Nummer 92. Zondag 22 November 1903 26e Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht BUITENLAND. Engeland BINNENLAND. van UITVOERINGEN. Eerste Wintcrconcert te geven door de Liedertafel „Oefening baart Kunst", Besoijeu op Zondag 22 November 1903, in dc zaal Yan den heer W. Brokken. Aanvang 7 uur precies. Entrée niet leden 25 cent. (Zie programma's.) Tooneeluitvoering op Zondag 22 November 1903, in dc zaal der Sociëteit „Euphonia", te Kaatsheuvel, door de tooneelvereeniging „Olympia" Aanvang 6% uur. (Zie programma's.) 10 12 vau e voornaamste gebeurtenissen ln oi omliggende gemeenten, gedurende de 2 jaren dat ous blad bestaat. J .900 De Influenza heerscht epe- i .ii.se in onze en aangrenzende ge- iiü m. 1: Baardwijk alleen bedroeg het a 1 zieken circa 000. Verschillende u< .1 net doodelijken afloop in onze ale alleen 12 binnen vier daen c i ïh hier en elders voor. JlU, ing van Nederlandsche li-cri 'ii lederfabrikanten te 's H-a osc in de groote zaal der Lv d' ..bi. 't Initiatief hiertoe was gc raer. door de Waal wij ksclie Leer- looi rsveveeniging om verbetering te •verkrijgen in de ledeiprijzen. De ver gadering, gepresideerd door den heer J. B. Timmermans Wzwerd door niet miia r- dan 324- leerlooiers uit alle .i des lands bijgewoond. door genoemden Voqrzitter ge- motie werd na breedvoerige v ii en levendige discussier) ten onveranderd en met applaus goed- u 1. In deze motie kwam o. m. olgsnde belangrijke zinsnede voor: De vergadering in dato 11 Jan enz. heeft besloten „Om als uitgangspunt -aannemende de gemiddelde najaarsprij- zen van 1899 die te verhoogen met 15% voor de soorten zool - en over- lerier, die destijds 65 Ct. per Va K-G* ot minder golden en met 10% voor de duurdere soorten, en voor het paar- deleder de prijzen te verhoogen met 10% Verder, op voorstel van den heer Lans vice-president van 't Uitvoerend Comité te Delft met algemeene stem men besloten een Bond van lederfabri- kanten te stichten waarvoor 't Uitvoe rend Comité een concept van Statu ten zal ontwerpen. Hierna werd deze hoogst belangrijke vergadering door den Voorzitter J. B. Timmermams Wz. met een hartelijke toespraak gesloten. 20 Jan Vergadering van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel, Ruim 40 fabrikanten waren tegenwoordig. De heer Van Gerht fungeerde als Voorzitter. Besloten werd de prijzen van het schoenwerk voorloopig met 5 te ver- 1 jogen en deze verhooging in vakbla den en door Circulaires aan de afnemers in Holland en elders bekend te maken. 5 lYb. Vergadering van Nedrl. Schoenfa brikanten te Tilburg, 78 fabrikanten waren .nwezig, terwijl circa 300 bewijzen an instemming waren ingekomen, pe vergadering" werd""geleid door den heer Travaglino uit Dongen. Een permanente Commissie, bestaande uit 13 personen met genoemden heer Travaglino tot President werd benoemd.» ""Bepaald werd dat het voorstel tot Algemeene verhooging der 'prijzen van .schoeisel behandeld zou worden op een >ote vergadering te 's Bosch op 21 Februari a. s. ;)en heer A II v. Schijndel verte- n> oordiger voor Waalwijk werd op dragen in zijne woonplaats eene 'adering te beleggen teneinde be- Tellenden in deze inlichtingen te erschaffen. 1 i I)8 afdeeling Baardwijk van den i an Ned. Schoenfabrikanten wordt onstifdeerd. Zij koos de heeren H. -.-Dekkers, J. Klerx-van Herpt en D, p. tot president, s penningmeester, 2] ii gvan Schoenfabrikan- 1 deelèn des lands in de e Liedertafel-zaal te 's Bosch. o zeer groot aantal bazen wareu opgekomen. De vergadering werd geleid door den heer Travaglino uit Dongen. Na lange discussie werd men het eindelijk over de algeheele prijsver- hooging vau het schoeisel eens en werd het percentage vastgesteld. ■""Om de geweuschte eenheid en samen werking tusschen de fabrikanten onder ling tc laten voortbestaan werd tevens besloten een Bond van Schoenfabrikan ten op te richten. Om tot dit doel tt geraken, zou op 23 April a.s. opnieuw een algemeene vergadering gehouden worden te Waal wijk op de zaal Musis Sacrum. 