Nummer 97. Donderdag 10 December 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Écho van het Zuiden P is door zijne uitgebreide correspondenties uit Waalwijk en Omstreken, Chronologisch Overzicht hetmeestgowilde bladderstreek, ANTOON TIELE BEKENDMAKING. Het Arbeidscontract. Uitgever FEUILLETON. v Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zat e r dagavond. A b o n n m e n t s p r ij s per 3 maanden f O.^h. Franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen en adspiranten-vrijwilligcr voor het Reservekader. Iarlchtingcn, welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. V. De tweede afdeeling behandelt de ver plichting tot voldoening van het loon. Het loon kan volgens dit ontwerp be paald worden r.aar tijdruimte, d. i. dus tijdloon en naar de uitkomsten van den te verrichten arbeid, m. a. w. stukloon, dus zoowel de stukwerker als de arbeider naar tijdruimte, wiens loon dus per uur, per dag of per week berekend wordt, valt onder deze regeling. Als loon der dag wordt vastgesteld 1(D maal 't loon per uur of 't zesde gedeelte van 't loon per week. En waarin kan nu liet loon volgens dit ontwerp bestaan Iu art. 15 wordt o. m. bepaald, dat het loon op geen andere wijze mag worden vastgesteld dan le in Nederlandeche munt, behoudens wettelijk toegestane uitzonderingen voor grensplaatsen, waar 't geoorloofd zal zijn, met munt van den aangrenzenden staat te betalen. 2e in, wat als gebruikelijk beding reeds bestaat, den kost en vrij vuur en licht. 3e in kleeding, door den arbeider bij de waarneming der dienstbetrekking te dragen, dus vrije dienstkleeding (deze kan natuur lijk alleen een deel van 'l loon vertegen woordigen). 4e. in voortbrengselen van het bedrijf (voor een schoenmaker b.v, dus vrij schoeisel voor hem of 't geheele huisgezin) of in grondstoffen, in dat bedrijf gebruikt) wat voor een schoenmaker alweer beteekent vrij leder - boven- of zoolleder - om thuis te lappenof nieuwe schoenen te maken) sterken draük is hiervan buiten gesloten. (Het spreekt van zelf, dat 't niet de be doeling van den ontwerper is, dat dit alles boven 't weekloon moet worden gegeven maar van 't weekloon afgaat. Doch deze vorm van loon of een gedeelte van het loon be hoort tot de eerste levensbehoeften beperkt te blijven en de door den arbeider ontvangen artikelen mogen door den werkgever niet hoogerin rekening gebracht worden dan de kos tende prijs- wat natuurlijkwoekerwinst,zooals die bij gedwongen winkelnering soms ge noten wordt, buitensluit). 5. kan het loon of een gedeelte van 't loon bestaan in het gebruik van een aan gewezen woning of lokaal, van een bepaald stuk grond of van weide of stalling voor een bepaald aantal naar de soort aangeduide dieren. 6. in bepaalde werkzaamheden, door of voor rekening van den werkgever voor den arbeider te verrichten (b.v. een boer ploegt voor zijn arbeider diens stukje land om) en 7. in onderricht door of van wege den TWEEDE GEDEELTE. drie en twintigste hoofdstuk. De Verloving Verbroken. werkgever aan den arbeider te verstrekken. Geen andere vormen van loon dan boven genoemde mag bedongen worden, of de arbeider heeft aanspraak op een loon, ver hoogd met een derde gedeelte van het loon voor zoover het bestaat iu geld. Mocht b.v. een fabrikant bedongen hebben, dat zijn arbeiders bij hem ook confectie-klecderen of meubels moeten koopen, dan hebben dezen, als hun loon in geld b.v. 10 g. bedraagt, te eischen geen 10, maar ruim 13 gulden. Ook wordt in dit ontwerp den werkgever verplicht, het loon uit te betalen van den dag van 't begin tot dien van het einde der dienstbetrekking, terwijl in de art 20 en 21 ook zeer len gunste van den arbeider is geregeld hoe in geval van ziekte of iets dergelijks met het loon dient gehandeld te worden. Daar wordt .toch voorgeschreven dat de arbeider zijn aanspraak op het over een gekomen loon niet verliest, als hij ter- gevolge van een niet door zijn grove schuld veroorzaakte ziekte, van vervulling door wet of overheid opgelegde verplichting of van andere buiten zijn schuld liggende redenen gedurende betrekkelijk korten tijd ver hinderd is geweest, den bedongen arbeid te verrichten. Wel kan