daar waar hij kan. Was ik genoodzaakt U hiervan bewijs te leveren, ik zou moeten houden een pleidooi voor het vereenigiugsleven, voor het nut er van, de noodzakelijkheid en dus ook het recht; een pleidooi M. H. dat schooner en krachtiger dan door wie het ook ooit heeft beproefd, gehouden is door den man, dien ik voor mij niet aarzel te noemen den grootsten van zijn^ tijd, onzen Paus. den onsterfelijken Leo XIII, zaliger gedachtenis. En veel en schoon ook is ör geschreven eu gesproken ook over het vereenigiugsleven van onzen middenstand, veel dat ik gaarne onder schrijven zal, maar veel ook laat ik liet er eerlijk bijvoegen dat ik niet gaarne voor mijne rekening zou willen nemen. lntusschen staat het recht van vereeuiging ook voor den middenstand voor ons allen vast. Onze bijeenkomst hier is er het bewijs van. Voor de noodzakelijkheid van ons verenigings leven beroep ik mij enkel en alleen op het reeds boven door mij genoemde gezag van den grooten Zoude ik U willen lastig vallen, M. H. met een zoogenaamd betoog over die noodzakelijk heid, dan behoefde ik slechts te herhalen, wat zoovelen van vroegeren, maar vooral van den tegenwoordigen tijd hebben gezegd en geschre ven. Ik beriep mij om slechts een tweetal te noemen op het gezag van Prof. Pyfferoen in België, van mr. P. J- AL. Aalberse te onzent. Uit het gebod M. H. dat ons is gegeven, om de noodige zorg te dragen voor ons eigen tijdelijk welzijn, om de economische toestanden waarin wij geplaatst zijn öf door geboorte, öf door eigen werkkracht, of ook door het toeval, door een grillige fortuin, te bestendigen en zooveel wij met eerlijke middelen vermogen te verbeteren, uit dat gebod volgt consequent ook, dat wij tot handhaving van onzen levens staat of tot verbetering daarvan die middelen moeten toepassen, welke door de ondervinding de deugdelijkste en meest practische zijn ge bleken. Twee vragen treden hierbij m.i. vooral op den voorgrond. le. Zullen wij in staat zijn die middelen toe te passen alleen of in vereeuiging? Gij ziet M. H. ik behandel de zaak zeer zelf zuchtig, zeer egoistisch, als gij het zoo noemen wilt. Maar ik doe dat, omdat ik tot zoover egoist zijn mag, omdat door de iudividueele welvaart van ieder onzer ook de geheel e maat schappij gebaat is de economische toestanden dier maatschappij immers zijn niet auder6 dan de resultate van de sociale krachten der in dividuen en omdat ik door de ondervinding nu reeds weet, dat wij allen de theorie van werken voor het algemeen, maatschappelijk welzijn heel, heel mooi vinden, maar feitelijk de meesten toch allereerst de vraag stellen «wat kun ik er zelf bij winnen, of verliezen" V M. a. w. ik wilde U slechts duidelijk maken, dat wij werken voor ons eigen welzijn, nis wij de gemeenschappelijke standsbelangen trachten te bevorderen. Eu ik meen, dat het geen breed betoog meer behoeft, omdat gij allen het bij ervaring weet, dat sommige middelen uitsluitend door vereeui ging mogelijk zijn. Tot deze categorie moet ook gerekend wor den het aanleggen van een lijst van onwillige betalers. Dat kunt gij ieder wel voor u zelf, Wat is het doel van zulke collectieve mid delen of meer iu 't bijzonderwat is het karakter van een lijst als wij ons voorstellen aanteleggen? Voor ons doel is het noodig en vo.doeude dat ik U een kort cn duidelijk antwoord tracht te geven op dezo laatste vraag. Het dool van onze lijst zoo zal ik ze kortheidshalve noemen is m. i. tweeledig. a. zelf leeren door de schade, de ervaring van anderen, in dit geval van de leden onzer VereenigiDg. b. anderen door onze pijnlijke ondervinding voor schade trachten te vrijwaren. Door slechte betaling ontstaat voor U twee ërlei positieve en negatieve schade. lo. Gij verliest van uw kapitaal vermo gen-verlies noemt het ons Burgerlijk W etboek zooveel als de inkoop-waarde bedraagt van de goederen, door u aan die kwade klanten geleverd. 