23 Apiil. Het nieuwe gedeelte der open bare school, do drio lokalen der tweede verdieping, worden in gebruik genomen. 23 Td. Vergadering van den „Bond van Ned. Schoenfabrikanten" op Musie Sacrum onder presidium van den heer W. Travaglino van Dongen. De con cept-statuten en het huishoudelijk regie ment werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, terwijl de Kou. goedkeu ring aangevraagd zal worden. Verder werd besloten de volgende algemeene vergidering in Breda te houden. Op voorstel van den lieer E. W. Klijberg werd het voorbereidend Comité bij acclamatie tot Bestuur gekozen. Daar deze wijze van benoeming echter strijdt met het reglement, verklaart het Comitc tot Juli a-s. als voorloopig bestuur te willeu fungeeren. Als donateurs van genoemden Bond gaven zich op de heeren J. B. Timmermans Wz. en M. v. Loon. 26 April. Vergadering op Musis Sacrum ter oprichting van een Paulusbond in onze gemeente. Circa 400^ personen waren aanwezig, onder wie de Z.Eerw: heeren Pastoor en Kapelaans Eerstge noemde opende de vergadering met den bekenden cbristelijken groet, waarna hij in eene hartelijke toespraak het groote nut der St. Paulusvereenigingen schetste. Hierna bekwam de Eerw. hoer Kuypers, adviseur van den Bond het woord. Deze gaf een duidelijke verklaring van het reglement en de statuten der vereenigir.g, waarna 124 mannen van alle standen, de meesten jongelui van 19 ot 20 jaar, zich als lid lieten inschrijven. De bijeenkomst werd vervolgens door den Adviseur met een kort, doch krachtig woortl gesloten. 1 Mei. Benoemd tot Pastoor te Maria Polder, de Eerw. heer W. v. Dooren te Baardwijkbenoemd tot kapelaan te Baardwijk de EerW. heer E. J. C. Eranseu. 1 Mei. Gekozen tot Bestuursleden der St. Faulusvereeniging alhier, de heeren M. v. Loon-Eras, Jud. Timmermans van Turenhout, Not. Bink, P. Buckling, C. v. d. Heijden, P. Sweens, Adr. de Graaff, C. Verwiel en E. W. v. Liempt. 4 Mei. Het Bestuur der St. Paulusver- eeniging regelt de functiën als volgt: J. Timmermans v. Turenhout Voor zitter, Not. Bink, ondervoorzitter, C. Verwiel, A. de Graaff, secretarissen, P. Böckliug penuingmeester, F. W. v. Liempt, M. v. Loon, Dr. Sweens en C. v. d. Heijden, Commissarissen. Mei. De gemeenteraad besluit met 8 stemmen tegen 8 het verzoek der Ged. Staten om de Maatschappij „Vicineaux Hollandais" verlof te geven tot aanleg van den stoomtram door de „Groote Straat niet in te willigen. fpMei. De Conferentie van den H. Johannes Baptist viert haar 5.0-jarig bestaan 26 29 De feestelijkheden begonnen met een tridium voor de honoraire en werkende leden der Vereeniging in de kapel der Eerw. Zusters, ouder leiding van den ZeerEerw. Pater Broekman S. J. Zon dagavond liep deze geestelijke oefening ten einde. Maandag 21 Mei, de eigenlijke feest dag werd met met grooten luister ge vierd. De opening geschiedde met een plechtige H. Mis, waaronder liefda- digheidspreek, gevolgd door collecte met open schaal. In de algemeene vergadering, vereerd met de tegenwoor- heid van twee afgevaardigden van den Hoefdraad van den H. Vincentius, ge vestigd te 's-Gravenhage, nl. Jhr. J. de la Court te 's-Bosch, en den heer van Waesberge te Tilburg, werd verslag uitgebracht over de afgeloopeu 50 jaar. yan ]23 uur werd receptie gehou den in een der zalen van het klooster door de werkeude leden met hunne dames, waarbij talrijke ingezetenen hunne opwachting kwamen maken, n do harmonieën St. Crispijn en Espérauce ovaties brachten. Midde- en lerwijl waren de armen extra bedeeld, de verpleegden in het Gasthuis en de Schoolkindoren bij de Eerw. Zusters rijkelijk onthaald. Om 5 uur vereenigden zich de werkende leden met