i 1 iMmm NOTARIS CANTERS Notaris RANT J. R. RIETRA Laatste Berichten. Bericht van Inzet. m verpachten K 0 rke! ij k N i e u w s Handels berichten. publiek verkoopen Ad vertent ien. Ongeveer 275 H.A. dijken en kaden van den Nieu wen Maasmond en de JACHT op deze en an dere gronden en wate ren de dijken en de jacht voor zes en de kaden voor een jaar. Boerenbond. gj^den. NOTARIS bij VEILING op Vrijdag 22 Januari 1904, bij TOESLAG op Vrijdag 5 Februari 1904, De vaste goederen van JACOBUS FRINGS en Kinderen te Sprang bestaande in te DRUNEN zal iu Januari 1904 DONDERDAG 14, voorm 9 uur op Klinkaerten in de riaaijen onder Drunen 110 koopen Masthout, koopen Schaarhout. 4 G 18, voorm. 8 uur op Drunen ^out. Q uur, op •d rd op Woensdag 27 Januari 1904 den naar school lcwam. De veldwachter meet M. W. die 't bevel krijgt, terstond in te rukken. Na uog een paar grimassen ('t schijnt een comediant in deu dop te rijn,) vertrekt M. W. en lacht, maakt kuilt flikkers, salueert, alleen.... omdat hij zich zoo goed van z'n plicht gekweten heeft. Altnkerk A. s. Donderdag 28 Januari 1904 zal ten raadhuize de aanbeiteding plaats hebben voor het bouweu van een nieuw Raadhuis alhier, waarvan de aanwi.ziug zal plaais hebben op Donderdag 21 Januari des voormiddags 10 uur, door de heeren A. va» Gooi te Altnkerk en M. van Gooi te Wou drichera. De iuschrijvingsbiljeiten moeten uiterlijk op den dag der aanbesteding voor 12 uur des middags ter Secretarie zijn ingeleveid, alwaar bestekkcu en teekeniugen verkrijgbaar zijn ad f 1. Andel. Loop der bevolking over 1903. Geboren 10 m. 20 vr. Overleden 8 m. 7 vr. Gevestigd 18 m. 20 vr. Vertrokken 8 m. 29 vr. Totaal 28 m. 40 vr. 16 m. 36 v-.. Totale vermeerdering 12 m. en 4 vr. Op 31 Dcc. 1902 495 m. 468 vr. totaal 963 Op 31 Dcc. 1903 5()7 rn 472 vr. totad 979 Levenloos aangegeven 2 m. eu 3 vr. Aantal huwelijken 6. Nu het dooiweder reeds eeuige dagen geduurd heeft vertoont zich op de Maas geen dnjfijs meer, waardoor de scheepvaart ook niet langer meer gestremd is en zij dus weer geregeld plaats heeft. Het water is een weiuig wassende. Meeuwen. Loop der bevolking over 1903. Geboren 14 ra 17 vr. Overleden 6 in. 8 vr. Gevestigd 21 m. 24 vr. Vertrokken 13 m. 25 vr. Totaal 35 m. 4I vr. Totaal 19 m. 33 vr. Totale vermeerdering 16 m. en 8 vr. sa men 24 Op 31 Dec. 1902 bevolking 816, op 31 Dec. 1903 840. Levenloos aangegeven 2. Huwelijken 13. Dezer dagen zijn de lantaarns, waarvoor door de gemeente crediet was toegestaan en waarvan de levering was opgedragen aan de ijzergieterij van Ferd. van Oppen te Maas tricht geplaatst. Zij geven uitstekend licht eu verlichten de kom der gemeente op zeer voldoende wijze. Zij voorzieu in een ware behoefte en een woord van lol mogen wij dan ook niet onthouden aan heu, d.e niet gerust hebben voor zij hun plannen tot straatver ichting verwezenlijkt zagen. 1).