hem dan van zijn loon gekort worden, wat hij aan uitkeeriug van een fonds zooals, een ziekenfonds ont vangen heeft, doch dit laatste mag alleen dan plaats hebben, als de werkgever in dat fonds de helft der verschuldigde stortingen heeft bijgedragen. Ook verliest de arbeider zijn aanspraak op zijn loon niet als hij be reid was den bij de overeenkomst bedongen arbeid te verrichten, doch de werkgever daarvan geen gebruik heeft gemaakt. Hier hebben we dus een geval, voorziende in de ongelukkige toestanden, welke zich te Borne voordeden. Daar konden immers de spoelsteis wegens gebrek aan materiaal niet doorwerken en wenschte de fabrikant voor deze door zijn schuld werkeloos doorge brachte uren niet te betalen. Is eenmaal dit of een dergelijk ontwerp wet geworden, doch kunnen deze praktijken niet meer voorkomen. Dan zal het niet meer kunnen voorkomen, dat voor elk uur verzuims, door ziekto of andere niet te voorkomen oorzaak gekort wordt, ja, dat boerenarbeiders, die dan even goed onder dit contract vallen, voor het schuilen voor den regen op hun karig loon worden beknibbeld en gekort. De omstandigheden, met ziekte op één lijn te stellen, zijn in dit bestek niet alle Adveetentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regel» en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. te noemen, doeh eenige mogen hier een plaats vinden als militaire dienst (d. w. z. oproeping tot korte oefening) verschijning voor den rechter als getuige of bloedver want, uitoefening van kiesbevoegdheid, ver plichting tot aangifte bij den burgerlijken stand, ernstige familieomstandigheden enz. Ten slotte zij in deze ufdeeling nog ge wezen op art. 29, dat den werkgever het recht geeft, bij de overeenkomst te bedingen, dat hij bij de eerste loonuitbetalingen tegen schriftelijk bewijs een zeker bedrag zal in houden, ten einde daaruit de verschuldigde schadevergoeding te verhalen, indien de arbeider de dienstbetrekking onrechtmatig verbreekt. Wat hiervan te zeggen Als wij ons niet vergissen, gebeurt dit reeds op sommige fabrieken, ook Waalwijk- sche. En dit „staangeld" of ook wel „pen- dag" werkt soms wel uitstekend, toch zit er o. i. iets onbillijks in, al moet dan ook volgens dit ontwerp de werkgever na langere inhouding dan drie maanden rente er voor betalen. Dit punt zij, inmiddels met allen aandrang aan de organisatie's aanbevolen, indien deze de gelegenheid hebben coFectieve arbeidscontracten te sluiten. En hiermede kunnen we gevoeglijk van de 2e afdeeling afstappen, om over te gaan tot de derde, die over de overige verplich tingen der partijen spreekt. Daar deze afdeeling in 't ontwerp slechts 9 artikels bevat, kunnen ook wij kort zijn. De voornaamste bepalingen in deze af deeling ziju wel de art. 33 en 36. Art. 33 schrijft voor, dat de werkgever zoodanige maatregelen te treffen heeft, dat de arbeider tegen gevaar voor lijf en eer baarheid zoover beschermd is, als de aard van den arbeid toelaat, vooral is hij ver plicht tot bijzondere voorzorg voor minder jarige arbeiders. Hierin komt dus glashelder uit, dat de werkgever niet alleen gehouden is tot uit betaling van het loon, maar dat op hem nog tal van andere verplichtingen rusten en wel op de eerste plaats de zorg, dat de arbeid plaats heeft met zoo gering mogelijk gevaar voor den arbeider. Art. 36 spreekt over het getuigschriften bepaalt, dat de werkgever verplicht is, bij het regelmatig eindigen der dienstbetrek king aan den arbeider een waarachtig ge tuigschrift uit te reiken omtrent den aard en den duur der dienstbetrekking en ook op verlangen van den arbeider omtrent de wijze aan zijn verplichtingen heeft voldaan. De werkgever, die weigert het gevraagde getuigschrift af te geven of tegen beter weten in onjuiste mededeelingen opneemt, is zoowel jegens den arbeider als jegens derden, b. v. den nieuwen werkgever, aan sprakelijk voor de hun veroorzaakte schade. Hier is zeker verder commentaar over bodig. Dit hoogst belangrijke artikel spreekt genoeg voor en door zich zelf. Een aaak is ons in deze overigt verplich tingen opgevallen, n.l. dat er met geen enkel woord gesproken is over de verplichting van den werkgever, om zijn