eenigc.ge- noodigden aan oen feesldiscli in het. hotel Verwiel, na afloop waarvan de de Liedertafel „Oefening en Vermaak" een serenade bracht, en de secretaris van dit gezelschap, daartoe uitgenoodigd door een paar leden der Conferentie, een korte rede hield over de Chris- telijke liefdadigheidTot laat in den avond bleef het hooge jubileerend Ge zelschap in de meest opgewekte feest vreugde vereenigd, terwijl toast op toast op den bloei der conferentie en op dien van Waalwijk werd uitgebracht. Mei. De le luiteuaut Eeber uit Breda hovdt daartoe uitgenoodigd door de vereeniging „Volksweerbaarheid" alhier eene intressante lezing over het onder werp „Volksweerbaarheid". Een talrijk publiek was opgekomen. Aan het slot der vergadering brac.it de heer Princen president van genoemde Vereeniging, den heer Eeber hartelijk dank voor zijn leerrijke verhandeling. Mei. De Bond van Ned. Ledcrtabrikan- ten houdt ouder voorzitterschap van den heer J. B. Timmermans Wz. in de harmoniezaal te Tilburg eeue algemeene vergadering. Circa 160 leden uit alle deelen des lands waaien opgekomen. Na een hartelijk woord van inleiding door genoemden voorzitter werd over gegaan tot voorlezing en bespreking der statuten, die met enkele kleine wijzigin gen met luid applaus aaugeuome.u werden. De Bond blijft gevestigd te Tilburg, de contributie bedraagt f 1 per persoon het bestuur zal bestaan uit 13 personen Op voorstel van den heer Bressers uit Dongen werden de leden van 't voor loopig comité bij acclamatie tol Bestuurs leden gekozen, n.l. de heeren J. B. Timmermans Wz. Waalwijk, D. C. Lans Delft, P. v. Loon Gz. Waalwijk, M. van Son Waspik. (De heer Stams be dankte.) Verder werden nog gekozen de heeren C. Bressers, Dongen J. 1 Larsen, Amsterdam, Th. Maas, Dongen C. Ackermans Tilburg, A. Verster, Gilze B Verhagen, Eindhoven, E. Siebergcn Gilze-Bijen, Niesse, Heijthuizen, v. d. Maaden Oosterhout. Nadat door verschillende leden hulde en dank aan het comité, inzonderheid aan de heeren J. B. Tim mermans en D. C. Lans, gebracht was werd deze hoogst belangrijke vergadering door den Voor zitter met een hartelijk en kernachtig woord gesloten, f Juni. De heer J. B. Timmermans Wz. lid der bijzondere Commissie voor de Wereldtentoonstelling te Parijs in Groep XIV wordt door het Eransche Gouver nement benoemd tot lid van de Inter nationale Jury. Juni. Plechtige prijsuitdeelir.g aan de leerlingen der teekenschool op de boyen zaal van den heer Chr. v. d. Werft'. Tegenwoordig waren namens 't Dag. Bestuur de heereu Jud. Timmermans Wz., J. Gragtmans en F. W. v. Liempt, verder de commissie de heeren Jud. Timmermans Bz. A. Verbunt, J. v. Riel en J. Baijens en talrijke geintro- troduceerden. De plechtigheid werd door den heer Verbunt met een toe- 'spraak geopend, waarna op diens ver zoek de waarnemende burgemeester, de heer J. Timmermans Wz., de prijzen aan de bekroonden uitreikte en de bijeenkomst met een hartelijk woord tot de leeraars, leerlingen en verdere aanwezigen sloot. Do harmonie L Es— pérance, gaf nu als een hulde aan de bekroonden eene groot matinee, die door allen in opgewekte stemmiug werd bijgewoond. De tentoonstelling der prijsteekenin- gen werd den volgenden dag door zeer velen bezocht. De prijzen werden behaald als volgt Handteekenen Willem Pulles le prijs, le klasse; H. r. Holten, 2e prijsJ. Both le prijs 2e klasseA. v. d. Lee, 3e prijs. Rechtlijnig. M. Schonk, le prijs, J. van Herpen 2e prijs, E. van Duren, 3e prijs (school orde) J. V. d. Meijs 4e prijs. Handteekenen A. van Roesel le prijs, 3e klusse, J. van Erp 2e prijs, Th, van Delft le prijs, klasse meer gevorderden, Ch. Hoffmaus, 2e prijs, Schoenvak, A, Nieuwenhuizen le prijs, H, Trim- back 2e prigs C, van der Heijden 3e prijs, Alph, van Delft, 4o prijs (orde en trouw bezoek), 11 Juni. De gemeenteraad besluit het Postkantoor