—Broek. Bestond er alhier voor de in voering van de leerplichtwet bijua geen schoolverzuim, na dien datum heelt zich nog geen enkele overlrediug voorgedaan, zoodat er ook nog geene veroordccltng heeft plaats gehad. Het in de Ned. Herv. kerk alhier ge plaatste orgel, zal naar wij uit goede bron vernemen, a. s. Zondag 17 Januari 1904 in gebruik genomen worden. Het catechisa'ie gebruwtje der Ned. Herv. gemeente in den Mariapolder te Dus- sen is thans geheel en al voltooid en reeds door deu predikant in gebruik genomen. Zoowel iu— als uitwendig is het gebouwtje eenvoudig, doch netjes afgewerkt. He' beantwoord volkomen aan het doel, het houden van catechisaties, enz. De polder— schen, die ander9 meer dan een uur moesten loopeu, zijn er zeer mee ingenomen. Nieuwendyk. Tot lijdelijk onder wijzer aaD de bijzoudere school alhier is benoemd de heer C. Bruinink te Rotterdam, terwijl de heer A. B. Menu, onderwijzer te Koudum, stjue benoeming aan de school heeft aan genomen. Eeten. Da bevolking dezer gemeente be stond op 31 Dec. uit 532 m. en 474 vr. rotaal 1026 personen. Geboren werden in 1903 16 m. en 7 vr., terwijl er zich vestig den 28 m. en 20 vr. Overleden zijn 6m.tn 4 vr. er vertrokken 25 m. en 26 vr. Er werden 6 huwelijken gesloten. Woudrichem. Bij het invallen van den dooi heeft de veerstoomboot haren dienst hervat, zoodat de overtocht naar Gorinchem thans weder geregeld plaats heeft. Dussen. Met goed gevolg is alhier geope reerd een kind, lijdende aan de vooral in onderwijze! skringen thans veel besproken adenoïde vegetaties. 12 Jan- Met genoegen kunnen we mel den, dat het bestuur der fanfare „Wilheimioa" voor hare volgende uitvoering op 20 Jan. a.s. heeft gcfingageerd de in r.ijne woonplaats eu environs gunstig bekenden komiek Brugman te Drunen. Dit besluit zal den hono^aireo leden zeker aangenaam zijn en we twijfelen er niet aan of allen zullen door hunne opkomst toonen dat op prijs te stellen Lojvan genieten van het bij avond - J. de Ruijter gehouden finale verkooping van onroerende goederen is koop I met f 50 verhoogd en bij afslag alles aangeloopen. Geen enkele koop is gegund. 1 f1 *W f BB3MBB—MB—1—k Vervolg' verslag1 lezing Vrijdagavond. Het geld bij de boerenleenbank is even veilig als bij de Rijkspostspaarbank en bij de Rijks postsp-arbank krijgt men boven zekere som g> en interest terwijl zulks de boerenleenbariK wel doet. Bovendien blijven de te maken winsten in uw dorp, die worden besteed om de belangen van den boerenstand tc behartigen. Bij de boeren leenbank is het zelfs nog veiliger, dan bij de Rijkspostspaarbank, want ieder lid is uanspiv.ke— lijk daarom juist is het zoo veilig. Overal waar er boerenleenbanken zijn opgericht, stroomd het geld er Daar toe. In Drunen is sedert het bestaan der boeren leenbank al 60.000 gulden bijeengebracht en in heeswijk al 100.000 gulden. En wanneer er hier tot oprichting wordt over gegaan, dan, zoo zei spreker, zal ook hier het geld van alle kanten toestrooraen. Het verheugde spreker te kunnen roededeelen, dat, zoodra tot oprichting is overgegaan, een beUogsteilei de persoon direct een groote som zal kooien brengen. Spreker wees er nog op, dut het nog nooit Is voorgekomen, dat een boerenleenbank is failliet g gaan.. Nog nooit heeft er een van de over Duitschland, België en Nederland 2 millioen verspreide leden, een halve cent te kort gehad. liet geld wordt door het bestuur, hetwelk hier wellicht uit 7 personen zou bestaan, voorzichtig beheerd want mocht het gebeuren, dut er een tekort zon komen, dan zouden zij zelf nok in den zak moeten tasten en wel dieper dan de anderen leden, want in den regel hebben de bestuursleden meer centen nok, dus kauuen tij ook beter betalen. Maar nogeens, tlat gebeurt niet. Voorts mag er geen geld gegeven worden aan personen, die niet credietwaardig zijn. Men moet ook