2o. Verliest gij, of juister mist gij de winst op die goederen en 3e. Lijdt gij schade, doordat zij het dan ook weinig-kapitaal aan uw bedrijf wordt ont trokken. Hiertegen nu zal de inzage van een lijst van wanbetalers u grootendeels, zoo niet -I. --1 Il.r.l.nn^I111 (-JÜ '/lof Al* 111 TPPITIAU voordeelen in het leven zien te roepen endaar- kantoor te Waspik L. C. W. door indirect te propageeren, Als de mensclien gij dat is zoo, maar dan hebt ge de schade reeds geleden, en waartoe zou zulk een lijst dan nog dienen. Voor de slechte betalers die gij met eigen schade kent, hebt gij zulk een lijst niet noodig. Die heeren zult gij niet vergeten uwe boekeu, waarin de kwade posten al jaren lnnrr mftt Afin hehoorliik credit zonder debet lang met een behoorlijk credit staan genoteerd, maken zulk een lijst wel overbodig zou ik meenen. Zoo kom ik geleide lijk tot de tweede vraag, die ik op den voor grond wenBch te plaatsen beheel kunnen behoeden. Gij ziet er in vermeld de namen van die personen, aan wie geen of zeer beperkt crediet gegeven mag worden, of aan wie enkel a contant mag worden verkocht. Nu spreekt het van zelf, dat bij de samen stelling van zulk een lijst de uiterste nauw keurigheid, de meest couscientieuse waarheid in 't oog gehouden moet worden. Want we mogen nooit, ook maar een oogenblik vergeten, dat wij aan hem of haar, die wij op de lijst brengen beslist ieder crediet en dus ieder vertrouwen in zaken ontnemen. Denken wij hierover toch vooral na, voor wij besluiten iemand als vrij willig slechte of als wanbetaler aan te geven. Wel°is zijn naam slechts aan do leden onzer Hanze bekend, maar dat geheim is in zekeren zin een publiek geheim, omdat iedereen lid onzer Vereeuiging worden kan. Om de noodige voorzichtigheid nu te be trachten heeft het Bestuur iu overleg met onzen Z.Eerw. Adviseur gemeend het volgend voorstel aan uw oordeel te onderwerpen, waarvan het de moeielijkheden geenszins onderschat „Wie uwer de grondige overtuiging heeft en die overtuiging met bewijzen staven kan, dat iemand een onwillige betaler is, geve diens naam bij gesloten brief op aan het Bestuur, met ecv zoo kort mogelijke opgaaf van redenen." Laat u door dit laatste met afschrikken M. H. Het is niet de bedoeling van het Bestuur van den inzender te ontvangen een lange „Memorie van Toelichting." Ik vrees, dat de lijst in dat geval blanco zou blijven. En dit mag niet, want, door uw ervaring en kennis van het koopend publiek weet gij het beter nog dan ik er zijn onwillige betalers, te veel nog. Hetgeen het Bestuur van U wenscht is slechts een twee- of driex-egelige opgaaf van de redenen, waarom gij dezen of genen als wanbetaler op de lijst wilt plaatsen. Wegens de niet geringe verantwoor delijkheid meende het bestuur deze korte op gave te m«eten vorderen. Natuurlijk blijft de naam van den inzender, of wilt ge van den aanklager uitsluitend aan het Bestuur hekend. Dit oordeelt, zoover het kan, over de gegrond heid der opgave en brengt, zoo, deze niet on gegrond is gebleken is, den naam van den slechten betalA' in de