arbeiders zonder verlies van loon, gelegenheid te geven hun godsdienstplichten, vallende in den werktijd waar te nemen. Dit had er o.i. wel uit drukkelijk bij moeten staan. Wel kan deze verplichting gebracht worden onder art. 37 dat in 't algemeen bepaald, dat de werk gever verder verplicht is al datgene te doen en na te laten, wat een behoorlijken werk gever in gelijke omstaudighaden betaamt, doch dit voorschrift is van zoo'n algemeenen aard en, daar in geval van geschil de rechter moet besliisen, welke laatste wel licht altijd niet zoo overtuigd zal zijn van het noodige voor nit verlof, zou de mogelijk» heid tot weigeren open staan. Ons Chris telijk ministerie zal hierin echter wel behoor lijk voorzien als het deze materie ter hand neemt. Ook vinden we den leeftijd van 18 jaar te jong, om dan al zelfstandig een contract te kunnen sluiten. Onze jongelui wandelen dan al niet graag meer „alleen", en al» ze dan leeds te beschikken hebben over hun geheele arbeidsloon, nu, de rest is wel te vermoeden, maar ook hierin zal ook wel wijziging komen. En hiermede zijn we aan onze laatste afdeeling toe, doch deze in een slotartikel. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 Jaren dat ons blad bestaat. 26 Maart 1901 Aanbesteding voor het R. K. Kerkbestuur van den bouw van nieuwe eohoollokalen bij de Eerw. Zus ters alhier. Ingeleverd 21 billetteil Hoogste inschrijver, P. Wijtte, Spier- Wulwjjkscke fii Laasstriilsrhr Courant, De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat het ondersoek naar lo. de geoefendheid van lotelingen der lich tingen 1903 en 1904, die dingen naar het bewijs hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid dan wel voor beide 2o. de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het militair getuigschrift vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het reservekader, hetzij der infanterie of Vesting Artillerie, daD wel der Genie, zal worden gehoudan te 's-Herto- genbosch van 4 tot en met 16 Januari 1904. Het ouderzoek zal tooi eiken deelnemer in een dag afloopen. Tot het onderzoek zullen uitsluitend worden toegelaten a. Zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting van 1904; b. de lotolingen der lichting 1903, die moeten worden ingelijfd ter vervulÏDg van de plaatsen van hen, die op den 15en October van dat jaar aan het aandeel van elke gemeente ontbraken c. Jongelieden Adspiranten-vrijwilligcr voor het reservekader dor Infanterie, Vesting-Artillerie of Genie. Zij, die aan bovengenoemd onderzoek wen- ■chen deel te nemen moeten zich vóór of uiterlijk op 10 December a.s. ter secretarie aanmelden. Waalwijk, 2 December 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders der gemcento Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van heden aan Jac. Sars aldaar en zijne rechtverkrijgenden vergunning i9 verleend tot het oprichten eeDer broodbakzerij op het per ceel gelegen te Waalwijk aan de Groote straat kadastraal bekend Sectie C no. 2191. Waalwijk den 5 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris. F. W. VAN L1EMPT. lfie333i 3 It! Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (83) En toch, genadige vrouw, is mademoiselle Blanche voor ecu kwartier met al haar bagage weer hier aangekomen. Zij ziet er zeer neer slachtig uil. Zij hebber, haar, zoo ze zegt, al haar geld ontstolen. Zij droeg in papier haar spaarpenningen bj zich en de portefeuille, waarin hot geborgen was, hoeft een zakkenroller haar behendig outrold. Zij is dus van alle middelen ontbloot." Nora aiet ter zijde, om de kamenier dan triomf in haar oogen niet te laten bemerken. Thans ie dus dat gehate schepsel in haar macht. De rol len zijn- nu omgedraaid, nu zijl gij in mijn mocht, je goeft je nu op genade of ongenade over, waarde juffrouw Blanche. Na eenigs oogenblikken zegt de gravin op zachtea toon: In da; geval moet men natuurlijk Denise s gouvernante een onderkomen bezorgen. Het zuil al te hard zijn, haar onder de gegeven omstan digheden de deur to wijzen. Zeg haar, dat ik haa>- toesta, weder hier in huis te blijven en als voorheen haar betrekking wederom waar te nemen. Hot meisje gaat heen en ua een halt uurtje treedt Blanche uitgeput en zeer terneergeslagen Nora's kamer binnen. „U hadt gisteren om dezen tijd wel niet ge dacht, mevrouw mij heden weer voor u te zien. Het verlies van mijn kapitaaltje heeft mij plotse- ling van al mijn toekomst-droomen beroofd. Ik ben gedwongen, deemoedig als sracekende voor u te verschijnen." Na een pijnlijke pauze gaat ze verder „Wees zoo goed, mevrouw de gravin, mij zoo lang een onderkomen te verschaffen. Mij is alles ontstolen, terwijl ik in een coupé sliep, behalve de bewuste documenten.