goede borgen hebben, en wanneer deze niet goed zouden zijn, niet zouden betalen als het er op aankomt, zouden zij desnoods gerechterlijk vervolgt kunnen worden. Men ziet dus uit dat alles, dat een boeren leenbank wel te vertrouwen is. Wanneer men geld komt vragen, inoet men zeegen waarvoor men het gebruikt. Het bestuur mag geen hooger bedrag geven dan 500 gulden. Wil raeo echter meer hebben, dan kan men dat wel krijgen, doch dan komt men bi.i den raad van toezicht, eene commissie bestaande uit de aanzianlijkste personen uit den kring Dezen houden liet toezicht op het bestuur eu mogen geven tot een bedrag van 5000 galden. Het spreekt van zelf, dat men dan zeer goede borgen moet hebben, èn dat de raad vud toezicht èu het bestuur wel zullen zorgen, dat dat geld niet verloren raakt. Hoeveel geld een boerenleenbank wel mag hebben Er zijn er van f20.000, f 25.000, f 50.000 en van f75,000. Acht het nu in de toekomst gebeuren, dat een persoon het geld niet tneer terug kan geven, dun lijdt men nog geen schade, want dan wordt zulks gedekt door de winst. De boerenleenbank geeft 2 88 pCt. dus dat is op de 100 gulden per halve maand 12 cent. Vroeger gaf men op veel plaatsen 3 pCt. doch men heeft dat nu overal terug gebracht op 2.88 pCt. en nog niemand hoeft daarom zijn geld teruggehaald. Als je geld komt leenen, betaal je 3.84 pCt- soms 4 pCt. Dus er is altijd 1 pCt. winst Het geld wat nu blijft staan, wordt allemaal bijelkaar geplaatst bij de Centrale Bank te Eindhoven. Dit is een bank welke is gevormd uit de nu reeds 102 bestaande boerenleenbanken uit ons land. Dus een plaatselijke boerenleenbank brengt daar haar geld wat zij te veel heeft daar en als zij te weinig heeft, haalt zij het ook dnar. Nu vinden velen het nog een groot betwaar, dat, wil men geld hebben, men dat eerst aan al de bestuursleden moet vragen, doch ik wil u wel zeggen, dat zulks niet erg veel geeft want de Bestuursleden zijn tot geheimhouding verplicht. Maar wat geeft het nu als men eerlijk is en dan voor zijn zaken uit te breiden oen som gelds leent, dat is toch geen schande. Alsnu haalde spreker nog eenige voorbeelden aan, hoe sommige boeren, wanneer zij per se geld moeten hebben, daaraan trachten te komen. Dan gaan zij met hun beesten naar de markt. Daargekomen loopen zij al vlug bij de kooplui in de gaten. Zij zien direct, dat gij je beestjes ,raoet' verkoopcD. Het gevolg is, dat men zijn beestjes laat varen voor een zeer lagen prijs. De schade die zulke personen zich berokkenen is bijna niet te bereken. Eerstens ben je je beesten kwijt, dan de melk en boter. Dus je verdiensten ben je kwijt. Is het nu niet dom. De boeren leenbank geeft je geld in voorschot, die maakt hot je zoo makkelijk mogelijk. Je kan brengen cn halen wonneer je maar wilt. Ik meen nu dat ik u alles goed uitgelegd heb, maar mochten er nu nog personei" zijn, die nog inlichtingen hierover willen hebben, dan kunnen «ij die nog krijgen. Op de vraag van een der aanwezigen, wa9 men moet doen, als men geen borg kan krijgen, antwoordt spreker nog, dat de boerenleenbank niet zoo zeer op den' borg vertrouwd, maar eerst en vooral van de degelijkheid van den leener. Dus dat zou zoo heel erg niet zijn, zooals velen nu misschien wel zullen denkeu. Onder daverend applaus eindigde spreker zijne leenamen en nuttige rede. Daarna wees de Voorzitter er op, dat, wil men lid zijn van den boerenleenbank men eerst lid moet zijn van den Boerenbond. Hierna konden zij, die lid wenschten te worden zich opgeven. De ZeerEerw. heer pastoor van Baardwijk, bracht spreker, den grootse voorstander van den Bond, namens allen hartelijk dank voor de vele moeite, die hij zich V'dt getroost om door dit mooie weer.