nog voor 5 jaar tegen de zelfde condities aan liet Rijk te ver huren en de haven te verbetereu aan de Oostzijde, Raming der kosten f 8000,— 16 Juni. De heer J. van Dijk, gedurende ongeveer 30 jaren burgemeester der gemeente Sprang en Vrij hoe ven-Cappel, benevens plaatsvervangend kantonrechter in liet kanton Waalwijk, overlijdt na een langdurige ziekte in den ouder dom van 74 jaren. Drie dagen later werd het stoffelijk overschot, gevolgd door een zeer langen stoet, terwijl een aantal prachtige kransen de lijkkist dekten, naar zijn laatste rustplaats overgebracht. Zeer veel heeft burgemeester van Dijk voor zijne gemeenten gedaan, zoodat zijne naam in dankbare her innering aldaar zal blijven voortbe staan. Woensdagmorgen deed de Italiaausche koning te Windsor eerst regeeringszaken af bezocht dan het mansoleum van Fragmore mei de koningin en een paar hof-boerderijen en ging daarna op de fazantenschielerij, ter wijl om acht uur het staatsbanket van 160 couverts aanving. Koning Emanuel bracht een dronk uit op zijn gastheer. Hij zeide, dat steeds sterker wordende gevoeleus vau sympathie en vriend schap Italië en Engeland verbinden. Deze gevoelens zijn een traditie voor mijn volk, zcide de koning, en belangrijke factoren voor de' politiek mijner regeering, die evenals de Engelsche politiek een staatkunde des vredes en der beschaving is. Koning Edward stelde eeu toost in op ziju Italiaansche gasten, zeggende dat hij zich neg heriunerde, alsof het gisteren ge schied was, hoe 48 jaar geleden Victor Em manuel's grootvader Windsor bezocht. „Toen waren wij in oorlog gewikkeld onze legers streden te zamen, doch Gode zij dank' hcerschtc thans vrede. Ouze lijken streven er thans naar, dien vrede te bewaren en werken samen tot steeds grootere welvaart en meer (^beschaving." Voorts zei de koning met danbaarheid terug te d:nken aan de haitelijke ontvangst, die hem te Ro me te beu-t vielvoorzeker zou zijn volk uiting geven aan vriendschappelijke gevoelens die het koestert voor Italië, wanneer de koning en de koningin Londen zoudeD be zoeken. Nu het bezoek te Londen was dan ook een ware zegentocht, WAALWIJK, 21 Nov 1903. Onze strautjeugd. Reeds meermalen werd in ingezonden stukkeu of berichten gewezen op de verre gaande brutaliteit vau de straatjeugd en ook van de zg. meer opgeschoten jongens in onze gemeente. Beiden geven elkander niet teel toe maar ook de jeugd, die dan nog onder voortdu- toezicht van ouders of onderwijzers staat gpielt hierin eerste viool. 't Is meer dan ergerlijk een vreemdeling wordt nagejouwd, vraagt hij naar de weg zoo wordt hem percé verkeerd gewezen, een ongelukkig men9ch, in plaats van medelijden in te boezemen wordt nagejouwd en gehin derd. Staat ergens een rijtuig voor een winkel stil, een heele troep gaat mede voor deur en ramen staau, klimt op de venster banken en tracht door razen en schelden, 't winkeliers en kooperu zoo aangenaain(?) mogelijk te maken, terwijl een ander gedeelte der lieve jeugd zich bezig houdt met 't paard zooveel mogelijk last te veroorzaken, zoodat de berijder aanhoudend naar buiten moet komen, en dan gaan ze op den loop om uit de verte den man uit te gaan staan lachen Durft iemand *t wagen, daarover eene aanmerking te maken, dan krijgt hij zulk een antwoord en een gejouw en corps, dat men zich zou wanen tegenover rapaille uit 'n achterbuurt. Zoo zou men kolommen kunnen schrijven niet van aardige guitige jongensstreken, niet van echte jongensvermaken, neen die ziet men tegenwoordig zeer weinig, maar 't schijnt 't grootst genot van het spes patriae om 't inensch en dier zoo lastig mogelijk te maken. Dat toch ouders en vooral onderwijzers er voortdurend en met klem op wijzen hoe men zich op straat en tegenover de menschcn moet gedragen, daarmee zal een goed werk worden verricht, vooral voor b.h. onder