* Bij dit laatste gezegde kan Nora toch een ironisch lachje niet onderdrukken. Zij ziet den coup der sluwe gouvernante zeer goed iu, deze. toch wil het laten voorkomen, dat zij nog altijd in 't bezit is der gevreesde papieren, doch Nora geloof dit niet. Toch laat ze dit niet blijken. „Ik beklaag u, mademoiselle. U isontkend kan het niet worden de overwonnene en den verslagen vijanden zal men gouden bruggen bouwen, zegt een spreekwoord. Welnu, ook ik wil zoo handelen. Wel kan ik nu in ruil voor uw opname die documenten opvragen, doch be houdt u ze, Ik heb van u niets meer te vree- zen. Eu daarom blijf hier in uw oude betrek king en ziet verder van alle hatelijkheid af. Ik vergeef u, wat geschied is, mademoiselle. Deze is sprekeloos van verwondering. Zij had gedacht met spot eu hoon afgewezen te worden cu nu deze ontvangst I Daar steekt wat achter, en ze neemt zich voor dit raadsel op te lossen. Doch, evenals Nora, verstaat ze de kunst van coraedie te spelen en, terwijl ze berouw huichelt, kust ze Nora deemoedig-de hand en bad haar om vergeving. Beide comedianten doorzien echter elkaar en desondanks doen beiden, alsof ze niets morken. „Nu willen wij Deniso niet langer laten wachten, mademoiselle." Nora staat op en gaat met de gouvernante uaar de welbekende leerkamer. Denise gelooft te droomen als ze haar mama mot Blanche ziet binnentreden en den vriend— 6chappeiijken toon hoort, waarop de beide dames elkander toespreken. „Beveelt u, dat ik volgens het oude plan de lessen weer voortzet P Of hebt u zelf een nieuwe indeeling ontworpen?" tflk wil u ia geenen deele bemoeilijken dat is geheel en al uw zaak, mademoiselle, u doet maar zooals voorheen." Denise werpt trotsch haar hoofdje achterover en toont de gehate onderwijzeres wederom haar onwillig uiterlijk. Doch Blanche doet juist, alsof ze dit niet merkt en op zacbten toon begint ze met haar onderricht. De gravin verlaat de leerkamer. Ottilia heeft zich in den laatsten tijd niet veel bemoeid met het drijven en doen barer stief moeder. Doch het onverwachte vei trek en de nog onverwachter terugkomst van Blanche is huur toch opgevallen, zij wil Nora vragen, of deze die boosaardige en lastige gouvernante in huis wenscht te houden. Nora zit aan haar schrijftafel als Ottilia bin nentreedt. „Heb je mij eeu mededeeling te doen, Ottiletje.-* „Ik wilde u slechts iets vragen.' vNuP' „Denkt u mademoiselle Blanche in huis te behouden. Ik was blij, toen ik hoorde dat u haar ontslagen hadt. Mij komt het n.l. voor, dat deze persoon de booze geest in ons huis is. Ik zou zeer gaarne hebben, dat u haar aanzei, dat zij een andere betrekking moet zoeken.' „Ottilia, het zou harteloos zijn ze thans het huis te wijzen. Bedenk, men heeft haar alles ontstolen wat ze bespaard had. Dat arme meisje moet dus wederom van voren aan haar loopbaan beginnen, terwijl ze op 't puntetonder uit te kunnen scheiden. Dit is verschrikkelijk, niet waar? Gun haar het bescheiden plaatsje in ons huis, dat zal je werkelijk niet inkommo- deeren." Ottilia ziet haar stiefmoeder scherp aan, maar geen trekje verraadt haar Nora's ware bedoeling haar stiefmoeder blijlt haar een raadsel. Hoofdschuddend verlaat ze Nora. Zij geeft hel op, dit nieuwe raadsel op te lossen. „Mijnheer Arthur Huberl* Een bediende reikt Nora een kaartje over. „Laat mijn broeder hierheen komen,' zegt ze met een vriendelijk hoofdknikje. De bediende en de kamenier zien elkaar even verbaasd. Tot nu toe wist het personeel niet, dat de „genadige" een broeder had en dat deze in Duitschland was. Arthur blijft een oogenblik verrast staan, hij durft dit schitterend gemeubeld vertrek haast niet binnen