^^tKBMs«|M|fc HH van zijne liever den burgemeester anderzijds. Wat is nu de toedracht van 't geval. In korte woorden wil ik 't even duidelijk maken In de herfstmaand van 1903, 't was kort na de Waalwyksche tentoonstelling, werden eenige stemmen gehoord van ontevredenheid over den gemeente arts, de een vond de man was nooit thuis, ging te veel uit, bemoeide zich niet enoeg raet de zieken, infiu, alle mogelijke lachten op een hoop. Deze klachten un vonden wel gehoor bij het hoofd der gemeente die, naar ik vau verschillende zijd. n vernam en waarvan ik zelf ook wel overtuigd was. 't niet heet mot dezen zoon Esculaaps kon vin den en ook hiervoor waren talrijke redenen eu zwaarwichtige ook, als onbeleefdheid enz. Welnu dan, iltze zaak kwam ter sprake in den raad en deze besloot een krachtig schrij ven tot den dokter to richten, waarin hem bovengenoemde fouten eens tei degen onder 00- geu werden gebracht en hem een beteren le venswandel werd aanbevolen want anders ja men kan 't hegrijpen, 't Kan m. i. geen verwondering haren dat iemand als Dr. Claesen, een bekwaam geneesheer, zich gekrenkt ge voelde door dit schrijven en hij vroeg dan ook zyn ontslag. Wat nu het motief aangaat voel uitgaan, dikwijls niet thuis, als onpartijdig beoordeelaar moet ik hiervan toegeven, dat men hem wel eens niet thuis treft, maar waar gebeurt dat niet, zou men dan verlangen dat een jonge man, omdat hij geneesheer is, zich altijd iu zijne gemeente moet opsluiten, zou hij niet eens bij greote feestelijkheden in na burige gemeenten tegenwoordig mogen zijn Dat zal zeer zeker niemand verlangen, maar ook van den anderen kant zeg ik overdrijving schaadt voor iedereen. Daarom had zoo men den gemeente-arts eens een wenk had willen geven, zulks op geheel andere wijze moeten en kunen geschieden dan thans het geval is. Maar het erg6te en m. i ergerlijke komt nu pas Dr. Clae8sen had du6 ontslag ingediend tegen 1 Januari a.s. Dit schrijven kwam ter kennis van den raad, natuurlijk moest nu geredeneerd worden, men wist dat Dr. Claessen toch zou blijven, dr. Freerlck» is er, en nu dus nog een gemeente-dokter bij, dus drie geneesheeren in eene gemeente als Waspik. Dat was dus ook wel wat sterk en men besloot hem te vragen zijn ontslag-aanvrage terug te trekken, dat besluit viei met algemeent stemmen op een na. Een bewijs dus dat de raad nog steeds volkomen vertrouwen stelde in de capaciteiten van den gemeente-arte. Hoe dit hem ter ken- nisse werd gebracht en wat er verder ge schiedde, laten we dat buiten beschouwing, Dr. Claesen bleef en zoo dachten we dat de zaak weer in orde was en we weer rustig en tevreden kouden leven, maar men had buiten den waard gerekend, niets of niemand ver raadde wat er komen zou, ook niet de agenda der vergadering van 24 December 11. Heel leuk echter kwam de burgervader na afhan deling der punten met een voorstel om een gemeente-arts op een salaris van f900, met verplichte bewoning van een huis der gemeente toenehaorend voor f 200, en meteen