eerstvolgende vergade— ring ter inzage, waar ieder dien naam voor zien zelf kan noteeren. Aan de leden wordt dus noch de naam van den inzender noch de opgaaf van redenen bekend. Zoo aanstonds M. H. zal het Bestuur gaarne uw oordeel over dit voorstel vernemen. Mijne taak als inleider meen ik hiermede te hebben volbracht. Vergunt mij nog een enkel woord ten slotte. Misschien bega ik een onbescheidenheid, doch ik wil het er op wagen. Voor eeuigen tijd verzocht het Lestuur mij voor onze afdeeling een lezing te houden, en hoe vereerend de opdracht was, ik meende te moeten weigen. Ziehier waarom. Op twee achtereenvolgende Katholiekendagen het vorig jaar te Nijmegen en dit jaar te Eind hoven heeft onze beminde, zoo bij uitstek praotische en «leZwillende Bisschop Mgr. v. d. Ven het in ronde woorden te verstaan gegeven dat er nu genoeg geredevoerd was vergeef mij het woord, dat er mooie woorden ge noeg gesproken waren, dat er nu maar enkel de werkelijke actie, het doen aan ontbrak. Eén zaak dus slechts. Niet veel mag men zeggen. Toch alles, antwoord ik. Nu meen ik, dat het woord van Mgr. v. d. Ven niet het minst voor ons van groote prac tische waarde is. Ik mag wel openhartig zijn metwaar? Welnu wat hebben wij tot nu toe gedaan Ja toch iets veel geklaagd en veel gejam merd op onze vergaderingen, dat onze propa ganda niets uithaalde, dat er geen leden tot de Hanze toetraden. Maar in alle bescheidenheid durf ik U opmerken, dat mij dit volstrekt met verwonderd. Willen wij practisch nut stichten met onze Vereeuiging en willen wij progaganda maken om leden aan te werven tevens, dan is er in. i. maar een middelvoortgang op den weg, die wij nu willen gaan betreden allengs nuttige, practische zaken tot stand brengen laat ze dan ook van geen zeer groote be— teekenis zijn zaken, waarvan de leden der Hanze voordeel trekken. We zijn slechts gering in aantal en het cijfer der belangstelende leden bedraagt zoo ongeveer wel de helft van het officieele boekencijfer, maar toch kunnen wij iets doen. Ik geloof maar gaarne geef ik'mijne mceuing voor beter dat de weg voor ons niet is door propaganda—vergadermgon waar, tusschen haakjes, de menschen, toch niet komen of althans niet toetreden het ledental trachten te vergrooten en dan eindelijk er toe over gaan om iets te doen m. 1. dan in de naaste jaren nog niet geschieden zal, omdat de bodem voor de Hanze mij hier nog niet bijzonder vruchtbaar lijkt. Wat onze weg wel is voor de leden der Vereeuiging tastbare zien dat de voordeelen, die ze als lid van de lianze kunuen genieten toch wel één gulden per jaar waard zijn, misschien valt er voor ons dan nog wel hier of daar eeu zieltje te winnen. Eu daarom M. II. laat ieder onzer, die meent zulk een practisch plannetje gevonden te hebben dat iu ieder geval, wat het ook zij, óf schrifte lijk öf mondeling aan het Bestuur mededeelen Dan eerst, maar ook dan eerst alleen kan mon van ons zeggen. „Zij wilden wat was recht" en wat meer waard is „Zij wonnen wat zij wilden." Na een luid applaus spreekt de president een hartelijk woord van dank en richt het boven aangehaald verzoek tot den spreker en de pers. Daarna begon de discussie over het voor stel van het bestuur die vrij lang duurde waarin er vooral op werd gewezen dat dit iets is voor onderlinge waarschuwing tegen wandbetalers, om elkander te helpen en verder dat de nainen der aanklagers nooit worden bekend gemaakt wat een paar le den juist niet goed vonden. Ten slotte werd 't voorstel