treden. Hij komt langzaam nader en vraagt zijn zuster hoe ze het maakt. ,'t Gaat nog al', antwoord deze. Zeg mij echter voor alles: „Zie ik er werkelijk zoo naar uit, dal mijn kind me niet wil kussen P' „Dat is geen vraag; gij hebt me toch zeker niet hier besteld, om u te bekijken en vleierijen te laten zeggen. Het doel van dit bezoek is toch zeker, om aan de familie te worden voorgesteld?" Nadat Arthur ongenoodigd heeft plaats geno men zegt hij Hoe zijt ge in uw expeditie geslaagd P Do graaf i9 zeker wel gewonnen. En uw stiefdochter en Willburg „Op deze beide personen heb ik geen invloed, Arthur 1' En toch zou ik denken, dat ge ook deze beide voor je wint, indien ge maar in je rol blijft volharden. Ge moet op den duur zóó wel hun achting winnen. Wees slechts vriendelijk en in jouw geval betooverend en ge hebt de heele wereld aan je voeten. Komedie komedie dat is de leus in 't leven. Slechts hij, die geschikt een rol, die hem voor zijn doel dienstig schijnt, kan spelen, komt vooruit. Neem een voorbeeld aan mij; mij heeft het altijd voordeelen aange bracht, den oprechte en eerlijke te spelen. Zelfs tegenover Willburg heeft mij deze houding ge baat. Ook tegenover je familie zal ik haar laten doorvoeren Eenvoudigheid, oprechtheid, karak tervastheid en edelmoedigheid, dat alles moet men lateu doorschemeren als eigenschappen van je bescheiden persoontje en men kan gerust zoo'n groote deugniet zijn als men wil, iedereen zal u toch voor een goed mcnsch aanzien.' Nora ziot een wijle peinzend voor zich uit. „Ik moet bekennen dat ge gelijk hebt, Arthur, maar het valt mij o zoo zwaar, je raad op te volgeD. Het gaat bijna boven mijn karakter, vriendelijk te zijn juist voor menschen, die ik haat er. 't liefst zou vernietigen.' Arthur trekt even zijn schouders eens op. „Men komt niet ver in de wereld, als men altijd dat doet, waarin men 't meeste lust heeft. Neigingen en hartstochten onderdrukken, heet du ware lerens wijsheid bezitten. Tracht je op een heimelijke manier op je vijanden te wreken, dal is het eenige, wat ik je kan aanraden overigens bejegen iedereen met zachtheid. Ge weet, dat je echtgeuoot Willburg je stief- dochter bemint; het zal nu toch wel niet zooveel moeite kosten, deze beiden, hoewel ze schijnbaar elkander tegenwerken, te zamen te brengen. Voor alles tracht het huwelijk van het meisje met dien zanger onmogelijk te maken. Geef je alle mogelijke moeite, hem in je netton te vangen, de rest laat dan maar aan mij over.' „Mevrouw, de tafel is klaar", meldt een bediende. Nora legt haar arm in dien haars broeders. „Kom, mijn familie is op je verschijnen voor bereid. Ik heb ze in de geschiedenis van ons aandoenlijk wederzien ingewijd en met eenige spanning verwacht men je aan tafel.' En inderdaad spreekt uit aller oogen, ook uit die van Hohenstein, die mede aanzit, een hoog- fespannen nieuwsgierigheid, als Nora met haar roer binnentreed. De graaf is reeds in zoo verre hersteld, dat hij aan de familietafel kon mede eten. En thans volgt kort en vormelijk de voorstelling van het nieuwe familielid. De vriendelijke oogen van den graaf zien aanvankelijk den nieuwen zwager eenigszins wantrouwend aan. doch het eerlijke en open hartige uiterlijk maakt direct een goeden indruk op den ouden man. Al meer eu meer helderen zijn gelaatstrekken op hier is het doel bereikt de sympathie van den graaf is gewonnen. Zelfs Ottilia, die een zeer gereserveerde houding heelt aangenomen, laat in den loop van het gesprek Arthur heeft een onderhoudend thema weten aan te slaan haar reserve meer en meer los. Eu bij 't dessert beheerscht Arthur reeds het veldmen is algemeen van gevoelen, dat hij een aangenaam men6ch is en in zijn optreden en karakter juist het tegendeel van zijn hoogmoedige zuster. De graaf verheugt er zich in, in Arthur een goeden zaakman gevonden te hebben, die op 'i gebied van den handel een uitgebreide kennis bezit. En in zich zeiven maakt hij reeds een plannende klaar, zijn zwager ajs gevolmachtigd handelsagent der firma te doen optreden. Hij hoopt liet hierover met Willburg wel eens te zullen worden. (Wordt vervolgd.) 1 I

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1