een solli citatie van Dr. Poell uit Bommel. Ieder lezer zal toch zeggen, wat is d&t? Dr. ClaesBen had op verzoek van den raad zijn ontslag-aanvrage toch ingetrokken. Ja, waarde lezer dat is zoo, maar dat is nu een staaltje van despotisch optreden van den bur gervader met zijne getrouwe schare, want al waB nu nog sooveel aan te merken op Dr. ClaesBen, een dergelijke handelwijze is en blijft ongehoord, getuigt van groote klein zieligheid, maar laten we eerst 't verloop der zaak verder nagaan. In deze raadsvergadering nu werd ook 't schrijven van Dr Claessen voorgelezen. Wij kunnen kort erover zijn, de voorzitter kon geen antwoord geven op de vraag, hoe het kwam, dat thans plotseling tot benoeming van een nieuwen gemeente arts moest worden overgegaan en een voorstel van den heer van Son om den heer Claessen te handhaven werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Onpartijdig moet hier gezegd, dat het lid van Son, eerlijk en rechtvaardig voor de zaak is uitgekomen, waardig de verdedi ging van eene zaak, die op zoo despotische wijze is aangepakt en afgespeeld op zich nam. En ook niets degelijks werd tegen Dr. Claessen aangevoerd, de een vond hem te stijf, anderen vonden dat het niet te pas kwam te motoren enz. enz., en 't slot was, de heer Poell werd met 7 tegen 3 stemmen benoemd. Ziedaar dns een eervolle daad door Waspiks raad verricht, ziedaar een staaltje hoe men willekeur uog billijkt eu in de hand werkt; was men vergeten de dagen van October, de dagen der "VVaspiksche troebelen, was men vergeten wat er toen is geschied, wie toen door ons Waspikers niet lijdzaam werd ge volgd, maar hoe wij toen zijn eigenmachtig en treurig optreden hebben veroordeeld, en thans moet hij daar wederom in gestijfd worden, een onrechtvaardige daad bekrachtigd worden, dat is mij zeer onbegrijpelijk geen woorden genoeg kan ik vinden, om mijn afkeer daarover uit te drukken. Dr. Poell echter op de hoogte van de zaak, bedankte als rechtschapen man voor zyne be noeming. 31 December wederom eene spoedeischende vergadering gehoudori ou|' ■jpüven van Dr. Claesfip zich blijft besch Ellende led zender zoo eeuigszins mogelijk in 't vervolg te zullen voldoen. Rkd. Mgr. W. Vnti de Ven, bisschop van 's Bosch, heeft benoetud tot pastoor te Mor- trl den weleer «v. heer M. Ve.rlioeveutot ptsioor te O vei looit den welcerw. heer P. W. van Coll lot vicaris van In t gesticht Voorburg® te Vucht den wtle-rw heer E. Vetheijsen; en tot kapelaan te Eindhoven den weleerw. zeergel. lieer dr J. M. M. Maas, assistent aldaar. Te Alphen, (N. B.) overleed, 111 een lang durig e.n vo irbceldig lijdon, tie «eereerw. heer D. A. van Breugel, pis'oor, in den oa'eidjm Tan 57 jan*. tdaad Jür. Mr, E. Verheljen. Maandag 1 Fehr. a.s. zal Jhr. Mr. E. Ver- hijeu schoolopziener iu het arrondissement Waalwijk op plechtige wijze afscheid nemen vati het ouderwijzend personeel uit zijn arrondissement. Alle onderwijzers en onder wijzeressen, zoowel van het bijzonder als van het openbaar Onderwijs zijn uitgenoodigd tot eene bijeenkomst op gemelden datum op de zaal Musis Sacrnm bij deD heer Gen is Simons. Gemeenteraadsvergadering. Gemeenteraadsvereadering op Dinsdag 19 Januari deB namiddags ten 63/4 uur. Aan de orde: 1. Wijziging begrooting 1903 en 1904. 2. Schrijven van de Kamer van Koophandel te Eindhoven verzoekende wijziging der richting van het kanaal langs Tilburg. 