van *t bestuur uiet algemeeue stemmen aengenomen. Nog werd voorgesteld om de algemeeue en bet-Luursvergaderiiig tijdiger aan de pers te melden die dan wel zoo welwillend zal zijn er de de aandacht op te vestigen dan zullen de leden misschien beter opkomen. De volgende vergadering wordt gehouden in Januari. Na nog eenige bespekingen wordt de vergade ring op de gewone wijze gesloten. Pater van der Heijden Tot ons genoegen hebben wij vernomen, dat Z. Eerw. pater Adr, van der Heijden, die als missionaris naar China vertrok, in den besten welstand en na e^ne over 't algemeen genomen zeer voerspoedige reis, te Peking is aangekomen. Hij ma kte zooals onze lezers weten de reis per transsiberischen spoorweg en is na eenige dagen te Peking vertoefd te hebben naar de binnenlanden vertrokken. Hersteld De maréchaussee van Wijuen die in de Waspiksche troebelen aan de rechterhand eene wonde bekwam keerde Woensdag na eene geneeskundige verpleging van 3D dagen uit 'het hospitaal te 's Bosch klaarblijkelijk hersteld alhier in zijn standplaats terug. Men hoopt van harte dat die beambte geheel hersteld zal zijn. Remonte» commissie. De remonte-Commissie majoor K. D. Punt, kapitein W. J. H. de Veer en de paardenaarts J. B. H. Martin is Donderdag te Waalwijk in 't hotel Verwiel aangekomen om in deze gemeente en omstreken en andefe plaatsen van Noord-Brabant leger- paarden voor het Rijk te koopen. Concert. Naar wij vernemen, zal het mannenkoor „Vooruitgang zij ons doel" a. s. Woensdag 11 November eene uitvoering geven te Capelle in de zaal van den heer L. E. van Dongen. Op 't programma komen, behalve- eenige koornummers met en zonder accompagnement eenige solo's voorjbenevens eenige komieke voordrachten. Na afloop bal. Men zie verder programma's A. s. Zondag 29 November zal de tooneelvereeoiging „Ons Genoegen", geves tigd bii den heer G. Smolders in de 2e Zeine alhier hare eerste winteruitvoering geven. Opgevoerd zal o. m. worden „Peer vau Zundert" blijspel en verschillende komische scènes. Een druk bezoek mag dus wel verwacht worden. Heusdenschc wagen Wij vestigen de aandacht van het publiek op achterstaande advertentie van den heer Max Govaerts waarin hij mededeelt dat de z. g. Heusdensche wagen, de wageudienst tusschen HeusdeuWaalwijkKaatsheuvel vice-versa in aansluiting met de stoomboot „Stad Heusden—Rotterdam," door liera is overgenomen, ookl.woor alle tusscheu- gelegen plaatsen worden goederen vervoerd. Wij twijfelen niet of velen zullen van deze gemakkelijk3 en spoedige wijze van expeditie gebruik maken en daardoor deze Waal wijksche onderneming steunen. Politiezaken. De nachtwachter P. Leltz heeft gis ternacht op straat een groote konijn gevan- gen. De eigenaar kan ze bij hem terug beko men. Benoeming Bij Kon. besluit is met ingang van 16 dezer de directeur van bet post- en telegraaf- ten Brummeler. teruggebracht tot den rang van commies der posterijen van de tweede, klasse, met bepaling, dat hij rang zal nemen onmiddellijk naden commies der posterijen van de 2e klasse W. P. Vogel. Velen zullen dit misschien in verband orengeu met de relletjes in Waspik, noch- thans heeft dit koninklijk besluit, naar wij vernemen eene andere oorzaak. Het gebeurde te Waspik Donderdag deed de Arrond.