wijzers der herhalingsschool is dit werkelijk een punt van groot belang, hetwelk wij daarom wel in hunne aandacht aanbevelen en ten slotte moge de politie mede een oogje in 't zeil houden. Feestavond. Maandagavond vereenigde de hcerH. van Iersel zijne werklieden aan een feestavond in 't café van den lieer A. van Vucht alhier. Dit feest werd hun door hun patroon wegens zijn huwelijk aangeboden. Na een uitstekenden maaltijd bleef men nog vele uren bijeen en dat 't er ge.tellig toeging en vele goede wenschen werden geuit, behoeft geen betoog. Concert. Naar wij vernemen zal de heer A. Gerris- Simons, het Waalwijksche publiek op Zater dag 28 November a.s. een mooie muziekavond aanbieden, te geven door het viertal speciali teiten, die ons ook 't vorig jaar zulk een muzikaal genot verschaften, n.l. de heeren W. van Sou, tenor, P. Kallenbach violist, Bern. Rehl, violoncellist en K. Bouwman, pianist allen uit Y-Bosch. Wij twijfelen niet of dit vocaal- en instru mentaal concert zal ook thans een groot aantal bezoekers trekken, afgaande op het enorme succes dat dit viertal 't vorig jaar behaald# en het groot auditorium waarin zij zich toen konden verheugen. Denoemiug Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, deelt de heer G. Pulles ons mede, dat van zijn benoeming tot directeur van Van Gend Loos te Boxtel, officieel niet» bekend is. Maar toch wel officieus naar wij raeenen, andere bladen hebben dit voor ons ook reeds gemeld. Eene bijzonderheid. Toen iemand dezer dagen de brievenbus aan zijn deur opendeed, om te zien wat de post zooal bracht, vond hij daarin .een huismusch. Tram. Dinsdag 17 November was het een jaar geleden, dat de tram den geregelden dienst door onze gemeente begon. In dit jaw is bewezen van welk een groot belang en geraak zij is, welk een aangenaam vertier zij voor onze gemeente geeft en verder wat de veiligheid betreft, geen enkel ongeluk noch groot noch klein had plaats, dit is zeer zeker mede te dan ken aan de goede maatregelen die genomen worden bij den gang door onze gemeente en die ten allen tijde streng nagekomen moeten worden, want daaraan is voor voet gangers en voor 't druk verkeer in onze gemeente veel gelegen. Politiezaken. Tegen J. V. caféhouder te Besoijen is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der drankwet. Qet plantsoen. De verschillende perken zijn thans cp- nieuw met vlechtwerk omgeven, waarop latwerk met prikdraad, dus alles is zeer goed afgemaakt; als nu een en ander goed wordt onderhouden, zal ons plantsoen in den zomer er goed uitzien, Zouden ook de beelden en de prachtige vaas niet veel le lijden hebben in den winter? Provinciale Staten ln de Dinsdag gehouden zitting werden onder daarbij aangegeven voorwaarden o. a. de navolgende bijdragen verleend uit do provinciale kas 1 3000 per jaar gedurende zes jaren, alzoo in het geheel f 18,000, in de kosten van restauratie van de Groote- of Lieve Vrou- kerk te Breda; f 1000 per jaar over 1903 en 1904 tot verhooging der reeds verleende bijdrage van f3000 in de kosten van herstel van het uitwendig gedeelte der kathedrale kerk van St. Jan te 's Hertogen bosch. Aangehouden werd de behandeling lo. van een ontwerp besluit in zake de pensioneering van weduwen en wezen van vaste arbeiders bij de provinciale wegen en werken en 2o. v&n een ontwerp-besluit tot wijziging van het reglement van het waterschap van de rivier de Dommel c. a. en tot herziening der tabel van klassificatie der perceelen in het waterschap. In verband met nog te verwachten voor- stollen van Gedeputeerde Staten in zake den aanleg van het scheepvaartkanaal van de Zuid-Willemsvaart over Tilburg naar den Amer en de Mark werd de voortzetting der najaarszitting veraaagd tot Woensdag 2 December e. k. t i i' ii •a 'i |i c

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5