3 Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen in 1904. 4. Vaststelling van verorderingen betrek kelijk het beheer en exploitatie der gasfabriek. BESOIJEN, 12 Jan. De prijs der boter, 1. 1. Dinnsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg de hoogste: 1,09 de laagstef ,98 De pr, der eieren was van 4l/, tot 5 cent. GORINCHEM, 11 Jan. liistarwe f 8.a 8.25 roodeditof 7,50 a 7,60 witte dito f 7.50 A 7.75 inl. rogge 5,a 5,15 Buitenl. dito f4.90 a 5,—, gerst 1 4,79 a 4,80, haver 3,65 5 3,75, duiveboonen f 7,25 a 7 50, blauwe erwten, f0a alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 133 runderen, 5 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 0 biggen. Ie qual. Kalfkoeien (220 A 300 Kalf vaarzen f 160 a 210 Melkkoeien 1160 A 220 2'/» jarige ossen f 190 A 240 Guiste vaarzen 1100 4 140 Pinken f 100 1 120 Graskalveren f 40 A 80 Nuchtere kalv. 8 4 12 Aangevoerd 2 vette varkeus van 1. 4 19 ct. per half kilo, biggen van 1 4,a 7.per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; scha pen fa en lammeren f—4 foer stuk Eieree 11 40 4 1.45 per 26 stuks. Boter 62 4 65 ct. per kilo. te Waalwijk zal ten koffiehuiie van A. C. MAHIEU te Sprang, telkons om 7 uur des avonds ONDER SPRANG. KOOP 1. Huizen, erven en tuin op 't Oosteind, sectie B nos. 697, 1511 en 1512, groot te zaïncn 4.79 aren. KOOP 2. Huis en erf teu oosten naast koop 1. Sectie B no. 1335, groot 2.13 aren. KOOP 3. Huizen en erven ten oosten naast koop 2. Sectie B nos. 1334 en 1333, groot te zatnen 1.50 aren. KOOP 4. Huizen, erven en tuin, ten noor den achter koop 3, sectie B 1329, 1330, 1331, 1332, grootte zamen 4.65 aren. Bij deu toeslag komen koopen 3 en 4 in massa. KOOP 5. Huis erf en tuin, sectie B no. 1807, grool 3.75 aren. KOOP 6. Huis met 2 woningen, erven en tuiu naast koop 5, sectie B nos. 688, 1515 en 1516, groot te ramen 7.05 aren. KOOP 7. Huis, erf en tuin, schuins tegenover koop 2. Sectie B nos. 1561 en 1562, groot te zamen 8 20 aren. KOOP 8. Huis met 2 woningen, erf en tuin, tegenover het vroegere Kerkpad, Sectie B nos. 2004 en 2005, groot te tarnen 2.91 aren. ONDEN BESOIJEN KOOP 9. Hooi- en Weiland, West de Steeg, Sectie C. no. 165, groei 67.70 aren. KOOP 10. Bouwland, Oost de Si*eg, Seotie C no. 342, groot 58.30 aren. V oor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte en het overlijden onzer dierbare Dochter, Zu9tor en Be huwdzuster ANTJE, betuigen wij onzen innigen dank. Uit aller naam, Wed. J. M. TUSSEN-van Zeeland. Waalwijk, Januari 1904. te Waalwijk, bericht dat de VASTE GOEDEREN van de Erven Wed. db Beer te Waalwijk «ijn ingezet en verhoogd als volgt Koop 1. f 1175. Koop 2. f 1150. Het huis van den heer Meesterman te Amersfoort. Koop 3. i 1400. Toeslag DONDERDAG 21 JANUARI a. s- Vavonds 7 uur in het Hotel de Twee Kolommen te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van voornoemden Notaris verhoogd worden. DE ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te WERKENDAM, zal ten overstaau van notaris te Dussen, des voormiddags om 11 uur bij VAN BEURDEN te Dussen BOEKJES 10 Cent verkrijgbaar bij voornoemden Ontvanger, die inlichtingen geeft, VAN BEURDEN te Dussen ea den Waardsman te Waalwijk. 7.»tfrdag 23 Januari 1904 om I lom 10 uur te Dron-

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 3