-Rechtbank te 's-Bosch uitspraak in zake de bekende wan ordelijkheden te Waspik, waarvoor, zooals wij te zijner tijd breedvoerig hebben vermeld, terecht hebben gestaan A. VV. De Br., leerlooier, C. A. Van I., landbouwer, D. V., arbeider, B. Th. M. De B., landbouwer en C. 11. De Br., timmerman. De recht bank verklaarde hen schuldig aan liet plegen van geweld in vereeuiging en veroordeelde alle beklaagden tot eene gevangenisstraf van 3 maanden, uitgezonderd B. Th. M. De B. die overeenkomstig den eiscli van het O. M. werd vrijgesproken. üudervvijzerszaken Bij kon. besluit is niet ontvankelijk ver klaard het beroep van B. de Noo, hoofd eener o. 1. school te Capelle betreffende de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Het koninklijk echtpaar Donderdag voor den middag is koningin Wiihelmiua te Wandsbeck aangekomen om de parade bij te wonen van haar Ha- noversch huzarenregimeut „Koningin Wiihelmiua der Nederlanden 15". Met prins Hendrik der Nederlanden is zij aan het station door de voornaamste overheids personen ontvangen. Aanstonds begaven zich de Koningin en prins Hendrik in een rijtuig, onder geleide van een eskadron huzaren, door de feestelijk versierde straten naar het paradeveld. De Koningiu reed in haar rijtuig naar het front van bet regiment, en nam toen plaats midden in het paradeveld. Daarop defileerde het regiment eerst stapvoets en dan in eskadrons iu draf. Onder het gejuich en geroep van „hoch", dat uit de talrijke menschenmassa opging, reed de Koningin vervolgens heen om een bezoek te brengen aan den commandant van het regiment, luitenant-kolonel Zitzswits. Na het outbijt in het officierenkasino waaraan buiten het korps offieieren van liet' regiment, de bevelvoerende generaal, de Nederlaiidschc gezant te Berlijn, het gevolg der Koningin en de voornaamste overheids personen deelnamen, vertrokken de Koningin eu prins Hendrik des middags om 3 uur naar Arolsen. Aan het ontbijt, waar ook landraad Bonin aanzat, bracht overste Zitzewitz een „hoch" uit op Koningin Wiihelmiua, waarop de Koningin antwoordde met een „hoch" op liet regiment. Zij drukte haar vreugde uit, dat het haar vergund was onder het korps officieren te vertoeven. Na het ontbijt ging de Koningin, begeleid door een eskadron huzaren, weer naar het station. Zij vertrok naar Hamburg, en ont ving daar de Holl. vereeniging, vanwaar na een kort oponthoud de reis naar Arolseu werd voortgezet. De Koningin Moeder. Er heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd, dat zich ten doel stelt in Januari den dag te vieren, waarop voor 25 jaren II. M. de Koningin-Moeder als Koningiu der Nederlanden haar intocht deed hier te lande. „Het comité stelt pogingen in het werk om op die dagen groote weldadigheids feesten over het geheele land te organ iseeren en doet dit in de verwachting te worden gesteund door allen die dankbaar de toe wijding gedenken, waarmede H. M. de Koningin-Moeder gedurende 25 jaren heeft gewaakt voor de hoogste belangen van het Nederlandsche volk". l i Expeditie tegen Tubuuau. De correspondent te Batavia van het Hblad seint De legercommandant, de vlootvoogd, de resident van Bali en de controleur Zwartz vertoeven te Buitenzorg, ten einde bespre kingen te houden met den gouverneur-ge neraal, vermoedelijk met het oog op een expeditie tegen Tabanan. CAPEBLE, 5 Nov. De gisteren gehouden beestenmarkt was bijzonder slecht bezocht. Er waren maar vijf koeien aan de lijn. 't Is zeer te wenschen, dat er pogingen aangeweud worden om deze markt, die voor eenige jaren flink bezocht werd, cn aaar veel handel werd gedreven, tot haar vroeger aanzien terug te breugen. V i 1 i l i i 'li

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5